Telegr Kerknieuws. Onderwijs. Koloniën. Rechtszaken. Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. Afloop ferkoopingsn, Lees en wenschen alleen to bepalen dat dee avonds! na 8 uur de winkel 3 niet mogen verlacht worden door gas, behalve des Zaterdags, toerwql de koffiehuizen en an dere inrichtingen, waarin gelagen wor den gezet, behalve das Zaterdags, na 10.30 uur geen gasverlichting mogen heb ben. De Zondagen rangschikken zij dus onder de gewone werkdagen wat de gas verlichting van de koffiehuizen betreft. De verordening wordt geacht te "feijn in gegaan 7 December j.l. Verder wordt daarbij bepaald: Het gas verbruik over do gewone en muntgas meters wordt tot 70 pCt. van het ver bruik in de overeenkomstige maanden van het vorige jaar berekend naar de nu bestaande prijzen, van 70 pCt.100 pCt. berekend met een verbooging van 50 pCt. en,boven de hoeveelheid in bet voorafgaande jaar verbruikt, berekend toet 100 pCt. verhooging. Indien een verbruiker minder dan een jaar gas "heeft verbruikt, wordt de schat ting door den gasdirecteur opgemaakt, met beroep op de gascommissie. De bepalingen voor de winkels, enZ. is iiiet van 'toepassing op de Zaterdagen; en van 20 tot en met 24 December. Over treding wordt gestraft met hechtenis van hoogstens 6 "dagen of geldboete van ten hoogste 125. De heer J. E. B. Meloen, voordien werkzaam als volontair tor secretarie alhier, thans tijdelijk Werkzaam ter ge- mjoentesecrotario van Bergen op Zoom, is aldaar met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot adjunct-commie3 ter secret tarie. Vlissingen. In de gisterenavond voort gezette vergadering van den gemeenteraad ■werd allereerst aangenomen het voorstel van 3- en W. tot het aangaan van een tijdelijke geldleen ing van f 100.000 ter voorziening in de behoefte aan kasgeld. Aangenomen werden ook de begrootin gen voor de groente- en fruitveiling pn het havenbedrijf. Bij do algemeen© beschouwingen over de gemeentebegrootingen zlette de heer Merckens [uiteen, dat hij zal stemmen tegen de begrooting, omdat hij zich ver- feèt beeft tegen de salarisregeling, zooals die verleden week gemaakt is; vooral omdat deze zoo vooruitloopt en tot 1920 steeds zwaardere lasten op de begrooting legt. Wordt de begrooting verworpen, dan kunnen B. en W. direct een andere be grooting indienen, waarbij de toekomst buiten bespreking blijft. Bij de artikelsgewijze behandeling der begrooting stelde de heer Staverman de .vraag of het niet gewenscht is presentie geld aan de raadsleden toe te kennen. De heer De Meij stelt een motie in dien geest voor, en deze wordt verwor pen met 10 tegen 8 stemmen. Verder werd voorgesteld de posten voor de salarissen van den burgemeester, secre taris, ontvanger en wethouder met f 1 te verhoogen, om daarmede te kennen te geven, dat men een voorstel voor ver hooging dezer salarissen van B. en W. verwacht. Het voorstel inzake den burgemeester, secretaris en ontvanger werd verworpen met 15 tegen 3 stemmen; dat der wet houders met 10 tegen 5. (Hierbij stemden de wetliouders niet mede). Door do heeren Staverman, Van Hal en Krijger werd geprotesteerd tegen het betrokken (zijn van den gemeente-boiuw- meester bij particuliere werken, hetgeen hem trouwens bij instructie verboden is. Betoogd werd de wenscbelijkheid, dat de gemeente zelve het volksbadhuis zal explod toeren. Bij den post Middelbaar Onderwijs deed de beer Staverman nogmaals een poging (xm verhooging te krijgen voor de leera ren (van Burgerschool en Burgeravond school door den post met f 1 te ver hoogen. Daar hier tegen bezwaren van vorm kwestie bleken te bestaan, stelde de heer Staverman een motie voor, waarin B. en ;W. uitgenoodigd