Zaterdag 9 December 1916 31e Jaargang No. 69 0e dropte Oorlog» Staten-Seneraal Binnenland. Uit de Pers. Gemeenteraad van Goes. De Zeeuw c -■-J««a—giwmmmmmmM i i minui ■—on——u—»a* Uitgave van df> Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: iINGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: Pd» MA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers: ^sterbaan Le Cointro - Goes. De Belgische regeering en het Schelde- vraagstuk. Eindelijk is eeai officieel dementi afge komen der Belgische regeering te Havre van' de door enkele Belgische politici ge voerde belachelijke actie tot uitbreiding van België's grondgebied na den oorlog. In antwoord toch op vragen door het Kamerlid 'van Leeuwen gesteld, heeft mi nister Loudon o.mi. het volgende mede gedeeld „Die Belgische Minister van Buitenland- scire Zaken heeft mot instemming van zijn medeleden der Regiering, aan .den gezant der Nederlanden te le Havre zijn standpunt ter zake schriftelijk doen kennen, verklarende, dat Zijn Excellen tie, met den wensch, dat do betrekkin gen tusschen België en Nederland bij voortduring! lret kenmerk van vertrouwen en vriendschap zouden blijven dragen, niet aarzelde te herhalen, dat d© Belgi sche Regeering ten sterkste afkeurde alle drijverij, die aantasting van de integri teit van het Nederlandseh grondgebied mocht "beoogen." Laten de op buit beluste Belgische hoeren nu voortaan maar zwijgen. Wi© neemt hen nu nog au serieux? Tweede Kamer. Conclusies. Ymuidensche slui zen. Postpakkettentarief. Gisteren zijn verschillende minder ge wichtig© ontwerpen en conclusies behan deld. Van de rneeT belangrijke zaken noemen we de s'luizenkwestie te IJmuiden. Het betreffende ontwerp stelt voor bouw van een schutsluis en verbeteringvan het Noordzieekanaal. L Door de IJmuidensfche sluizen kunnen, naar het zich laat aanzien, over ©enige jaren de grootste schepen niet meer bin nenkomen. Thans is de slagdorpeldiepto der groote sluis 10 Meter en reeds (is ter één schip geschat, dat miet zijn diep gang van mleer dan 9 Meter het uiterste van wat door die sluis mogelijk was bereikt heeft. Zoo is de ontwikkeling van het groote kanaal door de ontwikkeling van den scheepsbouw al weer ingehaald. Na verdediging van het ontwerp door Iiubrecht en 'Bongaerts is het w.o. aan genomen. 1 1 Verder "is oi.mi. aangenomen het wets ontwerp tot verhooging van het postpa- kettentarief. B-iji de regeling van werkzaamheden is besloten de volgende week de nieuwe leening en de zegelbelasting te behan delen. Nog werd een poging gedaan van rechts omi ook de dividend- en tantième belasting weer op de agenda te krijgen. Gaarne had de heer Kolkman dit ont werp weer op de agenda gezien; hij' be reikte evenwel z'ijn doel niet. Beknopt overzicht van den toestand. Wat zal nu het verdere lot van Roe menië zijn? We weten :het niet. Omtrent de ontwikkeling, die het nieu we oorlogsbedrijf in Roemenië zal me- mcvij verkeert 'roten imoig .giekeel' in iie?t duister. Verschillende mogelijkheden doen zich voor, voor elk waarvan men ver schillende aanwijzingen kan vinden, die echter miet ide minste 'zekerheid nog geven. Zoo zou het kunnen gebeuren, dat Roemenië genoeg heeft van de onaange name ervaringen, die het in den oorlog heeft opgedaan en, tot een afzonderlijken vrede, de hand aan zijn tegenstanders reikt. Een andere mogelijkheid is, dat de oen- tralen met de bezetting van de oentra zich tevreden