Uit de Pers. Het Schelde-vraagstuk. VAN STRIJD EN ZEGE Uit de Provincie. Kerknieuws. Ondsrwijs. Leestafel. ontvangen op' het vei zoek om maximum- prijzen voor inlandse he huiden te bepa len, en bijna met den dag gaan de leer- grijzen omhoog. Daardoor zal het noo- dig worden, dat ook de schoenprrjzen aanmerkelijk stijgen. Aan het slot der vergadering werd in uitzicht gesteld, dat bij het stijgen der huidige leerprijaen he( schoeisel binnenkort f2 tot f2.50 per paar moet worden verhoogd. In de vak bladen zal den winkeliers daarvan nu reeds kennis worden gegeven, opdat Zij er werk van maken, hun voorraad tegen zoo goed mogelijke prijzen te verkoopen. Als een algemeene belemmering voor do industrie werd een enorm gebrek aan zool leer geconstateerd, waardoor allengs de toestand onhoudbaar zal worden. Uit ge voerde onderhandelingen viel op te ma ken, dat de regeering wel iets voelt voor distributie van zoolleer, doch dat distri butie van schoenen wegens te hooge kos ten niet zal kunnen worden doorgevoerd. (Huisgezin.) 'Goederenvervoer tusschen Nederland en Amerika. Naar de „Maasbode" verneemt, is ter stond na de benoeming van Lloyd Geor ge te 's Gravenhage een buitengewone Mi nisterraad gehouden, waarna onmiddellijk van regeeringswege aan de agenten in Amerika telegrammen zijn gezonden, waarin werd voorgeschreven, dat alle laadruimte, dus ook die, welke reeds be stemd was voor andere goederen, direct disponibel moet worden gehouden voor het vervoer van graan. „De Nieuwe Ct." schrijft over het ant woord van minister Loudon op de schrif telijke vragen van het Kamerlid Van Leeuwen, in verband met de oplossing van het Schelde-vraagstuk o.m. Men blijve er zich (echter) reken schap van geven, dat de internationale moeilijkheden waarin ons land bij of na het einde van den Europeeschen oorlog geraken kan, door deze verblijdendje vriendschappelijke verzekering niet ver minderen. Het drijven dor Belgische an- nexionisten blijft voor Nederland een ge vaar, omdat het beantwoordt aan mach tige stroomingen in de tegen Duitschland oorlogvoerende landen betreffende de waarborgen die tot verzekering van een duurzamen vrede noodig zouden zijn.. En ook de verwikkelingen die buitenlandsche pogingen tot „regeling" van het- Schelde- vraagstuk ons kunnen (niet moeten) berokkenen, blijven in hyt uitzicht, al zijn wij er thans zeker van, dat het drij ven om zulk een regeling met afstand van Nederlandsch territoir gepaard te doen, bij de regeering te Havre slechts af keuring vindt. Ik heb den strijd der menschlijkheid ge streden, en nog de overwinning niet behaald; tot moedig voortgaan wordt mijn kracht gestaald door 't vast geloof, gevolgd op veel ge beden. Ik heb gesmaakt des strijders heerlijk heden door strijd ia vrede in mijn ziel gedaald, en levensmoed, zoodat mijn kracht niet faalt zoolang ik niet mijn strijd heb uitge streden! Mijn strijdleus is in 's Heeren Naam te strijden, mijn strijddoel d'overwinning tot Zijn lof; mijn strijdzang wil ik aan Zijn glorie wijden, Die mij verhief tot strijder uit het stof! Laat dan mijn lied van strijd en zege wezen, Het levensdeel van allen, die God vreezen. (Rott.) NIJS1US. Bij Kon. Besluit is benoemd tot lid van den voogdijraad te Middelburg mr. M. P. Sipfces, kantonrechter aldaar; en is E. de Bruijne te Ter Neuzen, thans tijdelijk bureelambtenaar van deni Rijiks- waterstaat, benoemd tot bureelambtenaar 3e klasse. Gisternacht hoorde de zoon van den burgemeester van