DE ZEEUW op Woensdag 6 Dscsmber 1916. Woensdag 13 December 1916, Inspan, Het goed ocMooden Woonhuis Najaars-Veemarkt eene HOFSTEDE, gü 4 Paarden, ÉR II Éls Eoornvee, Inboedel, TWEEDE BLAD. Advertentiën. Te koop bij inschrijving 28 Olmeboomen en 1 Esscheboom, Bosch, Vroon on Duin, WEILAND, ZATERDAG 2 DECEMBER 1916. No. 54. Staten-^85i8raai. Uit de Provincie. Uit de hand te koop: met grooten Tuin, 'sHEERENHOEK, a contant Woensdag 6 December 1916 publiek presenteeren te verkoopen „Het Huijs ten Duijne", 2e. 17 Hectaren, 68 Aren, 48 Centiaren „Westhove". publiek verkoopen: VAN BII iramaBemm— Tweede Kamer. Additioneele artikelen. Schorsing voor mili tairen. Gevolgen van stemplicht. E. V. Door de nieuwe instituten evenredige vertegenwoordiging en stemplicht, in art 80 der Grorid'wet neergelegd, zijn gewich tige veranderingen noodig in de Kieswet. Gelijk men weet, worden déze in de additioneele artikelen vastgelegd. Gisteren is het eerst geredekaveld over artikel 5, dat over de schorsing van het kiesrecht handelt voor militairen, die in dienst zijn. Behoudens een kleine wij ziging blijft het geldende artikel in zijn oude gedaante. Echter werd door den heer Duymaer van Twist (a.-r.) gewe zen op de mogelijkheid, dat schorsing geenszins noodig zou wezen wanneer in buitengewone tijden, bij een langdurige mobilisatie of bij onrust of ter bestrij ding Van het mond- en klauwzeer de troepen buitengewoon onder de wape nen zijn. In dat geval zou hij de mogelijk heid willen opengesteld zien, om de sol daatjes niet te schorsen. Daartoe deed de heer Ilugenholtz (soc- dem.) het middel aan de hand door een amendement voor te stellen, waarbij wordt bepaald in- plaats van de woor den „wordt geschorst", dat door de Kroon het kiesrecht voor de militairen kan wor den geschorst voor het geheel© land of voor een bepaald gedeelte. Met 31 tegen 25 stemmen werd het goedgeköinrjdj. Vertier .kwarn een door die stemplicht ingegeven wensch van Schaper aan de orde. Straks moet Jan Qn alleman stemmen. Maar als men nu eens buiten z'n woonplaats is'? Wat dan? Geef dan ón- of minvermogenden, die buiten bun woonplaats zijn, vergoeding van reiskosten, stelde Schaper voor. Doch de heer de Meester en de mi nister vonden dit al te kras. Misschien wel billijk, doch veel te kost baar. Een wissel -op de schatkist, zóó on bepaald, dat zij dien niet wilden hono- reeren. De minister deed daarom het denk beeld aan de hand om niet den kiezer naar de stembus te laten komen; doch als er afstond tusschen beide grootheden bestond, doordat de kiezer niet in zijn woonplaats verblijf houdt, om in dat ge vat ,d.e stembus op de plaats van het werkelijk verblijf voor dien kiezer open te stellen. Een denkbeeld nog slechts. De minister nam het nog niet in zijn ontwerp op. De heer Limburg waarschuw de echter, dat men niet moest gaan tui ten de noodzakelijke gevolgen van het nieuwe artikel 80 en niet te veel moest gaan wijzigen. Ten slotte trok Schaper zijn voorstel maar in om er echter een motie voor in de plaats te stellen, waarin hij, met overneming van het denkbeeld van den heer Cort van der Linden, de Kamer zich liet uitspreken voor de wenschelijk- heid, dat zoo spoedig mogelijk de ge- Iegenheid tot stemmen moest worden opengesteld voor hen, die buiten hun woonplaats verblijf houden. Welke motie z'. h. s. werd aangeno men. Bij art. 76 kwamen aan de orde de amendementen- Drion. Deze afgevaardigde stelt n.l. een geheel ander stelsel van evenredige vertegen woordiging Voor. Zijn bedoeling is in hoofdzaak den persoon des verkozenen naar voren te halen. De kiezer moet