Reclames. Gedachten naar aanleiding van een Oud Gezegde. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Reclames. mg. maai- een hunner was er dusdanig aan toe, de lappen gekookt vleesch hin gen er bij, dat herstel practisch uitge sloten moet worden geacht. De havenarts, direct ter plaatse, ver leende met groote voortvarendheid hulp waarna de slachtoffers per ziekenauto naar het stadsverband vervoerd werden. öf er van schuld door onvoorzichtig heid sprake is en zoo ja, op wien die zou rusten, zal een nader onderzoek in loco moeten uitwijzen. De gezondheid is de kostbaarste van alle schatten en toch een schat die men slecht bewaart. Dit gezegde is reeds «ouwen oud en bewijst dat de menschem reeds in de oude tijden slecht op him gezondheid pasten. Wij hebben, wij moe ten het bekennen, OP dat punt geen grootje vorderingen gemaakt; het tegen deel is waar, zou men zelfs geneigd zijn er bij te voegen. Inderdaad, nooit heb ben de menschen hun, krachten minder gespaard. Men zou kunnen, tegenwerpen dat het leven van toen niet met het tegenwoordige kan vergeleken worden'. Juist echter omdat wij steeds meer werk moeten verrichten, komt het er op aan steeds meer voorzorgsmaatregelen te nemen. En dat is het nu juist .waaraan wij ongelukkiger wijze te weinig denken. Wij vermoeien ons, yvrj overwerken ons zonder acht pp onszelf te slaan, zonder er zelfs aan te willerf denken, dat de geneeskunde ons heden ten dage in staat stelt de schadelijk© gevolgen van het inspannende leven op ons organisme weg te nemen pn zelfs dikwijls de ver woesting, die in ons wezen wordt aan gericht, te herstellen. De ongeregeldhe den van 'het leven hebben -steeds een zéér noodlottigen invloed uitgeoefend op het bloed en do zenuwen, die de bronnen zijn van gezondheid en kracht. De verarming van het bloed en de .ver zwakking der zenuwen beletten ons niet alleen werkzaam te blijven, maar leve ren ons bovendien hulpeloos pver aan alle soorten van ziekten. Wij moeten er dus met de grootste zorg voor waken ons bloed zuiver en rijk te bewaren en ons zenuwstelsel krachtig te houden. Wij behoeven ons daarvoor geen bijzonderen leefregel op te leggen. Het is voldoende op vaste tijden een behandeling met de Pink' Pillen te ondergaan, waarvan een ieder door hot lezen der veelvul dige verklaringen in de bladen de merk waardige versterkende en opwekkende hoedanigheden kent. De Pink Pillen ma ken het bloed zuiverder en rijker en de zenuwen krachtiger. ;Zij wekken bo vendien op bijzondere wijze de eetlust op en bevorderen de spijsvertering. De Pink Pillen aijn verkrijgbaar A fl.75 per doos en f 9 per zes doozen, bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Da Costakade 15, Amsterdam. Verkrijgbaar voor Zierikzee en omstreken bij W. Gudde, to Goes bij Gebr. Mulder, te Tholen bif W. Potter, Apotheker, 8toofstrast. En verder bij verschillende Apothekers en eoede Drogisten, Provinciale Staten van Zeeland. N ajaaxszitting. Vergadering van Dinsdagavond te half acht. Voorzittel' de commissaris der Konin gin, de heer rar. H. J. Dijckmeester. Aanwezig 41 leden. De voorzitter opent de zitting in naam der Koningin en deelt mede, dal van den heer W.ondergem bericht is inge komen, dat hij verhinderd is deze ver gadering bij te (wonen. ingekomen waren verschillende Ko- ninkl. besluiten waarbij besluiten der sta ten, genomen in 'de zomerzitting wer den goedgekeurd. Verder o.a. een mededeeling van het bestuur der