Woorden voor vrouwen. Wetenschap en Kunst. Leestafel. Gemengd Nieuws. kwestie" van gemaakt, doch We vonden het gewenscht, om ook menschen buiten het centrum in het werk te doen rl ooien. Ze zullen er dan op moeten rSkenenj dikwijls 3,amen te komen. De tijden zijn nui eenmaal zoo buitengewoon. Nu werd overgegaan tot stemming. Jac. .WeUeman verkreeg 8, A. 1. Leen- houts 14, C. v. Westen 10, ein G. Vogel vanger 6 stemmen van de 21 stemmen. Gekozen do heer A- I. Leenhouts, die met het oog op het tijdelijke karakter de benoeming aanvaardt. Bij de tweede vrije stemming, verkre gen C.' v. Westen 12 st.. en Jac. Wel- leman 9 stemmen. Benoemd alzoo de heer C. v. Westen, die niet tegenwoordig was. In de vacature J. H. O. Dominicus wordt op voorstel van dhr. Jac. Welloman bij acclamatie benoemd tot afgevaardigde naar het Nederlandsche Landbouw Comité Jhr. J. v.. Vredenburch, die deze eer volle benoeming onder dankzegging aan neemt. Vervolgens wordt de hooivorderings- kwestie nog eens besproken. Het be stuur heeft aan don Commissaris der Ko ningin gevraagd de vergoeding voor het vervoer van het hooi te willen verhoo- gen. De Commissaris ging hierop niet in, wijl eerst een klacht moet worden inge diend. Eerst na een klacht kan Z.Ex.. ingrijpen. De voorzitter verzocht daaroml elke klacht ter kennis van het bestuur te brengen. Van den directeur-generaal van den Landbouw is een schrijven ingekomen, waarin verklaard wordt dat de hooivor- deraars' contact met de organisaties wil len zoeken. De dir. gen., houdt zich aan bevolen voor klachten. Een der leden vraagt wat onder hooi verstaan wordt: klaverhooi dan wel wit hooi. Men merkt pp dat beide soorten ge vorderd worden. Wordt niet naar een bijzondere soort gevraagd, zegt dhr. Ste vens, dan geve men hooi dat goed is, van welk soort dan ook. Besproken wordt een request van Lu pinen-Verbouwers om -den minister te verzoeken om opheffing van het uitvoer verbod van lupin enz and. Do heeren Hom- bach 'en Mol bepleiten deze wenschelijk- heid, en willen ook uitvoer van andere fijne zaden. De heer Mol laakt het, dat grove breek peen trots het uitvoerverbod nog uitgevoerd wordt. De secretaris her innert er aan, dat indertijd eon verzoek betreffende karwei en mosterdzaad geen succes. De, voorzitter zegt, dat uitvoer van breekpeen altijd nog geweigerd is, on danks de vele aangevoerde .argumenten, die de wonschelijkhcid aantoonen. Besloten wordt het request krachtig te steunen. Naar aanleiding van de opmerkingen over den almanak, gemaakt in de Na jaarsvergadering van het Hoofdbestuur, stelde het Dagelijksch Bestuur voor nu Teeds eene Commissie hiervoor te be noemen. Deze Commissie ztou spoedig een voorstel kunnen indienen bij het Dage lijksch Bestuur, opdat dit voorstel, zoo noodig voorzien van een praeadvies tij dig kan rondgezonden worden bij de aï- deelingen, zoodat in de Aprilvergadering vpji het Hoofdbestuur hieromtrent eene beslissing kan genomen worden. De voorzitter stelt voor de benoeming aan het Dagelijksch Bestuur over te Laten. Aldus 'besloten. Van do afd. Oostburg is het volgende punt ingekomen: De afdeeling Oostburg gezien het feit, dat door de Regeering de paardeboonen zijn in beslag genomen bij die landbou wers, die haver mogen behouden voor hun eigen vee, dringt er bij het Hoofd bestuur op aan, krachtig te willen pro- itesteeren tegen dezen maatregel. De voorzitter zegt, dat spoedig een be vredigende