Binnenland. Uit dö Provincie. Chester." Naar verklaard wordt, heeft geen van beide schepen contrabande aan boord. Beide schepen gaan naar Bordeaux. Korte Oorlogsberichten. Generaal-gouverneur Von Bissing heeft zijn kuur in Wie-baden ge indigd en is naar Brussel teruggekeerd, waar hij 'de leiding van zaken weer in haar geheel ter hand nam, Wegens papiergebrek verschijnen in Westfalen eenige dagbladen slechts met twee bladzijden. Te Essen zijn de pokken onder 'de bevolking uitgebroken. De ziekte breidt zich uit. Volgens de Gazette de Lausanne leverde Amerika in de eerste helft van 1916 aan de Entente 6)0 033 ton ge chut- staal, in de tweede helft 800.0)0 ton. In 1917 zijn verder te le.'eren: 100 0)0 ton pantserplaten, 160.000 ton ruw ijzer, 50.000 ton bouwijzer en 40.000 ton draad. De Fransche industrie is er tijdens den oorlog in geslaagd geheel veilige vlieg tuigen te bouwen, die met een snelheid van 200 K.M. per uur vliegen. Voor verschillende medische instru menten bezigt men in Duit chland sedert eenigen tijd, ter vervanging van gummi, steriline (acetyl cellulose.) Thans heeft men daarvan ook spenen voor zuigelin gen vervaardigd. Naar bericht wordt, zal de graan oogst in Frankrijk dit jaar niet zoo slecht uitvallen als men gevreesd had, maar in hotaal meer bedragen dan die van 't vorige jaar. De vermaarde Amerikaansche uitvin der, wel eens ,,toovcnaar van Menlo Park" geheoten, Thomas Alva Edison, vierde Zaterdag zijn 70en verjaardag. De proef, verleden jaar met het sparen van daglicht genomen, zal dit jaar in Engeland zonder twijfel herhaald wor den en de zomertijd zal waarschijnlijk nog eerder worden ingevoerd. Duitsch- land en Oostenrijk, zegt een blad, be ginnen er reeds op 1 April mede. Waar om zouden wij er nog niet eerder een aanvang mede maken? De le .Maart is een zeer geschikte datum. De zon komt dan op om 6 u. 48 en gaat onder om 5 u. 38, zoodat een extra-uur in den ochtend voor hen, die vroeg aan het werk moeten, geen moei', (jk heden zou opleveren. Te Londen is de hertog van Nor folk overleden. Te Pittsburg is een machinefabriek door brand vernield, Jïr werden den laat- sten tijd ook granaten vervaardigd. Volgens de bladen verlieten Gerard, de leden van bet gezantschap en een deel van de in Berlijn en Noord-Du'tsch- land wonende Amerikaansche s'aatsbur- gers, te zamen 150 personen. Zaterdag avond Berlijn in een door de Duitscho regecring te hunner beschikking gestel den extra-trein. Graaf Montzen van het ministerie Van buitenlandsche zaken en meerdere leden van het corps diploma tique waren voor het afscheid op het station verschenen. De .Amerikaansche Line meldt, dat haar schepen den Atlantischen Oceaan niet zullen oversteken, jndien de regec ring haar geen bescherming van kanon nen en kanonniers geeft. Volgens Lloyds List zouden zich momentaal van de Centrale mogendheden in de havens der Vereenigde Staten be vinden 119 schepen met 719.333 bruto reg. tons, n.l. in de Atlantische havens 68 met 539.238 bruto tons, Panamakanaal (Colon) 4 met 15.569 on in cle Paci fic-havens 47 met 164.526 bruto tons. Naar de "Agenzia Nazionale mee deelt zullen de geallieerden in April nog maals te Rome in conferentie bijeenko men. Portugal zal dan ook vertegenwoor digd zijn. Wegens de schaarschte van ^teen- kool zullen de schouwburgen, bioskopen en andere plaatsen van vermaak gesloten zijn. De trams en de metro Joopen op die avonden maar tot 10 uur. De Corriere delta Sera, verneemt uit Athene, dat de geallieerden