Vereeniging „de Ambachts school" te Middelburg, dat extra-bijdra gen van het Rijk en de gemeente Mid delburg het dat bestuur mogelijk maken, om het dienstjaar 1916 zonder tekort af te sluiten, weshalve het bestuur zijn tot de Provinciale Staten gerichte aan vraag om een extra-subsidie voor 1916 als niet gedaan wenscht beschouwd te zian en die aanvrage intrekt. Na de gebruikelijke mededeel ingen omtrent den post voor onvoorzien van de begrootingen 1915 en 1916, de onder- handsehe aanbestedingen en de pre sentielijsten yan Ged. Staten, werd ook de reeds gepubliceerde mededeeling van dat college betreffende den verbindings weg tusschen Oost en West Zeeuwsch- Vlaanderen overgelegd. Nog werd een aruededeeling van Ged'. Staten door den voorzitter gedaan, na melijk dat de heer Elenbaas wegens zijne benoeming tot burgemeester van Kruiningen volgens art. 35 der Provin ciale wet opgehouden heeft lid te zijn van hun college. De voorzitter ziedde te meenen uit naam van de staten te spreken als hij het betreurt, dat de heer Elenbaas geen lid van Ged. Stalen zal zijn en hij hem dank brengt, omdat hij zijn groote ken nis in dienst der Provincie heeft ge steld. De voorzitter stolt voor in de eerst volgende vergadering in de vacature te voorzien, aldus wordt besloten. Vervolgens word gehandeld het voor stel tot aanhouding van een verzoek ran de opzichters bij den Provincialen Wa terstaat om nadere regeling hunner jaar- -weddon. Ingekomen wan nog een nader adres van deze opzichter*, waarin zij het voorstel om hun verzoek aan te houden^ betreuren. Het voorstel van Gedeputeerde Staten wórd aangenomen. Ook stelden Ged. Staten' voor aan te houden een verzoek van Leendertse- te Vernield inge dd. 20 November om een subsidie vau f500 voor een omni- busdienst tusschen Wemeldinge en Vlake. Alzoo werd besloten. De overige voor stellen van Ged. Staten, allen vroeger vermeld, werden naar de afdeelingen verwezen. Opgemerkt zij nóg, dat van het bestuur van het waterschap voor de uitwatering door de Sluis in de „Piet", naar aan leiding van het voorstel om het verzoek om herziening van het Bijzonder regle ment voor dat waterschap af te wijzen, een nader adres' was ingekomen. Ook was nog ingekomen een verzoek van C. Hekhuizen, "chef-machinist bij de stoomtram HansweordVlake om herzie ning van zijn salaris, (red. Staten stol len voor het verzoek evenals dat van de werklieden in de werkplaats vau den Provincialen stoombootdienst, af te Wij zen. Ook dit voorstel werd naai' de afdool ingen verwezen. Alsnu vroeg de heer Wi. van Oeveren vergunning om eenige vragen te stellen omtrent den dienst Terneuzen-—Hoede- kenskerke—Hansweord, welke vergunning verleend word. Do lieer vain Oeveren stolde daarop de volgende vragen Is het Ged. Staten bekend, dat in dein dienst Temeuzem,Hanswoerd vaak stoornissen voorkomen, door dal niet ge regeld te Hoedekenskerke kan wórden aangelegd. Zijn de klachten gegrond, volgens wel ke: te. do laagwaterstciger niet kan wor den gebruikt, doordat hij te laag zou zijn; '2e. de 'booten niet zonder gevaar bij huig water dicht bij den steiger kun nen komen, doordat onder water een steenstorting aanwezig zou zijn. Zoo ja, 'wat denken Ged. Staten daa te doen oh! die toestanden "zoo spoedig mogelijk te verbeteren, opdat ljovengenoemde mooie dienst geregeld zijn gang kan gaan. Ged. Staten zegden toe in de volgende vergadering van antwoord te dienen. Vervolgens had de splitsing der