Bï^rseiïiand Ksrkn ïsu ws. Onderwijs. Uit Pars. als veevoeder gebruikt. Ook de vleesch- prijzen waren belachelijk gering, een vet awijn kostte maar elf daalders! Boter kostte enkele etuivers het pond. In Stuttgart stortte zich een vrouw, nïl wanhoop over het sneuvelen van b«ai man, met haar vier kinderen uit de vierde verdieping van een huis Op ■traat. Zij zelf en twee kinderen wa pen 'terstond dood en de beide andere kinderen stierven in 'het ziekenhuis. Eergisteren is het lijk van 'keizer Frans Jozef naar den Hof burg overge bracht. Gisteren zou het volk, 'in de kerk langs de kist defileeren oon afscheid te Bomen van den monarch. De tempel is in zware rouw gehuld. "Onder hot rouw-baldakijn bij de lijkkist liggen op leen zwart kussen de Oostenrijksche. keizerskroon, de 'Hongaarsche St. Stepha- Bus'kroon en alle keizerlijke eeretookenen. Naar liet Roemeensche blad „Adve- )ul" mededeelt, worden de Roemeensche hospitalen door het Russisclie Roode Kruis van Medicamenten voorzien. Volgens de „Echo de Paris" heeft de Fransche Minister van Marine de volgende order uitgevaardigd, waaruit toon kan concludceren, dat er gebrek aan officieren is: „Op pantserkruisers ten op linieschepen van do „Patric"- Idasse (oudere schepen van minder dan 15.000 ton) mag slechts .één freyat-kapi- tedn worden ingedeeld. De verplichtingen van den chef van dm veiligheidsdienst Knoeten op deze schepen voortaan door kapitein-luitenants worden, waargenomen, Naar de „Temps" meedeelt, zijn voor de op 30 November beginnende geheime zittingen van de Fransche Ka mer 15 interpellaties ingekomen over den gezomdlieidstoestand der troepen, de sterkte der troepen, den toestand van het Orienl-leger, der reorganisatie van Ifael oppercommando, algemeane oorlog voering, den duikbooten-oorlog en hel oor! ogsmateriaa1 De Italiaansche pers spot mei de oorlogsverklaring van Venizelos aan Bul garije en Duitschland. Practisch nul ver wacht men niet van het revolutionnairo legertje van 3000 rhan. Naar de „Board of Agriculture" aangeeft, besloeg de mei aardappelen be bouwde grond in Engeland èu Wales gedurende dit jaar ean oppervlakte van 427.910 acres tegen 463.4(X) in het vo rige jaar. Dit "beduidt, eon afname van 35.490 acres. In Ierland is do aardap pel-oogst de slechtste sedert hot hon gerjaar 1847. Graanvoorziening in de naaste toekomst. Aan een artikel van J. S. in de Eco- aomisch-Statistische Berichten is het volgende ontleend Het is zeer de vraag, of wij öp Austra lische tarwe mogen rekenen. Wel wordt aan het eveneens neutrale Noorwegen tarwe uit Australië afgestaan, wellicht ials vergoeding voor de grooie voordeden, welke Engeland ondervindt van de Noor sche h|indelsvloot, die zich, ofschoon zeker niet met geheele instemming dor reeders, voor een groot gedeelte ziet ge bruiken voor de gevaarlijke vrachtvaart voor de Entente. Maar is voor ons land op» een dergelijke tegemoetkoming te re kenen, waar toch de Australische tarwe in de eerste plaats voor de Ententolandcn bestemd zal zijn? En indien ons een doel ran dien oogst wordt afgestaan, is dan onze handelsvloot in staat om, ondanks den langen duur der Australische reizen. Toldoende tarwe aan te voeren? Hel valt ke vreezen, dat zelfs, indien voor Neder land Australische tarwe wordt, beschik baar gesteld, de laatste vraag ontkennend dient te worden beantwoord en wij ons gedwongen zouden zien, liever van de Australische tarwe af te zien, dan de capaciteit onzer vloot sterk te vermin