Telegrammen. Kerknieuws. Onderwijs. rus i i 1 H Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. gesteld de omschrijving der in 1917 1918 uit Ie voeren gewone werken); voor het djjtvuk Oud-Kom penshofstede tot een bedrag van f1175, voor het dijlcvak Mog- gorshil |ot oon bedrag van f 3201. Wegens duurt» der materialen sullen buitenge wone werken dit dienstjaar niet worden uitgpvaofcd. Cadzand. ^Zaterdag kwamen 5 Russen over de draadversperring. Eén er van bleef aan den draad hangen en werd in deerniswekken/len toestand door de Nederlandsche wacht opgenomen. Boschkapelle. Aangehouden is A. v. A., wonende alhier, die verdacht wordt van oplichting en diefstal ten nadeele van een juffrouw te Rotterdam, bij wie hij als kostganger gewoond had en waar hij fcnet medeneming van eenige voorwerpen verdwenen was. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zwolle, A. J. Werner te Deventer. Aangenomen .naar Kruiningen door J. G. Steenbeek te Lutjegast. Bedankt voor Goudriaan, door B. Ba telaan te De Bilt. s Ds. C. A. Snoep hogpt te Urk in trede te doen op 25 Febr. a.s., na be vestiging door zijn vader ds. P. Snoep van Eist Garef. Kerken. F f*iF „Een onder collega's ,die zag, dat op één avond, aan de medespeieniden voor ongeveer 60 gulden aan bloemen werd gegeven, door een bestuur, dat bestond uit jongens van niet vermo gende ouders, tobde hierover, omdat hij in dit feit meende te zien oen al- iernoodlottigste lichtvaardigheid met an dermans geld. Een ander collega, („zwaar op de hand" zeggen de jon gens) sliep niet na, de balnacht, om dat hij een onbemiddelde jongen een schuld had zien maken van f6.voor zijn souper; omdat hij een 14-jarig meisje alleen had zien ronddartelen door de zaal tot 's nachts 4 uur, toen ze met een paar veel oudere jongens naar huis was gegaan. Dat is de mo- reele verantwoordelijkheid, die ernsti ge collega's drukkend voelen, juist daar, waar de ouders ze schandelijk licht vaardig zijn. Maar ook zakelijk worden wij Verantwoordelijk gesteld. De vader van den penningmeester van een onzer clubs maakte mij een aanmerking, dat ik zijn zwakke zoon over groote geld sommen had laten meesteren". Is zoo vraagt onze Rotterdam mer terecht krachtiger pleidooi denkbaar voor de noodzakelijkheid voor christenouders, om te zorgen, dat er voor hun kinderen christelijk II. B. S.- onderwijs beschikbaar is en dat hun kin deren daar dan ook komen? te Middelburg waren aangebracht, langs het Kanaal naar Vlieringen geleid, waar zij In de slagerij van de „Zeeland" voor dj» militairen zouden worden geslacht. On geveer hij de Abeele schrokken de die ren van het fluiten van de Middelburgscha boot en zetten het op een loopen, de spoorlijn op. Het gevolg hiervan was, dat door een trein 3 en door een anderen trein 2 koeien werden dood gereden. Twee der dieren waren geheel stuk gereden, de drie anderen echter waren minder ver minkt. De cadavers en de overblijfselen wierden naar Vlissingem vervoerd. Goes De nieuwe broodkaar ten. Men stelt ons in staat de gegevens omtrent de 5 Febr. in werking tredende brooddistributie zie „De Zeeuw" van 10 en 11 Januari aan te vullen met het onderstaande, hetgeen in 't bijzonder voor voor onze Goesche lezers van be lang is: Na elke vier weken zal het mogelijk zfjn. wijziging te brengen in de brood kaart. Met het oog op de admini stratie, vooral wegens den aanvoer van bloem en meel, zal' slechts bij uitzon dering verandering