Telegrammen. Rechtszaken. Reclames Zanding. Ingezonden Stukken. Oenieragd Nieuws. Laatste Berichten. Burgerlijk© Stand. Telegrafisch Weerbericht. Marktberichtan. gaf zich 'belangeloos en zelfopofferend. Daarom 'bleef men hem trouw, zelfs toen bet succes uitbleef. Verschillende liederen spreken van in- hi ge gehechtheid aan den Prins, o.a. zijn -er een paar welkomstliederen, welke dtö trouwe liefde |des vollfe vertolkten. Bij ■elke gelegenheid werd gezongen. Zoo zijn er ook bruiloftsliederen, op de komst van Charlotte de Bourbon. En eindelijk werd pok het innige trouwhartige „Walhelmud van Nassauwe" geboren, het jroostlied, dat woorden van bemoediging fluistert. Dit schoons lied zal niet sterven, zoo lang de gedachtenis aan Oranje blijft be staan. Het schetst de verhouding tusschen 'het verdrukte ,volk en -z'n leidsman van keizerlijken stam. En ook het bestaan van het bekende drievoudige snoer wordt erin vastgelegd. Spr sprak de hoop uit, dat dit snoeï himmer wordt verbroken en eindigde Met de vertolking van het schoone lied van Valerius uitdien jare 1576: „0, Neder land, let op uw saeck!" dat wij1 ook thans ter- harte mogen nemen. Een daverend applaus vertolkte daarna de gemoedsstemming- van het pulbliek, dat blijkbaar zeer genoten heeft van den in houd van de voordracht van ds. Pierson, en dienswelsprekendheid. De heer A. S. J. Dekker, voorzitter van voormeld comité, dankte met een har telijk woord den spreker voor het ge noten©, waarop deze niet dankzegging eindigde. Jammer, dat de opkomst niet grooter was. Jammer voor 'het Comité, dat zich waarlijk niet alleen voor eigen genoegen zooveel moeite en opoffering getroost; rnaar ook jammer voor de afwezigen, dia in de gelegenheid waren te komen, maar door allerlei onbillijke vooroordee- len geleid wegbleven, en nu het genot van een zoo schoone voordracht hebben gemist. G. F. Haspels, f Joh. de Mees ter schrijft in de N. R. C. het volgende over den letterkundige Haspels, wiens verscheiden wij gisteren hebben gemeld: Altijd was het (H's werk) wat gewild en bedacht, maar poëtisch wel en er .was. veel liefde. Reeds bij zijn eerste ver schijnen het proza deed aan Potgie ter ©enigszins denkendoor deugden, door het niet-natuurlijke ook kreeg meu het tegendeel van -de banaliteit, die hij het zeer vele dat verschijnt, zoo dik wijls ergert of ons in doffe onverschil ligheid zitten laat. Haspels1 had wat te zeggen zijn liefde. Misschien was hij zelf niet voldoende overtuigd, dat wat hij vertellen wilde, belangwekkend ge noeg was; althans, hij leek niet op zijn gemak en zette ons niet op ons gemak; hij deed zoo duidelijk z'n best, 't was waarlijk te beminnelijk en toch w:as het zoo goed gemeend, zo-o waarlijk gemeend, met zijn liefde voor Holland, met al wat hij warm beminde in 't levenzijn. „vreug den yan Holland". Die eerste boektitel Was als een program: vreugden begeer de hij aan te wijzen, vreugden in dat dierbare Holland, het duinenland, het land aan de zee, de stad aan het veer, het oud-Geldersche landgoed. O, hij was predikant erbij, in al wat hij schreef, de verteller Haspels, nooit louter epi- cus, steeds dat er bij maar zooals hij iu zijn op-treden, zijn uiterlijk, zijn doen en laten, een van den hedendaagr schen tijd was en niets had van den ouderwetsclien kanselredenaar; zoo was hij ook als schrijver een man van z'n -tijd, schoon niet „modern" ook niet Sn