No 94 Maandag 22Januari III! &le Jaargang De Groote Oorlog. i Uitgave van 3e Naaml. Venn. LUCTOR ET EMESGO gevestigd te ©ties. Hoofdbureau te Groess ILANSE VORSTSTRAAT 21i» Bureau te Middelburgs FIRMA F. P. DHÜIJ - I- 3UR«. Drukkers: Oosterbaan Le Colntre Goes. De Zeeuw VERSCH4JK7 Z'-KEN WERKDAG Abonnementsprijs Per 3 maanden f*. p. postl££. Losse ■jttkwb._0;0B /rijs der Advert entiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer lO.ci &maaï plaatsing wordt 2-maal berekend, Bij-abonnement yoordeelige voorwaarde^ Famtteeb eriohten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. Oö Soldatencourant. Op tweeduizend gulden na heeft de I uitgave van die krant het Rijk reeds, een £m° gouds gekost, tot 1 Juli 1916. Dat wil zeggentot nu toe wij schrij ven 22 Januari 19171 reeds heel wat meer. In weerwil van vragen ,en verzoeken door Rechtsche Kamerleden, onder ande ren door onzen Duymaer van Twist, blijft de minister van oorlog weigeren ook zelfs maar 't geringste subsidie uit 's Rijks kas toe te staan voor de uitgaven van onze Christel ij ke soldatencouran- ten. „De Soldatencourant" heet neutraal; en daaraan zal 'toolc wel liggen, dat pile baten die krant toekomen, en onze kran ten het met niemendal moeten doen; Wij moeten hier ernstig tegen opkomen. Nogmaals dringen wij er bij den minister van oorlog op aan dat hij zijn meening op dat punt herzie. Te meer omdat, ge lijk De Voorhoede terecht herinnert, Zijne Excellentie zelve bij een bezioek aan het R.-K. Militair Tehuis te Waals- dorp verklaard heeft, „dat de godsdienst den goeden geest in het leger bevor dert".. Dat staat trouwens ook in het Regle- I. ment op ,den Krijgsdienst, artikel 2. Onze Christelijke bladen hebben geen I ton noodig om 'te kunnen propageeren. Met een klein bedrag zouden zij al geholpen zijn. De Christelijke milddadig heid is er ook nog. Maar ziooals 'tnu gaat: de Soldaten courant een ton, en de Chr. bladen (o.a. onze K r ij g s m a n) nietsdat is al te mal en al te onbillijk. Het gaat hier toch oin het' zedelijk en geestelijk belang van den jeugdigen mili cien. Wie beeft er niet voor terug dat straks, dank zij de vervroegde oproeping, de militie 1918 haar intrede in de kazernes doet, ongewapend tegen het zedelijk ge vaar dat daar deze jeugdige, aan ouder zorg onttrokken jongens van alle, kanten bedreigt? Is de Christelijke lectuur van D'e Krijgsman en ander© bladen in Can- tino of Tehuis in zulk een omgeving dan overbodige weelde Het Vredesgevaar. Niemand verbaze zich over dit cyni sche opschrift. Er izijn eenmaal menschen die dit woord in den mond nemen, neerschrijven en in de, courant laten afdrukken, en zoo door de pers verduizendvoudigd naar alle zijden der wereld laten uitdragen. Er zijn menschen die blij' zijin met den oorlog, vanwege de oorlogswinsten. Men schen die .zeggen: wij zijn. er goed pree; laat 'tnog maar eein poosje zoo blijven. Net als, onze vaderen in den 80-jarigent porlog, die zelfs munitie aan den vijand le- verdm. Dergelijke minderwaardigen telt ons land; loch in vrij grooteren getale- Noord- Amerika. Daar zitten de beursnjanne-n, de specu lanten, de staalkomingeu, de mannen van de munitiën ijverheid. Doch niet alleen dezen houden hun hart vast bij een mogelijke baisse (daling) op de Amerikaansche Beurs bij vredesee- tucViten. Wij lezen namelijk in de „N. R. Ct.": 'L ^meinkaarische textiel-wereld ziet erL bi de eerste rekening wkxt- "J^s-gevaar" opdoemt, én JournaP Van het -Textile World Journal de regeermg en het congres tot onverslapte waakzaamheid bij