van de broodkaart worden toegestaan. De prijs van het bruinbrood blijft voorloopig gehandhaafd op 12 ct. Verpakte beschuit zal' buiten de rant soeneering vallen. De vrije handel in bloem zal na 5 Februari worden stop gezet. Voorloopig is het de bedoeling, dat het wittebrood niet gebakken zal wor den naar het gewicht van de coupons. Het tegenwoordige gewicht van dit brood zal de eerste tijden althans worden ge handhaafd. Elk hoofd van een gezin of een al leenwonend persoon of elk persoon, die in zekeren zin zelfstandig is de dienst bode, een kostganger e. d. ontvan gen een domiciliekaart. Deze kaart be vat den naam en den voornaam en de woonplaats van den betrokken persoon; bovendien, wat het gezinshoofd aangaat, het aantal personen boven één jaar, dat bij hem inwoont als lid van het gezin. Militairen krijgen geen broodkaart. Elke kaart wordt in duplo geschreven. Een stel kaarten blijft op het distributie- bnreau, het andere stel wordt door mid del1 van de post aan ieders adres bezorgd. Met de bestelling van de domicilie- kaarten zal 16 Januari worden aange vangen en de verwachting is, dat op 25 Januari ieder in bet bezit van deze kaart zal zrjn. Mocht men op 25 Januari nog geen domicilie-kaart hebben ontvangen, dan is het geraden zich te vervoegen op het bevolkingsbureau, ten einde nog zulk een kaart te bekomen. Want zonder domicilie-kaart krijgt men geen broodkaart en dus ook geen brood. Den hier ter stede vertoevenden Bel gen wordt aangeraden, zich ten spoe digste, liefst op Woensdag1 17 Januari a.s., vóór 's middags 2 uur, te laten inschrij ven ter secretarie dezer gemeente. Het, na afscheuring der bons, over blijvende van een broodkaart moet uiter lijk den derden dag, nadat de brood kaart is vervallen, door of namens den bonder der broodkaart (niet door den bakker) worden bezorgd in een daartoe bestemde bus, welke geplaatst is in de vestibule, bij den ingang van het stad huis. Met nadruk zij er op gewezen, dat het niet nakomen van dit voorschrift strafbaar ie. In het afgeloopen jaar 1916 zijn de haven van Goes binnengekomen j)50 schepen inhoudende 101057 ton, tegert 1038 met 100961 ton inhoud in 1915, en zijn de sluis uitgevaren 948 schepen met 100879 to nihhoud tegen 1031 met 100106 tonrienniaat in 1915. Loop der bevo Iking in 1916. Op 1 Januari 1916 bedroeg do bevolking 3659 mi. en 4017 vr. totaal 7676. Vermeer doring: geboorte 98 m en 95 vr., vestiging 194 ml. en 245 vr. Totaal 292 m. en 330 vr. Vermindering: overlijden 53 m. en 58 vr. Vertrek 197 m. en 268 vr. Totaal 250 in. en 326 vr. Totale vermeerdering 42 m. en "4 vr. samen 46. Bevolking op 31 Doe. 1916: 7722. Vlis8ingen. De mailboot Koningin Re gentes, kwam, daar zij door bet vegen van mijnen door de Engelscho marine twee Uur op do Theems was opgehouden, gisterenavond te ruim half zevert op de haven. Er waren ditmaal slechts 28 pas sagiers aan boord, onder wie een dame en twee kinderen voor Goch. Verder waren aan boord 250 zakken mail Bij de Noord- Hinder werden twee mijnen gepasseerd, waarvan een op een 50 meter afstand Heden vertrok do Prins Hendrik met 250 lakken mail en 400 pakketpost. Hedennacht is alhier binnenge bracht een Duitscho onderzeeër, dio in do binnenhaven onder militaire bewaking werd gesteld. Nadat hedenmorgen door autoriteiten verschillende ondervragingen hadden plaats gehad, is do onderzeeër te half een weder uaar buiten gebracht. Een en ander trok hier veel