so im Woensdag 31 Januari IttIV 31 e Jaargang Binnenland. Staten-Oeneraal. De Groote Oorlog. Uit da Provincie. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes; 1ANSE VORSTSTRAAT 21©» Bureau te Middelburgs FÏRWIA F. P- DHUIJ - L. BUR©, Drukkers: Winst mogelijk? Per 3 maanden fr. p. post1&. Losse ïuv~ tseis„0:06 1—5 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ei, 3-ssaal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarde®, Familieberichten van 110 regels ƒ1.—» iedere regel meer 10 ct. *osterbaan Le Cointre Goes De kwitantlên voor de abonnementsgelden over het Ie kwartaal 1917, ingegaan I Jannari j i., zullen In dan loop dbzer week per post worden verzonden. Ook de nota'e aan Brie vengaarders en Boekhandelaren. We vertrou wen dat allen door vlugge betaling zullen medewerken, om alRs geregeld te doen voortgaan. OE ADMINISTRATIE. Nu Evenredige Vertegenwoordiging wordt ingevoerd, zullen1 voortaan in alle ■districten (om! dat wegstervende woord „districten" nog eens te gebruiken) in alle districten voortaan ook voor ons alle stemmen meetellen,. Dit is een van de groot» voordooien van het nieuwe kiesstelsel. Verkiezing bij meerderheid ontnam tot nog toe allen invloed aan de minderheid. Wij- zagen het op zijn dlleiduideüjkst tot tweemalen toe met onzen tnr. Th. Heemskerk, eerst in Sneek1, daarna, in Amsterdam waar hij, eerst mJet ben stem minder, daarna als jongste in jaren bet tegen zijn liberalen tegencandidaat hij! de stembus moest afleggen. Nog in 1913 zagen wij 't te Middelburg waai' onze Blum met een.ige stemmen minder dan mr. y. Raalte, uitviel. De antirevolutionaire stemmen waren 'tever geefs! uitgebracht. Zoo iets kan ,n,u niet meer plaats hebben. Iedere stem op een van ons, zfelfs in Limburg uitgebracht, wordt biji de stem- men in andere districten geleld en por- teert derhalve effect. In districten waar wiji tot nog toe geen kans hadden, zuilen derhalve meerder® kiezers van bun kiesrecht gebruik gaan makten, au zij weten, dat voortaan ook hun stem gewicht in de schaal legt. Bovendien krjjgen wij au, ook stem plicht, dat kan en zal ook verschil maken. Over 't algemeen kwamen 'onze kiezers steeds tamelijk trouw op. Het lijstje van 1909 en dat van 1913 kunnen dit bewijzen. Er zijn uitgebracht in 1909 •op Antirevolutionairen 165879 st. Christ. Hist. 66647 R.-Katholieken 81953 Vrjj-Liberalen 26641 Unie-Liberalen 114811 Vrjjz,-Democraten 55153 cand. der S.DA.P. 82855 cand. der S. D. P. 542 Christen-Socialen Totaal. in 1913 164238 st. 90441 127058 47037 119878 69761 144381 1339 4500 De Zeeuw VERSCHUDT ZLKEN WERKDAS, Abonnementsprijs /»ri|s der Advertentiën m 594481 st. 768633 st. Hierbij: zij opgemerkt, dat bat cijfer van 127.058 op d® Roomsche partij' onvolledig is, daar in Limburg en Noord-Brabant in enkele districten niet gestemd' werd, en in meerdere districten de Roomschen op onze candidaten stemden. Daarom is ook het cijfer van 164238 op onzfe can didaten veel te groot. Dalen wij in 1918 allicht tot een lager cijfer af, dat kan weer warden verhoogd met d» verspreid© stemmen in tot nog toe kanslooze districten, met H© etem- men, die onzerzijds op Roomsche e/i Chr. Historische candidaten werden Uit gebracht, en met de stemmen van Vel© stemiphcbiki-eziers In ieder geval- gaan wiji nu reeds! aan net werk om te zorgen dat .wij in "Zee land ook ons aandeel bijeen hebben voor het mouwe totaal in 1918. Zitten laten wat zit. Het zal er wel van komen, dat voor de 1 we ede Kamer de overeenkomst door gaat, om1 geen stembusstrijd te voeren. Pogingen worden aangewend om ook voor de Gemeenteraadsverkiezingen een vergeljjk te treffen, dat olies zitten blijve wat zit. Het Provinciaal Comité in onze pro vincie heeft aan de Centralen deo raad gegeven de kiesvereenigingen uit te ttoo- digen geen candidaten te stellen tegen over de aftredenden. Natuurlijk op voor waarde, dat ook de vrijzinnigen en soci aal-democraten er dus over denken. Het advies der Centralen wordt dooi ons gesteund. Wjj mterken evenwel alsnog op, dat ue