Uit de Pers, Uit de Provincie» Kerknieuws. Wetenschap en Kunst. b e j. In verband met u. cn- kolenschaarschte zal volgen., jin ncnkort opnieuw beperking in den. .rei- nenloop worden aangebracht. Do nieuw-benoemde Engelscho gezant. Aan een interview, dat de nieuwe Engel-che gezant bij het Nede:I'indsch« hof, Sir Walter Townley, dio sinis Vrij dagavond in ons land is aangekomen, een vertegenwoordiger van het Per bare u Vas Dias toestond, ontleonea wij het vol gende Z.Ec.x verklaarde zich gaarne bereid cenige vragen te beantwoorden. De benoeming van Uwe Exc. hoeft in Nederland oenige ongerustheid ge.vekt no pens Engeland s tooJioms i,e poli iek ten opzichte van ons land; voornamelijk tan gevolge van eenige commentaren van En gelsche bladen, die het bericht Uwe' benoeming vergezelden. „Ik ben U dankbaar" verklaarde Z Exc., „dat U mij de gelegenheid schenk! deze kwestie aan te roeren. Ook ik heb deze commentaren gelezen. Het s, ijl mij oneer dan ik U zeggen kan, dat door sommige bladen d rgo ijke beschouwingen aan mijn benoeming w<rden vastgeknoopt, omdat hierdoor onge.wijfold eoo verkeer den indruk in Noder.aud betreffende m.,n per.oon en de redenen, welke tot mijne nominatie aanleiding gaven, moet zijn geschapen. „Ik kan U verzekeren, dat b'j de Brit sche Regeering niet de mins o beiooi sag voorzit hare gedragslijn ton opzichte van de neutrale Nederland che Ite .ee ing aan «enigerlei verandering te onderwerpen. „Geen enkele in truc.ie van dien aard is mij door onzen minister yan buiten- landsche zaken medegegeven. „Integendeel wensch, men in Engeland ten zeerste de relaties van goede ver standhouding en vriendschap heeft on getand steeds met Nederland heeft on derhouden, te bestendigen, e i ook Z. M. Koning George legde, b.j de afscholdsau- diëntie, die Hij mij verleende, op de instandhouding van deze goede betrek kingen grootea nadruk. Dat staat nog te bezien. De „Rotterd." schrijft: „Zeer warm gestemd voor de evenre dige vertegenwoordiging zijn de sociaah democraten. Zij verwachten van hare invoering een sterke vermeerdering van het aantal so cialistische zetels. En dan ook is een voordeel, dat niet meer allerhande compromissen met de burgerlijke partijen behoeven te worden aangegaan, die toch eigenlijk den op rechten sociaal-democraat tege de borst stuiten. Socialisten stemmen voortaan alleen en uitsluitend socialisten en de saamwer king met de liberale kapitalistenkliek heeft dan geen zin meer. Turende op die schone toekomst roept dan ook mr. van den Berg uit in zijn boekje over Evenredige vertegenwoordi ging: „En in ieder geval: een sociaal democraat stemt in de toekomst nooit meer een ander dan een sociaal-demo craat". Zachtkens aan, zachtkens aan dat staat nog te bezien' Reeds nu gaan in de vrijzinnige ge lederen stemmen op, om ter bestrijding van het clericale gevaar onderlinge ge schilpunten te vergeten en gemeenschap pelijke lijsten in te dienen van candi daten, die door do vrijzinnige fracties op het s-hild worden geheven. Als dat dan niet voldoende helpt dan doen de socialisten ook nog mee. Zeker, dan zullen we hooren van nood- standen en uitzonderingsgevallen I Die abnormaliteiten zullen zoo wei nig van de lucht zjjn, dat de abnorma liteit normaal wordt. Maar met dat al als het anti-cle- ricalisme