Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Tot voorzitter van de commissie van fabricage werd gekozen de heer Ver- tregt, die verklaarde de benoemingin beraad te zullen houden. De heer Bolle bedankte als lid van de commissie van fabricage en werd in zijn plaats benoemd de heer Boasson, die ook de benoeming in beraad nam. De heer Boudewijnso werd herkozen als voorzitter van het gemeentelijk werk- loozen fonds en nam die benoeming aan, terwijl de heer II. van Gelderen werd herkozen als lid van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Thans kwam ter tafel het voorstel tot vaststellen Van oen verordening op het beheer van het levensmiddelenbedrijf, wel ke onveranderd werd vastgesteld. Overeenkomstig het voorstel van B. en AV. werd besloten tot verkoop van terrein aan den Nieuwlandschendijk aan het rijk. Aan Ged. Staten zal verlof worden ge vraagd het geld te besteden voor aan koop van terrein bij de meelfabriek. Te gen den aankoop1 van dit terrein stemde de heer Zijlstra. Zoo noodig zullen B. en W. voor den aankoop1 een tijdelijke geldleening aan gaan. Eveneens werd aangenomen het voor stel tot aankoop van terrein bij de Meel fabriek. Het laatste voorstel was dat tot ver hooging van do prijzen van gas en electri- citedt, tegen welk voorstel door Handels belang bezwaren waren ingebracht en de commissie van finantiën een afwijzend voorstel deed. Eenerzijds is deze commissie van oor deel, dat de verlangde brandstoffenbe- sparing niet een zoo ingrijpende prijs- verhooging noodig maakt, anderzijds, dat de wijze waarop volgens het voorstel deze besparing moet worden verkregen, Zeer onbillijk werken zou en onevenredig; zou drukken. Deze Commissie stelt daarom voor teen regeling te treffen, waarbij de oude prijs gehandhaafd blijft voor een verbruik, dat niet meer bedraagt dan 80 p'Ct. van het normaal verbruik per maand ,van iederen verbruiker en zulks met een mi nimum van 25 M3 per maand wat het gas betreft en van 15 K. W. U. wat de telectriciteit betreft, en voor het meerder verbruik den tegenwoordigen prijs te verhoogen met 50 pCt. Ook achtte de commissie een bepa ling, dat tot nader order geen verzoe ken om riieuwe aansluitingen zullen wor den ingewilligd, niet gowonscht. De heer de Veer zette het standpunt van de Commissie van Financiën uiteen en zeide, dat het voorstel van B. en AV. onevenredig zou drukken opi den mid denstand, hij' verdedigt bet stelsel van vrijstelling van verhooging voor 80 pet. van het normale gebruik, maar dan daar na ook een flinke verhoogin|g| en wel 50 pet. Ook het gemotiveerde van alge heel c weigering van nieuwe aansluiting stelde spr. in het licht. De voorzitter zegt, dat B. en AV. bei de stelsels goed onder de oogen heb ben gezien en dat dat van de commis sie groote moeilijkheden tengevolge zou hebben. Het idee om de kwestie van aansluitingen aan B. en AV. over te laten wil het college wel overnemen. De heer Japikse toont met cijfers' aan, dat (het voorstel van de commissie zwaar der zal drukken lop- de „muntgasverbrui- kers, maar minder zwaar opi de groote verbruikers en daarom acht hijl dat van B. en AAL billijker. De lieer Ilioolen vertelde onder ge lach der vergadering, dat hij ontzettend hooge cijfers bereikt bij verbruik van gas en -electriciteit. Biji verhooging boven 80 pet. ?ou men zelfs nog een extra som kunnen heffen van hen, die niet tot be zuiniging geneigd zijn. De heer Boasson