')i Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Rechtszaken. Leestafel. Gemengd Nieuws. it da Pers. Biezelinge. De Stct. 110. 14 bevat do statuten van do Woningbouwvereeniging! „Biezelinge en Eversdijk", alhier. Schore. De familie van den brievan- gaarder V. werd, terwijl zij aan de kof fietafel zat, opgeschrikt door een flau- bertkogel, die door het raam drong en over de tafel heenvloog togen den post van de tegenoverliggende deur, waar hij afstuitte en neerviel. Hij ging daarbij over ©en stoel, waaruil een ingekwartierd mi litair juist was opgestaan. Het is dus een bijzonder toeval, dat deze verdwaalde kogel geen persoonlijk letsel veroorzaakte. A (M. Ct.) lerseke. Met de mosselkokerij' gaat 't weer uitstekend, met de prijzen der mos sels is dit minder; deze varieeren voor gekookte van 30 tot 35 ct. de kilo, en rauwe van f3 tot f4.50 per ton (plmi. 90 K.G.) Men hoopt door eendracht slerk de prijzen weer .naar boven te krijgen. Voorraad is ,er genoog; dacht men 'in December 1.1. dat Januari 1917 einde mossels zou zijn, er komen er bijina meer dan ooit te voren. Nieuwdorp. Donderdagmiddag werden de goederen die in het afgeloopen jaar door de Gereformeerde Jongedochters- vereeniging „Uw Koninkrijk kome" ver vaardigd zijn, ter bezichtiging gelegd. De Heere gaf ons wederom' rijke stóf om Zijnen Naam te danken. Werden we verleden jaar door de milde bijdragen on zer geachte begunstigers in staat gesteld 113 kleedingstukken te vervaardigen, thans steeg dit aantal tot 117: Deze Iwerden verdeeld als volgt: Aan de Ger. Vrou- wenvereeniging Dorcas" 22 stuks; aan de stichting „Vrederust" 26 Stuks; aan het kleederenfonds der stichting Groot Emaus 18 stuks, aan Dr. Schreuders hos pitaal 18 stuks, aan de Zuid-Oosthoek van Friesland 33 stuks. Wij mochten ons ook nu wederom in veel hartelijke belang stelling verheugen. Westkapelle. Gisterenavond hield de Christelijke Jongelingsvereeniging Tinio- theüs alhier haar 27e jaarfeest. Na het laten zingen van Psalm 119:5 en 53 werd de vergadering met gebed geopend door den eere-voorzitter der vereeniging Ds. Reus. Zij werd bijgewoond door afgevaar digden van de zustervereeniging Dorcas en de Knapenvereeniging en begunstigers. De inleiding had plaats naar aanleiding van 1 Sam. 23: 421, welke woorden ten voorbeeld werden gesteld voor de vereeni ging. Verder werd de avond afgewisseld met samenspraken en voordrachten. Ook werden enkele stukken ten gehoore ge bracht door de Christel. Zangvereeniging „Looft den Heer", welke zeer in den smaak vielen. Maar wat het meeste de aandacht trok waren 'de door drie leden ten gehoore gebrachte opstellen, die be wezen, dat men door moeite en inspan ning het al zeer ver kan brengen zon der studie genoten te hebben. Het eerste opstel was „Zoo God voor ons is, wie zal tegen ons zijn". Het tweede opstel was „De oorlog en hare gevolgen". Het derde was getiteld „De kortstondigheid van ons aardsche leven". Nadat men een gezellige ure doorgebracht had werd de vergadering met dankzegging gesloten. Voor het naar huis gaan werd nog ge zongen Ps. 257. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hattem, B. C. Verhagen te Angeren. Bij de te Vlissingen gehouden ver kiezing van een notabel der Ned. Herv. Kerk, werden uitgebracht 149 stemmen.