belangstel ling- Do tprpedoboot „G 1", die in den nacht van 30 op 31 December j.l. op een der paalhoofden door den storm is ge strand, ïs nadat het in het schip gesla- n gat was gedicht, vlot gebracht en naar haven gesleept. De torpedoboot zal naar de werf „De Schelde" worden overgebracht om te repa- reeren. Het generaal Belgisch consulaat hljjft voorloopig hier. Helnkeaszaid. Zaterdag j.l. werd alhier een algemeen® vergadering gehouden der tuinbouwveixseniging ..Heinfconazand en omstreken". Statuten en huishoudelijk reglement werden vastgesteld en er werd besloten gemeenschappelijk oplosbare vruchtboom-carbolineum nan te kóopen. Op voorstel van den heer F. "Kakebeeke zal één der ambtenaren van het Insti tuut voor Phytopathologie te Wageningen worden uitgenoodigd te Hei nke ris zand een1 lezing te komen houden over het on derwerp „Bestrijdingsmiddelen tegen Scha delijke insecten en zwammen in den tuin bouw". De vereeniging telt thans 27 leden. Hansweerd. Zaterdagmiddag was oen sleepboot bezig om het sleepschip „Die blijde aankomst" van de firma Voss Langen achteruit te verhalen. Waarschijn lijk door te hard trekken van de sleep boot scheerde het sleepschip met het roer tegen de basaltglooiing in het kanaal, waardoor dit roer ernstig ontzet werd. Ellewoutsdijk. Zaterdag 1.1. bracht eea koe van den landbouwer A. Smallegange Jz. alhier een kalf ter wereld, dat niet minder dan 132 pond woog. Eten zeld- yzaam reuzenkalf. Colijnsplaat. Door B. an W. is als ad ministrateur van het levensmiddelenbe- drijf alhier benoemd 'dhr. C. Schrier. Veere. Verplaatst met ingang van 16 Januari de schipper der Visscherijpolitie J. Hirdes naar Terneuzen; de knecht der Visscherijpolitie M. Markusso naar Brui- nisse. N. en St. Joosland. Op de weegbrug alhier zijn in de afgeloopen campagne gewogen 3.667.454 K.G. suikerbieten en1 1.519.538 K.G. pulp. Het vorige jaar wa ren die cijfers resp. 3.328.025 en 1.156.467 K.G. In 1916 dus aanmerkelijk meer. Serooskerke. (Wi.) In de Zaterdag gehou den algemeen» vergadering der Landbouw- vereeniging „Serooskerke", werd door den penningmeester rekening gedaan over het afgeloopen boekjaar. De ontvangsten be droegen f 19505.79V2 en de uitgaven f 19509.12V2. Deze getallen betroffen al leen den aankoop van kunstmeststoffen en zaaizaden. Het aftredende bestuurslid dhr. L. Melse Jz. werd met bijna alge- mee no stemmen herkozen en nam de be noeming aan. Vanwege de coöperatieve vereeniging „Walcheren" was dhr. Boo- gerd aanwezig, om eenige inlichtingen te geven over het werken van genoemde vereeniging. Domburg. Uit de aanvragen om een vergunningsbewijs tot het verbouwen van gewassen, ingevolge beschikking van Mi|-< nister Bosthuma blijkt, dat men alhier de drie laatste jaren gemiddeld 4 H.A. vlas heeft verbouwd, voor bezaaiing voor dat doel hebben de verbouwers over 1917 ruim 23 H.A. aangevraagd. Souburg- Zaterdagavond had in 't lo kaal „het Zwaantje" de jaarvergadering plaats ,van de Kolenvereeniging „de Hoop". De voorzitter, dhr. A. Arendse, opende de vergadering en wenschte alle aanwezigen een gelukkig nieuwjaar toe. Verder deelde hij mede, dat door het overlijden van den secretaris P. Bos- selaar er geen volledige notulen van vo rige vergadering zijn. De penningmees ter zal echter enkele mededeelingen doen over de vereeniging. Deze zegt, dat het ledental hetzelfde is gebleven, een zestal leden viel af, terwijl er zes nieuwe leden bijkwamen. Hierna