regeling te wachten is. Van de afdeeling Zierikzee is het vol gende schrijven ingekomen: Zooals reeds per telefoon is medege deeld, wenscht het Bestuur dezer afdee ling in de Hoofdbestuursvergadering van a.s. Woensdag gaarne behandeld te zien de wenschelijkheid en de mogelijkheid om een uitvoeroonsent te krijgen voor vet vee of voor rundvleesch, omidat men niet weet hoe het moet gaan met het mesten van vee. Het voeder is zeer duur en niet in voldoende hoeveelheid te krijgen. De afvalproducten, die men in plaats van goed krachtvoer krijgt en die men accep teeren moet, of men krijgt in het geheel niets, zijn ongeschikt om vee te mes ten. Klagen de vereenigingen erover, dan krijgen ze tot antwoord, dat het toch buikvulling is. Komt geen verandering, dan zal men het vee moeten opruimen, omdat er geen voer is. Kon spoedig wat (verkocht worden, dan verminderde toch het aantal eters. De voorzitter zegt, dat voorloopig geen uitvoer voor vet vee te wachten is. Dhr. v. Oeveren licht het verzoek na der toe. Dhr. Hombach meent, dat er een weg gezocht wordt om geslacht vee naar Duitschland te zenden. Spr. is daarom niet erg pessimistisch. De afd. Hulst klaagt over den verkoop van voedergranen. De heer Hombach licht de klacht toe en zegt, dat ver schillende handelaren schandelijke pTac- tijken uitoefenen ten opzichte van klei ne boeren bij het opkoopen van voeder- granen. De verkoopers zijn dan verplicht aan de opslagplaats te Neuzen te le veren. Hij acht het tergend, dat iemand zoo groote schade moet lijden, omdat hij niet in het centrum woont. De heer Hanken adviseert bij fraude den controleur te raadplegen. Dhr. Stevens merkt op, dat z.i. op de opslagplaats geleverd moet worden. Op Zuid-Beveland wordt in het schip ge leverd. Dit zou ook in Zeeuwsoh-Vlaan deren kunnen gebeuren. Dhr. Hombach wil protesteeren tegen opeisching van bewaarpremie en andere onredelijke eischen van de handelaren. Besloten wordt de zaak te onderzoe ken en te trachten een billijke regeling te krijgen, die minne handelaars-practij- ken uitsluit. De afd. Hulst klaagt verder over de distributie van veevoeder. Er was slech te gerst geleverd tegen f 16.75 plus f 0.85 onkosten, terwijl mais gevraagd was. Een monster wordt overgelegd. Dhr. Hombach wraakt deze practijken en wil er tegen op komen. Hij wil op positie blijven voeren tegen bedrog on der regeeringsvlag. Andere leden hebben nog slechter gerst ontvangen. De voorzitter zegt, dat ook hiervan werk gemaakt zal worden. Vervolgens deelt de voorzitter een en ander mede uit de vergadering van het N. L. C. C h i Li s a 1 p t e r. Men deelt ons mede, dat door de Kunst- mest-commissie te Vlake en te Middel burg in de pakhuizen van de Zeeuwsche Voeder en Kunstmesthandel zijn Opgesla gen respectievelijk 1000 en 500 .ton Chi- üsalpeter en dat binnenkort ook te Goes 1000 ton opgeslagen zullen worden. Het ligt in de bedoeling begin Februari een aanvang met de distributie te ma ken en vermoedelijk tot een hoeveelheid van 40 pet. der door de Kunstmiest-Com- missie goedgekeurde aanvragen uit boven bedoelde pakhuizen af te leveren. (Z. Landbl.) Vrouwen dienen haar eigen gezondheid beter te begrijpen. Zij wijten haar slech te gezondheid zeer dikwijls aan verkeer de oorzaken en onderschatten het ge vaar, dat zij loopen door verwaarloozing van verschijnselen van nierzwakte, als: Rugpijn, Hoofdpijn, Duizeligheid, Bleekheid, Bloedarmoede, Vermoeidheid, Terneerdrukkende