worden ten spoe digste met een voorstel tot salarisher ziening voor de leeraren te komen. Deze piotie werd aangenomen met 13 tegen 5 stemmen. De pést duurtetoeslag werd verminderd .van f 8000 op f 1600 in verband met de verhoogingen van tal va nsalarissen. De heer Staverman betoogde de wen- schelijkheid om van de badexploitatie een afzionderlijk bedrijf te maken, hetgeen werd toegezegd. De begrooting wordt ton slotte aango- tsomen met 11 tegen 7 stemmen; tegen stemden de beere Huson, Van de Putte, Staverman, Merckens, Hensel, P. G. Laer- Boes en Tichelman. Het eindcijfer be- flraagt f763.313.23, met een pést van onvoorzien ad J 3277.84. Thans komt nog in behandeling het (verzoek van Vreemdeling verkeer om de subsidie te verhoogen; dit werd voor ken nisgeving aangenomen. De vergadering werd te 12 uur gesloten. Kloetinge. Met ingang Van 1 Januari a.s. Ss benoemd tot agent van Politie te Slo ten (N. H.) dhr. Anton Witte, van hier. Kapelle. Gisterenavond hield de Kna- Ipénvereeniging Samuël haar jaarverga dering onder zeer groot» belangstelling van het publiek. De leider S. Korstanje sprak een kort inleidend woord, waar na dr. J. D. Schmidt naar aanleiding van: Waarmede zal de jongeling zijn pad zuiver houden" een openingswoord sprak. Hot verslag van den penningmees ter .meldde oen batig slot van f45. In het geheel was ruim f 144 ontvangen. Do Vereeniging telt 40 leden en bezit drie leiders. De leider J. J. van Willegen Gzïi. schetste in korte trekken de geschiede nis der Knapenvoreeniging. Ln 1893 is zo opgericht (door Th. Possen, na een zes I jarige période opgeheven en later voort gezet door J. J. v. Willegen. Verschil lende voordrachten en samenspraken volg den. De gekozen bestuursleden der Vei/ lingsvereeniging Kapelle-Biezelinge heb ben onderling de functies als volgt ver deeld: A. v. d. Graaf, voorz. en boek houder, J. C. Persant Snoep, secretaris, Jac. Glerum veilingmeester en Q. v. d- Vrie keurmeester. Onderhandelingen tot aankoop van grond hebben reeds plaats gehad. Een zeer gunstig gelegen terrein zal wellicht worden aangekocht. Enkele bestuursleden zullen onderscheidene vei'- lingsgebouwen gaan bezichtigen. lersekft. De prijzen der mosselen (goede kwaliteit) zijn gestegen tot zeven gulden per fon, die der gekookte mosselen tot f0.60 per K.G. Als het zoo doorgaat zal er spOedig een tekort aan mosselen zijn. Nu reeds is de aanvoer gering. Kattendijke. Door de ingezetenen dezer gemeente werd aan den raad een verzoek schrift gericht, ondersteund door meer dan ,240 personen, ten einde te verkrij gen, dat de heer I. J. E. Feleus worde benoemd tot hoofd der openbare lagere school, eene betrekking, waarvoor hij bij herhaalde oproeping de eenige sollicitant bleef. Ten einde ook van den heer Districtsschoolopziener hierbij steun en) medewerking te kunnen erlangen, werd Z.Edelgestr. een afschrift van genoemd adres toegezonden. Dit verzoekschrift bewijst wel, dat do heer Feleus in de plaats zijner inwoning de rechte man voor deze vacature wordt geacht. Waar de meerderheid der raadsleden dit verzoek ondersteunt, twijfelen wij er niet aan of de heer Feleus zal tot hoofd der school te Kattendijke worden be noemd. Nieuwdorp Op 22 December zal na mens kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. te 's-Heerenhoek de aanbesteding plaats hebben voor het bouwen van een Kerk met toren en consistoriekamer alhier. Kruiningen. Naar de M. C. meldt, is de heer J. C. Snijder te Bergen op Zoom benoemd tot ambtenaar ter secretarie, alhier. Wissenkerke. In de dezer dagen ge houden vergaderingen van ingelanden, is voor den Onrustpolder met algemeen» stemmen besloten tot het doen van een aanvrage van catamite us-verklaring, ter wijl voor den Jacobapolder met meer derheid van stemmen tot eenzelfde aan vrage is besloten. Ln de vacatures ontstaan wegens over lijden van den heer Jan. de Kami Br., zijn op de voordracht voor gezworene van dien Hoer Janspolder geplaatst de heeren: no. 1. Jac. de Kam Czn., n». 