hoogtij viert dan prijken so- c, al-democraten met vrijzinnigen broe» ueriyk op één zelfde lijst I Let maar op de toekomst!" Benoemd tot gezworene van den Mariapold r, M. M. S hippers te isse- kerke; tot gezworene van den van Lijnden- polder, J. de Feijter te Zaamslag. «indefburq Het is zeker noodig, dat bepalingen worden gemaakt om het ver bruik van gas- en electrischlicht te be perken en de winkeliers onderwerpen zich gewillig aan de bepaling, maar te begrijpen is hun vraag of nu met de maan ook niet veel meer bc- xan worden op de straatveriich- ïaan maakt het zoo licht, dat men .tan lezen op straat en dan zijn eel lantaarns als er o.a. gisteren l nog brandden, totaal overbodig een voorbeeld uit velen tc noc- waarom brandden er op do Konings g thans vier lantaarns? Gisteren hield de afdeeling Mid ilburg van den Nederlandschen Kinder- ond haar jaarvergadering, waarin het .aarverslag over 1916 werd uitgebracht Hieruit blijkt, dat het voornaamste was dat de presidente, jonkvrouw E. des Tombe tot lid der commissie voor toe zicht op de bioscoopfilms werd benoemd Van een anti-rookactie werd afgezien, daar de zaak door den bond tot be hart.iging van de belangen van hel kind is aangepakt. Betreurd wordt, dat me vrouw Wap, die een club van oudere meisjes leidde, wegens drukke werkzaam heden als commissielid bedankte, me juffrouw F. Kuiler nam de leiding van een clubje op zich. Het ledental steeg met 7. De rekening sluit met een goed slot van f 3.31. Verslag en rekening wer den goedgekeurd. Tot bestuurslid werd herkozen mejonkvrouw E. des Tombe Morgen (Woensdag), worden op de vest der IJsvereeniging wedstrijden ge houden voor de leerlingen der Burger school. Er gaven zich 92 jongens .en 19 meisjes voor deelname op. Als prijs voor den koristen tijd is geschonken een zil veren medaille door de Middclburgscho sport en atliletiekvereeniging, terwijl de overige prijzen uit kunstvoorwerpen be staan. Nadat reeds een paar maal breuken in de waterleiding moesten worden ge maakt, is gisteren door de vorst een breuk in de gasleiding in de stationstraat ont staan. Bij de werkzaamheden bleek ons hard de grond thans is. Het bureau voor het geven van inlichtingen aan het publiek in verband mot de brooddiitributie is thans geves tigd ten stad hui ze in het lokaal van de Kamer van Koophandel, ingang Helm, eerste deur links en geopend van half tien tot half een des morgens. De "bak kers kunnen des middags van 4 tot 5 in hetzel.de lokaal inlich.ingen inwinnen Gons Het Rijkstelegraaf kant oor alhier behandelde in de maand Januari: Telegrammen verz. 1269, ontv. 1132, overeen. 2116. totaal 4617. (iespretkenv<rz. 2175 ontv. 2299, overgen. 9622 Lokaalworden niet meer genoteerd. Totaal 14106. Voorts werden door de Hulpkantoren op Zuid- en Noord-Be»eland behandeld: Kantoren. Verz. Ontv. Loc. Tot Baarland Borssele Colijn>plaat Driewegen Ellewoutsdijk 's Gravenpolder 's Heer Ar« ndskerl s Heerenhoek 's lieer Heiidriksk. Ileiukenszand lloedekenskerke Kamperland Kapelle Kats Kloetinge Kortgene Krumingen Kwadendammo Nieuwdoip N i.sse Oudelande Ovezando Rilland Schore Waarde Wissenkerke Wolfuartsdyk 24 24 48 37 47 84 78 83 161 10 17 27 15 31 46 44 56 100 45 64 109 40 47 87 8 13 21 34 52 86 13 46 5'i 51 50 101 75 114 189 19 26 45 38 80 118 73 84 