pijn en Onzuiver Bloed. Deze leiden mettertijd tot ernstige nier- aandoeningen als rbeumatiek, ischias, wa terzucht, en zelfs tot ongeneeslijke ziekten. Vrouwen hebben behoeften aan meer lichaamsoefening in de buitenlucht, min der huishoudelijke zorgen, en meer rust en slaap. Licht verteerbaar voedsel is het beste, met weinig of geen opwekkende middelen, maar overvloedig melk en wa ter. Dit zijn verstandige gezondheids- regels, die met behulp van Foster's Rug pijn Nieren Pillen leiden tot het voorko men en duurzaam genezen van nieraan doeningen bij vrouwen. Foster's Pillen heelën zachtjes de ver moeide, overwerkte nieren en zoodra deze gezond zijn, verwijderen zij de niergiften, die bovenstaande verschijnselen veroor zaken. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken niet op de ingewanden. Alleen echt, wanneer voorzien van do handteokening van James Foster op het etiket. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Goes verkrijgbaar bij de Paanw Co. en te Middelburg bij Joh. de Roos Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 p. doos of f 10.p. zes doozen. Kapt. C. D. Viehoff, van liet 14e regiment inf., is overgeplaatst bij het 2e bat. van het 19e reg. te Deventer. En de 2e luits. W. O. de Graaf en P. Ver schoor worden 30 Mei te Breda gedeta cheerd tot het volgen van een cursus. Middelburg. Door A. d. B., die ver leden week van Rotterdam naar hier werd overgebracht en wegens alhier ge pleegde diefstal in het huis van bewa ring is .gedetineerd', is blijkens bericht uit "Rotterdam in zijn kosthuis aldaar, dat hij zonder betalen verliet, ook nog diefstal van een dais ten nadeele van een mede kostganger gepleegd. De aan gehoudene wordt verdacht van nog meer diefstallen en verduisteringen in verschil lende plaatsen in ons land. Door de politie te Rotterdam is aangehouden en naar hier overgebracht een minderjarige jongen, die de ouder lijke woning alhier was ontvlucht. Hij is .onder de ouderlijke macht terugge bracht. Gisteren vond een Belgische jongen op straat een courant, waarin een be- lastïngpapier en een som van f52 was gewikkeld. Met een vriendje bracht hij het gevondene aan den eigenaar terug, die ieder der jongens als belooning 15 cent gaf. De Belg Chevalier, die gisteren tij dens de terechtzitting werd aangehou den in verband met de behandelde smok- kelzaak met het sleepsiohip „Dephonia" is na .verhoor door den rechtercommis saris weder op vrije voeten-gesteld. Goes. Als aanvulling van ons bericht van gisteren aiene, dat de duizendste aansluiting aan de waterleiding alhier, is ten behoeve der R. K. Ziekenverple ging „St. Joanna", Lange Kerkstraat. De directie van de Gem. Gasfa briek deelt ons mede: het totaal gas verbruik over het jaar 1916 heeft be dragen 941261 M3, tegen 883762 M3 in 1915. Het verbruik over de maand De cember 1916 beliep j.02525 M3. tegen 106699 M3. in 1915. Bij normaal verbruik, dus zonder Le- zuiniging, zou de gasverköop' over De cember 1916 zijn geweest 115500 M3. zoodat de besparing was o.a. 13000 M3. Gisterenavond is de 14-jarige D. 11., alhier, bij het glijden op1 de Groote Markt achterover gevallen en zoodanig op zijn rechterarm terecht gekomen, dat deze beneden de elleboog is afgebroken. In het gasthuis werd door dr. Lasonder en dr. Coenen, welke laatste daar 'toe vallig aanwezig was, de noodige heel kundige hulp verricht. Kapelle. In het gewoon