Fhilippine een onge woon. geruchthij ging kijken en be merkte, dat uit de weide van zijn vader ,7 runderen waren ontvreemd en door Jfederlandsche soldaten naar de richting van de grens werden geleid. Deze ont dekking deed het plan in duigen vallen. Enkele soldaten zijn in arrest genomen. Twee runderen, welke reeds over de grens waren, werden door Duitschers terug gejaagd, nadat hun was medege deeld, dat de "dieren gestolen waren. (N. R. Ct.) Soes. De Burgemeester verzoekt hen, die als kleinhandelaren meel of bloem ooodig hebben, hiervan ten Stadhuiz© aan gifte te doen. Wemeldinge. Gisterochtend vergaderde de Raad der gemeente. Tegenwoordig alle leden. Ingekomen is een schrijven van G<ed. Staten d-d. 10 November 1916 no. 147b. 3e Afd. houdende mededeeling, dat de jaarwedde van den Burgemeester en den Secretaris met ingang van 1 Januari 1917 is vastgesteld op f1100, welk schrijven voor kennisgeving wordt aangenomen. .Een verzoek van M- Boer om ontheffing van het betalen van school geld over 1916. Op voorstel van R. en \V„ wordt besloten ontheffing t© verlce- nen voor 1 kind over 3 maanden. Op voorstel van B. en Wj. wordt besloten) op het verzoek van de afdeeling Goes van het N. 0. G. betreffende verhoo ging van het salaris der onderwijzers, afwijzend te beschikken. In verband met ©ene circulair© van Z.Ex. den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, stellen B. en W voor, een© verordenig vast te stellen, op het gasverbruik in verband met de schaarscht© van steenkolen en leggen daartoe een concept over. Nadat is be sloten dit punt alsnog aan de agenda toe te voegen, wordt het concept arti- kolsgewijze voorgelezen en conform vast gesteld. De verordening tot heffing van een hoofdei ijken omslag, vastgesteld in, de vorige vergadering, wordt eonigszins gewijzigd en andermaal vastgesteld. Evop eens wordt de verordenig luidende voor schriften tot voorkoming van brand in de gemeente gewijzigd en vastgesteld. Aan de orde is de benoeming van een gemeente-geneesheer. Ingekomen zijn 4 sollicitanten, een der sollicitanten heeft zich teruggetrokken. Do verga/lering gaat over in geheime zitting ter bespreking van de sollicitanten. De geheime zitting opgeheven zijnde, worden de voorwaar den vastgesteld en daarna overgegaan tot stemming. Burgemeester en Wethouders vormen het stembureau. Ingeleverd wor den 7 briefjes, uitgebracht 7 stemmen, waarvan op K. der Kinderen 3, P. van Aalst 2, J. P. M. Geill 2. Hierna beeft eene tusschenstemming plaats tusschen P. van "Aalst en J. P. M. Geill. Hierna verkrijgt P. van Aalst 5 en J. P. M. Geill 2 stemmen, zoodat eene herstem ming plaats beeft tusschen K. der Kin deren en P. van Aalst, waarbij wordt benoemd K. der Kinderen met 4 st. Hierna wordt overgegaan tot benoe- ming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftreding van Anth. de Rroekert, met 1 Januari 1917. De aanbeveling bestaat uit Anth. de Broekert en Anth. Laven. Bij de stem ming verkrijgen Anth. de Broekert 5 en Anth. Laven en P. v. d. Werff ieder stem, zoodat Anth. de Broekert is her kozen. Nadat de voorzitter eenige mededeclin- gen heeft gedaan, betreffende de distn- butiewet werd de vergadering, nadat de voorzitter waar 'het vermoedelijk do laat ste zal zijn die in dit jaar wordt ge houden, den leden dank heeft betuigd voor deiï ijver dien zij in 1916 hebben betoond en hunne trouwe opkomst, met den wensch, dat zij in 1917 met den zelfden ijver de gemeentebelangen zul len behartigen, na