157 198 164 362 34 33 67 26 30 56 30 41 71 17 23 40 25 41 69 19 L 186 377 67 97 164 16 29 4rt 42 68 100 1:6 86 172 Gesprekken. Kantoren. Baarland Borssele Colijn-plaat Driewegen Ellewoiiisdijk 's-Gravenpolder 's-Heer Arendskerke 71 's Heerenhoek SO IR-inkenszaiid 20 Hoeiiekeuskerke 67 Kats 23 Kamperland 72 Kapelle Kortgene Krumingen Kwadendammo Nieuwdorp N isse Oudelande Ovezande Rilland Schore Waarde W issenkerke Wolfaartsdpk Verz. Ontv. Loc. Tot. 10 25 35 67 28 8 103 170 88 2 260 56 52 1 10.» 19 8—27 112 126 14 252 60 1 132 38 118 13 33 54 121 38 61 47 119 273 213 28 514 210 142 31 283 436 351 70 857 21 14 35 103 132 8 243 83 71 20 174 35 20 55 29 46 75 .350 313 33 696 151# 150 2 304 156 117 6 273 70 47 U7 124 42 4 170 Vllsstngen. Naar de V. C. verneemt, is de beperking betreffende de lichtbe- sparing voor kappers- en barbierssalons opgeheven, omdat Burg. en Wcth. van het standpunt uitgaan, dat deze salons als werkplaatsen zjjn te beschouwen. Na tuurlijk vallen onder de beperkende be paling wel do winkels, behoorende bij kappers- en barbierssalons. De pennyboot heeft met ingang van heden den dienst wegens ijsgang gestaakt. Wilhelminadorp. Dat deze winter her innert aan 'n ouderwetschen winter, bleek Maandagmiddag 2 uur bij hoog water, doordat de hooren C. Tazelaar, C. Schip- pop Veerman, J. de Back en Hamelink, I gezamenljjk over het ijs uit Kats naar het Katscho veer (Z.-B.) kwamen ge wandeld. (G. C.) Welf aartsdijk. Maandagavond hie'd de Chr. sehoolvereeniging op Geref. grond slag alhier hare jaarvergadering. De voor zitter Do. G. de Jager opende liet samen zijn, liet zingen Ps. 138 vs. 1 en 4, ging voor in gebed en las daarna Ps 125 en 127. Naar aanleiding van enkel verzen dozer psalmen sprak hij een ern stig en hartélijk openingswoord. Vervol gons las de secretaris de notulen en het jaarverslag. Hij deelde o.a. mede, dat de vereen, thans 92 leden telt. Hoewel er een vrij aanzienlijk getal de verga dering bijwoonde, hadden toch nog wel meerderen kunnen aanwezig zijn. Ook deelde do secretaris mede, dat het leer lingenaantal in één jaar van 70 lot 92 is geklommen. De penningmees ers van schoolbestuur en suppletie.onds brachten een gunstig verslag uit van den staat der financiën, ook daarin was stof to» dank aan den lleere. De aftredende leden D.s. G. de Jager en A. Weijns wei-den met aJgemioene stem men herkozen en namen de..e benoeming bereidwillig aan. Ook het aftredende be stuurslid van het suppletiefonds, de heer M. Biiek werd met algemeen® s emmer) herkozen en nam deze benoeming aan Daar er meer Hervormde kinderen bij gekomen zijn, werd als Hervormd lid van het suppletiefonds gekozen de heer 1>. N. Berkerekl, die de benoeming aan nam. Na de uitloting van rentolooze aan- deelcn, kreeg Ds. de Jager het woord om te spreken over Art. 192 van da Grondwet, liet welbekende onderwijsar tikel. Met zeer veel belangstelling weid zijn rede aangehoord. Rij gaf ons eon kijkje in het verloop van don school strijd voor 1913. De teleurstelling, die de verkiezing in dat jaar ons jjracht, werd gevolgd door de instelling van de bevredigingscommissie, waarvan Dr. Bos voorzitter en Jhr. Mr. Lohtnan vice voor zitter was. Na het rapport van d.e com missie, volgde in 1916 het wetsvoorstel tot wijziging van Art. 192. De