zou nog verder wil len gaan daar hij' meent, dat vele win keliers wel 30 tot 40 pet. kunnen be zuinigen. De voorzitter deelde mede, dat men in Amsterdam alleen op verzoek van den burgemeester reeds een bezuiniging krijgt van 40.0000 kuh. M. op een dagelijksch gebruik van 190.000 kub. M. Ook de heer Boudewijhsc verdedigt het voorstel van de commissie. Verschillende h-eeren voeren nog het woord en enkele Ihunner dienen voor stellen in. De heer Boasson, om in plaats van 80 pet. 75 pet. te lezen, de heer Onderdijk om 70 pet. te lezen en in- plaats van 25 kub. M. 35 kub. M. De meerderheid van de commissie, de hee- ren de Veer en Van Andel, nemen het idee van 70 pet. over, de heer Boude- wijtnlsc verzet zich daartegen. Aangenomen werd ten slotte een per centage van 70 en dit met één stem tegen die van den heer Boude wijfrise. Boven dien prijs zal nu moeten worden betaald een verhooging van 50 p'ct., ter wijl in de Januari-vergadering ,zal wor den nagegaan of er ook reden is dit te verhoogen tot 100 pet. Het voorstel Onderdijk. 25 kub. M. te Veranderen in 35 kub. M. werd verwor pen met 12 tegen 5 stemmen, die van de heeren Boudewijtase, Ilioolen, A'an Teijlingen en Onderdijk. De heer Boasson bestreed nu de door B. en VV. genomen maatregelen inzake het dooven van het licht, dat hij1 onmo gelijk en onuitvoerbaar acht en boven dien onbillijk. De voorzitter zegt, dat het dringend noodzakelijk is, zelfs' de heer Boasson heeft getoond niet vrijwillig mede te werken tot bezuiniging. De voorzitter dringt er op aan althans Voor deze eerste jmaand bijl wijze van proef de regeling te handhaven. De heer Sprenger wijst op de groote schade, die pachters van het Schutters hof on de werkmansvereeniging lijden, daar geen hals enz. zullen kunnen plaats hebben. Dit zullen B. en AV. nog eens over wegen, maar zijn overtuigd, dat dan zul ke feesten maar vroeger moeten begin nen en eindigen. De heeren Boasson en Onderdijk be pleitten nog een uitzondering voor de barbiers, doch de voorzitter zou dit on billijk achten. De voorzitter antwoordde nog op een vraag van den heer Adriaanse dat den minister zal worden verzocht kennis Xo geven zoo direct de bepalingen niet meer noodig zijn en dan zullen B. en AA'', geen raadsvergadering afwachten maar direct de bepaling buiten werking stellen. Nadat nog het eerst aangehouden voor stel tot verhooging van de subsidie aan de ambachtsschool was aangenomen en op eenige reclames /tegen den H. 0. was beslist, werd de vergadering gesloten. Door den commandant dor stelling van de monden der Maas en der Schelde is aan P. de Meester, commissionair te Hoek en Joh. Stegers, sleepbootkapitein te Dor drecht, wie vroeger het verblijf in zijn ambtgebied was ontzegd, voorwaardelijk vergunning verieend terug te koeren. Ue Gereformeerde Vereeniging voor Drankbestrijding zal op Donderdag 14 December 1916 des avonds 7 uur te Ter- neuzen. lokaal „Bethel" een openbaro vergadering houden, waarin alsi spreker zal optreden de heer 'J. Jansen van Vlis- singen, met het onderwerp: „Waarom ijveren wij voor Gereformeerde Drank bestrijding." Do toegang tot do vergadering is vrij Moge do opkomst groot zijn. Middelburg. Er heerschte gisteren een eigenaardige drukte op straat, toen te acht uur voor het eerst de bepalingen in werking kwamen van do verplichte lichtdooving in de winkels. Het grootste gedeelte van de stad toonde een Zon dagavond-aanzicht, maar