meer een per soon dan een lid van een partij kiezen. Nog liever wil hij den kiezer geheel1 vrij laten al dan niet een partij-stem uit te brengen. De regeering daarentegen wil aanwij zing Van de partij door middel van aan wijzing eener persoon. Hierover zal nog menig woord gespro ken worden. Ook door ons. VHssingen. In de gisteren gehouden ver gadering van den gemeenteraad, waarin alle leden tegenwoordig waren, was aan do orde het voorstel tot herziening der salarissen van beambten, ambtenaren en, werklieden. Ten eerste nam wethouder M. Laer- noes het woord en zette aan de hand van cijfers uiteen, dat de finantieele toe standen van de gemeente niet zoo zwart zijn als wel gezegd is. Spr. ziet er geen bezwaar in, dat de nakomelingen ook wat dragen van de zorgelijke tijden van heden. De loonen moeten verhoogd wor den, er is geen rekening mede gehouden, dat men gelijken tred moet houden met de eischen des tijds. Dhr. Tichelman noemt spreker een grooten pessimist. Do heer Tichelman verdedigde nogmaals zijn standpunt op dezelfde gronden als hij dit reeds vroeger heeft gedaan. Spr. acht den toestand verre van gunstig eö hij wees nogmaals op de slechte toe standen bij het Loodswezen en de Zee land. Verder wijst spr. op uitspraken van «en lid van de Provinciale Staten, to# kort geleden lid van Ged. Staten, en van een hoofdambtenaar der provincie, die beiden zeiden, dat zij voor Vlissingen aan geen salarisverhooging zouden den ken. De heer Auer verdedigde als wethou der van onderwijs de Voorgestelde ver hooging der salarissen van het onderwijl- zend personeel. Spr. wees er op, dat hij niet meer kan doen voor het onderwijs als hij nu doet, omdat dit nog meer geld zóu kosten. Spr. wees er op, dat ver schillende lagere ambtenaren hun sala ris niet verhoogd zien. Een amendemenjt van den heer Manse acht spr. onaan nemelijk. De heer Lindeijer keurde de strijdwijze van den. heer Tichelman af. Dat dezfe een pessimist is blijkt uit zijn tegenstand tegen de havenexploiitatie en later te gen de badexploitatie, die beiden la ter bicken geen nadeelig, doch een voor- deelig saldo op te leveren. De heer Lindeijer meende, dat salarisverhooging moet worden ingevoerd, en de duurte- toeslag moet verdwijnen. O.a. de sala rissen van de onderwijzers moeten ver hoogd worden. Spr. doet. een beroep op de vrijzinnige raadsleden om mede te werken aan een goede salarisregeling van het openbaar onderwijs te bevorderen. Ook de heer Duijm hield een pleidooi voor de aanneming van de voorstellen' van B. en Wl., en wel in het bijzonder de salarisregeling voor de agenten van po litie. De heer Merckens is voorstander van de handhaving van den duurtetoeslag. Het wegtrekken van onderwijzers acht spre ker niet zoo heel erg. De toekomst is onzeker. ,\Vat betreft de onderwijzers, het is voor rechls van beteekenis, dat de sa larissen hoog zijn, want daarna zullen de salarissen ook' voor de bijzondere on derwijzers geregeld worden. Spr. dient een motie in om de salarisregeling uit te stellen. De heer Staverman meent, dat Vlis singen op finantieel gebied in diepe el lende (Zit en er staat wel degelijk ver band tusschen deze ellende en de sa larisregeling. Co-ncurreeren met rijke plaat sen als Baam, Hilversum enz. is on mogelijk. Toch is spr. niet tegen de voor stellen van B. en W'., maar hij betreurt het, dat er nog zooveel ambtenaren bui ten de regeling blijven, als leeraren aan de burgerschool enz. Spr. zou dan ook gaarne de voorstellen van B. en Wi. ge- renvoyeerd willen zien of nog liever naai de financieel© commissie, opdat zij later uitgebreid en