Spreker deelde ons in hoofdtrekken mede, do be spreking daarvan in pers en Kamer en hoe het ten slotte na eenige wijziging met algemeene s.emmen op één na werd aangenomen. Daarna wees hij ook nog op de additioneele artikelen en op al hetgeen in verband met de Grondwets herziening nog voor de deur staat. Of schoon wjj niet ten volle gekregen heb ben wat wij wen^chten heeft de Heere toch weer meer ruimte willen maken voor het Christelijk onderwijs. De geachte spreker eindigde met het opwekken lot meer liefde en gebed voor het onder wijs ,dat ons allen dierbaar is. Bij de rondvraag werd medegedeeld, dal het plan is nog oen spreker op te laten treden. Ook werd in verband mol het vele schoolverzuim, in hel aigeloopen jaar, opgewekt om de kinderen trouw naar de school te zenden. Na het zingen van Ps. 86:6 eindigde do heer J. van Wuijckhuijse met dankzegging. '8 Heerenhoek. Men schrijft ons De aanhoudende vorst bracht door 't ijsvermaak ook in ons dorp- groote leven ctigheid, vooral toen gistermiddag een ijs feest werd gehouden, 't eerste in deze gemeente. Op de weel van de wed. Ver mue waren drie banen in orde gebracht door de feestcommissie, die door vlag gen* de banen feestelijk had versierd Om 1 uur begonnen de wedstrijden voor de schoolgaande jeugd; de deel nemers, ruim een honderdtal, weerden zich dapper om een mooien prijs deel achtig te worden, want wel kreeg elk een prijsje, maar die overwonnen, moch ten eerst uitzoeken. Hardrijden, turfra pen, tonnen rollen vonden veel deelne mers. Ook de prikslee was niet ver geten. Daarna reden de grooteren. De banen waren hiervoor wel wat kort, en de bochten te scherp-; menigeen zag zich door struikelen of vallen den prijs ont glippen. Maar des te meer voldoening gaf de overwinning. De uitslag was: 1. Jac. Clarijs Jr.; 2. M. Nagelkerke; 3. Jac. de Jonge Mzn. In de tweede groep was de uitslag: 1. B. de Hond; 2. J. Rijk; 3. P. de Jonge Bzn.; 4. C. Martens Joh.zn. Ten laatste werd door een elftal ge reden om den prijs in 't schoonrijden. De jury kende den eersten prijs toe aan Jac. Wirtz, hoewel H. Vennue een ge lijk aantal punten had, maar bij een tweede ronde minder gelukkig was. De uitslag was; 1. J. Wirtz; 2. H. Vermue: 3. L. Smit en 4, B. de Jonge. Door den heer M. Grimminck was een mooie zil- eren medaille uitgeloofd, wat de attrac tie voor dezen wedstrijd des te grooter maakte. Op 't ijs werd deze medaille door den voorzitter der commissie aan den kampioen uitgereikt. Hiermede was t eerste (jsfeest. in deze gemeente atgè- loop-en. De belangstelling van oud en jong was groot en de banen waren voor zulk een belangstelling wel wat klein. Maar alles liep goed van stapel, 's Avonds oirl 6 uur werden door de feestcommissie de prijzen aan de overwinnaars uitge deeld en de heer Hoornick dankte allen, die door hun giften, groote en kleine, dit feest hadden mogelijk gemaakt, en die door hun belangstelling en medewerking dit feest deden slagen. Borssele. Maandagmiddag was voor Borssele en omgeving een ware feest middag. Eenige ingezetenen hadden met medewerking 'van mevr. Fohner uit Drie wegen een gsfeest georganLeeri. De be langstelling uit omliggende ge.neen ten was groot. De muziekvereeniging uit Borssele deed verschillende nummers hooren, het welk de feeststemming nog meer ver hoogde. Het ijsfeest werd gehouden op de Westeindsche Weel. Voor schoonrij den verkregen prijzen G. Nieuwenhuize le pr. f7; A. Noels 2e pr. J. Walhout Az. 3e pr. f4; C. v. Liero 4e pr. f2. 