gemeenteraadsleden, die nu blijven zitten, in dit geval zullen gehandhaafd Wijven tot den tweeden Dinsdag ia April, van 't volgende jaar. Volgens sommige bladen is dit niet April111)19 trGden alloeïl P»« af «n bftw^elea of dit tuist isl; docb ot doet er niets toe. Het geldt hier overgangstoestand:. Tweede Kamer. Woningnood. Verhoogde concessie. Ede of Nunspeet. Nadat de vergadering tweemaal ge schorst was wegens het ontbreken van het vereischte aantal leden, werd de be handeling van de begrooting van bin- nenlandsche zaken voortgezet. Verschillende afgevaardigden hebben den woningnood geconstateerd. En de meesten waren 'ter over eens, dat de regeering flink behoort mede te helpen, om althans iets in dezen zwaren tijd te verbeteren. Men weet, dat de regeering niet onge neigd is veel te doen. Toch, meende men, was dit nog te weinig. En daarom is van verschillende zijden er op aangedrongen, dat de regee ring ter vermindering van den woning nood, rosp. ter bevordering van den wo ningbouw, grooter concessies zou doen Fleskens opende de rij. In de eerste plaats werd besproken de Q-ude kwestie, over hoeveel tijd de af betaling der voorschotten (welke in an nuïteiten geschiedt) tooet worden ver deeld. Eerst was de termijn gesteld pp 50 jaar. Later is deze regeling verge makkelijkt en de aflossing, voor wat den prijs van den grond betreft, uitgestrekt tot over 75 jaar. Maar de volle annuïteit over 75 'jaar te "berekenen, daar heeft geen Regeering nog aan gewild, aangezien de woning zelf na 50 jaar niet met zeker heid meer genoeg waarde zal bezitten om de annuïteit te dekken. Wel hebben Fleskens en Rutgers pogingen aangewend om den Minister van inzicht 'te doen veranderen, doch het lukte niet. Dan is daar de renteberekening voor de rijksvaorschotten. Deze is nu 41/4 pro cent geworden. Maak daar nu 4 procent van, betoogde de "heer Fleskens. Echter ook op dit punt bereikte hij geen re sultaat. Beter slaagde de vereenigdeaandrang van alle spiekers op het punt van de exploitatiekosten verhooging, als gevolg der duurdere materialen. Als het Rijk 50 procent voor zijn re kening neemt, dan moeten er nog 50 andere procenten van elders komen. Dat moest de gemeente eigenlijk bijpassen, als zö kon. Schaper en Rutgers oppferden het plan het bewuste bedrag der exploitatiekosten voor 90 procent voor rekening van het rijk en voor 3e rest voor rekening van de gemeenten te breugen. Hier retireer de de Minister tot gezamenlijke voldoening der sprekers. Evenwel tot 90 procent zou hij niet gaan. Wel kon hij een „aan merkelijke verhooging" in uitzicht stel len. Toen ging 'tam de vraag: Ede of Nun speet? Is het gewenscht de vluchtelingen van hot kamp te Ede naar het oudere vlucht oord te Nunspeet over te brengen? Tot op de behandeling der begrooting too is de afbraak' van het vluchtoord uitgesteld. De Minister wehschte de -ar gumenten der verschillende sprekers, die op behoud van Ede aandringen zouden, af te wachten. Nadat deze gesproken had den heeft hij thans zijn besluit gehand haafd, onder de mededeeling, dat hij geen overtuigende argumenten had gehoord. Uitvoerig heeft minister Cort zijn stand punt toegelicht. Zonder commentaar te leveren willen we enkele argumenten weergeven. De toestand der vluchtelingen Zal in Nunspeet beter worden dan thans te Ede is. Nunspeet ligt beter beschermd dan Ede, dat open en bloot ligt op de heide. Op één punt zullen de vluchtelingen, misschien verminderen, jn.1. met do wasch, daar men te Ede een electrische wasscherij heeft. In Nunspeet zullen de vrouwen zelf moeten waeschen, doch ve len geven hieraan de voorkeur. vereeniging der vluchtoorden zal er ook toe medewerken om tot een zuinig beheer mede te werken. De ambtenaren zien pp eze wrjze, dat het de Regeering met de bezuiniging ernst is. *,'fv ,'cnf tra(i de Minister mjeer in details. De besparing op verwarming zal alleen f8000 per nmand bedragen En wanneer, zooals te verwachten is de steentolenprijzen nog aanzienlijk zullen stijgen, zal de bezuiniging nog grooter worden. Ook op