nu alle Grieksche schepen in beslag bobben ge nomen of gecharterd. Ex-president Roosevelt, wiens geest drift voor den oorlog, naar de „Kölru- Bche" schrijft, natuurlijk grenzeloos is. heeft verklaard, dat hij de regeering met alle kracht zal steunen. Persoonlijk heeft bij zich bereid verklaard een divisie vrij willigers te werven en uit te rusten. In de Duitsche stad Aken kost een pond spek 7 mark, een pond meel 2Va mark, een kleine bloemkool ll/2 mark, spruitkool 1 mark per portie. Er heerscht onder de armen een onbeschrijfelijke el lende. Naar uit Bern wordt gemeld zullen de onzijdige vredesorganisaties op voor stel van den Ned. Anti-Oorlograad daar op 12 Maart vergaderen. -In Frankrijk is een wetsontwerp ingediend, waarbij machtiging wordt ge vraagd om de lichting 1913 onder do wapenen te roepen. Er zijn schikkingen getroffen voor het vertrek van Bernstorff en zijn staf uit Amerika op Woensdag per s.s. Fre- derik VIII naai- Christiania. Lloyds meldt weer verscheidene tor pedeeringen van Engelsche schepen. Volgens Havas zou de meerder heid van den Chineeschen ministerraad vóór een breuk met Duitschland zijn. De Berliner is, buiten zijn eigen stad, in Duitschland niet bemind. In ver schillende doelen des rijks schijnt menj van meening te zijn, dat de hoofdstad in weelde zwelgt. Zoo deelt men mede, dat bekend was geworden, dat een vis- slcher een bijzonder goede vangst had gehad. Onmiddellijk kwamen de koopers opzetten en de visch \Verd tegen een behoorlijken! prijs verkocht. Tijdens do veiling kwanv èen telegram van een han delaar te Berlijn, die voor een grooto hoeveelheid visch een zeer hoogen prijs bood. De reeder, wien het visschersvaar- tuig behoorde, scheurde het telegram aan stukken, terwijl hij zei: „De Berlijiners krijgen geen visch, die zullen we maar in Mecklenburg houden." Uit New-York wordt aan de „Daily Chronicle" bericht, dat aldaar een rechts geding 'plaats heeft gehad, over een uit vinding ten einde den uitvinder te ver hinderen zijn patent te verkoopen. (Do uitvinding betre.t oen tor- tel, dat slechts 12 pond weegt, en dat, op een gewoon geweer geplaatst, dit verandert in een machinegeweer, waarmede 409 schoten per minuut door den man kunnen wor den gedaan. Er'werd verklaard, dat be langhebbenden in de Amerikaansche nvu- nituiefabriek „onderhandelingen hacklletni aangegaan om de rechten te verkrijgen; do 'nieuwe vinding, waarvan de waarde werd geschat op 512.090, te exploi- teeren. De else hers verzekerden, dat zij aandeel hadden gekregen in de patent rechten. Maildienst op Indi De directeur-generaal der P. en T. maakt bekend, dat de verzen ling van de post naar Ned. Oost-Indii met liet stoomschip „Ophir" welke op 9 dezer zoude zijn geschied, is uitgesteld. Voorts wordt er de aandacht op geves tigd, dat de correspondentie voor Neder- landsch-Indië over Engeland kan worden verzonden. Indien belanghebbenden van dezen verzend!ngsweg gebruik wenschen le zien gemaakt, behooren de stukken van eene duidelijke aanwijzing daartoe op het adres te zijn voorzien. Voor deze verzending is liet internationale port ver schuldigd. 