meerdere win keliers hadden door petroleumlampen hui» winkels verlicht, zoo o.a. do bekende fa Schulte, die niet minder dan 12 lampen brandde, welk aantal nog zal worden uitgebreid. De firma de Jong maakte een handige reclame voor gasoline lampen, zelfs 'zagen wij bij de firma Van Heus den een groote kaars voor etalagever lichting. Areel belangstelling toonde het publiek voor de enkelen, die achteloos waren en die eerst een waarschuwing van dienaren van den heiligen Herman dad noodig hadden, alvorens het gaslich) uit te draaien. Benoemd tot leerling-analiste aan het Itijkslandbouwproefstation te Maas tricht mej. Ch. I. Adema, vroeger alhier Verplaatst met 8 Dec. do commies P. en T. 3e 'kl. Wi. Dirksen van Roo sendaal naar Middelburg (inspectie.) Vlissingen. Met ingang van heden wor den de volgende maatregelen ingevoerd: Do straatverlichting zal worden be perkt. AVinkels en kramen inbegrepen barbierswinkels en kapperssalons moe ten gesloten worden des namiddags 8 ure en op Zaterdag des namiddags ten 10 ure en mogen niet geopend worden vóór des voormiddags ten 6 ure. Deze bepaling is niet toepasselijk op apothe ken. AVinkels, waar uitsluitend tabak en si garen worden verkocht, mogen eiken week dag open blijven tot des namiddags ten 10 ure; in die winkels mag dan des namiddags van 8 tot 10 uur slechts één lichtpunt branden. Het gebruik van kunstlicht .in uitstal kasten en voor reclamedoeleinden is ver boden. De "koffiehuizen, tapperijen en andero voor hot publiek toegankelijke lokalen, benevens sociëteiten, zullen moeten ge sloten worden des namiddags ten 11 ure. Verder zal ter beperking van het ver bruik van gas en electrischen stroom in allo perceelen aan de Directies der gas fabriek en der electrische centrale worden verzocht den prijs van gas en electri schen stroom voor verlichtingsdoeleindcn te verhoogen boven een zeker maximum verbruik en na eenen zekeren tijd van gebruik, en wel als volgt: met 50 pet. voor gas, geleverd over den muntmeter boven 50 kub. Meter per maand, en voor gas, geleverd over den gewonen meter boven 100 kub. Meter per maand met 100 pet. voor elke hoeveelheid stroom, welke meer verbruikt wordt dan 70 pet. van de door den betrokken ver bruiker in de overeenkomstige maand van het voorafgaande kalenderjaar verbruikte hoeveelheid. Wemeldinge. Met ingang van 1 Maart 1917, is aan de Rudolfstichting te Ach terveld als chef van de af deeling Schil deren benoemd de heer Q Huijser alhier. Colijnsplaat. Gistermiddag vergaderde de Raad der gemeente alhier. Afwezig was het lid v. d. AAreele. Het nieuw ge kozen raadslid dhr. P. van dor AVoolo werd beëedigd. Ingekomen was een dank betuiging voor de hun toegekende duurte- toeslag van de 'h.h. M. P. Stols en C. Schrier. Op een verzoek om een bij drage voor de arbeidsbeurs te Middel burg werd afwijzend beschikt. Een ver zoek van den kerkeraad der Ned. Herv Gem. om een lantaarn te plaatsen, hij het Diaconie-armhuis „Rustoord" werd met algemeene stemmen aangenomen. Op het suppletoir kohier v. d. hondenbelas ting werden geplaatst de h.h. J. J. Wol- tere, J. J. de Krijger, A. de Pree, M. J, ai-a?- Krijger en C. T. Versluis. Met gesloten deuren werd hot suppletoir kohier v. d. Hoofd, omslag behandeld; een tiental in gezetenen, waaronder nieuw ingekomenen werden aangeslagen. Na nog eenige be sprekingen over de distributie van lerens- middelen, werd de vergadering gesloten. 