Uit da Provincie. Onderwijs. Waterschap en Kunst. Rechts, ging is sinds jaren een actie uitgegaan, (waaraan geen weerstand was te bieden, zoo van zelf sprekend drong ze. En wat bier nu bovenal zoo hindert is, dat hier van Regeeringswege voor uitzichten zijn geopend, die het beste hopen deden, en die nu weer voor jar (Ten zijn opgedoekt. Het heeft zoo gegriefd en teleurgesteld, dat, na al den ophef der Revisie, het er nu haast op uitloopt, dat men het met den nood der onderwijzers tot zelfs in de Kamer van een enkele zijde bijna den Bpot dreef. Aan de poging door den heer „Van der Molen aangewend, om dan ten minste binnen drie jaar hulpe toe te zeggen,- is bijna elke steun onthouden. Al wat men nu verkreeg is de be lofte, dat in 1922 althans een wets- v o or s t e 1 tot nadere regeling zou in komen. Zoo werd er een scheepken be steld, maar wanneer het van stapel zou loopen, bleef geheel onzeker. Hoe kan het dan anders, of dit alles heeft in de onderwijzerswereld een ge voel van diepe teleurstelling, zoo niet ;een knagenden wrevel doen opkomen. De tijd is er niet naar' om te wachten. Er moet aanstonds, er moet op staan- den voet worden ingegrepen. Kan niet alles op- eens, helpe men dan ten minste voor een zeer aanmer kelijk deel. En zulks wel niet met nieuwe beloften, Imaar met goed en gul goudgeld. De nood stond reeds maanden geleden Voor het' huis en klopte aan. Maar nu is de nood er binnengedrongen. Laat men hopen, dat reeds bij de Re- grooting van Binnenlandscbe Zaken een billijke, maar dan ook flinke verhooging er doorga. En dan voor be ide soorten van on derwijzers. Voor de Vrije school én voor de school van de Overheid. Oorlog en industrie. Het Centrum schrijft Reeds bij herhaling is gewezen op1 de enorme vermeerdering van werk, welke de oorlog voor de nijverheid der Ver. Staten heeft ten gevolge gehad. Nu weer leest men daarover het vol gende wat de bekende U. S. Steel Cor poration betreft en de aan haar opge geven orders, welke alleen in de afge- loopen maand met 1.044.000 vermeer derde. Dan volgt ter vergelijking dit veelzeg gend staatje: 1916 1915 1914. Jan. 7.923.000 4.249.000 4.614.000 Febr. 8.562.000 4 345 000 5.026 000 Maart 9.331.000 4 255 378 4.654.C0J April 9.830.000 4.162.000 4.277.000 Mei 9.938.000 4.264 354 3.998.000 Juni 9.640.000 4.677.952 4.033.000 Juli 9.594.000 4.929 000 4.158 000 Aug. 9.660.000 4.908.000 4.213.000 Sept. 9.660.000 5.318.000 3.788 000 Oct. 9.523.000 6.165.000 3.462 000 Nov. 10.015.000 7.189.000 3.325 000 Dec. 11.059.000 7.806.000 3.837.000 Het gaat dus steeds crescendo niet de orders en 'de werkzaamheden. Maar in dezen abnormalen groei steekt ook een ernstig gevaar, waarop1 eveneens Ireeds „meermalen .gewezen is. Neemt de oorlog een einde en koeren meer normale toestanden terug, dan kan een reactie niet uitblijven. De industrie heeft zich in korten tijd veel te eenzijdig ontwikkeld en de gevolgen daarvan zullen in geweldige schommelingen, werkeloosheid op' groot te schaal, en wat daar meer bijkomt, niet uitblijven. De tegenwoordige bloei is daarom voor een aanzienlijk gedeelte slechts schijn), omdat hij niet uit gezonde oorzaken voor komt, en zijn kunstmatig wezen met groo- te ontwrichting dreigt. De 2e .luitenant der cavelarie H. P. T. Gier urn, bestemd voor het legei in Oost-Indië, zal 4 April a.s. met