voor sommige categories herzien weder worden ingediend. De heer De Meij verklaarde zich in een uitvoerige rede voorstander van de voorstellen van B. en W. Do heer Staverman dient een motie in, waarin terugzending van de voorstel len is neergelegd, met verzoek ze uit te breiden tot alle ambtenaren. Het voorstel Merckens, om thans geen salarisverhooging toe te kennen, maar den duurtetoeslag te bestendigen, werd verwor pen met 16 tegen 3 stemmen, die van de heeren Merckens, Tichelman en Huson. Na weder eenigo discussie wordt de motie-Stavennan in stemming gebracht. De motie werd verworpen met 10 te gen 9 stemmen. Tegen 'de heeren Auer, Lindeijer, Anker, Krijger, De Meij, Van Hal, Manso, v. Raalte, M. Laernoes en Duijm. Hierna werd de vergadering verdaagd tot 's avonds 8 uur. In d'e avondvergadering kwam dfe heer Staverman nog eons terug op het uit sluiten van een deel der ambtenaren, dat hij eau grievend oinrecht. noemde en stelde het volgende voorstel voor: Do raad besluit die salarissair va:i hare ambtenaren, zoowel zij, dia di rect alsl indirect, tijdelijk of definitief in gemeentedienst staan met ingang van 1 Januari 1917 als volgt to verhoogen, de minimum en maximum der salaris-en van hen wier minimum onder de f 1000 ligt, met 20 pet. van hen wier minimum) tusschen f 1000 en f 2000 ligt met 15 pet. van hen wier maximum f2000 over treft mot 10 pet. en van hen, die geen salaris-regeling hebben op don ze! Men. voet als hierboven aangegeven, eu verder met inachtneming van een aantal verbetevin- gen als in de voorstellen van B. en Wu opgenomen, een en ander technisch door B. en Wi. uit te werken en nader door den raad goed te keuren." De heer van Itaalte doet nu een tus schen voorstel om voor 1917 de sala rissen te "bepalen als door B. en "Wj. voorgesteld, en in bet volgend jaar na dere regeling ta treffen. Na langdurige discussies word eerst bij stemming uitgemaakt, dat bot voor stel van Raalte die voorrang moest heb ben vóór dat van Staverman. Het voorstel van Raalte werd daarop verworpen met 12 tegen 7 stemmen en dat van den heer Staverman met 10 tegen 9 stemmen. Het resultaat was dus, dat toch de verschillende voorstellen van B. ea Wi- zouden worden behandeld. De hoer Manse kreeg nu gelegenheid om zijn amendement toe te lichten omi de jaarwedden van de onderwijzers te bepalen op f 700 tot f 1200 zonder verdere beloften voor de toekomst, het geen bij afkeurt, omdat men nu zoo moeilijk groote verhooging kan bepalen voor 1920. De beer Lindeijer stelde ook voor het eerste jaar bet salaris te bepalen op f700 dat werd aangenomen, verworpen werd een voorstel-Manse om /bet maxi mum op f1200 te brengen en één van den hear Haosel om f1300 te bepalen eveneens. Tenslotte wend piet 11 tegen 8 ■lam men het voorstel van B. pn W. inzake de onderwijzers aangenomen en zullen dieze dus in '1917 f700f1200 en op klimmend in 1918 f 700 -t: 1500 ver dienen. Bij die afdeeling Politie werd nog in gevoegd een voorstel om rlen commis saris van politie eeirf verhooging van, sa laris te verleen en tot f2200. Dit werd aangenomen Be jaarwedden der agenten werden vastgesteld als door B. en Wl. voorge steld alleen zullen niet z'es twee-jaar- lijksche verhoogingen, doch 6 één-jaarlijk- scbo verhoogingen worden toegekend. Rij de behandeling van de jaarwedden, van bet secretarie personeel stelde do lieer Staverman voor de tegenwoordige salarissen te verhoogen met f200 en f 150 en dit in afwijking met liet voor stel van 'H. en \V:., die mag meer ver hooging voorstelden. Dit voorstel Staverman werd aange nomen. Thans stelde de heer Staverman voor, te bepalen ook van ambtenaren wier salaris f 2000 of meer bedraagt, verhoo ging toe 'te passen. Dit voorstel werd verworpen met. 14 tegen. 