verlichting, waterleiding en personeel kan aanzienlijk bespaard worden. Totaal komt men tot een besparing van f 16.000 per maand. Do barakken die te Ede openkomen1, zullen tegen hoogen prijs van de hand gedaan worden. De verkoopwaarde £3 f 150.000. Na den oorlog zal dit niet meer het geval zijn. Na vier of vijf maanden zullen alle kosten ingehaald zijn. en daar na wordt per maand f 16.000 winst ge maakt. Met 54 tegen 3 stemmen heeft de Twee de Kamer de Scheepsvordcriugswet aange nomen. Alleen de heeren Nierstrasz, De Meester en Bichon van IJsselmonde stem den tegen. Aangezien zoowel de eerste als de tweede zijn stem motiveerde en dit geruimen tijd in beslag nam, had men aanvankelijk den indruk, alsol' het stem- menverschil niet zóó aanzienlijk' zon zijn. Beknopt «verzicht van den toestand In het Duitsche hoofdkwartier hebben belangrijke besprekingen plaats gehad. De rijkskanselier en de staatssecretaris Zimmerman zijn gisteren van hun reis te Berlijn teruggekeerd. Zij hebben den dag vóór den verjaar dag van den keizer in het groote hoofd kwartier vertoefd, waar de politieke en militaire toestand de onderwerpen rijn geweest van langdurige, uitvoerige en ern stige besprekingen. Over het resultaat der besprekingen kunnen de bijzonderheden thans natuurlijk niet medegedeeld worden. Men 'Zegt, dat met betrekking tot de te nemen maatregelen, zoowel te water als te land, op alle punten overeenstem ming is verkregen. Men ontveinst zich blijkbaar niet, dat men aan het begin staat van de moei lijkste periode van den oorlog, die een beslissing zal brengen. Voorwaar een droevig vooruitzicht. Wanneer niet spoedig de vrede geslo ten wordt, zullen we een worsteling te aanschouwen krijgen, als we nog niet beleefd hebben. Alle teekenen wijzen er op, dat een dergelijke strijd op leven en dood nabij is. Tenzij de „Morning Post" goed inge licht is, wat we intusschen sterk betwij felen. Het blad verneemt nit Washington, dat in gewoonlijk goed ingeli hte kringen een sterke overtuiging heerscht, dat Duitsch- land in den loop van de volgende week met een nieuw vredesaanbod zal aankomen. In dezelfde kringen is men van meening, dat de op land begonnen por- log zich nii naar de zee verplaatst heeft en dat op zee de "beslissing zal vallen. Een telegram van den Berlijnschen cor respondent van de New-York World" be helst, dat de Duitsche marine verlangt te toonen wat zij kali en dat in D-uitsch- land de overtuiging veld wint, dat de wereldoorlog op zee onverwijld kan en zal uitgevochten en beslist worden. Heit eerste gedeelte van deze geruchten wordt dus reeds in hetzelfde telegram tegengesproken. Immers óf het een, óf het ander is op waarheid gegrond. Of vrede, óf oorlog ,,to the bitter end". Op 'toogenblik heerscht op de fronten een stilte, die doet denken aan een na- bijen storm Ergens in Polesië hebben wolven als vredestichters gewerkt. Duitschers en Rus sen waren aan het vechten, toen een ontzaglijke drom uitgehongerde wolven kwam opzetten. De vechters begrepen da delijk, dat alleen vrede tusschen hen in den wolvenoorlog 'zou kunnen overwinnen. Zij sloten zich aaneen, versloegen de wol ven en na die overwinning voelden 0e instinctmatig, dat zij dien dag althans het geweer niet meer op elkaar konden richten. Vrage: Waarom sluiten partijen zich niet aaneen om hun gemeenscheppelijk© vijanden dood, honger en ziekte te weren Korte Oorlogsberichten. Berichten uit Montenegro- maken molding van hongersnood en ellende in Montenegro, waar de bevolking zich met gras tracht te voeden en de sterfte zeer groot is. De Fransche Kamier heeft na de debatten in geheime zitting over de in terpellaties inzake Griekenland, in open bare zitting met 313 tegen 135 stemmen een motie van vertrouwen in de regee ring aangenomen. De Turksche regeering heeft den Gregoriaanschen kalender ingevoerd. Te Dinxperlo is gisteren een Duitsch deserteur over de grens gekomen. Hij is slechts 18 jaar. Men verneemt uit Parijs, dat ge durende de a.s. voorjaarsgevechten in het Fransche leger voor het eerst 