2, J. C. Luijk, no. 3. M. Dielemon. Op die voer dien Mariapolder de heeren: 1. M. M. Schippers, 2. J. J. v. d. Velde, 3. D. J. de Kami. Terwijl in de vergade ring van ingelanden van den Anna Friso- polder tot Üd van den Dijkraad van het Waterschap Anna Friso werd benoemd de heer D. Waverijn. Arnemuiden. De Stct. no. 288 bevat de statuten van de Landbouwvereeniging 0n!s Belang voor Arnemuiden en aan grenzende gemeenten. Terneuzen. De voorz. van den gemeentet ra,ad heeft zich genoodzaakt gezien, de raadsvergadering op 21 December uit ta schrijven (dus niet op 14 Dec.) Zuiddorpe. Herbenoemd tot burgemees ter dezer gemeente de heer A. C. van Waes. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Hattem door E. Warmolts te Nunspeet. Hoedekenskerke. Tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk alhier is herkozen dhr. M. J. Bakker. Tot diaken gekozen dhr. J. Mol, zulks in plaats van dhr. M. van den Durpel, die voor een herbenoeming niet in aanmerking wenschte te komen. Ellewoutsdijk. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier werden herkozen tot kerkvoogd, de heer P. Stouten, tot notabelen de heeren C. Bruinooge en H. Koole, tot ouderling de heer A. Lamper, tot diaken de freer J. de Jonge Mz., terwijl geko zen werd tot diaken de heer Ant. Oost hoek, in de plaats van dhr. J. Smalle- gange, welke bedankt heeft. Nisse. De heer Joh. Huissoon zal zich bij de a,s. verkiezing voor leden van het kerkbestuur der HeiV. gemeente alhier, niet meer beschikbaar stellen wegens zijn hoogen leeftijd. Een lange reeks van jaren was hij in genoemd bestuur werkzaam. 25 Novem ber 1872 werd hij, als notabel gekozen, op 3 Maart 193 werd hij1 benoemd lot kerkvoogd en sedert 2 Jan. 1897 was hij president Van genoemd college. Geref. Kerken. Beroepen te Oude- en Nieuwe-Bildtzijl M. Post te Gees. Bedankt voor Loenen-Vreeland, door IJ. Brinkman te Glanerbrug. Goes. Bij K. B. is met ingang van den datum, waarop hij zijn betrekking zal aanvaarden, benoemd tot leeraar aan do Rijkslandbouwwinterschool alhier, do heer A. Hofstra te Westervoort. In het laatst van Januari 1917 feal te Amsterdam een examen worden, gehouden voor do betrokking van telegrafist of kan toorbediende. bestemd voor den dienst der posterijen en telegrafie te Amster dam. Aanmelding behoort schriftelijk te ge schieden bij hot Hoofdbestuur der Poste rijen en Telegrafie te 's Gravenhage vóór 20 December a.s. Inlichtingen zijn te verkrijgen bg den directeur van het telegraafkantoor te Goes. Geslaagd te 's Gravenhage op het machinistenexamen (voor diploma A) de heer J. P. A. Sorel te Vlissingen. Ook na herhaalde oproeping hebben er zich voor de vervulling van de va cature van hoofd der openbare lagere school te Kattendijke geen meerdere sol licitanten aangemeld. Overwogen wordt nu een nieuwe oproeping met verhoogd salaris. De [Minister van Binnenlandsche Za ketn heeft (afwijzend beschikt op 't verzoek van de [gemeente Kapelle om buitenge wtrne bijdrage in de verbouwing der openbare scholen aldaar. Deze kwestie hangt al Van af 1912. Thans komt de ver bouwing behalve de gewone 25 pet- van het Rijk, voor rekening1 van de gemeente Ditzelfde geldt voor de openbare la gere school te Hansweert, gemeente Krui ningen. Verschenen is: „Slechte en onvol doende salarieering der leeraren aan Rijks Hoogere Burgerscholen. Uitgegeven door