Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Bloem en meel. In verband met de omstandigheden dat koek-, beschuit- en bis ui fabri anen, ©:i houders van inrichtingen geheel of ten deele bestemd voor het vers re';ke 1 van maaltijden aan het publiek, na 5 Maart a.s. bloem' en meel s echts door bemid deling van zijn bureau zul.en kunnen betrekken, maakt de directeur van het centraal Broodkantoor bekend, dat do tot genoemde categorieën behoorende be langhebbenden worden verzocht, een b ie - kaart te richten aan het Cen raa Brojd- kantoor Bezui lenuout 189 te *s Graven- hage, waarop niet anders behoeven te worden vermeld dan naa n en woonplaats en aard der onderneming. Degeen, die een derge'ijke briefkaart inzenden, zullen oen formulier ontvangen, waarop kan worden aangevraagd orrnbojr het Centraal BrooJkantoor te worden er kend. Zonder deze erkenning zal geen verstrekking van g onds of.en plaats heb ben. Laatstbedoelde formulieren moeten worden ingeleverd bij de gemeentebestu ren. Ondernemingen, niet tot bovengenoemde groepen behoorende, die voor hun be drijf noodzakelijk tarwebloem of meel be hoeven en die deze grondstof onmogelijk door een andere kunnen vervangen, kun nen eveneens naam en woonplaats en aard der onderneming aan het Centraal Brood kantoor opgeven. In dit geval moet evenwel in het kort worden aangegeven, waarom de genoemde grondstof voor de uitoefening van het bedrijf noodzakelijk is. Patrimonium. De 35e jaarl. Algemeens vergadering zal D. V. gehouden worden op 23 en 27 Maart a.s. in het gebouw Patrimonium te Amsterdam. Aan de agenda is het volgende ont leend: Ten 121/a ure precies, opening der vergadering door den Voorzit.er P. van Vliet. Jaarverslagen. .Rapport over de werkzaamheden van het Centraal Bureau. Verkiezing van drie Bestuursleden, door periodieke aftreding van: J. Douwes, Am sterdam; D. Dijkstra, Zutphen; P. Ouvver- kerk, Haarlemmermeer. Verkiezing van een lid in de Com missie van Advies. Periodiek treedt af: Ds. J. C. Sikkel, Amsterdam. Behandeling onderwerp„Perspectie ven," in te leiden door den hear C. Smeank. Avondvergadering. Behandeling onder werp: „Patrimonium en de Verkiezin gen," in te leiden door den heer R. Zuidema, Redacteur van „De Vrije West- fries" te Enkhuizen. Behandeling vraagpunten 13. Dinsdag. Behandeling vraagpunten 4 19. Ten 4 ure sluiting. Ant-rev. Partijdag. Gisteren werd te Groningen in de Zui- derkerk de 7e anti revolutionaire partijdag gehouden. Door den voorzitter van het Prov. Co mité, den heer A. Zijlstra, werd een rede gehouden over „Door hut verleden be moedigd, strijdvaardig voor de toe komst". Door den heer mr. J. A. de Wilde van 's Gravenhage werd behandeld het onder werp: „Grondwetsherziening en Demo cratie". Door ds. C. W. J. van Lummel van Zuiddand werd behandeld het onderwerp' „Ook nu isolement?" De volgende stellingen werden daarbij verdedigd 1. Iso.cment heeft nu voor onze partij eenigszins andere bo teekeins dan in de dagen van Green. 2. Isolement is voorwaarde van doel treffende samenwerking van pariijen. 3. In tijden, waarin de s.room van het politieke leven langzaam gaat, is hei minder op den voorgrond brengen der isoJamentsgedachte niet ongevaarlijk. 4. In omstandigheden, die zwanger gaan van gewichtige po.iuLke beslissingen, zou verwaarloozing van het isolement nood lottig worden. 