'Maildienst op Engel a n d. De directeur-generaal der P. en T. maakt bekend, dat zoolang de dienst van de stoomschepen der Maatschappij Zee land is gestaakt, de post voor 011 over Engeland met andere van Nederland va,- rende schepen naar Engeland zal worden medegegeven. Dagen of tijdstippen van vertrek van laatstbedoelde schepen, kun nen niel vooral worden opgegeven. Reg ee ring sgraan. Het Ned. stoomschip „Alkaid" met re- gec-ringsgraan onderweg van New-York naar Rotterdam!, is 9 dezc-r te Falmouth aangekomen. Onze scheepvaart. Dank zij de bemoeiingen der N. O. T. is in beginsel met de Engelsche Regee ring overeenstemming verkregen omtrent een regeling, volgens welke de uit de Vereenigde Slaton naar ons land uitva rende schepen niet verplicht zullen zijn eene haven in Engeland aa.n te doen, doch in de plaats daarvan Halifax of de Bermuda's zullen aandoen. Omtrent de uit andere landen en onze koloniën hierheen varende schepen en de schepen, welke Nederlandsvhe havens uit varen, zijn nog onderhande'ingen met de Engelsche Regecring gaande. Het Witboek. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft in den vorm van een Witboek aan de Staten-Gcneraal doen toekomen de diplomatieke correspondenties tusschen hem en de gezanten van Duitschland en Oostenrijk-Hongarije te 's Gravenhage ge voerd., betreffende de verscherping van den duikbootoorlog. Uit deze beschrijving blijkt, dat Minister Loudon beantwoordende de desbetreffende nota's van kennisgeving omtrent de af sluiting van de zeegebieden en herinnerend aan de protesten, die de Nederlandscbo Rcgeeering reeds vroeger richtte tegen van Engelsche en Duitsche zijden geno men maritieme maatregelen op de Noord zee, er op wijst, dat de Nederlandsche Regeering zich thans met te meer reden verplicht ziet, zich met de uiterste kracht te vc-rheffcn tegen het aangekondigde duik bootenstelsel. De Nederlandsche Regeering kan, zegt de minister, in de vernietiging van on zijdige schepen door de oorlogvoerenden slechts schending van het gevestigde vol kenrecht zien, om nog te zwijgen van aanranding van de wetten der mensehe- lijkheid, indien ze plaats had, 'zonder eenige bekommering over de veiligheid van de zich afin boord bevindende ^per sonen. De verantwoordelijkheid voor eventu oele vernietiging van Nederlandsche sche pen in gebieden, waarvan sprake is en voor verlies van menschenlevens, dien tengevolge zal, zegt de Minister, op de Duitsche regeering terugvallen, wier ver antwoording in het bijzonder zwaar zal zijn in de te voorziene gevallen, waarin die schepen zouden genoodzaakt zijn zich binnen de gevaarlijke zóne te begeven, door dwang van de zijde van oorlogs schepen van den vijand, die het onder- zoekingsrecht uitoerent. S.S. „Gamma." Inzake de torpedeering der Gamma zal Duitschland genoegdoening geven, als blijkt, dat het relaas over de vernieti ging juist is. Boonen en erwten. De Secretaris der Pculvruchlenvereeni ging meldt, dat liet wensche'jjk is. dat met 'betrekking tot de voorziening van erwten en boonen aan het publick hel volgende wordt bekend gemaakt: Nu, door het ontbreken van voldoen den aardappel-aanvoer, de vraag naar boonen en erwten groot is ,is het 'bijna vanzelf sprekend, dat de vraag ook voor boonen en erwten grooter is geworden dan het aanbod. Toch is het niet on mogelijk aan de behoefte te voldoen, wanneer de verbruikers zelve medewer ken. Daartoe is in de eerste plaats noo- dig dat niemand méér tegelijk aankoopt dan hij voor één, hoogstens twee maal tijden, noodig heeeft. Wanneer het koopendc publiek zich tot het noodige beperkt, krijgen de gemeenten ruim voldoende. atDe commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde (commando Zeeland) heeft een bekend making uitgevaardigd, waarbij bepaald ivordt, dat het aan voertuigen, tot het leger beboorende, onder militair geleide of door militairen in hunne betrekking