deren, door haar de lange reizen naaï Australië te doen ondernemen. Bevrach ten van Noorsche schepen zoude mis schien mogelijk zijn, doch waarschijnlijk teiet in groote mate, want vele Engel- *che maatregelen, bijvoorbeeld in zake kolenverschaffing, zijn zoo doeltreffend, dat voor de neutrale vaart slechts nu en dan Noorsche schepen beschikbaar zijn. Ons zal dus weinig anders overblijven, dan te trachten onze tarwebehoefte te blijven dekken in Noord- en Zuid- Amerika. Die gevolgtrekking brengt ons dus we der tot het aangekondigde Argentijnscho uitvoerverbod. Misschien is het juist, dat van Noord-Amerika na Februari niet veel tarwe meer mag worden verwacht, of schoon in deze materie pessimistische verwachtingen dikwijls overdreven blij ken te worden. Het schijnt echter, dat een zekere vermindering dient te worden ver vracht en dan blijft nog slechts Zuid- Amerika als leverancier over. Is nu te verwachten, dat levering van daar bin nenkort vonmogelijk zal zijn? Er bestaat aanleiding tot gegronde hoop, dat van een bepaald uitvoerverbod geen sprake zal zijn. Het bericht sprak van een ge deeltelijk uitvoerverbod en zonder zich aan overdreven optimisme schuldig te Imuken, mag men dus vermoeden, dat hier geen sprake is van een eigenlijk uitvoerverbod, doch van een voorschrift, dat een zekere voor het binnenlandsch gebruik benoodigde hoeveelheid in het kind houdt, terwijl de rest mag worden «itgevoerd. Dit zoude niets anders zijn dan wat in normale tijden zonder speci aal voorschrift geschiedt. Slechts de voor de behoefte van het land niet benoo digde hoeveelheid wordt dan uitgevoerd, omdat, zoodra de uitvoer die grens zou de overschrijden, de locale prijs zoude stijgen boven export-pariteit. Het feit reeds, dat de tarwe-termijnmarkten in Noord-Amerika niet zijn gestegen op1 het bericht omtrent het uitvoerverbod, doet vermoeden, dat bovenstaande uillegging juist is. In dat geval zal dus ons land waarschijnlijk uit Argentinië nog genoeg tarwe kunnen betrekken om voor ge brek gevrijwaard te blijven. Op hoogc prijzen mag echter ook in dat geval, worden gerekend en groote zuinigheid blijft gebóden. Oorlogswinst e n. Do vermoedelijke opbrengst van de oorlogswinstbelasting is 120 juillioen. Spionnen. Men mieldt uit Tilburg aiui hot „N. v. d. D.": Zondag zijn te Hilvaronbcek twee in politiek gebloede officieren, ,van Belgische nationaliteit, gearresteerd, een 'majoor en een luitenant, die zich reeds enkele dagen, onder verdachte omstandigheden aan de grens ophielden. Zij waren in liet bezit van een koffertje, waarin allerlei zaken, onx zich to vermommen, als: knevels, baarden, enz. Verder gummi handscho;> non, tangen, revolvers :en een groot be drag aan Hollandsch geld dal duizenden bedroeg. Bij nader onderzoek werden nog bij Iron foto's van grenspunton en telegrammen gevonden. Na onder strenge mi lite ire bewaking den nacht in het hotel „De Valk" te hoblie-n doorgebracht, zijn zij naar 's Hertogcnbosch overgebracht. De Kolen nood. Naar pnen verneemt zal voor de schepen onzer marine voortaan het stookmato- riaal van de staatsmijnen in Limburg be trokken worden in den vorm van bri- kotlen. Een proefvaart door een oorlogs bodem, waarbij deze briketten gebruikt werden, heeft bevredigende resultaten op geleverd. Men meldt uit Enschedé: Hot groote gebrek aan steenkolen zoo wel voor de gasfabricag© als voor de andere industrieën moet, naar uit welin gelichte bron uit Duitschland wordt be richt, geenszins vastzitten