het stoomschip „Prinses Juliana" daarheen vertrekken. !WL van Haarst te Delft en „A. Bijloo te Schiedam- zijn met ingang van 1 Ja- Inuari benoemd tot adjunct-ijker der ma ten .en gewichten. Controle op de mosselko kerijen. Naar ons van gewoonlijk goed ingelichte zijde wordt meegedeeld bestaat b.rj de (Duitsche) „Zentral Einkaufs Stelle" het voornemen om een controle dienst in te stellen op de mosselko kerijen in Nederland om gewaarborgd te zijn, dat deugdelijke waar wordt ge leverd en dat deze op zindelijke wijze •Wordt behandeld. Dat scheen in beide jopzichten somtijds wel iets te wenschen over te laten. Voor een invoerverbod van mossels in Duitschland was onze zegsman niet bevreesd. Zoolang het nog "een tamelijk goedkoop voedsel vormt voor de middenklasse, zei hij, zal men lover de grens niet tot een dergelijken maatregel besluiten. M. C.) Goes, Bevolking. In de eerste helft van de maand Dec. zijn in deize gemeente I n gek omen; Va. J. Vorburg, onderwijzeres uit Ede, 's H. II. kinderenstr. 38; C. M. Kegge, ad vocaat en procureur, Amsterdam, Wiju- gaardstr. 196; J. Priester, bakkersknecht, 's Il.-Arondskerke, Korte Kerkstr. 114; E. J. F. Scherder, reiziger, Amsterdam, Vlasmarkt 33. Vertro kken: Aa. Hirdes, winkelierster, naar Waarde; H. Landman, winkelbediende, Amster dam; W. 51. de Greef, winkeljuffrouw, Almelo. (M. C.) Op 22 December zal de heer Hub. Hoste, Belgisch architect, voor Weten schappelijke Belangen optreden met het onderwerpOude Architectuur aan de Yzer. Aan onzen stadgenoot, den eerwaar den heer G. H. E. Aludde, zal, blijkens de ,,N. Z. Ct.", den 23en December a.s. in het Seminarie te Warmond de wijding van het Diaconaat worden toegediend. Hier is, naar de G. C. meldt, jeen N. V. opgericht, die kich ten doel stelt het mosselenkoken en -zouten door Goe- sche ingezetenen en daarvoor ingerichte fondsen te doen geschieden. In jeen hulploods; inderhaast 'op het terrein van de zgn. „Meestoof" van ruwe planken opgetrokken, zijn reeds een twin tigtal mannen en jongens vrouwelijk personeel wordt niet gebruikt bezig de ruw aangevoerde mossolen in eetba ren vorm, ter verzending gereed in hel vat te brengen. Viissingen. Wegens het Kerstfeest zal Maandag geen mailboot van hier vertrek ken. De volgenden week zullen dus slechts twee afvaarten in beide richtingen plaats hebben. Kattendijke. In de gisteren gehouden raadsvergadering werd den, heer Arnokli eervol ontslag verleend als hoofd van het herhalingson|dorwijs. De penisoeinisgrondslag van den heer Al. Eijke, hoofd van het herhalingsonder- wijs te Wilhelm-inadorp, werd voorloopig vastgesteld op f 45. Op het adres van de afd. Zeeland van d-en 'Ned. bond van onderwijzers öml de jaarwedden van Idie onderwijzers te verhoogen, werd afwij zend beschikt. Een voorstel van den heer van den Brooke, omi het salaris te bren gen op f 100 hoven het minimum, werd -met 5 'tegen 2 stemmen verworpen. Do o-p 9 Nov. j.l. vastgestelde verordening tegen brandgevaar werd ingetrokken en 'een nieuwe vastgesteld. Waar voor de betrekking van hoofd der .school te Kattendijke slechts éen sol licitant zich heeft aanjgbmeld, werd op verzoek van den Districts-Schoolopziener besloten een hoofd 'te vragen met f 100 boven het wettelijk minimum. In -de plaats van den, heer Dr. Kruijsse, arts te We- meldinge, werd tot