vervoerd, of voertuigen uitsluitend gela den met goederen voor het leger bestemd, en met een militair gelei-biljet gedekt, geoorloofd is de Provinciale wegen to berijden gedurende den tijd, dat de Com missaris der Koning gelast heeft, dat de bepalingen inzake vervoer bij dooiweder op1 de Rijkswegen, zullen worden toe gepast. De commandant der stellingen van de monden der Maas en der Schelde, heeft het verblijf in zijn gezagsgebied ontzegd aan de volgende tc IJzendijke wonende Belgen: Achiel de Busscher, geboren 13 Januari 1896 te Eecloo, Hcnri de Rijcke, •geboren 20 Januari 1882 te Leurbeke, Alouisius Leonguville, geboren 4 Janu ari 1879 te Eecloo. Bij IJlen dienst der directe belas tingen is de rijksklerk A. W. C'. Straat man ter directie Arnhem met ingang vau 16 Februari ontheven van de tijdelijke waarneming van het ontvangkantoor Aar denburg. De rijksklerk A. H. A. Willems van het 7e kantoor D. B. Amsterdam is met ingang van 15 Februari ontheven van de tijdelijke waarneming van het ontvang kantoor Ter Apel en aangewezen voor de tijdelijke waarneming van het ont vangkantoor Aardenburg. Middelburg. Alhier wordt de oprichting van een levensmiddelenbureau voorbe reid. De wijze van distributie, volgens het bonsysteem is reeds geregeld en wacht voor invoering o.a. nog op de goed keuring van den minister. Tot directeur van liet op te richten bureau is be noemd de heer P. ten Kale. De heer v. S. alhier heeft bij de jacht onder Serooskcrke het ongeluk ge had door hfct afgaan van zijn geweer zich ernstig aan de hand te verwonden, waardoor hij minstens twee, of wellicht drie vingers zal moeten missen. liet tegen Zaterdagavond aangekon digde ijsfeest bestond slechts uit een a giorno verlichting van een deel der vest tusschen de Seis- en de Noordbrug, het geven van orgel en harmonicamuziek en het rijden van een paar honderd, voor al jeugdige personen, waarvan enkelen met een giorno of een ander licht. Nadat het de laatste avonden zeer donker was geweest door het totaal on aangestoken laten van cle straatverlich ting, is er gisterenavond een geringe ver andering op dit gebied geweest, door dat in de hoofdstraten en op- enkele ge vaarlijke hoeken een zeer klein deel der verlichting was ontstoken, toch heersch- te er op een groot deel van de stra len weder een Egyptische duisternis. fines. Bij den dienst der directe be lastingen is benoemd met ingang van 1 Februari N. Kruit, tot kommies-verifica teur te 's Heerenberg (tijdelijk), thans- kom mies 2e klasse, alhier. Bij het verstoken zijn van den ma neschijn zijn de laatste avonden op en kele hoeken, die'anders gevaar zouden opleveren voor het verkeer, de straat lantaarns ontstoken, wat niet wegnam, dat het op1 straat nog vrij donker was. We vernemen, dat verschillende win kels van lieden af tegen hot invaltetni der duisternis gesloten zullen worden. Met hnrtelijken dank ontving de wijk zuster f 1 voor verleende hulp. IJ s v e r m a a k. Aan het ijsfeest van on- en minvermogende kinderen, dat Za terdag op de banen der Westvest werd gehouden, werd door ongeveer 325 jon gens en meisjes deelgenomen. De wedstrijden bestonden in hardloo- pen, ringrijden, hardrijden en prikslee- rijden. De jury's voor deze wedstrijden wa ren als volgt samengesteld: De heeren Knippen, Van Opdorp, Fr. van Strien en P. N. Raas voor hard- loopen; de heeren H. Bliek en S. v. de Peijl voor ringrijden; de heeren La- ban, Dr. De Ituijter do Wildt, v. <3. Endc en G. Chr. Dun voor hardrijden; de heeren Dr. Mol, H. Vissers en Chr. Kloosterman voor priksloerijden. De uitslag was als volgt: llardloopc-nle prijs D>. C. van Hese, Da. Aartsen, Ma. Jobse. 