verga dering in afdeeJingen plaats. In de éérste aideeling hebben zitting de hoeren: 'Willemsen, Hombach, van Teijlingen, Elenbaas, van der Weijde, Maarleveld, Vermaas, Slruve, van Dam, Hocke Hoogenboom, Ticlielman, van de Putte, Vogelaar en het lid van Ged. Staten, de heer van Rompu. In de tweede aideeling de hoeren: Melis, Duvekot, Dikkenberg. J Wu van Oeveren, "Wondergem, Giljam, Gerlach van St. Joosland, Erasmus, Dekker, van Niftrik, Fruijtier, Paap en do leden van Ged. Staten de heeren Sprenger en Rlum. In de derde aideeling de heeren de Veer, W. van Oeveren, Puijlaert, Waes- berghe, van Zuijlen, Bolle, Bleiker, üu- moleijn, IJsebaert, Hollestelle, Mulder, vau der Vliet en de loden van (jed. Staten de "heeren Dieleman en de Ca- sembroot. Hierna werd op voorstel van den voorzitter besloten de eerstvolgende open bare vergadering te houden op Vrijdag 8 December te tien uur en de verga dering gesloten. Bij koninklijk besluit zijn met in gang van 1 December benoemd bij het reserve-personeel der landmacht tot re- serve-eerste-luitenant bij hun tegenwoordig korps bij do infanterie do reserve-tweede luitenants H. O. M. Hendrikse, F. jWI. Dormaar en C. H. Gillissen, allen van het 14e regiment. Pensioen verleend aan A. Jolior, kommies der dir. belastingen, f890; P. C. H. Huvers, ontvanger der directe be lastingen, f 2284. Middelburg. Gisterenavond trad voor de Chr. Jongelingsver. Rom. 116a op Ds. J. B. Netelenbos met een rode over „Leer en Leven". Na het zingen van Pa. 257 werd de vergadering door dhr. Railemar ker met gebed geopend, die den spreker met een kort woord voor dezen propar ganda-avond inleidde. Spr. dan bogint na op meesterlijke wijze te hebben voorgedragen het leekodicbtje „Twee in één huis", zijn van diepe studio getuigende rede. Hij wil handelen over de leerstellige kennis tegenover het le ven des geloofs. Spr. schetst in korte trekken de fwee stroomingen van het liberalisme. Langea* staat hij stil "bij de beide richtingen der orthodoxie, die beide, evenals die van het liberalisme, in één huis wanen. Dweept de eerste richtjng der ortho doxie met vormen, de tweede eerbiedigt ze, maar bouwt daarop voort Geen God van 't verstand, of van 't go- roel, maar van het hart. Den geest der echte orthodoxie gaf Guido de Brés in onze geloofsbelijdenis. Eerst het leven, dan de leer. Eerst God, dan de theologie. Na de pauze behandelt spr. nog de vragen: „ais het leven vóór de leer gaat, het geloof dorst naar nieuwe vormen, waar is dan het constante, het blijvende" en „wat verstaat men onder de kerk?" Ten slotte geeft spr. den raad elkander meer te leeren waardeeren in dit korte leven, niet altijd op te zoeken wat ver deelt, maar meer wat vereenigt. Hij spoort aan den nadruk te leggen op wat hoofd zaak is, hot geloof in Jezus Christus. Al* w* Hero hebben, dan Zijn we lid der Algemeene Kerk. Waar de leervorm secundair is, achter blijft staan bij het goloot van hel. hart, kunnen we aan den vorm de waarde geven, die hem toe komt. God stelde de kerk als draagster der waarheid. Met hoorbare stilte werd de machtige redenaar aangehoord. Dhr. Rademaker dankte Ds. Netelenbos, waarna deze met dankzegging eindigde. Met dank mag Bom. 116a op dezen avond terugzien. Dhr. R. sprak het nog uit in zijn slotwoord, dat deze perzik naar meer smaakt. Op do R.