gemeente-geneesheer benoemd de .heer Dr. Joh. E. Feisser, arts te Kloetinge. Hansweerd. Zaterdagavond zijn door het uitglijden van de loopplank drie per sonen van de provinciale boot „Zeeuwsch- Vlaanderen" te water gevallen. Zij wer den gelukkig allen spoedig gered. Rilland-Bath. Tot eersten boekhouder aan de Coöperatieve Suikerfabriek Zee land te Bergen op Zoom is benoemd dhr. J. Butijn, thans boekhouder bij de N.V. Landbouwmaatschappij Bathpo-iders, alhier. Colijnsplaat. Alaandagavond hield de kolenvereeniging alhier een buitengewone vergadering bij dhr. D. Verburg. Door gebrek aan kolen, werd besloten een proef te nemen met turfbriketten en tot aan koop besloten van pl.-mi. 150 ton daar van. De vergadering was- _goed bezocht N. on St. Joosland. Alaandagavond hield de kolenvereeiiiging „Uit Voorzorg" alhier de gewone jaarvergadering. 'De voorz. dhr. J. Polderdijk was door onge steldbeid verhinderd tegenwoordig te zijn zoodat die functie werd waargenomen door dhr. 'J. Verschiere. Uit zijne mede deelingen bleek, dat er thans 215 leden zijn, dat er aangekocht zijn 302 ton ka chelkolen a f 17.25 per ton en 2 top eierkolen voor f307.48 in totaal. Afge leverd zijn, 2557 H.L. kachelkolen, uitge lost waren 3338 H.L. Nog ongeveer 1000 H.L. (waren na de afleveringen in de loods aanwezig. Ontvangen wasf 6930.38 en uitgegeven f 6641.78, zoodat er een batig saldo is van f288.60. Als bestuurs leden werden herkozen de hoeren J Franckie en Simon Janse. Tien slotte had nog een levendige dis cussie plaats over een andere regeling, dan de nu gevolgde, voor de prijsbepaling van do kolen na de aflevering, dus die uit de loods gehaald worden. Een defi nitief besluit zal later \yorden genomen door het bestuur. Er waren 76 leden aanwezig. Terneuzen. Alaandagavond werd dooi de .commissie voor Ontspanning en Ont wikkeling van de Alilitairen, de eerst© avond van ontspanning gegeven. Wat ge geven werd bestond in het houden van voordrachten en muziek. De voorz. sprak een opwekkend woord tot do {militairen, er hen op wijzende, dat zij straks bij terugkeer in de Alaatschappij een toestand vindon, die er hen nu op bedacht moet doen zijn, het organisatieleven te zooken. De opkomst was goed, terwijl alles een geregeld verloop "had, waarna de voor zitter -do bijeenkomst sloot met een woord van dank. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Koedijk, door J. A. R. Toriet te Zuid-Scharwoudenaar Kwadijk, door P. Glas to Oudeschild op Texel. Bedankt voor Oirschot, J. de Vries te Eext; voor Purmerend, door A. R. de Jong te Helmond; voor Alonnikon- dam, G. B. "Westenburg te Zunderdorp; voor Warder (N.-H.), door P. Glas, te Oudeschild op Texel. Benoemd tot hulpprediker to Nu- mansdorp, P. v. d. Sluijs, cand. te Enk huizen. Geref. Kerken. Beroepen te Barendrecht, H. A. Alunnik te 'Bunschoten; te Hattem, H. Brink man te Velp; te Elburg. G. V'eenen- daal te Putten; te Oenkerk, T. Gerber to 's Hertogenbosch. Bedankt voor 's Graveland, door J. IL Telkamp te Ter Aar. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Almelo, door J. J. v. d. Schuit to Amsterdam. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Rotterdam, door J. Fraanje te Goes. Do Uniecollecte heeft dit jaar opge bracht te Breskens f 62, Sint Maartensdijk f3.50, Gro-ede f48.75, Meliskerke f27.23. Geslaagd voor het candidaatsexamen in de rechten aan de Vrije Universiteit de heeren A. Stolk en J. W. Dekker. Dr. P. N. v. Kampen, lector aan de universiteit te Amsterdam, is 'benoemd tot gewoon hoogleeraar te Leiden in do zoölogie en vergelijkende anatomie (ont leedkunde). Hij is een zoon van wijlen den boekhandelaar-uitgever te Amster dam, wiens vader reeds de bekende uit geverszaak P. N. v. Kampen en Zoon had gesticht. Deze weer was de zoon van Prof. N. C. v. Kampen (17761839) hoog leeraar in de letterkunde aan het Amster- damscho Athenaeum. De Jonge Al a n, Orgaan van de Amsterdamsche Jongemannenvereeni- ging- Van dit Alaandblad is thans een Tijd en Kerstnummer verschenen. In dicht en ondicht wordt men bepaald bij het heer lijk Kerstfeest. Ds. C. L. Laan schrijft b.v. een schoon artikel over „Kerstwij" ding". Belangwekkend werk is ook dat van v. D. over „Verdwijnend oud-Amster dam" bij mooie teekeningen en dat van Bio-scopos. Verder heeft de Redactie zich tot een aantal op onderscheiden gebied vooraan staande personen gewend, met het ver zoek enkele der „op den drempel van 1917" meest naar voren dringende vra gen te beantwoorden, aan welk verzoek door verschillende dames en heeren is voldaan. Een paar gedeelten uit de ant woorden, welke ook voor onze lezers van belang zijn, willen wij hun niet onthou den. Prof. dr. H. Bavinck schrijft o.m. Van den duur en de uitbreiding van den oorlog in het volgend jaar valt met zekerheid niets te- zeggen. De te leurstellingen, die in dezen krijg aan allerlei voorspellingen en verwachtingen bereid zijn geworden, manen tot groote voorzichtigheid. Maar dit is zeker, dat do kansen op een spoedigen vrede on gunstig zijn. Duitschland heeft zich wel reeds meermalen tot vredesonderhan delingen bereid getoond, maar heeft deze door de onafhankelijkheidsverkla ring van Russisch Polen toch weer in boog© mate bemoeilijkt. De invloed van den oorlogstijd op het geestelijk leven van ons volk, op de economische toekomst van ons land, op zijne internationale positie en op zijne positie als koloniseerende mogend heid is ver van gunstig te noemen. Natuurlijk is het mogelijk en zelfs waar schijnlijk, dat de oorlog bij enkele per zinnen, in sommige gezinnen, of kringen, den levensernst heeft verhoogd, schuld besef en verootmoediging heeft gewekt, tot gebed heeft uitgedreven en aan don bloei van het geestelijk leven bevor derlijk is geweest. Alaar generaal ge nomen is er van zulke zegeningen van den krijg toch weinig sprake. Integen deel, het geloof aan dè kracht des ge- beds is verzwakt en het vertrouwen op de goede leiding der Goddelijke Voor zienigheid is geschokt. In plaats daar van zijn twijfel en ongeloof binnenge drongen in menig hart, en heeft een bijna cynisch realisme zich van de vele zielen meester gemaakt Uit dit alles kan voor het Neder- landsche volk ,§een andere raad wor den afgeleid,dan dat het zijne onver antwoordelijke zorgeloosheid aflegg© en de dreigende gevaren manmoedig en welbewust onder de oogen zie. Het late zich toch niet in slaap wiegen door de zelfzuchtige gedachte, dat het al zoo lang goed is gegaan en dat liet onzen (tijd wel duren zal. Want het gevaar is niet voorbij, zoolang de oor log duurt; het blijft bestaan, als over den vrede onderhandeld wordt; en het dreigt nog, nadat de vrede getee- kend