* Gekozen werd de heer J. Polderman met 96 stemmen. De heer J. C. Paap, can- didaat der vrijzinnigen, kreeg 36 en de heer Van der Voort, candidaat van den Gereformeerden Bond, 15 stemmen. Te Heerde is op 76-jarigen leef tijd overleden de emeritus-predikant ds. J. G. Knottnerus van 1864 tot 1906 ach tereenvolgens predikant te Soesterberg, Exmorra, IJlst, Dordrecht en Den Haag. Geref. Kerken. Bedankt voor Purmerend door D. van Duyl te Knijpe. Goes. Door jonkvrouwe J. W. von Schmidt auf Altenstadt is tegen 1 Mei a.s. eervol ontslag aangevraagd als on derwijzeres aan de Muloschool alhier. .Zondag 21 Januari. KED, HERV. KERK. Op Zuid- en Noord-Beveland. Baarland, 9.30 u. ds. Meloen. Biezelinge, 9.30 u. ds. de Ligt, 2 u. ds. Muller. Borssele, 9.30 en 2 u. ds. Elenbaas. Colijnsplaat, vm. en nm. ds. Feijkes. Cortgene, vm. en nm. ds. Lijsen. Driewegen, 9.30 u. ds. Kloek, bev. ds. Jonker, coll. Chr. school. Elltewfitatsdrjk, 9.30 u. ds. Bins. 's-Gravenpolder, vm. en nm. ds. Gerretsem. Jïansweert, 9.30 en 2.30 u. dhr. Lensvelt. Heinkenszand, vm. ds. Warners. 'sHeer Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. 'sHeer Arendskerke, vm. en nm. ds. de Voogd. 's Heerenhoek, 9 leeskerk, 2 u. ds. Buinink. 's Heer Hondrilcskinderen, vm. en nm. ds. Iloodekenskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. Essen. lerseke, 9.30, 2 en 6 u. ds. Boer; 'sav. Bijbellezing. Kamperland, vm. en nm. ds. Koeitekoop. Kapelle, 9.30 u. dr. Schmidt, 2 u. g. d. ICats, 9.30 en 2 u. ds. Moerman. Kattendijke, vm. en nm. ds. Anflreae. Kloctinge, vm. en nm. ds. Meloen. Krabbendijke, 9 u. dhr. Calliber, 2 u. ds. Steinz, voorber. II.A. Kruiningen, vm. ds. Muller, mm. dr. Schmidt. Nieuwdorp' (bewaarschool), 9.15 ds. Bui nink, 2 u. leeskerk. Nisse, vm. en nm. ds. Pont. Oudelande, 9.30 en 2 u. dhr. Sandee. Ovezande, 2 u. intrede ds. T. Jonker, coll. Chr. school. Rilland-Bath, vm. en nm. ds. Visser. Schore, vm. geen dienst, 2 u. ds. 1de Ligt. Waarde, Wemeldinge, 9.30 en 1.30 u. ds. Drost. Wissenkerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Linden. Wilhelminadorp, vm. en nm. ds. Boisse- vain, vm. bed. H. A„ nm. dankz. Wolfertsdijk, 9.30 en 2 u. ds. Stegenga. Op Walcheren. Arnemuiden, 9.30 en 2 u. ds. Mulder. Biggekerke, vm. en nm. ds. Schuurmans Stekhoven. Domburg, 9.30 en 2 u. ds. Koldewijn. vm. voorber. H. A., nm. H. Cat. Gapinge, vm. en nm. ds. MaaS. Grijpskerke, vm. en nm. ds. v. Selms. bed. H. A. en dankz. Kleverskerke, vm. ds. Semmelink. Koudekerke, vm. en nm. ds. Postma, bed. ~H. A. en dankz. Mehskerke, 9.30 en 2 u. ds. Siemelink. N. en St. Joosland, vm. en nm. ds. Tak. Oostkapelle, vm. en nm. ds. Krijkamp. Ritthem, 9.30 en 2 u. ds. van Hove. 6.30 u. ds. v. Selms, Zendingsrede. Serooskerke (W.), vm. en nm. ds. Muller. St. Laurens, vm. en nm. ds. van 'tHoff. vm. bed. H. A. nam. dankz. 0. en W. Souburg, 9.30 u. ds. Norel, 2 u. ds. Terneden, bed. H. D: Vrouwepolder, nm. ds. Kroese. Veere, vm. en nm. ds. Weijland. Westkapelle, vm. en nm. ds. Reus. Zoutelande, 9.30 en 2 u. ds. de Wijk. 'tZand, 10 u. ds. Jonker, 6 u. ds. Sem melink. Geref. Gemeenten. Goes, 9.30, 2 en 6 u. leeskerk. Arr.