jstellen en de strafexpe ditie zullen staken. Tenslotte is het mogelijk, dat ze hun offensief tegen de Roemeensche troepen, die nu den uitersten linkervleugel' van het Russische leger vormen, zullen voort zetten en daarmede 'een nieuwe phase opi het Oosterfront gaan beginnen. Volgens Berlijln is thans het aantal Roe meensche krijgsgevangenen op 123.000 ge stegen. Dit getal zou nog wel grootec rijn, wanneer niet een groot aantal Roe meensche soldaten opi hun vlucht de uniform met burgerkleeding had ver wisseld. Donderdag hebben zich na vier weken lang omdwalen en bewonderenswaardiger! tegenstand nabij! de monding Van de Alt e overblijfselen van de eerste Roemeen sche divisie aan den Oostenrijk-Hongaar- schen overste Szivo overgegeven. Gedeel ten van tien bataljons, een escadron en zes batterijen, te zamen 8000 man, onder wie 6 overstem met 26 kanonnen, legden1 de wapenen neer. Italië «erkgsmaede? In een hoofdartikel van de „Roma" schrijft de afgevaardigde Avturo Labri- ola: „Door de wederoprichting van het Koninkrijk Polen, door den strijd in Roe menië en de invoering van den vader- landschen hulpdienst in Duitschland schijnt, liet, alsof het einde, van den oor log meer dan ooit in de verte verdrom drongen wordt; vooral, wanneer de,geal lieerden op hun program de militaire verplettering van Duitschland (Asquith en Briand) en de verbrokkeling >van PosL tenrijk (Bosselli) voorstaan." Er worden van het volk ongekenjdo financdeele offers gevraagd, zegt hij, en dan Inleent hij niet ten onrechte dat het de plicht der regeering is, 'da Weening van het volk omtrent een .ver dere voortzetting van den oorlog te vragien. Deze volksvertegenwoordiger uit ver volgensl de klacht, dat Cadorna met do verovering van Italië irredenta nog niet ver gevorderd is, niettegenstaande de geallieerden nu den tierden oorlogswin ter ingaan Wie geregeld de Italiaansche bladen leest, stoot immers op dezelfde soort klaagliederen. Er beerscht in het zon nige land een droevige stemming. De oor log vraagt onnoemlijk veel offers ©n wen bereikt niets Minister Van G§n. Toen minister Van Gijn gisteren in den laten namiddag in de vergadering der Tweede Kamer kwam, werd hij op1 bij zonder hartelijke wijze begroet. Tal van leden uit allé fracties tradien op l.eih toe (en drukten hem de hand. De minis ter was voortdurend het middelpunt van een groote gfroep leden. Uil alles bleek, hoe men zjjn aanbinven op pips stelt. Tel. Het s.s. „Rindjani" gezonken? Volgclns een ontvangen Lloyds-telegram is het s.s. „Rindjani" 8 dezer gezonken. Die geheele bemanning is gered. Het s.s. „Rindjani", passagiersboot van de Rotterdanïsche Lloyd, was' op reis van Batavia naar Rotterdam en vertrok 2 De cember van Las Palmas'. Het stoomschip werd gebouwd in 1906 en had een tonnenmaat van 4931 bruto ton en 3127 netto ton en stond onder oomWamdo van kapitein W. Adam. Volgens mededeeling van den Rotte:- damschen Lloyd, moet met de „Rindjani" een andeT schip bedoeld zijn, daar de „Rindjani" den 7den te Falmouth is aan gekomen en zich aldaar nog moet be vinden. Ons amendement. II. Het verzoek van de «ingvereoni- ging „Oefening baart Kunst" am 's Woens dagsavonds het bovenlokaal van het beursgebouw te mogen gebruiken ,voor het houden van zangoefening, wordt a h. s. ingewilligd. De heer Hollmann wil in de voor waarden .opnemen: „tot wederopzegging toe." Aldus besloten. III. Vervolgens is aan de orde het ver