de dreteS,. de verandering in den stand van zake^J Inderdaad, zegt dat blad, is het niet harteloos, zakenbelangen tegenover 1& ven en voorspoed der oorlogvoerenden te istellen, want evengoed als de oorlog niet zonder de hulp der mannen van zaken gevoerd kan, worden, kan men niet over zaken spreken, zonder met den oor log te rekenen. Een radicale verandering in de algesmeene situatie is "steeds te vreezen voor zakerimenschen, zk>o ook thansi het sluiten van vrede. Het tegenwoordige tarief, zoo zegt het blad ook, beschermt speciaal de textiel nijverheid te weinig, daar de EuropeesChe concurrenten onmiddellijk na den oorlog Amerika zullen trachten te overstroomen. Drie -redenen worden wel aangevoerd, waarom dit gevaar denkbeeldig zou zijn, Waar die blijken geen van drie steek te houden. Ten eerste heeft de Europeesche tex tielnijverheid niet veel onder den oorlog geleden. De Britsche, wier .uitvoer de eerste twee jaren van den oorlog achter eb ging, haalt haar schade in "ga zal gevaarlijk worden zoodra, het vrede is. De wtsche m Oo-stenrijksche is veilig en luiten -schot en heeft druk werk ergo goede verdiensten -in dezen tijd. Z,oodra zij weer grondstof heeft, zal zij ook ka toen en wel in onbeperkte hoeveelheid gaan verwerken, en zeker de rijke- Ame rikaansche landen, tot klant trachten te krijgen. .Italië, Spanje, en Japan ont wikkei-den zich in de laatste jaren pp dit gebied belangrijk. Alleen, België en Noord-Frankrijk zijn, vleugellam ges-lagen en voor ©enigen tijd ongevaarlijk. Neder land wordt niet genoemd. Ten tweede is bet onjuist te denken, dat Europa al wat het vervaardigt, Zelf noodig zal he-bbetn. Gebrek aan noodzake lijke kl©e-ding schijnt er in Europa nog niet te zijn en anders dan het hoog noo- dige zal 'het grosi der Europeanen na den oorlog 'zich jaren, lang wel niet kun nen aanschaffen! Het verbruikt dus wei nig, en exporteert zooveel mogelijk om d-en financieieleu toestand te verbeteren. Ten slotte behoeft het oa'k in het uitge moorde werelddeel niet aan (mannelijke) arbeidskracht te ontbreken. De oorlog heeft bewezen, dat de textiel-nijverheid -die het reeds' -mlet 15 pet. mannelijk per- s'oneel kon stellen, dit tot 10 pet. kon beperken. D<e vrouwen hebben ook vee-I fabrieksiverk geleerd en velen zullen het blijven verrichten. Het vr-ede-s-gavaar hangt de Amerika nen boven het hoofd en het congresl zal de invoerrechten nog moeten verhoogen om het rijke land tegen de concurrentie van lastige armen te beschermen." Wie ijst niet van zulk cynisch ged-o-e. Wie vraagt zich, dit bovenstaande le zende, niet af waar dat naar toe moet. Beknopt overzicht van den toestand. Door verbitterde tegenaanvallen trach ten Russen -en Roemenen het voortdrin- gen van het leger van aartshertog Jo seph -naar d-e Sere-th-vlakte tegen te hou den om h-et gevaar ©ener flank-bedrei ging hunner stellingen aan de Sereth en de Putna aï te wenden. Vooral' tegen de stellingen op de hel lingen der Karpathen ten N. van het Susita-dal ondernamen zij een reeksi he vige aanvallen, die hun echter weinig succesi brachten, en veel bloed kostten. De hoop der Rus-s-is cli-Roemeensc h e le geraanvoering, om in het bergachtig ter rein tot het offensief over te gaan, werd niet vervuld. De oentralen -echter moeten nu ook van elke- offensieve beweging afzien. En zoo bepaalt de strijd zich momen teel tot kleinere gevechten, die vaak ech ter wel hakpartijen genoemd kunnen worden. In de -streek van het dorp- Skomoroki 't doet er niet toe, waar 't precies ligt vielen Russische verkenners