's Heer Arendskerke. AVe lezen in de M. C., dat Dinsdagmorgen de paarden voor een wagen 'g'es'pannen schrokken van den trein en op hol sloegen. De voer man van 0. alhier brak een been. Westkapella Gistermiddag vergaderde do Gemeenteraad. Afwezig de heer A Minderhoud JKz. De notulen werden goed gekeurd. Ingekomen was oen schrijven van de gemeenten Zoutelande en Aagto- kerke, dat zij het 1/10 krachtens, de Dis- tributiewet voor do gezamenlijke gemeen ten niet voor eigen rekening willen nemen. Voorts was ingekomen een verzoek van 70 belastingbetalers, betreffende de af- heining van den weg naar de tram. Dil laatste wordt tot een volgende vergade ring aangehouden. Ook was "ingekomen een schrijven van de afd. Middelburg van den Nod. Bond van Onderwijzers, mei verzoek om salarisverhooging voor do openbaro onderwijzors. Na eenige beraad slaging__ werd besloten afwijzend hierop te beschikken. Over hel al of niet toe kennen van een-duurtetoeslag zal in een volgende vergadering worden beslist Voorts werd de vroonrekening over 1916 behandeld. Volle beweiding voor .eon ko-o komt op f 18.7172, 'eerste weidetijd vooi een koe f 11.23, volle beweiding 'vooi oen paard f 19.7172, eerste weidetijd E 11.83, tweede weidetijd 17.8872- Hierna zitting mot gesloten deuren. Oostkapelle. Zeker zal eeni groot aan tal naluurliefhebbere met eenige vrees den uitslag der verkoop'ireg van een om vangrijk complex (ruim 17 H.A.) bosch, duin en manteling hij „'t Huis ten D'nij ne" tegemoet hebben igezien. Het doet otts genoegen .te kunnen roededeelcin, dat zij', die eigenaars van dit fraaie brok na tuurschoon werden, een en ander geheel ongerept zullen laten. Het grootste perceel (No. 21) omvat tende het grootste deel van de „Kuil van Berkenbosch" met daarbij- aansluilenden duin- en bosch grond, is gekocht door de N. V. „Duinheek". M. C. Souburg. Woensdag' had in de con sistorie der Gcr. Kerk een vergadering plaats der afdeeling Patrimonium. De voorzitter J. Sturm opende de vergade ring op de gebruikelijke wijze en las Ps. 8. Hierna bracht de secretaris J. Suur- mond Pz. zijn jaarverslag uit, hij gaf een overzicht over den socialen toestand vah land en volk, wijdde een woord van lof aan de nagedachtenis van den heer K. Kater en Ds. A. S. Talma en gaf een kort overzicht van den arbeid, dien de afdeeling dit jaar had verlicht. De penningmeester 1. Leen hou ts deelde mede, dat de ontvangsten en uitgaven bedroegen f 63.60 en f 19.0972, zoo-dat er een batig saldo was' van f 44.5072- De lieeren J. Doric ij n en P. Arendse, zullen de boeken nazien. Als bestuursleden werden herkozen de heeren M. C. van de Putte en J. Suur- mond Pz. en gekozen J. de Rijcke. De heer P. Arendse Sr. werd herbenoemd in de commissie van advies. Vervolgens hield dhr. P. Luteiijn een referaat over de coöperatieve ve-rbruiksverie-eniging. Na een -overzicht van de geschiedenis en fd-'en stand der beweging, behandelt hij' de wettelijke grondslag, aard' en werk zaamheid, de samenstelling en inrichting eener coöperatieve vereeniging. Het be stuurslid J. Suurm'ond sluit dë vergade ring met dankzegging. Terneuzen. Dioor den voorzitter van den Gemeenteraad is een Raadsvergadering belegd op Donderdag 14 December. In deze vergadering komen belangrijke onder werpen aan de orde, Wijl dit vermoede lijk de laatste vergadering is, die nog in 1916 wordt gehouden. Zicrikzee. Maandag vergaderde de Raad Blijkens de M. C. werd