niet-oonfessioneelen zin. „Be had zoo heeft hij' in een Gul den Winc kei-interview verteld te kiezen tuss'chen Fransch Naturalis me -en Engelsch Idealistae allebei toen zeer in de mode. Ik dankte er natuurlijk voof aan de mode mee te doen. Ik heb toen gedacht 'in mijn eigen land nieuwe stof te kunnen vinden en, buiten alle mode om, een nationale kunst te be- ireiken. Ik keek eerst de hoeren aan, die rond me leefden, te Colmschate, en heelde iets yan hun bestaan af in en kele der schetsen die in „Vreugden van Holland" werden gebundeld. Maar ik wou ook ter zee toe en heb toen, zoo veel ik kon, aan zee en op zee geleefd, ook als predikant op bet hospitaal-kerk schip1 onzer haringvloot der Zuiderzee en der Noordzee. Ik heb wekenlang op „De Hoop" rondgedreven, als herder van onze haringvisschers, en zoo heb ik deze mannen grondig leeren kennen en bewonderen en ben ik in d-e mogelijkheid gesteld ze later te schilderen. Dieze kans heeft me ineens 'buiten de mo&e-stxoo- rningen onzer literatuur gedreven. Ik gaf mijne -geheele liefde aan de frissche, schitterende, geweldige zee, en nooit meer, zoolang ik leef, zal ik die ver geten. „Vreugden .van Holland" is wel het boek van me, dat het meest typisch is en het sterkst is ingeslagen bij het lezend publiek. Persoonlijk echter houd ik meer van „Onder den Brandaris". Maar „Vreugden van Holland" is eigen lijk mijn debuutiwerk geweest. Daarna heb ik stilletjes mijn dubbel leven van predikant en schrijver voort- geleid. In 1900, toen ik te Kraiingen fun geerde, kreeg ik het verzoek opi te treden in de redactie van het nieuwe tijdschrift „Onze Eeuw". Ik aanvaardde het voor stel en nam vooral het literair werk van de revue voor mijn rekening. Daardoor hen ik van zelf meer in de letterkundige wereld ingekomen". A.rr.-Rechtbank te Middelburg. Heden, Dinsdag, deed bo-vengenoemid© rechtbank uitspraak in de door ons reeds vermelde zaken, waarbij ter zak© van po ging tot verboden uitvoer en verboden vervoer zijn veroordeeld: H. H. V. 43 j„ H. St. 37 j. en J. v. E. 25 j., allen zonder bekende woonplaats, C. J. C. M. 30 j. Rotterdam, en G. D 30 j. on C'h. d. Pf. 27 j. beiden Neuzen, allen tot 14 d.; H. P. 42 j. Rotterdam, G. V. 19 j. Ho-ogcarspel, en J>. v. G„ 87 j. JNeuzen, allen tot 10 d.; CL d. N. 21 j. ön P. F. 'd. Dt. 31 j. beiden Axel, P. L. 45 j. Dordrecht, A. v. Dl. 17 j. en P. A. v. T. 16 j. beiden (Woensdrecht ein P. V. .30 j. Clinge, allen tot 1 w.; F. A. 32 j. Overslag, en C. d. C. 31 j. Sas van Gent, beiden tot 5 d. en P. S. 28 j. Zaamlslag, tot 3 d. gav.-straf, en P. H. jl. 42 j. en M. S. 27 j., beiden zonder bekende 'woonplaats, tot f 20 b. s. 20 d. 'h.J. d. V. 52 j. Antwerpen, J. Wi. 25 j. St. .Tans-teen, P. D. 29 j. dn A. )S. 35 j. beiden zonder bekende woonplaats, en M. S. K. 32 j. Westdorpe, allen tot 115 b. s. 15 d. h.Wi. J. N. 35 j„ A. 'Wj. 31 j., P. E. M., 1 j„ M. S. 53 j„ D. T. G. 22 j. en J. G. v. D. 25 j., allen zonder bekende woon plaats, R. N. 50 'j. en P. J. E. 19 j. beiden Philippine, R. L. d. "Wl 15 j., Zuiddorpo, en F. T. 18 j., St. Jansteen, allen tot f10 b. s'. 10 d. h.; E. P. 15 j. Clinge, en W„ T. B-. 16 j. Rotterdam1, beiden tot f 10 b. s. 3 w. tuchtschool; R. H. 31 j. Koewacht, D. D:. 31 j„ West dorpe, C. A. 50' j. Sas van Gent, E. J. 25 j. en H. iG. 18 j., beiden Doel, en C, L., 40 j. Aardenburg, allen tot f7 b. st 7 id. 