een vij andelijke verkenningsafdeeling aan. Na een gevecht van man en man hakten zij een gedeelte der 'Oostenrijkers- _met de bajonet ïn de pan en namen de overigen gevangen. Ziedaar het karakter geteekend van de worstelingen, welke afgewisseld wor den door hevige sneeuwstormen. Ook de nevel' is van tijd tot tijd een goede vredestichter. Opi het Westerfront strijd op kleine schaal; Niettemin gaat schier geen nacht kalm voorbij. Die donder van het geschut tracht de oorlogsatmospheer te behouden. De vorsten en veldh-eeren willen [het zoo. Intusschen valt niet te ontkennen, dat ook de vredesstemmen nog stemming maken. Zelfs in Engeland nog. Om goed op de hoogte te blijven van de stemming in Engeland, wat be treft den vrede, moet men tegenwoordig niet afgaan op 'de telegrammen van Reu ter, die een geheel' verkeerd beëld ge ven van den werkelijken toestand. In de Europeesche kranten staat heel veel te lezen, wat er op wijst, hoe sterk de strooming van het volk naar vrede neigt. Dagelijks vind-en er huiszoekingen .en ar restaties plaats, steeds' is de politie in de weer tegen zoogenaamde vredeskui- perijen. In (jet blad „Brittania", het or gaan der^ politieke vrouwenvereeni ging, vinden wij ,dat er op het oogenblik twee regeeringen Tn Engeland zijn, de eene is die van Lloyd. George, die den oor log wil, de andere die van Lord HaUdane, die op vrede door onderhandelingen aan stuurt. In ieder geval is1 het opmerkelijk) hoe de toon in de openbare redevoeringen der ministers1 veranderd is. Vroeger spra ken zij slechts van overwinning, tegen woordig alleen nog maar van moeilijk heden, die te overwinnen zijn. Kolonel Repington heeft gezegd, dat 60 nieuwe divisies' naar het front aan de Somrne moeten worden geworpen. De „Daily News" antwoordt: „60 nieu we divisies? Waar moeten die vandaan komen? Uit onze fabrieken? Dan is on ze industrie geruineerd ,en de oorlog als verloren te bes'chouwen Zoo ziet men overal wijfeling, en een verandering in de openbare meening schijnt volstrekt niet onmogelijk. In oorlogskoorts. Wij lezen in de „N. R. Ct." Het is een sombere en een zonderlinge wereld, waarin wij thans leven. Af en toe valt er eens- iets voor, dat de krank zinnigheid van den tijd fél in het licht stelt, zóó, dat zelfs de door oorlogskoorts bevangenen zelf d-e dwaasheid van het wereldgebeuren moeten zien. Wij herin neren in dit verband aan het feit, dat in New-York op de effectenbeurs een pa- ni-ek(l) uitbrak, toen er kan-s- op vrede scheen. Niet -minder beschamend is, voor wie tracht -de zaken onbevangen te beschou wen, de volgende beschouwing, voorko mende in een hoofdartikel in de Daily Telegraph, over „schepen en manschap pen". De passus luidt: „De detail-prijs voor -de voedingsmiddelen was, volgens een mededeeling van den Board of Trade, op- 1 Januari 1.1. 87 pet. h-o-oger dan, in Juli 1914. Het zou ons' niet verbaasd hebben, te v-ernemen, dat de prijsstijging nog hooger was geweest. Eenige voldoe ning moge !w-orden geput uit de o.v-erweging dat terwijl wij op het oogenblik alles wat wij billijkerwijs noodig -hebben, kunnen krijgen door er duur voor te betalen, in Duitschland z-elfs rijke menschen hevig lij-den tengevolge- van He schaarschte van voorraden." Natuurlijk is het niet zoo mal bedoeld als het er feitelijk staat. De beteekénds is natuurlijk, dat onder de z-ich voor' hei de landen verscherpende onaangenaam heden de Duitsebers het eerst zoover zul len komen, dat zij het moeten opgeven. En in dien gedachitengang is het mogelijk de „voldoening" te begrijpen, waarover