het Salaris-Comité." In deze brochure worden aldus de Inleiding de sala- risgrieven der leeraren uiteengezet en gemotiveerd. Een en ander is, op best papier gedrukt, aan de leden dor Re geering en der Volksvertegenwoordiging gezonden, die er de aandacht aan moge schenken, welke aan den ernst der klach ten evenredig is. Moge er ook hulpe dagen voor de leeraren aan het bijzonder M. O. die het in vrij wat meerdere mate nog dan de heeren van de 'Rijks H. B. S. noodig hebben. Zondag 10 December. NED, HERV. KERK. Op Zuid- en Noord-Baveiand. Baarland, vm. en nm. dsl. Meloen. Biezelinge, vm. ds. Klomp, nm. ds. Hom burg. Borssele, 9.30 u. ds. Elenbaas. Colijnsplaat, vm. en nm. ds. Feijkes. Cortgene, vm. en nm. ds. Lijsen. Driewegen, nm. ds. Elenbaas. Ellewoutsdijk, 9.30 u. ds. Bins, 's Gravenpolder, vm. en nm. ds. Gar- netsen. Hansweert, vm. en nm. dhr. LensvelL Heinkenszand, vm. ds. Warners, 5.30 u. ds. De Vries voor „Kinderzorg". 's H. Abtskerke, 9.30 en 2 ,u. ds. V. d. Plassche. 's Heer Arendskerke, vm. 9 u. 2 u. ds. de Voogd. 's Heerenhoek, 2 u. ds. Buinink. 's Heer Hendrikskinderen, vm. ds. Steen kamer, nm. Zendeling v. d. Roest. Hoedekenskerke, vm. en nm. ds. r. Essen. Ierseke, 9.30, 2 en 6 u. ds. Boer, 'sav. Bijbellezing. Kamperland, 9 en 2 u. ds. Koenekoop. Kapelle, 9.30 en 2 u. dr. Schmidt. Kats, 9.30 en 2 u. ds. Moerman. Kattendijke, vm. en nm. ds. Andreae. Kloetinge, vm. Zendeling v. d. Roest, nm. ds. Meloen. Krabbondijlk», 9 en 2 u. ds. Muller. Kruiningen, Nieuwdorp (bewaarschool), 9.15 u. ds. de Voogd. Nisse, 9.30 en 2 u. ds. Pont. Oudelande, 9.30 en 2 u. ds. Kloek!. Ovezande, 9.30 u. leeskerk. Rilland-Bath, 9.30 qn 2 u. ds. Visser. Schore, 9.30 u. ds. do Vries, 2 u. ds. Klomp. Waarde. Wemeldinge, vm. 9.30 en 2 u. ds. Drost, nm. bed. H. D. Wissenkerke, 9.30 én 2 u. ds. v. d. Linde. Wilhelminadorp, vm. en nm ds. Bois- sevain. Wolfaartsdijk, 9 en 2 u. ds. Stegenga. Op Walcheren. Arnemuiden, 9.30 on 2 u. ds. Mulder, Biggekerke, vm. en nm. ds. Schuurmans Stekhoven. Domburg, 9.30 en 2 u. ds. Koldewijn, nm. H. Cat. Z. 38. Gapinge, vm. ds. Maas, nm. Zendings samenkomst. Grijpdkerke, vm. en nm. ds. v. Selma. Kleverskerke, vm. ds. Semmelink. Koudekerke, 9.45 u. ds. Jonker, 2 u. ds. Te meden. Meliskerke, 9.30 en 2 u. ds. Siemelink, N. en St. Joosland, vm. en nm. ds. Tak. Oostkapelle, vm. en nm. ds. Krijkamp. Rittheun, 9.30 u,. en 2 u. ds. van Hove. Seroaskork», vm. en nm. ds. Müller. St. Laurens, vm. en nm. ds. van 't Hoff. O.- en W.-Souburg, 9.30 u. ds. Terneden. Vrouwepolder, 9.30 u. ds. Kroese. Veere, vm. en nm. ds. Weijland. WestkapeJLo, vm. en nm. ds. Reus. Zoutelande, 9.30 u. ds. de Wijk, 2 u. leeskerk. 'tZand, 10 u. ds. Vermeer, 6 u. ds. Maas. De aanhouding van overste Van der We ij den. Over de tijdelijke aanhouding te Singapore van overste Van der Weijden, deelt de „Sumatra-PostH mede: Eenige Engelse he officieren kwamen aan boord van de „Vondel" mot het ver zoek om den hoer Van dor Weijden te mogen spreken. Eenige oogenblikken later had de voor stelling plaats. Was u in Nederland medewerker aan eenige Duitsche tijdschriften? werd, correct, gevraagd. Om u te dienen. U is officier van het N.