5. Daarom zal oaze partij in onze dagen onverzwakt moe.en bandnavun Groen's kernspreuk: In ons isolement ligt onze kracht. Pensioen verleend groot f 82 aan T. Vijverberg, laatstelijk havenmeester te Ouwerkerk. Naar verluidt wordt een poging aan gewend om van de Duitsche autoriteiten gedaan te krijgen, dat steenkolen uit Lim burg door België naar Zeeuwsch-Vlaan deren mogen worden gezonden. Als dit wordt toegestaan, dan zal dit vooi Zeeuwsch-Viaanderen een ware uitkomst zijn, want er heerscht daar ontzettend gebrek aan brandstof. Te Hulst worden stappen gedaan bij de Duitsche autoriteiten om steen kolen uit Limburg door België via Ant werpen naar Zeeuwsch-Viaanderen te zenden. Middelburg. Op de vest van de IJs vereeniging alhier had gisterenmiddag een door piachtig winterweder begun stigde wedstrijd voor de leerlingen dei Rijks Hoogere Burgerschool plaats, waar aan 18 meisjes en 92 jongens deelna men. Er werd gereden op 12J meter en op tijd, waarbij iedere keer de helft af vielen. Voor de meisjes waren drie kunstvoor werpen ais prijzen beschikbaar, welke werden behaald door Corry van der Zee met 2J4/6 sec-> Jaantje Tanis en Henke van den Hamme, terwijl eerstgenoemde ook de zilveren medaille verkreeg voor 't maken van den koristen tijd. Aan de leer linge der tweede klasse, Alida van Ba kergem werd de extraprijs toegekend voor de vlugste rijderes uit die klasse. Voor de jongens waren zes prijzen be schikbaar en deze werden als volgt be haald: eerste C. van der Harst met 17Vj sec., S. A. Blok, J. M. Auer, D. van Goozen, J. C. Haartsen cn .J S. Baas. De zilveren medaille voor den koristen tijd werd toegekend aan A. Scheffer met 164/a sec. Voor de vlugste uit de tweede klasse verkreeg P. L. Appel nog een prijs en voor de eerste klasse A. L. Hosang. De prijsuitdeeling had plaats direct na afloop in den Theetuin, waarbij door den directeur der school, den heer C. D. A. Zimmerman, dank werd gebracht aan al len, die tot het zoo goed welslagen heb ben medegewerkt. Spr. reikte de prijzen uit nadat de meisjes en jongens eerst door de leeraren op chocolade en ijs- koek waren onthaald. De heer W. de Graaf, sprak ook en kele woorden, waarin hij wees op hel mooie der sport, gymnastiek inbegrepen, en bracht hulde aan den heer Zimmer-' man, zonder wiens Jiulp men er niet zou zijn gekomen. Nadat leerling van der Harst, namens allen ,had dank gebracht vooral aan den directeur voor het genotene, gingen allen opgewekt huiswaarts. Goes. Stukken van den gemeen teraad. B. en W. stellen voor aan de gem. vroedvrouw f 50 toe te kennen als tegemoetkoming in de kosten van een plaatsvervangster tijdens haar ziekte van L Juli31 Aug. B. en W. merken ten aanzien van de restauratie van de openbare bewaarschool op, dat de uitgetrokken post van f 400 niet voldoende is, daar er meer gewenscht is, dan oorspronkelijk de "bedoeling was. Zij stellen nu voor het werk over 2 jaar te verdoelen, wijl op de begrooting 19)' niet meer dan f 400 beschikbaar is. Plan tot uitbreiding der go m.e e n t e. Als gevolg van de reeds vroeger daar omtrent gehouden besprekingen bieden B, en 'VV. een zeer uitvoerig en duidelijk rapport van den gemeente-bouwmeester met twee teekeningen aan. Aangezien bedoeld rapport alles om vat, wat met betrekking tot deze aan gelegenheid naar voren moet worden ge bracht en B. en W. zich met den inhoud daarvan volkomen kunnen vereenigan, stellen zij den raad voor 0.11 te bes.uien tot goedkeuring der plannen van den gemeente-bouwmeester, waarna een en ander voor een ieder gedurende ten min ste 30 dagen op de secretarie ter inzage wordt nederge.egd. Plan 