zoek van Th. j. van dier Peijl pmi Aan wijzing van rooilijn voor een te boni- wen woonhuis en een klompenmakerjj op de perceelen, kadastraal bekend gie- meente Goes Sectie B, pos. 22 en 319, aan den straatweg naar Kloetinga R. en "Wi.'s voorstel tot vaststelling van een rooilijn wordt zonder discussie en z. h. s. aangenomen. IV. Vervolgens wordt behandeld het voorstel tot het plaatsen van een gas lantaarn aan den straatweg naar Kloe- tinge op de grensscheiding der gemeen ten Goes en Kloetingje, en wel aan de stadszijde van de villa van Mevr. Kake- beeke. De heer v. Dissel vraagt, of 'de gemeente Klöetinge dit niet behoort te doen, waarop 'de voorzitter' antwoordt, dat dit plan aansluit bij de yerlichtings- plannen van Kloetingo. 't Is wel een Prov. weg, doch '*t betreft de verlichting van de gem. Goes. t De heer Dekker zegt, dat 'them ook vreemd leek. Laat pns wachten, om eens te zien, hoe straks de toestand is. De heer Hollmann verzocht ook ver wijzing van de zaak naar de gascom- missie. B. en W1. hebben geen bezwaar tegen aanhouding, omdat de zaak nieit .urgent is. Besloten wordt tot uitstel. V. Voorts wordt behandeld het ver zoek van de N. V. Spoorweg Maatsch. „Zuid-Bieveland," tot wijziging der voor- waardien, vastgesteld by raadsbesluit .van 29 Mei 1916, no. 2 inzake de subsi- dieverleening aan de N. V. voornoemd, met het reeds gepubliceerde voorstel van B. en W. I De heer Hollmann zou aan het verzoek willen voldoen, omdat hij van ageeren weer uitstel verwacht. Spr. zou de plannen niet weer in de waagschaal stellen, temeer daar het toch de bedoe ling is aan den wensch te voldoen. De voorzitter handhaaft het voor tstel van R. en jW.1. De heer Dekker Steunt het voorstel van B. en Wj. (We moeten voorzichtig zijn, er wordt steeds wat afgedongen. In de Statenvergadering heb ik 'hetzelfde gezien. De heeren willen gich volstrekt niet binden. Zie naar het besluit be treffende de lijnen ten O. van het ka naal. Laten we nu vasthouden. De heer Fransen van de Putte zegt, dat het grootste bezwaar zit in de onbeperkte verbinding voor de toe komst. Op dit punt hebben wij1 toege geven. B. en W.'s' voorstel wordt, nadat het voorstel van den heer Hollman niet ge steund wordt, z. h. s. aangenomen'. Subsidie R.-K. Bewaarschool. VIII. Het voorloopig afwijzende voor stel van 'B. en (Wj. naar aanleiding van het verzoek van het bestuur der R.-K. Bijzondere school, om gom. subsidie te verleenen aan E.K. bewaarscholen, lokt discussie uit. De heer Brants constateert, dat in het praeadvies een mildere toon .is te beluisteren en zegt daarvoor dank. Ik lees er in, dat de meeining is, dat het het particulier bewaarsclioolonderwijs ook aanspraak mag maken op subsidie. Ik vind dit een merkwaardig voorstel, dat mij zeer verblijdt. Er blijkt uit een om keering in de gedachten. Het Bevredi- gingsrapport heeft daartoe het zijne ge daan in den lande. W© moeten het breed© terrein betreden. In de Kamer is de financieele gelijkstelling aangenomen, erii dit moet ook in de Gemeenteraden weer klank vinden, ook,' betreffende het be- waarschoolonderwijs. M'n vreugde wordt echter getemperd door de reserves. Men wil wachten 'tot de wet er isl. Als die er is, zullen we wel moeten. Het kan echter nog wel 5 jaar duren. Vindt U het nu noodig zoolang te wachten met de subsidie? Spr. citeert uitlatingen in de Tweede Kamer, van mr. Marchant, die mild over subsidieering van bijz. onderwijsl sprak. Waar tal van gemeenten ons zijn voor gegaan, o.a. Middelburg, moesten pok Wij ons op het ruimere standpunt stellen. De R. K. bewaarschool maakt aanspraak op de dankbaarheid der gemeente, want het is een goede inrichting, die klinkt als' een klok. Ev. wettelijke bepalingen zullen geen hooger eischen kunnen stel len, dan waaraan de school nu beant woordt. Dit geval staat niet op zichzelf. De andere particuliere bewaarscholen zul len ook komjen en hebben evenzeer rech- VERSCHIJNT ELKEN W£«K!