'h.; ML d. V. 39 j., Westdorpe, M. Bl 19 j., Sas van Gent, L. B. 46 j„ Breskpns, en C. L. d. R. 69 j. Eede, allen tot f5 b. ,s. 5 d. h; C. AL 'R. 40 j., Sas van -Gent, tot f3 'b. s. 3 d. h.; en L. F. 37 j. en E. ML T. 43 j., heiden St. Jansteen, beiden tot fl b. s. 1 d. h. Het Nederlandsch Zendelingsgenoot schap, het Rijhsch Zendinggenootschap-, de Utrechtsche 'Zendingsvereenigirig en het sangi- e-n Talaud-co-mité verspreiden een circulaire, waarin o-.m. het volgende staat: j Vóór het jaar 1916 ten, einde is ge spoed, gevoelen, wij ons gedronge-n nog maals; een, beroep t© doen op Uwe liefde voor den arbeid der Zending. Wij' vree ziein aan bet eind'van dit jaar voor een ernstig tekort te zullen staan, tenzij! dan dat alle lidmaten der Gemeente willen doen wat in hun vermogen isi om deze schade af te wenden. D© uitgaven, blijven doorgaan. Het Zen dingsWierk in oinze Koloniën gaat voort ein blijft onsi zijne eischen stellen. Wij zijn gehouden onze zendelingen met hun gezinnen te onderhouden en hun den arbeid mogelijk te maken. De inkomsten bleven echter aanmerke lijk beneden hetgeen wij in de laatste jaren, gewoon waren te ontvangen. Om zonder tekort te sluiten moeten ..wij voor o-nzie vier samenwerkende corporaties nog aan buitengewone giften ontvangen f 75.000. f 75.000, is zeer zeker 'een groote som-, maar alsi allien doen wat in hun ver mogen is, kan dit bedrag toch wel ge vonden worden. Alle bijdragen, die met liefde gegeven worden, zijn ons welkom. Alsieder nu maar doet wat de hand vindt om te doen. Het Kerstfeest zal ons bij vernieuwing herinneren aan wat God ons in den Zoon Zijner liefde geschon ken heeft. De jaarwisseling zal ons bij vernieuwing getuigen van Godsi goedheid en trouw. Alles' wat wij1 van God o'nt- van,gen moet ons tot dankbaarheid stem- mle-n,. Laat ons dan die dankbaarheid ook toonen door de prediking van het Evan gelie aan; .hen, die het noig niet kennen. Die zelf gezegend zijn, moeten voior an deren tot zegen wordenWij vertrouwen daarom niet tevergeefs een beroep op Uwe offervaardigheid te/doen,. Na-men-si de vier samenwerkende cor poraties Ds. G. YAN DER 'GIESEN, Voorzitter Ned. Zendelingsgenootschap. Dis'. P. GROOTE, Voorzitter der Hulp- ver. voor het Rijnsch Zend.-Gen. Dr. J. A. CRAMER, Voorzitter 'der Utr. Ziendingsvereeniging. Dr. J. R. C ALL-E NB ACH, Voorz. Sangi- en Talaud-Coimité. Dr. J. Wi. GUNNING, Z-endingsdirector. Ds'. JOH. RAUWS, Z-endingsdirecto-r. Dr. F. J. FQKKEMA, Zendingsdirector. Dr. A. M. EiROUWER, Rector Ned. -Ziend. -School. (Buiten verantwoorde! ij kheid dar Kedactia.) Geachte heer Redacteur! Beleefd vraag ik UEd. een plaats-je voor het volgende, ten eind© mij te verdedi gen tegenover het bestuur en leden der vereeniging „Eendracht maakt Macht" te 'sHeer Hendrikskinderen in verband met •de beschuldigingen en beleedigingen aan mijn persoon gericht door den voorzitter op de algemeene vergadering 15 dezer. Geen wonder was het, dat de leden ongeduldig werden in Aug. van dit jaar, toen men van bestuursleden vernam, dat weer geen kolen door de vereeniging kon den worden geleverd. Het lag nog versch in 't geheugen, dat zulk een jobstijding het vorige jaar ons in of omstreeks Nov. bereikte. In de beurs viel dit dan ook lang niet mee. Een algemeene vergadering werd ge- wenscht. Doch de voorzitter alleen kan deze, volgens reglementsbepaling, bijeen roepen. Door enkele leden daartoe aangespoord, deed