Binnenland. Uit de Provincie, Kerknieuws. Onderwijs, Zending, Rechtzaken waardoor Italië kolen, graan en staal zou verkrijgen. New-Yorks uitvoer. Do uitvoer van New-York in het jaar 1916 bedroeg 4 milliard 60 millioen dollars, een som, die bet wereldrecord s'aat. Voor Oom Sam is de Europeesche crisis lang niet onvoordeelig, zooals uit dit cij fer blijkt. Maar er blijkt ook uit, dat het aan de Entente, mot name aan Enge land, niet mogelijk zou zijn geweest den oorlog, zoowel militair als economisch vol te houden, wanneer de Amerikaansche voorraadschuur voor do Enten e, evenals Amerika dit door de omstandigheden voor Duitschland moot doen, de d-uren geslo ten hield. De Italaansche scheeps nood. Onder het opschrift „SchepenI schepen 1 schepen! klaagt de idea Nazi- onale" bitter. „Terwijl wij een half mil- lioen ton noodig hebben, heeft de regee ring eindelijk voor den bouw van 14 stoomschepen met in totaal 80.000 ton inhoud tot einde 1918 gezorgd. Nu be hoeft men niet naar de kosten te vragen. Een menigte stoomschepen moet worden gebouwd en alle moeten gewapend en hun bemanningen militair onderwezen worden." Aan de Zwitsersche gren zen. Volgens mededeelingen van Zwit sersche bladen worden de militaire voor bereidingen van Fransche zijde aan de Zwitsersche grenzen voortgezet. In Fran- che-oomté zijn aanzienlijke reserve-corp sen aangekomen, die langs do grenzen veld versterkingen aanleggen, en niet slechts aan de grenzen bij de Prnntruter Zipfsl, pi aar ook verder naar het Zui den voorbij Besamjon. Bij Monlan y wor den groote verschansingen aangelegd, om de Zuidzijde van den Mont-Terribl© ter bescherming van de Clos-du-Doubs te ver sterken. Zoo wordt langs de geheele Zwitsersche grens het terrein in staat van verdediging gebracht. Ook in Italië heerscht militaire werk zaamheid aan de Zwitsersche grenzen. Volgens de „Morganzeitung" werd in het grensgebied de militaire postconsuur inge voerd en zjjn eenige straatwegen volko men afgezet en versperd. Kolengebrek in Parijs. Het kolengebrek wordt in Parijs meer en mear merkbaar. Verschillende tramlijnen moes ten gisteren wegens gebrek aan electri- schen stroom ureniand het verkeer slop zetten of den dienst verminderen. De Economische toestand in Frankrijk. Over het levensmidde- lenvraagstuk, dat volgens jle mededeelin gen van de pers, ernstige onrust verwekt, Bchrjjft de „Echo de Paris": „De Parijzenaren hebben om zoo te zeggen geen gas, geen kolen en geen suiker meer". Hervé schrijft onder het opschrift: „Vas- tenpreek": „De Parijsche Vrouwen staan urenlang voor de winkels, om zich de noodzakelijkste levensmiddelen en kolen te verschaffen. Daarom heersc.ht hevige verbittering". Hervé raadt dan, terwijl hjj op Duitschland wijst, aan, op iedere manier te bezu.n gen. De „Liberté" raadt aan: Men moet met vastberadenheid al het lijden zon der klacht verdragen, om een waardige houding aan te nemen tegenover de sol daten aan het front. Zooals het Journal du Peuple" mede deelt, zou tengevolge van het gebrek aan kolen in Amiëns de levering van elec- triciteit opgehouden zjjn. De meeste broodbakkerijen bakken slechts de helft van het gewone benoodigde kwantum brood. Oorlogsmoeheid in het Italiaansche leger. De „Neue Freie Presse" meldt Kenteekenend voor de stemming in het Italiaansche leger is een voorval, dat zich volgens ,een veldpost-brief van een officier op 11 dezer op de hoogvlakte van Doberdo afgespeeld heeft. Op