-K. begraafplaats had he den de teraardebestelling met militaire oer plaats van den ziekendrager G. Bas- sant. Vlissinpcn. Tot lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken werden heden herkozen do heeren Jos. van Baatte, J. G. van Niftrik, L. C. Stevens en L. J. Polderman. Hoedekenskerke. In den nacht Van Zondag op Maandag is, vermoedelijk door een hond, een minder gewenscht te- zoek gebracht aan de konijnenhokken van eenige ingezetenen tusschen deze ge meente en 's-Gravenpolder woonachtig. Bij 3 eigenaars werden niet minder dan 19 doode en half-verscheurde konijnen gevonden. Een leelijko schadepost voor de betrokken eigenaren. Krabbendijkc. Ook alhier zal door den heer A. Hirdes een aanvang worden ge nomen met het koken en inzouten dei- mosselen op groote schaal. Reeds liggen korstoomers op de reede te Ierseke de scheepjes op lie wachten, die ze in do haven van Krabbendijke zullen aanvoe ren. Voorwaar een goede kans voor het volk om gedurende de wintermaanden veel geld te verdienen. Kruiningen. In de Maandagavond gehou den gemeenteraadsvergadering werd de nieuwbenoemde burgemeester, de heer J. N. Elenbaas, geïnstalleerd en beëedigd door den waarn. burgemeester, den heer Elsman, in tegenwoordigheid van 9 raads leden (de heer Ribbons was wegens on gesteldheid niet aanwezig) en eenig be langstellend publiek. Aangenomen is een vooi-stel om een onbepaald crediet te vorleenen voor distri butie van aardappelen in deze gemeente. [M. Ct.) Zierikzee. De heer v. Dorth heeft zich teruggetrokken als sollicitant naai- de be trekking van gemeente-bouwmeester te Maassluis. Colijnsplaat In de vergadering van de IJsclub „Ons Genoegen" alhier, gehouden in het lokaal van dhr. M. A. Schikker, waren aanwezig 32 van do 89 leden. Do ontvangsten over het afgeloopen jaar bedroegen f 157,65 en de uitgaven f 45,40, zoodat er een goed slot is van f 112,25. De bestuursleden, die aan de beurt van altreden waren, zijn alle herkozen, n.l. de heeren H. M. Haringman, L. H. Kie vit en J. L. StoLs. Tot leden dor ijsfeest- commissie zijn benoemd de heeren W. de Regt, C. Prince, A. de Pree Az. en J. de Looff. Arnemuiden. Door den heer L. Kloos terman, overleden den 7en Nov. 1.1. te Heinkenszand, zijn aan de Chr. school al hier twee obligaties a f 100 vermaakt. Terneuzen. Gisteren heeft er met- toe stemming der autoriteiten een rondgang plaats gehad, voor het inzamelen van giften om St. Nicolaasgesclienken rond te deelen aan kinderen. Een commissie bestaande uit militairen en burgers had dit plan opgevat en hoeft bepaald suc ces gehad. Twee wagenvrachten pakjes benevens .ongeveer ƒ200 werden opge haald. Ned. Herr. Kerk. Beroepen te Rotterdam (vac. r. d. Hagt) B. J. C. Rijnders te Doorn. Aangenomen naar Groede door M. A. J. do Zwaan te Batenburg; naar- Nunen door Th. A. Eokman te Zeist, aalmoe zenier vanwege de Belgische Synode. Geref. Kerken. Beroepen te Drogeham M. Post te Gees. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Utrecht door L. H. v. d. Meiden te Enschede. Als op een proefveld: Ds. Joh. Beks, van Westeremden, schrijft in de „Schatkamer" over de volksopvattin gen in do Groninger veenkoloniën om trent den Doop en deelt o.m. het vol gende mee: „Een zeer ontwikkelde liberale boer gaf op de Vraag, waarom hij wel zijn eerste kind, maar niet meer de volgende had laten doopen ten antwoord: „Ik wou eens onderzoeken, of de Doop wezenlijk iets geeft, en dus iryijn gedoopt kind beter wordt dan het ongedoopte". Die man legde dus een soort proefveld aan, om deze kwestie op te lossen op do- zelfde