Onderwijs. Gemengd Nieuws. Landbouw en Veeteelt. Reclames Vergeten vrouwen Leestafel. Geref. Kerken. Drietal te Midwoldadr. C. N. Im- pota te Avereest, E. v. d. Laan te Onsit- wedde en R. Middelveld te Hoogkerk. Beroepen te Tholen, C. A. van Nood te Lopik. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Bruinisse, door B. van Neerbos te Meliskerke. De Hoofdcommissie van de Ver. roor Chr. Nat. Schoolonderwijs heeft nieuwe inspecteurs benoemd en aan een der tegenwoordige een andere inspectie aangewezen. De heer J. Schaap, inspec teur in _D (Zuid-Holl. „eilanden, Noord- Brabant en Zeeland) is vervangen door J. Gras te Gorinchem, ingaande 15 Dec. Bij K. B. van 4 Dec. is aan miej. J. de Graaf, onderwijzeres in de hand werken te Goes een pensioen toegekend van f278. i i door de verzorging van anderen, zichzelf? Het zou beter zijn als vrouwen meer aan haar eigen jgezondheid dachten. De beste gezondheidsregels zijn eenvoudig en gering in aantal. Vrouwen dienen evenals mannen haar rust te hebben), ten minste acht uren te slapen, ontspanning in de buitenlucht en rust van den geest te hebben om gezond ie blijven. Zijl dienen niet te zwaar te eten, niet op opwekkende mid delen te vertrouwen of haar werkkracht te overschatten. Onverstandige gewoonten overladen het bloed met vergiften. De nieren zijin de veiligheidskleppen. Zij onttrekken de ver giften aan het bloed en voeren deze vei lig af. Maar de beste nieren kunnen geen overmatige inspanning verdragen, en als zij1 falen, kan alleen rust en een spe ciaal diergeneesmiddel haar weder op streek brengen. Versterk bij waarschuwingen door rugpijn, waterstoornissen, duizeligheid, hoofdpijn en een dof, vermoeid, zenuw achtig gevoel de verzwakte nieren met Foster's Rugpijh Nieren Pillen. Neem meer rust door oude gewoonten te ver anderen. Slaap meer en maak u min der zorgen- Eet gemakkelijk verteerbaar voedsel en drink genoegzaam water en melk. Maak iederen dag een wandeling in de buitenlucht. Iedere vtouw kan op1 Foster's1 Pillen vertrouwen ials 'speciale hulp bijl nier* kwalen, omdat Foster's Pillen uitsluitend voor de nieren en blaas dienen en hoe genaamd niet op de maag, lever of in gewanden werken. Alleen echt, wanneer op de verpak king de handteekening van James Foster voorkomt. Foster's Rqgpijn Nieren Pillen zijn te Goes verkrijgb. bij de Paauw "Co. en te Middelburg bij' Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 p. doos of f 10.p. zes doozen. De Levende Natuur, uitgave W. Versluis, A'dam, bevat ditmaal: Het Mu seum Natura Docet te Denekamp; „Als de zomer voorbij is", een aardig geschre ven stukje, dat een overtuigend bewijs geeft, dat de herfst evengoed zijn aan trekkelijks heeft als lente en zomer, wat vele menschen meestal uit het oog ver liezen. Evenals „Een paar aardige Schim mels", is het artikel geïllustreerd. „Pad denstoelen in sneeuw en ijs" bevat o.a. leen mooie photo van één van de erin beschreven winterzwammetjes. Keien kloppen te Maarn" handelt over enkele dagen aan de openlucht-geologie gewijd. Do Vereeniging tot behoud van Natuur monumenten heeft dezer dagen in het belang der vogelwereld aldaar het eiland Griend aangekocht. In den loop van 1916 heeft genoemde vereeniging zich door den aankoop van nog verscheidene andere merkwaardigheden verdienstelijk gemaakt. Een en ander vermeldt ons de heer Thijsse in het artikeltje „Griend". Als gewoon lijk lazen we de rubriek „Vragen en