Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Landbouw en Veeteelt. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Een verklaring. Wolff seint uit Keulen De „Kölmsche Zeitung" schrijft: De Ne- derlandsche pers maakt zich ongerust over de aangelegde verdedigingswerken door de Duitschers langs de HollandschBel gische grens, die zouden wijzen op voor bereidingen tot een inval van de Duit schers. Het zijn slechts verdedigingswerken als 'voorzorgsmaatregelen door de Duitsche le gerleiding getroffen voor een eventueele .verdediging. Op eigen gehied zijn de Nederlanders mans genoeg hun land te verdedigen wan neer de Engelschen hun neutraliteit wildon schonden, maar een voorbeeld als Grie kenland geeft ieder voorzichtig menschl ite .denken. Zoo ver zal hot met Nederland vast niet komen, doch mocht Engeland pro- beeren door Nederland in Duitschland te vallen, dan moet de hoogere Duitsche legerleiding daarop berekend zijn. Niets anders moeten de Nederlanders zien in deze loopgraven, dan een zicht baar toeken, dat de gewelddadigheid van Engeland, die voor geen schending van volkerenrecht terugschrikt, slechts met ge weld kan worden tekeer gegaan. Ook moe ten de Nederlanders er op berekend zijn: tiun vaderland tegen de tyrannen aan do overzijde van het kanaal, te verdedigen. Van de grens schrijft men: De gemeenten Clinge, Doel en Kiel- drecht zijn ieder tot 3000 Mark boete veroordeeld, omdat zij verantwoordelijk worden gesteld voor het ontvluchten van vele dienstplichtige Belgische mannen. Middelburg. Gisterenavond vervoegde zich aan het politiebureau alhier een man, die verklaarde, dat hij kort geleden (Uit Duitschland in ons land terugkeerde en dat hij nog drie jaar gevangenisstraf .wegens moord moest ondergaan. De man, die onder den invloed van sterken drank .verkeerde werd in afzondering geplaatst en in de boeken werd nagegaan of de aanhouding van den man gevonden kon worden. Dit was in zoover het geval, dat een vonnis wegens een klein vergrijp werd gevonden, dat intusschen reeds ver jaard bleek te zijn. Hedenmorgen opnieuw ondervraagd zei- de de man, dat hij het verhaal had ge daan om onderdak ,te krijgen. Vlissingen. Naar wij vernemen, zal het Belgisch consulaat alhier met ingang van •1 Februari a.s. tijdelijk naar Breda wor den verplaatst. Kloetinge. In een daartoe gehouden ver gadering is een definitief comité gevormd ter verkrijging van een wijkverpleegster ivoor de gemeenten Kloetinge1, 's Graven polder en 'slieer Abtskerke. Het bestuur is, blijkens de „G. Ct.", --samengesteld als volgt: dr. Feisser te Kloetinge, voorzitter, ds. Gerritsen te 's Gravenpolder, secretaris, en ds. Van do Plassche te 'sHeer Abtskerke. penning meester, terwijl bestuursleden uit verschil lende corporaties uit bovengenoemde ge meenten zitting hebben als lid. Hedenochtend vergaderde de Ge meenteraad onder voorzitterschap van bur gemeester Wagtlio. Afwezig de heer Lens hoek. Na de opening werden de notulen ider twee vorige vergaderingen gelezen en goedgekeurd. De ingekomen stukken wer den voorgelezen. In verband met opmer kingen van Ged. Staten worden in de begroeting 1917 enkele kleine wijzigingen! aangebracht. Vervolgens wordt voorgele zen het verzoek van J. Oele Azn., om z'n rosmolen Zóó te mogen plaatsen, dat het paard over gemeentegrond moet gaan. Eij zal deze strook grond, nu een mod derpoel, op eigen kosten bestraten. De