Donderdag 11 «tannari 1817 Sic Jaarlaag Sfaten-Oeneraal. De nieuwe i3roodkaart@si. en ears ftleid enkfêööht 5ht gevraagd, lit gevraagd, serste Krs©cht, lishosidster, nstbode lanstmeisje, Dienstbode. mstbode iZf Rijks- Aanvullings-Broodkaart. Slechts geldig voor de Ie week 5 3 i\o 85 KK*sMraacsraCK - 1 P. DE BUCK, Zandijk bij Veere.. Iskoeclit iet boerenwerk en fAAL, Mr. Smid te ndknecht, genegen I te gaan, bij lIERE, Grijpskerke. SEIDER reik. Liefst die met bij J. HU1JSMAN, uigd i een Arbeider met zoning beschikbaar, Wolphaartsdijk. Hit met Maart of KNECHT IOUTERMAN, Ga- lust". Mei Kachel- en Motor- Mei gen 1 Maart J. A. NIEUWEN- |ert, Nieuwdorp. Jresticht voor Krank- te Bergen op Zoom, om tot Het aanvangsalaris vrije bovenkleeding. in den Geneesheer- [n de 80 en 40 jaar, ld persoon. Te be- ER, Biezeliuge. lei andig kan werken KVEGE, Hoedekens-, (RED ASteenkajieb gt met 1 Mei 8 jaar. Werkvrouw slijk tegen Mei ids gevraagd, UNS, Oostsingel, Goes BRUGGEN, Kade Mei nevi'aaad JLENBERG, Ierseke, Postbrug- oekh. Firma DHUU- Uitgave van do Naaiul. Venn- LUCTOR E P EIviERGG gevestigd te Goes. 'Hoofdbureau te Goes-, "i A N V08ST3TRAAT Bureau te Middelburgs 'Ffi[;yjA F. P. DHUIJ - L. Drukkers: 'iüostsrbsan Le Coirstre Qcos, Toelichtinfl. Van vrijzinnige zijde ergerde men zich over onze opmerkingen aan het adres der Liberalen die in onze provincie in 1913 met allerlei onjuistheden hebben ge werkt om de meerderheid te behalen. Omtrent de actie-Moojen zwijgen wij liefst. Niet omdat zij niet ergerlijk was, maar omdat er te veel kinderachtigs in gemengd was om er op in te gaan. ,Wij vernamen, ona slechts één voorbeeld te noemen, dat op Tholen de liberale can didaat meer door zijn „politiek" optre den dan door zijn politieke redevoerin gen de harten der eenvoudige Rechtsche kiezers won, welke op hem overgingen. Op Tholen werden tegen den heer Loh- inan strooibiljetten verspreid, on werd deze candidaat gesignaleerd als „gerefor meerd coalitie-candidaat". Op Walcheren werd de Hervormde Kerk als zijnde in groot gevaar bij eeu gevreesde herkiezing van den heer Blum door de liberalen in 't geding gebracht, en oan dat gevaar af te weren, als beschermer dier kerk aanbevolen de heer Van Raait», eenIsraëliet. Dan in alle districten het gezwaai met Rome, in Middelburg onder anderen door den candidaat mr. v. Raalte, het go- scherm piet de groote cijfers, ter aan duiding van de ontzaglijke verarming die de huisgezinnen bij Tariefsherziening te gemoet gingen, de oproep der huismoe ders; 'de valsche voorstellingen in zake Talma's wetgeving, in zake benoemingen, in zake Indië (zie o.a. de „Middelburg- sche Courant" van 30 en 31 Mei 1913), om nu nog niet eens te spreken van den onzin die in vrijzinnige kiesvergade- ringen is verkocht geworden; dit al les heeft, zoo niet het meest, dan toch veel tot onze nederlagen in de Zeeuwsche districten bijgedragen. In Oostburg vooral hebben bovendien, ook zonder door deze logen-campagne be- invloed te zijn geworden, als van oud», vele Rechtsche kiezers Links gestemd. Waarlijk, wie zich ook maar een klein deel 'van de Zeeuwsche 1 ogen-campagne te binnen brengt, kan niet anders wen- schen dan dat de Grondwettelijke stem busstrijd, ook dit jaar doorga, teneinde eens enkele onrechtmatig bezette zebels vrij te maken. Het besluit zal echter wel vallen om te laten zitten wat zit; derhalve kunnen wij er verder wel 't zwijgen