2e prijs J. Passieux en Pa. de Jong. 3e prijs M. de Fouw en Ca. Na. Ver- beem. 4e prijs L. Polfliet Pz. Ringrijden: le prijs Jac. Polfliet, A. Verboom, Neeltje Rooze, Pietje Schrijver. 2o prijs P. Luiks. Neeltje Rijn. 3e prijs W. den Boor, Trui Cuveljé. 4e prijs H. v. d. Schelde. Hardrijden: le prijs G. Bruel. -Catha. Janssens. 2e prijs Joh. Voois, Jaca. Fait. 3e prijs Chr. Olivier. 4e prijs D. Mol. Prikslee-rijden: le prijs X. Kouwen- berg en Ma. Snoep. 2o prijs Jan Bruel. 3o prijs M. J. Visser. 4e prijs IJ. Oosterdag. 29 deelnemers die hadden moeten kam pen en waren afgevallen ontvingen een extra-prijs. Des avonds vond dc prijsuitdeeling plaats op het „Slot Oostende", waarbij de heer Ruben, voorzitter, en de heer S. v. d. Peijl, eore-voorzitter van de er. „Ijsvermaak" het woord voerden. Laatstgenoemde bracht dank aan den Burgemeester voor diens medewerking om hot feest zoo goed te doen slagen, verder aan de Commissieleden, voor hun moeite en zorgen, de politie voor "haar tactvol optreden, cle harmonie „Eupho- nia" voor do opluistering van liet feest en ten slotte aan de burgerij, het Bur gerlijk Armbestuur en de Commissie van het IJsfeest. 'der H. B. School voor hun groeten financieelen steun en de talrijke belangrijke giften in natura, waardoor het mogelijk was alle deelnemers te ont halen en hun, geen enkele uitgezonderd, een flink geschenk mede te geven. De telegrafist 2e klasse p. A. Koen- ders is verplaatst van Rotterdam! naar Goes (telegraafkantoor.) Aan dén raad der gemeente is het onderstaand adres verzonden: Ondergeteokenden, vormende te samen het uitvoerend Comité der Commissie, welke zich ten doel heeft gesteld toe zicht te houden op de distribueering der levensmiddelen te Goes, onlangs opge richt uit twaalf hier bestaande vereeni- gingen veroorloven zich, met verschuldig- den eerbied, uwe aandacht le Vragen voor een maatregel betreffende de voe ding der arbeidende klasse, nu de le- vensmiddelenschaarschte daar is en waar door de levensstandaard ook duurder gaat worden. Door B. en W. van Amsterdam, dato 23 "Januari j.1is namelijk een voorstel bij den gemeenteraad ingediend, strek kende om hen te machtigen de dooi- de Regeering beschikbaar gestelde levens middelen meer onder het bereik te bren gen der ingezetenen, speciaal der arbei dende klasse. "Men wil dit dool bereiken door de prijzen der aardappel en en rijst te 'verlagen en daardoor die ingezetenen tegemoet te-komen; dit te meer, nu het broodrantsoen is ingesteld en het mid dagmaal thans meer dan ooit hoofdmaal dient te zijn. Het behoeft wel geen betoog, dat daar door een grootero behoefte zal ontstaan aan andere levensmiddelen, speciaal aan aardappelen en rijst. Aangezien naar de meening van onder geteokenden dc prijzen der met name genoemde levensmiddelen voor de arbei dende bevolking van Goés te hoog wor den geacht, nemen zij de vrijheid Uwen Raad beleefd te verzoeken den prijs der aardappelen die nu 6V2 cent per K.G, moeten worden verkocht en cle- rijst, die 28 cent per K.G. kost te willen bren gen op resp. 5V2 en 20 cent per K.G. Mocht er geen rijstvoorraad zijn, dan zou de prijs van de gort ook op 20 cent per K.G. kunnen worden gebracht. Wij gevoelen dat door dezen maatre gel de gemeente een finantieel offer zal moeten brengen, maar waar de uitgaven in dezen tijd voor menig arbeidersgezin zulk een schrikbarende hoogte bereiken, durven wij met temeer vrijmoedigheid deze zaak, die naar onze bescheiden mee ning gewettigd is, aan Uw College ter behandeling voor te dragen. 