is. Dr. A. W. Bronsveld te Utrecht antwoordt op de vraag omtrent den in vloed van dezen oorlogstijd op het geeste lijk leven van ons volk Voor zoover ik er over oordeelen kan, nemen in onzen tijd lichtzinnigheid en geldzucht meer dan iets anders toe, en .oefent het verblijf van de duizen den Belgen in ons land in meer dan één iOpzicht heilloozen invloed uit. Oud-minister J. T. Cremer raadt aan „flink te werken en zuinig te zijn". Oud-minister Th. Heemskerk merkt o.m. het volgende op Er zijn nog geene teekenen, dat de vrede spoedig zal komen. Het zal voor de neutrale mogendheden waarschijn lijk moeilijker worden buiten den oor log te blijven; het zal misschien ge lukken, daar zij het eerlijk meenen met de neutraliteit. Van invloed van dezen oorlogstijd op hot geestelijk leven van ons volk is' tot hiertoe niet veel te bespeuren- Er zullen wel eenigen zijn, die ernsti ger bidden, maar in het algemeen ziet men weinig verandering. De ziekten van het politieke partijleven, zoowel wat betreft de verhouding tusschen de par tijen onderling als wat betreft het in wendig bestuur der partijen, zijn blij ven voortduren. Teekenen dat dit in 1917 zal plaats maken voor eene hoo- gere opvatting, een ruimeren blik, eene meer rechtvaardige behandeling, zijn er niet. Slechts omtrent eerlijke neutra liteit in dezen oorlog zijn nagenoeg allen het eens. De raad, dien ieder aan zichzelf en aan anderen, in hot bijzonder aan jonge mannen, boven alle andere moet geven is natuurlijk nu als altijdtot God gaan, of tot God woderkeeren met de bede om genade, vorLossing, wijsheid, leiding en zegen. Voorts heeft het open baar staatkundig leven behoefte aan zuivering van veel dat onwaar, onbil lijk, overdreven is in de wijze waarop het partijleven zich openbaart, en dat in dezen tijd van ernstig internationaal gevaar belachelijk zou zijn, als het niet zoo treurig ware. Alevr. Nellie van Kol geeft den raad uit I Thess. 56bLaat ons wa ken en 'nuchter zijn. Mej. H. S. S. Kuvper schrijft: Do invloed van dezen oorlog op hot geestelijk leven van ons volk in 1917 zal zoo verschillend zijn als alle in vloed van alle wereldrampen op alle geestelijk leven. „Lijden heiligt alléén door bijkomende genade", heeft mijn Vader ergens gezegd. Lijden op zich zelf verbetert niet maar verbittert. Al leen wie zijn geestelijk leven heeft ge plant in de gaarde van Gods Woord, zal van dezen oorlog een zegonenden invloed ondervinden. Zoolang God ons genadiglijk den vre de verlengt, wachtend en wakend, te doen wat onze hand vindt om te doen, helpend en mede-lijdend in allen noo i der menschheid, als heiligen Gods en, doet God den oorlog ontbranden ook op onze erve, manmoedig pal te staan, gehoorzaam te lijden, onver schrokken te strijden, als helden Gods. Tenslotte is Jacqueline van der W a a Is aan het woord. Deze dichteres meent l^j ,3 -I Ilc zou denken, dat de invloed van dezen oorlogstijd op het geestelijk le ven van ons volk eer gunstig dan on gunstig zijn moot. Wel troden door de omstandig lieden enkele slechte eigen schappen sterk o-p den voorgrond. Zoo zal de mogelijkheid, zich plotseling mot groote winsten te verrijken, win- en hebzucht sterk naar voren doen treden. De raad, dien ik boven alle andere thans aan het Nederlandsche volk zou willen geven en in het bijzonder aan de jonge mannen, hot zou