1 bepaait zich tot de terreinen tusschen spoorlijn, Voorstad, Stations weg en Jacob Valckestraat; plan II tot terreinen aan den Westsingel. De geraamde onkosten voor plan I zijn f 126.000 en voor plan 11 155.000 waar tegenover staat, dat resp. voor de gemeente wordt aangewonnen de opper vlakte bouwgrond van 50.000 M2 en 28.000 M2, die een waarde zullen ver tegenwoordigen voor plan I van f 2O9.OJ0, berekend naar f4 per M2, en f 175.030 berekend naar f 3.50 per M2, terwijl die bedragen voor plan II mogen geschat worden op f 84.COJ en f 70.Ö0J, al naar mate f 3 dan Wél f 2.50 per M2, zal wor den betaald. De financieel© Commissie brengt aller eerst een woord van hulde voor den opsteller van het rapport te dezer zake, die met groote helderheid, zaakkennis en zorg de plannen heeft ontworpen, geschetst en verdedigd en daarbij zijn enthousiasme in lyrische wendingen te lezen geeft. Inderdaad werkt dergelijke wijze van handelen gunstig op den beoordeelaar. De commissie moet dan ook dadelijk mededeel-en, dat de algemeene indruk dezer uitbreidingsplannen zeer guns.ig is. Zij ei'kent ten vode de gebiedende noodzakelijkheid en heeft ook weinig bezwaar tegen de financieeie beschou wingen. Ook de commissie gelooft, dat in de toekomst de gemeente er wel bij zal varen en een goed, regelmatig en fraai stadsdeel aan haar kom zal zien toe gevoegd. Evenwel veroorlooft zij zich „enkele opmerkingen. Ie. Het sloopen van huizen is in deze tijden en in de naaste toskomst niet verdedigbaar. Gewenscht is een verklaring, dat bij uitvoering der plan nen, mede tot geruststelling der huidige bewoners, met groote omzichtigheid tot sloopen zal zijn over te gaan. 2e. De genoemde prijzen over den ver koop van grond zijn gemiddelde prijzen en gewenscht is, dat 11a onteigening zoo spoedig mogelijk een juiste verkiar.ng plaats vinde met nauwkeurige aanghte van de grondprijzen voor iedere kave ling in het bijzonder. 3e. Wegen van 8 M. van huis tot huis lijken de commissie voor onzen tijd te smal, kan dat niet bepaald wor den op 10 M. met li/2 trottoir aan weerszijden en 7 M. straatbreedte en dan tevens hoornen? 4e. Er zal nu ook grond disponibel komen voor burger- en heerenhuizen. Maar het bouwen van die huizen blij.t bezwaarlijk. Intusschen herbergt Goes verscheidene amb.enaren, die ook elders zooden'kunnen gaan wonen. Ligt het ook in de bedoeling van het germ-be.,tuur 001 dergelijke huizen te bouwen of aan even tueel® speculatiebouwers ©enige facili teiten te geven'? 5e. Bestaat er geen gevaar dat, indien de gemeente straks terreinen voor bouw te koop aanbiedt, ze geduchte concur rentie zal verkrijgen van particulieren, die met groote stukken bouwterrein vlak bij of in de gemeente liggen? Zoo ja, zou jiet dan niet proeve van wijs beleid zijn, op die terreinen, mits tot een be hoorlijk plan, bouwverbod te leggen of mede in de onteigening te begrijpen? De commissie heeft o.a. het oog op liet bouwland tusschen de spoorlijn en het hoelje van Pot en den boomgaard van den heer Peman Kakebeeke bij de Vo- gelzangsche wegeling. 