een plaats aan het front, waar beide partijen op 30 M. afstand tegenover elkander la gen, begonnen de Italianen plotseling ci troenen in onze loopgraven te gooien. Men verzamelde er eenige dozijnen, toen er plotseling weer een volgde, waaraan het volgende briefje zat: „Lieve broeders 1 schreeuwt allen te gelijk: „Weg met den oorlog". Dit zal voor ons een teeken zijn. We zullea dan allen opstaan. Jullie doet hetzeJde en wij zullen elkander over de draad versperring de hand drukken. Laat de diplomaten blaffen als dolle honden, wij sluiten vrede I" De onzen wezen het goed gemeende voorstel echter van de hand. De Engelsche blokkade. Engeland gaat op de Noordzee een nieuwe versperring invoeren. De uitbreiding van de bestaande blok kade schjjnt betrekking te hebbe.i op den Noordelijken uitgang van de bocht van Helgoland, en zich uit te strekken, toi Ringköbing op de Jutiand che kus» Voor Nederland moet deze uitbreiding slechts van belang zijn voor zou ver het verkeer tusschen Denemarken on de Gro ningsche havens betreft, dat uit den aard der zaak thans van weinig betoekenis is Buitenland5che bladen bevat en do vol gende verklaring van de Engelsche re goering „In verband met het onbegrensde oor logsgevaar dat er ter ze i3, nu do Duit schers mijnen en duikbooten gebiuiken niet alleen tegen de entente-mogendhedon, maar ook tegen de onzijdige scneepvaart, en er rekening mee houdende, dat er voortdurend handelsvaartuigen tot zinken worden gebracht zonder dat er wordt gezorgd voor de volstrekte veiligheid van de bemanning, geeft |de Engelsche re geering hiermede kennis, dat van den 7en Februari pf aan de volgende stuk ken van de Noordzee wegens operaties tegen den vijand voor alle scheepvaart gevaarlijk zullen zijn en dus vermeden moeten worden „Het gebied omvat de heel© uitgestrekt heid .der zee (uitgezonderd de Neder landse he en Deensche territoriale v atc- ren), liggende ten Z. en ten O. van een lijn, beginnende op 4 mijl van de kust van Jutland op 66 graden NB. en 8 graden OL., en looponde ovet de vol gende punten 56 gr. NB. en 6 gr. OL., 54.45 gr. NB. en 4.33 gr. OL.,vandaar naar een punt op 53.27 gr. NB. en 5 gr. OL., 7 mijlen van de Nederl. kust. „Teneinde tegemoet te komen aan 'de Nederlandsche kustvaart, die 'zich om ebzwaren van navigatie niet streng kan beperken tot de territoriale wateren, zal er een geul open worden gelaten ten Zuiden van een ljjn getrokken tusschen de volgende punten: 53.27 gr. NB. en 5 gr. OL., 53.311/2 gr. NB. en 5.33 OL., 53.34 NB. en 6 gr. OL., 53.39 NB. en 6.23 gr. OL." Aardbeving op Bali. (Officieel.) Nadere berichten bevestigen dat het Noordelijk gedeelte van Giangar. Kloengkoeng, en de zelfbesturende land schappen het ernstigst zijn getroffen. Het totaal aantal dooden en gewonden be draagt reeds bijna achthonderd. De „J un o." Het s.s. „Juno" dat volgens nadere be richten toebehoort aan de Ned-Ind. Tank stoomboot-Mij. te "s Gra.venhago, schijnt niet gezonken te zijn'. Uit Vlissingen wordt n.l. geseind, dat de bemanning van de „Koningin Regentes" de „Juno" op de Theems heeit zien liggen met een groot gat aan stuurbordboeg. De rantsoeneering. Het „Handelsblad" meldt, dat binnen kort voor alle artikelen welke door de Regeering gedistribueerd worden een hoof delijke rantsoeneering zal worden inge steld. Ook de aardappelen worden daar onder begrepen. Tegelijk met de broodkaarten zuilen do komende weeklegimitatiekaaiten gorden verzonden, waarop de bons voor de ver schillende levens middel en verkrijgbaar zullen zijn. Het Gemeentebestuur van Amsterdam zal op een aantal punten van de stad kantoren inrictuen, waar deze bons afgehaald kunnen worden, Boekhouders voor de Banka- tin winning. „Het Chr. Comité voor Indië" vestigt de aandacht van belanghebbenden er op, dat bij de tinwinning op hot eiland Banka (Ned.