rondvraag do verga dering gesloten. Schore. Blijkens de M. C., is onder de manschappen der veldartillerie, inge kwartierd alhier, een geval van nek kramp geconstateerd. De patiënt is ter stond per militaire auto naar Middelburg vervoerd. •s Heer Arendskerke. Maandagmiddag hield de raad dezer gemeente eene open bare vergadering, Welke bijgewoond werd door 10 leden lem den secretaris en waarin de heer v. d. Poel afwezig was. Na lezing en goedkeuring der notulen werden tot leden van de in deze ge meente bestaande Nieuwjaarscommissies beuoemd te 's Heer Arendskerke de hee ren J. Smit Sr. Voorzitter; D. Wl. Lin- denbergh, J. Valkier Jr., J. Burgen Wi. de Visser, H. Schout, J. de Ruiter. D Janse en L. van Vessem, Secretaris. Te JNieuw- dorp de heeren D. Schippers, voorz. J. J. de Jager, P. Blok, A. Baaijens, Chr. Zandee, C. Minderhoud, P. Dekker, P. de Putter, B. de jager, P. Geschiore en C. Schippers en te 's Heer Hendrik^kin- deren: de heeren A. Zandee, voorzitter, J. de Schipper, M. Vermeule, A. A. Snoo- dijk' en P. Oudkerk. Verder wordt vast- gesteld eene verordening betreffende be- strijding van drankmisbruik op dagen van demobilisatie in deze gemeente. In ver band. met een schrijven van het bestuur van den 'Nieuwen Kraaijprtpolder. wordt besloten, wanneer de door hom aan de vergadering van Ingelanden te doen© voor stellen, inzak© begrinting wegen, worden aangenomen, te laten vervallen de bij drage ad f921.09, welke tot heden jaar lijks aan de gemeente werd uitgekeerd voor onderhoud van wegen. Daartegen over zal aan den polder in onderhoud worden overgedragen al de verharde en niet verharde wegen, gelegen in den Nieu wen Kraaijert, met uitzondering echter van het gedeelte grindweg van den 'rijks straatweg tot den Kasteelweg, hetwelk bij d© gemeente in onderhoud blijft, terwijl ter "tegemoetkoming in de kosten van onderhoud van den grindweg van den Kasteelweg tot de grens met s Hoeren- hoek, door de gemeente aan den. polder gedurende 25 jaren een bijdrage zal wor den uitgekeerd ten bedrage van f 150 per jaar. Vervolgens wordt besloten aan ©tv kele gemeenteambtenaren over 1917 een duurtetoeslag toe te kennen, t.w. aan hen, die gehuwd zijn en een traktement ge nieten van niet hooger dan f1200, tot oen 'bedrag van f 50, en aan hen, dio ongehuwd zijn en een tractement genie- ton van f800 en daar beneden tot een bedrag van f25. Hiervoor zullen in aan merking komen de gemeenteveldwachters, de wegwerkers, de havenmeesters en de hoofden der Scholen, die ieder f 50, en de ambtenaar ter Secretarie en de on derwijzers, die ieder f 25 duurtetoeslag zullen ontvangen. In verband met dit besluit wordt een •ingekomen verzoek van de afd. Gaasv. h. Nederlandsch Onderwijzers Genoot schap, om verbetering der tractementeri van de onderwijzersin deze gemeente, voor kennisgeving aangenomen. Hierna komt in behandeling do Gem.-begrooting voor 1917, welke wordt vastgesteld in ontvang en, uitgaaf op f 43798.18Va met een post Hoolxlelijken omslag van, f 16000, en een post voor onvoorziene uitgaven van f825.24V2. Het tractement van den ambtenaar ter secretarie wordt verhoogd en van f 475 gebracht op f 600. Het maximum van hot bedrag der heffing van een hooüdelijken omslag in deze ge meente, wordt mede in verband met do kosten, voortvloeiende uit de distributie- wet 1916, verhoogd met f 3000 en vastge steld op f 16000. Ten .plotte wordt tot onderwijzer aan de openbare lagere s>ch. te 's Heer Arendskerke (Ouddorp) be noemd de beer J. de Jonge, tijdelijk onderwijzer te St. Annaland. Hierna sluiting. De heer jhr. U. E. Lewe van' Nijenstein hoopt, volgens de „Goesche Courant", op 29 December den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar tot burgemeester dezer gemeente werd be noemd. Nisse. Maandagavond trad alhier in de consistoriekamer der Herv. Kerk op Ds. Buinink van 's H.eerenhoek, om te spre ken voor de Chr. Werkliedenvereeniging over het onderwerp: De arbeid. De geachte spreker trachtte ons de betoekenis van den arbeid te doen ver staan, door te wijzen op de volken bij welke het Evangelie een kracht is ge worden, maar ook op die menschen, die het aardsche als bun hoogst geluk be schouwen. Aan de eene zijde ontwaart men, dat de arbeid beschouwd bij het licht yan lhet Evangelie, geen last, maar een zegen is, door God ons geschonken; aan den anderen kant ontdekt men, dat de mensch, die zonder God in de we reld leeft, den arbeid veelal als een last beschouwt, zoodat 'men die dikwerf al leen morrend verricht. Hij liet ons zien Minahassa, vóór en na de kerstening, te voren brachten ze daar hun tijd veelal in Itxligheid pn luiheid door, maar daarna Werkend in afhankelijkheid van God. ervarende dat het Evangelie een kracht is, die ook 'den mensch leert vragen Wat wilt Gij Heer©, dat ik doen zal; zoodat een ieder in zijn eigen werk, zal zien een Goddelijk beroep. Met vele voorbeelden uit het dage- lijksch leven maakte hij de aanwezigen, duidelijk, dat de .onrust in eigen hart, de groote oorzaak is van vele wanver houdingen, ook op gebied van den ar beid. Niet 'het meerdere geld dat betaald wordt voor het werk maakt den mensch tevreden, de ervaring heeft het ons ge leerd, maar onder en in den arbeid tot God op te zien, van Hem kracht be- geerende om onze taak, al is die dani ook zwaar, .gewillig op te nemen, dat alleen brengt den ziegen van den arbeid. Met zeer veel aandacht werd deze ernstige rede, op boeiende wijze uitge sproken, aangehoord. De eerevoorzitter Ds. Pont, was dan ook alter tolk, toep hij zijn Eerwaarde "den dank der aan wezigen toebracht. Arnemuiden. Zondagavond trad voor de Vereen, voor bijz. lager onderwijs op Geref. grondslag op Ds. J. Runia alhier, tot het houden van een Unierede. Naar aanleiding van Spr. 226 toonde spr. op heldere wijze aan, tot welk© dwaasheden de evolutietheorie leidt en dat ons beginsel bijz. onderwijs eischt, dat heerlijke vruchten draagt. Met een opwekking tot de ouders, om toch het tot het houden van een Unierede. nen, besloot spr. zijn aandachtig aange hoorde rede. Terneuzen. In de vergadering der Anür. Kiesvereniging voor bet district Oost- burg, welke te Terneuzen werd gehouden, is besloten een afgevaardigde te zenden naar de vergadering van het Centralen Convent. Tot afgevaardigde werd benoemd dhr. C. v. Wijck .en als diens plaatsver vanger dhr. J. v. Es. Maandagavond is het eerste con cert gegeven door de R.-K. Militaire Ver- eeniging. In dit concert zijn opgetreden dhr. v. d. Sande en dhr. en mevr. Santhagens. Het was bepaald een goede avond, en wanneer het voor 't pubhek was open gesteld, dan zonde het overigens ruime lokaal te klein geweest zijn. Naar wij vernemen ligt het in 't voor nemen der vereeniging nogmaals zulk een avond te organiseeren. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bergambacht P. Kuijlman tc Lunteren. Bedankt voor Koudekerk a. d. Rijn, door Joh. Laurense te Diemen. I B0T88efe. l 'hr. G. v. d. Zande, benoemd tot ouderling bij de Ned. Herv. Gem. alhier, heeft zijn benoeming aangenomen; dhr. P. Schipper, benoemd tot diaken, heeft voor die benoeming bedankt. Arnemuiden. Bij de verkiezing alhier van drie notabelen voor de Ned. Herv. Gem. werden gekozen de candidaten der Gereformeerden de heeren C. van Waarde, R. Schroevers en L. van de Ketterij. Colijnsplaat. Door het kiescollege alhier word tot diaken in de plaats van dhr. A. de Pree Az., die bedankt had, ge kozen dhr. Joh. van Schaik. Geref. Kerken. Beroepen te Hoogvliet A. Taal te Br ui nissete Midwolda E. v. d. Laan te Onstwedde. Verschenen is het jaarverslag van het Nederlandsch Bijbelgenootschap over 1915. Herdacht worden do overleden hoofd bestuurders mr. M. A. Swellengrebel en W. H. v. Oordt. De jaarvergadering had plaats op 14 Juni onder voorzitterschap van den heer E. René van Ouwenallen en viel samen met de Zendingsconferentie. Afgevaardigd werden ter Bijbelvertaling op Mdden-Celebes dhr. dr. H. v. d. Veen en verder dhr. P. Kuylman, als secre taris van den Zendings-Consul met hunne echtgenooten. Tot leden van het Hoofdbestuur wer den gekozen de h.h. mr. dr. C. F. Schoch, A. W. F. Idenburg en prof. dr. H. Bavinck. Prof. dr. I. v. Dijk houdt een lezing over vermindering van innerlijk contact met den Bijbel en de oorzaken daar van. Als oorzaken noemt de spreker: lo. de overlading der intellectueele vorming onzer jonge menschen. De scholen met den Bijbel doen goed werk, maar bet voortgezet onderwijs met den Bijbel is te sporadisch. Erger dan de overlading is 'het intellectualistisch karakter van ons onderwijs. Daardoor raakt de klankbo dem weg voor het verstaan van alles wat ligt buiten het louter-logische. Maar ook het huisgezin heeft schuld. In vele gezinnen ontbreekt de stille, rus tige atmosfeer, waarin de Bijbel wil ge lezen zijn. Het moderne huisgezin is een duiventil. Man, zonen en dochters vliegen 's morgens uit en 's avonds in. En nu wil men zoo waar de moeder nog uit laten vliegen in 't sociale. Het huisge>- zin wordt transitoplaats. En de moeder een lieve overtolligheid. Ik zou wel eens willen weten wat een moeder, die de vlakte van het sociale is opgegaan, zou hebben te vertellen, dat werkelijk on vergetelijk .voor haar kinderen zou zijn. En dan de ouderen van jaren cou ranten en het drukke leven. De Bijbel ondergaat zoo dikwijls de onlieleefdc1 hou ding van iemand, met wien wij spreken, maar die eigenlijk luistert naar iemand anders. En dan die drukte - wij loopen achter alles aan de moderne mensch krijgt een kinomatograpliische ziel. P Bijbel spreekt van rust in God, van herd en vertrouwen. Ik denk, dat er wei nig „lofzangen in stilheid" tot God op klimmen. 't Is of bij al die drukte de oude Bijbel al langer hoe verder van u af komt of 'tis alsof men van den Bijbel afgeleefd is. Daar zijn er die dit met weemoed zeggen. Wij leven in een gansch anderen damp kring. Voor zeer velen zijn de realiteiten Koninkrijk Gods, eeuwig leven, hemel en hel, zonde en genade, eeuwigheid en oor- doel louter klanken geworden. Het ge vaar in zoo'n omgeving af te dalen is zeer groot. De Bijbel noemt dat dalen in al zijn stadiën: „het liefkrijgen van de tegenwoordige wereld". Hoeveel stille tragedie sluit dat woord in! Er staan ook zulke lastige woorden in dien Bijbel, maar ze zijn van onzen Heiland. Letten we er niet meer op, dan begint die Bijbel ons vreemd aan te zien. We hebben dan de geheele wereld soms gewonnen, soms ook verloren, in