korte mededeelingen" weer met belangstelling. Ongelukken. Te Lemmer sloe gen van een mestkar de twee paarden op hol. De bestuurder viel van de kar kar en was onmiddellijk dood. Hij „laat een weduwe met vier jonge kinderen 'achter. Gisteren viel een 26-jarige boerenarbeider te St. Anna ter Mü^en in ,een dorschmachine. Zijn eene heen werd hoven de knie geheel afg'ekneld. In eorgwekkenden toestand werd de man in het ziekenhuis té Aardenburg opgenomen. In de mijn te Hoensbroeck heeft een droevig ongeluk plaats gehad, waarbij twee arbeiders werden gedood en twee Zwaar gewond. De gewonden zijn naar het hospitaal te Heerlen vervoerd. De oorzaak van de ramp is toe te schrij ven aan het aanboren van een achten gebleven schot, waardoor zij onder een steenkolen-massa werden bedolven. Een rijksambtenaar H. W. te Kerkrade is nabij de Duitsche grens te Obach door een smokkelaar doodgeschoten. In den Briel heeft zich bij een 5-jarig meisje een geval van nekkramp voorgedaan, mei doodedijken afloop. In de vesting-ka zerne te Utrecht is een geval van nek kramp geconstateerd. Moord. Een droevig drama hoeft, naar het „Eindh. Dagbl." meldt, te Kneg- sel plaats gehad. In 'een café was 'Zondagavond omstreeks half negen een woordenwisseling ont staan. Later werd die op' straat voort gezet. Zekere W. M. van daar begaf zich ook naar buiten. Wat er toen gebeurd is, valt niet met zekerheid te zeggen. M. moet een zekeren G. S., een mili tair uit Veldhoven, die met verlof was, han de jas hebben getrokken, waarop de laatste M- een slag gaf, maar volgens zijn beweringen, daarbij geen mes ge bruikte. Hoe het zij, vijlf minuten later werd W. M. dood laags den weg gevonden met een diepe steekwond in de borst. Het is een 32-jarige en oppassende jonge man. De vermoedelijke dader G. S., uit Veldhoven, 25 jaar en ongehuwd, is dooi de maréchaussée gearresteerd. De gru welijke daad is niet in dronkenschap ge pleegd. Belangrijke vondst. Men schrijft aan de „Diord. Crt.": Bij 't graven der fondamenten voor een garage van den heer P. Leis, woon achtig in het 'huis te Kinderdijk, gem. Alblasserdam, werd op ongeveer 3 M. diepte een antiek potje, een zoogenaamd „baardmannetje" gevonden, inhoudende gouden en zilveren munten, n.l. 13 gou den, 97 grootere, 15 middelgroote en 12 kleinere zilveren munten. Alle stukken zijn uit den Sp'aanschen tijki en gesla gen onder de regeering van Ferdinand en Isabella, Karei V en Filips1 II. Op welk bedrag de waarde dier stuk ken moet geschat worden, is nog „niet bekend. Voor een verzamelaar vertegen woordigen ze wellicht een aanzienlijke som. Verder deelde men ons mede, dat de vinder een goede belooning ontving. Moord. Gistermiddag heeft te Am sterdam de 35-jarige bankwerker G. zijn 35-jarige echtgenooto in de echtelijke wo ning met twee bijlslagen gedood. G. was eerst kort geleden uit de gevangenis ont slagen; hem was ter ooro gekomen, dat zijn vrouw hem gedurende don tijd, dat hij zijn straf onderging, ontrouw was geweest. Herhaaldelijk had hij reeds ge dreigd 'haar te zullen dooden, en dit drei gement 'beeft hij gisteren ten uitvoer ge bracht. Hij heeft eerst de woning van binnen gegrendeld, en moet zijn vrouw daarna door het huis achtervolgd hebben, gelijk de buren uit het gegil opmaakten. Herhaaldelijk hoorden zij haar „moord!" roepen. Zij hebben de politie gewaar schuwd, die met geweld zich toegang tot de woning beeft verschaft, en in de gang het