5 stemmen, die van de heeren Staverman, Tichel man, Anker, Huson en van Hal. De boer Staverman noemde dit een besten diging van het onrecht. Verder werden nog bij tal van amb tenaren-groepen verhoogingen aangeno- no men hetzij volgens voorstel van B. en Wi., hetzij bij amendement door één of meier lieden voorgesteld. Ook werd de voorgestelde regeling van de werklieden- loonen aangenomen. Thans kwam de voorzitter met een voorstel om den lichtgasprijs te verhoo gen na een gebruik "van 100 M3 per- raaand, bet. branden van gak- of elec trise li licht in 'winkfels na 8 uur (Za terdags na 9 uur) en in de voor hot publiek toegankelijke lokaliteiten na 11 uur. Ook' zal na 11 uur de druk' ver minderd worden. Ten slotte werd besloten voor de win kels en café's als voorgesteld, alleen zat de burgermeester nog overwegen Zater dags iets later te bepalen. Hierna, werd rjte vergadering geschorst lot Donderdagavond 8 uur. ICapelie. Eergisteravond werd de ver gadering gehouden der Vei lings vereeniging Kapelle-B.iezelingc. Tegenwoordig 45 le den. De hoer A. v. d. Graaff opende do vergadering en deelde mede, dat reeds 80 personen zich als lid hebben aange meld en dat 211 aandeden zijn toege zegd. Op voorstel van den heer Huvers wer den bij acclamatie de zes voorloopige comitélederi n.l. A. v cl. Graaff, J. C. PersantSnoep, J. Sonke, Jacs. Glerum, Q. v. d. Trie en H. Ëversdijlc tot be stuursleden gekoizen. Voor een zevende be stuurslid wordt de heer H. P. Ganse man, daar do stemmen staakten, bij lo ting aangewezen. Statuten en huishoudelijk reglement werden vastgesteld. Over het artikel be treffende verplichte veiling van alle ooft- en groentcproducten wordt druk gespro1- kfen. Do heeren Janse, Zegers en Da gevos brachten, bezwaren naar voren. De heer v. d. Graaff wees er echter op, dat do verplichting in elk geval noo dig is. Biezeiinge. Woensdagavond hield de Chr. Jongelingsvereeniging een propar ganda-avond, met medewerking fan het strijkorkest te Kapelle. De oud-voorzitter Q. v. cl. Vrie opende op de gebruikelijke wijze de vergadering. 'Ds. J. J. Homburg van Goes' sprakl een inleidend woord, waarbij hij zijn tel eurstelling uitsprak over de houding van de Zeeuwen op jlen Goeschen toondag, rnpt z'n lichtzinnigheid en ijdelheid. In 1. Cor. 12:31, zegt spr., wijst Pau- lus een weg, die uitnemender is. Gelukkig, dat er op zooveel verschil lende plaatsen in Zuid-Beveland nog ge vonden worden Chr. Jongelingsvereeni- gingen die pal staan tegenover de we reld en die ziel en lichaam trachten te bewaren in Gods kracht. Spr. zette nader uiteen wat een Chr. Jongelingsvereeniging is, wat zte doet, en wat zo beteekent. Nu werden enkele nummers door het strijkorkest ten gehoore gebracht, die wel ia den smaak vielen. De heer Leenhouts ■leverde een opstel over Jeremia. Een samenspraak ,werd door de Wemelding- sche afd. op degelijke wijze uitgevoerd. Een voordracht door P. Molhoek volgde, die den ernst der vergadering verhoogde. Korporaal (Vlallekote leverde een op stel over Meerderheid en Minderheid. Opc steller bepaalde ons bij Noach, bij Lof, bij den held van Karmel, die hoewel bij de jnenschen «ogenschijnlijk de mindere Waren, .toch de meerdere waren bij God. Zoo was het ook bij een Luther, ook met Neerlands roem en grootheid, ook met het driemanschap van 1813, ook op het gebied van het Chr. onderwijs. Ds. Homburg eindigde deze flink be zochte vergadering met een woord van opwekking