heer Q. Trimpe vraagt de meening pan B. en W. Wethouder Eversdijk meent, dat er geen bezwaar tegen inwilliging is. De heer C. G. v. Liere vreest "belem mering van de passage, omdat de weg daar niet breed is. Ook voor kinderen; !kan gevaar ontstaan. De heer Bruijnzeel laakt het, dat er gewoonlijk geen geleider bij is. Indien er een bij ware, zou helt gevaar niet zoo groot zijn. De heer Trimpe dringt er op aan, dat bij aanneming van bet voorstel, het bedoelde terrein afge- Sjet wordt Hij wil vóór stemmen als dit gebeurt. Doch men beweert, dat dan de ïveg te smal is. Dan is hij ook zonder afheining te smal, om er een paard over te laten gaan, zegt dhr. Trimpe. Wet houder v. Liere stelt voor de vergunning fat wederopzegging toe te verleenen, mits een geleider bij het paard is. Dhr. Kole vindt den weg te smal ooi er iets van af te staan. Het voorstel-v. Liere wordt in stemming gebracht. Tegen C. G. v. Liere, JKole en Trimpe. Deze zaak wordt dus laangehouden tot de volgende vergadering. (Wethouder Eversdijk deelt mede, dat Öe heer Jac. Dekker hem verzocht heeft feen vangput op zijn erf te mogen maken ter opvanging van het water van de JNieiuwstraat. Rioleering, vangput en on derhoud voor zijn rekening. Dit verzoek «vordt door den Raad z. h. s. ingewilligd. De heer H. M. Bruijnzeel wordt met 4 stemmen (2 blanco) herbenoemd tot lid van hot Burgerlijk Armbestuur. Na geheime zitting wordt het supple toir kohier H. O. vastgesteld, 'henevens dat voor de hondenbelasting. Kapelle. Verleden week is hier opge dicht een Jongelingsvereeniging op Geref. grondslag. Als vergaderlokaal is de consi storiekamer der Geref. Kerk toegezegd. Voorloopig zal de leiding berusten bij den waarnemeuden voorzitter P. Zegers. Als secretaris werd J. de Jager Jazz'. eu als penningmeester J. Eversdijk gekozen. Kenmaal per week hoopt de nieuwe Ver. te vergaderen. lerseke. De agenda voor de raadsver gadering van Woensdagavond vermeldde: „wijziging van de wijziging der begroo ting 1916". In de raadsvergadering van 6 dezer was namelijk besloten oen geld- leening groot f5000 als kasgeld voor de gasfabriek op de begrooting te brengen. Naar de meening van Ged. Staten moest die leening met de rente naar andere hoofdstukken verplaatst worden. Dit ge schiedde. i Behalve deze zaak was nog te behan delen: omzetting van school I in een school voor uitgebreid lager onderwijs. Door besprekingen met den heer districts schoolopziener waren B. en W, tot de overtuiging gekomen, dat deze omzetting alleen voordeden en geen finantieele uit gaven voor de gemeente zou opleveren. De voorzitter (de burgemeester) deelde mee, dat het getal leerlingen op school I op 15 Jan. zoozeer gedaald zal zijn, dat 2 leerkrachten op wachtgeld kunnen gesteld worden. Wordt er U.L.O. inge voerd dan kunnen die leerkrachten zon der geldelijk bezwaar aanblijven en kan zelfs nog een 8e onderwijzer er bij komen, zoo lang de school boven de 200 leer lingen telt. Vergrooting der school of aan stelling van onderwijzers met taal akten is niet noodig. Op grond van oen en ander stelden B. en Wu voor, met ingang van 15 Jan. tot bedoelde omzetting over te gaan. 