LOOP DER BEVOLKING. Uit de Pers. Uit d8 Provincie, Ksrkmeuws. Onderwijs. Landöouw en Veeteelt. Leestafel. Wetenschap en Kunst. Reclames. Als alles mis gaat. Gemengd Nieuws. GEMEENTE Ritthem Brouwershaven1) Bruinisse') 's-Heer Abtskerke 1 Januari 1916 M. Vr. Totaal 345 652 176 314 684 194 659 1336 2827 370 Geboren M. Vr. T. Gevestigd M. Vr. Tot. Overleden M. Vr. Tot. Vertrokken M. Vr. Tot. 1 Januari 1917 M. 6 20 14 26 53 9 19 22 17 34 36 56 70 13 11 15 40 5 33 35 24 44 11 57 79 106 19 334 639 175 Vr. 307 685 193 Totaal 641 1324 2804 368 De mededeeling van den Nederland- schen Minister van Buitenlandsch© Za ken, dat president Wilson's nota van 18 December, aan hem door mij werd over handigd zonder eenig verzoek of wensch tot ondersteuning ervan door de Neder - Jandsche Regeering, is volkomen juist. Ik deed zulks omdat door mijne regeering mij aldus was bevolen. Mijne opdracht luidde, de nota van den president een voudig als kennisgeving te overhandigen. Er was geenerlei verzoek big. De reden hiervan is, dat Amerika de delicate en moeilijke positie van de Nederlandsch© Regeering te midden van dezen oorlog begrijpt en er niet bij haar op aandrin gen, zelfs baar niet verzoeken wil, iets te doen dat door haar niet raadzaam), voorzichtig en nuttig zou worden geacht. Ik heb mijn best gedaan dit juiste begrip van de Nederlandscho positie in do Ver- eenigde Staten te bevorderen, en zal ook daarmede voortgaan. Aangaande instructies uit Washington, betreffende de wijze van het overhandi gen der nota van den president te Ma drid, is mij niets bekend. Wat ik mij niet kan verklaren is dat die nota zoo algemeen verkeerd isbe grepen. Er wordt expresselijk verklaard, dat zij geen aanbod van bemiddeling noch een vredesvoorstel behelst. Zij was enkel een voorstel dat de oorlogvoerenden van bedde zijden de voorwaarden te kennen zouden geven, waarop zrj' willens zouden zijn, den vrede in overweging te nemen en te bespreken. Do entente machten heb ben zulks reeds met eenige duidelijkheid gedaan en zullen het waarschijnlijk eer lang zelfs op n'og 'duidelijker wijze doen. De centrale machten hebben op beleefde, zelfs vriendelijke, doch zeer zakelijke wijize de uitnoodiging van den president, omi deze voorwaarden bekend te maken, van de hand gewezen. Dit maakt, dat de vre- desdiscussies zich op het oogenblik op het doode punt bevinden. Zoodra beide partijen zich gelijkelijk openhartig betoo- nen, dan ,zal de wereld kunnen oordee- len of Se vrede, waarnaar ieder recht schapen mensch verlangt, nabij dan wel ver af is. Gelderland's Commissaris aan het woord |We Jezen in De Rotterd ammer: Geestelijke winst valt er als gevolg van den oorlog weinig te boeken. In de eerste benarde weken van den zomer 1914 was eenige ommekeer merk baar, doch allengs sleet alle meer ge wijde levensernst uit. Veeleer scheen het alsof in breede krin gen meer zedelijke verwildering dan zedelijke verheffing kwam. Van die verwildering, vooral aan de grensplaatsen, gewaagde de Commissaris der Koningin in Gelderland bij zijn ope ningsrede van de jongste Statenzitting. Toen toch sprak Jhr. van Citters. het oud-lid der Tweede Kamer voor Ede, deze kloeke woorden: ,,De toekomst is voor het menschelijk oog altijd in nevelen gehuld, maar zel den scheen die toekomst zoo duister als thans. Want al moge ook verder voor ons Vaderland genadiglijk besteld zijn Lui ten den volkererikrijg te blijven, er zijn in ons eigen land symptonen waar te nemen van ontaardingen, ontwrichting op maatschappelijk en economisch gebied, welke voor de toekomst tot groote be zorgdheid stemmen. De niets ontziende zucht om, met ter zijdestelling van wat eerlijken arbeid siert, gevyin te