bracht de penningmeester dhr. Louwerse, het jaarverslag uit over 1916. Verkocht zijn 86 hoed kolen a f25.20 het hoed tot een bedrag van f2167.20. Aan reservekolen was 1 Jan. 1917 aan wezig 291 H.L. welke verkocht zijn te gen fl.30 per mud is f378.30. Het bezorgloon van deze 291 H.L. a f0.10 is f29.10. Het jaar 1916 sloot met een nadee- lig slot van f 758.22. Hier staat tegenover, dat er nog een reserve-voorraad is, waar van de waarde f 1008 bedraagt. Het materialenfonds bracht op f 56.69. De commissie kasopnemers dhrn. W. Antheunisse en K. Wielemaker, wordt nu verzocht verslag uit te brengen. Hieruit bleek, dat alles in orde was bevonden. De voorzitter dankt deze heeren, als mede den penningmeester, voor zijn ac curaat beheer. Tot bestuursleden werden herkozen, dhrn. C. Daniëlse en A. Pie- terse. Ln de vacature Hosselaar werd ge kozen dhr. A. Melis. Allen nemen de benoeming aan. De leden L. Barendse en P. Puijpe, stelden zich beschikbaar voor dit jaar tot het vervoer der kolen. De voorzitter deelde mede, dat van de reserve-kolen ieder lid hoogstens 4 mud per maand kan ontvangen. Aanwezig wa ren 30 leden. Ritthem. De workliodenverceniging „On derlinge jHulp" alhier hield Zaterdagavond haar jaarvergadering. Van de 36 leden waren er 30 aanwezig. In 'tjaar 1916 was aan contributie ontvangen f 147.40. Voor 103 ziektedagen 5 f0.85 is uitge keerd f87.55, andere uitgaven f3.61. Sa men f91.16. 'tGoed slot was dus f56.24. Van do overige jaren was 'tgoed slot f965, aan rente is ontvangen f232.61, zoodat het geheele kapitaal thans f 1253.85 bedraagt. Besloten werd gedurende 3 maanden geen contributie te betalen. Van 't bestuur waren aan de beurt van af treding :C. Koppejan Dz., voorzitter, M. Iloogesteger en Js. Meliefste. De eerste wenschte niet meer in aanmerking te ka men, de twee laatsten werden herkozen. Gekozen werd P. Roelse als bestuurslid en M. Hoiogestoger als voorzitter. Stavenisse. In do Zaterdag gehouden vergadering van don Dijkraad der Wa- terkeering van do Cal. polders Oud Kem- penshofstedo en Mageershil werd vast Aangenomen naar Hoogvliet, door A. Taal te Bruinisse. Bedankt voor Koudekerke, door dr. J. Brinkman te Velp. (Rotterdammer); voor Werkendam, door P. Bos te Delf zijl; voor Landsmeer, door K. Rakker to De Klim. Krabbendijke. Daar J. Verlare Jz. voor zijn benoeming bedankte, werd uit een nieuw tweetal P. van Harn en S. van Harn Hz., de eerste tot diaken gékozen. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Apeldoorn, door N. Bij- demast te Maarssen. Krabbendijke. Aan de Chr. school te Bleiswjjk werd tegen 1 Febr. a.s. tot tijdelijk onderwijzer benoemd dhr. G. de Koning .thans volontair-onderwijzer te Kruiningen. De benoeming is aangeno men. Vanwege den Schoolraad en Chris telijk Volksonderwijs is aan den Minis ter van Binnenlandsche Zaken verzocht den toeslag volgens het wetje-Heemskerk to verhoogen lot f 400, met dien ver stande, dat daardoor het salaris niet bo ven een door de wet vast te stellen maximum fcome. Benoemd tot hoofd van Effatha te Dordrecht, het Christelijk Instituut voor doofstomme Kinderen en Jongelieden, de heer A. A. v. Holten, thans waarnemend hoofd der school, vroeger onderwijzer aan de Chr. school Wijngaardstraat, te Goes. Ook beide voorgangers, de hee ren Oranje en Kes, waren oud-Zeeuwen. De laatste was te voren hoofd der Chr. school te Colijnsplaat. Christel ij ke H. B. Scholen noodzakelijk. In het „Handelsblad" vinden wij het volgende overgenomen: In „School en Leven" schrijft Dr. A. de Vletter onder het opschrift „Waar schuiven wij heen?", dat zich op die H. B. Scholen en gymnasium symp tomen van een nieuwen geest open baren, een verlangen, om ook nog an dere behoeften, dan de leergierigheid alleen te bevredigen. Na to hebben geschreven over de werkzaamheden der clubs van leerlingen, door wie hij ver dienstelijk zag tooneelspelen, vrij goe de muzieknummers hoorde geven enz., zegt hij, dat hij ook schooljongens, kin deren, in smoking zag, met prachtige linten van orde-commissaris op de schouders, dat hij meisjes heeft ge zien, die Voor f200 kleeren droegen en die spottend lachten om de een voudige japon van een der leeraressen. „Zeker, ik zag jongens-commissiele den, die met de vriendelijkste welle vendheid handig pn taktvol de plaat sen aanwezen of verdeelden; ik zag meisjes, die ook op een werelds feest nog gelegenheid vonden, lieve atten ties te bewijzen, „kleine liefdedaden" te doen. Maar ik zag ook de 16-jarige coquette, die uit elk der drie haar toegezonden ruikers één rooS had mede genomen naar het bal en nu mot de drie aanbidders een „spel der rozen" speelde, minder schoon dan uit het tweede bedrijf van Emants' blijspel „Jonge Harten"; ik zag ook in de kleedkamers de meespelende „heren" elkaar bijna naar de keel vliegen over het feit van het te vroeg uitdelen der balboekjes; ik zag ook halfdronken jongens met gemeen oog en in gemene taal naar de dansende meisjes glu ren en ze bekladden. Ik zag leuke dreuinessen uit de lagere klassen ge wichtig meedansen, of in de pauze een reep chocolade verorberen; maar ik zag tevens op datzelfde kinderfeest, door schooljongens georganiseerd, in de hoek van de zaal eenchampag netent en later een soupertafel met 3 wijnglazen I" De schrijver is van meening, dat de leeraren moreele en zakelijke verant woording op zich nemen, door aan zul ke feesten deel te nemen. Wat hij onder die verantwoordelijkheid verstaal, blijkt uit bet voleende; Ongelukken. Te Lisee is een oude man, die sedert eenige jaren een oude schuit bewoonde en alleen over water bereikbaar was, doodgevonden. Sedert eenige dagen wordt een 11-jarig jongetje uit Rijswijk vermist. Men vreest, dat den knaap een ongeluk is overkomen. Te Deutinchem zijn drie schoten ge lost, vermoedelijk op den schildwacht voor het tot kazerne ingerichte pakhuis van den heer Mogendorff. De schildwacht is echter niet getroffen. Onmiddellijk werd alarm gemeld en de dader in zijn bed gearresteerd. Het was zekere B., die ongunstig békend staat. Nachtelijkestaking. DeVrijz.- Dem. meldt, dat de hulp'bestellersi aan het Haagsche hoofdpostkantoor kort ge leden 's nachts hebben gestaakt en een looneisoh stelden, die werd ingewilligd. Gesnapt. Gisternamiddag heeft de politie te Amsterdam een 21-jarige juffrouw gearresteerd, die er haar werk van maakte inzamelingen te houden ten bate van het Russische Roode Kruis. Bij onderzoek bleek, dat het bestuur der Amsterdamsche afdeeling niets van die inzameling afwist. De juffrouw had dan ook tot dusver nimmer iets met liefde werk van doen. De lijst, die in beslag genomen werd, was reeds van 400 handteekeningen voor zien. (Hbl.) Treurig einde. Onder de ge meente Well is op de Maas een om gekanteld bootje komen aandrijven, dat den weidschen naam voerde U 59 en het opschrift droeg: Op reis naar Keizer Wilhelm. Naar de N. Venl. Ct. verneemt, is