>A<§L Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. postf 1M> Losse nummers0,05 Prijs der Advertentiën •15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ck 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend, Bij abonnement voordeelige voorwaarden., Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. ten. Baat ons beslui,ten om 'n subsidie geven van f100, dat is' zeer bescheiden. Do heer Bonner was ook teleur gesteld door het voorstel vaü B-. en Wi We hebben slechts te doen met een be scheiden verzoek. De particuliere bewaar scholen ontlasten de gpmeente ran groot» uitgaven, immers de optenbare bewaar school kost de gemeente f 18 per kindi. Sp!r. ondersteunt hei voorsfel-Brants. Wachten op de wet koml hem onwen- schelijk en onnoodig voor. Den Haag, Utrecht en Middelburg en andere pjaafc- sen denken er beter over. De heer Fransen van de Putte 'zegt, dat 'tniet zonder gevaar is zich aan een cijfer te binden. Het cijfer van £100 kan niet op goede gronden berusten. We dienen eerst wel te overwegen wat de gevolgen ervan zijn. Wanneer ik ook de tijden van tegenwoordig overweeg, vind ik verzwaring van de uitgaven wel zeer omgelegen. ;Spr. bepleit B. en Wi.'s voor stel De heer Dekker staat verwonderd ovgr deze redeneering. Immers het recht is toch erkend, of zijn dat maar mooie woor den zonder meer'. Het is altijd de tijd om recht te doen. Ik verbaas me, dat gezlegd wordt „Zonder voorbereiding". Men had toch de zaak kunnen bestudeeren, waar het request dateert van 18 Oct. Men had toch opgave van kosten kunnm vragen. B. en W:. hadden moeten onder zoeken of wel zeggenwe staan nog op het doode oud-liberale standpunt, waarbij geen recht erkend wordt. Bespa ren de scholen niet veel voor de gemeen te? Er zijn wel luxer zaken behandeld in dezen raad. Laten B. en W(. Ons niet afschepen met mooie praatjes zonder meer. De heer Brants: Het spijt me, dat do wethouder Fransen van de Putte geen hooger standpunt innam. Ik zit hier niet als mandataris van de R.-K. school. B- en W. willen wel, doch 'de tijdsomstan digheden laten hét niet toe. Dat frap peert me. Immers wat deed onze pre mier voor het onderwijs! Bij ons gaat bet voor de 3 bewaarscholen om slechts £300. W,anneer het verzoek billijk en recht is, dan mag niet Zoo gepraat wor den. Dan is het altijd de tijd om recht te doen. Ik vlei me nog eens, dat het verzoek gunstig zal worden ontvangen, temeer waar alle politieke partijen aan de bevrediging hebben meegewerkt. Zon der ruggespraak heb ik een minimaal bedrag genoemd. Do heer Fransen van de Putte vindt het practisch om eerst te pnder- 'z'oeken, alvorens cijfers te noemen, 'tls do vraag of we er met f 100 per school af 'zijn. 'tls daarom een ongeschikt mo ment, om op' deze zaak in te gaan. Im mers we zijn aan onze begrooting ge bonden. De heer Donner merkt op, dat ook hij niet gespreken heeft met het genoemde schoolbestuur. Laat ons f 100 geven, om een bewijs te geven, dat we de zaak willen steunen. De heer Dekker: Als we de reke ning der school overlegden, Zoude blijken, dat Zie veel meer noodig heeft. 