vreeselijk verminkte lijk der vrouw heeft gevonden. De dader was aan den achterkant het huis ontvlucht. Ben randschrift. Een Hage naar toevallig een antiquaar hoeft, vertelt de „N. Ct." een gulden in handen gekregen, waarvan het randschrift ver vangen is door de Woorden: „Hadt-je me-maar Ontrouwe dienstbode. Te Zeist werd een 17-jarige dienstbode ge arresteerd, die op verschillende tijdstip pen aldaar geld Jieeft verduisterd ten nadeele van een pensionhoudster in de Boschlaan. De moeder van de meid heeft haar bij het opmaken van het gold (ruim f 1000) geholpen en zelfs een deel er van bij hare 'woning in de .Driestlaan begraven. Een groot deel van het gestoleD geld was reeds in goederen omgezet, daar de langvingerige juffer trouwplan nen had. Verdronken. Bij den Pekelder- weg te Stadskanaal is een schipper de loopplank misgeloopen en ver.d ronken. Gisteren is een los werkman, toen hij zich naar zijn werk begaf aan de Nieuwe Gracht te Haarlem' "te water geraakt en verdronken. Vrouw in brand geraakt. De 59-jarige juffrouw Roeper, wonende Ra penburg 17 te Amsterdam, wilde gister middag haar kind, dat bij den branden den kachel stond, weghalen. Ze kwam to dicht bij den kachel, waardoor haar kleeren vlam vatten. Ze merkte hier in den aanvang niets van, maar toen ze in den keuken kwam; stond ze in lichte laaie. De buren waarschuwden de brandweer, die de vreeselijk lijdende vrouw verbond. Ze had zware brandwonden aan het bovenlijf, armen en gezicht. Diefstal. Van de interneerings- groep aan de .Stootsleeg te Haarlem is uit een gesloten ijzeren geldkist een be drag van f 1501 gestolen. De kist is yvaar- Bchijnlijk met een valschen sleutel ge opend. Smokkeltrucs. Men schrijft uit Gennep aan het Vad.: Hoe vindingrijk de smokkelaars in het "bedenken van trucs (om de kommie zen te verschalken, grenst gewoonweg aan het ongeloofelijke. Wij h-oorden gisteren vertellen, hoe dezer dagen een man de aandacht trok pan de grens door zijn bijzonder groote voeten. Een kommies hield den man, dien hij reeds enkele malen had zien wandelen, aan en vroeg hem naar zijn herkomst. De man met de groote voe ten bleek iemand uit Grave (N.-Br.) te lijn. De kommies noodigde hem uit lot een visitatie, speciaal met het oog op zijd onderdanen, die hem van abnormale af metingen leken. Het onderzoek leidde tot de verrassende ontdekking dat de man vijf paar nieuwe kousen aan had, waar mee hij zijn1 wandeling in de richting aer grens maakte. De kousen werden in beslag genomen en proces-verbaal werd opgemaakt. Nog merkwaardiger echter was de be vinding van een ander kommies hier in de buurt. Twee kleine jongens dreven al enkele dagen 1-angs de straten een spel, dat hier van oudsher bekend is. Het bestaat hierin, dat de één een cteen of een grooten knikker vporuitgoot en dat de ander met zijn steen of knik ker het door zijn makker voortgegooide voorwerp tracht te raken. Wie raakt, wint. In plaats van met een steen of knik ker oefenden deze jongens hun spel uit met elk een hal ter grootte van eeu ge wonen kaatsbal. Aanvankelijk liad er nie mand erg in, maar doordat de jongens dag in dag uit speelden, kwam €en der kommiezen op liet idéé om de ballen eens te onderzoeken en dit leidde, tot de lontdekking, dat in den ha) een stuk zeep zat, dat 'zijn bestemming op deze manier moest bereiken. Vele kleintjes miaken een groote en doordat de jon gens hun spel zooveel malen per dag uitvoerden, verdienden