6e Het beeft de commissie wel ver wonderd, dat nu in deze plannen reke ning wordt gehouden met een te stichten veilingsgebouw, de raad over het al of niet door de gemeente of door particu lieren te stichten, niet is gehoord. Op deze wijze ziet de gemeente zich voordeelen ontgaan of schadeloosstel lingen ontglippen, waarop misschien an ders gehoopt zou "kunnen worden. Wensehen B. en W. hierover nog niet eenige mededeelingen aan den Raad te doen 7e. Zou de tijd niet gekomen zijn om te komen tot een schoonheidscommissie, die over de aesthetische eischen aan nieuw te stichten gebouwen of! aan verbouwingen te stellen zou "kunnen, gehoord worden 3 Er is reeds veel moois verloren en ons oude stadje verliest op den duur al het karakteristieke, indien niet bijajds wordt ingegrepen. C. Schrijver heeft vergunning aan gevraagd tot een oprichten van een mos- selzouteiij in het pand Nieuwstraat D 135. Eventueele bezwaren 21 Febr. a.s. 11 u. voorin, ten stadhuize. In verband met den steenkolennood wordt reeds op alle mogelijke manieren bij het verbruik van steenkolen en gas bezuinigd. Het heldere maanlicht maakt het mogelijk, dat des avonds geen en kele straatlantaarn behoeft te branden. Gemeente- en schoolbesturen overwegen verkorting der schooluren. Vlissingen Door B. en W. is nader bepaald, dat de winkels op Zaterdagavond tot 9 uur licht mogen branden, behalve in de etalagekasten. De gehuwde vrouw, die eenige dagen geleden bij het ophangen van de wasch gevallen is en de halswervel gebroken heeft, is na smartelijk lijden overleden. Alhier moest Dinsdagavond een win kel, waar boonen en erwten worden ver kocht, door de politie worden gesloten, omdat het publiek te veel opdrong. Tiians zijn erwten in beslag genomen en wor den aan particulieren gedistribueerd met 1 K.G. per gezin tege.ij-k. De politie alhier gaat steeds door met het opmaken van processen-verbaal tegen winkeliers en groentcnventers, die boven den maximumprijs verkoopen. Van een groentenkoop-man, die zeide zich van de verbalen niets aan te trekken, werd de geheele inhoud van zijn kar in beslag genomen. De politie heeft een 16-jarigen jon gen aangehouden, die ten nadeeie van zijn patroon een bankbiljet van f25 had ontvreemd en dit had gewisseld en daarna het geld op twee plaatsen, namelijk onclei een muziektent en in een keldergat had weggestoken. Rilland-Bath. Gisterenavond vergader de onder voorzitterschap van ds. H. J. Visser de afdeeling Riband Bath van de Christelijke vereeniging tot verzorging van krankzinnigen in Zeeland, in de consistorie der Hervormde Kerk a.hler. Verslag werd uitgebracht djor den secre taris van den siand der afdeering. Uit het verslag van den penningmees .er bleek, dat was ontvangen f120,24 e.i u tgegeven f 11.7,45, alzoo een saldo van f 2,4rf. Het aftredende b s.uurs.id E. Tange werd her kozen, terwijl tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden geko en N. Nieuwdorp en E. Tange. Door ds. Visser werd een lezing gehouden over de ver pleging van krankzinnigen in oude tijden, welke met aandacht werd aangehoord en welke ons aantoonde hoe wij met 'de verpleging van krankzinnigen zijn voor uitgegaan. Spreker bepaalde ons bij de eerste krankzinnigheid waarvan wij reeds in den Bijbel lezen, en welke voorkwam bij Saul. Meermalen lezen wij in den Bijbel over bezetenen, waaruit ook bl.jkt, dat toen zeer weinig aan hunne verple ging werd- gedaan. Ook in de heidensche oudheid lezen wij, dat krankzinnigheid voorkwam, de ongelukkigen werden toen vreeselijk behandeld. Men was steeds van gedachten, dat de krankzinnigheid alleen door geweld en pijniging konden wor den getemd. In de middeleeuwen werd de toestand eenigszins anders, toen wer den hier en daar dolhuizen opgericht. Het eerste dolhuis werd in ons land op gericht in 1461 te Utrecht door zekeren Willem Aarts, waar plaals was voor 4. Ook werden ze wel al