Telegrammen. i Sescbikte SI. Éotapsctakei Bouw- en Weiland, a. b. 20 zware Oliboomen e. 52 zware Dlmeboomen, VERLOREN Laiidlïouw en Veeteelt. Reclames Ingebonden Stekken. Gemengd üieuws. Marktberichten. DE DOLEANTIE, een RijtuigBantaarei. C. A. SCHULTE Coj Verwacht EEN LADING SINTELS. Openbare Verpachting op Zaterdag 1 December 1916, Openbare Varkooping C. A. SCHULTE Co., f Zorgen ondermijnen de gezondheid. BiirgerSijke Stand. Telegrafisch Weerbericht. Advartewtiën. Ondertrouwd Biss Bisschop Punch Spinaziezaad p. KOOLE, Souburg, (Abeele.) St. Nicolaas-Cadeaux. I. VEREIST, Kapper, Rum essence. Cognac in kwaliteit. Voordeeligst- in 't gebruilo. DE STEARINE KAARSENFABRIEK ■"APOLLO "SCHIEDAM. 38 perceelen op Zaterdag 9 December I9<6, 52 zware (gemerkt) en 84 lichtere (ongemerkt). HEBE essence p. flac. 30 ct. NECTAR 25 ct. 6p 13 December zal te Middel burg «te Najaarsvergadering plaats heb ben van het Hoofdbestuur der Z. L. M. In het Zeeuwsch Landbouwblad, wijst P. Lindenbergh te Wemeldinge op het dreigende tekort aan levensmiddelen, en waarschuwt liij voor het vreeselijko spook van den Longer. Hij zegt o.m.Het schijnt, dat wij door de distributiewet niet kunnen worden ge dwongen om bepaalde gewassen te ver bouwen. Daarbij houden wij niet van dwang in ons bedrijf. Het zal daarom een ernstige plicbt van den landbouwer zijn het vrijwillig te doen; en het zal1 onzen stand tot eer zijn, wanneer wij verbouwen, wat ons vaderland noodig heeft, zonder te Jetten op het directe 'voordeel. Er kan nu nog op vele plaatsen win tergraan worden gezaaid en in het voor jaar kan een groot deel van het bouw land worden bezaaid niet zomergraan, cn ook aan de peulvruchten kan een rui mer veld worden gegund. D'c consumptie aardappelen moeten zooveel mogelijk wor den dltgepoot, al is het ook, dat de ver bouw daarvan minder loonend is dan. de teelt van export-gewassen. Ik weet, dat er bezwaren en moeilijk heden aan verbonden zijnwie ze zoekt, zal ze vinden. lederen dag zorgen maakt u moede loos. Laat u er niet door beheerschen. Gij wordt, dan gemelijk, prikkelbaar en een gemakkelijke prooi van urinezuur- kwalen en de nieren zjjn dan geneigd om te verzwakken. Gij krijgt waterstoor- nissen, rugpijn, rheumatiek en water zuchtige zwellingen. Niets is erger dan zorgen. Tracht om de dingen van den vroo- lijken kant te bezien. Een poging daar toe brengt spoedig belooning. Om van nierkwalen en overtollig urinezuur be vrijd te worden, dient gij hulp te heb ben en die zult gij vinden in Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Behalve voor opgewektheid, dient gij te zorgen Voor meer frisse be lucht, min der Vleesch te eten, minder koffie, thee of alcohol te drinken. Houdt de poriën der huid schoon. Drink genoegzaam wa ter of melk. Beiden zijn uitstekend voor de nieren en Verhaasten de boeiende werking van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Foster's Pillen dienen u gezond te maken en u bevrijd te houden van rheu matiek, ischias, spit, niersteen, water zucht en de lange nasleep Van nierkwel- lingen ontstaan uit urinezuur. Maar boven alles, vermijd zorgen. Zie toe, dat de handteekening van Ja mes Foster op het etiket voorkomt ten einde de echte Foster's