beide gevallen zegt de Schrift rondwegwat baat het u! Ziehier eenige oorzaken voor de ver mindering van innerlijk contact met den Bijbel. i I De afvaardiging van dr. H. v. d. Veen, een neef Van onzen Burgerschooldirec teur, geschiedde op de meest hartelijk© wijze. Deze taalgeleerde was eerst be stemd voor Halmaheira, maar de Utrecbt- sche Zendingsvereeniging heeft hem af gestaan aan den Gereformeerden Zen- dingsbond voor haar arbeidsveld in Mid den-Celebes onder de Toradja's. Ds. Bee- kerikamp eindigde zijn toespraak met de bede tot het Bijbelgenootschap: geef gij ons uw Toradjabijbeltot den bond: geef ons uw Toradja-zendeling en tot den Heer der Zending: geef Gij ons uw Toradja- harten, opdat door het vertaalde woord ook voor hen Uw Koninkrijk kome. Als een beschamend voorbeeld van of fervaardigheid trof mij het volgende: „In het zendelingshuis te Segaran zijn twee kleine meisjes. Dezen hadden het Eeuwfeestboekje van Aletta Hoog gele zen en vonden het zoo mooi, dat ze iets wilden doen voor het Bijbelgenoot schap, waarvan hot had verteld. Zij kre gen nu van vader en moeder een jpaar kippen, die zij verzorgden en waarvan zij de eieren verkochten. Toen nu de Zendingsconsul eens te Segaran kwam, werd hem in triomf een rijksdaalder over handigd, als opbrengst van de eieren". Voor nieuwsgierigen deel ik mede, dat het tekort over 1915 bedroeg f 10.813.455. Wie verkoopt daarvoor eieren? G. K. B. Geslaagd te Rotterdam voor devrije- en ordeoefeningen mej. N. S. Willemsen, (van lerseke) te Middelburg en J. v. Noppen te Ridderkerk. De Uniecollecte bracht te Haam stede op f 66.66. Te Weltevreden is geslaagd voor 2en stuurman, J. Adriaanse, afkomstig uit Vlissingen. „Uw Belang." Verschenen is het eerste nummer van „Uw Belang", Maand blad voor Evangelisatie. Het wil „een nederige plaats innemen' in de rij der organen, die het voor do eero Gods opnemen en niet nalaten ge- duriglijk te wijzen op de heerlijkheid van het wandelen voor Gods aangezicht." Het wil alzoo het godsdienstig loven star ken, waar dit gevaar loopt to verzwak ken en het wil redden, die dreigen ver loren te gaan. Het bijblad heeft pen ander oogmerk en wil steunen alle instelling of inrich ting, welke ten doel heeft het godsdien stig leven op te bouwen of Cliristelijk lager of hooger onderwijs to geven, of ook Christelijke barmhartigheid te oefe nen. De bedoeling is dit bijblad te be stemmen tot orgaan van de in wording zijnde Maatschappij tot geld verschaffing voor Kerk- en Schoolbouwhel voor vra gen aangaande die Maatschappij open to stellen en er besprekingen in te houden over vele andere zaken, die voor Ker ken, scholen en stichtingen van Barm hartigheid van groot belang zijn. Dit bij blad wordt speciaal geredigeerd door ds. K. Oussoren van Huizen, die een belang rijk aandeel heeft in het v oor bereid in gsi- werk voor de oprichting van de bedoeldo Maatschappij. Het bureau van •administratie is ge vestigd te Huizen {N.