trekken uit „buitengewone om standigheden" openbaart zich in steeds breeder kringen der bevolking. De berichten welke mij uit de grens streken bereiken, wijzen, ondanks de daar tegen genomen maatregelen, op1 eene ont aarding en verwildering in maatschappe lijke en zedelijke verhoudingen, welke niet bet minst door het opkomend ge slacht met schade aan lichaam en ziel betaald zal moeten worden. Met bezorgd heid vraagt men zich dan ook af, waar het heen moet, wanneer in steeds bree der lagen der bevolking, niet meer hei lig wordt gehouden wat heilig is en hei lig blijven moet. Mijne Heeren. Laat de ernstige toestand waarin land en volk verkeeren, voor ieder onzer eene aansporing zijn om in ons ambt, in ons bedrijf, in eigen kring, overal waarvoor op ons van Godswege verantwoordelijkheid rust, te volharden in het betrachten van Gods geboden en ons met inspanning van alle krachten te wijden aan de meest stipte vervulling onzer levenstaak". Wie denkt hier niet aan het profetisch vermaan: Land, land, hoor des Heeren wootd! Lokaalspoorweg Tholen en West-Brabant. Oip Zaterdag 6 Jan. j.l. des nam. ls/i ure vergaderden commissarissen van bovengenoemden spoorweg te Tholen met belanghebben den uit het eiland, waarbij nog tegenwoor dig waren Jhr. Mr. E. A. O. de Casern- broot en Mr. F. J. Sprenger, leden van Ged. Staten van Zeeland T A. J. Sib- macher ,Zijnen, i van den Prov. Waterstaat in Zeeland; J. van Leeu wen Jr., Rijksingenieur voor de spoor wegen; Huizinga, Chef v tractie S.S.; Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland, Chef eener afd. S,S. en Ankersrnit Ingenieur S.S. De beer E. Laane, president-com missaris opent de vergadering en heet allen welkom. Op een uitgebreide kaart van het eiland geeft de beer Ankersmit, Ontleend aan de M. C. hiervoren genoemd, uitleg van den loop der lijn met landbouwlijnen. Inlichtingen worden gevraagd door de heeren Brink man, J. L. yan Gorsel, C. W. Snijder, over het storten van 5 pCt. op de aan- deelen pf over den loop der lijn, over los- en laadplaatsen. De heeren worden beantwoord door den beer dr. Jenny Werj- erman of den heer Ankersmit. De heer C. Geuze vraagt over de plaats der sta tions; de beer AnkerSmit antwoordt, dat het de bedoeling is nog een en ander met jde betrokkenen te bespreken om tot een alleszins gewenscbte oplossing te komen. De heer Andr. Geluk vraagt over landbouwlijn-bediening. De heer Hui zinga antwoordt, dat de landbouwlijnen in den tijd van vervoer als gewone lijnen geëxploiteerd worden. De voorzitter vraagt of iemand nog bet woord verlangt. Alle gemeenten met bare polders, die vertegenwoordigd waren (alleen de ge meente Stavenisse was afwezig en had ook geen kennisgeving gezonden voor ver hindering), verklaarden in te stemmen met den- loop- der lijnen, nadat het haar een voor eens was afgevraagd. Besloten wordt de vorengenoemde storting te doen geschieden op> 1 Juli 1917, wat voor de huishouding der polders het meest ge- wenscht was. De heer Ampt verklaar de nog, dat ook de polders Vrrjberghe zul len besluiten aandeelen te nemen in plaats van te subsidiëeren. Bij afwezig heid van Stavenisse wordt besloten de lijn te doen eindigen te St. Annaland en zoo noodig daar te komen tot aan leg van steiger en wat meer tot een eindpunt behoort. De aanwezigen beslui ten tot het teekenen der akte van deel name op 3 Febr. a.s.; bij loting wordt ditmaal voor bet passeeren der acte aan gewezen de notaris D. v. d. Velde te Tholen. Hiermede de bespreking afgeloo- pen zijnde, sluit de voorzitter de ver gadering. Onmiddellijk hierna komen commissarissen samen om in hunne ver gadering het hiervoren behandelde vast te stellen. De heer Weijerman doet