-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de door ons reeds vermelde zaken, waarbij zijn veroordeeld wegens: diefstal: H. K„ 12 j„ zonder beroep; en K. M. L. K„ 16 j„ werk man, beiden Goes, de le tot f 10 b. s. 3 w. tuchtsch. en de 2e tot 2 maal 1 m. tuchtsch., en R. C. A. S., 18 j., landbouwersknecht, IJzendijke, tot f 15 b. s. 15 d. li.diefstal en medeplichtigheid aan diefstal: M. Z., 11 j., P. C. L., 11 j., J. d. K„ 11 j., J. E. A. v. d. V., 12 j., G. T. J. F., 12 j., J. v. d. S., 10 j., en H. K. ,12 j„ .allen zonder be roep; Vlissingen, de le, 2e, 4e en 7e ieder tot f 10 b. s. 3 w. tuchtsch. en de 3e en 5e ieder tot f5 b. s. 2 w. tuchtsch.; overtreding distributiewetE. A. F., 28 j., koopman, C. S., 38 j., groentehandelaar, K. J. B„ 43 j„ krui denier en groentekoopman, K. P., 50 j„ koopman in groenten en aardappelen, en P. L., 36 j., winkelier, allen Vlissingen, allen tot f 10 b. s. 10 d. h.; weder- spannigheidA. K., 39 j„ werkman, Kloe- tinge, tot f20 b. s. 20 td. h., en inzake A. P. Z„ .TO j„ zonder beroep', Goes, beklaagd van medeplichtigheid aan dief stal, is de teruggave aan de ouders be volen, terwijl N. M., 15 j., zonder be roep; Vlissingen, gedetineerd te Middel burg, beklaagd van oplichting, ter be schikking der regeering is gesteld. Vrijgesproken: A. v. d. B., 60 j\, com missionair te Vlissingen, beklaagd van verduistering, en J. J., 20 j„ zonder be roep' te Vlissingen, beklaagd van over treding distributiewet. Woord en Beeld bevat een dui delijke photo van den onlangs overle den ds. Boer, met de steek op1 het acht baar hoofd, mooie photo's van het front, uit België, en omtrent de kroning van Keizer-Koning Karei te Boedapest. Voorts onder anderen generaal Mackensen ver laat de Evangelische Kerk te Boekarest, waar hij den dienst heeft bijgewoond; en andere Roemeensche kiekjes. Ook aan de verhalen is groote zorg besteed. De drukkerij Libertas heeft eer van deze uitgave. Ongelukken. Te Wapenveld is een korenmolenaar bij het smeren van den molen tusschen de kamwielen geraakt en vermorzeld. Een jongetje te Bedum, van school huiswaarts keerende, geraakte onder een auto. Na eenige uren was 't kind aan de bekomen verwondingen over leden. Onder Wateringen is gisteren dood gevonden de 78-jarigc H., vermoede lijk door de koude bevangen. Gister morgen is een juffrouw te Amsterdam dood op haar bed gevonden. Haar dood was het gevolg van het inademen van gas, dat door een gebrek aan de leiding in de kanier was gestroomd. Smokkelaarslisten. Men meldt uit NijmegenOp den Gróesbeek- micz.cn een tw elal fiel.-cndo Groesbek rs gesnapt, die do handen hunner splinter nieuwe karretjes geheel hadden opge vuld metsajet. Fietsen en smok kelwaar werden natuurlijk in beslag ge nomen. Brand. Een bekend kasteel in Kent is geheel door brand vernield. De bewoonster, haar dochter en een burg gravin, die er logeerde, zijn met moeite gered. In den trein gewurgd. De koopman Acquoy, die gisteravond te Geldermalsen, om half zes in den trein naar Den Bosch stapte, vond daar in een dor achterste rijtuigen een heer, schijn baar dood en met zijn das gewurgd op den vloer liggen. Toegeschoten hulp mocht het gelukken den bewusteloozo bij te brengen. Hij vertelde toen, dat oan mede reiziger-even na het vertrek van den trein uil Culcnborg opeens geroepen had: Kijk daarbuiten eens! De heer had zich daar op voorover naar het raam gebogen, waar op de ander hem zijn das om den hals sloeg. Wat toen met hem gebeurd was, wist hij niet. Te Geldermalsen bleek, dat hem oen portemonmaia met f 7 en een gouden ring ontstolen was. De aanrander moet in Cuienborg uit deu trein gespron gen zijn. Bedrogen. Toen dezer dagen een groen ten handelaar in den Haag een door hem, van het gemeentelijk distributie bureau betrokken, vat