'De school wordt dan 8-klassig en het onder wijs zal met de vakken 1, m en n uitge breid worden. Het onderwijs in 'tFransch begint in de 6e kb, Engelsch en Duitsch komen in de 7e en 8e kl. Dit voorstel werd met algemeene stem men aangenomen en daarna de verorde ning op het lager onderwijs met dit be sluit in overeenstemming gebracht. De bestaande cursussen in de drie ta len buiten de gewone schooluren blijven gehandhaafd. Een voorstel van den heer Van Har- melen om terstond sollicitanten voor oen 8o onderwijzersplaats op te roepen werd aangenomen. Do voorz. sloot de vergadering met een toepasselijk woord op de aanstaande scheiding van het jaar. Rilland-Bath. Dezer dagen kwam de po litie alhier te weten, dat door J. W. reeds enkele malen een partijtje haver hij den vrachtrijder Dl M. was verkocht. Gistermorgen werd J. W. gearresteerd en in verhoor genomen, waaruit bleek, dat deze do haver voor een militair aan M. verkocht en dat zij de opbrengst samen deelden. Bij nader onderzoek bleek, dat do haver van diefstal afkomstig was en bestemd yas voor de militaire paarden. De militair, zekere P., werd ook in ar rest gesteld en tegen don heler JVL, bij wien een partijtje haver werd in beslag genomen, werd proces-verbaal opgemaakt. De 10-jarige C. K., alhier, kwam gisterenavond zoo ongelukkig te vallen, dat hij zijn been brak. Zierikzee. Dinsdagmiddag werd door de militaire wacht aan het Westhavenhoofd, een mijn gezien, die met den vloed in de haven kwam drijven; nagaande werd bespeurd, dat die ontplofbare mijn na bij den nieuwen dijk drijvende bleef en alzoo groot gevaar opleverde voor de binnenkomende booten van Rotterdam en Middelburg. Toen die toeten dan ook nabij de haven kwamen, werden zij ge waarschuwd, waarop „de Schelde" van Rotterdam z'n passagiers aan het Haven hoofd aan wal heeft gezet en is terugge keerd naar het Zijpe, terwijl de provin ciale boot jan Middelburg is terugge keerd naar Catscheveer met de passa giers aan boord. De mijn is Woensdag morgen 5 uur met de eb uit de haven weggedreven naar de Schelde, zoodat de haven weer vrij is voor de vaart. De mijn was van Duitsche constructie. Axel. Sedert j.l. Donderdag wordt ver mist de 43-jarige timmermansknecht Th. v. d. P., wonende te Axel. Daar hij 's avonds tijdens stormweder van Sluis kil, waar hij werkte, naar Axel was ge gaan vermoedt men, dat hij in het don ker te water is geraakt en verdronken. Men doet ijverig onderzoek, doch tot heden vergeefs. Daar er bij de Geref. kerk alhier allang gesproken was om voortaan in één kerk samen te komen, was er tegen Dinsdagvoormiddag een vergadering be legd der manslid maten, waarop besloten werd, dat er zou overgegaan worden tot verbouw van het kerkgebouw in do Kerkdreef, volgens het plan ontworpen door den architect Tj. Kuipers te Am sterdam. Ook werd er een commissie be noemd om het voorloopige plan nader uit te yverken, om dan later door de lidmatenvergadering alles definitief te regelen. (T. Stavenlsse. Aan de zeewering onder deze gemeente zijn aangespoeld een 30- tal scheepsluiken, benevens planken en merkels, waarschijnlijk afkomstig van de twee 2-mast-aken, die bij den Z.W. storm van Zaterdag op Zondag op do Ooster- Scbelde zijn gezonken. De burgemeester- strandvonder heeft al deze strandgoede ren doen opbergen. St. Maartensdijk In de Woensdag ge houden vergadering van den gemeente raad kwam onder de ingekomen stukkon een schrijven voor van het algemeen wee zen-armbestuur .waarin dit bestuur kennis gaf aan het gemeentebestuur dat met al gemeene stemmen besloten was geen ge volg te geven aan de aansporing van het gemeentebestuur om