toe doen. Doch wij dringen er ernstig op aan, dat dan ook onze Kiesvereenigingen zich Zullen beijveren, om in 1918 klaar te Zijn. En in 1917 inmiddels de krachten te ordenen, het kiezerstal uit te breiden, de kassen te stijven, en te bevorderen dat overal Kiesvereenigingen van onze (richting worden opgericht, in dit jaar ïïog, teneinde in 1918 klaar te zijn, In wetgeving en bestuur, alzoo door deze candidaat, ziet men de Katholieke denk beelden doorschemeren, om niet te spreken van benoemingen die der schjjn van partij digheid Voorzichtig uitgedrukt, doch tegelijk door zichtig en genoeg voor den halven verstaan der. Of thans dit „euvel" is weggenomen .tijdens mr. v. Raalte's Kamerlidmaatschap .Hij zelf weet beter. Tweede Kamer. Opdrijving van huursom- men." Klassebevoordeeling? Andere bezwaren - Liever recktstreeksche hulp. De kansen van hetontwerp. Gisteren heeft ons' Lagerhuis verga derd onder voorzitterschap van den so ciaal-democraat Sdhaper, hij afwezigheid wegens ernstige ziekte van, den heer Goe- tnan Borgesius.. De heer Schaper begon toet een warm Woord te wijden aan de nagedachtenis Van den pas overleden afgevaardigde jhr. Van Nispen tot Sevenaer. Hij schetste dezen als een voor ieder sympathieke figuur, als een toan, bij wien geestkracht aangevuld heeft, wat hem1 aan lichaams krachten ontbrak. Vervolgens kwam.1 de z.g. IluurcommiS- (siewet in bespreking, welke, zooals men weet, z'n ontstaan dankt aan de vele gevallen van huuropdrijving, welke in de laatste jaren geconstateerd werden. Natuurlijk hadden de huiseigenaren dikwijls gegronde redenen, om de huïen van hun woningen op te slaan. De prij ken der materialen stegen, de grondlasten toto en de onderhoudkosten werden meer. JJoch er waren er ook, die profiteerden van tte woningschaarslchte of uit andere min- ,er toooie motieven hun huurders lie- to11 bloeden. 't Spreekt, dat het hier een noodwet geldt. 't Gaat om een nog al krassen vorm van staatsbemoeiing, welken wel niemand met vreugde zal begroeten. Dioch als noodwet moet ze aanvaard. Hoe werd het nu ontvangeu? De socialisten wilden blijkbaar nog veel verder dan de minister gaan. Mendels althans ontwikkelde twee stel lingen: In de eerste plaats ging het hui dige ontwerp niet ver genoeg, en in de tweede plaats was zijn, Mendels', ontwerp veel beter. De minister wil commission instellen, welke onredelijke huurprijzen ongedaan zullen kunnen maken, maar Mendels had het middel aangegeven, dat men niet uit zijn woning zou kunnen worden gezet. En dat is eerst 'n goede maatregel 1 Ook Dhr. Lohman had heel wat op het ontwerp! ,af te dingen, doch in gansch anderen zin. In de eerste plaats vond hij, dat het tijdelijke karakter dei" wet niet voldoen de uitkomt, en voorts: achtte hij1 ze een sterke inbreuk op: ons burgerlijk recht. Contracten worden zelfs nietig verklaard. Aan den woning-nood zal dit ontwerp biets tegemoet komen, meent Z.Ex. De wetgever heeft z.i. trouwens niet het recht in dien nood te voorzien ten koste van particulieren. Hij heeft lang geaar zeld of hij; aan dit ontwerp: zijn stem: wel' zal geven. Alleen wanneer duidelijk blijkt, dat het de bedoeling is om meer huur te vragen omdat er woning-nood bestaat, wil hij wel bepalingen daartegen in het leven helpen roepen. Echter dient men dan de beginselen van het burger lijk wetboek daarbij te eerbiedigen. Alleen onteigening valt daar buiten. Met dit ont