Binnenland. Reclames. Verandering in oude gewoonten Uit de Provincie. ■woorden zipn van aangrijpende plechtig heid. Hij geeft er dramatische kleur aan, leen grootsch pathos, geheel in overeen stemming met het oogenblik. Wederom bezigt hij de woorden, waar mee hij op 4 Augustus 1914 begon en spreekt hij van de noodlotsure. De indruk van zijn woorden is acht baar overweldigend. Als "hij de nota aan de diplomatieke vertegenwoordigers der onzijdige staten in de vijandelijke landen heeft voorge lezen, breekt in 't grootste deel der zaal en op de tribune applaus los, dat ter stond weder door den voorzitter wordt onderdrukt. Met groote plechtigheid eindigt dje rijks kanselier zijn rede. Als hij heeft uitgesproken, volgt er nog een politiek naspel, waardoor stellig aan de meesten ontgaat, dat de rijkskanselier na het eind van zijn rede blijkbaar vol komen door zijn gevoelen overmand, op zijn zetel in elkaar is gezonken en nog nauwelijks bemerkt wat er voorvalt." Na den militairen, en eoonomischen toestand als zeer gunstig geschetst te heb ben, deelde de rijkskanselier mede, dat hij des ochtends aan de vertegenwoor digers der mogendheden, aan wie de Duitsche rechten in de vijandelijke sta ten toevertrouwd zijn, aldus aan de ver tegenwoordigers van Spanje, de Vereenig- de Staten en Zwitserland een desbetref fende nota, aan alle vijandelijke mogend heden gericht, gezonden had, miet het verzoek deze door te zenden. Hetzelfde geschiedde te Weenen, Konstantinopel en Sofia. Ook de overige neutrale staten en de Paus werden van den stap op de hoogte gebracht. De Rijkskanselier eindigde zijn rede met deze woorden: In Augustus 1914 brachten onze vij anden het vraagstuk van de macht en den wereldoorlog; thans brengen wij het vraagstuk der menschheid en des vredes te berde. Hoe het antwoord onzer vij anden luiden zal, jvachten wij af met de rust, die onze kracht naar buiten en naar binnen en ons rein .geweten ons schenkt. (Bravo.) Weigeren onze vijanden, willen zij den wereldlast van al het schrikkelijke, dat daarna nog volgen zal, op1 zich nemen, dan zal tot in de laatste hut ieder Duitsch hart opnieuw ontvlammen in hei ligen toorn tegenover de vijanden, die om hunne bedoelingen van vernietiging en verovering den menschenmoord niet wilden beëindigen. (Bravo rechts.) In een uur, zwaar van noodlot, na men wij een besluit, eveneens! zwaar van noodlot. Het besluit is doordrenkt met het bloed van honderdduizenden onzer zonen en broeders, die het leven lieten voor de veiligheid van het vaderland. Menschenverstand en menschcnhand kunnen in dezen volkerenstrijd, die alle verschrikkingen van het aardsche leven, doch ook de grootheid van den mensohe- lijken moed, doch ook van den mensche- lijken wil op nooit aanschouwde wijze onthulde, niet het laatste woord spreken. God zal oordeelen. Wij willen zonder vrees en oprecht onzen weg gaan: he sloten tot den strijd, bereid tot den vre de. (Levendige bijval. Applaus.) De tekst der nota van de O.-H.-regee ring is eensluidend met die van de Duit sche regeering. Het regeeringsvoorstel werd met de stemmen van het Centrum, der vooruït- strevenden en de groote meerderheid der sociaal-democraten aangenomen. De reis van de Deutschland. Over de "2e reis van de handelsduik- hno' euischland naar Amerika, verneemt liici:Bij de heenreis heerschte bijna voortdurend slecht weer. Den 2en Nov. kwam het schip weibehouden te New- Condon aan en hier werd, evenals voor heen te Baltimore, de bemanning zeer tegemoetkomend behandeld. Zonder d^t er iets van bekend was, aanvaardde den 17en November de duikboot de terugreis, vergezeld van lij wee sleep booten, waar van de eene voorop voer, de andere volg de. In den helderen maannacht en door de spiegelgladde zee .ging de reis aan vankelijk zeer goed. Reeds was Race Point op Fisher Island gepasseerd, toen plotseling de voorste sleepboot, even voor zij de Deutschland. zou verlaten, om tot nu toe onbekende redenen plotseling haar koers wijzigde. De duikboot kon niet meer tijdig uitwijken, hoewel