dan ook deze zijn, dat ze zichzelven ten op- zichto van 'dit kwaad eens ernstig on derzochten, maar verder ook dezen, dat ze, hoe lief ze den vrede ook mogen hebben, toch geen „anti-oorlogsmannen" mogen worden, maar hierin liever den onlangs overleden president Steijn tot voorbeeld mogen nemen, wiens groote levensdaad juist geweest is, dat hij oor log beeft verklaard, toen het moest, en na twee en een half jaar vechten nog geen vrede zou hebben willen slui ten, wetende, dat er voor een mensch en voor een volk hooger levenswaar den zijn dan welvaart en vrede, ja dan het leven en het volksbestaan. I i 1 i .F Gereformeerde Geloofsleer, door W. Heijns. Alet een voorred© van prof. Bouwman van Kampen, J. H. Kok. Dit werk ia nog niet volledig versche nen. (Wat wij er van zeggen (aflevering I) voorspelt dat wij hier krijgen een on derwijzing in de geloofsleer, minder voor studeerenden en wetenschappelijk bestaan- den, dan wel voor het volk, voor u en mij, Lezer. De schrijver, professor te Grand-rapids, verhandeld zijn stof 'duide lijk en verstaanbaar voor iedereen, prac- tisch, gelijk 't een Amerikaan betaamt, en gelijk 't ons in een Amerikaan zoo bevalt. Prof. Bouwman schreef een war me aanbeveling ter inleiding. Gp leven en dood; geschiedenis van den grooten oorlog, door AI. v. d. 'Staal. Rotterdam, Drukkerij Libertas. De bekwame schrijver geeft in deze aflevering 59 een duidelijk relaas van de verwikkelingen en verhoudingen in den, Balkan en Griekenland. Het oorlogsver haal „Op leven en dood" blijft boeien. Christendom en Maatschappij onder re dactie van de professoren Diepenhorst en Slotemaker de Bruine, 9e jaargang, no. 3 bevat Alaatschappij-organisati© door den Slaat, door prof. S. d. Bl Averechtsche socia- lïstenbespreking, door prof. D. De bo- teekenis van den Bijbel voor onze Chr. sociale actie, door dr. v. Es. Christe lijke ambtenaarsbeweging, door D. Voorts wordt begin gemaakt met een nieuwe rubriek„Documenten." Dat zijn stuk ken, in den loop der jaren geschreven, en welke men verzuimde te bewaren, terwijl men gevoelt of bemerkt ze als nog noodig te hebben. Geuzenliedekens. Goes. Op uitnoodiging van het Comité voor Christelijke interlezingen alhier, trad gisteravond in de Sociëteit V. O. V. op |d,s. J. L. Pierson van Groningen, met het onderwerp „Geuzenliedekens". Spreker ving aan met een herinnering aan de bange worsteling van 80 jaren, in welke ons volk zijn geloof en zijtu geestelijke wilskracht hervond en bepaah de zijn auditorium vervolgens bij dat rijke verleden zooals het spreekt uit het lied, dat uit het hart van het volk is opgeweld ten dage van den strijd. Ds. Pierson vertelde dan eerst iets over het volkslied als zoodanig. De volkslie deren groeien, vallen uit de lucht als herfstdraden, die over het land zweven. Ons eigen doen, voelen en lijden vin den wij in die liederen terug, 't Is of wij alleri daaraan hebben meegeholpen. Het lied van don individualistischen dich ter is anders; dit is meer persoonlijk eigendom. Maar het volkslied heeft nie mand gemaakt. Het is gegroeid, liet draagt nooit het stempel van het persoonlijke. Eensdeels staat het lager dan het in- dividueele, n.l. wat betreft den vorm, rijm en maat. Het gaat hierbij niet al lereerst om de kunst. Het vraagt niet allereerst naar schoonheid van woorden en beelden. Het