ze nog een aar dig daggeld, want op een stuk zeep zit op1 het oogenblik een zoete winst yoor wie het over de grens weet te krijgen. De konmiiezen doen op dit gebied de curieuste ervaringen op. In de pelzenj van wandelende dames ontdekken ze stukken zeep; cacao of andere artikelen ingenaaid. En zooals een goochelaar uit een ei een levende duif te voorschijn too- vert, wat wij allen in onze jeugd wel eens hebben gezien, zoo hebben pientere grenswachters geleerd uit de crepées, waarmee de scliooncn aan onze grenzen haar haardos in den vorm zetterq stuk ken zeep1 en allerlei dingen, voor den smokkelhandel van belang, voor den dag te halen- Donker Londen. In de duistere straten van Londen zijn onlangs weder twee personen overreden en gedood. De rechter, die omtrent de schuld van het gebeurde, uitspraak doen moest, stelde voor, dat de vrouwen des avonds witte hoeden zouden dragen, om door do bestuurders van voertuigen teworden gezien Of de Londensehe vrouwenwereld met dit voorstel mede zal gaan, blijft af te wachten. i Sneeuw in de loopgraven „In de „Daily Chronicle" geeft een oor (ogscorrespondent hot volgende kijkje op de loopgraven onder de sneeuw. „Gisterenavond viel er hier een fijne sneeuw, zoo hitter als bijtend zuur voor de mannen, die zoo stil stonden in .de koude van den nacht en toen (je nacht overging in de ochtendschemering en de mannen gereed stonden achter de borst weringen, om als het bevel klinkea zou, daar overheen 'te gaan, vertoonde hei landschap zich plotseling als iels vreemds voor hen, wier oogen zoolang gewend waren de 'eentonige bruine modder te zien. Het gordijnvuur werd aangevangen, zoodat er zich aan den hemel telkens nieuwe sterrebeelden Schenen te vertoo- uen, telkens als de granaten uiteenbarstten, En toen het oogenblikkwam, waarop de mannen den aanval begonnen, hielp de sneeuw' hen nog zelfs eenigszins, om dat het flauwe schijnsel het hun mogelijk maakte de gedaanten hunner kameraden te Zien en de verschillende pelotons dus gemakkelijker voeling met elkander kon den houden. Hoofdbestuursvergadering Z. L. M. In het hotel du Commerce te Middel burg werd heden de hoofdbestuursver gadoring gehouden van de Zeeuwscho I .,andbouwmaatschappij, onder voorzitter schap van den heer Ma Kakebeeke. Vertegenwoordigd waren alle afdoe» lingen. Na het vaststellen der presen tielijst, werd de Vergadering geopend. Mededeeling werd gedaan van de vol gende ingekomen stukken Schrijven van het Ministerie van Land bouw inzake de subsidies voor onder wijzers in landbouw en cursussen. Een schrijven van de afdeeling Zee land van de vereeniging voor veeartse nijkunde, waarin zij steun vraagt voor een adres voor het instellen van een onderzoek naar de oorzaak der zoo ge vreesde veulenziekte. De adhaesie zal worden verleend. Ook was ingekomen van iemand, die liever onbekend wil blijven, in welk vraag punt de wenschelijkheid wordt uitgedrukt naar den invloed van het zeewater op den kleigrond en de maatregelen om over stroomingen te voorkomen. Dit vraagpunt was gesteld naar aanlei ding van een circulaire van den Miais- bouw, waarin wordt medegedeeld, dat het proefstation Groningen speciaal belast is met 'de onderzoekingen inzake akker- en weilandbebouwing. Dit vraagpunt zal aan de afdeelingen worden doorgezonden ter bespreking. Vervolgens een schrijven van „Land bouw" om tusschenkomst van de aard appel-inventarisatie. Het Dag. Bestuur heeft