wijze, waarop hij ook in land- bouwvragen een beslissing uitlokte". wordt door 21.000 artsen erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. Ei8chen van toelating tot do H B. S. Goes. Zaterdag 25 November werd in de „l'rins van Oranje" alhier een ver gadering gehouden van de leeraren aan de H. B. S. alhier met de hoofden van scholen in Zuid- en Noord-Uevelmd. De voorzitter, de heer L. van Bruggen, her innerde er in zijn openingswoord a;ui, dat dertien jaar geleden eveneens ion dergelijke bijeenkomst had plaats gevon den om te komen tot een toelating tot de 11. B. S., zonder toelatingsexamen, maar op advies yan de hoofden van scholen. De herhaalde mutaties in het personeel vim de scholen, de opgedane ervaring door de leeraren ten aanzien van de aldus toegelaten leerlingen, bovenal de invoering vau regeeringswego van een nieuw programma voor het toelatings examen, gaven de leeraren aanleiding óm opnieuw een bespreking te houden, om zoo in onderling overleg de meest ge- wensóhte opvatting van de nieuwe eisfchon van toelating vast te stellen. Achtereen volgens werden nu de verschillende vak ken nagegaan en het volgende vastge steld. j^l |j, 1. Schrijven. Het schrijven van net en duidelijk loopend schrift, blijkende uit het schriftelijk werk. 2. Rekenen, a. De vier hoofdbe werkingen met geheele getallen, tiendee- lige (geen repeteerende) en gewone breu ken. Het uitwerken van ingewikkelde voimen wordt niet geëischt. Onder de breuken ook te begrijpen de samenge stelde breuken. Onder de vormen niet te begrijpen, die met accoladen. De be doeling tocli is siechts, dat uil het uit werken van vormen blijke juist inzicht in de volgorde der bewerkingen. b. Bekendheid met de een vo u d i g s t e kenmerken van deelbaarheid en het zoeken van Kleinste Gemeene Veelvoud en Grootsten Gcmeenen Dooier door ont binding in factoren. Onder de eenvoudig ste kenmerken van deelbaarheid te ver staan die door 2, 3, 4, 5, 8, 9, en 11. K G. V. en G. G D. te leeren zoeken beide door ontbinding in factoren, .'lier- bij weid tevens de wenschelijkheid uit gesproken den leerlingen 'bij de ontbinding in factoren het begrip „macht" bij te brengen, doch slechts als schrijfwijze, niet om hiermee bewerkingen uit te voeren. c. Kennis van het metriek stelsel. Hier onder te verstaan alle herleidingen in Ne.derla.nd.sche eenheidsstelsels. d. Het oplossen van eenvoudige vraag stukken -zonder omgekeerde verhoudingen. e. Eenige geoefendheid in het rekenen uit hei hoofd met niet te groote heele getallen. Onder rekenen uit het hoofd te verstaan het optellen en aftrekken van getallen met twee cijfers en het deelen zonder staart van een grooter getal door een van één cijfer, terwijl het direct zien van de deelers van een getal van niet meer dan twee cijfers zeer veel aanbeveling verdient. Tenslotte werd nog de aandacht gevestigd op het feit, dat wat men (met accent) zeggen kan, niet altijd geschreven kan Varden, zooals bijv.: 2X3 6 8 14: 2 7. Men trachte den leerlingen bij te bren gen, dat het teeken slechts gelijke vormen verbinden kan. 3. N e d e r 1 a n d s c h e Taal. a. Na-uw- keurig en natuurljjk lezen van eenvoudig proza of zeer eenvoudige poëzie. b. Ontleden van eenvoudige enkelvou dige zinnen, waarbij niet geëischt wordt kennis van de onderverdeeling der bij- voegelijke en bijwooidelrjke bepaïingeu| het oorzakelijk voorwerp- blijft buiten be schouwing. Bekendheid met. de red ei loe ien, met hunne