-lndië) twee boekhouders kunnen worden geplaatst, naar verkiezing in vas ten of in (ijlelijkeu dienst. Deze boek houders mogen niet ouder zijn dan 33 jaar, moeten ervaring hebben op hel ge bied van bedrijfsboekhonding en in het bezit zijn van een diploma boekhouden. De aanvangsbezoldiging bedraagt f 250 'smaands, terwijl verder wordt genoten kostelooze geneeskundige behandeling en vrije woning of, bij geinis daarvan, een© vergoeding voor huishuur van f35 per rnnd. Verdere inlichtingen omtrenL voor uitzichten, uitzending»; oorwaarden, e.d.g. worden gaarne verstrekt door het Infor matiebureau van voormeld comiadres: den heer J. J. Kraan, Loosduinsche kade 80, Den Haag. Reserve 2e luitenant A. Minderhout vau het 15e reg. inf. is van zijn detachee ring te 's Gravenhage naar zyn korps te ruggekeerd. Spoorboot. Blijkens een adver ten tie in sommige Zeeuwsche bladen zal de spoorboot voorloopig van Zierikzeo naar Katscheveer varen op werkdagen om 7.30, 11.30 en 3 uur, en op Zon dagen om 7.30 's morgens. En van Kat scheveer naar Zierikzee om 9.15, 12.30 en 4 uur. En op Zondagen om 9.15 voor middag. Middelburg. Voilingsvereeni- g i n g. In het Schuttershof werd heden de jaarvergadering gehouden van de Veilings- vereeniging „Walcheren" onder voorzitter schap van den heer Jan Po.derdijk. Door den secretaris, den heer R. E. Hattink, werd het jaarverslag uitgebracht, waaraan wij het volgende ont.eenen: Tengevolge van de regeeriugamaatrege- len, waardoor alle ar tike, en voor de ex port bestemd, de veiling moesten pas- seeren, deed de omzet klimmen tot een bedrag van f 170.660.24. De kleine vei ling bleef stationnair, de groote veil.ng ging f3000 vooruit, terwijl de massavei lingen ruim f 76060 opbrachten. Ook werd door de regeering ingegrepen in het te betalen percentage. Ook de eierveiiing ging vooruit, even wel niet wat het aantal aangevoerde eie ren betrof. De finantieele uitkomsten waren zeer gunstig. Er konden 80 obligaties ad f 10 worden uitge.oot en toch nog fl2r8.34ya op nieuwe rekening worden overgeschre ven. Gewezen wordt verder op de moeilijkhe den om alle regeeringsaanschrjj vingen na te komen. Getracht werd met de ver- zendvereenigingen een overeenkomst te treffen, waardoor het mogelijk zou zijn, dat deze vereenigingen ook wanneer zij lieten veilen, Konden blijven bestaan. Er werd een overeenkomst gesloten, maar het luttel bedrag van het geveilde f 1466.42 beantwoordde niet aan het doel. De te lers zijn, volgens het verslag, nog niet doordrongen van het besef, dat door het brengen van groote hoeveelheden op de veiling de groote koopers hierheen ko men en de uitbetaling voor hen verze kerd is. De secretaris spreekt den wensch uit, dat de vereeniging zal tonnen zijn voor zitter te willen behouden, ook al heeft deze te kennen gegeven, dat hij als zoo danig wil aftreden. Met een krachtige opwekking tot do tel ere om samen te werken tot don bloei der vereeniging, door hunne producten naar de vei.ing te brengen in groote hoe veelheden, eindigt het verslag. De Stct. no. 24 bevat de