werp' wordt een klasse-bevoordeeling ge pleegd op zuiver pluto-cratische gronden. Meer bijval kreeg hij toen hij den mi nister onder het oog bracht, dat voor bestrijding van den woning-nood iets' rechtstreeks dient gedaan te worden. Men dels, Roodenburg, Jannink en Ankerman wilden dat óók. Die mees ten hunner vroegen om steun voor het particulier initiatief. Dian 'zou er wel gebouwd worden I meen den zij. Minister Ort meende echter, dat niet te veel gebouwd moet worden van zulke dure materialen. En de premier geloofde, dat de par ticuliere bouwnijverheid de bouwvereni gingen zou scliaden, hetgeen natuurlijk al een zéér gezocht motief is. Verder is verzet gehoord tegen de be- pialing, waardoor alle gevallen waarin 10 pet. of minder op' den huurprijs is ge- legd, buiten bemoeienis der huurcom- missies vallen. Doch hieraan is niet veel te veranderen. De regeering neemt de huurprijzen van 1 Januari 1916 als maatstaf. Omstreeks dien tijd is het verschijnsel van de onredelijke huren opgekomen, zei- de Minister Ort, en hij zal er wel niet toe te bewegen zijn om ,een anderen datum tot uitgangspunt te nemen en de wet nog éen jaar verder te laten terug werken. Dit laatste wil de heer Men dels door een amendement verkrijgen. De kans, dat het ontwerp in hoofd zaak ongewijzigd blijft is echter groot. 1 II. Baar wij vermoeden, dat van de aan- vullings-broodkaarten een druk gebruik ge maakt zal worden, drukken wij in dit nummer een model van zulk 'n kaart af. Onder onze lezers zijn er ongetwijfeld velen, vooral landarbeiders, die lange da gen „maken" en zwaren handenarbeid verrichten, en daarom aan 4 ons brood per dag niet genoeg hebben. Zij nemen dan hun toevlucht tot de Rijksaanvullings-broodkaart, welke 8 ons brood per week extra geeft. Deze kaarten worden uitsluitend afge geven op verzoek van den belangheb bende, althans wanneer het gemeentebe stuur geen bezwaar maakt. Zooals men ziet staan de aanvullings kaarten op naam. De houders mogen het verkregen bruin- brood of roggebrood niet doen strekken ten behoeve van een ander dan hen zei ven. Trouwens ook de houders van alle an dere kaarten zijn aan menigerlei bepa® ling gebonden. Hoort maar. Het is aan houders van wittebrood-, bruinbrood- en roggehroodkaarten verbo den: 'lo. voor eigen persoon en voor een zelfde week meer dan één kaart aan te vragen of in ontvangst te nemen; 2o. datgene wat op de kaart verkrijg baar is te koopen anders dan VERSCHUDT ELKEft WERKDAG. Abonnementsprijs s Per 8 maanden fr. p. postf Ik Losse nummersO.OSi Prijs der Adverientiëns 11regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 «V 8-maaI plaatsing wordt 2-maal berekend, Bijj abonnement voordeelige voorwaarden Familieberichten van 110 regels f l.-v iedere regel meer 10 ct, a. op een broodkaart, welke is uit gereikt aan hem zelf of eeu der leden vau het gezin waartoe hij behoort;, b. tegen bon of bons,, in aanduiding van gewicht en van soort, overeenstem mende piet hetgeen wordt gekocht, met dien verstande, dat tarwebloem en tarwe meel slechts kan worden gekocht op die bons, waarop de aan brood evenredige hoeveelheid tarwebloem resp. tarwemeel Uitdrukkelijk .staat vermeld c. op bons of "bons, welke bij den koop van de broodkaart worden afge scheurd 3o. een broodkaart in bewaring to ge ven .aan een ander dan een der leden van het gezin, waartoe hij behoort; 4o. bons van de broodkaart af te scheu ren of te doen