verbuiging en vervoe ging, en met de trappen van vergelijking. c. Eenige bedrevenheid in het schrifte lijk en mondeling iWeergeven van een eerst verteld en daarna gelezen prozastukje. Hieruit moet blijken dat de candidaat zonder grove taal- en spelfouten kan schrijven. Be inleider voor de eischen van toelating voor de Nederlandsohe taal gaf als zijn persoonlijke meening te ken nen, dat de methode, waarop dit leervak nog algemeen in de lagere scholen wordt onderwezen, niet doeltreffend is; dat met name de geringe spraakkunstkennis, die ook het nieuwe normaalsprognamma voor toelating H. B. S. vordert, beter en veel tainder tijdroovend zonder stelselmatige behandeling verkregen wordt; dat de on derwijzer niet aldoor verbeterend in de mondelinge en schriftelijke gedachlen- uiting van den leerling moet ingrijpen; dat men bij alle taalonderwijs de klank, als het primaire element, tot uitgangs punt moet nemen en de juistheid vau het schriftbeeld daarnaar beoordeel a. Occasioneel, mits het geschikte oogon- blik benuttende, laat zich volgens inle dor alles bijbrengen, wat van een a s. scholier H. B. S. redelijkerwijze kan gevraagd worden. 4 A a i drijkskunde a. Kennis v*n de hoofdzaken nit de aardrijkskunde van Nederland. b. Eenige topografische kennis van. Ne- derlandsch OoSt-lndië en den weg daar heen. c. Eenige kennis van de aardrijkskunde van Europa; onderlinge ligging der voor naamste straten. De namen en ligging van enkele der belangrijkste gebergten, wateren en steden. Toelichting. De leerling moet eeni ge kennis hebben van den horizontalen en rertikalen vorm van ons land. Kennis dus van de grenzen, van de verdoel ing in hoog en laag, de groote rivieren en hun loop door ons land, alsmede de Voor naamste plaatsen aan deze rivieren. Ver der moet hjj eenige ketmis hebben vu» de grondsoorten, vvnar Hcxe gevondm wor den en zoo mogelijk het bestaansmiddel er mee in verband gebracht. Jl'j moet de voornaamste water- en spoorwegen kennen en dit toonen door het maken van een eenvoudig reisje te water of per spoor, waarbij dan tevens de Voor naamste 'plaatsen, waar men langs komt, moeten gekend worden. Van Nod. Oost- lndië moei de leerling kennen de voor naamste eilanden en eilandengroepen, de voornaamste zeeën en straten on de beJangrijkte plaatsen. Verder moet ljj weten langs welken weg de schepen naar 'ndië gaan. de zee-n en straten, die men doorvaart -en de voornaamste plaatsen, die onze mailbooten aandoen. Vau Europa is het naast kennis van de voornaamste gebergten, rivieren en steden vooral noo- dig, dat de leerling weet hoe de ver schillende landen len opzichte van eikair liggen. Vragen als: „Wanneer men van Turijn naar liet Westen reist, in welk land komt men dan", moeten kunnen worden beantwoord. 6 Geschiedenis. Bekendheid mei de voornaamste personen en feiten uit de Vaderlandse.be Geschiedenis, vooral na 1500. Kennis van eenige der voornaamste jaartallen. Toelichting: In overeenstemming met dit Programma wordt er geen aan eengeschakeld Overzicht der Vaderland- sche Geschiedenis verlangd, maar ken nis van den levensloop van eenige hoofd personen. alsPrins Willem van Oran je, Fnedorik Hendrik, Oldenbarneveldt, Jan de Witt; alsmede iets over de oor- zaken en het ibegin van den Tachtigjarigen Oorlog, de Engelsche oorlogen, eu waar om we zooveel oorlogen met Engeland gevoerd hebben, den oorlog van 1672, den Frans-clhen tijd, de vereeniging met en scheiding van