opgesloten in tuchthuizen en gevangenissen, waar de ongelukkigen op vreeselijke wijze wer den gepijnigd en gemarteld. Bekend zijn do zoogenaamde dolk.sten en de muren met pinnen. Op kermissen en feestdagen waren ze tegen entree te bezichtigen, wat in 1810 ook in ons land nog voor kwam. Het eerste gesticht werd in ons land gebouwd te Dordrecht. Ook toen bestonden nog de dwangmiddelen en de gewoonte om de ongelukkigen te p.agen. Hadden ze bijvoorbeeld een kwade bui, dan werden ze begoten met koud water. Langzamerhand kwam in deze toestanden verbetering. Vooral de wet van 1841 bracht in ons land groote verbetering. Men begon toen in te zien, dat krank zinnigen zieken waren en met liefde moesten worden behandeld. De Christe lijke verzorging van krankzinnigen werd echter eerst in 1882 ter hand genomen. De eerste stap word gedaan door de Christelijk Gereformeerde Synode, maar vond toen weinig bijval. Men begon toen echter een Christelijke vereeniging op to richten, welke spoedig yele leden teido en haar eerste stichting oprichte to Er- melooeldwijk. Thans wordt al het mo gelijke gedaan de ongelukkigen het leven zoo aangenaam mogelijk te maken en vooral in onze Christelijke gesti h en met liefde te verplegen, wat zeer goede resul taten oplevert. Van de gelegenheid orn nog eenige vragen te doen werd nog ge bruik gemaakt door dhr. J. Reijn- hout, waarna deze gezellige en leerzame avond met dankzegging werd gesloten. Oudelande. Woensdag 7 Februari ver gaderde de A. II. Kiesvereeniging „Vreest God ,eert den Koning". De voorzitter dhr'. D. de Leeuw, opende de vergade ring op1 de gebruikelijke wijze. Vervolgens werden de notulen gelezen. Dhr. R. C. Jansen bracht verslag uit van de verga dering te Goes, gehouden Zaterdag 27 Januari, en kreeg vervolgens het woord tot het houden van zijn lezing over Evenredige Vertegenwoordiging. Aller eerst zette hij de bezwaren tegen het bestaande mecrclerheidsstelsel uiteen, dat een willekeurige districtsindeeling in'het leven riep; duizenden stemmen waarde loos maakt en op vele plaatsen het po litieke leven dooft. Dan zette hij het nieuwe kiesstelsel uiteen, zooals dat straks gelden zal als hij 2de lezing de grondwetsherziening enz. wordt aangenomen en lichtte verschil lende gevallen, stemcijfer, kiesdeeler enz. enz., met tabellen breedvoerig toe en dat zoowel voor kamer als staten en raden. In het laatste gedeelte van zijn referaat besprak hij de punten: 1. Hoe zullen de partijen straks vertegenwoor digd zijn? 2. Wat vraagt de nieuwe toe stand van onze organisatie? 3. Hoe zal de stembusstrijd dan gevoerd? en ein digde met opwekking tot aansluiting bij de A. R. Kiesvereeniging en bestudee ring en propaganda der A. R. begin selen. Een flinke bespreking volgde op het onderwerp. De opkomst was matig. De voorzitter dankte den inleider, die met dankzegging eindigde. Dhr. Jansen spreekt D.V. Donderdag 8 Febr. over de E. V. te Driewegen en binnenkort D.V. over hetzelfde onder werp1 te Baarland. Nisse. In de Woensdag gehouden raads vergadering waren alle leden aanwezig, terwijl één vacature bestaat. Besloten werd aan A. de Koning een gedeelte in zijn aanslag II. O. terug te geven, wegens zijn vertrek uit de gemeente. De aanslag van M. Jansen in den H. O. werd gehandhaafd wegens te late in diening van zijn reclame. De jaarwed de van den telefoonhouder werd ver hoogd van f 90 tot f 100. Met de dis tributie werd besloten te wachten tot een concept-verordening van den minis ter