in deze reeds de hulp der plaatse lijke bemiddelingsburcaux iageroepen. Inzake het bemiddelingsbureau werden enkele mededeelingen gedaan door den heer C. Stevens, rijkslandbouwleeraar. O.a. deelde hij mede, dat het aantal verzoe ken 2000 bedroeg, w.o. 628 voor langer land bouw verlof. De resultaten waren be vredigend, meermalen verleenen comman danten vrij lang verlof zonder voorken nis van den Minister van Oorlog. Aan de orde was de benoeming van een voorzitter der maatschappij in do vacature van wijlen dea heer J. H. 0. Dominicus. De heer W. Kakebeeke verzocht geen stemmen op hem uit te brengen, hij heeft geen tijd voor dezen werkkring. Gekozen werd de hoer jhr. J. van Vre denburch met 12 stemmen, tegen 8 op dhr. \V. Kakebeeke en 1 op dhr. Snijder. De heer Vredenburch verklaarde zich bereid voor één. jaar dc benoeming aan te nemen. De heer Kakebeeke werd hierop bij acclamatie tot vice-voorzitter benoemd. Do heer C. A. H. Wagtho was aan da beurt van aftreding als lid van het da- gelijksch bestuur. De heer Wagtho werd bij acclamatie tot eerclid benoemd. De heer Kakebeeke stelde eerst voor het hoofdbestuur met één persoon uit to breiden en naast de aftredenden nog een lid te kiezen. De heer Hombach zou dit willen uit stellen om ruggespraak te houden met do afdeelingen. De heer Van Vredenburch zou ook aanhouding zijn en dan overwegen groo tere uitbreiding van het Dag. Bestuur, met vertegenwoordiging van alle .afdee lingen. De heer Kakebeeke is nu ook voor aanhouding der hestuursuithreiding. De heer Van Ddxhoorn wilde aansporen tot het maken van spoed met het ont werpen der statuten. De heer Kakebeeke zeide, dat andere werkzaamheden do leden der betrokken oommissie belette spoed te maken. Beslaten werd het Dag. Bestuur tijde lijk uit te "breiden met twee leden. Herkozen werd de heer Wagtho. Na de pauze zullen twee tijdelijke leden wor den gekozen. Als nu kwam aan de orde behan deling der begroeting voor 1917. In 1916 werd aan contributie ontvangen f 7021.25 en aan rente uit het landbouwfonds f 756.30, te §amen f 7777.55. Daar het Dag. bestuur niet verwacht, dat leden lullen bedanken, worden do inkomsten voor 1917 even hoog .geschat. De uit gaven worden ook geraamd op f 7777.55, waaronder een post voor onvoorzien ad f 117.55. Op de begrooüng komt geen post voor ter bestrijding der kosten van het Pro vinciaal Bemiddelingsbureau. Die kosten lullen gevonden moeten worden als de post voor de tentoonstelling (f600) niet wordt gebruikt. De heer W. Kakebeeke stelde voor maat regelen te nemen om het jongmensch, dat werkzaam is op het kantoor van den secretaris te behouden voor de Maat schappij'! Bij de bespreking der begrooting werd o. a. opmerkingen gemaakt over den hoo- gen prijs van den almanak, waarvoor f 1200 is uitgetrokken. Men meende, dat er zaken in komen, die er niet in hooren en andere gemist worden die men gaarne er in zou hebben. Andere heeren willen den almanak afschaffen, omdat het de finantiën veel te zwaar drukt. Ook deze kwestie zal bij de statuten wijziging nader besproken worden. Het Landbouwblad werd ook besproken, waar voor f 750 is uitgetrokken. De heer Kakebeeke zegt, dat nog wel meer zal moeten betaald worden door het dure papier; tot nu toe had de drukker voorraad, maar die raakt op. Men merkte o. a. op, dat er meer werk gemaakt moet worden van het verkrijgen van advertenties, speciaal van heeren no tarissen. Het Dag. bestuur