vergaderlokaal kwam gisteravond de Vereeniging van Groentetelers hijeen. Tegenwoordig 53 le den. Enkele leden traden bij ballotage toe. De voorz. J. A. Nijssen werd met groote meerderheid herkozen. Uit de re kening en verantwoording van den pen ningmeester bleek, dat aan groente ont vangen .was f 13.450.79. Het saldo der vereeniging bedroeg in Jan. 1916 f23.93, thans f 104.50, terwijl door den penning meester een extra gift van f50 werd geschonken. De uitslag van het proef veld proukboonen was, dat het gunstigste f 3.60 per roede had opgebracht. Het sa laris van don secretaris werd vastgesteld op f 10. Met algemeen© stemmen werd beslo ten om toe te treden tot de veilingsver- eeniging' Ivapelle-Biezelinge. Gisteravond kwam in de consistorie kamer der Ned. Herv. Kerk de Chr. Meis- jesveroen. „Tabitha" eenigszins feestelijk; bijeen. Mevr. Dr. J. D. Schmidt opende op gebruikelijke wijze, gaf het woord aan de penningmeesteres Mej. M. Nout, die in dicht de geschiedenis van het zevende levensjaar weergaf. De vereeniging telt 23 leden en heeft in kas f 148. Ze mag met dank op den gehouden bazar te rugzien, die voor de Zending f200 heeft opgebracht. Binnen korten tijd zullen ver schillende kledingstukken aan behoetige gezinnen uitgereikt worden. Verschillen de Voordrachten volgden, die de feest vreugde verhoogden. Krabbendijke. Met den verbouw (uit breiding) van het station alhier beginit men flink op te schieten. Het buiten werk is bijna klaar, zoodat mocht soms de winter invallen, de werkzaamheden toch voortgang kunnen hebben. Niette min zal het toch wel Maart worden eer het in gebruik kan worden genomen. Het geheel maakt een goeden indruk. Het ge bouw is nu ruim on net eh zal in een groote behoefte van het publiek voor zien. Het mosselkoken, dat hier een poosje een zeer ruime verdienste heeft afge worpen, doch ,op het oogenblik stil ligt, zal, naar men zegt, morgen weder een aanvang nemen, doch zal dan slechts mogen geschieden door hen welke ze in schuurtjes of wel in de oesterloodsen koken, in geen geval meer in de woon kamers. Op Maandag 25 September 1916 werden de eerste suikerbieten aange voerd en gisteren, 16 Januari 1917, wer den de laatste in de waggons gebracht om met den trein naar Zevenbergen ver voerd te worden. Colijnsplaat. De Kolenvereeniging „0. H." hield Maandagavond hare jaarverga dering ten huize van dhr. A. Verburg. De ontvangsten hadden in ^het afgeloo- pen jaar bedragen f 9229.75," de uitgaven f8943.57; het geed slot alzoo f286.18. De waarde op de bergplaats bedroeg op 1 Jan. 1917 de som van f 1561.78. Her kozen werd als secretaris dlir. C. Hoo- gerheide en als commissarissen dhrn. P. Janse Mz. en A. de Pree Az. Tot voorz., in de plaats van dhr. A. J. Ridder, die bedankt had, werd gekozen dhr. P. Janse Jz. Als commissaris, in de plaats van dhr. J. de Looff. werd gekozen dhr. |A- Smit. De bezoldiging van den secr. werd gebracht van f 10 op f 25. Domburg. Een flink stuk van den Schelp'weg tusschen Diomburg en West- kapelie is dezer dagen beklinkerd. Door de aangelegde sportterreinen, voetbalveld en golf-links, heeft deze weg meer dan plaatselijke beteekeniis gekregen. Jammer, dat de bestrating niet een halven kilometer verder doorgegaan is, dan waren wandelaar en rijder des win ters van het slijk en des zomers van bet kalkstof verlost. Intussdhen is er groo te verbetering gekomen. Veere. Gisteravond werd. gehouden de