Rugpijti Nieren Pillen te krijgen. Te Goes yerkrijgb. bij de Paauw Co. en te Middelburg bij Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toe zending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a fl.75 p. doos of f 10 p. zes doozen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Onze "Militairen. Zij mogen niet vergeten worden. Juist op die avonden missen, zij, meer dan anders, de gezelligheid van Hen huise- 1 ijken haard, de liefde van het ouder lijk huis. Zóó sprak ongeveer de huisva der van. ons Militair Tehuis (Nieuw- straat te Middelburg) en hij doelde op den St. Nicolaasavond en het Kerstfeest. llett. zou hem genoegen doen als "in] zijn Tehuis, gelijk overal elders, iets feestelijks weid gevonden en op die avonden den soldaten, sympathie bewe zen werd. Wij waren het geheel met hem eens. Onze Militairen mogen niet vergeten worden. Het Militair Tehuis mag niet ledig zijn aan licht en liefde als overal de lichten borden ontstoken, maar bui tengewone uitgaven laat de kas niet toe, die penningmeester kwam dit jaar reeds f 100 >bo kort en dusmeest u zoo viel de heer Lukas .in,' dit eens bekend maken, velen zullen dan .gaarne iets geven om .onzen soldaten plezier te doen." Ik meen dat hij gelijk heeft. "Vandaar M. d. R., dat ikdit giesprek mededeel en gaarne in uw blad opgenomen zag. Hartelijk hoop ik dat ons beider verwach ting niet wordt beschaamd, dat sigaren, giften enz. uit stad en dorp, voor onze soldaten in voldoende miato den huis vader Lukas zullen toekomen, en oofc ondergeteekende met 'de bezorging van een en ander zal worden belast. Met dank voor de plaatsing. Uw dw. dnr., Dsl L. R. TJEBBES, Secr. v. d. Afd. Middelburg van den Ned. Militairen Bond. Middelburg, 29 November 1916. Ongelukken. De Vrouw van oen landbouwer te Spoolde sprong uit een wagen, waarvan het paard op hol ge slagen was, geraakte onder de wielen en wem dood opgenomen. Te Dru- ee viel een stoker-maohiaist van eew taggeriAoie* ra* de* bek. w«jtid*crr iijj inwendig swwr gekneusd werd. Zij* toe- staed baart zorg. In de kazerne te Assen heeff zich onder de militairen een geTal ra* nekkramp raorgedaa*. -*I» de infanteriekazerne te Leiden hebben zich verschijnselen van nekkramp voos-» gedaan bij een militair. Te Rotter dam ïs op het station Hofplein een 13- jarige knaap van den in beweging zijn- den eleetrischen trein gesprongen, tus- schen treeplank en perron terechtkomen, en inwendig zoo ernstig gekneusd, dat hij spoedig daarop in het ziekenhuis is overleden. Te Amsterdam is een 60- jarige man door een auto overreden en gedood. Gisterenmorgen werd de po litie aldaar gewaarschuwd door de be woners van een perceel aan de Prin sengracht, daar zij in huis een sterke gaslucht waarnamen. Met een electrische lantaarn gingen brandwachts het huis binnen. In de achterkamer gelijkslraats was de dop van de gasleiding inge draaid. In de kamer lag de bewoonster H. in hewusteloozen toestand te bed. Door de brandweer, bijgestaan door een paar agenten van politie, werden dade lijk pogingen aangewend de levensgees ten op te wekken, wat ten slotte mocht gelukken. Zondagavond geraakte de militair Gerbrans, herkomstig uit Hee renveen (Fr.) in Den Dungen bij 's Bosch