regeerings-dubbelo prineesseboonen openmaakte, kwam hij lot de minder aangename ontdekking, dat hij inplaats van een vat princesse-boonen een vat pekel'rijker was geworden, waar in hier en daar wat prineesseboonen rond zwommen. De man had vooruit betaald en meet nu maar zien, dat hij de schade vergoed krijgt. (Vad.) Vreemd sterfgeval. Zaberdag- dagmorgen liep het gerucht, dat een mi litair le Assen ouder bijzondere om standigheden was overleden. Bij onderzoek vernam de „Dord,.Crt." het volgende: Vrijdag was de milicien J. A. belast met het schoonhouden van een barak. Hij was den gehoelen dag al niet lekker. Om 10 uur 's avonds lag hij gekleed op zijn bed te slapen en was niet wakker te krijgen. Een korporaal ontkleedde "hom en legde hem „onder de wol". De.kor poraal vond het echter vreemd dat do man niet wakker was geworden en besloot een dokter te waarschuwen. Hij ging naar een militaire tirts, doch vond dezen niet thuis. Na gevraagd te hebben, welke dok ter gedurende {le week met den „dienst was l;elast, ging hij naar dezen, doch kreeg daar ten antwoord, dat de dokter ziek was, en een andère dokter moest worden gewaarschuwd. Bij nummer drie aangekomen werd hij door dezen moppe rend ontvangen. Deze militaire arts zeide 't treurig te vinden dat men maar steeds 's nachts kwam aanloopen en dat men dan maar moest klaar staan. Dij ging echter mede. Bij den patiënt gekomen gaf deze geen antwoord op wat hem gevraagd werd, doch 'maakte aldoor met zijn hand vreem de bewegingen. De dokter onderzocht hem' en zeide: „Je mankeert niets; je moet ons nu niet voor den gek houden." De patiënt gaf geen antwoord, waarop do dokter zeide: ,„lk zal hem laten ha len voor het hospitaal, maar binnen een half 'uur ïs hij weer beter; Ik heb dit meer bij de hand gehad." Daarna is hij' naar het hospitaal gebracht en aldaar dienzelfden nacht overleden. S pion n age? In den laat sten tijd liepen er te Veenendaal geruchten, dat in de nabijheid van den Slaperdijk, welke dijk bij een evenlueele inundatie zou moe ten dienen tot een tijdelijke waterkeering, ©en groot gat was gegraven, hetgeen moest dienen voor spionnago. De marechaussee stelde een onderzoek in en het bleek, dat werkelijk in dien dijk een tamelijk groot gat was gegraven, waarin een ruimte van ongeveer 3 vierkante meter. De hoogte was ongeveer 2 meter. De toegang van -het gat was van joodanige wijdte, dat er een man liggende in- kon kruipen. Deze opening was. weder aan liet oog onttrokken door middel van hei deplaggen en wel op zoodanige wijze, dat het bijna niet te vinden was. Het gat was gelegen op ongeveer 390 meter- ten westen van den Slaperdijk. Door de ma rechaussee werd daarin gevonden een le dig geldkistje, waarvan de bodem blijk baar was opengesnedeneen eigenge maakte boor, een eindje kaars en een boekwerk?, getiteld: „Oorlogsspion". Door de marechaussee werd een om vangrijk onderzoek ingesteld, doch tot he den zonder resultaat. Het vermoorde meisje. Eergisteren had te Harderwijk de be grafenis plaats van het door een Belgisch geïnterneerde vermoorde meisje Van der Velde. Langs den weg, dien de stoet volg de, stonden zeer vele belangstel lendeaj geschaard; militairen zorgden voor de afzetting. De commandant van het inter- neeringdepêt had bepaald, dat zich geen Belgische geïnterneerde militairen langs den weg, dien de stoet zou volgen, moch ten bevinden. Op de begraafplaats waren