'tWas de bedoeling gelegenheid te geven met te beginnen recht te doen. Ik zou me niet willen binden nimmer om hooger bedrag aan te kloppen. De beer v. Dissel meent, dat 'tniet de „bedoeling is direct subsidie te ont vangen. Is 'tniet om 'n principieele be slissing te doen? Laat ons uitmaken of we in beginsel vóór subsidie zijn. Vast houden aan f100 is bezwaarlijk, 't Lijkt me maar een fooitje. Laten Br. en Wi. het voorstel aldus wijzigen. De heer Brants zegt de zaak anders loplgevat te hebben. Toch lacht hem iets toe in het gezegde van den heer v. Dis sel. Mogelijk kan de fin. commissie de zaak dan onder de oogen zien. Ik be doelde met het bedrag van f100 eigen lijk het principe. De heer Dekker: Ik krijg nn een glimp van hoop. 'kHoop dat de heer Van Dissel straks met ons zal meegaan. Ik heb 'took beschouwd als een beslis sing in beginsel. Dó heer v. d. Leeuw gaat rtiet mee met den heer ,v. Dissel. De heer Fransen van de Putte zlegt, dat aanneming van dit voorstel den' Raad voor goed bindt. De heer Dekker: Onzin. D|e heer Fransen van de Putte: We zetten dan de eerste schreden op( een weg, dien we niet kunnen piverzien. De heer Dekker zfegt, Eat we als raad steeds de macht hebben om een subsidie te bepalen. De heer Bi rants citeert het door B-. en W. aangehaalde uit heit Pacificatie- rapport, en begrijpt niet, dat de heer Fransen van de Putte in principe nog niet de gelijkheid aandurft. Onrecht moet zoo spjoedig mogetgk her- Een volk in vertwijfeling. Onder dezen titel schrijft het „Berli ner Tagbl'att": Het Grieksche Volk, door de voortdu rende vernederingen en mishandeling1 m. der Entente Verbitterd, heeft in vertwijl- feling naar de wapenen gegrepen en zon der zich pm de gevolgen te bekommeren, den verdrukker verjaagd. Wie nog een Vonkje vaderlandsch gevoel bezit, zal' de ze daad begrijpen. Zonder organi satie handelden de Grieken eenvoudig naar het gebod van verweer en zelfverdediging. Het blad schrijft ten slotte, dat ook de Zwitsers niet anders handelen knn- pen wanneer eenmaal de druk op Zwit serland te sterk wordt! Korte Oorlogsberichten. De saeharineverkoop: heeft volgens de berekeping (van pref. dr. Schlitten- bauer te Regeasburg voor het Duitsche rijk reeds (een winst van 550 millioeu mark opgeleverd. De Belgische burgers' van 17 tot 55 jaar uit de omstreken van Maastricht moesten zich Vrijdag aanmelden om weg gevoerd te worden. Tal van hen waren paar "Holland gevlucht om zich aan dit slavenjuk te onttrekken. In (Keulen bleken ruim 79000 eieren, die door de Zentral-EinkaufsGesellsöhaft in koelhuizen (waren opgeslagen, bedorven te zijn, daar genoemde koelhuizen daar voor niet jgeschikt zijki. Het heet, dajt kardinaal Mercier, om zijtn. optreden tegen de deportaties, voorloopig zijp paleis niet mag ver laten. Het Verbod tot verkoop van gecon serveerde groenten zal in Duitschland met ingang van |15 Januari worden opgeheven. Een afgevaardigde had voorgesteld om de grasvelden in Hyde Park en Re gent's Park te Londen om te ploegen en er aardappelen te poiten. Minister Haroourt was er echter niet vpor te Vinden. Generaal Joffre wordt lid van den nieuw op1 te richten oppersten Raad voor de legerleiding der Entente-mogendheden. Er is bij de Admiraliteit bericht