onder een in beweging zijnde tram met het gevolg, dat hem- het rechterbeen werd afgereden. Het been is in 't gasthuis in Den Bosch geamputeerd. Dc cholera -epidemie van 1868. Dit jaar was het 50 jaren gele den, da;t ons la,nd door een cholera-epi- denrie werd geteisterd, welke in No vember geweken werd geacht. Tot 27 November 1866 waren in geheel het land aangetast 30.756 personen, waarvan stier- ver, 18.933 personen. Een vrouwelijke taxichauf feur? De kans bestaat, dat de eerste vrouwelijke taxichauffeur binnenkort haar diensten aan het Amsterdamsche pu bliek zal aanbieden. De solliciteersnde juffrouw is geen nieuwelinge in het vak, want te Antwerpen heeft ze als taxichauffrice reeds eenige jaren prac- tijk achter' den rug. Ze heeft het plan voor eigen rekening te gaa.n werken, zoo dat we dus twee nieuwigheden in onze hoofdstad krijgen ten eerste een vrou welijk statioameerend chauffeur, ten twee de iemand, die voor eigen rekening werkt. Ze zal dam voor de politie proef moe ten rijden. Over de grens. Te Dinxperlo is een dronken Duitsch militair van de grenswacht te Suderwick over- de gren zen gekomen. Hij gedroeg zich zóó woest, dat men hem direct in arrest steld© en latei' naai' het, kamp te Bergen als ge ïnterneerde overbracht. Te Glaner- brug zjjn drie Duitsche deserteurs over de grens gekomen. Als een bijzonderheid kan worden vermeid, dat het broers wa ren, die, alle drie den strijd bij Ver dun hadden meegemaakt, daar meerma len waren gewond en dat zij thans, ge nezen zijnde, weer naar het front moes ten vertrekken. Ze hadden echter genoeg van den oorlog. Smokkelaars. De smokkelaars te Oostburg hebben een brutaal stuk je uitgehaald. Om ontdekking en con troleering hunner duistere wegen min der gemakkei ijlt te maken, hebben zij op een gedeelte van de grensstreek de te- pboondraden doorgeknipt. Zelfs hadden zij de brutaliteit lange einde telefoon draden in hun zak te steken en de por seleinen dopjes te rooven. Een onder zoek naar de daders wordt ingesteld. Eigenaardig gebruik. Bij de bijzetting van keizer Frans Jozef zal weder een eigenaardig ceremonieel plaats hebben. Wanneer n.l. de keizers van Oostenrijk begraven worden, worden zij langs den naasten weg uit de burcht naar den Capuciner-kerk gebracht. Voor de poort aangekomen, klopt de ceremo niemeester met zijp staf aan en ver langt toegang. „Wie is daar?" vraagt van binnen de poortwachter, zonder open te doen. „Z. M. de Allerdoorluchtigste enz."... roept de ceremoniemeester. „Dien ken ik niet", zegt de stem van binnen. De ceremoniemeester klopt ten tvree- denmale. „Wie is daar?" vraagt de stem weer. „De Keizer van Oostenrijk," luidt het antwoord. Maar de poortwachter zegt weer, de zen niet te kennen en de poort, blijft gesloten. Dan klopt de ceremoniemeester ten derdenmale en op de vraag, „Wie is daar?" zegt hjj: „Onze broeder Frans". Oogehblikkelijk gaat de poort open en de lijkkist wordt binnengebracht. Emile Verhaeren, een bekend Vlaamsch dichter, naar Rouaan gekomen om een voordracht te houden, werd over reden en gedood door een reeds in be weging zijnd en tram, waai' hij nog wilde instappen, op de terugreis naar Parijs. Verhaeren werd in 1855 in een dorp bij Antwerpen