statuten van de Prov. Zeeuwsche Ver. Het Groene Kruis, gevestigd alhier. In het verslag van de gezondheids commissie te Middelburg over 1916 wordt er o.a. op gewezen, dat de zui gelingensterfte daalde van 6.5 pet. in 1915 tot 6 pet. in 1916. Het totaal sterf tecijfer bedroeg 6.40 per 10O3 inwoners tegen 4.64 in 1915. Dit wordt, de tijds omstandigheden in aanmerking genomen, betrekkelijk goed genoemd. Thans is eeh ter in December het gemiddeld sterfte cijfer per maand gestegen van 20 tot 33 en wordt gewaagd, dat 1917 wel eens meer in het iteeken van den oorlog zon kunnen staan dan 1915 en 1916. Gisteren werd bij de politie aangifte gedaan van vermissing van een jongen elie gisterenmorgen zijn woning verliet, maar niet op zijn werk kwam. Des mid dags werd medegedeeld, dat iemand op het molenwater achter een struik lag. Bij onderzoek bleek het de bedoelde jon gen te zijn. Hij werd in bewusteloozen toestand naar het politiebureau gebracht, waai- het een te hulp geroepen f.okter na veel inspanning gelukte den jongen man weder bij te brengen, waarna hij per brancard naar de ouderlijke woning werd gebracht. De jongen was bijna be vroren. Hot ij-feest, het kampioenschap van Zeeland beloofde heden heel wat te wor den, niet minder dan 150 deelnemers zijn ingeschreven, dit groote aantal deel nemers maakt dat, wij eerst morgen de uitslag zullen kunnen melden. Goes. Door J. G. de Graauw, koopman, is vergunning gevraagd voor de oprich ting van een mosselkokerij, enz. in het perceel en de bijgebouwen aan den Sta tionsweg E 7. Kventueele bezwaren 9 Februari 11 u. vm. ten stadhuize. De heer D. J. Jacobs, timmerman, vraagt vergunning tot het oprichten ran een mosseikokerij, -pellerij en -zouterij in een schuur en een loods in de Ossen- hoofdstraat D 106. Eventueele bezwaren Maandag 12 Februari 1917 vm. 11 uur ten Stadhuize. Zaterdagavond werd den oudjes in het Gasthuis te Goes een gezellige avond bereid. De heer A. Arnoldi, voorzitter van het afd.-bestuur van de Ned. Pad- vinders-vereeniging, vertelde hen het een en ander over deze jeugdorganisatie, waar na de padvinder Piet Rentmeester in uni form alle vrouwtjes een verrassing en een gebakje uitdeelde. Een mandolineclubje voerde eerst op de vrouwenzaal en daarna op de man- nenafdeeling eenige nummers uit. Alle mannelijke verpleegden ontvingen van de firma Van NeJe een pakje geu rige tabak. Dat de oudjes voldaan naar bed gin gen, laat zich begrjjpen. (M. Ct.) Kapelle. Gisteren is alhier de ko ninklijke goedkeuring ingekomen op de statuten der veilings vereeniging Kapelle- Bie.zedin.ge en omgeving. Op gelijk tijd stip is ook bericht ontvangen, dat. zij bij do fruit- en groentencentrale zal erkend worden. Men zal nu dus weldra overgaan tot veiling. Hansweerd. Gisterenmorgen over de eb was de Schelde overdekt met drijfijs, op de zandbanken ligt het reeds hoog opge stapeld. De veerboot naar Walsoorden is gisterenmorgen daar niet kunnen komen en met de passagiers teruggekeerd. Een sleepboot welke gisterennamiddag nog naar Terneuzen wilde vertrekken, bleef in de haven alhier in het ijs steken. (Alsb.) Wemefdiiige. Gisteren vergaderde de Ge meenteraad. De voorzitter opent de ver gadering, heet de leden welkom op de eerste vergadering in dit jaar en spreekt de hoop uit, dat zij weder de belangen der gemeente zullen behartigen en dat Gods zegen op hen persjonlijk en op de gemeente zal mogen rusten. Ingekomen is een schrijven van K. der Kinderen, dat hij zijn benoeming tot gemeen te - genees - heer aanneemt Een kennisgeving van Anth. de Broekert, dat hij zijn benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt. Een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt medegedeeld, dat het sup pletoir kohier schoolgeld on hoofdelijk en omslag is goedgekeurd. Een schrijven van Ged. Staten, dat hunne beslissing om trent de begrooting voor 1917 is ver daagd tot 1 April. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Op een verzoek van P. Verhuist om ontheffing van hondenbelasting wordt op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. De verordening tot beperking van het gasver bruik wordt op verzoek van Ged. S laten gewijzigd. Op verzoek wordt de wed. An- thonie Hooglander in den hoofde!ijken om slag teruggebracht van de 7e naar de 3e klasse. Van Ged. Staten is ingeko men de begrooting voor hef dienstjaar 1917 met een nota van' aanmerkingen, welke op voorstel van B. en W. worden opgeheven en de begrooting gewijzigd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f30519.07, terwijl wordt besloten de jaar wedden van de wethouders te verhoo gen met f20. Op voor-stel van B. en Mwordt besloten met ingang van 1 Februari 1917 de kerkklok niet meer da gelijks te luiden. De voorzitter deelt mede, dat de ingenieur van den Waterstaat hem heeft verzocht te willen bewerkstelligen, dat aan de overzijde van het kanaal langs de daar gebouwde woningen een straat aan te leggen onder belofte, dat hij voor het verleenen van een bijdrage van het Rijk gunstig zou adviseeren. Daar blijkens ingewonnen inlichtingen de belanghebben den niet tot eenige medewerking genegen zijn en de gemeente hierbij geenerlei be lang heeft en geen voorstel inkomt aan het verlangen van den ingenieur te vol doen, wordt deze zaak als afgedaan be schouwd. In behandeling komt de ver ordening belreffende mosselkoken. Deze verordening wordt aangehouden, daar de vrees bestaat, dat alle gemeenten niet tot vaststelling zullen overgaan. Onder voorkomende zaken komt ter sprake hel kolenvraagsluk en vraagt A. Dominicus of er geen mogelijkheid zou bestaan de aan hel kanaal aanwezige veen a s brand stof to benutten. De heer Lindenbergh verstrekt hierover eenige inlichtingen en deelt mede, dat de veen voor dit sei zoen niet meer bruikbaar is, tenzij dat de ingezetenen bij kleine hoeveelheden, tot drogen overgaan. Op een vraag van den voorzitter of de derrie voor hei al gemeen verkrijgbaar is, antwoordt dhr. Lindenbergh, dat hij bereid is aan hen die daarvoor vergunning vragen toe te staan de brandstof in kleine partijen weg te halen. Hierna wordt de vergadering na rondvraag gesloten. Als een bizonderheid kan worden gemeld, dat reeds door enkele personen over het kanaal is geloopen, hetgeen se dert 18941895 niet is voorgekomen. Colijnsplaat. Gistermiddag vergaderde do raad der gemeente alh;er, waarbij allo leden tegenwoordig waren. Nadat de no tulen ge.ezen waren en goedgekeurd werd overgegaan tot het aanbrengen van een kleine wijziging in de verordening op het levensmiddelenbedrijf. Ook werd he; ko hier hondenbelasting vastgesteld met 54 houders van honden tot een gezamen lijk bedrag van f213. Na eenige bespre kingen werd de vergadering gesloten. De Vrijzinnige Kies vereeniging alhier, hield gisteren hare jaarvergader.ng, waar bij tegenwoordig waren 11 leden. De ont vangsten van het afgeloopen jaar bedroe gen f 69.431/2, de