en vervolgens met dankzeg ging- Axel. Alhier trad op Dahkdagavond voor de Jongelingsvereeniging op Geref. Grond slag op ds. J. Sybesma van Zierikzee met het onderwerp: „Daniël aan hef hóf bij Nebukadrezar". Reeds voor de_vooi<- zittor de vergadering opende was het kerk gebouw der Geref. Kerk aan de Kerk- droef vol. Spreker begon met te zeggen, dat hij het navorschen der historie steeds blijkt, dat God don mensch als instrument in Zijne hand wil gebruiken. God heeft al- tjjd zijn instrument gereed op bet tijd stip, dat Hj| het noodig beeft. Een de zer, op Gods tijd in dienst gesteld in strument, is Daniël. Hij is de Paulus van het 0. V. Gelijk een Paulus voor Cesar, is Daniël voor Nebukadrezar. We willen trachten de figuur van Daniël voor u te doen leven. Tusschen zijn 20 eu 60e jaar treedt hij liet meest op dert voorgrond, als gezant van den God der- goden. Hij was schoon van aangezicht, de glans der jeugd straalde uit zijn oogen. Daniël, zoo hadden zijn ouders hem bij de besnijdenis genoemd, dit beteekent de Hoere is mijn rechter. Uit koninklijken bloede gesproten zal hij reeds vroeg met het leven aan het hof van Juda kennis gemaakt hebben. Daar was het leven één aaneenschakeling van zonden. Men ver gat den Ged der vaderen en stelde zijn betrouwen op den koning van Egypte. In liet jaar 606 v. Chr. trok de Kroonprins van Babel tegen Jeruzalem op en belegerde het. De raad viui Ba- bels Koning roept den Kroonprins terug Straks evenwel als Koning gekroond, trekt Nebukadrezar op Sions vesting in, en voert als gevangene^ in de eerste plaats den jongen adel weg, niet het doel Juda in Babel op te lossen. Werk van Satan, de Kerk des Heeren te doen ondergaan en. Davids huis te doen ver dwijnen. Bij <le aankomst te Babel mochten Daniël en zijn drie vrienden een 3- jarigen cursus volgen aan Babels Hoo- geschool, om straks aan het Hof'te kun nen dienen. De wetenschap inloot alzoo door ons beoefend worden. De wetenschap is ook een gave Gods en zelfs de wetenschap der Heidenen, wil God dienstbaar maken aan Zijn Koninkrijk Aan het hof gekomen houdt Daniël het ge bol Gods vast en geen Konings- disch kan hem strelen. God zegent de spijze z.oo, dat een bete broods en een teug water hun vleesch vet en voller maakt. Daniël verzamelt eerst en geeft daarna uit. Er zijn er wel, die reeds uitgeven voor ze genoeg bezitten. Hoofdstuk 23 laat ons Dlaniël zien in zijn volle kracht. Zijn taak was om gezant te zijn aan Babels hof. Gezant van God, die regeert over Hemel en Aarde en dat in het reusachtige Babel, met zijn hangende tuinen, een der won deren der oude wereld. Ja, Babel waai de koning zich God waande, imimers), als een. volk' Was overwonnen dan was ook hun God overwonnen, zoo redes ïiieerdie men, dus' was ook do God! van Juda overwonnen door Nebukadrezar God is "echter niet overwonnen. Hij heeft recht op een ambassadeur aan BabelS hof. Nebukadrezars droom doet Zijn gezant verschijnen en bij die ver schijning slaat de heidenscbe wetenschap bankroet. Niet i k maar God weet Uw droom, dat isi, de geloofsbrief van dien Gezant. Hij, Nebukadrezar, is het gouden hoofd des boelds; na hem zilver Cores, dan kopen-Alexander de Groote-, dan Ijzerliet Romeinsche Rijk. Do tijd, dien wij beleven, is de tijd van ijzer en leem en don steen, die zónder handen is afgehouwen, zien, we ook' in diez-e dagen aan 'den arbeid. Wie zien hem met Goddelijke kracht voortgewor- worpen. totdat het. een Berg is. Ons Vredesideaal is do wederkomst van Christus. Nog een feit is er in Daniels ge schiedenis ii.lde groenende boom', waar van de diepere 