aanwezig de commandant van het interneerings- depót, generaal-majoor jhr. De Lannoy, die vergezeld was van eenige Hollandsche hoofd- en subalterne officieren. Verder waren aanwezig een deputatie uit do Belgische officieren en uit de onderof ficieren korporaals en soldaten. De com missaris van politie was mede ter plaat se. Aan de geopende groeve legde de generaal een krans neer namens d{? offi cieren van het depót en het bewaki: bloemstuk peer namens de Belgische of ficieren en een adjudant een namens alle geïnterneerden. Ds. V in Ingen, Ned.-Herv. predikant, smak aan de groeve woorden van troost tot de ouders, die beiden aanwezig wa len. Hij wees op het beeld van Chris tus, die, gekruisigd tusschen twee moor denaars, de bede uitsprak: „Vader ver geef het hun, want ze weten niet wat ze doen om daarop de vraag te stel- len of de moordenaar, aan wiens hand ilit onschuldige kind ten offer viel wist wat hij deed. Aan het einde van zijn rede dankte spr. alle aanwezigen, inzonderheid den generaal namens de familie voor de be toonde deelneming. Ee«e geslaagde specula tie. Do in de vorige maand op haar reis van Rotterdam naar Amerika in den Atlantischen Oceaan verongelukte Avne- rikaansche viermastbark „Manga Reva" was een voorbeeld van ue speculatie in schepen. Dit schip strandde voor éenigc jaren 1 op do kust van Liberia, werd toen lek en, wijl de kosten voor berging destijds niet loonend geacht werden, stil aan ziin lot overgelaten. Inmiddels stegen de waarden der sche pen door de oorlogsomstandigheden be langrijk en besloot een Amerikaansche reeder m het vorig jaar het schip te koo- pen voor bijna 5000 dollars, nadat hij naar Afrika overgestoken was en gezien had, dat het schip door de zachtheid der bo dem bijna niets had geleden. Da berging, weJke nu meer loonend was, slaagde voor spoedig-en werd de bark na de vlotbren- ging met erts naar Amerika ïievracht. Deze eerste vracht gaf na aftrek van allo kosten reeds een overschot van bijna 4000 dollars en wisselde het s hip na aankomst in Amerika onmiddellijk van eigenaar voor niet minder dan 15,000 dol lars. Een maand daarna werd het schip weer aan een "ander overgedaan voor den dubbelen prijs. .Mislukte reis. Op het van Am sterdam uitgaande stoomschip „Ootnmr- sum hadden zich twee broers verstopt, die hoopten ongemerkt de reis naar Ame rika te kunnen inedeniaken. In de sluis to IJmuiden werden zij echler ontdekt en door den kapitein ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld. Gevaarlijk schutter. Een ser geant ,van het fort te Vijfhuizen (Haar lemmermeer) heeft op den openbaren weg met scherpe patronen geschoten. De ko° gels .vlogen over de hoofden van eenige .in ,het land werkende arbeiders. Proces verbaal j.s opgemaakt. .Deserteurs poëzie. Op het bu reau van het „Eindhovensch Dagblad" vervoegde zich een Duitsch deserteur. De man vertelde, dat hij Ludwig Lank heette, adspirant-officier was en te Straatsburg thuis hoorde. Hij kwam van het front in Noord- r ratiknjk en had een moeilijken en ge vaarvollen tocht achter don rug. Nabij de Noderl.