-H.t Een abonne ment op „Uw Belang' kost f0.7o per jaar; zonder hijblad f0.45 per jaar. Kerkeraden, commissies of Vereenigin- gen voor Evangelisatie of verspreiding van Christelijke lectuur, die met het hoofdblad wenschen te werken, kunnen het bij afneming van êen groot aantal tegen lager tarief bekomen. Een deel der oplage wordt gratis verspreid. Niemand verzuim© kennis te maken met dit goed verzorgde Maandblad. Moge de arbeid der redactie rijk gezegend worden. Het Christendom in Woord en Beeld door dr. Rogge, bewerkt door prof. dr. H. M. v. Nes. Rotter dam J. M. Bredee. De 15e aflevering van dit prachtwerk bevat weer velerlei op gebied van his torie en kunst, hetwelk het oog streelt en 't geheugen opfrischt. Deze aflevering is grootendeels gewijd aan Calvijn; doch zij bevat ook mieer dan een photo, die aan andere groote mannen herinnert, o.a. Beza, De Coligny, Joost S. Buyck (den laatsten R. K. burgemeester van Amster dam, Keizer Karei V, Menno Simons. Fijn vooral is de reproductie van Reuser „Kerkboekje" en die van den Sint Peter te Genève. Een pleidooi voor gewetensvrij heid. Rotterdam v. Sijn Zn. Op het titelblad prijken een paar ci taten van da Costa en Thorbeeke. Cita ten die niets zeggen, wanneer men niet weet of deze menschen ooit gedacht heb ben aan de mogelijkheid dat de twin tigste eeuw een stel dienstweigeraars zou opleveren. De schrijver van deze bro chure haalt een en ander aan uit kran tenartikelen van dr. Kuyper, dr. do Vis ser, dr. Kohnstam en anderen, en doet verslag van een onderhoud met eerst genoemde. Voor de dienstweigeraars is deze brochure een hart onder den riemi. Wij voelen alles voor tegemoetkoming aan consciëntiebezwaren, ook van deze heeren; doch wij roepen allen jongeman nen toe: alvorens hen te volgen, onder zoekt goed of hun standpunt, hun mystiek, hun vierkante logica daartoe uitlokken. Wij vestigen ook de aandacht op het Kerstnummer van het Geillustreerd Volks blad van Van Sijn. Het bevat weer veel moois en kost slechts enkele centen voor de verspreiding. Vaderlandsliefde. MenschenHefde. Opvoeding, door Carry v. Bruggen. Baarn Hollandiadrukkerij. Dit is Serie 9 no. 1 van de Levens vragen. Do Schr. heeft omtrent vader landsliefde, menschenliefde, Christelijke deugden, taal, geloof, kerken enz. denk- beelden waartegen wij rechtstreeks zou den moeten ingaan; wat niet zeggen wil dat inzake opvoeding en geschiedenis onderwijs niet enkele behartigingswaar- dige wenken in deze brochure voorkomen,; doch die waren al lang bekend, zoodat wij ook zelfs om dat goede, deze bro chure niet behoeven aan te bevelen. Bijbelsche Geschiedenissen aan kin deren verteld door C. F. Schötteln- dreier. Nijkerk, G. F. Callenbach. De ervaring heeft geleerd dat dit een goed, practisch, leerrijk boek is, de Schrift- getrouwe verbalen, met een tekst uit de Schrift onder iedere les en aanduiding van de kapittels waaraan zij is ont leend, daarbij ook de keurige plaatjes in deu tekst maken het tot een alleszins verkieslijk lees- en leerboek. Het heeft bovendien onze aanbeveling al sinds lang niet meer noodig. Het beleefde toch in korten tijd een vijfden druk, tot een ge tal van 60 a 75 duizend exemplaren. Hetgeen te begrijpen is. Gelouterd en gestaald, door J. "A. Noderbragt. Den Haag, J. Bootsmia. De heer Nederbragt,, leeraar M. 0. in de Staatswetenschappen, en daarbij be kwaam journalist, is dezer dagen van een studiereis in Duitschland terugge keerd, en brengt in een dertigtal boeiende opstellen verslag uit van zijn "bevinding. Hij vertelt velerlei belangrijks over do kleurstoffenindustrie, de Rijntollen, _de Duitsch© soldaat, het militairisme, do Duitscho koloniën, de vrouw in den oor log, het drinken, de geestelijke winste van den oorlog, enz. en doet dit alles nuchter eu bezadigd en waardeerend, onpartijdig en objectief. iWje met dezelfde eigen schappen in zich dit hoek leest, zal wel eenigermate van anti-Duitsche gevoelens

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2