omtrent de gas kwestie bepaald, dat voor 1917 zull-erj gelden: prij'zen van respectievelijk 9 en 18 cent per -M3 en wel 70 pet. a 9 cent naar een basis van het gemiddeld ge bruikte in 1913 en ,1914 en voor de rest 18 cent. Voor müntgas resp. 10 en 20 cent In bijzondere gevallen beslist de gas- commissie. Aangenomen werd het voorstel tot vaststelling eener verordening tot be perking van het gebruik van gas, welke o.m. bepaalt Het is verboden, behalve pp 31 De cember, ter verlichting van winkels of kramen, inbegrepen barbierswinkels en kappers salons, of voor reclamedoelein den, gas tc bezigen vóór 's morgens 7 uur en na 's avonds 8 uur. Op 31 December is het bezigen van gas veroorloofd tot 10 ure. In koffiehuizen, herbergen en inrich tingen voor publieke vermakelijkheden is het verboden, behalve van 24 tol 26 'Dec. en op 31 Dec. gas te bezigen vóór 's morgens 7 uur en na 's avonds 11 uur. Een adres van de afdeeling Zierikzee der S. D. A. P. tot verkrijgbaarstelling van cokes tegen verminderden prijs werd afgewezen. Ned. Herv. Kerk. Drietal te IJmuiden: E. G. J. Bal te Ilellendoorn, L. AV. Erdnian te Brielle en M. J. A. de Vrijer te Odijk,. Beroepen te Eenum, J. C. van Hoeve, Oost-Indisch med. te Utrecht. Aangenomen naar Polsbroek en Vliet door M. B. Verkerk te Oude Tonge. Bedankt voor Bleskensgraaf en Hofwe gen door L. Nugteren, cand. te Oud-Alblas. Te Nisse is herkozen als ouderling II. Dane en gekozen als diaken M. Osso- waarde, in plaats van Joh. Jansen, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. De gekozenen namen hun benoe ming aan. Te 's Gravenpolder is als ouderling gekozen de heer A. van dor Werff in de plaats van den heer J. Kruijs-Voorberge, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. Tot diaken werd gekozen de heer A. Lokerse, in de plaats van den heer P. van Boven. Te Schore werd gekozen tot diaken de heer J. Snoep en tot ouderling de heer M. van Sparrentak. Gerof. Kerken. Beroepen te AV aarder, II. van der Zan den tc Harmeien. Ds. Sikkel hoopt Zondagavond 21 Januari te Leidsehendam afscheid te ne men en Zondag 4 Februari te Klundcrt intrede te doen, na bevestiging door ds. J. C. Sikkel van Amsterdam. Chr. Geref. Kerk, Beroepen te Harlingen, A. II. Hilbcrs te Drachten. Aangenomen naar Dordrecht door L. H. van der Meijden te Enschedé. In verband met den kolennood zijn de schooltijden der o. 1. scholen te Gro ningen aldus gewijzigd: 8.45 tot 11.45 u., 1.30 tot 3.30 uur. liet handwerken- onderwijs vervalt 's avonds. Benoemd tot onderwijzeres (volon taire) aan de Chr. School te Poortvliet, mej Boone van Middelburg. (M. C.) Hoofdbestuursvergadering Z. L. M. Betreffende de bespreking van den in- ningstijd van de premie voor do kosten van mond- on klauwzeer meldt men ons nog het volgende De heer Boogerd (Goes) bestreed nog eens het afmaaksysteem. De heer Hanken is daarentegen voor stander van het afmaken. De heer F. P. Polderdijk gelooft, dat de wetenschap nog wel door inenting tot betere bestrijding zal komen, hij is te gen afmaken. De heer Zwagerman stelt groot ver trouwen in 'het afmakingssysteem, vooral als het internationaal wordt geregeld. Een bespreking in de afdeelingen acht spreker gewenscht. De heer Hanken verklaart zich voor oen door de landbouwers zelf op te rich ten verzekeringmaatschappijhij wijst op het slechte voorbeeld, dat men heeft aan de Rijksverzekeringsbank. De heer Snijder