geboren. Hij studeerde aan de universiteit te Leuven. Hij dichtte zijn verzen in beide talen. Zijn Frausche ver zen veroverden een wereldberoemder naam1. Teruggevonden. De geldkist, inhoudende ongeveer f9000, welke van het bureau van het groepsstafkwartier te Naarden werd ontvreemd is, naar het Hbld. meldt, met haar inhoud terugge vonden in het bastion te Oud-Molen, vlak bij genoemd bureau. Het hangslot was er afgebroken, doch toen de ijzeren over slag verwfdeiH wa*, heeft me* M*- èaai' gee* kan* geeie* de kist. verder te openen, omdat daartoe weer eea «len te! noodig was. De kist is toen in ee* der taluds ingegraven. Men vermoedt, dat de diefstal door meer dan een persoon is gepleegd, omdat :de kist bijzonder zwaar is. Het is een raadselachtig geval, te meer daar er steeds ee» schildwacht op post staat. Mens oh edier. Deze week bij de vaccinaties der jaarklasfee 19x0 te Harderwijk wilde een der larulstor- mers niet worden ingeënt. Op de vraag van den sergeant,, waar om niet, antwoordde hij: „Omdat de var kens bij ons ook, zoo schrekten, toen ze voor de pokken ingeënt waren". Over de grens gekomen. Bij Roermond zijn gisteren twee uit Duit sche krijgsgevangenschap1 ontvluchte Rus sen over de grens gekomen. Te Maas tricht zijn 3 ontvluchte Russen aange komen, die in de buurt van Eijsden over de grens gekomen waren. Volgens hun zeggeft, hadden zij (den eleetrischen draad doorgeknipt Een veldwachter o pi g e- h an gen. De veldwachter* Den B. uit Nieuw-Lekker],und, was een dezer dagien de dupe van een flauwe, zoo niet erger lijke grap. Toen hij, na zijn gewone route naar huis keerde, weid hij plotseling overvallen dooi' drie gemaskerde kerels1. Zij stopten hem een prop in den mond en hingen hem daarna op aan een dik ken boom, even voorbij het Elshoutsehe stoomgemaal'; gelukkig niet :aan den hals, want dan was de man er niet zoo af gekomen. Een touw werd hem onder de armen gebonden en daar' hing de man een paar voet van den grond te ben gelen. Hulp kwam niet opdagen, schreeu wen was hem niet mogelijk, en zoo hing hij den ganschen kouden, ijzigen Novem bernacht. Stijf van kou en schrik werd hij den volgenden morgen uit zijn ne telige positie verlost. Men is op het spoor van twee der daders. Bandjirs. In de PadangSche Bo venlanden zijn de Bruggen te Priaman (een plaatsje aan de kust ten N. W. van de hoofdplaats Padang) door bandjirs weggeslagen. DEN HAAG. Eerste Kamer. Nadat minister van Gijn de portefeuillekwestie had gesteld, werd het ontwerp1 tot wijzi ging van de Successiewet met 22 tegen 18 stemmen verworpen. De beraadsla gingen over de andere belastingen zijn geschorst. BLOEMFONTEIN, 29 'Nov. De Oud- Ftesidcnt van den Oranje-Vrijstaat Stevn is overleden. UTRECHT, 29 Nov. Bij De Bilt is een goederentrein op een rangeerenden trein geloopein. Enkele wagens: ontspoor den. Geen persoonlijke ongelukken. DEN HAAG, 29 Nov. De Koningin komt morgenochtend 10 ,uur in den, Bosch, gaat. 