'beteekenis 'deze is: Ne bukadrezar meende: Ik heb God over wonnen, maar nadat zijn waanzin van hem is geweken, bakent Hij, dat God Regeert óver de Koningen der aarde. Ds. Thieletn van Axel dankt spreker on hoordens en 'gaat voor in dankgebed. Zierikzee. De mosselkokerij neemt nog steeds grooter omvang aan en brengt ver bazend veel drukte aan de haven en menigen duit in de zakken van de nij- veren, die van dit bedrijf profiteeren op groote schaal'. De prijzen der mosselen zijn thans ge stegen tot f4.25 per ton, voor de ge pelde f0.4Q per Kilogram. (M. Cl.) Poortvliet. Aangsteld tot wachtmeester der maréchaussee bij de le div. d© heer C. Beurloo, geboren alhier. Staveni888. Gistermiddag is een kar met hit op' het „Diepe Gat" onder deze gemeente, doordat de hit schichtig was geworden, van den hoogen dijk gevallen, waarbij de hit den nek brak en onmid dellijk dood was. De bestuurder kwam tot aam den hals toe in het water te recht, maar bekwam Verder geen letsel. te aasvaarden I Februari 1917 aan de Beestenmarkt wijk D 123/124 te Gods. Te bevragen bij den eigenaar. Tusschenpersonen komen niet in aan merking. Te zien, mits voorafgaande aanvraag, vanaf Maandag 4 December 1916, 's middags van 24 uur voor het BURGERLIJK ARMBESTUUR te Gees staande in een perceel weiland en boom gaardje te Baarsdorp, in pacht bij dhr Jan Simonse. Inschrijvingsbiljetten in te leveren vóór of op 12 December 1916 ten kantore van Notaris VAN DISSEL te Goes, alwaar nadere inlichtingen zijn te bekomen. De Notaris W. VERHULST, zal op des voormiddags ten tien uur, op de bovenzaal van de sociëteit „de Verge noeging" op de Groote Markt te Mid delburg, genaamd aan den Duinweg, in de gemeente Oest- kapelle, groot 40 Hectaren 3 Aren 78 Centiaren. tusschen den Duinweg en den Duinbeek- schen weg in de gemeenten Oostkapelle en Vrouwepolder, achter voormelde Hof stede, en 3e. 3 Hectaren, 33 Aren, 25 Centiaren, aan den Duinbeekschenweg, in de ge meente Oostkapelle, tegen de buitenplaats Zulks in 23 perceelen en samenvoe gingen. Het jachtrecht is onder den koop be grepen. Een en ander nader omschreven iï? gedrukte notitiën, welke, met verdere inlichtingen, gratis verkrijgbaar zijn ten kantore van genoemden Notaris. De Notaris J. C. A. HUVERS te Kapelle, zal op des voormiddags om lO'L uur, voor Mejuffrouw de Wed. J. OP 'T HOF Czn. en kindaren, te haren woonhuize in Maal stede te Kapelle, DEN GEHEELEN bestaande uit: alsvos Merrie 8 jaar, liere Merrie 9 jaar, vos Merrie 11 jaar, alle veulen- dragend, lier Hengstveulen. als: 5 baatgevende Melkkoeien, 2 tweejarige Vaarzen, 3 éénjarige Vaar zen, 1 éénjarige Stier. 1 vet Varken en 4 Loopvarkens. 3 Menwagens, Driewielskar, Rolsle- per, 2 Sacksploegen, Balansploeg, Cocks- ploeg, 2 Zeeuwsche Ploegen, 5 Eggen in soort, Sleepbord, Rolblok, Peeën- molen, Stroomolen, Meelkist, 4 Grint- planken, Pleien, Reepen en Harnas, Koebak en Goot, Griepen, Vorken, Rijven en Schoppen, Hoenderren en Hok, dubbel Wagenhuis, lang 6,30 M. breed 4,60 M„ Melkontroomer (Meys), Tuimelkarn (Victoria), en verder Land bouwers- en Melkgereedschap, Mest in den mestput, 8 a 9000 K.G. Klaver- hooi, 7 a 8000 K.G. Wei- en Kanthooi, ongeveer 25.000 K.G. Pulp. Voorts: alseiken Kabinet, eiken Bureau kabinet, eiken Kastje, Glazenkast, Ta fels, Stoelen, Lampen, Kachels, Kast- klok, Spiegels, Vloerkleeden, Matten, Bedden met toebehooren, Glas- em Aardewerk, enz. enz. Koopen van f3.en minder contant; overigens wordt crediet verleend tot I Maart 1917, mits twee bekende en solide borgen stellende.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 5