ondergeteekende een lijst circuleeren, welke zakelijk was gesteld ©n zeer be scheiden van toorn. Met veel animo werd geteekend. Voor zien van 36 namen, waarbij 4 van be stuursleden, werd deze bij den voorzit ter gedeponeerd. Hoewel dringend verzocht, werd hierop nimmer eenig antwoord vernomen. De- penningmeester gaf mij te kennen, dat het beter ware een s-olied handelaar aan te wijzen dan handteekeningen te zen den, aangezien hun pogen tot nu toe had gefaald. Onmiddellijk schreef ik aan een be kende firma, met het gevolg, dat direct contact was .verkregen tusschen hem en bestuur. Hoe het verloop verder was is mij niet bekend, wel weet ik, dat keer kort daarop een lading kolen arriveerde van gedoelde firma. Alles bleef vergelen tot op de algemeen© vergadering. Raar zag ik mij verplicht een ©n ander toe te lichten. Dé voor zitter jwas onrustig, viel mij telkens in de rede en sloot, toen het kardinale punt zou '.komen, deze discussie. Die ter ver gadering was, weet hoe ik werd belee- digd en een voorstel uit 'de vergadering om grievende woorden terug te nemen, werden met een „dat doe ik nooit" be antwoord. De beschuldiging als zou ik gehandeld hebben in naam van secretaris wijs ik verre van mij en verzoeke daarom óf mij te rehabiliteeren óf het overtuigend bewijs te leveren. Wat de verdere beleedigingen aangaat, het oordeel hierover geef ik gaarne aan de vergadering. Voor den voorzitter zou het veel bezwaren hebben te- bewijzen. Het woord werd mij niet meer verleend. Met dank voor de opname, Uw dw. dn., P. KOUSEMAKER, lid. 'sH. Hendrikskinderen, 18 Dec. 1916. .Ongelukken. Thans is ook Ca- tharina Klip, 8 maanden oud, in het Ziekenhuis te Rotterdam overleden aan de brandwonden, bekomen hij den brand op- de Nieuwe Markt. Het aantal slacht offers van dien brand is daardoor vier geworden. In het Ziekenhuis te Rot terdam is een 7-jarige knaap- overleden, die door een militairen auto- was over leden. Te Kestereu is een timmerman met 't hoofd in een ijzerdraad verward ge raakt en gestikt. Hij laat 'n weduwe met 5 kinderen na. Terwijl gisterenavond de 12-jarige P. G. G. -een handwagen, waar in zijn buurjongen gezeten was, de hol van den Schi-edamschen singel te Rotter dam opduwde, kwam van den tegenover gestelden kant een auto, die tegen den wagen opbotste. Door het voorö-verslaan van den wagen kreeg G. den duwho'om tegen de kaak, waardoor hij1 aan dat li chaamsdeel ernstig werd gekwetst. De 11, jarige v. V., die in den wagen gezeten was, werd -eruit geslingerd, doch be kwam geen letsel. Te Rotterdam wilde de 12-jarige J. F. R. op de Ma- thenessierlaan van een in beweging zijn- den sl-eeperswagen springen, waardoor hij kwam te vallen, met het noodlot tig gevolg, dat hij het achterwiel yan den .wag-en -over het lichaam kreeg, Per raderbrancard werd hij naar het Zieken huis vervoerd en aldaar op-genomen. D-e knaap had ernstige inwendige kneuzin} gen bekomen. Uit de Maas is opge haald het lijk van' een 34-jarigen schip-- pier, di-e van het Rijnsohip Bernard over b-oord was gevallen en verdronken. In de Boompjes te Rotterdam is- in de Maas. te water geraakt een 43-jarig man. Poging-en om de levensgeesten opi te wekken bleven vruchteloos. Lafhartig. Gisteren is1 door een 15-jarig meisje aangifte gedaan, dat Za terdagavond een man v.an circa 35-ja- rigen leeftijd op- de Marnixstraat te Am sterdam -onverhoeds een stuk van haar haarvlecht heeft afgeknipt. Ontploffing. Gisteravond is in een -café te Gouda een koolzuurappa- raat uit elkaar gesprongen. Een bottelaar werd-ernstig verwond; hij werd per bran card naar zijn woning vervoerd. Er is weinig hoop- -op levensbehoud. Het buf fet -en andere meubelen werd-en stuk geslagen. 