de .Daily Telegraph het. heeft. Niettemin herinne-rt de passus ons aan een plaat van Braakensiek, uit de ja ren voor dein oorlog, toen echter reeds de stemming in Engeland jegens Duitsch land heel slecht was geworden, vooral ook onder den opbloei van Duitschland's handel en nijverheid. In een restaurant zitten twee- .gasten: de Duitsche keizer en John Buil, de laatste met een gezicht als een, onweers wolk. De Ober vraagt hem, of z;ijn diner misschien niet goed is. „O, ja is het antwoord mijn diner is, best, maar di-e daar heeft ook een goed diner!" En dan is er nog een andere anecdote, van den braven dorpeling, d-ie onder de trato raakt, en wien, de voeten worden afgereden. In h-e-t ziekenhuis wee-r wat bijgespijkerd, onderscheidt het boertje zich door opgewektheid, hetgeen een be zoeker -doet vragen, of hij het dan eigen lijk niet vreeselrj'kvindt „Ja, zegt boer Jansen 't is wel beroerd; maar wij op ons dorp hebben, maar één klompenmaker, en die verliest nou 'lekk-er een klant. Ife'heb toch zoo'n hekel aan 'dien veilt 1" Op vele redactiebureaux in de oorlog voerende landen zijn al jaren lang neven van dien braven Jansen aan het schrijd wen! Ontploffing in een munitiefabriek. In een munitiefabriek nabij Londen had een ontploffing plaats. '-tWas in een fabriek in Eeast End. En de .ontploffing had plaats twee mi nuten nadat er brand was uitgebroken. Het vuur sloeg over naar de nabu rige pakhuizen en fabrieken. De ontploffing werd op grooten afstand gevoeld. Drie rijen kleine huizen in de onmid dellijke nabijheid werden feitelijk ver nield en groote schade is aan andere eigendotmmien veroorzaakt. Het aantal dooden bedraagt tusschlen de 50 en 60. In de hospitalen worden 112 gewonden verpleegd, terwijl 265 licht gekwetsten ver bonden werden. Een particulier Reuter-telegram aan sommige bladen meldt nog: Dé chef-schedkundigé der fabriek en een aantal werklieden vonden den dood ten gevolge van de ontploffing en weiden onder de puinboopen bedolven. De chef- scheikundige drong, terwijl hij de werk lieden aanried, zich in veiligheid te bren gen, zich door tot het vuur en trachtte! dit meester te wonden. De koning won Vrijdagavond en Zater dagochtend inlichtingen omtrent het aan tal dooden en de stoffelijke schade. Hij liet 'zijn deelnéming,betuigen aan de slacht offers en hun gezinnen. De ontploffing in het East End was een van de ergste, die zich ooit in de hoofdstad heeft voorgedaan. Terwijl bet oorverdoovend geraas begon weg ,te ster ven, werd de lucht in het Oost-en vu rig rood. D-e wildste geruchten deden de ronde, maar toen de feiten allengs be kend werden, bevond men, dat de naakte waarheid verschrikkelijk genoeg was, of schoon de vrees, dat de vijand er de hand in had, ongegrond Jileek. Branden, ontstaan door neervallende stukken vuur, braken uit over het geheel© gebied van ten volle driekwart vierkanten mijl, o.a. in een meelmolen, andere in dustriegebouwen en vele particuliere hui zen. Brandweerlieden, politie-agenten, solda ten -en ambulancei-wagens snelden naar de plaats des onheils, maar het aantal gewonden was zoo groot, dat zij niet in de beschikbare voertuigen naar het 'hos pitaal "honden worden vervoerd. Rijtui gen en militaire ambulancewagens werden daarom opgevorderd. In vijf minuten bracht een aldus samengesteld convooi de 'meest ernstig gewonden naar de hospi talen. Blijkbaar geschiedde het eerste ongeluk in de fabriek zelf. Onverhoeds ontstond daardoor een groote ontploffing, die het geheele gebouw in de lucht deed vliegen. Er speelden