mededeeling van de talrijke aanvragen, die gedaan worden om in andere deelen van Noord- Brabant tot spoorweg-aanleg te komen. De Dag. Besturen van gemeenten in Wes telijk Noord-Brabant zullen uitgenoodigd worden tot een bijeenkomst op Woensdag 17 Jan. a.s. te Roosendaal. Uit gedane mededeelingen blijkt, dat de Industrie in Westelijk Noord-Brabant krachtig medewerkt door het toezeggen van te nemen aandeelen. Ook de stich ting Vrederust" bij Bergen op Zoom, zal zich door het nemen van aandeelen in den spoorweg interesseeren. Alles samen genomen blijkt, dat het spoorwegplan steeds vasteren vorm aan neemt en allerwegen gesteund wordt. Voor den dienst in Ned. Indië is bestemd voor administratief ambtenaar G. H. van Voornveld te Aardenburg. De commandant in Zeeland heeft aan de navolgende personen, die vroe ger werden uitgewezen vergunning ver leend in zijn ambtsgebied terug te keeren: Julia van Kerckvoorde te Philippine, J. F. Volckaert en C. de Vleeschhouwer te Axel, F. J. Begijn, F. Vermeulen en C. Vermeulen te Westdorpe. Middelburg. Gisterenavond had in de Sociëteit St. Joris een bijeenkomst plaats van het bestuur van de Middelburgsche padvinders, de padvinders, de padvind- sters, ouders van padvinders en andere belangstellenden, onder wie mr. Fens uit Eindhoven, districtscommissaris voor Zee land en de heer A. Arnoldi, voorzitter van de Goesche organisatie. De bedoeling van deze bijeenkomst was de installatie van 32 nieuwe padvinders, onder wie een Belg. De bijeenkomst werd geopend met de taptoe door de tamboers en hoornblazers van de troep, gevolgd door bet Wilhelmus op de piano, wat uit volle borst werd mede gezongen. De heer Dokkum, voorzitter der Padvinders vereeniging heette allen welkom en zette in den breede uiteen wat de beteeke- nis is voor de jongens padvinder te wor den. Hierop legden de jongens de pad- vindsbelofte af en waren alzoo bevorderd tot padvinders derde klasse. Vervolgens werd het „Wien Neer- landsch bloed" en het padvinderslied ge zongen waarna de heer ten Kate, hop man der padvinders, zijn jongens ook nog enkele woorden toesprak en voor stelde namens de 32 nieuwe padvinders aan den beschermheer Z. K. II. Prins Hendrik een telegram van hulde te zen den, waarmede allen spontaan instemden. Nadat de jongens onthaald waren, trok ken zij evenals voor het begin der sa menkomst met trommelslag en hoorn geschal en wapperende vlag door een deel der stad met het clublokaal als einddoel. Voor 'de Chr. Jongel. Vereeniging Rom. 116a (Afd. van het Ned. Jong. Verbond) hoopt ds. J. D. Wielenga Woens dag J.7 Januari 's avonds 8 uur, in het gebouw der vereeniging Spanjaardstraat E 69, een lezing te houden over: „Ray- mund Lullus (12351315), de pionier der zending onder de Mohammedanen". fioes. Vrijdagmiddag zal hier een al gemeene vergadering gehouden worden van de afdeeling Westelijk Zuid-Beve land van het Ned. Roode Kruis. Agenda: rekening en verantwoording 1916; aftre ding bestuursleden en afvaardiging le den alg. verg. Hoofdcomité. Vli8singen Door de politie werd aan gehouden een militair, die reeds enkele weken zonder verlof hier rond zwierf en 's nachts onderdak wist te vinden in een der kazernes waar hij dan op een krib sliep1. De man had zich bovendien schul dig gemaakt aan verschillende diefstal len van militaire kleeren, schoeisel enz., hetgeen bij hem in beslag werd genomen. Hansweerd. Bij de werf Zeeland albier is ten gevolge van gebrek aan materiaal de werktijd voorloop!g ingekrompen, zoo dat niet eerder dan 6 uur 's morgens be gonnen wordt en niet na 5 uur wordt ge werkt. (Vad.) Rilland-Bath. Gistermiddag werd door den Rijksveldwachter, in den Damespol der alhier, aangehouden