onmiddellijk de machines met volle kracht achteruit werk ten, zoodat het ongeluk onvermijdelijk was. De Deutschland ramde met haar steven de sleepboot, die binnen 10 mi nuten in de diepte verdween en daarbij 5 leden der bemanning, die zich op de brug "bevonden, meesleepte. De Deutschland beliep slechts geringe schade en voer dadelijk naar New-Lon don terug, zoodat het schip reeds den filem Nov. na een waarborgsom van 67.000 dollar gestort te hebben, de te rugreis weer kon aanvaarden. De bevolking nam e en hartelijk af scheid. Met een sterken Westenwind bereikte de Deutschland den 9en Dec. de Noord- eee en liet den lOen 's middags het anker vallen in den mond der Weser. Met het lossen der lading werd pn- tniddellijk begonnen. Legerorder van Keizer Karei. De keizer in Oostenrijk beeft het vol gende leger- en vlootbevel uitgevaardigd: soldaten van leger en vloot Gods genadige hulp en uwe dapperheid etï volharding en die van onze trouwe verbondenen hebben oen toestand in liet leven geroepen, die onze eindoverwinning niet meer twijfelachtig doet schijnen. Stre vende om in dezen ernstigen tijd aan de manhaftig volhoudende volkeren de zegeningen van den vrede weer te geven, hebben ik ën mijn doorluchtige bond.- gemooten een poging tot bereiking van een eervollen vrede ondernomen. Ik bid den Almachtige, dat Hij dezen stap met Zijn zege moge begeleiden. Ik ben echter ze ker, dat gij met gelijken heldenmoed zult verder strijden tot de vrede gesloten is of tot de vijand beslissend is geslagen. Korts Oorlogsberichten Het Deensche s.s. Inger (443 ton) is gezonken. De toestand van Lloyd George is beter. Do dokter heeft hem echter be volen één of twee dagen, zijn kamer te houden. Een Duitsche onderzeeër bracht op 4 December in de nabijheid van Malta het in dienst der Fransche marine va rende transportschip „Algérie" (4035 ton# tot zinken. .D|e zich op de terugreis vaii Saloniki naar Frankrijk, aan boord bevin dende militaire personen: één officier en zes man, weiden gevangen genomen. De Zweedsche schoener „Harry" (206 ton) werd door een onderzeeër aan gevallen. Men gelooft, dat hij door vuur werd vernield. De bemanning werd ge land. Een Ftelgiseh stoomschip, dat eerst als gezonken was gerapporteerd, werd te Falmouth binnengesleept, .vol water. Het was door den onderzeeër beschadigd; achtergelaten. De Duitsche fabrikant Stock heeft 1 millioen Mark ter beschikking gesteld voor een stichting voor kinderen van ge sneuvelde soldaten. Volgens het rapport'van een Engel- schen wijnhandel heeft de Fransche regee ring van den Franse hen wijnoogst van dit jaar op 200 millioen galons (1 gallon is ruim AV2 liter) voor het leger beslag gelegd, d.i. een vijfde deel van den ge- heelen oogst, en bovendien op ruim40 millioen gallon ..van den Algerijnschoii oogst. De Koning van Engeland heeft me vrouw Steyn in een telegram zijn leed wezen betuigd over het heengaan van haar echtgenoot, oud-president Steyn. Koning Ferdinand van Roemenië zal zich met zijn gemalin en gevolg op een landgoed in die omgeving van Odessa vestigen. De Koning moet door den dood van zijn zoon en de nederlagen zijner troepen zeer Zwaarmoedig geworden zijn. De Tsarina van Rusland is met een haier dochters te Reni aangekomen om de talrijke gewande Roemeensche mili tairen, die daarheen vervoerd worden, te bezoeken en te helpen verplegen. Nabij Schoemla aan de Roemeensfehe grens zal door de Bulgaarsche 'Regeering een standbeeld opgericht worden voor generaal Mackensen, die op dit punt het eerst de grens overtook. Door de Turksche Regeering is be sloten, den dag, waarop Boekarest ge vallen is, elk jaar feestelijk, te herdenken. Te Rozenbeim in Beieren zijn 12 lange goederentreinen aangekomen met buitgemaakte vaten Roemeensche petro leum, die onder de bevolking zal wor den verkocht. De Duitsche oorlogsvoedingsdienst heeft tot de bevolking het dringende ver zoek gericht om wegens het gebrek aan vet en verlichtingsartikelen dit jaar voor eiken kerstboom niet meer dan één kaars te gebruiken. In Duitschland is