'Lama's in Drnt he. Een land bouwer te Derp, een plaatsje in Drente, heeft zich, (zo-o lezen w© in de „Tel." twee lama's! aangeschaft. Het mannetje wordt gebruikt als lastdier, het wijfje dient uitsluitend als fokdier. De dieren, die in de wei bij het huis- van den land bouwer heel gemoedelijk grazen, hebben zeer veel bekijks!. Naar wij vernemen is hét voor 't eerst, dat men in „Nederland de proef met lama's, neemt. Doodgestoken. In een café te Breda ontstond Zondagavond een vecht partij! tusschen burgers en, militairen, waarbij -danig met het mies werd gewerkt. Verschillende burgers eiy militairen wfer- d-cn bloedend verwond. Een fabrieksar beider, zekere J. Bi. uit Beek, werd zoo danig toegetakeld, dat hij na. eenigen tijd aan de beko-men wonden isi pverleden. Spionn ag-e. Te Rotterdam zijn ter beschikking van de justitie naar het Huis van bewaring overgebracht de Belg F., de N. -en de brievenbesteller S. Tegen laatstgenoemde in procesverbaal opgemaakt wegens overtreding van een artikel van het Wetboek van Strafrecht, waarbij straf wordt bedreigd tegen het afgeven van brieven en paketten, aan iemands zo-rg toevertrouwd en ter baud gesteld, anders idan aan den geadres seerde; tegen de anderen wegens het uit lokken daarvan. De brievenbesteller zou zich hebben la ten verleiden oim tegen geldelijke beloo ning aan de N., die als1 tussc'henpersoon dienst deed, brieven 'en andere stukken, -uit Duitse'hland afkoim&tig, af te geven. De-ze stukken werden daarop door de N. aan den Belg overhandigd, die ei' ver schillende gegevens, voor zijn land van belang, uit putte. Ten huize van den Belg zijn een aantiil brieven en andere be- sfeheiden, uit Duitse'hland verzonden, in beslag genomen. Veel belangstelling. Men meldt uit Sappemeer: Aan de groente veiling alhier werden Donderdag 5000 ingezette vaten snijboonen e-n nog andere gro-enten aangeboden. De geheele op brengst bedroeg ongeveer f 300.000. De veiling werd bezocht door koopersi uit alle d-eèlen des lands. Kunnen hazen zwemmen? 'Op de vraag, of hazen kunnen zwem men geelt de „Wijksche 'Courant" 'ant woord in het vólgende bericht: „Men kan noo-it weten hoe een koo een haas vangt. Dit heeft waarschijnlijk ook .pen schipper te Wijk bij Duurstede gedacht, toen hij het geluk had een 'blaas te bemachtigen. Er werd -n.l. op ons dorp een drijfjacht op hazen gehouden. Op ©en uiterwaard brachten de drijvers een der lang-ooren zoo in het nauw, dat het beestje in den Rijn sprong. De drijvers verwachtten niet anders dan dat het dier zijn graf in den stroom zou vinden. Tot hun verwondering echter bereikt© het al zwemmende den overkant niet ver van de jmven te Wijk. Hier werd de arm-e vluchteling uit de Betuwe opgewacht door een schipper, wien het niet moeilijk viel, den zwemmer te pakken". BERLIJN, 19 Dec. Op- het Westerfront is, afgezien van eenige plaatselijke gevech ten, de toestand onveranderd. Het offensief sief der Franschen bij Verdun is niets dan een politieke demonstratie geweest, die op -den algemeenen toestand geen in vloed heeft. Dit jaar is dus het front