werd gemachtigd een klerk op het secretariaat te benoemen en de begrooting werd goedgekeurd. Afzonderlijk was op de agenda vermeld de begrooting voor het secretariaat, welk een uitgaaf aanwijst van f 3350. Zij was echter reeds bij de begrooting behandeld. Daar de heer Iz. P. van der IVeele bedankt heeft als lid yan de keurings commissie van gewassen te velde, moest een verkiezing plaats hebben. Op verzoek van de afdeeling Noord- Beveland werd deze benoeming uitgesteld. Hierna werd een bespreking gehouden over den .zomertijd in verband met den landbouw in Zeeland. De heer Snijder leidde deze kwestie in en de voornaamste moeilijkheden waren vooral het niet mogen verzetten van de schooluren en spreker meent, dat er voor den landbouw geen bezwaren zijn van op nieuw invoeren van den zomertijd, als de minister toestaat, dat de schooluren, waar noodig, worden verzet, om het ge zinsleven niet te veel te hinderen. Van» Goes was een schrijven ingekomen, waarbij de zomertijd als zeer schadelijk genoemd voor den landbouw. De heer Snijder dunkt, dat dit niet waar is, als zijn meening wordt gevolgd. Andere heeren meenden, dat men in de stad de treinen, de kantoren enz. maar een uur vroeger moet zetten in den zo mer, dan krijgt men hetzelfde resultaat. Besloten werd aan de regeering te ver zoeken in den geest als door den heer Snijder voorgedragen. Eveneens werd een bespreking gehou den over den inningstijd der premie voor bestrijding van mond- en klauwzeer. De heer Snijder verdedigde met kracht het recht om de veehouders een premie te laten betalen voor hot verze keren van de gevolgen van het afmaken van vee bij mond- en klauwzeer; en be grijpt, dat de regeering een onderlinge maatschappij niet oprichten. Maar spr. komt op tegen de inningstijd op 31 De cember, omdat dan bijv. de vetventers, de scliapemhouders enz. niets zouden be talen; daarom is spreker voor "halfjaar- lijksche premiebetaling, bijv. op 1 Juni en 1 December. Ook de heer Kakebeeke neemt het standpunt in, dat de landbouwers medo moeten betalen, maar wij moeten het niet alleen doen. Ook de gemeenschap moest eigenlijk mede betalen, want zij beeft er ook belang bij. Door do afdeeling Oostburg was hot volgende verzoek ingediendDe afdee ling Oostburg gezien het feit, dat door de Regeering aan landbouwers en hunne gezinnen toestemming wordt verleend om van hunne verbouwde tarwe te mogen gebruiken 3 K.G. per dag en per per soon, dringt er bij het hoofdbestuur der Z. L. M. op aan, de noodige maatregelen te helpen jiomen, teneinde van de Re geering te trachten gedaan te krijgen, dat bovengenoemde hoeveelheid vergroot wordt." In de afdeeling Hulst wordt sterk ge klaagd over het laat zenden, de slechte hoedanigheid en den zeer lioogen prijs van het veevoeder, dat door de regee ring gedistribueerd wordt. Do afdeeling Goes Zond het volgende verzoek in: Het hoofdbestuur ervan ken nis gekregen hebbende, dat door graan handelaren getracht wordt misbruik te maken van net feit, dat kleinere land bouwers om hunne pachten te kunnen betalen, gebrek aan geld hebben en daar om pogingen aanwenden hen hunne tarwe af te koopen tegen den prijs van 14 en 141/2 cent per K.G., terwijl de ma ximumprijs door de regeering vastgesteld minstens 15 cent bedraagt, overwege op welk wijze aan dit misbruik een einde te maken is." (Ongecorrigeerd.) Do verplichte voorjaarskeurïng voor dekhengsten zal plaats hebben te Hulst 1 Febr. 8 