aan dezen smokkelaarsgrap een treu rige geschiedenis verbonden. Met zijn drieën zouden ze 's nachts met het boot je eenige baaltjes meel over de Maas smokkelen. Het bootje kantelde en de inzittenden geraakten te water. Een van hen wist zich te redden, maar de twee anderen schijnen te zijn verdronken. Een 70-jarig Theoloog in he t veld. Professor Caspar René Gre gory, hoogleeraar in de theologie, te Leipzig, heeft als vrijwilliger in het Duitsche leger zijn 70en verjaardag ge vierd. Hij heeft in de „Evang.-lutheri- schen Kirchen Ztg." beschreven, waar om hij in het leger dienst nam en waar om hij erin blijft. Toen Gregory een geboren Amerikaan dienst nam, zeide hij, in antwoord op de vraag van een officier, waarom hij dit deed: „Een en keling kan weinig doen. Maar ik wil graag mijn centimeter meeduwen". Gre gory vertelt, dat geen dienst hem te ge ring is; hij veegt de trappen en vloeren in de kazerne evengoed als een ander, en deed ook in de loopgraaf zijn plicht. Niemand mocht kunnen zeggen: „Do pro fessor heeft het gemakkelijk; hij blijft thuis, en wij kunnen voor hem1 vechten". Door zijn voorbeeld heeft Gregory het ook voor de jongeren gemakkelijk ge maakt hun plicht te doen. Vaak zag hij jonge mannen flinker aanpakken, als „do oude er ook bij was". En nog vaker zag hij dat kameraden uit vriendelijkheid krachtiger optraden, om voor den „ouden de zaak wat gemakkelijker te maken". Gesnedenbrood. Bij enkele on derdeden van het leger zal' voortaan een hoeveelheid gesneden brood verstrekt worden; proeven wezen uit, dat dit een besparing geeft van 10 tot 20 pet. Droog gelegd. De Senaat te Washington heeft met 55 tegen 32 stem men een wetsontwerp aangenomen, waar bij de verkoop van geestrijke dranken binnen het district Columbia wordt ver boden verklaard. Polen te Schiedam. Te Schie dam zullen binnenkort een 700 Russisch- Poolsche vluchtelingen gehuisvest worden. Ook een jubilee. Een ingeze tene der gemeente Ootinarsum herdacht dezer dagen het zeldzaam feit, dat ze haar 40e partijtje smokkelwaar veilig aan de overzijde der grens mocht bezorgen. Naar aanleiding van deze heuglijke ge beurtenis gaf zij aan buren een feestmaal. Menige toost w-erd daar bij op de jubilaresse en de smokkelarij uitgebracht. Een onderaardeche smok- k el gang. Men meldt aan het „Vad." uit Maastricht: Door de militairen is on langs in den St. Pietersberg een onder- aardsche gang ontdekt, die in verMnding stond met de gangen in den Berg van Lanaije, op Belgisch gebied. Het schijnt dat heel wat smokkelwaar door die gang is gepasseerd. Eenige geniesoldaten heb ben nu door middel van dynamiet die verbindingsweg doen invallen, zoodat de passage geheel verbroken is. De brand in de universi teit te Groningen. Men meldt nog uit Groningen: De brand in de tijdelijke universiteits bibliotheek kan, naar men heeft ingezien, moeilijk aan kortsluiting worden toege schreven, ook al is het vuur begonnen boven de electrische lichtkroon. De ge leiding is immers, wanneer de afsluiter gesloten is, stroomloos. Uit een door de politie ingesteld on derzoek is gebleken, dat de jongste be diende dezer bibliotheek Donderdagmor gen de kachel op een bovenverdieping heeft leeg gehaald en de asch, die mis schien nog heet was, in een houten kist je heeft gedaan, hetwelk hij op den turf zolder plaatste. De politie is van meening, dat hier de oorzaak van den brand gezocht moet worden, temeer, daar juist op de plaats, waar het kistje stond, de vloer was door gebrand en hieruit het vuur zicih wel licht verder heeft uitgebreid. Aan kwaadwilligheid wordt niet ge dacht. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Eon laatste woord. Mijnheer de Redacteur. Het is met eenigen schroom dat ik nogmaals een kleine plaats in uw blad vraag, doch ik meendo toch nogmaals op het schrijven van den heer Bolier te moe ten ingaan. In werkelijkheid waren het toch niet meer dan 10 regels in mijn eerst» schrijven, waarin ik de vervroeg)!© win kelsluiting toejuichte. Nu echter B. dit gedeelte alleen beantwoordt, ineen ik te mogen zeggen, dat de hoofdzaak van mijn schrijven voorbij gegaan is. Toch deed het mij genoegen met een belanghebbende over deze zaak van ge dachten te wisselen. Doch wij moeten elkaar geen verwijten doen, en daarom is het allerminst gepast mij voor gedach- tenlezer te gaan verslijten of mij kundig heden toe te kennen, welke ik 'niet beizit. Wat nu aangaat de kwestie zelve, B. weet zoo goed ais ik, dat £n art. 11 van, lxet Gem. program van Patr., èn art. 15 der Middelburgsche A. R. Kiesvereeniging zich uitspreken voor èen sluitingsuur van winkels. Dus het is niet mijn knapheid, maar de program's dezer vereenigingen, wélke ik op don voorgrond plaats. Over veel zal ik zwijgen, dit kan geheel buiten beschouwing blijven, dio reis naar Am sterdam b.v. ia een minder gelukkige zet. Doch wil B. weten hoe de toestand in Amsterdam in dezen oorlogstijd is, hij leze dan de nieuwjaarsrede door den heer S. P. van Eeghen, de vorige week gehou den voor de Amsterdamsche Kamer van Koophandel. Daarin wordt do toestand van den Amsteniamschen middenstand zeer goed genoemd, ondanks de ver plichte wettelijke negen-uur sluiting. Dit spaart dan de reiskosten enz. Wat nu do toestand van den fruithan del aangaat, 'tis! goed mogelijk dat deze abnormale tijd drukt op den fruithandel, doch Zeker op dezen niet alleen. Ik con stateerde alleen een feit, toen ik schreef dat steeds meer dergelijke zabefl worden geopend, en dan is het mogelijk dat het spreekwoord toegepast kan worden „waar de varkens vele zijn, wordt de spoeling dun", alleen dan met eenige variatie toe gepast. Verder zal ik op het schrijven niet ingaan, alloen hoop ik dat ook Bolier het zijne zal bijdragen om' oen verplicht sluitingsuur van 9 of 8 uur in onze gemeente te krijgen. Deze men toch oensi meer in onze kringen, b.v. dat belangrijke rapport nog onlangs Saam gesteld dour de enquète-commissio over toestanden en ar beidsduur van het winkelpersoneel. I)it spreekt voor zichzelven, an wakkert do begeerte aan, om 1» komen tot een wette lijk sluitingsuur, en ik twijfel niet dat velen die zich - tot nog toe tegenstanders noemen, dan zullen erkennen, dat deze maatregel werkelijk in hun belang is. Voor dan Ring Walcheren Patrimonium W. don Hollander, secr. (Tegen verplichte negen-uur-sluiling zal wel bij niemand meer bezwaar bestaan. Hiermede sluiten wij bet debat. Red.) LONDEN, 15 Jan. President Wilson zou besloten hebben opnieuw met een voorstel te kom-en om Duitschland te be- wegen tegenover hem en overige sta ten even openhartig te handelen als de gealliëerden en eveneens vredesvoorwaar den bekend te maken. PETROGRAD, 15 Jan. In het gebied van Mitau hebben de Russen de pas veroverde versterkingen, bevestigd. Pogin gen van den vijand om ze te heroveren

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2