België. Wanneer de oandidaten voor liet toelatingsexamen dan weten, wanneer die personen ge leefd en die gebeurtenissen plaats ge had hebben, kunnen ze tevens aan den tweeden eiscli van het Programma vol doen: Kennis van eenige der voornaam ste jaartallen. Met vragen over zee- en veldslagen, worden ze niet lastig gevallen; natuur lijk kennen ze wel slagen als die bij Heiligerlee, Nieuwpoort on Waterloo. Er blijft dus zoo meer lijd voor den Onder wijzer over om het een en ander uit „de Beschavingsgeschiedenis" vau ons volk te vertellen, waarvoor zeor geschik te Historieplaten en leesboekjes bestaan. 6. Frans cli. a. Lezen van een een voudig stukje proza mei behoorlijke uit spraak. Vertalen van eenvoudige zinnen in bet Nederlandseh. Hierbij werd ge wezen op het nut van hel gewennen, aan een behoorlijke uitspraak, wat ook zeer ten goede kan komen aan de die- teé's, die van den aanvang van den cur sus af in de eerste klasse H. B. S. wor den gegeven. b. Vertalen van zeer eenvoudige zin nen uit het Nederlandseh in het Fransch. Toepassing van de regels voor liet ge bruik van imparfait en passé défini en van den subjonctief wordt niet geëischt. c. Bekendheid met de vormveranderin gen van lidwoorden, zelfstandige naam woorden en bijvoegelijke naamwoorden,. In de „zeer 'eenvoudige zinnen" zul len slechts woorden voorkomen, die bij de candidaten als bekend verondersteld kunnen worden op grond van do door hen doorgewerkte voorbereidende werkjes. Vormen van onregelmatige werkwoorden, zullen daarin niet worden opgegeven wat betreft de zinnen ter vertaling u i t liet Fransch, mochten daarin wel enkele onregelmatige werkwoordsvormen voorko men, dan zal dit zich toch bepalen tot enkele vonnen, die door den leerling herhaaldelijk ontmoet zijn, in de door ben doorgewerkte vertaaloefeningen. Kennis van het ondierscheid tusschen twee soorten wederkecrend© werkwoor den zal niet worden geëischt. d. Vervoeging van avoir en être en, van de regelmatig© werkwoorden. Met aandrang werd gewezen op de wen schelijkheid om d© leerlingen te gewen nen aan hel vervoegen van de regel matige werkwoorden volgens het systeem der afleiding van de z.g. oorspronkelijke tijden. Hoewel de regels voor het ge bruik van Passé défini en subjonctief niet geëischt worden, is het noodzake lijk, dat de candidaat deze vormen be hoorlijk kan vervoegen. Nadat de heer Verhage de leeraren had bedankt voor het bijeenroepen dezer vergadering werd de bijeenkomst dooi den voorzitter gesloten. Eigenaardige plechtig heid. Gisteren is de eerste steen ge legd van de Christelijke school in liet Oosteinde te Aalsmeer door den ruim 5-jarigen P. v. d. Meer Pz. Deze plech tigheid was van een eigenaardig karak ter, doordat ma ften eersten nog een tweede steen gelegd werd en wel door den oudsten ingezetene' dier gemeente, den heer Jac. Hansen, die zich voor den bouw bijzonder- interesseerde. De leef tijd van dezen kloeken grijsaard is ruim 95 jaar, zoodat het verschil in leeftijd van beideu bij deze plechtigheid 90 jaar bedraagt. Geslaagd voor het machinist-exa men (voorloopig diploma) J. J. v. d. Hoek te Vlissingen. Geslaagd te Rotterdam voor de ac te gymnastiek de heeren H. A. Appel te Koudekerke en H. C. A. Karei en .T. H. P. Guming, beiden te Vlissingen. Voor de vacant komende betrek king van hoofd der Chr. School te Hon- •eleradjjk hebben zich 68 sollicitanten aangemeld

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2