afscheuren, waarvoor niet de overeenkomstige hoeveelheid brood, tarwebloem, tarwemeel of bakkersbe schuit werd in ontvangst genomen. Voor de toepassing van een en ander zijn de hoofden van gezinnen verant woordelijk voor de houders van brood kaarten welke tot het gezin behooren. Hot .spreekt vanzelf, dat den bakkers ook de wet woydt voorgeschreven, op dat geen fraude kan ontstaan en opdat de zekerheid besta, dat het brood en het koren .alleen den menschen tot voe ding strekken. Ook houders van hotels, melksalons, en dergelijke inrichtingen hebben menigë bepaling ,in acht te nemen. De hotelhouders hebben het meest te maken met dagbroodkaarten, die op naam gesteld moeten worden, en van welke maar één ex. per dag mag worden uit gegeven aan een vreemdeling. De melksalonhouders en restaurateurs zijn gehouden te leveren, wat de bons op de wittebroodkaarten der bezoekers aan wijzen. Tarwebloem zal wel niet gevraagd worden. Ze dragen de ontvangen bons af aan dengene, die hui het 'brood verkoclft. Door of vanwege den minister van landbouw kan in door hem te bepalen hoeveelheden tarwe ter vermaling wor den gegeven aan fabrikanten en mole naars. Door hen, die krachtens de voorwaar den bij de min. regeling te stellen ma len, wordt uitsluitend meel, door hen die ingevolge overeenkomst malen, wordt bloem en zoo noodig ook meel vei- vaardigd tot een hoeveelheid als door of namens den minister zal worden vast gesteld. Het volledige eindproduct der verma ling wordt in beide gevallen steeds ten volle ter beschikking gehouden van de consumptie; de aflevering van den tot veevoeder verwerkten afval geschiedt oyereenkomstig daartoe nader te .geven voorschriften'. li. j_. N.N Er wordt opgericht een Centraal Brood kantoor (na te noemen C. B. K.), welks inrichting en wijze van werken nader door den minister wordt geregeld. Aan bakkers en winkeliers worden nieuwe voorraden grondstof voor hun be drijf verstrekt tegen inlevering bij het gemeentebestuur van de door hen ont vangen Wr, B.- en R.-bons. De verhouding van het gewicht, dat de ingeleverde bons vertegenwoordigen en het géwicht van de nieuwe grondstof fen dat zal kunnen worden verstrekt, wordt door den minister bepaald. De bons worden wekelijks ingeleverd, en wel op bladen geplakt; op één blad worden slechts bons, éénzelfde gewicht vertegenwoordigende gehecht. Iedere in levering is vergezeld van een afzonderlij ken verzamelstaat, waarop vermeld de ingeleverde bladen en de daarop ge hechte bons. 'n Heele administratie dus voor bak kers en brood verkoopers Indien de verzamelstaten overeenkomen 'met het aantal ingeleverde bladen en bons, schrijft het gemeentebestuur ten na me van hem, die 'die staten inleverde, bestelkaarten pit ter verkrijging van de daarop aangegeven gewenschte nieuwe grondstoffen. Op de bestelkaarten voor tarwebloem en tarwemeel wordt tevens de naam en woonplaats vermeld van hem, die inge volge verzoek kan den belanghebbende de bestelling zal uitvoeren. Op de be- stelkaart voor Amerikaansche tarwebloem staat vermeld, dat de bestelling wordt gericht tot de Provinciale Broodcommis sie. De bestelkaarten worden door het ge meentebestuur aan den rechthebbende uit gereikt. De levering van grondstoffen geschiedt in den regel rechtstreeks aan den recht hebbende. Het gemeentebestuur is noch tans bevoegd de levering van rogge voor grof roggebrood en van tarwemeel door zijn tusschenkomst te doen geschieden. Koek- en banketbakkersproducten zijn. 0p deze Aanvullings-Broodkaart is uitsluitend Bruinbrood verkrijgbaar. ten bate van te STRIKT PERSOONLIJK. Noch geheel, noch gedeeltelijk voor overdracht vatbaar. Verboden deze kaart aan den bakker of winkelier in bewaring te geven. Losse bons zijn ongeldig. 