op politieke verwikkelingen, doch het gevolg zijn van een tijdelijk gebrek aan hot benoodigde vervoermateriaal. R a a d s 1 i d-L andstor m er. Blijkens bij den Baad van State, afdoe- ling voor de geschillen van bestuur, inge komen Kon. besluit is de volgende beslis sing genomen op het beroep van G. Wol zak Gzn., lid van don Raad der gemeente Renkuin, tegen liet besluit van Ged. Staten van Gelderland, waarbij is verklaard, dat geen termen l>estaan om de beslissing van dien Raad, houdende verklaring, dat het lid van den Baad G. Wolzak _Gzn„ heeft opgehouden Raadslid te zijn, omdat hij deel uitmaakt van den vrijwilligen landstorm, te vernietigen. Met vernieti ging van genoemd besluit van Ged. Sta ten en van dat van den Gemeenteraad is verslaan, dat G. Wolzak Gzn., niet heeft opgehouden lid te zijn van den Raad der gemeente Renkum, zoodat het bevelen van een nieuwe keuze achterwege behoort te blijven. Een term ij nbe paling in zake art. 19 2. Gisteren kwam bij de Tweede Kamer een nota van wijziging in van minister Gort van der Linden, op het wetsontwerp in zake de additioneele artikelen der Grondwet. In deze nota wordt o. a. voor gesteld in de Grondwet de termijnbepaling op te nemen in zake de uitvoering van artikel 192. Bepaald wordt, dat de wets ontwerpen tot uitvoering van dat artikel ingediend moeten worden binnen drie ja ren. na de afkondiging der nieuwe Grond wet. (Tel Keizer Frans Joseph. Op de lijkkist van keizer Frans Joseph bevonden zich twee groote bijzonder schoone kransen met Oranjelinten, waar op gedrukt een W. en E van H.H. M.M. de Koningin en Koningin-Moeder van Ne derland. Onlusten in Dj am bi. (Officieel). Bij het Departement van Ko loniën is ontvangen het volgende tele gram van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië: In Djambi is de moordenaar van den, inlandschen commandant der gewapendu politie te Moeara Tambeso, die den 26slen Augustus j.l. vermoord werd, gevangen genomen. De controleur van Moeara Tabo telegra feert, dat de politieke toestand gestadig verbetert; in de bovenlanden bevindt zich nog slechts Raden Praboe met 11 vol gelingen^ Door het groote gebrek' aan klomr pen, hebben een paar ondernemende personen te Oostkapello aldaar een klom penmakerij opgericht, waar een Belgisch klompetimaker werkt. Reeds is er veel werk aan dit .nieuwe bedrijf on is reeds een aldaar in garnizoen zijnde militair als assistent werkzaam. Middelburg. Het was zeker een goede ge dachte van de Zangvereen. Hosanna haar gisterenavond .gege en concert ten bate van 'de zoo algemeen als nuttig erkende veroaniging „Kinderzorg" te doen zijn. De heer ds. H. Jonker, eere-voorzit ter van „Hosanna" opende do bijeen komst en wees ,er op dat hij zeer te vreden wast over do opkomst, nu er ge vreesd was, dat inan in de lezing der jiuiddeimachtz onding icon groote concur rentie zou hebban. Maar spreker ziet in de goede opkomst ook een sympathie- bewijs voor „Kinderzorg". Spreker ging daarop voor in gebed. (Het programma bevatte als hoofd num- imer „Het lied van de Klok" van A. Romberg. Het werd onder leiding van don lieer G. B. Dommisse op zeer ver- verdienstelijke wijze vertolkt. Koor en solisten waren voor do 'taak die zij op zich hadden genomen berekendNa dit hoofdnummer werden de aanwezigen nog vergast op „Woudgedachten", een tenorsolo van C. Immig en op het Evangelisch gezang XII van Ch. L. Bloni- moiert. Het was een genotvolle avond en do hem ds. N. M. do Ligt was zeker do tolk