voelt, gezien de te genstand van velen tegen verzekering, meer voor een verplichte verzekering. De regeering zal bij groote reserve lichter premievrijstclling verleenen. Spr. zou ech ter telkens gaarne eenigszins medezeg genschap zien voor de landbouwers. De heer Colijn wil den besmetter laten betalen. De heer Hanken wil voor hen, die niet tijdig aangifte doen, gevangenisstraf in plaats van boete. Bij stemming werd uitgemaakt, dat men is voor betaling der kosten door het rijk en niet door den landbouwalleen Tho- len stemde hier tegen. Mocht de land bouwer moeten betalen, dan zal er op aangedrongen worden de premies per half jaar te innen. Op voorste] van den heer Kakebeeke werd, gezien het vertrek van reeds en kele afgevaardigden en het desbetreffend artikel in de statuten, het benoemen van twee buitengewone leden van hot dag. bestuur uitgesteld tot de volgende ver gadering. Over het verzoek van de afdeeling Tho- len inzake do tarwe „Voor eigen ge bruik" ontspon zich de volgende discus sie Do heer De Becu De Hullu lichtte het voorstel toe; er zijn wel knechts bij hem die 9 H.G. per dag op kunnen. De afdeeling Kruiningen wil verdub beling van de hoeveelheid. Van andore zijde werd opgemerkt, dat toch in de meeste gezinnen ook kleine kinderen zijn. De heer Vred-enburch bracht de ver moedelijk te verwachten invoering van broodkaarten ter sprake en de heer Ka kebeeke bepleitte, dat voor de verstrek king dier kaarten een schaal zal wor den gemaakt om verschil te krijgen voor kinderen en grootere menschen. Besproken werd nog de wenschelijkheid, dat het toonbakken blijft bestaan. In deze zal geen actie worden gevoerd. Over de klachten van de afdeeling Hulst inzake het veevoeder werd het volgende gesproken De afdeeling Hulst was niet meer aan wezig.' Do hoer Kielstra zegt, dat er veel stag natie is geweest in de levering, maar nui is men: vrij wel over de hoedanigheid en over den prijs eens. Daar het geheel regeeringszaak is kan spreker geen in lichtingen geven. De heer Kakebeeke meent, dat de be- hoerende colleges in deze niet altijd goed handelen tegenover de verbouwers. De slechte hoedanigheid is buiten de schuld van de regeering, maar ,het is wel a£ te keuren, dat er met de prijzen Zoo gescharreld wordt. Een der afgevaardigden zeide, dat het treurig is, dat men voor zijn tarwe f 14 tot f 15 krijgt, en voor 'het veevoeder moet f 35 tot f 36 betaald worden. Ze melen werden verkocht voor f 22 en ze zijn dus te veel waard voor veulen- pre kalvercnvoer. Besloten werd de klachten, die in de vergadering gehoord zijn, ter kennis te brengen aan den Minister en ook aan het Nedcrlandsch Landbouwcomité. Ook werd nog een klacht geuit over het verschil iu prijsrekening door de fac tors. Hierop zal ook gewezen worden ere ook op de wenschelijkheid van het ma ken van een analyse van de te leveren artikelen. Ten slotte werd het verzoek van do afdeeling Goes behandeld inzake den ver koop van tarwe voor 14 en 1472 cent. Aan de afgevaardigden van Goes werd Verzocht .feiten te noemen, en deze zei den toe de gegevens aan het secretariaat te zullen verstrekken. Het dag. bestuur zal dan mot de broodcommissio de zaak bespreken. A'an andere zijde werd er op gewezen, dat men zich kan wenden tot controleurs of burgemeesters en dat goede tarwe dan steeds wordt opgekocht voor 15 cent. Bij do rondvraag besprak de heer Do Feijtcr (Axel), dat, hoe dankbaar men. ook moet zijn