-Belgische grens trok hij zijn- uniform uit, legde or de inedailje van verdiensten en zijn IJzeren Kruis op, ter wijl hij verder een briefje op den jas spel de, met het opschrift: Oh Deutschland 1 hoch in Ehren, Aber du kannst mich nicht ernührén. Een o u w'e rwetsche „sinak- p a r t ij 'V Men schrijft uit Alkmaar aan het H'bl. „Als U eens wilt zien, hoe in Noord- Holland nog een oud gebruik zjj het (tan ook in eenigszins gewijzigden vorm, wordt gehandhaafd, dan moet U eens mode gaan, als wij weer een houtvei- ling in de Zijpe hebben", had ons een dec rentmeesters Van graaf Bentinck ge zegd, die daar uitgebreide bezittingen heeft in den vorm van boerenhofsteden, met bosschen en weiland. Top! was ons antwoord en zoo togen wij gisteren per auto langs het Noord-Hollandsch Kanaal en gingen de St. Maartenviotbrug over naar het landgoed Anenas", alwaar een 60-tal „parken hout op den stam van pl.m. 15 jaren zou worden geveild. Er waren veel koopers, meest boeren uit den. omtrek, <lie het hout voor paalwerk bij het afzetten van landerijen*of voor brandstof noedig hebben en grif kochten voor 6 tot 10, 11 -gulden per park, het geen een uitstekende prijs mag genoemd worden, waarvoor zij telkens Van den veiler een „geluk!" toekregen. Ten be wijze dat de arbeiders te platten lande een aardig daggeld verdienen, kan strek ken, dat de boschbaas den rentmeester mededeelde, dat voor f2.50 per dag en het zijn korte dagen tegenwoordig! geen houthakkers te krijgen waren; daar moest „puur een guldentje" bo venop gelegd worden, want zij konden anders Joonender arbeid verrichten. In héél vroeger dagen, zoo vertelde men ons, werd bij deze soort veilingen de flesch duchtig aangesproken en hadden na afloop in het bosch de „smak- partijen" om koek plaats, waarbij het som tijds erg vroolijk toeging. Koopers en be langstellenden werkten dan met twee dob- belsteenen op het klein smakbord na aan kondiging van „onder de 6 of boven do 8" te zullen gooien. Hiervoor werden dan krielen vol koek aangevoerd, die alle stelselmatig tot den bodem toe geledigd, teruggingen. Thans zijn deze openbare smakpartijen, waarbij telkenmale onder groote hilariteit met een schuin oog naar de dobbelsteenen de vraag gesteld werd wie de grootste smakker van het smak bord was, afgeschaft, doch het oude ge bruik leeft thans na de laatste veiling waarbij een groote koek als strijkgeld wordt uitgeloofd, binnenshuis voort. Dan verzamelen zich de rentmeester. komst, én eenige intiemer bekciide koo pers in de voorkamer van de boerenwo ning, waar een der hupsrhe dochters des huizes een brandowijntje met suiker schenkt. Het eerst versmakt een der rent meesters een gulden koek, waarvoor hij acht malen mag gooien, en daarna vol gen getrouw de notaris en andere be langstellenden. Het smakken wordt hoe langer hoe geanimeerder en men gaat zijn geluk niet langer voor zichzelf pro- beeren, maar voor Auna-lief, Lecntje-buur, tante Griet, oom Koos en neef Gerrit, ja zelfs voor de accoucheuse van.aan wie later do eventueele koeken worden' toegezonden. Uw correspondent was zoo gelukkig een groot aantal koeken te win nen, waarmede hij aanvankelijk geen raad wist, doch waarvan de Alkmaarsche jeugd hem bij zijn terugkomst in de kaasstad wel spoedig wist te verlossen. Het Noord- Hollandsche gebruik viert zijn hoogtij hij deze laatste veiling in het seizoen, om dat dan de belangstelling het grootst is en de onderlinge gezelligheid en goodel harmonie tusschen koopers en verkoopers na de koude liefhebberij van het buiten- veilen ten zeerste wordt bevorderd. Inbraak. Gisternacht is te Amster dam ingebroken hij den filiaalhouder van de Rotterdainsche wijnfirma van Olden- borgh. De inbrekers hebben de brandkast, die in het