van de aanwezigen, toon, hij het koor en don directeur dank bracht, maar hij dood dit inzonderheid namens „Kinderzorg." Met dankzegging sloot ds. do Ligt de bijeenkomst. B. en W. bevelen voor de benoe ming als voorzitter van het Gemeente lijk Werkloozcnfonds aan, den heer C. Boudewijnsc (aflr.) In verband niet de kolenschaarschlc stellen zij voor „de volgende regeling: Die prijs voor lichtgas bedrage voor de eerste 25 M3, gebruikt in een maand den llians geldenden prijs van 9 cent per M3. Voor elke M3 daarboven be taalt de gebruiker 12 cent per M3. De prijs voor kookgas bedrage voor de eerste 25 M3, gebruikt in een maand, - den thans geldenden prijs van 7l/e cent per M3. Voor elke M3 daarboven betaalt de gebruiker 10 cent per M3. De prijs voor munt gas bedrage voor de eerste 25 M3, gebruikt in een maand, den thans geldenden prijs van 10 cent per M3. Voor elke M3 daarboven betaalt de gebruiker 13 cent per M3. De tegenwoordige prijs yoor industrie- gas worde voor alle gebruikers met 10 pet. verhoogd. Tot nader order zullen geen verzoeken .om nieuwe aansluitin gen worden ingewilligd. Alle rabbalver- leening vervalt. Deze regeling zal ge acht worden te zijn ingegaan met. 1 December 1916. De prijs voor licht-electricitcit bedra ge voor de eerste 15 K. W. U., gebruikt in een ma-and, den thans geldenden prijs, Van 25 cent per K. W. U. Voor elke K. W. U. daarboven betaalt de gebruiker 32 cent per K.W. U. De prijs voor kracht-electricilcit bene den een maximaal geïnstalleerde capa citeit van 3 K. W. 1'. bedrage 10 cent per K. \V. U. De prijs voor kracht-electricitcit boven een maximaal geinstallcerde capaciteit van 3 K. W. I). bedrage 7 cent per K. W. U. buiten de zoogenaamde sper- uren, terwijl voor .een gebruik geduren de die speruren de gebruiker Letale f 2. per K. W. U. Onder speruren worden verstaan de uren van 410 uur des avonds in de maanden November, Decem ber, Januari en 'Februari; de uren van 610 uur des avonds in de maanden September, October, Maart en April en de uren van 810 uur des avonds' in de maanden Mei, Juni, Juli en Augustus. Tot nader order zullen geen verzoeken, om nieuwe aansluitingen worden inge willigd. Alle rabbatverioening vervalt. Deze regeling zal geacht worden to zijn ingegaan met 1 December 1916. Tenslotte hebben B. en W. een vcr- ondering Op het beheer van het levens- middelenbediijf ontworpen. B. en W. "hebben bekend gemaakt dat het van Woensdag 6 December af zal verboden zijn, na 8 uur 's avonds ('s Zaterdags na 9 uur) in winkels, win kelkasten, kap'persalons, enz. en in voor het publiek toegankelijke lokaliteiten na 11 uur des avonds gas- of electriscb licht te branden. Bij overtreding van dit verbod zal de betrokkene geheel van het verkrijgen van gas of electriciteit wor den vereteken. (Tem. Crt.) - Gisteren werd door een agent van politie een chauffeur verbaliseert!, die in Wocslen vaart met zijn auto door do Langcdelft reed. Gisterenavond werd door twee agenten naar den wachtpost op de Markt overgebracht de bekende J. J., die ook 's middags reeds eenige uren wegens dron kenschap in arrest had doorgebracht. Ook nu was hij weder in 'kennelijken staat van dronkenschap. De tweede maal ver zette J. zich tegen de agenten en mis handelde hij een der politiemannen; ter wijl tevens aangifte werd gedaan, dat hij zich aan vernieling van een groote ruit heeft schuldig gemaakt. Krabbendijke. T>e Ring Zuid Beveland (Oost) van den Bond der .Geref. Jon- gelingsvereenigingen