'tWelk doende enz. Goes, 1 Februari 1917. De Commissie voornoemd, M. STORM, Voorzitter. E. RARB1ER, Secretaris. A. SCHRIJVER, Penningmeester. M. NIEUWENHUIJZE. "Op '20 Februari zal de alg. verga dering van dc Veilings-vereeniging Zuid- Beveland gehouden worden. Aan de orde komen dan de voorstellen inzake nieuw veilingslokaal. Vlissingen. De directie van den stoom- bootdienst op de Westerschelde doet al les wat in haar vermogen is, om, on danks den ijsgang te zorgen, dat Wes telijk en Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen niet. geheel worden geïsoleerd. Met de vier beschikbare schroef booten worden dagelijks zooveel mogelijk vol gens de dienstregeling, maar soms nog meer, overtochten naar Breskens pn Ter- neuzen gemaakt. Reeds heeft dit verleden week aan twee der booten het verlies van schroefbladen tengevolge gehad, maai' reeds Zondag waren beide booten gerepareerd en konden wij weder varen. Nisse. Zaterdag werd de jaarvergade ring gehouden der geitenfokkersvereeni- ging. Uit het verslag bleek, dat de ver- eeniging thans 34 leden telt en 2 do nateurs. Dc inkomsten over 1916 be droegen f57.60 en de uitgaven f81.83Va alzoo een kwaad slot van f 24.23V2- Her kozen werden als bestuursleden Jac. Kloosterman en P. Kftpmels. Als afge vaardigden naar de te houden kringver gadering werden gekozen L. Huisson, C cle Blaejj, J. de Pander en J. Klooster man. Vrijdagavond vergaderde de groep Nisse, als deelhebbende in de Zeeuw - sche Coöperatieve, kunstmeslfabriek, met liet doel een bestuur te benoemen. Be noemd werd als voorzitter Joos Mol', vice- vcorzitter A. Eckhardt, Secretaris-pen ningmeester A. v. d. Poest Clement, vice- secretaris-penningmeester M. Nieuwen- huijse, bijzittend lid A. Vette. Noord-Kraaijort. Binnenkort hoopt deze buurtschap een brievengaarder in haai' midden te hebben. Een bewoner heeft reeds een toezegging van een benoeming gekregen, welke zal ingaan zoodra een geschikte woning gevonden is. Colijnsplaat. Begunstigd door prachtig winterweder had hier nogmaals een goed georganiseerd ijsfeest plaats, opgeluis terd door het muziekgezelschap „Wjl- helmina". Om de kas der IJsclub wat aan te vullen was eerst door eenige jonge dames wat geld bijeengezameld en was het eerste 110. op 't program tractalie in beide scholen. No. 2, schoonrijden voor paren, waaraan door 8 paren werd deel genomen. De eerste prijs hiervan, een pendule met coupes, werd gewonnen door mej. J. J. Adriaanse met dhr. C. Prinse. Aan no. 4, 'zakloopen, werd deelgeno men door 16 personen. Prijzen in geld, de eerste prijs f 3.50, werd hierbij ge wonnen door J. Platschorre. No. 4, ring rijden voor paren, werd door 8 paren' deelgenomen; de 1ste prijs hierbij, een wekkerklok, werd gewonnen door mej. C. M. Haringman met W. v. Peijl, No. 5, balrijden voor jongens, namen er 31 aan deel, elk kreeg een prijs. 1ste prijs P. Adriaanse, een sigarenkoker. No. 6, sleedje rijden (achteruit), voor man nen, 20 deelnemers, prijzen in geld, lsto prijs f 3, winner C. Goulooze. Er was zeldzaam veel volk. Schaatsen rijders en toeschouwers luisterden het feest mot hunne tegenwoordigheid op. Biezelinge. Alhier is op een clrietal mooie breede banen op „de Karreput" in den Willem Annapo'.der ijsfeest ge houden, dat uitstekend geslaagd is. Door de burgerij was ruim f 170 voor dat doel gegeven, daarenboven nog pl.m. f25 aan extra-prijzen en 9 K.G. erwten. 