0e yerkooper moet de bons afscheuren. Verboden banslaf te geven zonder daarvoor brood te ontvangen. Overtreding van de bepalingen der distributieregeling van brood, bloem, meel en rogge is strafbaar volgens de Distributie-wet 1916. o Q O O <B c_ (5 _l •O O 2 Ni ■o O O E IS L. (9 klaarblijkelijk nog zonder broodkaart te krijgen. Koekfabrikanten, koek- en ban ketbakkers, kunnen op aanvrage meel Voor hun bedrijf ontvangen. De bepaling, dat men vier weken lang hetzelfde brood zal moeten eten en van te voren zal moeten bepalen welk soort van brood dit zal zijn, zou kunnen lei den tot een minder gewenschte eenvor migheid, welke voor gezinnen echter is te ondervangen, doordat voor de verschil lende leden van het gezin een andere broodsoort kan worden aangevraagd. We herinneren er aan, dat de nieuwe regeling 5 Februari in werking treedt. Posfchèqu© en Girodienst. Aan no. 1 der „Inlichtingen betref fende den in te voeren Postchèque- cn Girodienst", ontleenen wij1 het volgende: Over enkele maanden wordt door het Rijk bij alle 'postkantoren aan iedereen gelegenheid gegeven om op zijn naam een rekening te doen openen, waarop men zelf gelden kan storten, of door anderen kan laten storten, en waarop van de rekeningen van .anderen Lan wor den overgeschreven, ten einde over het tegoed naar verkiezing te beschikken hetzij door middel van een biljet van overschrijving (giro) op de rekening van een ieder, die ook zulk een rekening bij de post heeft, hetzij door middel' Van chèques, die men afgeeft aan een ander of die men zelf kan innen. Over de behoefte aan zulk een in stelling is1 veel geschreven en gesproken, met het gevolg, dat het nut en het ge mak meer en meer worden erkend. Die zaak is dan ook uitermate een Voudig en gemakkelijk. Men heeft slechts naar het postkantoor te gaan, zich hekend te maken, een zeker bedrag te storten, en men is binnen ©en paar dagen reke ninghouder. Niet alleen de rekeninghou der zelf, maar ook ieder die hem geld schuldig is, kan op de rekening stor ten, van welke storting (vermeerdering van het tegoed) de rekeninghouder door het postkantoor dadelijk bericht ontvangt. Alle rekeninghouders kunnen betalingen aan anderen doen door van hunne re kening op: die van een ander te laten! overschrijven. Wie rekeninghouder® zijn, blijkt uit een gedrukte lijst, die bij het postkantoor verkrijgbaar" wordt gesteld. Veel geld voor betalingen in huis te hebben is dan niet noodig men behoeft bij betaling geen geld meer af te tellen of hij ontvangst na te tellen, waarbij; men zich zoo licht vergist; verlies door ontvreemding, brand, wegraken van geld wordt voorkomen; de post zorgt voor alles. Als van deze instelling op elke plaats waar een postkantoor is gevestigd, een ruim gebruik wordt gemaakt, zal het ge mak voor iederen deelnemer verrassend zijn. Men betaalt zoo mogelijx alles, door overschrijving (giEo) zoowel" op de plaats waar men woont, als overal elders in bet land, of wel door chèques. Van alle af- en bijschrij vingen ontvangt de rekeninghouder be richt, en aan 't einde van de maand geeft het postkantoor