is ontvangen. Hondenkohier werd vastgesteld op f 78. In verband met de opbrengst der verkochte hoornen werd besloten den hoofdelijken omslag voor 1917 f 500 lager te stellen. Een af- en overschrijving in de begrooting 1916 groot f 103.39 werd goedgekeurd. Woensdag hield de kunstm-estver- eeniging „Eendracht maakt macht" haar jaarvergadering. Uit het verslag bleek, dat het ledental 70 bedraagt. In het af geloopen jaar werden geleverd 637 ba len kunstmest voor een gezamenlijk be drag van f 8044.09. Gekozen werd als voorzitter dhr. Joos Mol in plaats van dhr. W. v. Liere van Sinoutskerke, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. Souburg. Deze gemeente wordt in den laalsten tijd door personen bezocht, of mogelijk zijn het ing„z-e,enen, die geen ver schil weten tusschen het mijn en het dijn; vooral konijnen zijn van hun ga ding. Nu deze dieren bijzonder duur zijn, is dat voor de dieven een dubbel voor deel. Jammer echter, dat deze geen adres achterlaten, zoodat zij onbekend blijven. Stavenisse. Teneinde petroleum en an thraciet te besparen, hebben B. en \Y. tot nader order den namiddagschooltijd aan de openbare school bepaald van I1/2 tot 3V2 en dien van de herhalingsschool van 41/2 tot 6 uur. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Sint Annaland door G. A. Rolt te Leerbroek; voor Dirksland door K. van As te Moerkapelle; voor Hattem door B. C. Verhagen te Angeren. Geref. Kerken. Beroepen l© Ridderkerk J. G. Feen- stra te Dirkshoorn. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Rotterdam (vac. wijlen Plaat) P. Stegenga te Deventer. Geslaagd op het machinsten-examen (voorloopig diploma) de boeien J. E. E. Aspeslagh -en P. Lockenreijor, beidon te Vlissingen. Frisschc lucht in school lokalen. Volgens het Zeitschrift f. Schulgesundheitsplege, werden le Phila delphia proeven genomen, waarbij school kinderen met toestemming der ouders gedurende geruimen tijd onderwijs ont vingen in lokalen, waar zoowel in den zomer als in den winter de ramen wijd open stonden. De kinderen werden flink warm aangekleed met wollen mantels, mutsen en handschoenen en alleen met zeer strenge koude werden de lokalen verwarmd, waarbij de vensters toch ge opend bleven. In vergelijking met de leer lingen uit de verwarmde lokalen, waar alleen nu en dan eens gelucht werd, bleek, dat de kinderen in de frisschc lucht beter en vlugger werkten, hun op gewektheid en intelligentie grooter wa ren en apathie, slaperigheid of langzaam heid niet voorkwamen. Ook hun gezond heidstoestand verbeterde, zij namen be langrijk in gewicht toe, het ziektecijfer verminderde en in korten tijd waren zij gehard, zoodat onder deze kinderen geen verkoudheden of catarrhal© besmettingen meer gezien werden. Ongelukken. Te Almelo js de vrouw van L. op het Kollen veld bij het putten van ©en emmer water uitgegleden, in den put gevallen en verdronken. Do hakkersknecht \V„ die Dinsdag to Wolddijk bij- Sauwerd op het ijis is ge vallen, is tengevolge van hersenschud ding overleden. In den Haag viel een man in een openstaand keldergat. Met gebroken been werd hij naar het Zie kenhuis vervoerd. De aardappelnood. Een aard appelwinkelier to Amsterdam!had giste ren zijn winkel gesloten en aangekon digd, dat er eerst Vrijdag weder aardap pelen verkrijgbaar zouden zijn. De om wonenden hadden er echter de lucht van dat in den winkel wel aardappelen voor radig zijn. Langzamerhand ontstond een! geheele samenholing van verbolgen huis vrouwen, die