hield alhier Woens dagavond z'n Ringvergadering. De waar nemende voorzitter iaat zingen Psalm 119:19 en gaat daarna voor in gebed. Na een kort openingswoord en het lezen van Efeze 6 en notulen wordt hot woord gegeven aan den heer J. van Zetten, die inleidt: „De Materialistische stroomingen, van onzen tijd". Uit de inleiding bleek, dat het beginsel van het materialisme do vereering van de stof is. Immers dit ver schijnsel is niet nieuw. Reeds in de Griek- sche oudheid leerde men, dat de stof eeuwig is; het is de afgod der Materia listen „uit de stof, door de stof en tot do stof" zijn alle dingen. Hot als God te willen zijn moot leiden tot een God zich gaan gevoelen. liet Materialisme vraagt alleen waar de meeste stoffelijke voordcelen zijn te behalen. Hun leus is: „Geen God en geen meester". En déze leus is in praktijk gebracht door het socia lisme. Gelijk de Calvinist alles terugleidt tot God als oorsprong van alle dingen, zoekt de socialist die in de stof. if et socialisme zegt niet: „God schiep den inensch", maar „de mensch schiep God". Nu kwam hij tot de plaats der jongelin gen in deze Materialistische levensbe schouwing. De socialist geeft antwoord op alle levensvragen; wij moeten daarom Gods Woord onderzoeken, omdat daarin het antwoord ligt op alle levensvragen. Do J ongelingsvereeniging is het middel voor den jongeling om zich te bekwamen in don strijd, die hem wacht. Na een korte, leerzame bespreking sloot vr. Mecuwse de vergadering met dankzegging. Zouteiandc. Woensdag is op liet strand alhier aangespoeld oen Duitsche contact mijn, welke onder militaire bewaking is gesteld. Den vorigen dag is „ook nog een groote Engelse he mijn aangespoeld, die echter denzelfden dag is weggehaald. ergere! Op verzoek is d aan no taris H. A. M. Marcusse aangewezen standplaats Colijnsplaat veranderd iu Kortgeme. Terneuzen. Woensdagmiddag na afloop der godsdienstoefening is er iu de Geref. Kerk alhier een bijeenkomst gehouden met do manslidmaten. Do korkeraad had in do omstandigheden aanleiding gevonden, de gemeente voor te stollen hel trakte- ment van den predikant te verhoogen en te brengen op f2000. Een der broeders sprak ongetwijfeld na mens 95 pet. der aanwezigen toen hij den kerkeraad dank zei voor deze daad. Immers f2200 zou ongetwijfeld nog niet te veel zijn geweest. Genoeg, de ovcn- groote meerderheid, neen, alle aanwezigen waren voor het voorstel, zoodat de ker keraad voort kan varen. Koewacht. Sinds oen dag of vier i3 Lier gebrek aan petroleum;. Vele inwo ners waren genoodzaakt pen, paar uur vroeger dan gov oon lijk naar bed te gaan, terwijl anderen zich lm oosten 'behelpen, met kaarslicht. Maandagavond konden, aan een der openbare scholen aldaar de lessen jn hovhalingsonderwijs niet door gaan wegens volslagen gemis aan olie. („M. C."). Scherpenisse. Tot geneeskundige be last met hef verrichten der doodsschouw in deze gemeente werd voor 1917 door Burg. en Weth. aangewezen de heer D. Quakkelaar, arts te St. Annaland. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hasselt, J. Bus te Enter; te Lienden, E. Warmolts te Nunspeet. Aangenomen naar Monster, door G. Lans te Ooftgensplaat; naar Abbe- kerk, door J. G. Steenbeek te IJzendijke. Bedankt voor Montfoort, door G. Lans te OoJtgensplaat. Rilland-Bath. Tot ouderling is gekozen dhr. .1. Beijnhout, terwijl in de vacature van diaken, ontstaan door het overlijden van dhr. G. de Haan, werd gekozen dhr. M. Walraven Wz. Grijpskerke. Gisteravond had in de Ned. Herv. Kerk alhier de stemming plaats voor een ouderling en een diaken. J. Looise (aftredend ouderling) en Joos Francke (aftredend diaken) werden herko zen. Beide hebben hun herbenoeming aan genomen. Poortvliet. Benoemd tot ouderling dhr. J. J. do/ Bruijne, in plaats van dhr. W. C. Gebraad, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, en herbenoemd tot diaken dhr. Iz. W. Nortier. Geref. Kerken. Beroepen te Landsmeer, M. M. Hor jus te Oud-Loosdrecht. Aangenomen naar Klundert, door D. Sikkel te Leidschcndam. Bedankt voor Vijfhuizen, door S. G. de Graaf te Oosterzee. Colijnsplaat. Woensdag 29 Nov. was de dag dat de predikant der Geref. Kerk ds. Staal zijn 25-jarig ambtsjubileum mocht vieren. Daar dit juist met den dankdag samen viel, sprak de jubilaris ook aan den morgen van dezen dag wel een woord van dank voor den oogst, maar de avonddienst was meer gewijd aan de herdenking van zijn 25-jarige loop baan als predikant. Daartoe koos spre- 'ker eenige tekstwoorden uit 1 Kor. 3 en wel van vers 5 tot en met 9. Na dezen tekst verklaard te hebben sprak hij de gemeente, die in grooten getale was op gekomen, toe tot opwekking om dankbaar heid te betoonen aan den Gever van alle goeds, voor al de weldaden ons geschon ken en betuigde zelf ook zijne dankbaar heid, dat hij met „Gods hulp die jaren als herder en leeraar eerst in Geesteren en sedert Juni 1895 aan deze plaats mocht werkzaam zijn. Door ds. Baay van Kamperland werd daarna een woord van gelukwensch ge sproken eerst tot den leeraar en ook tot de gemeente, wie hij beiden toe wenst hte, dat nog vele jaren in dezelfde goede verstandhouding hun mochten ge schonken worden. Namens de classis Zierikzee sprak dhr. Mulder, hoofd der Chr. school aldaar, een woord van waardeering en vriend schap en hoopte ook, dat hot den jubi laris nog vergund mocht wezen tal van jaren op den ingeslagen weg voort, te kunnen gaan en velen tot zegen te zijn. Door ouderling Liefbroer alhier werd namens den kerkeraad en gemeente den predikant een woord van gelukwensch toegesproken, met de mededeeling, dat door geldelijke bijdragen der gemeente leden den jubilaris een envelop met in houd zou worden aangeboden, wat dooi dhr. Franke dan ook terstond werd ge daan. Intus3chen had ds. Staal het spreek gestoelte weer beklommen en dankte, aaa- godaan door al die hartelijke bewjjzeu van liefde, do gemeente en hen, die va* elders waren gekomen, waarna hij met dankzegging deze samenkomst sloot. Schoolcijfers. De hoor R. Derk- sen, te Zeist, heeft weder een vergelij- kend stuitje samengesteld van openbaar en bijzonder onderwijs naar officieel© op- gaven volgens het laatste verslag dor R«- geering. Ziehier de cijfers: Op 15 Januari 1914, Op 15 Januari 1915. I. Bevolking v. Ncderl. I. Bevolking v. Ncderl. a. Mannon 30811*27 a. Mannen 3145722 i. A rouwen 3131574 b. Vrouwen 3190948 Totaal 6212701 Totaal 6336670 II. Aantal Scholen. Aaniai scholen. a. Openb. sch. 333+ a. Openb. sch. 3351 b. Bpz. sch. 2268 b. Btfz. sch. 2320 Totaal 5602 Totaal 5671 c. Hiervan 1116 scho- c. Hiervan 1142 scho- lon met den Bybol. len met den Bijbel. III. Aantal leerlingen. III. Aantal leerlingen. a. Openb. sch. 564314 a. Openb. sch. 570791 •b. Bpz. sch. 394793 b. Bpz. sch. 410637 Totaal 959107 Totaal 981428 c. Hiervan 177058 op c. Hiervan 183174 op de sch. m. d. Bpbel. de sch. m. d. Bpbel. IV. Aantal onderwijzers. IV. Aanta! onderwijzers. a. Openb. sch. 16985 n. Openb. sch. 1720S b. Bijz. sch, 