iinponeerende treft men er zelden in aan. Doch de minderwaardigheid wordt ruimschoots vergoed door andere eigen schappen. Immers de schoonheid van het volkslied is gelegen in z'n eerlijkheid, z'n zuivere natuurlijkheid, 't Is eerlijker, frisscher, ongekunstelder. Het is zuiver menschelijk en daarom doet het zoo wel dadig aan. Treffend werd vervolgens door den spreker de eigen schoonheid van het volkslied geschetst en geprezen. Hij' prees het als een stuk zuiver natuurleven. Het behoudt zuiverheid van gevoel hij onvolkomenheid van vorm. Hei volkslied zwijgt in gewone tijden. Eeuwen kunnen voorbijgaan zonder dat er eeu nieuw volkslied bijkomt. Het echte lied wordt geboren in de ziel. Die ziel wordt niet wakker dan om de eenheid van het volk te bezingen. Er moet een heid van voelen, willen en streven zijn. Alleen 'bij 'schokkende gebeurtenissen leeft de ziel van het volk in eenheid op. Het zijn vooral de tijden van geloof, die het volkslied doen ontstaan. Als het rnate- rieele op' den achtergrond wordt gescho ven en de ziel gaat hongeren en dorsten, naar recht en waarheid. In gewone tij den zingt het volk zijn dichters na, in. andere tijden zingt liet volk iets van zijn eigen; dan heeft het iets te zeggen. In de ontzaglijke worsteling om geloef en vrijheid werden allen aangegrepen. Het geestelijk bestaan werd geschokt. Toen ontvlamde het anders niet licht ont vlambare gemoed van den nuchteren Hol lander. Sp'r. schetste nu de spanning cd de onrust ten tijde van den 80-jarigen oorlog. Toen kwam het lied, dat door allen gevoeld werd, dat elke snaar van het menschelijk hart deed trillen van aandoening. In het volkslied viel toen de liefde tot God als het hoogste goed te beluisteren. Spr. handelde nu over de bet.eekenis van de verspreiding van de liederen. Ze werden het eerst op losse vlie gende blaadjes de wereld ingezonden; in Friesland b.v. werd druk gecolpor teerd met te Kampen gedrukte liedjes, met het „eeuwig privilege des Allerhoog- sten", zooals het op' echt humoristische wijze heette. In den beginne werd alles op rijm gebracht. Zooals we nu de fei ten van den dag in proza in de krant; zetten, werden ze vroeger in dicht ge bracht en verspreid. Alle krijgstriomfen werden bezongen. Verder stond het lied in den dienst van politiek en godsdienst Dan .waren er ook de z.g. martelaars liederen, met bloed en tranen geschre ven, zijnde als een handvol koren op de hoogte der bergen, voortbrengende een rijken oogst. In de tweede helft der 16e eeuw verschenen er elf achtereenvol gende uitgaven van. Het is te betreuren, dat zoo geheel zijn vergeten. Het godsdienstige lied stond onder den invloed der Psalmen. Vandaar de z.g. Souterliedekens, 'waarin een toon van mannelijke vroomheid gehoord wordt. De geachte spreker vertolkte nu op eenige wijzo het lied, waarin om de ver lossing van Antwerpen gesmeekt wordt, In menig lied ontbreekt .ook de humor niet. Spr. wijdde voorts aandacht aan do liederen, welke den haat tegen Al va uit drukten. Ging hij niet het land uit met den hoonlach der Geuzen? Deze 'naam is ver bonden aan den strijd onzer vaderen. Van een naam van verachting werd Jjij 'een naam der eere. Geschetst wordt hoe men aan dezen naam kwam en hoe het „Vivos les gueux!" een .Nederlandsch wacht woord 'is geworden. Hun geuzenlie deren. 