jaarvergadering van bet Fonds van var kenshouders. De notulen werden goed gekeurd. Uit het verslag bleek, dat er zeer weinig sterfte gebeersoht heeft; 12 noodslachtingen hadden er plaats, waar van nog 4 konden uitgeslacht worden. Dihr. F. Castel, aftredend commissaris, werd met bijna algemeene stemmen her kozen. Als bode werd heraangewezen dhr. J. Mesu. Er was volgens verslag van den Penningmeester een saldo van bijna f 10. Serooskerke. Donderdag 25 Jan., 's avonds half zeven, hoopt in de Geref kerk alhier op te treden voor den Bonds- ring Serooskerke en Omstreken, van Jongelingsver. op Geref. Grondslag, ds. P. Warmenhoven uit deze gemeente, met het onderwerp1: „Leven om te leven". Ned. Herv. Kerk. Drietal to Rotterdam (vacature-v. d. I Hagt), S. v. Dorp te Bodegraven, F. Kijf- tenbelt (te Leerdam en J. de Bruin te Zeist. Beroepen te Nieuw-Weerdinge, Th. J. Israel te Feerwerd. Dr. L. Heldring, predikant achter eenvolgens te Bussum (1879), Zandvoort (1882), Middelburg (1888). Rotterdam (1893) en Amsterdam (1900) heeft na bijna 40-jarigen dienst emeritaat aange vraagd. Geref. Kerken. Beroepen te Bolnes, J. D. Heersink te Nieuweroord. Zondag werd dhr. F. Tollenaar, ber. pred. tn Brouwershaven, aldaar tot zijn dienstwerk ingeleid door Ds. B. Meijer van Ierseke, die_ tot tekst had Handel. 1033b. Des namiddags deed cand. Tolle naar zijn intrede. Z.Eerw. predikte over Efeze 619. De nieuwe leeraar werd toe gesproken door ds. Hoek, van Zonne- maire, namens de zusterkerk van Zonne- mairc, den kerkeraad van Brouwersha ven, en de classis Zierikzee. Beide ma len was het kerkgebouw tot in de uiter ste hoeken gevuld. Aan de universiteit te Heidelberg is met den hoogsten lof bevorderd tot doctor in de philosophie, op een dis sertatie „Staat und Wirtschaft hei den niederen Jiigern", dhr. G. Gerretson, geb. te Kralingen. Aan mej. M. F. Klaassen is met in gang van 1 Maart a.s. eervol ontslag verleend als onderwijzeres der nuttige handwerken aan de o. 1. school te I' al- tendijke. Do heer I. J. E. Feleus is met al gemeene stemmen benoemd tot hoofd der school te Kattendijke (dorp'.) D e „s i d d e r z i ek te". De dokters hebben in dezen oorlog ge legenheid, orn allerlei nieuwe ziekten op te merken. Een kwaal, waarvan men vroe ger nooit had gehoord, en voor welker verschijnselen vroeger hoogstens de schou ders werden opgehaald, is de z,g. „sid- derziekte". Sidderingen worden veroor zaakt door trillingen in een of in een groep spieren, wat weer het gevolg is van prikkeling der zenuwen. Men onder scheidt rillingen als organisch of als ze nuwverschijnsel. Wie van koude b eft en siddert, ondergaat een zuiver physiolo- gisch verschijnsel, terwijl de beruchte „koude" rillingen over den rug bij bet hoeren van allerlei „enge" dingen, niets anders dan een gevolg van zenuwprik keling zijn. Terwijl de eerste categorie zeer goed door den wil bebeerscht kan worden, staat de patiënt machteloos te genover de tweede groep. Deze rillingen van neurotisehen aard, waarvan dus geen organische ziekte schuld kan hebben, moe ten 'als zenuwziekte behandeld worden. De „sidderziekte" der soldaten is een vorm van mannelijke hysterie, zooals de oorlog die bij massa's tot uiting heeft doen komen. Hysterie is het resultaat van een ziels-conflict. Dit conflict is bij den sol daat zeer eenvoudig; in hem .strijdt het natuurlijke verlangen naar gezondheid met dat naar ziektede zieke soldaat