ter vergelijking het sal do op of wel een rekening-courant, waar op' men precies kan nagaan wat er ge beurd is. Men behoeft geen postwissels meer te gaan ontvangen, want de post boekt die desverlangd op de rekening van den geadresseerde; men behoeft de afrekening van ter inning gegeven crui- tantiën niet meer te gaan halen, want ook dat geld wordt desgevraagd op de rekening van den belanghebbende ge hoekt; men behoeft geen geld pier post wissel of per aangeteekenden brief meer te verzenden, want enkel een biljet tot overschrijving, in een postbus bezorgd, is voldoende. De instelling is .geenszins alleen dien stig voor menschen, die zaken doen of fortuin bezitten. Iedereen die vooï zich zelf of voor anderen geldelijk be heer heeft, kan een rekening nemen, om het groote gemak te bezitten van geld zaken zonder kasgeld te kunnen af doen. Als de leveranciers, groot of klein, een rekening bij de post hebben, en de klant ook, dan betaalt de klant zijn nota's door overschrijving van zijn rekening op de hunne; hebben sommige leveranciers in het begin nog geen re kening, dan betaalt de klant per post chèque. Abonnement op couranten of tijdschriften, contribution van allerlei in stellingen, premies van assurantie of voor levensverzekering, betaalt men op verzoek van de administraties dier cou ranten,, instellingen of besturen van maat schappijen door overschrijving van üe eigen rekening op de rekening van ae administraties of besturen, die deze na tuurlijk alle hebben. Als men belasting heeft te beta len, behoeft men het geld niet naar liet belastingkantoor te brengen en daar te wachten tot alle aanwezigen geholpen zijn: de ontvangers van de gemeenten en van het Rijk zullen uit den aard der zaak eeu postrekening hebben, waarop de belastingschuldige kan betalen door van zijn rekening opi de hunne te laten overschrjjven .of door daarop: te storten. Hetzelfde geldt voor allerlei andere be talingen welke thans per quitantie aam de huizen worden geïnd, zooals voor gas, electrisch licht, enz., waarvoor dan niet meer behoeft te worden gebeld, openge daan, in huis geloopen, geld gevraagd, afgepast en betaald, of gewisseld. Wat betaald is of ontvangen, blijkt uit de rekeningen op het postkantoor, want daar is genoteerd hoeveel van ieders' rekening is .afgeschreven en hoeveel daar op: is bijgeschreven; do rekeningen wij zen ook de herkomst of de bestemming van het geld aan; samen levert dit een voldoend bewijs opi. Zelf weet men over hoeveel geld men heeft beschikt, omdat; men dit in het boekje, waar de formu lieren uitgenomen worden, kan aantee- kenen op: het .gedeelte dat niet uitge scheurd wordt, de zoogenaamde „sou che". Lastig zal het gebruik van de formu lieren in het geheel niet zijn; men ont vangt twee soorten boekjes', een giro- boekje en een chèqueboekje, waar men de noodige strooken (langs de perforatie) uitscheurt, zoodat men de souche behoudt. Men werpt het biljet van overschrijving na invulling en onderteekening, onder couvert, in de naastbij zijnde postbus en heeft daarmede zijn doei bereikt. Mocht degene die iets te vorderen heeft, nog geen rekening bezitten, dan geeft of zendt men hem een cheque betaalbaar op het postkantoor van zijn woonplaats; en stuurt aan het postkantoor (naaste postbus) een formulier van advies, dat tegelijk met de chèque uit het chèqueboekje wordt genomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1