u. v.m.te Kattendijke 2 Febr. 10 uur v.m. en te Oostburg 3 Febr. 8 uur v.m. Ziekte in beo men. Men schrijft aan de „N. Crt." uit Noord- Brabant, dat zich aldaar op verschillen de plaatsen een eigenaardige ziekte ver toont in de boomen, vooral de iepen- en: canadaboomen. Deskundigen meenen, dat het iepenke ver of zwam is. GEMEENTERAAD.VAN MIDoELBURG. In de heden onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer P. Duman Tak, gehouden vergadering van den ge meenteraad waren tegenwoordig leden- Mededeeling werd gedaan van v erserm- lende besluiten van Ged. Staten tot goed keuring van raadsbesluiten o.a. van die tot aangaan van oane geldleening van f20.000 voor de distributiekosten over 1916 en van eene van f 150.000 ter voor ziening in de behoefte aan kasgeld over 1917. Vorder van een schrijven van do we duwe van C. J. van "Wezel, vroeger hoofd agent van politie, later vischkeurder pi llier, aan welke weduwe een pensioen Ls toegekend van f 126 per jaar. Adres sante meent van dit bedrag niet te krui nen toekomen en vraagt nu een toeslag op haar pensioen. Ook was ingekomen een schrijven van J. A. Hosterman en Zoon, herstellers en verdoekers van schilderijen te Amster dam, die schrijven pijnlijk te zijn ge troffen door het besluit 0111 f9000 toe ta staan voor de herstelling van 25 schil derijen, waarvan direct 2 schilderijen tot een bedrag van f 1000 zullen worden hersteld. Thans toch ..wordt op het alarm van dr. Hofstede de Groot en prof. Martio direct door den raad en. R. en \V'. gevolg gegeven, terwijl op de herhaalde verzoe ken om jaarlijks de schilderijen te mogjen nazien en onderhouden in den staat waarin zij verkeerden, toen adressanten ze hadden hersteld en aan do gemeente afgeleverd, nooit acht is 'gegeven. Ook kunnen adressanten zich niet ver helen, dat hunnen goeden naam schade lijdt door het feit, dat de raad zonder hen om ophelderingen of inlichtingen ta vragen omtrent de door hen verrichte handelingen, aan een anderen restaura teur herstelling opdraagt. Adressanten hebben altijd tot volle tevredenheid van het gemeentebestuur gewerkt en kunnen nu slecht begrijpen, waarom zij thans buiten gesloten worden. Zij verklaren dan ook nog eens, dat zij de schilde rijen deugdelijk en goed „herstelden en en voor hun werk borg blijven. Hebben de schilderijen na de afle vering, thans een tiental jaren gele don, id oor verwaarloozing een onooglijk aanzien gekregen, dan kan dat alleen de vernislagen betreffen, doch do verf, het eigenlijke schilderij, js door hen goed geconserveerd en bewaard geworden, dat garandeeren adressanten. Het komt adressanten dan ook onge looflijk voor, dat alle schilderijen, dus ook de door hen herstelde schilderijlen, thans hersteld moeten worden en dat op zoo'n ingrijpende manier, dat daarvoor duizenden guldens noodig zijn. Zij achten het hun plicht den raad, die op een zijdige en minder juiste wijze blijkt voor gelicht te zijn, op 'dit feit te wijzen m hem te verzoeken om hen in -de gele genheid te stellen eveneens een rapport uit te brengen over den staat, waarbij de schilderijen izich thans bevinden, wat tot volledig herstel noodig zal zijn en do begrooting der onkosten van dat werk), alsook welke herstelling zij vroeger aan de schilderijen verrichtten. Adressanten twijfelen niet of de raad zal in het belang der kunstwer ken, maar niet minder in het belang

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2