een rijks-oorlogs maatschappij gevormd om de groote ste den van wild en gevogelte te voorzien. Binnenkort zullen bij K. B. de on gehuwde Belgen van 30 tot 40 jaar en de gehuwden van 18 tot 30 jaar onder de wapenen worden geroepen. In de vergadering van dé parlemen taire arbeiderspartij in Engeland hebben de twee voorstellen om met Lloyd Ge orge samen te werken slechts een meer derheid behaald van vijf en zes stemmen. De „Times" schrijft, dat het verlies van Boekarest wel een zedelijke nederlaag is, maar de gevolgen van de verovering van het Roemeensche petroleumgebicd zijn voor de Gealliëerden voel ernstiger dan de val' van Boekarest. Nadat de Roe meensche regeering petroleum tot con trabande had verklaard, hadden zich zeer groote olievoorraden in Roemenië op gehoopt, waarschijnlijk meer dan een mil lioen ton. De verovering van deze voor raden is nog gewichtiger voor ae Cen- toalen dan die der koren-massa's. Verbouw en prrjüen van landbouwproducten. De minister van landbouw doet iu ver band met de tijdsomstandigheden een ernstig beroep op de Nederlandsche land bouwers om het bouwplau van "het vol gende oogstjaar zoodanig te regelen, dat het grootst mogelijke deal der productie voor de voeding van de Nederlandsche bevolking en van. den veestapel gebruikt kan worden. In verband hiermee is het wen schel ijk, dat de ruimst mogelijke uitbreiding gege ven wordt aan den verbouw van die voedingsgewassen me', name granen en peulvruchten waarvan in normale omstandigheden de productie kleiner is dan de consumptie. De teelt dezer ge wassen, die wel is waar voor de voeding van groot belang zijn, maar waarvan de normale productie grootor is dan het ver bruik, behoort te wonieu ingekrompen, en in .geenen deele behooren bedrijven, welke niet gewoon waren dergelijke ge wassen te verbouwen, hiermede in deze tijdsomstandigheden to beginnen. In. Let bijzonder wordt hier gedacht aan de teelt van grovo tuinbouwgewassen in land bouwbedrijven, waarvan tot dusverre deze gewassen niet werden verbouwd. In de derde plaats moet zooveel als zulks bij een rationeel bouwplan kan wor den doorgevoerd de teelt nagelaten wor den'van gewassen, die vrijwel uitsluitend voor export verbouwd werden. De minister deelt verder mede, dat hij de volgende maatregelen zal nemen ter ondersteuning van dij hiervoor omschre ven cultuurrichting. In de eerste plaats zullen de voor binnenlandsch verbruik verbouwde gewas sen zoo noodig zijnerzijds pangekocht worden tegen flinke prijzen. Voor de vaststelling van deze prijzen zal voor elk product een commissie van advies benoemd worden, waarvan, drie leden zullen worden aangewezen door de landbouworganisaties, en drie door den minister van landbouw, nijverheid en handel. Deze commissie voor prijsbepaling zal haar advies in de eerste plaats moeten baseeren op productiekosten. Voorts zullen zoodanige maatregelen genomen worden, dat de verbouw van geheel of gedeeltelijk voor export go- teelde gewassen minder winstgevend zal zijn dan de teelt vair landbouwproducten voor binnenlandsch verbruik. Ge brek aan waggons. Naar men aan de N. R. C. meldt, hebben van het nijpend gebrek aan wag gons niet alleen de kolenmijnen te lij den, maar ook een belangrijke en voor ons land nieuwe industrie, t. w. de nieuw aangebroken kalksleengroeven. Zoo is een onderneming, die sedert ©enige maanden reeds bezig is kalksteenhouden den grond te .ontginnen, o.a. benoorden het station Schin op Geul' bij Valkenburg, sedert de laatste drie weken verstoken gebleven van de zending van ook maar een enkele waggon, noodig voor het af- afvoeren van de productie. Aanvoer van R eg e e r i n g s gr aan. Naar het Rijksbureau voor de distribu tie van graan en meel aan de Msb. me dedeelt, is het bericht, als zoude terstond, na de benoeming van Lloyd George alle laadruimte van schepen uit Amerika be schikbaar gehouden zijn voor het versche pen van graan naar Nederland, van allen grond ontbloot. Wel is het waar, dat door de regeering is besloten om voortaan de voor den graan-aanvoer bestemde sche pen uitsluitend met voor de regeering bestemde granen te beladen, doch deze maatregel staat in geenerlei verband met hat optreden van Lloyd George. Be perking spoor-goederen- 1 dienst. Naar de Tel. verneemt, bestaat het plan binnenkort verscheidene goederentreinen op te heffen. Dan stationschefs is reeds opgedragen te willen opgeven, welke Dei nen het best kunnen worden gemist. Een mooie trek van onze Koningin. Men schrijft uit Eindhoven aan do „Prov. Noordbr. 