zich afgrijselijke tooneelen af. Brandende vloeistoffen, stukken hout en gloeiend ijzer werden in alle richtin gen geslingerd. Het bleek dringend noo dig, verscheide-ne huizen neer te halen, olm den vo-ortgang van het vuur te- stuiten. Zoodoende was de brandweer in staat het vuur te beperken. Hartroerende tooneelen speelden zich af bij het verwijderen van vrouwen en meisjes uit de brandende .gebouwen. Ver scheidene waren bewusteloos of verdoofd door den schok, sommigen met vreese- lijke brandwonden en half .verkoold. Tal van sleepbooten waren weldra in de weer om "Re slachtoffers over .het water te zetten en naar de .ziekenhuizen in de nabijheid te brengen. Onder de puinihoopen van een huis werd een kind van een paar maanden gehaald, als leenige overlevende van een gezin van zes menschen. De brand woedde tot middernacht on verminderd voort. Dak na dak stortte mejt Vreeselijk gekraak in en de vlammen ste gen hooger en hooger en wierpen groote vonkénzuilen op. De masten der nabijliggende schepen staken zwart tegen de lucht af en het heefe touneel was van een afschrikwek kende grootschbeid. De kracht der ont ploffingen blijkt uit het-,feit, dat een groot stuk van een stoomketel, van een ge wicht van 3 tot 400 K.G. in een veld op 400 M. van de- ramp werd gevonden. Een ander stuk van 1000 K.G. vernielde -een slagerswinkel en doodde de bewoners onmiddellijk. Korte Oorlogsberichten. 450 milliard. De oorlog kost van Aug. 1914 tot 1 Jan. 1917 vier honderdvijftig maal' duizendmillioen francs. Wat dit befceekent kan mien opi- maken uit het feit, dat de totale goud productie d-er wereld sedert de ontdekking v,an Amerika jn 1492 niet meer dan 95 milliard, dus een vijfde van 450 mil liard heeft bedragen. De Duitsche Rijksdag zal' vermoe delijk p'as midden Februari weer tot het houden van vergaderingen in pleno sa menkomen. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de Duitsche kaper het prijsgemaakte p.s. Theodore heeft bemand en van wa penen voorzien, zoodat er nu twee ka pers zijn. Volgens een Russisch bericht ge bruikten de Turken aan het Kaukasi- sche front ontplofbare kogels. De Roemeensche kroonprins is ver gezeld van Bratianu te Petrograd aan gekomen. De „Ursula Fischer" is gisteren/ van Vlistsingen paar Zeebrugge terugge keerd. Naar aan de „Telegr." wordt ge meld, is het d-e „Lestris", die door de Duitsebers op de Engelschen is veroverd. Romp en pijp waren nieuw1 geschilderd, maar de lóodsen te Vlissingen zagen toch dadelijk, dat het een Liverpoolboot was. De politic-president te Berlijn deelt mede, dat er voor den duur van -den oorlog geen bezwaren tegen bestaan; als in plaats van paarden in de straten van Berlijn ook ossienspannen gebruikt .wor den. De prinsen Frederik Sigishiunü (en Frederik Karei van Pruisen, zoonsl van prins Frederik Leopold van Pruisen, zijn van Döberitz naar Hannover en weer terug gevlogen. Men weet, dat de bei de prinsen bij het vliegercorps' dienst hebben genomen. -De eerste heldenbariton van het Stadttheater de Dortmund, Braun, een reeds 20 jaren in Duitschland wonende Zwitser, had zich in het bijzijn van een officier, afkeurend over het vredesaan bod van den Keizer uitgelaten. Hij werd om deze reden onmiddellijk ontslagen. In Oostenrijk heersoht veel1 sensatie over 'de bekendmakingen, dat geld en kostbaarheden, meer dan 150 millioen kronen bedragend, die toebehooren aan den keizer -en eenige aartshertogen, naar Zwitserland en naar Nederland zijn ge zonden. In de munitiefabriek te Basoens kwamen in de laatste dagen zeer