gelijk aan dat in 1915. KEULEN, 19 Dec. De Köln. Ztg. ver neemt uit New-Y-ork, dat de. troepen van Villa, die een nieuwen aanval op- Chihua hua voorbereiden, in het station van Ba- chinobe een sneltrein in de lucht deden vliegen. Meer dan 200 reizigers werden gedood. (ROME, 19 Dec. S-onnino heeft in een redevoering gezegd, dat indien later an dere vredesvoorstellen worden gedaan, na gegaan zal worden, wat geschieden moet. (Doch thans is niet aan te jrevelen daarover te spreken. Ik kan intusschcn in het algemeen belang niets mededeelen over den inhoud van het antwoord van de ge allieerden, dat aan de vier vijandelijke mogendheden zal worden gegeven. Wij- verlangen een duurzame vrede, die niet mag afhangen van de soliditeit, waarmede de banden worden gelegd en waardoor het ee-ne volk aan het andere wordt onder worpen. Wij wenschen het juiste even wicht tusschen de volkeren, met eerbiedi ging van het neutraliteitsbeginsel. LONDEN, 19 Dec. (Part. Tel.) Reu ter meldt uit Athene, dat de regeering van koning Constantijh een bevel tot in hechtenisneming tegen Venizelos heeft uitgevaardigd opi grond van hoogverraad. LONDEN, 19 Dec. (Part. Tel.) De „Ti mes" verneemt uit Valparaiso: De Duit- scihe bark „Tinto", di-e sedert 30 Oc tober in d-e haven van S-aibuco lag, is aan de waakzaamheid van de ambtenaren van Chili ontsnap-t en vertrokken. De bemanning bestaat uit Duits'ch-ershet schip- had een grooten voorraad. To-en de gouverneur van Chili de bark te Cal- buoo onderzocht, vond hij een aantal Duitsche marineuniform-en aan boord. Naar men vermoedt, voorziet het schip de duikbooten van het moo-dige. PARIJS, 19 Dec. Een vijandelijke aan val, hedenmorgen om 4 uur ten Zuiden van Fresnes -ondernomen, werd met hand granaten .afgeslagen. Aan de rechterzijde van de Maas heb ben wij na een hevig gevecht den vij and nit de Chambrettes-hoeve verdreven, waardoor de hoeve thans geheeel in ons bezit is. LONDEN, 19 D-ec. Hedennacht werd een onverhoedsche aanval gedaan op de lo-opgraven van Armentières. Verscheidene 'gevangenen werden gemaakt en -een aam tal vijanden sneuvelden. Verd-er valt niets te vermelden, behalve eenige artillerie-bedrijvigheid in d-e buurt van Morval, de Ancre en bij Loos. LONDEN, 19 Dec. Do Admiraliteit deelt medeHet ledige Enge-lsche .paarden- transportschip „Russian" is o-p 14 De cember, lo-p weg naar het Westen, in d-e Middellandsch-e Zee do-or een onder zeeër in den grond geboord. Elf man van de equipage en 16 Ame- rikaansche muilezeldrijvers zijn omgeko men. ROME, 19 Dec. In de heden gehou den zitting van de Italiaansche Kamer werd op verzoek van den minister-pre sident Boselli een motie voorgesteld, waar in volkomen vertrouwen werd uitgespro ken in de Regeering. Deze motie werd aangenomen met 352 tegen 41 stemmen. in—in nr-»■■■ i« ui SCHERPEN1SSE. Door B. en W. is dhr. L. C. van Doorn, gemeente-secretaris, aan gewezen als ambtenaar belast met het comptabel en administratief beheer van het levensmiddelenbedrijf. ROERMOND, 19 Dec. Gisteravond is te Herkenbosch de woning van een land bouwer afgebrand. Zijn 24-jarige dochter is in de vlammen omgekomen. Ortaerstaaffde bsriehten zijn raads in een gedeelte van de vorige oplage opgenomen. IERSEKE. Heden werd voor de erfge namen van dhr. M. Mieras, ten overstaan van notaris Pilaar, publiek verkocht: een woonhuis en erf, in de gemeente Ierseke, aan den Achterweg, groot 