F. V., en zijn zoon P. V., buiten aldaar woonachtig, welke in het oog loopend dik waren. Bij visitatie bleek, dat beiden rond hun lichaam opgevuld waren met Triomfzeep, welke ten uitvoer bestemd was. De zeep, pl.m. 20 K.G., werd in beslag genomen en procesverbaal opgemaakt. Gisteravond werd alhier aangehou den F. Vermeulen, wien het verblijf "in Zeeland is ontzegd. De verdachte zal voor den officier van justitie worden geleid. Stavenisse. Een gemobiliseerd militair, gehuwd met iemand uit deze gemeente en wegens ziekte zijner vrouw hier met verlof, had gistermiddag mosselen aan de zeewering gehaald, wat, gelijk men weet, verboden is. Zich door politie ont dekt ziende en een proces-verbaal vree- zende, zette de man het op een: loopen, waarbij hij het ongeluk had zoodanig te vallen, dat hij niet meer gaan kon en op: handen en voeten zich voortbewegende bij zijne vrouw kwam. De dokter werd gebaald en deze constateerde, dat een been van den man is gebroken. Axel. De Stct. no. 7 bevat de statuten van de Ver. tot verbetering van de volks huisvesting te Axel. Serooskerke. De Gereformeerde Ver eeniging voor Drankbestrijding zal op Donderdag 1 Februari a.s. des avonds 6.30 alhier in de Consistoriekamer der Geref. Kerk, een openbare vergadering houden, waarin als spreker zal optre den. de heer J. Jansen, van Vlissingen, met het onderwerp: ,,'n Eisch des .tijds". Die toegang tot de vergadering is vrij. Moge ook van de zijde der Gereformeer den krachtig actie worden gevoerd tegen het alcoholisme. Ritthem. Dinsdagavond trad in de Ned. Herv. Kerk op ds. J. H. Donner om te spreken in het belang der stichting „Vre derust". Hij deed dat naar aanleiding van Johannes 11 vers 35: „Jezus weende". Evenals Jezus weende bij het graf van Lazarus en steeds met ontferming be wogen was met de ellendigen naar geest en lichaam, die in zijne nabijheid wer den gebracht, ,zoo dient elk christen ook te weenen om de kranken van geest. En deze zijn zoo talrijk, in ons land zijn er 13000, waarvan op de Stichting Vre derust bijna 500 worden verpleegd. Niet alleen behoeven wij te weenen, maar ook jegens hen ontferming te be- toonen en dan zal de zegen, op onzen arbeid niet achterwege blijven. De ge achte spreker deed nog eenige belang rijke mededeelingen over de stichting en had een zeer aandachtig gehoor. De col lecte bedroeg f25.66. Terneuzen. In de gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel op 8 Januari, werd tot secretaris benoemd de heer N. J. Harte en tot bode de heer G. Hamelihk Lzn. De voorzitter, de heer Lensen, nam daarop afscheid van de vergadering we gens zijn vertrek naar Wassenaar. In zijn plaats werd benoemd de heer J. N. Blankers. Kloosterzande. Faillissement uitge sproken van M. J. de Koster, timmerman, alhier. Cux. mr. Evers. -Namen. Alhier zijn weder vier koeien door de kommiozen in beslag ge nomen, die men over den Zeedijk ver voerde. I Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kropswolde, W. G. v. Doorne te Drumpt. Ovezand. Ds. T. Jonker van Garijp hoopt D.V. Zondag 21 Januari intrede te hou den te Ovezand. Des morgens van dien dag wordt hij bevestigd door Ds. Kloek van Oudelande, te Driewegen. Geref. Kerken. Beroepen te "Nieuw-Weerdinge, J. D. Heersink te Nieuweroord. Aangenomen naar Oldehove, door D. A. Hoekstra, cand. te Den Haag. Bedankt ,4'oor Nieuw-Lekkerland, door C. A. v. Nood te Lopik; voor Mildam, door D. v. Dijk te Knijpe. Goes. Aan den heer W. van Zweeden Czn., alhier, is het diploma A uitgereikt voor onverkorte Stenografie. Mej. M. J. Glerum te Gapinge. voor heen onderwijzeres aan de Chr. school te Maarssen, is benoemd als onderwij zeres te Ouderkerk aan den IJssel. Benoemd tot onderwijzer aan de R.