7 jongens heneden 12 jaar hadden wed strijd in hardrijden op schaatsen, le pr. f0.65 S. de Puil. 17 jongens boven 12 jaar idem, le pr. fl Jacob Glerum. 48 jongens en meisjes hadden wedstrijd in hardrijden met sleedjes. le prijzen Jaantje Ganseman en J. Goeree, elk f0.75. Alle deelnemers aan deze wedstrijden hadden geldprijzen, minste prijs f0.35. Voor 56 kinderen was er een tombola zonder nie ten, prijzen varieerden van f 0.75 to. f 0.35, Voorts werden alle 128 kinderen getrak teerd op krentenbrood en melk. Aan den wedstrijd in ringrijden van jongens van 1417 jaar namen '20 deel. le prijsw. was J. Murre f2. Allen hadden voorts prijzen van fl.75 tot 1'0.60. Wedstrijd op schaatsen, tevens tonkruipen met een arm vol turven, en idem op klompen, deelnemers allen gezinshoofden, was wel het leukste, le prijswinners waren E. Paauwe met schaatsen, A. Beenhakker en Jb. Spruit op klompen. Prijzen va- rieeren voor alle deelnemers van f7 tot fl. Eén persoon had 't ongeluk een wondje op te doen aan 't hoofd; door stooten tegen de ton; deze kreeg bij uit valling aan den wedstrijd een troostprijs van f'2.50. Gelukkig goed afgeloopen. Voor ringrijden voor personen van 1417 jaar was een inleggeld gesteld van £0.50; hiervoor waren 21 mannelijke en 2 vrou welijke deelnemers; le prijsw. P. Slabbe- koorn a f2.50, voorts 7 prijzen van f2 tot fO.25. Voor schoonrijden waren 6 pa ren. J. Balkenende met Chr. Nieuwen- huize, S. Balkenende met Cor van der Graaft' kregen gelijke prijzen. Voor het zéér jeugdige paartje C. Zuidweg én Mientjc Balkenende was een particuliere prijs van f 1 beschikbaar gesteld. Voor het eerste ijsfeest alhier is veel belang stelling getoond. lerseke. Zaterdagavond omstreeks 7Va uur is de koopman De Drcu in de Dam straat plotseling ongesteld .geworden. Hjj werd aanstonds naar huis gedragen, doch de ijlings ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Koudekerke. Dezer dagen vergaderde de afdeeling van Patrimonium alhier. In clezc vergadering sprak hel lid M. Nied- wenhuijze over de ontvangst en uitgaaf, van een arbeidersgezin op het platte land. Spreker zeide, dat we een roeping hebben te vervullen tegenover God, ons huisgezin, den medearbeider en den pa troon. Het gemiddelde weekloon voor een boerenarbeider in onze omgeving is f9. Voor een gezin van 6 personen (man, vrouw en 4 kinderen) zijn per week vol gens spreker de volgende dingen "beslist noodig: bruin brood f2.20, spek en vleesch f 2, aardappelen f 1, 1 pond mar garine f 0.52, 1 pond vet f 0.55, 1 ons koffie f 0.17, 3/4 ons thee £0.15, 1 kilo rijst 10.28, li/g pond suiker f0.42, klee ding en deksel f 1, huishuur f 1.25, schoei sel en klompen f 1, brandstof f 0.70, schoolgeld f0.30, zout, garen, band, sa jet f 0.77, petroleum, zeep, enz. f0.84. Totaal f 13.15. Daarbij komt nog: melk, tabak, dok tersrekening, ziekenfonds, zoodat de uit gaven bij zeer matige berekening op f 15 gesteld kunnen worden. Na deze inleiding volgde een zeer drukke bespreking, waaraan ook voor al werd deelgenomen door onzen bur gemeester. Opgemerkt, werd ook, dat velo arbeiders ten platten lande ook nog be halve het loon enkele emolumenten heb ben, als: een stukje aardappelland, voe der voor één of meer geiten enz. Dit hangt echter geheel af van de welwil lendheid van den patroon. Ook zijn hier vele arbeiders in het bezit van een stukje

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2