'Crt." Toen H. M. de Koningin van het Phi lips-sport terrein, waar zij eenige oefenin gen had bijgewoond, over den Parallel weg naar het station zich begaf, werd H. M. overal luide en hartelijk toege juicht en beantwoordde zij met de haar eigen beminnelijkheid de blijken van sym pathie der Eindhovenaren. Een groepje, een dame in 't Zwart en een verpleegster met een rustbed, waarop een .patiëntje in haai- midden op een balkon begroette met blijdschap de Lands vorstinne. H. M. boog eerste gra cieus en groette wuivend het patiëntje; en herhaalde malen keek zij nog om naar bet tafereeltje, dat haar blijkbaar diep getroffen had. Want op hot Stationsplein vroeg H. M aan den Burgemeester „Wie woont daar in dat groote 'licht gekleurde huis?" Het Raadslid B. Majesteit. Vol belangstelling informeordo H. M. naar het patiëntje, vroeg don aard der ziekte, 't verloop or van en toonde zich verheugd over d© toenemende genezing. Zij droeg den Burgemeester op die daar op dat balkon 'zoo vriendelijk hadden staan wuiven, haar hartelijken dank over te brengen voor de sympathiebetuigingen, met de "beste groeten voor patiëntje en ouders en dat zij van harte gaarne hoopte dat hun kind spoedig algeheel hersteld moge zijn. Voorzeker een fijne trek van onze be minde Koningin, die in al haar groote zorgen voor haar land, het lijden haror onderdanen met fijnen tact te verzachten weet. De Maatschappij Zeeland. De maildienst van de „Zeeland" wordt a.S. Maandag, 18 dezer hervat. De „Prins Hendrik" zal dan naar Engeland' ver trekken. Een Duitsch oordeel ove r onze kolenschaarschte. Onder den titel „Kolennood in Hol land" schrijft de officieuze „Norddeut- sche Allgem. Ztg."In de Nederlandsche bladen neemt het aantal "berichten over 't gebrek aan kolen, ten gevolge van den beperkten toevoer uit DuitsclJand dage lijks toe. De Duitschers voelen in uit opzicht met de Nederlandsche mede, daar ook wjj in sommige stréken ran het rijk onder kolenschaarschte ljjdon. Bij dón kolenrijkdom van Duitschland schijnt dit oppervlakkig beschouwd verwonder lijk, te meer daar bij de mijnon grooto hoeveelheden kolen Éggen, die op ver zending wachten. Het is hier dan ook in hoofdzaak een toansportvraagstuk. De groote afstand tusschen de verschillende oorlogstooneclen, en het feit, dat wij ook onze bondgenooten met wagens moeten helpen, zijn oorzaak, dat er voortdurend een groot gebrek aan rol lend materieel zich doet gevoelen. Ne derland is derhalve feitelijk zelf schuld aan dezen nood, te meer indien men bedenkt, dat in Nederland een gedeelte van 't materiaal soms ongebruikt bleef. In .Duitschland wordt er ook over ge klaagd, dat de Duitsche wagens zoo langzaam uit Nederland terugkomen. De verzorging van Nederland met- kolen uit Duitschland zou waarschijnlijk aanmer kelijk verbeteren, indien Nederland er toe kon besluiten, de kolen zelf af "te halen in al die gevallen, waar het ver voer te water niet mogelijk is. De toestand in Djambi. Bij het departement van Koloniën is ontvangen het volgende bericht van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië Nog een compagnie infanterie keert uit Djambi naar Java terug. D u u r t o-t o e s 1 a g. Naar dc „Tel." verneemt, zal over eeni ge dagen een wetsontwerp tot het v$r- leenen van duurte-toeslag aan rijksper soneel over 1917 worden ingediend. De bedoeling moet zijn, in het algemeen de toeslag te bepalen op 12 pet. van het inkomen, met een loongrens van hoog stens f 1800. Over hot loopende jaar be droeg de toeslag 8 pet., met een loon grens van f 1200, die later tot f 1500 