-K. Jongensschool le Vlissingen, dhr., J. C. Cornells te Laren. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te .Haulerwijk {Fr.) de heer J. de Vries, te Onstwedder-Mussel (Gron.) Ritthem. De landbouwvereeniging „Ge meenschappelijk Belang" alhier hield gis terenavond haar algemeene jaarvergade ring, welke druk bezocht was. Een 53- tal leden waren aanwezig. Uit het ver slag van den secretaris, dhr. C. J. Wal- rave bleek, dat er 24 personen In 't afgeloopen jaar als lid zijn toegetreden, zoodat het ledental thans 78 bedraagt. De penningmeester deed rekening en ver antwoording over 1916. Ontvangen Was f 14338.28 en uitgegeven f 14303.34, al- Igoo een goed slot van f34.94. Door de vereeniging waren aangekocht 15875 K.G. verschillende kunstmeststof fen, 67688 K.G. veevoeder, 52 K.G. kla- verlzaad, 1095 K.G. zaaitarwe en 430 K.G. aardappelen. Het salaris van den secretaris en dat van den penningmeester werd vastgesteld op f55, terwijl voor de bijlzonder drukke werkzaamheden voor 1917 een gelijke gratificatie werd toegekend als in 1916. Als bode werd herbenoemd dhr. L. v. Eenennaam. De aftredende bestuursleden de hee ren J. J. Mesu, C. J. Walrave en W. Cevaal werden als zoodanig met over groots meerderheid herkozen. Onder dankzegging voor 'tin hen gestelde ver trouwen namen zij hun herbenoeming aan. Ingekomen was een verzoek van dhr. A. v. d .Linde om dp zaalhuur te vèr- hoogen en dit te brengen op 10 gulden per jaar. Hierop werd goedgunstig be schikt. Prov. Relingscommissie voor de Paardenfokkerij. Behoudens de ministerieele goedkeu ring zullen de Februari-premiekeurin- gen gehouden worden op de volgende data en plaatsen Maandag 19 Februari te Middelburg, Dinsdag 20 Februari te Goes, 's morgans, Dinsdag 20 Febr. te Kruiningen, 's narnid., Woensdag 21 Febr. te HuLst, Donder dag 22 Febr. te Axel, Vrijdag 23 Febr. te Oostburg, Zaterdag 24 Febs. te IJzen- dijke, Maandag 26 Febr. te St. Maartens dijk, Dinsdag 27 Febr. te jst. Filips- land, Woensdag 28 Febr. te Zierikzee, 'si morgens, Woensdag 28 Febr. te Cort- gene, 'snamid. Kalenders. De Standaard (N.V. handelsdrukkerij en kunstinrichting} bood de vorige week met 't nieuwe jaar haar lezers weer een moeien maandkalen- der iaan, op een zeegroen schild met zacht groene omlijsting gehecht, en op elk der twaalf bladen een gelegenheid voor aanteekeningen op iederen dag der maand. Deze kalender is een sieraad voor kantoor en huiskamer. De coöperatieve vereeniging Eerste Nederlandsche Coöperatieve Meelfabrieken (N.V. Meelfabrieken der Ned. Bakkerij) gaf een op glacé-papier gedrukt overzicht uit, ft,er demoastreering van den groei en bloei van het bedrijf gedurende het eerste jaar van haar bestaan. De leden ontvingen door dit overzicht een collec tie photo's tan blijvende waarde, name lijk van den president-directeur, den di recteur, president-commissaris, en tal van andere autoriteiten, benevens van het uit wendige en inwendige der gebouwen. De uitvoering dezer uitgave is prach tig. De Domkerk van Aken in gevaar. In de algemeene vergadering van de „Karlsrerein zur Restauration des Aackener Münsters" heeft de voorzitter Schmitz onlangs rapport uitgebracht over belangrijke beschadiging in het koorgewelf van den Dom te Aken, die tengevolge zou kunnen hebben, dat binnen korten tijd heel 'het koor instortte. Verschijnselen van nierzwakte, zooals onnatuurlijke vermoeidheid, schemeringen voor de oogen, rugpijn, waterstoornissen, spit, niergruis, -steen, rheumatiek en wa terzucht zijn voldoende om iemand het gevoel te geven of alles mis gaat. Hoe spoediger zulk een stand van za ken veranderd wordt, des te betier, want uit verwaarloozing komen