1 oor schoonrij len word door acht paren deelgenomen, aan welke ieder een prijs werd toegekend. Voor hardrijden waren 9 prijzen uitgeloofd. Deze werden gewon nen door J. Kauer le pr. f7; Jac. 2wee moe 2e pr. 16; Joh. Mol 3e pr. fö; C. v. Liere 4e pr. f4; W. Mol Cz. 5e pr. f3; S. Verdonk 6o pr. f2.50; A Nieuwenhuize 7e pr. f2; V\'. Mol' Jz 8e pr. f 1.50; B. de Hoge 9e "pr. fl. Nog had er een wedstrijd voor school kinderen plaats. Na afloop werd nog een muzieknummer ten boste gege.en, waar na de prijzen werden uitgedeeld. Ren woord van dank aan de IJstoos'.comlmis- sie, die de burgerij van Borssele on om geving een onvergetel ijken middag van ijs sport bezorgde. Kapelle. Opgeluisterd door Kapelle's fanfare werd gisterenmiddag ijsfeest ge vierd. Door de commissie was zorg go dragen dat een mooie baan was kl lar ge maakt. De kinderen van de openbare en Christelijke srhcol werden bij aankomst gelracteerd. doen begon het hardrijden van jongens van 10—13 jaar. Da eerste prijs behaalde A. Schipper Lz.een paar ruiterschaatsen. Bij liet tonkruipm, idem voor jongens, bleek du rapste C. Paarde koopcr, die een echt lederen portemon naio ontving. Met het hardrijden voor hoe ren verwierf A. Landman den eersten prijs, die uit f6 bestond. Bij het schoon rijden van paren werd de eerste prijs toegekend aan J. Eversdjk en M. de Ja ger Jozd., dat bestond uit een gouden schuifje met horlogekoordje en tabaks pijp- Bij het hardrijden van jongens van 1417 jaar behaalde N. Eversdijk den eersten prijs, f 4. Met het schoonrijden voor heeren alleen verwierf Jac. van Win gen den eersten prijs, f6. Bij hel t nakrui pen van mannon was A. van Liere Mz. do eerste prijswinnaar. Hiermede was het programma ten einde. De heer A. van der Have sprak namens de commissie woorden van dank en waardeering tot de schare voor de milde bijeenbrenging van het financieele en voor de goede orde die er op het terrein had gehcerscbt. Met genoegen mag de commissie terug zien op dit zoo goed geslaagde ijsfeest. Ook dr. Pfeiffer was met de transport- colonne op het ijs aanwezig. Gelukkig is geen hulp ingeroepen moeten worden. Gisterenavond werd in het lokaal der Jangel. Ter. de vergadering gehouden vanwege de vereen. Wijkverpleging. De voorz. A. Ganseman heette alle aanwezige dames en heeren welkom; vers heidone notabelen der gemeente en afgev. van verschillende corporaties waren aanwe zig. Spr. begon met de geschiedenis weer te geven van de vereeniging, en herin nerde, dat de eerste stoot door wijlen dhr. D. J. v. d. Have gegeven was, gaf weer wat Mevr. de Wed. D. J. v. d. Have voor wijkverpleging had gedaan, om ten slotte neer te komen op de thans opgerichte vereeniging, hoe ze tot stand was gekomen door de verzekering van bijdragen van verschi.lende besturen. En thans had spr. het genoegen oin Mej. Van Kielen als verpleegster voor de ver eeniging Wijkverpleging Kapelle Bieze- linge te inslal.eeren. Het deed hem echt genoegen dit te mogen doen. In hartelijke bewoordingen werd zus er Kielen door den voorzitter tot haar dienslwerk inge leid. De voorzitter had ook het voorrecht om mee to deelen, dat. door da familie v. d. Have, het D.