uitgaven f 70.33V2, een tekort dus van fQ.90. Als bestuursleden werden herkozen de heeren II. M. Ha- ringnran, P. de Looff en Q. van As. Grijpskerke. Maandag had alhier de ver gadering p.aats van de afdeling van de Chr. Vereeniging van Christelijke Verzor ging van Krankzinnigen. De Opkomst was niet zoo groot als gewoonlijk het geval is. De voorzitter, de neer Van Herp, open de de vergadering met gebed en het le zen van een gedeelte uit Gods Woord. Daarna volgden de verslagen van secre taris en penningmeester en werd door K. Huijsman vers.ag uitgebracht over de algemecnc vergadering in het vorige jaar te Middelburg gehouden. Als afgevaardig den naar de algemeene vergadering van dit jaar werden benoemd de heeren .Wi. Wisse, S. Geschiere, C. Bierens en D. Coppoolso. Het bestuur deelde mede, dat het nog niet geslaagd was om een spre ker te vinden voor een kerkdienst. Aan het eind van de vergadering bracht de voorzitter een woord van dank aan den eerdaags vertrekkenden ds. Van Selms, die op zoo menige vergadering de ver eeniging had opgebouwd door een refe raat en voor alles wat hij voor de afdee- ling alhier gedaan had en wenschte iiem des Heeren zegen toe ook in zijn nieuwen werkkring. Ds. Van Selms eindigde met dankzegging. Tholen. Door het drijfijs is de overtocht per pont in de Eendracht zoowel te Tho len als te Oud-Vossemeer gestaakt moe ten worden; het personenverkeer geschiedt per roeiboot met groote moeite. De vaart naar de mosselpercoe.en zal door de hoog- aartsen ook gestaakt moeten worden. In de afgeloopen week werden nog ruime voorraden aangebracht en in de loodsen geborgen, waardoor de pederij nog voort kon gaan, maar stagnant- in het bedrijf staat nu zeker voor de deur. (N. R. C.) Zonnemaire. De Stct. no. 24 bevat do statuten van de Ver. Ilel Groene Kruis, alhier. Terneuzen. Door B. en W. alhier is benoemd tot schrijver ter gemeentesecre tarie voor den proeftijd van één jaar, dhr. Van Dijke, alhier. Zaterdag kwam op de kreek een militair van het garnizoen alhier te val len. Hij werd oogenschijmijk ernstig on gesteld in de woning eener hoeve in de nabijheid binnengebracht en later naar het ziekenhuis aihier vervoerd. Gisteren bleek gelukkig, dat 't nogal zou losloo- pen. (T. Ct.) Tot agent van politie alhier is be noemd H. J. van Doeseiaar uit Sluis kil, ingaande op het tijdstip dat deze van den militairen dienst zal zijn vrij gesteld. (T- Ct.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zevenbergen, N. G. Veld hoen te Alphen a. d. Rijn; te Ter- lispel, K. K de Jong te En&eluw, A'an genomen naar Nieuw-Weerdinge, door Th. J. H. Israel te Ferwerd. Bedankt voor Terwispel, door A. J. A. Scholte te Borger; voor MelLskerke, door V Kroese te Vrouwepolder (Stand aard); voor Garijp, door J. C. v. Apeldoorn te Wouterswoude. Geref. Kerken. Tweetal te Waarder, A. .T. de Boer te Garrelsweer en J. Dam te Baarland. Beroepen te Bunschoten, R. E. van Ar kei te Soest; te Haastrecht en te Elburg, H. v. d. Zanden te Harmeien. Bedankt voor Alphen, door J. H. Tel- kamp te Ter Aar. Soes Tot onderwijzer met hoofdakte is benoemd aan de Herv. school alhier dhr. A. A. Brambacher, onderwijzer te Kallrjk bij Heerenveen en tot tijd. onder wijzeres moj. A. M. C. Montijn van Haar lem. -— Benoemd tot onderwijzer aan de openbare burgerschool te Den Haag, de heer T. Visser te Middelburg. -- Z endi ngscij f ers. In het „Zen- dingsblnd van de Gereformeerde Kerken in