over te gaan tot bet bouwen van een oudcliodenhuis, en zulks op grond, dat dit te veel zou kosten en bovendien, het college had verno men, dat deze samenwoning van oude lieden elders geen goede resultaten op leverde. De voorzitter gaf te kennen, dat hij dit besluit van deze corporatie be treurde. De heer Rijnberg meende ook, dat het Weezcnarmbestuur de zaak niet ernstig onder de oogen had gezien. Van den heer Sneep te Boskoop was inge komen het rapport inzake het bouwen eener gasfabriek voor deze gemeente. De voorz. meende dat dit rapport to lang was oan ,nu voor te lezen en stelde voor dat ieder raadslid 3 dagen tijd zou krij- krijgen om van den inhoud keümis te ne men. Alzoo werd besloten. In hoofdzaak deelde de voorz. mede, dat de inhoud hierop neerkwam', dat in normale om standigheden St. Maartensdijk geschikt was1 om met succes een gasfabriek te exploitoeren; ook wel de plaats te zijn om een kleine centrale te stichten. Een centrale voor het geheele eiland te plaat sen achtte (hij niet raadzaam. Aan de beurt van aftreding als leden van het algein. Weezenarmbestuur waren de hoe ren A. N. Snouck en J. P Hage. Door B. en W. was oen voordracht opge maakt ter voorziening in deze vacaturen. Beide lieeron werden ieder met 6 stem men herbenoemd. Van bewoners van Achter 't Bosch was een .verzoek inge komen om in hun buurt een lantaarn te plaatsen. |Na eenige bespreking werd besloten aan het verzoek to» voldoen, in dien een der bewoners zich met de zorg voor de lantaarn wil belasten. Een schrij ven van het dag. bestuur van Bergen op Zoom betreffende do vraag of de ge meente St. 'Maartensdijk bereid was de 10 pCt. kosten distributiewet, van gros siers-leveringen uit Bergen op Zoom te betalen, werd aangehouden tot een vol gende vergadering. Voorts deelde de voorz. mede, dat een belooning dient vastge steld te worden voor den ambtenaar, die belast is met de administratieve werkzaamheden verbonden aan de uitvoe ring van de disitributiewet. De heer Quakkelaar stelde voor f 200 per jaar toe te kennen. De hoer Kloet f 180. Bij stem ming bleken 5 leden voor f 180 te zijn ©n 2 voor f 200, zoodat hot salaris f 15 por maand bedraagt. De heer Kloet in formeert of nu en dan betreffende die zaken ook .rekening van het beheer wordt gedaan. De voorz. licht den heer Kloot in, dat dit natuurlijk te zijner tijd zal plaats hebben, doch dat van de meeste artikelen daar nog' heelemoal niets van hekend is. Ook wil de 'heer Kloet een strengere toepassing van de hondenbe- belasting en (daarbij ook een hoogeren aanslag. De overige leden gaan daar- mlee accoord en de voorz. zal de desbe treffende verordening eens ter hand ne men voor een wijziging. Ten slotte vraagt de heer Quakkelaar nog wat er gebeu ren moet met de grond, aanwezig op do Vest. Do voorz. antwoordt, dat deze zal verkocht worden aan den meestbiedende. Dit wordt goedgevonden. Nadat de voorz. nog in korte bewoordingen den wenscJi had uitgesproken, dat het spoedig vrede zal mogen zijn, ging de openbare ver gadering over in gesloten zitting. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Oirschot, door J. H. do Vries to Eext. St-Laurens. Herkozen tot ouderling dhr. M. Blok en tot diaken dhr. A. Abra hams© Gz. Te Petrograd is op 79-jarigen leef tijd overleden de emeritus-predikant al daar ds. H. A. Gillot. Hij diende de Herv. Kerk in Nederland van 1863 tot 1872 en de Prat. Kerk te Petersburg van 1872 190*2. In Nederland stond hij achtereen volgens te Eierland op Texel 18631865; Assendelft 18651869 en Zierikzee 1869 —1872. Volgens de „Rott. Kerkb." heeft de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente van Charlois besloten om, te beginnen met den eersten Zondag in Januari, ook godsdienstoefening te houden op het Tuin dorp (Heijplaat), waar de Directie van de Rotterdamsche Droogdok-Maatschap'pij een lokaal beschikbaar heeft gesteld. Wel dra zullen daar naar schatting een 3000 menschen wonpn, zeker voor een goed deel Hervormden. Geref. Kerken. Drietal te Leeuwarden, R. E. v. Arkel to Soest, W. H. Gispen to Zwolle en J. L. Schouten te Arnhem. Tweetal te Wapenveld, G. H. de Jonge to Spijkenisse en A. L. Ruys te Dinteloord. Beroepen te Sliedrecht, dr. J. Brinkman te Velp; te Landsmeer en te Niezijl, K. Bakker te De Krim. Bedankt voor Waarder, door H. v. d. Zanden te Harmeien; voor Appelscha, door N. Diemer te Gameren. Geref. Gemeenten. Beroepen te Dirksland, G. v. Roemen te Gouda. Tot ouderling in de Geref. Kerk to Axel zijn gekozen: Iz. Meouson, P. Lo Feber, II. Smies en D. Buijze en tot dia kenen J. Goosen en Jac. van Langeved.de. Ev. Luth. Kerk. Drietal te Rotterdam, J. C. Schroder, predikant-dir. van het Luthersch diacones- senhuis te Amsterdam, H. Snijder te Arn hem en P. Stegenga te Deventer. Te Boven-Knijpe, waar bij de Doops gezinde Gemeente de eerste vrouwelijke predikante, mej. Zernike, een tijjang voor gangster was zij bedankte, gelijk men weet, wegens huwelijk heeft Zondag weer een vrouw den kansel betreden, nl. mej. M. Gerritsma, Theologisch can didate to Heerenveen. I n e ensmolt ing. Betreffende de pogingen tot ineensmelting der Geref. Kerken A., B., en C. te Middelburg, meldt men aan De Standaard: De vergadering van lidmaten der Geref. Kerk A. te Aüddelburg betuigde hare volle instemming met de voorstellen van den kerkeraad. Er waren slechte enkele tegenstanders. Toch werd zonder eenige oppositie de wensch uitgesproken, dat de acte van ineensmelting spoedig door de clasee moge worden goedgekeurd. In de vergadering van de lidmaten der Geref. Kerk B. gaf Ds. L. Bouma eene korte historische herinnering over het ontstaan der gemeente en de poging lot ineensmelting in 1869 met de Chr. Geref. Kerk. Daarna zette hij uiteen dat volgens Schrift, confessie, kerkrecht cn historie in één plaats slechts één Geref. Kerk kan wezen. Als vrucht van do daarop volgende bespreking bleek, dat er geen principiëele bezwaren ju gen ineensmel ting bestonden. De vergadering van lidmaten van de Geref. Kerk C. werd geleid door Ds. J. B. Netelenbos. Velen voerden het woord over de voorstellen, doch ook hier kon met blijdschap' geconstateerd, dat er geen bezwaren bestaan. Wij vernemen, dat de voorwaarden, door den kerkeraad van Kerk A gesteld, deze zijn: le. Gelijkstelling der predikantstrac- tementen met het hoogste tractemcnl; 2e. De predikanten vervullen den dienst des Woords cn de Sacramenten om toer beurt in de respectieve kerkgebouwen; 3e. Vrijheid voor do ouders inzake het zenden dor kinderen ter catechisatie, wat de keuzo der predikanten betreft; 4e. De salarissen van degenen, die in dienst der kerk zijn, zullen nader door den C.e- meenschappelijken kerkeraad worden ge regeld. Aan de voorzitters van de verschil lende „groepen in do Tweede Kamer is op hun verzoek door den