's avonds naar- ,Veghel en vertrekt Vrijdagavond uit. Eindhoven naar die Residentie. N ie ts nieuws onder de zon. In Duitschland waren 100 jaar gelsden reeds broodkaarten. Marianne Prell be richt daarover ip haar „Herinneringen uit 'den Fransdhen tijd in ^Hamburg 1800 —1814". De Franschen namen in de stad en de omgeving alle meelvoorraden in beslag en gaven daarvan den bakkers dagelijks een bepaalde hoeveelheid. De burgers 'en de door de Franschen aan gestelde beambten en arbeiders kregen van 'tFranscho bestuur z.g. broodkaarten, waarop ze, al naar de grootte van hun gezin ,een bepaalde portie brood bij den bakker konden krijgen. Dientengevolge nam 'men, wanneer (men ergens opi de thee verwacht werd, zijn brood mee. Van 28 en 29 Nor. MIDDELBURG. Ondertrouwd: D. J. S. de Waal, jm. 32 j. en C. A. K. Koptijn, jd. 25 j.; C. M. Douw, wedn. 68 j. en C. Kamermans, jd. 62 j.; P. Jongeneel, jm. 24 j. en H. C. Minet, jd. 23 j. Gehuwd: N. M. I. Klaarjsen, jm. 29 j. en J. Tevel, jd. 27 j.; F. J. ran Hecke, jm. 24 j. en E. Regeling, jd. 27 j.; P. de Regt, jm. 31 j. en A. J. Nijland, jd. 43 j. Revallen: J. C. Brakman, geb. Snoep, d.; J. Kort, geb. Davidse, z.; S. P. ran Steen- huijsen, geb. Cremers, d. Overleden: G. Bussant, 20 j., ongeh.; M. Lamoijn77 j., wed. v. M. A. ran Varik. GOES. Huw. aangifte: 28, Johannes Ger- hardus van Boxel, 28 j. jm. te Hengelo en Blazina Geertruida Jacoba Bliek, 20 j. jd. te Goes; Tingel de Dreu, 24 j. jm. en Jacoba Marina Sampon, 23 j. jd. Geboren: 27, Dingena, d. r. Jacobus de Bad en Adriana Hengsdijk. Van 2528 Nor. VLISSINGEN. Bevallen: J. Kroon. geb. den Nooijer, z.; H. .Gunter, geb. Bim- mel, d.; F. ran der Hoeren, geb. Hout zager, d.; P. Eckhardt, geb. Dommis se, d. Overleden: J L. Storms, wed. ra» L. F. Hollants, 70 P. Dommisse, rr. v. J. Eckhaad% 38 J. fN. TH». Crt.) Nuar waarnemingen in den morgen van 29 Nor. medegedeeld dU or hel Kon. Ned. Meteor. Instituut le De Bilt. Hoogste barometerstand boren 775 te OostrDuitschland, laagste 745.1 te Hapa- randa. Verwachting tot den arond ran 30 Nov.: Matige wind uit Zuidelijke richtingen, nevelig tot zwaarbewolkt; weinig of geen regen. Weinig verandering van tempera tuur. Veilings ver. „Goes en Omstreken". Goes, 29 November 1916. Kleipeer 19, Zoete Bellefleur 13, Hondsmuil .19, Winteraagtjes 15 ct., al les per K.G. Roode kool 6, Savoye kool 2, Bloemkool 8 ct., alles per stuk. Rotterdam, 28 Nov. „916. Veemarkt. Aangevoerd 115 paarden, 2 veu lens, 0 ezels, 1465 magere en 725 vette run deren, 156 vette 304 nuchtere en 255 gras kalveren, 2 schapen of lam., 16 varkens, 231 biggen, 12 bokken of geiten Koeien 427., tot 50 a 60 c., ossen 42 tot -47 Va a 57 c., stieren 40 tot 44 a 471/- c.,vette kalve ren 55 tot 671/., a 77'/3c., voor export tot c., alles per halve kilo. Melkkoeien f200 a f375, kalf koeien f200 a f 400, stieren f 140 a f 430, pinken f 90 a f140, graskalveren f 45 a f 100, vaarzen f t40 a f 190, alles mager reebiggen f 10 a f 19, 8lachtpaarden f 200 a f 300, werkpaar den f300 a f500, hitten f200 a f300. Nuchtere kalveren fok- f 25 a 40, slacht- f 15 a f22. Biggen f 1.50 a f 1.70 per week. C. M. DOUW, Wedn. van L. M. Vijgenboom, en C. KAMERMANS. Colijnsplaat Middelburg Huwelijksvoltrekking D.V. 13 Dec. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een kortstondig lijden, onze geliefde Broeder, Zwager en Oom JAN DE JONGE Mz. in den ouderdom van bijna 55 jaar. Uit aller naam, Wed. JACs. SINKE, geb. De Jonge. Kruiningen, 28 Nov. 1916. Aan de familie van Citïers en voorts aan allen, die tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn innig geliefden Echtgenoot, den Heer LEENDERT KLOOSTERMAN, op zoo hartelijke wijze hunne deelneming betoonden, betuig ik bij dezen, ook na mens wederzijdsche familie, mijn wel- gemeenden dank. Wed. L. KLOOSTERMAN, geb. Lokerse. Heinkenszand, 29 November 1916. CS* o** Inwoners van Serooskerke, Oost- kapelle en Vrouwepolder, die LID wenschen te worden, of dit reeds zijn van de Boerenleenbank te Seroos kerke, worden opgeroepen, om op 2 Dec. a.s. een Algemeene Vergadering bij te wonen. De vergadering wordt gehou den des voorm. 9 uur, ten huize van A. MELSE te Serooskerke (W.). Vanaf heden puik Lamsvleesch 65 cent per K.G. en ook weer Donderdag best vet Rundvleesch aan 90 cent per K.G. zonder been, bij A. LEIJNSE, Gravenstr., Middelburg Voorhanden bij Boekh. FANOY, Burg B 16: Het nieuwste werk von Ds, J. C. RULLMANN met 23 portretten van predikanten. Prijs f2,25; in prachtband f2,90. Ook de Spannende dagen op Wal cheren worden hierin beschreven. Door de Vereeniging „Zaad Centrale" is vanwege de Regeering beschikbaar gesteld. Prijs 56 gulden per 100 K.G. Men gelieve spoedig op gave te doen aan tusschen Goes en Kloetinge Tegen belooning terug te bezorgen aan het Bureau van „De Zeeuw" te Goes. Scheermessen, Ie kwaliteit, Scheer, riemen, Scheerzeep, Odeur, Zeepen enz. Aanbevelend, Langevlele K 393 Middelburg, J Flacons van 25 en 30 ee*t. Lange Delft H 2, Middelburg. 2 •••«•mattNMtetNHMiH* op diverse losplaatsen in Walcheren Opgaaf van prijs en hoeveelheid wor den ingewacht tot 1 December a. s. door JAC. DE DREU, Wijngaardstraat, Goes. voorhanden bij Firma R. M. SMITS. Werken van Joh. Breevosrt, Schrijver, Humphry Ward, Boudier-Bakker, v. Gogh- Kaulbach, Wallis Vorstengunst. Runa, De God zijner moeder f2,40 Maltzahn, Zonnegloren i' 2,90 Lelie van ons Vorstenhuis f 1,25 Ulfers, Kinderbijbel f'3,75 Aalders, Land der Belofte f4,25 Corelli e. a. auteurs. Jongens- en Meisjesboeken. Boekhandel, Dam 28, Middelburg. Groote lichtsterkte Lange brandduur Onovertroffen- MEERMALEN GOUD BEKROOND. Agent voor de provincie Zeeland: S. L. JACOBSON, Middelburg. des morgens te 10 uur, te 's-Hs#r Hsn- drikskinderen, in de herberg „De Oranje boom", voor het Groot Armbestuur van 's-Heer Hondrikskinderen, ten overstaan van den Notaris JOH. PILAAR te Goes, van onder 's-Heer Hendrikskinderen, samen groot 19 H.A. 24 A. 17 c.A. Boekjes zullen verkrijgbaar zijn in ge noemde herberg vanaf 18 November a.s des middags te 12 uur te Goes, in de „Prins van Oranje" ten overstaan van Notaris PILAAR, van: in een weide te Nisse, in pacht bij dhr. G. Nieuwenhuijse. Te veilen in 2 perceelen, als (gemerkt) in een boomgaard te Nlsse, achter de hofstede bewoond door dhr. G. Nieuwenhuijse, in één perceel. op de hofstede te Wolphaartsdijk, in den Perponcherpolder, bewoond door dhr. L. de Jager Az., in één perceel. Conditiën te vernemen ten kantore van den Notaris. Aanbevolen voor het maken van BORSTPLAAT: Ananas Marasquin Sinaas appel Frambozen Citroen Crème de Vanille Napolitaine Crème de Rose. Lange Delft H 2, Middelburg. 0

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 3