kantoortje vlak aan de straal! stond, naar achter in den kelder gewen teld en daar den wand afgerukt. Zij heb ben een trommel, waarin een waarde van ongeveer f 1500 was aan bankpapier en specie, medegenomen. Cijfers. De Haagsche redacteur van de „Tol." is óens aan 't tollen en rekenen gegaan inzake liet spreken der leden van de Tweede Kamer. I Hij kreeg dit resultaat: Het aantal kolommen van do „Hande lingen", dat gemiddeld per lid isi Verspro ken i j 1913/-i 1914/15 1915/16 Geiu o. 3 j Soc. dem. 62 44.2 Dö6 53.9 Vrijz. dein. 62 33 39 44.7 Anti-rev. 38 20 54.5 37.5 Chr.-Hist. 25 12.6 40.5 26 Vrij Lib. 30.7 17.8 27 25 Unie-lib. 24 21 20.8 21.9 Kath. 23 13.4 25 20.4 Wij hebbeil hier de partijen geplaatst in de volgorde van hot grootste gemid delde over de laatste drie jaar. Twee dingen treffen. Eerstens, dat de grootste twee partijen onderaan staan en do kleino bovenaan. En vervolgens, dat (zie cijfers 1914-15) ondier den invloed van de groote gebeur tenissen het spreken zeer verminderde, 'maar zich (zie 1915-16) nu weor heeft hersteld en voor enkele partijen zelfs het cijfer van vóór den oorlog overtreft. Wij hebben de getallen ook eensi bere kend voor de linker- en rechterzijde afzon derlijk en zagen toen, dat per lid gemid deld het volgend aantal kolommen werd gesproken 1913/14 1914/15 1915/16 Gem o.3j. Links 41 28 34 34 Rechts 27 15 35 22 Laat ons eindigen met als pendant van,1 al deze welsprekendheid het Kamerlid' voor Ede ten tooneele te voeren, jhr. Schimmelpenninck, die in ruim zeven ja ren, dat hij zitting heeft, kans heeft gezien slechts één enkele redevoering te houden, namelijk toen men hem (vermoedelijk bij wijze van grap) voorzitter van een Com missie van Rapporteurs had gemaakt en hrij namens deze commissie plotseling iets zeggen moest. l Hij hield toen deze improvisatie: „Ik dank den minister voor de inlichtingen." En gingI Sindsdien schuwt hij den omtrok van het spreekgestoelte als ware dit een ver scheurend dier. Als ze allemaal zoo waren, behoefde deze statistiek alleen te bestaan ju.it nullen. Dn kansen. De verscliillende partijen overwegen thans reeds hun kansen voor den ko menden stembusstrijd onder de nieuwe kieswet. Do liberalen zijn niet erg gerust op den uitslag. Het „Handelsblad" schreef reeds, dat de herziening der grondwet het einde beteekent van de liberale leiding. Zij was de kist, waarin het oude libe ralisme zou worden begraven jen do ver kiezingen in 1918 zullen er den steen op wentelen. Het „Vaderland" komt te gen die profetie op en meent dat als .het liberalisme zich zal weten aan te sluiten bij! {de nieuwe toestanden, het een betere toekomst nog tegemoet mag zien. Aan de concentratie zal waarschijn lijk, vóór de stembus althans, een einde komen. Er zijn er wel, die denken aan do samensmelting tot een „vrijzinnige" partij, maar daartegen komen anderen op. Inzonderheid de leider der vrijzinnig- democratische partij en ook het orgaan dier partij. De sociaal-democraten verwachten een gouden tijd. Een sociaal-democraat Mr. G. v. d. Bergh, voorspelde, dat de evenredige ver tegenwoordiging voor de S. D. A. P. een haast onafzienbare stoet van nieuwe Ka mer- en vooral van nieuwe Staten- en Gemeenteraadsleden zal beteekonon. Dat belooft dus wat te worden. Alleen reeds zulk oen voorspelling zou wankele zielen met veel ambiiie kunnen bevvegP®

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2