minister van binnenlandsche zaken en don minister van financiën eeai onderhoud toegestaan voor het neimen van maatregelen om reeds (dadelijk verbetering te brengen in de regeling der jaarwedden van dc onder wijzers bij bet lager onderwijs. Dit onder houd zal terstond na afloop van Liet Kerst-reces plaats vinden. C n t r a 1 e Jl a a d van Beroep. In de gisteren te Utrecht gehouden te rechtzitting is uitspraak gedaan in de vol gende .zaken: llooger beroep van de Rijksverzeke ringsbank, tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Middelburg, houden de bevestiging der beslissing van de Bank, waarbij de onderneriung van M. V. te Breskens, als wordende daarin uit geoefend bet bedrijf van handelaar in brandstoffen en aardappelen met kracht werktuig - is ingedeeld in klasse 39, gevarencijfer 48, welk laatste cijfer de Raad wijzigde in 40. De Centrale Raad vernietigde de uitspraak en bevestigde de beslissing der Bank, met deze verbete ring, dat in do onderneming handel wordt gedreven in brandstoffen, doch niet te vens in aardappelen. Hooger beroep van de Rijksverzeke ringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Middelburg, houdendo vernietiging van de beslissing van do Bank, waarbij js herzien en mot ingang van 8 Aug. 1916 beëindigd de rente naar 15 pet. inv. ad. i'0.145 per werk dag, toegekend aan P. v. M., zager stoom- houtzagerij to Koudekerk©, ter zake van een ongeval, tengevolge waarvan hij mist den rechter wijsvinger en een stukje van het middenhandsbeendo Raad kende eene rente toe van f0 095 per werkdag naar 10 pet. inv. De Centrale Raad be vestigde de uitspraak, voorzoover daar bij dio Bankbeslissing werd vernietigd en kende dezelfde rente toe als de Raad mot herziening als boven, ingaande 8 Aug. 1916, Hooger beroep van M. F., houtlos'ser te Middelburg, tegen do uitspraak van dien .Raad van Beroep aldaar, houdende bevestiging der beslissing van de Rijks verzekeringsbank, waarbij is herzien en mot ingang van 1 Aug. 1916 beëindigd do rente naar 10 pet. inv. ad. f0.075 per werkdag, aan eischer toegekend tor zakte van een ongeval, tengevolge waar van hot traankanaal van het rechteroog was afgesloten en de linkerringvinger niet normaal functioneerde. De Raad was van oordeel dat, voorzoover deze afwijkingen nog bestaan, zij getroffene door aanpas sing niet meer ongeschikt maken voor zijn werk. De Centrale Raad bevestigde do uitspraak. oogstjaar 1917 met één of meer der voor noemde gewassen te betelen en hem daar voor door dien burgemeester een vergun ningsbewijs volgens een door den Minis ter van Landbouw vast te stel len model is uitgereiktdat dc oppervlakte door den aanvrager in het geheel met geel mosterdzaad, bruin mosterdzaad, kar- wijzaad, kanariezaad, blauw-maanzaad, spi naziezaad en zaai-uien te betelen, niet grooter zij dan het gemiddelde der opper vlakten, welke in het bedrijf, waarover de opgave loopt, in de jaren 1913, 1914 en 1915 mot deze gewassen in 'tgehodl zijn betceld; en dat de oppervlakte dooi den aanvrager met suikerbieten en vlas te betelen voor elk dezer gewassen niet grooter zij dan hot gemiddelde der opper vlakten, welke in het bedrijf, waarover do opgave loopt, in de jaren 1913, 1914 en 1915 met elk dezer gewassen zijn beteeld. Formulieren voor opgaven en aanvra gen om vergunningsbewijzen als hierboven bedoeld zijn ter gemeente-secretarie ver krijgbaar. Goes. Gelijk