11850 b. Bjjz. sch. 12460 Totaal 29668 c. Hiervan 5526 aan de scholen m. d. Bjjbel. V. Bijdragen van Rijk en Gem. a. h. Openb. Ond. over het jaar 1914. Voor570791 leerlingen f31.377.051 f54.97 per leerling. VI. Bijdragen v. li. Rijk aan het Bijz. Ond. Voor 410637 leerlingen f 10.578.854 f25.76 per leerling. Hiervan ontvingen de Besturen van de Scholen met den Bijbel voor 183174 leerlingen f4.718.562, a f 25.76 per leerling, terwijl de ouders er nog (bere kend a f 10 p. leerling) f 1.831.740 moesten bijpassen aan school gelden, bijdragen, enz. Totaal 28835 c. Hiervan 5263 aan de scholen m. d. Bpbel. V. Bijdragen van Rijk en Gem. a. h. Openb. Ond. over het jaar 1913. Voor564314 leerlingen f31.056.065 f 55.03 per leerling. VI. Bijdragen v. h. Rijk aan het Bijz. Ond. V oor 394793 leerlingen f9.967.339 f 25.25 per leerling. Hiorvan ontvingen de Besturen van de Scho 'en m et den Bpbel voor 177058 leerlingen f4.470.714, a f25.25 per 1; erling, terwijl de ouders er nog (bere kend a f 10 p. leerling) f 1.770.580 moesten bijpassen aan school gelden, bijdragen, enz. Geslaagd te Rotterdam voor de vrije- en orde-oefeningen de hoeren J. J. Lou- werse en L. de Vries, beiden to Zie rikzee. En te 's Gravenhage voor het ma chinistenexamen voorloopig diploma do heeren J. Harms te Middelburg en W. Wisse te O.- en W.-Souburg. Op de aanbeveling voor leeraar in do staatswetenschappen aan de II. B. S. te Zutphen, komt als no. 2 voor mej. I. M. van Dugteren to Vlissingen. Schiermonnikoog. Er be staan een heele massa ansichten van de badplaats Schiermonnikoog; nu is er ech ter een in den handel gebracht die wij nog niet bezaten. Het is dia van den Badweg met de Chr. school eu onder- wijzerswomng er op. Een vriend aldaar zond ons een exemplaar waarvoor wij hem hartelijk dankbaar zijn. De vele vrien den der Chr. sch col op Schiermonnikoog die zulk een ansicht willen bezitten zijn nu voor enkele centen bij den boekhandel daartoe in de gelegenheid. Gisteren is do eerste steen gelegd voor het physiologisch laboratorium aan do Vrije Universiteit. Te Maastricht bestaan plannen, een middelbare technische school op te rich ten. „Hulde". Het 'Centrum schrijft Ook art. 192 zou zon»Ier hoofdelijk» stemming zijn aangenomen, indien do hoor Lief tinei or niet ^geweest iyas. I i Maar deze zlogt do Kamerover zichtschrijver van het „Handelsblad" r dio met zijn 81 jaren do wraak' van partijbonzen kan troLocren op zoo'n leeftijd raakt men allicht wat losser van zijn zetel dan van zijn overtuiging vroeg stemming. En riep heel in zijn centje, kranig en krachtig: „Tegen!" Deze eene vrije heeft zich dan toch in 't politieke net mict laten vangen. Tot in den avond zijns tevens is hij do man gebleven, die hij altijd is geweest. Hulde aan zijn kloeke „Tegen I" 81 tegen 1! 1 1 J I «3 Uit deze ontboezeming om hulde-betui- ging blijkt weer eens, hoe het den „llbl."-redacteur te moede is. Do hoer Lieftinck vertegenwoordigt bij de behandeling van hel onderwijs-arti kel den inteer d;m volmaakt verleden tijd, het regime dor „palstaandore" tot liet uiterste, de periode van Kappeyne, die het vermetele woord sprak, dat de minderheid dan maar meet worden, on- doidrukt! Van een moer dan tachüg-jarigen PJ>- fi-clericaal kan men het eenigennaU' begrijpen, al is liet verre van te billij ken. Maar wat te keggen van het „Han delsblad", dat hem prijst om zijn „kra nigheid" en. huldigt om zijn „klokhen!"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2