voor de landbouwverlovcn, men toch nog dikwijls gebrek heeft aan boerenknechts en hij vraagt of ook niet aan jongere miliciens landbouwverlovere kunnen worden verleend. De heer Stevens weet zoo goed als zeker, dat dit nooit zal worden toege staan, terwijl hij er op wijst, dat slechts een bepaald percentage per compagniet verlof kan krijgen, terwijl ieder zijn beurt moet hebben. Men moet zich tot hem wenden en bijna altijd heeft het bij goede toelichting dor feiten succes gehad. De heer De Feijter meent, dat het per centage niet per compagnie, maar over het geheelc leger moet worden genomen. De hoer Stevens zegt, dat dit niet gaat, gezien de indeeling van het leger. Met groote moeite heeft spreker eens een ver plaatsing van één persoon gedaan gekre gen. De heer De Feijter zégt, dat de Mi nister moet worden gesteld voor de vraag meer manschappen ter beschikking te stel len iof anders kans op hongersnood. Do heer De Feijter bracht vervolgens ter sprake het nog niet verschijnen vare voorschriften voor den zaai in 1917. De heer Kakebeeke zeide, dat de Mi nister zich op dit gebied laat voorlich ten door een commissie van deskundigen', maar spr. is van meening, dat do Minister evengoed als hij handelt met Amerika, ook met de Nederlandsche landbouwers had kunnen onderhandelen over de prij zen. Het maken van contracten met de boe ren is bij den heer Van Hoek bepleit, maar tot nu toe zonder het gewcnschto resultaat. Voorgesteld werd bij den Minister aan te dringen op het bepalen van betera prijzen voor de te vorderen artikelen, zooals voor tarwe 18 cent per K.G., voor paarden-, schapen- en suikerboonen. De heer Snijder gelooft, dat er in Zee land weinig grond overblijft, die nog zou kunnen benut worden voor de volksvoe ding. De heer Colijn zegt, dat er toch veel speculatieve gewassen worden verbouwd,, en als dit gedeeltelijk verboden wordt, kan er toch meer land voor voedselge wassen worden gebruikt. De 'heer 'De Feijter had nog een dorde vraag en wel die van een maximumprijs voor amoniak. De heer Kakebeeke zeide, dat deze zaak reeds met den Minister besproken is en dat er geen reden is, dat de tweede maal te doen; trouwens er .is reeds een dwangmaatregel, waardoor de amoniak! aan de kunstmestcommissie moet worden' teruggeschreven. De heer Van Vredenburch protesteerde nog even tegen een uitlating in de „Haag- sche "Post", waarin weinig vriendelijke woorden aan het adres van de boeren. Verder bracht spreker dank aan den heer Kakebeeke voor de wijze waarop hij de taak van voorzitter van de Maatschappij gedurende de vacature hoeft waargenomen en riep hij voor de toekomst zijn steun, die van den secretaris en van de rijks ambtenaren in, en zegde de pers toe haar steeds gaarne, waar mogelijk, van dienst te willen zijn. Hierna sloot de heer Kakebeeke de ver gadering. Inventarisatie van aard appelen. Door den Minister van L. N. en II., werd per circulaire aan do burgemeesters verzocht van de houders van kleiaard appelen in hun gemeente opgave te vragen van de grootte hunner voorraden klciaardappelen op 5 Decem ber 1916 met uitzondering van plant aardappelen /en van aardappelen benoo- digd voor verbruik door den houder zelf of zijn gezin. De opgaven worden ingewacht vóór 13 December. Aangezien door den Minister de mode- werking wordt verzocht van plaatselijke landbouwvcreenigingen en handelaars-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2