-J.-v.-d.-Have fonds was op gericht en dat in dat fonds door voor noemde fami ie f 1000 ten ba e van w.ok verpleging was gestort en de revenuen daarvan door de vereeniging kunnen aan vaard worden. Zuster Kie en dankte voor de waardee- rende woorden haar toegevoegd. Ook de secre aris Dr. J. D. Schmidt hoopte, dat Gods zegen op haar werk mag rusten. Op verzoek van den voorzitter lichtte dhr. A. v. d. Have nader toe de oprichting van het D. J.-v.-d.Ha, e fonds. Als bestuursleden waren benoemd Dr. J. D. Schmidt en A. v. d. Havo. De voorzitter hoopte, dat meerderen dat voorbeeld mochten volgen. Ook Dr. Pfeifier sprak mot waardeering over deze zoj voorbeel dige daad en hoopte, dat kapitaalkrach tigen in onze gemeente zich mochten aan sluiten om ook dit fonds te bekrachtigen en ten slotte deed liet spr. genoegen om de wijkverpleegster in deze gemeente te zien. Hij vertrouwde en gaf de vergadering de volle verzekering, dat de samenwor king wel ten goede zou komen en adrem zou zijn. Waarde. Gisteravond hield de vereeni ging „Ziekenhulp" haar jaarlijksche ver gadering. Het. aftredend bestuurslid C. van Koeveringe werd herkozen. Beslo ten werd de uitkeering te brengen op f 1 per dag. Domburg. Zaterdag werd een jnteres- santen wedstrijd gehouden door de troe pen van het vak Ooilkapdle, (Comman dant de majoor Mu-keijn.) Deze wedstrjjd bestond in het ver richten van een tactische opdracht pet schaats van Aagtekerke naar Middelburg; uit te voeren door vorkennings, a rouil es, bestaande uit een commandant en 8 h 9 man. Hierbij goldt zoowel tactiek als juiste verkenning aan behendigheid in het overwinnen van hindernissen en snel heid te paren. Een fraaie medaille èn verder diverse prijzen waien beschikbaar gesteld. Grijpskerke. Donderdagavond zal de beer J. Jansen van Vlissingen over Drank bestrijding spreken. Moge er in wijden kring lust zijn dezen ijveraar' tegen de rlrankzonde te gaan hooren. Ook op dit gebied heerscht er nood. Dat de oogen hiervoor meer en meer mogen opengaan. Men zie de advertentie. Bruinisse. Alhier is vrouw A. J. zoo- danig gevallen ,dat zij haar arm brak. Zirr kzec Op de Ronde Weel en Kaas- kenswater is druk schaatsengereden, het geen sedert 1890—1891 niet meer ge- beurd was. Terneuzen. Failliet verklaard A. C. A. Elzinga. Curator mr. Stieger te Goes. Hulst. Benoemd tot tijdelijk wethouder C. J. Burni. Ned. Here. Kerk. Aangenomen naar Walerlandkerkje (toez.) door J. Hofker, cand. te Amster dam. In de Ned. Here. Kerk te Groede kon verleden week Zondagmiddag de godsdienstoefening, die. door den vrijzin nigen predikant van IJzendijke niet door gaan wegens gebrek aan hoorders. Het is inderdaad niet moedgevend voor een vrijzinnig dominéé om daar op te treden, schrijft de „Ned.", als men weet, dat bij een rechtzinnig predikant 150 a 300 hoorders komen en bij hen hoogstens een 50-tal. En dan wordt gezegd dat Groede vrij zinnig is en wordt er voor een vrijzin nig predikant gewerkt! Geref. Kerken. Beroepen te Koudekerke J. van Loo te Mijdrecht. te Mildwolda, J. H. Broek Roelofs te SchiJdwolde; te Lop- persum A. J. de Boer te Garrelsweer. Bedankt voor Bolnes en voor Nieuw Weerdinge door J. D. fleersink te Nieu- weroord. Schcrpenisse. Door B. en W. is tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lager school alhier benoemd mej. G. Zon- derrnan ter vervanging van mej. T. Oos terhuis ais zoodanig benoemd te Sloch- teren. De maag en koude en war me s p jj z e n. Volgens oen algemeen ver breide opvatting is de maag een soort van voor-verwarmingsinrii hting van waar uit de koud gebruikte spijzen en dran ken eerst dan in don darm overgaan als zij op een temperatuur gebracht zijn, die (25 k 36 graden Celsius) ongeveer gelijk staat met de algemeene inwendige li chaamstemperatuur. Volgons mededeelingen van dr. Ega.n to Budapest in de Münehonor med. Wo chenschrift, is deze opvatting absoluut onjuist. Er kan volgens hom geen al gemeene regel voor de behandeling van koude en warme dranken in do maag opgesteld worden. Want er zijn mensehen, wier maag zelfs vloeistoffen van 0 gra den onmiddellijk in den darm toelaat, terwijl zij bij anderen uren lang, zwaar op de maag liggen" en een sterk gevoel van onbehagen te voorschijn roepen. Even zoo zijn er menschen, die dranken, welke zoo heet mogelijk (5557 graden) ge bruikt zijn, dadelijk in den darm over nemen, terwijl andere eerst een aanmer kelijke afkoe.ing moeten hebl.en onder gaan alvorens de maag er toe overgaat zo in den darm toe te laten. Zij, die dranken „zeer heet" verdragen, kunnen met hen, die „zeer koud" kunnen verdu ren, identiek zijn, doch ook hierbij be staat geen regel. Andoren weer reagee- ren op koud en warm zeer verschi.lend en veroorzaken koude dranken meer of minder energische, dikwijls lang aanhou dende samentrekk ngen van de maag, ter- wijl warme dranken sle hls lichte con tractie-golven te voorschijn roepen. Het is niet mogen gelukken te ontdek ken waardoor dit verschi.lend gelrag van de maag wordt veroorzaakt. liet s.hijnt evenwel, dat een maag type onder den in vloed van bepaalde prikkels in een an der en daarna wederom in oen ander type kan overgaan en dat het feitelijk van den physiologischen toestand der noaagmuskulatuur afhangt of koud of warm als prikk ls voor lerligi.ig-bewegin- gen opgevat dan wel in andore, juist tegenovergestelde wijze benut worden. (Vox Medicorum). Nederlandsch sprekende menschen. Mr. W. J. L. van Es be cijfert in de Dietsche Stemmen het aan tal Nederlandsch sprekende mons.hen in de wereld. Hij schrijft: In l!00 „stonden 1 801,009 Hollanders tegenover 29,000,000 Franschen, in 1913 6,200,000 tegenover 39.400.000. Dus is de verhouding van 1 op 6 veranderd in I op 6V2. En dit verschil veranderde elk jaar meer, omdat het deelcijfer van onze bevolkingstoename de laatste jaren aan de spits van die der Europoesche landen stond. Zoo kunnen we de laatste jaren een nog Bteeds toenemenden aangroei op merken die reeds de 100 000 overschreed. Op 1 S 'ptembor telde ons land 6,528,970 zielen, De Belgische vluchtelingen zjjn hiw niet onder begrepen, wel d» uit den vreem- do teruggekeerde Hollanders, die vormoe delijk het eigenlijke cijfer niet ver onder de 6.500,C00 zullen brengen. Deze bloei is een bewijs voor do vitaliteit van ons ras. Waar ook hot Vlaamsche in België de laatste jaren relat'ef meer toenam dan het Waalsche en vooral het Afrikaan- sche volk zeer toeneemt, behoeven wij ondanks alles aan de toekomst van on-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2