'zijn vol bruisenden moed en huppelenden maatzang. Spreker liet dezo eigenschappen goed uitkomen in de voor dracht van ilen bekenden marsch: „Slaet op den trommelel" Na de pauze „sprak ds. Pierson over het Geuzenlied als wapen tegen de "Room* sche Kerk. Onheilige spot werd niet ge vonden, doch men wilde slechts de waar heid, verdedigen .togen den leugen. Vele liederen gewagen ook van do trouw en de liefde voor den Prins van Oranje. Hij had de harten van het volk veroverd. In de gansche wereldgeschiedenis kent men dan ook geen naam, die uitblinkt boven den maaJn „Oranje." Defco naam bbeft z'n 'kracht behouden. Oranje en Ne derland zijn niet te scheidon. Do Prins gaf zich belangok Daarom bleef men het succes uitbleef. Verschillende lie hige gehechtheid a er een paar welke trouwe liefde des elke gelegenheid w< er ook bruiloftslied, Charlotte de Bourb pok het innige tro van Nassauwo" ge tdat woorden van Dit schoon e lied i laag de gedachtenis staan. Het schetst d het verdrukte ,volk keizerlijken stam. E het bekende driovot vastgelegd. Spr. sprak de lie pimmer wordt verb de vertolking van Valerius uit den j: land, let op uw sae ter harte mogen I Een daverend ap de gemoedsstemmin blijkbaar zeer geino hond van de voord en diens welspreki De heer A. S. van voormeld comit telijk woord dein notene, waarop d eindigde. Jammer, dat de was. Jammer voor waarlijk niet alleen zooveel moeite er maar ook jammer in de gelegcnlioid v dooi- allerlei or len geleid wegblev" - van een zoo schooi gemist. G. F. H as pc ter schrijft in de N over den letterkui verscheiden wij gist Altijd was het (H en bedacht, maar was veel liefde. Ree schijnen het pre ter eenigszins denke het niet-natuurlijke het tegendeel van het zeer vele dat wijls ergert of ons ligheid zitten laat. zeggen zijn liefd zelf niet voldoende hij vertellen wilde noeg was; althans, gemak en zette ons hij deed zoo duide waarlijk te beminnel zoo goed gemeend, met zijn liefde voor hij warm beminde in den yan Holland", y/as als een progra de hij aan te wïjz dierbare Holland, land aan de zee, d het oud-Geldersche predikant erbij, in de verteller Haspel cus, steeds dat er 'hij in zijn optreder doen en laten, een schcn tijd was en ouderwetschen kans hij ook als schrijve tijd, schoon niet „n dn niet-confessioneel „Ik had zoo h> 'den Winckel-ij te kiezen tussche me en Engelsch ld zeer in de mode. Ik voor' aan de mode i toen gedacht in mijl stof te kunnen vim mode om, een nati reiken. Ik keek ee die rond me leefdcr heelde iets yan hui kele der schetsen di Holland" weiden g wou ook ter zee to*< •veel ik kon, aan zee ook als predikant of schip onzer haring; ■en der Noordzee. Ik „De Hoop" rondgedrc onze haringvisschers deze mannen grondii bewonderen en ben i gesteld ze later te sc heeft me ineens 'bui mingen onzer literatu mijne gcheele liefd schitterende, geweldi meer, zoolang ik le( geten. „Vreugden va het boek van me, da is en het sterkst is lezend publiek. Pers< ik meer van „Ond Maar „Vreugden van lijk mijn debuut-wcr' Daarna heb ik sti leven van predikant geleid. In 1900, toen geerde, kreeg ik het1 in de redactie van h „Onze Eeuw". Ik aa stel cn nam vooral h de revue voor mijn hen ik van zelf meer wereld ingekomen". 'Arr.-Rech Heden, -rechtbank t bank d •raak i: Dinsdag uitsp

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2