-I. leger? Ja. Kunt u dat bewgzen? Jawel. Luitenant-kolonel Van der Weijden be gaf zich toen naar zijn hut en keerde terug met in zijn hand de officierspet. Hij wierp haar onverschillig neer op de tafel, waaraan de Engelsche officieren wa ren gezeten, die over deze handelwijze allerminst gesticht waren en den overste verzochten om hen te volgen. Na nog eenige woordenwisseling, ver liet de heer Van der Weijden de „Von del" en begaf zich in gezelschap van do officieren naar het verblijf van den com mandant der Britsche troepen, waar een nieuwe ondervraging plaats had. Een uur later was de-overste weer aan boord terug. Muskietenvallen. Schrödcr schrijft in het Tijdschrift voor het Bin- nenlandsch Bestuur over inuskietenvallen. Er bestaat een uiterst eenvoudig mid del om muskieten bij honderden te van gen en waarop, voor zoover mij bekend, nog nooit de aandacht werd gevestigd. Het berust op de eigenaardigheid der dieren, om zich overdag liefst neer te zetten op donkere, zwarte voorwerpen. Men vervaardige van ijzer- of van ko perdraad een valiesvormige topklapbare of toevouwbare ruimte, van binnen met zwart doek bekleed, van buiten wit, en plaatse deze in een kamer. Men zal dan des anderen daags con- stateeren, dat die ruimte gevuld is met wel haast alles, wat er aan muskiet aan wezig is geweest. Brengt men rondom de opening een rand van witte tule of van wit doek aan, van voldoende breedte, dat hij over de val kan worden toegeslagen, dan kan men het wegvliegen van de muskieten verhinderen en vervolgens allo gevangen dieren dooden, door de ruimte toe te vouwen. Werden zulke vallen voor geringen prijs in dei handel gebracht (b.v. in dc ge vangenissen aangemaakt), dan zou da.r- door een niet onbelangrijke bijdrage wor den geleverd in den strijd tegen de mus kieten. Arr.-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de door ons reeds vermelde zaken, waarbij zijn veroordeeld wegens: strooperij: D. P. V. H., 15 j., lompehkoopman, Goes, en C. O., 17 j., veldarbeider, 's-Heerenhoek, beiden tot f 10 b. s. 3 w. tuchtsch., en A. O., 19 j., veldarbeider, en C. v. d. P., 22 j., veld- arbeidster, beiden VHeerenhoek, ieder tot f 10 b. s. 10 d. h. j beleediging ambte naar: R. V., 52 j., hvr. v. P. de W., e(n M. ,L. d. W., 22 j., hvr. v. G. S., beiden zonder beroep-, Clinge, en M. v. R., 53 j., hvr. v. C. E. d. K., herberg ierster, Koewacht, en P. J. B„ 54 j., meubelmaker, Middelburg, allen tot f 10 b. s. 10 d. h.; diefstal: F. d. V., 18 j., veldarbeider, Kloetinge, tot 3 d., P. J. B., 54 j., meubelmaker, Middelburg, tol 14 d. gev.-straf, [M. v. H., 37 j., slee persknecht, Middelburg, tot f 3 b. e. 3 d. h., en A. B., 25 j„ werkman, Hulst, tot f 7 b. s. 7 d. h.overtreding dis- tributiewet: L. P., 39 j., molenaar, Dom-, burg, tot f5 b. s. 5 d. h.; strooperij en bedreiging: P. J. V., 21 j., St. Philips- hand, en J. A. K„ 23 j., Capelle, schip persknechts, de le tot f 10 b. s. 10 d. h. en de 2e tot 14 d. gev.-straf; poging tot Verboden uitvoer en omkooping: F. K., 31 j., A. L., 38 j., beiden Kieldrecht, en C. L. de V., 35 j., Doel, de le tot 14 d. gev.-straf en de 2e on 3© ieder tot f 15 b. s. 15 d. h. Inzake J. v. H., 12 j., zonder beroep, Goes, beklaagd Van strooperij, is terug gave aan de ouders bevolen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Verzoeke beleefd eenige plaatsruimte in Uw geëerd blad. Het ing-ezond ene door een Toeschou wer met betrekking tot het bouwen van een Gemeente-Ziekenhuis heeft mij opi het denkbeeld gebracht, een andere meening tegenover de zijn© te stellen. Het wil- mij ri lvoorkomen, dat uit breiding c.q. geheel© of gedeeltelijke ver bouwing der Ziekenafdeeling van liet Gasthuis alhier momenteel wel voordee- liger zou zijn voor de Gemeente, maar in 't geheel niet aan het doel zou kun nen beantwoorden. De duizenden daar voor noodig, zouden allicht weggeworpen geld zijn, men bleef met een opgelapte inrichting, die niet meer uitgebreid zou kunnen worden, zitten, en men zou ver moedelijk nimmer een .chirurg be gaafd met eigenschappen Van hoofd, hart en hand, als door T. bedoeld 1 e- reid vinden, zich daaraan te verbinden. Pas, als men een modern Gemeente