vaak ongenees lijke nierziekten voort. Misschien hebt gij te veel vleesch of ander zwaar voed sel gebruikt, u te veel zorgen gemaakt, en niet voldoende lichaamsoefening, fris- seho lucht en slaap genomen. Als dit het geval is, wees dan geregelder in uw ge woonten en een poos zorgvuldiger met uw diëet. Dit is een verstandige, nuttige raad, maar dat is niet voldoende, want de door een of andere oorzaak verzwakte nieren kunnen niet van zelf beter wor den. Zn hebben behoeft© aan leen spe ciaal niergeneesmiddel. Het eenige, waarop de eclito Foster's Rugpijn Nieren Pillen ooit aanspraak maakten, was dat zij een speciaal ge neesmiddel voor de nieren len blaas zijn. Als bijtijds met dit middel begonnen worth; vóór de nieren ernstig ziek werdlen, die nen de goede resultaten duurzaam tel zijn. Maar verwaarloos uw nieren niet te lang. Te Goes verkrijgb. bij de Paauw Co. en te Middelburg bij Joh. de Roos Vlas- markt K 157. Eisch de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen, voorzien van het han delsmerk de man met zijn handen in de lendenen op1 de verpakking- Toe franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 p. doos of f 10.p. zes doozen. Roodelijk ongeval. Men schrijft uit ,Kijk-Cappel.{Je heer v. d. S„ lid van den gemeenteraad, viel van den Hooi zolder en bekwam daardoor zulke ern stige verwondingen, dat hij binnen en kele uren overleed. f36.000 gevonden. Eenige kin deren te Waalwijk vonden, in de Groo testraat een portefeuille inhoudende een bedrag van f 36.000. Door de politie is de portefeuille in bewaring genomen. De oud-hortulanus te Leiden, de heer Witte, is op 87-jarigen leeftijd te Bennekom overleden. De vechtpartij te Sustercn. Door de politie is aangehouden zekere P. G„ uit Susteren, Nederlandisch deser teur, die vermoedelijk de oorzaak is ge weest van de vechtpartij, die enkele we ken geleden alhier plaats had, en waarbij een sergeant gedood en een soldaat zwaar gewond werd. Gevonden. Men meldt thans, dat het lijk van den in November bij het fort Pampus verdronken korporaal B. door een visscber te Muiden is binnenge bracht. Zooals men weet, is voor het vinden van het lijk f 100 uitgeloofd. Een vroolijk nachtwacht]e. Te Den Ham (Ov.) hoorden de inwo ners op Oudejaarsavond den nachtwacht op zijn laatste ronde door het dorp, het volgende liedje, als afscheid van het oude jaar, opdreunen Mensch, pas op je geld en goed, 't Is de laatste ronde, die de nachtwacht doet, 'k Heb 17 jaren rondgeloopen, Maar 'k ben er niks mee opgeschoten. E-è-è-lf uur heeft de klok, de klok heeft elluf! Het bijgeloof van den in breker. Toen het hoofd der school te Westerland op Wieringen van zijn uit stapje met de Keretvacantie thuis kwam; zegt het N. v. d. D„ vond hij de kast, waarin bij ongeveer f 80 en een paar effecten bewaarde, geopend. Het bleek, dat een inbreker voor ongeveer f30 ge stolen had. Ook andere kasten waren nagezien, maar daaruit werd niets ver mist. Uit een kast in de school wag het geld verdwenen uit een doosje, waar in de onderwijzer het geld bewaarde, bestemd voor de bibliotheek, maar een ander doosje met geld, waarmede de twee grafkransen voor overleden schoolkinde ren moesten worden betaald, was met een rijksdaalder vermeerderd. Vermoede lijk heeft de dief ten gevolge van een bijgeloof op Wieringen, dat geld, voor overledenen bestemd, overal veilig moet zijn, deze waarde onaangeroerd gelaten, ja haar zelfs vermeerderd. De politie heeft de band gelegd op een paar leerlingen der school, die, naar het schijnt, in de Keretvacantie, toen de school werd schoongemaakt binnen zijn geweest zoo als bet heette, am hun lessen te loeren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2