is uitgebreid. Er wordt echter ook thans een maximum-bedrag vastgesteld, waarboven do toeslag niet mag gaan. Ook in do kinder-toeslag worden eenige veranderingen gebracht. maakt u gezond. Als GIJ verschijnselen van nierzwaklo hebt, zooals waterstoornissen, onzuiver bloed, rheumatiek, ischias, spit, niergruïs of -steen, rugpijn of onnatuurlijke ver moeidheid, beproef dan de nieuwe ros ter's methode Geef rast aan uw gestel door min.Ier vleesch, thee, koffie of opwekkende mid delen van welken aard ook te gebruiken, en drink meer water en meer melk. Ver mijd te veel inspanning en zorgen. Geniet meer frissche lucht, slaap en lichaams oefening in de buitenlucht. Breek on middellijk met alle twijfelachtige gewoon ten. Deze verstandige methode is goed! voor elk, maar men kan natuurlijk niet ver wachten, dat de nierzwakte zonder ver dere hulp verdwijnt. Zieke nieren ver- eischen behalve zorg een niergenieesuud- del. Mochten uw nieren verzwakt zijn of worden, hierinner u dan Foster's Rug pijn Nieren Pillen, het speciale genees middel, dat de nieren regelt zooals la xeermiddelen de ingewanden- regelen. Foster's Pillen en Foster's Betere Ge zondheid methode passen allen man nen en vrouwen, oud en jong die reden hebben om hun nieren te ver denken. Wacht u voor namaak, elke echte lioos draagt de handteekening van James Fos ter. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Goes verkrijgb. bij de Paauw Co. en te Middelburg bij Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 p. doos of f10.p. zes doozen. Doot Gedeputeerde Staten is be noemd tot kapitein der 2e klasse bij den Provincialen Stoonibootdienst op de Wes- ter-Schelde, dhr. Th. A. de Smit. Middelburg Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is de heer L. C. v. Nop pen, adjunct-commies der le klasse ter prov .-griffie, met 1 Januari a.s. bevorderd tot commies en de heer G. B. C. van Swers, adjunct-commies der 2e klasse tot adjunct-commies der le klasse. Door 90 winkeliers is een adres aan den gemeenteraad verzonden, waarir adhaesie wordt betuigd aan een adres van 54 winkeliers, ingekomen in de jong ste raadsvergadering om een verordening te maken op verplichte winkelsluiting ge durende den abnormalen tijd. Van de Electrische tram1 is! heden middag een motorwagen bij de Abeele gederailleerd. De dienst ondervindt daar door vjeel vertraging. Goes. Gisteravond is de verordening tot beperking van het gasverbruik 'ip werking getreden. De agenten van po litie hadden vóór 8 uur 's avonds do moeite genomen do Winkelierste Waar schuwen, dat te 8 uur de gasvlammen in winkels en étalages gedoofd moesten worden. Na hot genoemde uur trad dan ook een schior Egyptische -duisternis in. Vele winkeliers, vooral zij die gewoon waren -te 9 uur hun zaken, te sluiten, meenden niet boter te kunnen doen, dan aanstonds maar te sluiten. Anderen, w.o. sigarenhandelaren en slagers, keerden tot den goeden ouden tijd terug en plaat eten pen petroleumlamp in hun winkel. Sommigen gingen nog verder tortig en gebruikten kaarsen en zelfs werd een étalage beschenen door het zwakke schijn sel van brandende vetpotjes. Men begrijpt, dat op het uur dor in, werkingtreding Jan, Rap en zijn maat op straat waren, om getuige te zijn van de vervroegde verduistering der winkel straten. Het beste ware nu, dat de voorstanders van de 9 uur-winkelsluiting afspraken hun zaken voorloopig om 8 uur te duiten. Wij vernemen, dat dit plan reeds is ge opperd. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat de politie geen bijzondere maatregelen be hoefde te nomen tot handhaving der ver ordening. Er is geen enkel proces-verbaal opgemaakt. Ieder is dus blijkbaar vol doende doordrongen van de noodzakelijk heid van den eisch tot bezuiniging. Op de alphabetische voordracht van de benoeming als gemeente-ontvanger staan de heeren: 1. D. A. Gonstandse beëedigd rijksklerk ter bewaring van de hypotheken, het kadaster en de scheeps- bewijzen te Goes en 2. J. J. L. Schiat- hart, adjunct-boekhouder ten kantore van den gemeenteontvanger te Arnhem. De Raad der gemeente zal Woensl- dag 20 December, des avonds 8 .uur, iu openbare vergadering bijeenkomen, ter bespreking van: '1. stemming inzake subsidie aan bijzondere bewaarscholen (voorstel van Dissel, waarover in 'de vorige vergadering de stemmen staakten) 2. bepaling van bet bedrag waarvoor door den nieuw te benoemen gem.