1 A. 80 c.A., aan dhr. Pieter Philipse te Schore, voor f950. TEIINEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 14'D-ec. Francois Johannes Stoffijn, 24 j. j.rnl. en Francina Jacoba Johanna Kolijin, 22 j. jd., Pieter "jaco-bus Jannis Crince, £2 j. jra. ©n Johanna Sara van Doesejaar, 22 j. jd. Adriaan van Baaien, 29 j. jm -e-n Janna Jaco-mina Geertruida Laurens, 22 j. jd. j[!i Geboorten: 11 D-ec. Jacomina Adriana, d. van Cornells Levinus Kaan en Krina Rarbera de Doeld-er. 12 D-ec. Germaina Magdalena, d. van Emiel Everaert en Maria Ro-salig. -de- 'Roo. Overleden: .10 Dec. Jozina yan den Ouden 76 j., wed. van Michiel Abraham! Harte. 12. Maria Cornelia de Vos-, 48 j. echtg. van Jacohuis- Jan Bliek. 13. Cor nelia Lensen, "75 j., wed. .van Hendrik Wo-lfert.' Jan van der Sloot, 74 j., echtg. van Adriana Waieijhaert. 14. Barbera Plad- det., 81' j., wed. van' Pieter Haak en (echtg. van Cornelis 'Vercouteren. Pieter Autho-nie van AaJst, 17 j., z. van "Hen drik Willem- en Franco-is© Reigel. 16. Jan Baptist© de- Keijser, 73 j., echtg. van Maria Thiere-sia Willemte. T. -C. Naar waarnemingen in den morgen van 19 Dec. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 755.8 te Hapa- randa, laagste 745 nabij Zuid-D-uitsch- land. Verwachting tot den avond van 20 Dec. Zwakke tot matigen, veranderlijke wind. Nevelig tot zwaarbewolkte lucht. Wetiichj! een weinig sneeuw of re-g-en. Weinig ver andering van temperatuur. Voi 1 ingsvereemging „Zuid-Beveland". Goes, 19 December 1916. Groote veiling. Pomm-e d'Orange. f 14.40, Höllandsoh zoet f 13f 13.30, Geldersche Hollaar! f 12.60, Goudreinet f 30, Zure Bellefleur le soort f 25f 26, idem 2e soort f 14, Groote Ajuin f 13f 14.40, Kleine Ajuin f 14f 14.50, Roode kool f7.20f8, Groene kool f 5.30f 6, Meiknollen f 2.50 f 2.0,7 Sjalotten f 16—f 18, Witte kool f6.50, Wijnpeen f5.10, alles per 100 K.G Kleine veiling. Per-en: Gieser Wildeman 20, Woldra gers 1518, Besy de Chaumontel 30, Handp-eren 1828, Curé 1824, Ponds- p-eer 20 ct., alles per K.G. Appels: G ou dr ein et 3038, Erm- gaard 1720, Pomme d'Orange 1520, Camp'agnez-oet 1618, Reinette d'Or 16, Rasters 1215, Adams Fermain 26, La- nns Prince Albert 2640, Notarisappel 2442, Sterap-pel 27 ct., alles p-er K.G. Diversen: Spruitkool 17 ct. per K.G. Gele kool 24, Roode kool 28, Bloemkool 23 ct., alles pier stuk. Ajuin 812 ct. per K.G. Haas f 3 p-er stuk. Vlissingen, 18 December 1916. Bij de gisteren gehouden groente- en fruitveiling werden de volgende prijzen besteed Veldsla 2023 ct. p-er kleine mand. Bleekselderie 6*47l/2, Prei 7x/291/2, Rapen 41/2, Selderie 2V24 ct., alles per bos. Savoye kool Mfa9V2, Roode kool 6V210, Boerekool li/2d1/^. Andijvie IV2 Ct., alles p-er stuk. Peen 6V28V2, Koolrapen 2V2. Kroten d1/^, Uien 9i/2» Spruiten 331/234, Rambour Mortier 19V2, Guldeling 20i/2, Zoete Bellefleur 13V2, Kleip-eren 16i/2—18, Goudreinetten, 2o soort 8V29!/2 ct., alles p-er K.G. Veilingsvereeniging „Walcheren". Middelburg, 18 December 1916. Groote veiling. Roode kool f6.90, Savoye kool f6.50 —f7.01, Uien f 13.99, alles per 100 K.G. Kleine veiling. Reinette Monstrueuse 24, Zure Belle fleur 231/2, Zoete Bellefleur 17i/2, Grauw- zoet 21, Paradijs 15, Kleip-eren 1019, Misep-Is 1720, Uien IOV2, Peen 4—7, Karoten 46, Koolrap-en 2V2, Spruiten 26—32 ct., alles per „K.G. Roode kool

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 3