men weet wordt de ver bouw van geel mosterdzaad, bruin mos terdzaad, karwijzaad, kanariezaad, blauw 'maanzaad, spinaziezaad, zaai-uien, suiker bieten en vlas niet toegestaan dan on der zekere voorwaardeno.a. dat do ver bouwer vóór 1 Januari 1917 opgave heeft gedaan aan den burgemeester der ge meente, waar zijn bedrijf is gevestigd, van de oppervlakte der door hem in het Ongelukken. Te Roermond heeft een 17-jarige jongen bij den val van zijn rijwiel zoodanige inwendige kneuzing-en gekregen, dat hij -eenige oog'enblikkem later aan de gevolgen overleed. De 12-jarige jhr. R. Schuurbeque Bo-eije tc Zeist was Zaterdag op zijn kamer aan het stoeien, welke kamer drie ramen ha<l, waarvan twee uitkwamen op een plat dak. Het ventje had de gewoonte uit het venster op- bet dak te klimmen en wilde dit nu ook weer doen. Noodlottig-er- wijze koos hij, door de duisternis misleid, het derde venster, waaronder geen dak was, zoodat het kereltje naar beneden stortte. Hij brak armen en beenèn. Na een half uur overleed hij. Een ar beider uit De Steeg wilde bij het post kantoor aldaar uit de nog jn beweging zijnde stoomtram springen, waarbij hij het ongeluk had te vallen. De volgwagen trof hem; hij werd door de treeplank aan hoofd en handen gewond. Naar het Bia- conessenhuis te Arnhem overgebrachL is hij daar overleden. Hij laat een vrouw met 4 jeugdige kind-eren na. Ten Oos ten van Marken lag do met papier ge laden tjalk „Vriendentrouw", op weg van Hoogeveen naar Amsterdam, wegens den storm voor anker, toen de 52-jarige schip per V., -overboord sloeg -en verdronk. Te Zevenaar liep bij een twist tusschen smokkelaars een hunner levensgevaarlijke verwondingen op. Te Almelo brak Dinsdag, ter wijl de bewoners naar de kork waren, brand uit in de woning van don smid Sandra in de Holtjesstraat. De buren, die de vlammen tegen de ruiten omhoog zagen slaan, verschaften zich toegang tot de woning en bluschten, met behulp der politie, de vlammen. Treinbotsing. Dinsdagavond liep de personentrein van 10 iter uit Utrecht hij Zaltbommel op ©en. paar le dige waggons. De botsing was zeer hevig Passagiers werden onder de banken ge slingerd. De voorzijde van de locomotief was ingedrukt. Vele der reizigers liepen verwondingen op, doch geen ornstige. De trein had een aanmerkelijke vertraging. Moorden diefstal. Pter rijwiel gistermorgen tegen 4 uur op weg zijnde naar zijn broeder om gezamenlijk naar de vee-markt te 's Hortog-eaibosch te gaan, werd de ongeveer 35-jarige Marinus van Heesch, veekoopman to Oss, eenige mi nuten van zijn woning, onverhoeds door tot dusver onbekend gebloven personen van zijn rijwiel gerukt en doodgeschoten. Een vooraf beraamde berooving moet in dit drama de drijfveer zijn geweest, daar het vest was losgerukt, en uit den bin nenzak daarvan do zich daarin bevindende portefeuille inhoudende ongeveer 1500 gul den, was ontvreemd. De broeder van den vermoorde, die eenige minuten verder woont, en op hem zat te wachten, dacht dat dezo zich verslapen zou hebben en ging daarom naar diens woning, doch vond op weg daarheen den ongelukkige badende in zijn bloed. Eenige levens teek enen waren nog. aanwezig, echter ver mocht hij niet meer aanwijzingen te geven, die zouden kunnen leiden tot opsporing van de(n) dader(s). Naar verluidt, Zo-u de moord met een revolver moeten zijn geschied, daar de omtrekken van den loop van jeen dergelijk vuurwapen op 't voorhoofd ,van den verslagene duidelijk' waren ingedrukt. Het parket uit Den Bosch was gistermiddag ter plaatse tot het instellen van oen nader onderzoek, doch omtrent den moordenaar-roover is nog niets bekend. 