-ont vanger zekerheid moet worden gesteld; 3. benoeming gemeente-ontvanger4. aan gaan van een geldleening van f 30.000 ten behoeve van 'de gasfabriek, in ver band met de gaslevering aan Kloetinge. Vlissinoen. De brievenbesteller J. J. de Koning wordt 16 Dec. verplaatst naar Breda (postkantoor). Hoedekenskerke. In do Maandagavond gehouden vergadering van de Vereeniging „Het Groene Kruis" waren 20 leden tegen woordig. Het aftredend bestuurslid J. D. Elenbaas werd met 19 stemmen herko zen (1 in blanco). De rekening en ver antwoording van don penningmeester werd goedgekeurd in ontvang op f74, in uit gaaf op f 88.34, dus met een nadeelig saldo van f 14.34. Beslaten werd twee nieuwe jieten ligstoelen aan te schaffen. Schore. De naar Middelburg vervoerde soldaat der veldartillerie lijdt niet aan nekkramp. Krabbendijke. Zaterdag 9 dezer verga derde alhier het comité van het Roodo Kruis in Oostelijk Zuid-Beveland. Na het afdoen van verschillende huishoudelijke werkzaamheden werd beslaten in samen werking met de Nederlandsche urgentie- raden te trachten zoogenaamde Roode Kruis-noodhelpsters op te leiden. Deze op leiding geschiedt kasteloos voor de deel neemsters, doch vordert van haar eenige uitgaven voor reiskosten. Het comité be sloot voor zooveel noodig en voor zoo veel mogelijk de aspiranten in de reis kosten tegemoet te komen. Voor de toe lating wordt een schriftelijk bewijs ge vorderd, waaruit blijkt, dat de aspirante zich bereid verklaart oma. de oplei ding in haar geheel, d.i. zoowel theore tisch als practisch, te willen volgen, en b, na de opleiding, in geval van oor log, den lande ten minste 'zes maanden te dienen. Do bladen meldden ons, dat voor de beetwortelsuikerfahriek te Halfweg de bietencampagne was afgeloopen. Dit kan van do fabrieken, die voor Zeeland wer ken nog niet gezegd worden. Wel heeft de aanvoer aan haven en spoor sedert begin December opgehouden, wel ging een schip met de laatste peeën, die aan de haven liggen naar de fabriek to Ze venbergen, maar bij het station liggen nog bergen van peeën. Voor ,do fabriek van dhr. Lenshoek, dienende om cichorei (bittorpoeën) te dro gen werden aan de haven ook peeën aangevoerd. ;Van plaatsen niet aan 't spoor gelegen komen ook schepen bin nen met ajuin en rapen en dan de aan voer van mosselen voor de kokerij; een en ander geeft aan de haven een ge zellige drukte en flink werk voor den lossen .werkman. Wemeldinge. Door den Commissaris der Koningin is aan den heer P. J. A. van Overstraten-Kruijsse alhier, eervol ont slag verleend als lid der gezondheids commissie, zetel Kruiningen, met ingang van 15 December a.s. ColijnsplaaL Het Bestuur van den Oud- Noordbevelandpolder heeft bepaald, dal het verboden is mosselen te rapen voor verzending naar het buitenland. Voor eigen gebruik mag ieder ze weghalen en ook voor don verkoop in do gemeente. Men moot alsdan voorzien zijn van een ver gunningsbewijs, hetwelk gratis is te be komen bij den dijkgraaf A. 'J. Ridder. Dinsdag hield de Vrouwenvereeni- ging alhier haar 18e jaarvergadering. Te- genwoordig waren 11 van de 12 leden en eenige begunstigers. Door de presidente werd de vergade ring met gebed en het lezen van een gedeelte uit Gods Woord, geopend, waar na de besprekingen, die hij de dames gewoonlijk spoedig in vollen gang zijn, aanvingen. Door de voorzitster werd een korte schets gegeven omtrent de oprichting en het bestaan der vereeniging en daarbij aangehaald hoe de vorige predikants vrouw, mevr. Loysen, geen moeite ont zag om de vereeniging tot 6tand te bren gen en wier gedachtenis bjj allen, die haar kenden, nog in aangename herin nering is gebleven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2