ernstige ongeregeldheden voor. De zwarte en de gele arbeiders verdeelden zich in twee oorlogspartijen, die elkander slag leverden en op zulk een wij-ze, dat troepen moesten 'ingrijpen. Er werden er gedood en ge wond; 30 Chineezen werden gearresteerd. Een bijzondere politiedienst werd inge steld. Bij gebrek aan brood eet men korstjes van pastijtjes, zegt het spreek woord. In Duitschland zint men op aller lei- middelen om het vee behoorlijk te voederen. Z-oo is nu Professor Reinhardt op het denkbeeld gekomen paarden te voederen met heidekruid. En het ging schitterend. Men moet de grove houte rige stangels verwijderen, en de rest fijn- hakken. De beesten eten het gaarne. Wat zijn proteine gehalte betreft, staat heide kruid m-et goed stroo of middelmatig hooi gelijk, maar het heeft een hooger gehalte aan suiker en vet. Stürmer, de vroegere Russische eer ste minister, is bij een ongeval ernstig gekwetst. Te Stockholm zijn particuliere berichten ontvangen, behelzende, dat voor „ongeval" „moordaanslag" moet worden gelezen. Een Noorsch reedersblad schrijft: De toestand blijft gelijk. Engeland levert ons nog steeds geen steenkool en weigert onze schepen van bunkerkool te voorzien. Er zijn nu al 50 schepen opgelegd. De Spaansche duikboot Isaac Peral, die in de Sónd is gezien, had de Spaan sche post van Barcelone naar de Ver. Staten gebracht en is daarna van New- York naar een Skandinavische haven ver trokken met de briefpost voor onzijdige staten. Het doel van de reis is natuur lijk om de brieven aan Üe Engelsche oensuur te onthouden. Twee even edelmoedige als rjjke dames uit Califomië, mevrouw William Crocker en missi Daisy Polk, hebben het ondernomen een der kleine plaatsjes in Frankrijk, door den oorlog verwoest, n.l. bet dorpje Vitrimont in Lotharingen, te herbouwen. Vitrimont, in de asch ge legd door het leger van den kroonprins, telt 90 huizen. Diaarvan zijn er 35 ge heel vernield; de overige zijn ernstig beschadigd. Dank zij dezen edelmoedigan Am-erikaanschen dames, zullen 45 boeren te Vitrimont, als zij terugkeeren, een nieuwen haard vinden. In een chemisch laboratorium! te Spandau had een ontploffing plaats. Het aantal dooden bedraagt helaas 10, dat der gewonden 20. De materiëele schade moet slechts gering zijn. De Engelsche stoomboot „Lilian" is door een Diuitschen «onderzeeër tot zinken gebracht. De kapitein ,em de be- mlanning zijn geland. Het Engelsche stoomschip „Nailsea Court", het Spaansche stoomschip „Para- hyba en, Ide N-oorsche stoomschepen „Ast" en „Marietta di Giorgio" zijn gezonken. Het Noorsche s.s. Esperanca en het N-oorsche s.s. Gaea zijn getorpedeerd. Keizer Karei en de keizerin keerden terug van een bezoek aan de troepen opi hpt Italiaanscibe front, dat tot een triomftocht door Tirol werd. De reis ging over Triëst, het plateau van Vielgcreuth, door het Luganaidal en het FJgjnsdal- naar Innsbrück. Óveral begroette%^ bevolking den monarch met stormachtige geestdrift. In Venetië is de kolennood zoo groot, dat de plaatselijke commandant het gebruik van gas voor verlichtingsdoeL einden geheel- verboden heeft. Het ver bod treft niet alleen winkels; koffiehui zen enz., maar ook particuliere woningen, waarin slechts het gebruik van gas voor koken veroorloofd is. De gasfabriek moet in alle openbare localiteiten de hoofd kraan sluiten. Keizer Wilhelm .heeft Bethmann Hollweg en Hindenburg het kruis van verdienste voor hulpdienst in verband met 'den oorlog verleend. De keizer zal het ook z-elf dragen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1