ingekomen, dat den 4den December een bewapend en Vermomd Duitsch schip van- het koopvaardij-type in den Noordelijken Atlantischen Oceaan is' gezien. Verdere berichten omtrent het optreden Van dit schip ontbreken. Op de bijeenkomst der Engelsche liberale partij is een motie aangenomen, waarin het vertrouwen in Asquith wordt uitgesproken, alsmede het vaste besluit wordt bekend gemaakt, dat zij de nieuwe regeering bij de voortzetting van den oor log zal steunen. Asquith heeft verteld, dat Balfour de nieuwe staatssecretaris van buiten- landsche zaken zou wezen, Cecil zou den post van onderstaatssecretaris behouden. Ex zijn weer Noorsche, Engelsche en Belgische stoomschepen getorpedeerd. De Standaard driestart: Ten slotte is toch ons amendement in den hoek moeten gaan. Op schitterende wijze had de heer Van der Molen, ons deugdelijk recht bepleit ejnl 't ons heilig belang verdedigd. Ook was de steun, dien de heer No lens ons bood, verre van onbeduidend. Zelfs mag |men er bijvoegen, dat de pihilippica van den heer De Meester eer hielp-, dan dat ze afbreuk deed. Ook aan Steun van tolken van andere partijen ontbrak 't niet geheel'. Maar het ministerieele woord deed de deur dicht. Vierkant stelde de heer Cort van der Linden er zich tegen. Toen moest 't wel teruggenomen. Iets wat vanzelf de vraag met zich brengt, of er ooit hinderlijker volksmis leiding aan het woord is geweest, als hu, toen rond werd gebazuind, dat de Schoolquaestie nu voor altoos opjgelost en van de baan was. Wie onderdrukt (nu nog den schater lach, waarmee de kenlner van 't land zulk een politieke illusie begroet? Zitting van Vrijdagavond 8 uur. Voorzitter: do heer D. D. v. d. Bout, oudste wethouder, bij afwezigheid van den burgemeester. Verder afwezig de hee ren Kakebeeke, Risch en de Paauw, allen nnet kennisgeving. Na vaststelling der notulen wordt voor lezing gedaan van de volgende ingeko men stukken: 1. Statuten van de Ver. van Ned. ge gemeenten. 2. Dankbetuigingen voor ver leende salarisverhoogingen van den Ge mieente-ontvanger en den Directeur van de avondschool voor ambachtslieden. 3 Dankbetuiging van de heeren Klooster man, Snouck, Hengeveld en Pfennings, alsmede van Mejuffrouw Gabriëls© voor de nieuwe salaris-regeling voor het on derwijzend personeel aan de O. L. scho len. 4. Goedkeuring van de navolgend© raadsbesluiten: a. vaststelling van een presentielijst voor de raadsleden; b, vaststelling 2e- suppletoir kohier van schoolgeld voor de M. U. L. 0. school, 191516; c. vaststelling primitief kohier van schoolgeld voor de M- U. L. P school, cursus 191617- d. wijziging salarisregel-ing onderwijzend personeel O L. Scho-len; e. wijziging gemeentebeg roo ting voor 116; f. wijziging verordening heffing hoofttelijken omslag (verhooging maximum.) 5. Adres vaai het salaris comité uit de 4 bomden van overheidspersoneel, aan gesloten bij het Nederlandsch verbond van vakvereemigingen inzake verhooging van loonen. 6. Dankbetuiging van den heer Directeur der gemeente-gasfabriek voor de hem! toegekende salarisverhoo- ging. 7. Dankebtuiging van de gemeente vroedvrouw voor de haar toegekende sa- larisverhooging. 8. Dankbetuiging van de afdeeling Goes van denhond van Ne- derlandsche onderwijzers voor de ge deeltelijke tegemoetkoming aan hun wen- schen. 9, Dankbetuiging van M. A. Ra- mondt voor de hem toegekende salaris- verhooging.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1