ziekenhuis bezit, bestaat er kans, dat een man, als bovenbedoeld, zich hier zal Vestigen. Bovendien is het om- velerlei redenen heter, dat zoo'n inrichting aan de 'Gemeenschap, dan aan oen instelling behoort. Wil uien iets goeds, dan de koe bi) de horens gevat en den Jan Safiegeest verbannen. ■Eert modern Gemeente-Ziekenhuis, zoo danig geplaatst, dat uitbreiding mogelijk blijft, zóu niet alleen oen monument zijn ter eerc van de hoeren, die de kat de bel durven aanbinden, maar ook wel licht nog een bron van directe inkoms ten voor de Gemeente zijn; bovenal echter een weldaad voor heel Zuid-Beveland in het algemeen en voor Goes in het bij zonder. Met dank voor de verleende plaats ruimte, Goes, 7 December 1916. Er. Ongelukken. Te Vinkeveen is zekere J. v. Z. dood bij zijn woning ge vonden. Hij was overleden aan hartver lamming. Te Krimpen a. d. IJsel is do werkman P. de K. in een put ge vallen, waarbij hij zich ernstig bezeerde. Hij is aan de gevolgen overleden. - Een der kinderen, dat te Rotterdam uit het brandende huis gered werd en een plaats in het ziekenhuis kreeg, is daar nu S-verleden. Totaal zijn er dus 3 slacht offers. De opperwachtmeester der Ma réchaussee te Zundert, die door een re volverschot werd verwond, is in het hos pitaal te Breda aan de gevolgen over leden. Staking. Te Hengelo hebben ruim 30 arbeiders der Hengelosche Bontwevd- rij, meest jongelieden en meisjes, hot werk neergelegd, in verband met een be kendmaking ider firma, dat in het ver volg de hoogste boete zal worden toe gepast, als er geen einde komt aan het maken van grove fouten, welke voorna melijk in een soorl binnenlandsch doek voorkomen. Moord. In verband met den moord op den rijksklerk H. V., te Kcrkrade-Rol- duc, heeft men sterke vermoedens tegen een verdacht individu; de kogel, in 'tli chaam gevonden, is van Nederlandsch fa brikaat, zoodat. deze misdaad waarschijn lijk niet door een buitenlander is gepleegd. Een verrassing. Ten"huize van den 'heer F. M. B. van Lint in de 01- denzaalscliestraat te Ehschedé werd Dins dagavond een doos achter de deur heen geschoven, welke als1 Sinterklaasge- schenkeen kindje bevatte van on geveer 3 maanden oud. Het was netjes in de kleertjes gestoken en laad een fleschje wanne melk meegebracht. Den echtelieden van L., die geen kinderen hebben, was 't geschenk niet onwelkom en zij besloten 't kindje te behouden. Naar de herkomst wordt een onderzoek ingesteld. K r ij g s 1 i s t. Dinsdag hebben ruim 40 Belgen kans gezien over de grens tc komen. Zij [hebben daartoe de volgende list gebruikt. Te Haccourt hielden 3 Duit sche soldaten de wacht op een stoom boot in de Maas, die de Duitsche vlag in top load. Eenige Belgen maakten een praatje met de Duitschers en boden hun een borrel aan. In een tweeden borrel deden de Belgen [een slaapdrankje en zoo doende sliepen de Duitschers in. Ze wer den mee aan boord genomen, de Bel gen trokken de uniformen der Duitse here aan en met zekerheid stuurden zij de boot de Maas af door de sluizen te Visé. Op Hollandsch grondgebied liep de boot ter hoogte van Eijsden vast aan den kant. De Duitschers kregen hun pakjes weer en de Belgen wezen hun, hoe ze den weg naar België terug konden gaan. („Hbld.") Een vlieger, die niet op ging. Vischdiefstallen komen dagelijks te LI muiden voor, ondanks een zoo goed mogelijk toezicht in de hallen, doch wat men thans heeft trachten uit te halen is zeker wel het toppunt op dit gebied. Een naar huis terugkomende huur koetsier, wiens dagtaak naar hij meende afgeloopen was, werd in den doorgang der beide vischhallen door een onbe kend, als heer gekleed persoon aange houden, die hem gelastte neg een vracht visch