52 c.M. kanonnen in werking gesteld Worden. Het Engelsche zeilschip Alexandra, het Deensche zeilschip Vega, en het Por- tugeesehe s.s. Foz do Douro zifn gezonken. In Londen is een dringende oproep uitgevaardigd, waarin 27000 vrouwen ge vraagd worden tegen -een loon" van 27 —30 shilling per week. In een toespraak, door den minister president Romanone® te Madrid gehouden, legde hij er opnieuw den nadruk op, dat Spanje onder alle omstandigheden zijne neutraliteit in den vollen omvang loy aal in acht zop nenïen. Het zou wel mogelijk zijn, dat koning Alfons op een geschikt tijdstip, dat echter voorloopig nog piet kon worden Vastgesteld, zich nuttig zou maken, ten einde den weg te bereiden voor den vrede. Eergisteren zijn 14, gisterochtend 5 Duitsche torp'edobooten in W.-richting be noorden Schiermonnikoog gepasseerd. De landraad te Kleef waarschuwt de boeren nu voor het laatst meer voort te maken met liet dorschen en afleveren van graan, daar hun traagheid groote onregelmatigheden in de distributie heeft Veroorzaakt. Bij de landbouwers, die nu nog nalatig blijven, zal al het kóren in beslag genomen en op liun kosten door de van overheidswege gevormde arbei ders-colonnes gedorseht worden. Een landbouwster uit Barwer bij Bentheim had voor 1800 mark aan spek, vet en margarine voor een handelaar uit Herne van Hollandsche smokkelaars op gekocht. De smokkelhandel dezer vrouw werd echter ontdekt, voor zij deze wallen aan den handelaar had afgeleverd. Deze zaak diende dezer dagen voor de schepienrechtbahk te Bentheam'. De koopster en de handelaar werden- ver oordeeld tot 50 mark boete elk. Aan het verzoek, om de goederen verbeurd te verklaren, voldeed het gerecht niet, uit de overweging, dat door dezen smok kelhandel niemand werd geschaad, doch wel' Duitsche ingezetenen weiden be voordeeld. Ook de stad Elberfeld heeft oor- logsgeld laten vervaardigen ter voorzie ning in het gebrek aan pasmunt, echter niet van papier, maar van metaal. De stukken hebben een waarde van 1/2 mark en dragen het opschrift „Oorlogsgeld 1917" en „Stadt Elberfeld". Veiligheid Noordzee. Van deskundige zijde vernem!en wij', dat de jongste Britsche aankondiging, dat een deel der Noordzee gevaarlijk zal worden voor de scheepvaart, het deel der Noord zee betreft, dat reeds door de Duitsche admiraliteit als verboden zóne werd aan gewezen. Belangrijk nadeel zal het voor (de Nederlandsche scheepvaart niet heb ben. Alleen zullen de schepen), die tot nu toe van het nieuw uitgelegde Ter- schel 1 ingerbank-lic.htechip af om de Noord stuurden, thans .ietwat westelijker koers moeten sturen en daardoor dichter bij de Dogg'ersbank langis moeten gaan, wel ke bank als gevaarlijk door mijden is ge signaleerd. Hbl. De ra nts 0 eneering. Binnen enkele weken zal worden be kend gemaakt, welke hoeveelheden van de regeeringsartikelen voor de gemeen ten beschikbaar zullen worden gesteld. De toewijzing zal geschieden berekend naar het zielental. Echter zullen alleen die gemeenten op- de ontvangst der re- geering'sartifcelen kunnen rekenen, waar, volgens door den Minister goed te keu ren plan, de hoofdelijke rantsoeneering is ingevoerd. De per hoofd beschikbare hoeveelheid zal voor ieder artikel van week tot week worden vastgesteld. Thee vrijgegeven. Werd dezer dagen gemeld, dat de aan voer vari thee, weder kan worden her vat, thans kan worden medegedeeld, dat dank zij den bemoeiingen der N. O. T., een belangrijke hoeveelheid Indische thee -niet minder dan 12000 kisten is» vrijgegeven. Bevroren aardappelen. Naar aanleiding van mededeelingien en besprekingen in de per» over het be vriezen van aardappelen, waarbij er ge wag van werd gemaakt, dat bevroren aardappelen geenszins volkomen verle ren zijn, daar er een speciale wijize be staat om ze toch voor de voeding ge schikt te maken, brengt men van des kundige zijde in herinnering, dat hoewel het reeds eenige jaren geleden is, te Berlijn door de overheid werd voorge schreven hoe te handelen om! bevroren aardappelen weder voor dc consumptie geschikt