ton slotte het paneel van, de deur intrapten en zich van een zak aardappelen meester maakten. Deze werd onder de buiten wachtenden verdeeld, Intusschen verscheen politie 'die verdero gewelddadigheden wist te voorkomen. Het bleek, dat in den winkpl nog 8 H. L aardappelen voorradig waren. Tegen de duurte. Botsing met de politie. Gisterenavond had te Amsterdam het revolutionaire socia listisch comité, in samenwerking met de landelijke federatie van gemeentewerk lieden, opnieuw een straatdemonstratie georganiseerd welke in het bijzonder be doeld was voor de raadsleden, die mén bij 'het aangaan der avondzitting van den gemeenteraad voor het raadhuis hoopte te ontmoeten. Toen den manifestanten bleek, dat do avondzitting' niet doorging, trok men do stad 111 langs Heerengracht, Spiegelstraat, Museum, Van Baerleslraat, en Wiltems- parkweg. Langs den gehce'en weg werden socialistische en anti-militaristische lie deren gezongen. Onder het Museum .werd van den weer klank geprofiteerd 0111 uit te brullen: „Wieg met Posthuma" en „Hang op, Mi nister Posthuma aan don strop." Ook het „Posthuma kan zakkies plak ken" liet men hitsig weergalmen. De stoet stond onder sterk politiege- leide onder hevel van hoofd-iiispecteur liethe en werd voorafgegaan door een viertal bereden agenten. Op den hoek van Willemspark en Ko ninginneweg hielden de betoogers, waar onder vele vrouwen, halt. Van Zelm, van den Fed. Bond van Gemeentewerklieden, klom hier in ©etn lantaarn en deelde 'mede, dat de Bo-nd' juist een telegram had verzonden aan den Minister, waarin gevraagd weid, di recte demobilisatie en algeheel verbod van uitvoer. Er is, aldus spr., voldoende voedsel in ons land, dat sommigen onzer nog niet tegen geld kunnen bekomen en anderen niet kunnen koopen, omdat ze als werkman niet genoeg verdienen. Nu werd echter een juffrouw uit do menigte op de schouders getild. Spr. zette uiteen, dat regeeringsartike- len 'als boonen niet te krijgen tv aren eni de vrouwen den manuien alleen rijst kon den voortzetten, waarop ze echter niet leven konden. Spr. was niet tevreden' met den afioop der demonstratie en wi.do van den burgemeester de verzekering, dat men de komende dagen genoeg eten en brandstof zou kunnen krijgen. Terwijl nu een troep aftrok trokken nog eenige honderden door de Lairosse» straat naar het huis van den burgemeester. Hier was de straat echter afgezet en weiden de betoogers, ha door een man uit de menigte tot kalmte te zijn aan gemaand in de richting van het museum geleid. Do vrouwen wilden de politie- afzetfing nog forceeren, doch trokken ein delijk af. Voor den doorgang onder hot museum, koerden do vooruitgereden bereden agen ten plotseling 0111 en verspreidden de menigte, waaraan niet aanstonds ge volg went gegeven. Nu volgden eenige oogenblikken van de grootste opgewondenheid en verwarr.ng. De bereden agenten reden in vol.© vaart op de menigte in en dreven haar uiteen. L'e agenten te voet trokken den wapen stok en deelden klappen uit. Naar men zegt zouden ©enigen „bloe dend aan het hoofd zijn verwond. Onnoodig te zeggen, dat we deze on beraden handelwijze van armen en werk- loozen als onverantwoordelijk, afkeuren- Dok op die wijze wordt ons land in ge vaar gebracht. B o m m e n v r 0 3 Te Amsterdam is gisteravond door de politie voor <W effectenbeurs een voorwerp gevonden, dat op het eerste gezicht wel wat op 0011 bom geleek. Het werd door de politi

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2