is im mers van alles af. Het is geen toeval dat dteze juist de „sidderziekte" geko zen heeft uit de talrijke neurosen, die hem ter beschikking stonden. We zien hierin de nawerking van een hevig_ angst affect. Eerst heeft hij onder den indruk va nhet gevaar werkelijk gesidderd; de herinnering daaraan is voldoende voor een herhaling daarvan en ten slotte wordt ze 'door den zieken wil zoo gefixeerd, dat 't beven onafgebroken voorkomt. Slechts in den slaap en onder narcose treden rust- poozen in. Het verschijnsel hangt dus dui delijk samen met een wilimpuls die van het bewustzijn uitgaat. Toch doet men verkeerd, 'de patiënten uitsluitend als si mulanten te beschouwen. Do ziekte is makkelijk te genezen en op verschillende wijzen. Ze is in haoge mate aansteke lijk soldaten, die naast een rillenden èn Sidderenden patiënt in 't hospitaal la gen, kregen dikwijls de ziekte ook. Het verdient dus aanbeveling de patiënten te isoleeren. Drie gram radium per jaar. Drie gram radium per jaar, dat is de totale hoeveelheid die een half dozijnl radiumfabrieken uit honderdduizenden tonnen grondstof wint. Voor drie gram) zuiver radiumzout werken ongeveer 25 menschen gedurende het heele jaar 9 uur per dag. Het gewonnen radium ^vertegen woordigt voor een gram radium meer dan 100.000 dollars. Bijna de helft yan allo radium, die op-de heele aarde gewonnen wordt, wordt in de Ver. Staten verwerkt. Daar zijn drie radiumfabrieken, een in Landsdowne ïn de nabijheid van Phila delphia, een in Pittsburg en een in Den ver (Colorado). De methode, volgens wel ke de Amerikanen het radium uit do grondstoffen halen, is afkomstig van prof. Kabakjian. De uitgangsstof daarbij is car- noliet, een gele, aardachtige stof, die in Colorado en op een plek in Zuid-Austra- lië voorkomt. Hij heelt zijn methode ver kocht aan de chemische maatschappij, die de radiumfabrieken te Landsdowne beeft. Ook de beide andere fabrieken werken gons ïzijn systeem. Waarop de metbode berust, wordt als oen fabrieksgeheim zorg vuldig geheim gehouden. De zoogenaamde bevroren voeten, die in de natte loopgraven zooveel voor komen, en tot amputatie van teonon en oeten kunnen voeren, dragons volgens Fransche geneeskundigen ten onrechte dien naam. Daar de kwaal ook veel vuldig voorkomt bij temperaturen boven liet vriespunt, is dit wel duidelijk. Vol gens hen is de „trenchfoot", zooals de Engelse hen zeggen, een gevolg van in fectie van win tervoeten door oen se hi Ill inois oort, die in de modder der loopgra ven, en voorts ook in stroo, turf, mest;, enz. gevonden wordt. Wintervoeten om staan door koude voeten en belemmerden bloedsomloop, zooals die bij lang stil staan of knielen voorkomt, en gaan bij gebrek aan verzorging in open wonden aan den voet over. De schimmels drin gen in het weefsel en speciaal in dat van het nagelbed door, waaruit zij slechts door zorgvuldige antiseptische behande ling weer zijn te verdrijven. De door hun woekering optredende pijnen hou den nog wel {wee a, drie weken na do feitelijke genezing aan. Ook de 'algemeene gezondheidstoestand wordt door deze in fectie ernstig geschaad. De Chr. Soldaten-Almanak voor het jaar 1917. De heer A. de Vries, Secretaris van de afd. Lectuurversprei- ding van bet Centraal Nationaal Comité voor tijdelijke Militairen Tehuizen, heeft een Christel ij ken Soldaten-Almanak sa mengesteld, die zeker z'n weg zal vin den. Om tweeërlei reden heeft hij dat ge daan: le om de kas der Lectuur-Corn- missie eens flink te vullen; 2e. om den soldaten een overzicht te geven van den stand van den arbeid der verschillende oomité's, nun een gids te zijn bij even tueel e overplaatsing en tot hen een ern stig woord te richten. Welnu, de inhoud van den almanak beantwoordt volkomen aan een ander. Het boekskë is blijkbaar met zorg sa mengesteld en zal voor iederen soldaat van veel nut kunnen zijn. Het is niet alleen een gids, die hem in elke plaats, die bij bezoekt, naar het militairen te huis voert, maar het wijst ook op den weg, die ten eeuwigen leven leidt, op Jezus, onzen Verlosser. Het kweekt lief de voor onze overheid niet alleen, maar ook, voor den Koning der Koningen. Na een gemakkelijken kalender voor dit jaar, afgewisseld door goede motto's, volgen bijdragen van bekende personen als Idenburg, Vonkenberg, Scheurer, van Lummel en Duymaer van Twist. Dan poëtische bijdragen en historische anec- doten. We hopen, dat het goeden aftrek vindt, opdat het aan alle verwachtingen vol doet. Ook wat de stijving van do kas aangaat. Met het oog op den zichtbaren bodem, willen we geen kwaad zeggen van het uiterlijk van den almanak. Het is be scheiden, doch hij mocht natuurlijk niet duur zijn. De heer A. de Vries, Wijinkanstraat 47, Sneek, zal gaarne bestellingen uit voeren. Ongelukken. De veerboot op do Main bij Iianau is met 25 personen om geslagen. Zestien personen verdronken. Staking geëindigd. Door in williging van de wenscihen van het per soneel is de staking aan Sijthoff's Uit geversmaatschappij te Leiden reeds we der geëindigd. B a 1 d a d i g e n. In den nacht van Zondag op Maandag is aan den straat weg HuizenNaarden wedejrj een aan tal hoornen vernield en beschadigd. Tegen de vermoedelijke daders, drie nog jeug dige Huizeï jongens, die vermoedelijk ook een vrouw hebben aangerand te Bussum, is plro ces-verbaal opgemaakt. Kamper ui. Men meldt uit Kam pen aan „Vreemdelingenverkeer": „Als een bewijs, hoe ons stedelijk be stuur meewerkt om een goed vreemde lingenverkeer te bevorderen, dient, dat B. en W. geen vergunning kunnen verlee- nen om in een hotel een oudcrwetsche bestekamer te veranderen in een clo set-systeem. Moord te Tilburg. Men meldt nader hieromtrent: Eergisterenavond bevonden zich zekere M. Schalks en drie militairen in het Ant- werpsch koffiehuis, aan het Piuspléin alhier. Om 11 uur verlieten de soldaten het café en Schalks zou met hen mee gaan naar him kwartier bij van B. op het Willemsplein. De soldaten liepen een eindje vooruit. In de Oranjestraat ontmoetten zij twee personen, waartegen Schalks riep: „Goe denavond Witte". De soldaten gingen verder, dooh S. bleef met de beide personen staan. Op eens hoorden de militairen S. een luiden schreeuw geven. Zij liepen direct terug, en vonden S. tegen een huis, met een gapende steekwonde aan den hals. De beide personen waren echter ver dwenen. S. bloedde hevig eri kon zich met moeite staande houden. Dc soldaten droegen hem een woning binnen en waar schuwden Üe politie. Aanvankelijk her kende men S. niet, daar de soldaten den naam piet wisten. S. gaf ook geen enkel teeken op> al hetgeen men hem vroeg, en toen dr. B. ter plaatse kwam, kon deze slechts den dood constateeren. Do nekslagader was doorgesneden. Afgaande op hetgeen men Schalks had hooren zeggen tegen de twee onbekenden, ging de politie di-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2