te maken. Toen is n.l. de raad gegeven, de be vroren aardappelen gedurende een et maal in water te plaatsen van een tem peratuur van ongeveer 65 graden Fahren heit, en ze gedurende dien tijd te laten staan in een verwarmde ruimte, zóó dat ze niet te zeer afkoelen. Daarnlv werden de aardappelen Weer voor het gebruik geschikt. Het Kamerlid Oosterbaan zal wegens ongesteldheid de eerstvolgen de vergaderingen der Kame< niet bij wonen. Uitvoer varkens. Er zijn weer consenten uitgeg'even voor den uitvoer van varkens. Ve rvoerverbod aardappelen. De minister van Landbouw heeft be paald: Het verbod van aflevering en ver voer van aardappelen wordt, met ingang van heden, uitgebreid tot aardappelen van 'alle soorten en van alle gronden. Het bepaalde is niet van tospassing op de aflvering of het vervoer van aardappelen binnen de grenzen der ge meente. waarin zij zich bjj de afkon diging deizer bescliikking bevinden; op de aflevering of het vervoer van partgen aardappelen, gedieikt door een vervoert» wijs, afgegeven d,©or do Rijkscommissie van toezicht op de aardappelvereeniging ,J op de aflevering of het vervoer ,van zand en veen aardappelen, welke op den. dag dor afkondiging van 'deze beschikking reeds in spoorwegwagons of schepen ge laden waren. Kolendistributie. De Rijkskolendistributie deelt het vol gende mede. Hoewel op1 het oogenblik in verband met de felle koude heel veel huisbrand- stof gebruikt wordt en dus' 3e behoefte aan huisbrandstof groot is, mag 'dit niet tengevolge hebben, dat door 'de kolenl- handelaren voor anthraciet, eierkolen en kachelkolen hoogere prijzen worden ge vraagd, dan aangegeven zjjn in de cir culaire Van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, d.d. '15 Novem ber 1916, aan de burgemeesters, te we ten: f2.20 voor Limhurgsche en Duitsche anthraciet, f2.50 voor Belgische anthra ciet fl.60 voor eierkolen en fl.75 voor kachelkolen, alles per H.L. franco thuis. Op1 deze prijzen kan alleen voor som mige, ten opzichte van de vracht, on gunstig gelegen plaatsen, met goedkeuring van de Rijkskolendistributie een uitzon- ring worden gtemaakt. Mochten derhalve toch hoogere prij zen gevraagd worden, dan wordt het pu bliek in zijn eigen belang jverzocht zich te wenden tot den burgemeester der be trokken gemeente. Het ligt in het voornemen van1 de Rjjks- lendistributie om, mochten dergelijke ge vallen baar bekend worden gemaakt 3en betreffenden handelaar van het verder betrekken van kolen uit te sluiten. Pensioen groot f37 's jaars aan mej. A. E. Verhage, telefoonkantoorhoudster te Ovezand. De liefhebbers van schaatsenrijden kunnen deze dagen hun hart vodop op halen aan dezen edelen sport. Zelfs mlen- sehen op gevorderden leeftgd binden de schaatsen onder. Als een bijzonderheid in dezen kan zeker gemeld1 worden, dat de 78-jarige A. Marijs' te Souburg zijlu schaatsen nog voor den Bag gehaald heeft, ten einde zijn vroegere bekwaamheid op het ijzer te kunnen toonen. Middelburg. Gisterenavond werd in het restaurant „de Zon" onder voorzitter schap van den heer Herman Snijders de jaarvergadering gehouden van de afd. Middelburg van het Centraal genootschap voor Kinderberstellings- en vacantieko- Loniesl. Door üeij heer Wi. 3e Graaf werd als secretaris 'het jaarverslag uitgebracht, waaraan wij het volgende onlleenen: Het bestuur had over te weinig geld te beschikken om veel Zwakke kinderen ter verpleging te kunnm uitzenden. Jam mer genoeg, want het aantal kandüdaatjew belfep niet minder San 501, dia nagenoeg allen verpleging in ©en Herstellingsoord van noode hadden, velen zelfs) voor lan ger dan den gewonen termijn van 4 weken. Het was het bestuur intusscheii ge bleken, dat onder de buitengewone tijds omstandigheden vel© ouders huiverig, wa ren hun .kinderen ver te laten weggaan. Dit feit in verband met dón èislch van langere verpleging voor de Zwakste pa tiëntjes èn, zooals gezegd, den ongjuu- stigen stand der kas, deed het bestuur besluiten enkel in Zonneveld plaatsing

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1