1 i i Beloonde gastvrijheid. Za terdagavond kwamen to Maastricht vier Duitsche deserteurs bij den coiffeur om zich te Jaten scheren. Zij klaagden steen en been, dat zij al in dagen geen be hoorlijk maal hadden gehad en wisten den barbier zoo Tot medelijden te be wegen, dat hij hun ©en avondmaal aan bood. Twee hunner verlieten de gast vrije woning en de twee overblijvend cn wisten den man te bepraten, dat hij hun dien nacht liet logeer en. Toen zij hoor den dat G. en zijn vrouw van plan wa ren om- hun familie in Valkenburg te bezoeken, gingen zij been. Toen G. en zijn vrouw 's avonds thuis kwamen, vonden zij alles door elkaar ge gooid, kisten en kasten waren open, hoe wel nergens sporen van braak te ont dekken vielen. Blijkbaar waren .gerouti neerde dieven aan het werk geweest en hadden zij alles mot loopers geopend. L>q onderzoek bleek, dat er vermist waai uit een ijzeren ki: vergeld van re boekje niet ee scheer- en and ren, stof voor ondergoed, oei nieuw schcerm toni alles wat bi baar was, was sche kostganger en een valies, zij bij 'hun eers ken over hotel eens kijken en de Duitschers s der genot van den het blijkb; keu er lustig de politic. Op de politie haar reeds zeven Du vat. Veel geld op- hen gevonde een hunner Sveri scherp mes, een doek, een stuk garenkistje, alle stig. Een der hemd aan van ger. Twee der Vluchtig. E r n s ti g uit Voorburg, d Gisteravond ■der Voorburgscl stig ongeluk. T vuur zijner mac toe achter de m stond, kwamen tram, die los beweging en bo waardoor v. T. verwond werd kundige hulp co: tel beenbreuk en Het ongeluk mo een paar straatje de losstaande wa gedraaid. Van een Te Amersfoort v. E., in het laa een wissen dood keerende, ging 1 Uur- met eenige tion LoenenVre nen en zou 'in Merwedekanaa] de boot vol waf omrijden om ove te bereiken. Door de duiste het kanaal. Op- zijne kameraden ten, na veel moe bij zijn 'haren trek water te houden op den walkant nog een uur buitc lieten ze hem w; bouw kleedden hem onder de morgen werd zijl opgevischt. In 1913 ve Br.) een landbouc bewoonster, een knecht onkwame toen niet gedacht, klaringen is nu -dat dc weduwe tijd werden vermc in brand werd gesti daders zijn drie van wie een reec Op1 last van gen is na verhc commissaris naar overgebracht de uit Nieuwe I'ekc kinderdoodslag. Wijlen mr. F zijn huis in de Groningen vermaa gemeente om te een der beide pr Kind vei het 10-jarig doeliti ■R- te Zwolle verb het meisje hadder gevat. Het kind de kleeren haar den. Geheel verst genomen. 1 De ontvoe Naar aanleiding va val deelt men ons - De bewuste jongt lo afkomstig pil d< haar toezienden vo< lagesticlit geplaatst, musicus, die haar t heeft het niet goed naaste bloedver wan Ontvoerd. De electri 18-jarige meisje v sedert een paar wel achtig, is door de gedooid, toen zij kle j Van de „ri verhaalt Brussc in Slot van zijn laats! Uitvoer van moss selen naar Duitschk Zij gingen jn balen, emballage de grens i Toen probeerden z zelfs in open wag aardappelen of stot allerlei bezwaren, t maal zwaardere ec maakten de vrachte Waarop ineens t *de mosselen knipp< pellen; de gepelde i s moseelvleesch"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2