Nederland" is een statistiek opgeno men van den stand der zending dier Kerken op haai- onderscheidene arbeids velden. Aanspraak op volledigheid maakt deze statistiek nieter ontbreken op gaven, maar door voor de ontbrekende cijfevs die van een vorig jaar te ^tel len, heeft men toch een totaal kunnen verkrijgen, dat vrij' duidelijk een beeld geeft, van de resultaten der zending» actie. Men rekene er wel mede, dat de cijfers die wij aan de statistiek ontlee- ncn, uitsluitend betrekking hebben op de Inlandsche christenen en dat de cijfers van Midden Java in onderstaand staatje uitdrukken de gezamenlijke uitkomsten van den arbeid op de vijf zendingter- reinen., die de Geref. Kerken déér bel) ben. 00 U <P "03 Aantal !l oopten op 1 fan. 1916. c 1 w s -2 03 03 A c "O S* 8 2 1 r G 1—t ft-1 O X E-i E -s Midden-Java 40 1967 996 155 Soemba 0 753 286 42 Kerk Batavia 162 111 14 Kerk Socrabaja 22 14 1 Totaal Ned. Indië 46 2904 1407 212 Vo.orts bevat de statistiek enkele an dere rubrieken, die wij hier vermelden met het totaal voor geheel Indië, dat wij na optelling der rijf ere verkregen: 52 overleden in 1915; 36 huwelijken in 1915; 1277 christenen die godsdienston- d er wijs ontvangen351 nietchristenen, die godsdienstonderwijs ontvangen; 25 Zondagsscholen34 Zondagsschool-leer lingen; 9 Chr. vereenigingenf 2893.99Vo aan bijdragen van Inlandsche Christenen voor Kerk en armen; en gemiddeld aan tal Kerkgangers in 1915 1798. Met deze becijfering is de statistiek niet uit. Er volgt dan eerst een over zicht van de scholen in 1915, die in landsch lager onderwijs geven. Het aan tal scholen voor Soemba bedraagt 25, met 34 inlandsche onderwijzers, 1 in landsche onderwijzeres1, 116 Christen-leer lingen (70 j. en 46 m.); 946 niet-Chris- ten-Jecrtingen (880 j. en 66 m.) en 40 jongens en 1 meisje in inlandsche in ternaten, een totaal van 1103 leerlingen. Voor Java betreft het overzicht 36 fnl. scholen, waaraan werkzaam zijn 16 Europ. onderwijzers, 10 Europ. onderwijzeressen, 71 inlandsche onderwijzers, die aan het ven: 601 christen-teerlingen (414 j. en volgende leerlingenaantal onderwijs ge- 187 m.); 1539 niebchristen-Ieerlingen (1419 j. en 120 m.) en 96 jongens in de internaten. Het totaal aantal leerlin gen is echter hooger, omdat van Poer woredjo gedetailleerde opgave ontbreekt. Gerekend wordt op een totaal van pl.m. 2550 leerlingen, tegen eon voorgaand jaar 1930. Voorts wordt de Medische zending 1915 behandeld en van onze hospitalen en hulp-ziekenhuizen, voorzoover er opga ven inkwamen, mededeelingen gedaan omtrent personeel en patiënten. Uit deze opgave blijkt, dat aan dien arbeid thans 8 Europeesche artsen verbonden zijn en 2 Europeesche verloskundigen, met een staf van voornamelijk inlandsch perso neel. Tenslotte zijn gegeven» opgenomen om trent den colportage-arbeid in 1915, die zeer in omvang toenam. Een groot aan tal Bijbels, tractaten, scheurkalenders, Chr. boeken etc. werd verspreid. Het. aantal colporteiu-s bedraagt 9. Altezaam cijfers, die buiten twijfel stel len, dat het zendingswerk een zeer moei zame arbeid is. Voor de rechtbank te Middelbrug werden heden weder een 40-tal zaken, alle betreffende verboden uitvoer, ver voer of nederlage behandeld. Slechts een dezer zaken geeft aanleiding tot nadere bespreking, namelijk die tegen den schip per P. B. L. uit Hoek, die bekende op 9 November 1916 getracht te hebben met

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2