te halen voor de Export, d.i. voor de verzending naar Engeland. Do koet sier begaf zich mopperend naar die plaats waar de mandien visch stonden opgesta peld en hielp zestien .zware manden visch opladen. Op weg naar de pakhuizen van de Export werd hij weder door den on bekende, die een rijwiel bij zich had, aangehouden èn gelast hem te volgen. In plaatsi van naar de pakhuizen ,van de Export te rijden werd naar een viséh pakhuis in de Breeaapstrant gereden, waar men de viséh wilde inladen. Toen tnen evenwel eenig onraad meende te bespeuren, werd den koetsier gekist vor der te rijden en bracht men de ïadinlg visch naar een veld in de nabijheid van de voormalige vuilnisbelt en laadde daar de zestien manden, af, waarbij do koet sier weder behulpzaam was, waarnahij weggestuurd werd. Een voorbijganger, die daar nog laat passeerde, vertrouwde het zaakje niet en waarschuwde een in de nabijheid wanende politieagent. Deao trof in de nabijheid een bekend visch- kooper met zijn rijwiel aan, doch deze ontkende iets van de geheimzinnige zaak af te welen. De visch weel daarop door inmiddels aangekomen politie-agenten op een handwagen geladen en midden in den nacht naar de pakhuizen van do Export gebracht, waar natuurlijk bleek, dat men met een sluwen diefstal te doen had. Do visch vertegenwoordigde een waarde van ruim f 700. Do politie meent, dat de koetsier werkelijk te goeder trouw is geweest. De dader is nog niet opge spoord. Een ontpl had in de gemee: een ontploffing ph-u die met anthraciet ling raat een hevi{ siprong. De stukken nieldon eenige ruit van het plafond, d< lukken hadden niet dat zich in de stee patroon bevonden Smokkel; ten. De smokkelaa hulpkommiezen aa werd in .een arm g gelijk ertjjd werd looi laar in de rechter In- li Ontvluc tricht weid een Hu gebracht, welke af was geweest, zee, op izijn tocht een Duitsche torpe haald, door België land gevoerd, had sen gewerkt, zooals Duren, en vandaar lukt aan de waakza te ontsnappen en derlandsch grondge WASHINGTON, torpedeeren op 6 in de "Middellandse Duitsche nota gezc van den onderzeeë een transportschip voldoening aangobt dat de commandant dige vergissing bega toet de „Susbex" i kaanschö regeering Tijk© betreurenswaar kan toelaten. Men de toestand een ern: nen nonnen. Van oi pvenwel geen spral dusdanig belangrijk al het fiedtenmateri; PARIJS, 8 Dec. van de Maas arti PARIJS, 8 Dec. gen rondom Monas vijand beschoten. Door een nieuwe delijke hellingen vi de vijand er slecht veroveren van de nomen hoogte. K0NSTANTIN0P1 hebben bij Boekares vangen genomen. BERLIJN, 8 Dec. de Roemenen aan gt verloren ,en veel ma bedragen nu meer DEN HAAG, 8 D is tegen Dinsdag b handeling wetsontw* 125 millioen. BERLIJN, 8 Dec. gisteren meer dan Aan de Alt gaven eskadron en 6 ï>att terieel. Goes. We vemen staan' van notaris Ni stede „Overschor", fle Kater, door de aangekocht voor dhr vo R] Stomme zont wend woord door Johanna J. H. Kok. 'Dit waarschuwen „geheime zonden" kind reeds in do nog vroeger reeds, Over die zonden w-c ouders met hun kro kunnen zij er niet beginnen. De zelfbevl dat naar ziel en li zoo God don mer door zijn H. Geest woorden 'zegt de scl Dupont, do bekende dikt in een aanbeveh maan aan. Laten om waarschuwd zijn. Ei die onwetend zomdi is alsnog baat. Mooie Marie. Friesche volksle Kampen, J. H. Lezers van „Oude verhaal reeds als feui bot nu in boekvorm is een aangrijpend v tooeder, on een Rel een afgedwaalde doe 00 het Friesche pla f0" is. ontvlood, er kntrekkang vond, wa paden der zonde Ijjfc oaar lichaam t Bloeder terugkeert, schuld on zonde koi krankbod de genade ■Pen, en op Oudejaa

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2