Binnenland. Uit de Provigscie, Sen 80-jarig Pcrsjubilcuia. .Sa Zeeuw" is jarig. Met het nummer, dat heien verschijnt, tiyjadt ons blad z'n 31an jaargang in. fc den familiekring wordt een kcoon- aardag trteeds op bijzondere wijze ga •VferJ. Ann djt. foil willen wij thans de «•ijbeid ontlcenen, even stil te staan i>i) het jubileum van „De Zeeuw." lij de dingen, welke in deze zware dagen van oorlogen an geruchten van oorlogen, aardbevingen en pestilentiën, de woreikl in beroering brengen is de jaardag (RaP een Provinciaal dagblad pngetwy- feld een zaak van weinig importantie. Niettemin achten wij het oorbaar, waar hot toch meer dan een „huiselijk feestje" fieldt, de lezers en lezeressen enkele pogonntikken te bepalen bij ons kroon,- jaar. Immens, we willen ook hier uiting geven aan onze dankbaarheid jegens 3dn Heece, Die ons tot dusverre pnS met Zijn trouw en ontferming naby m was het, Die ons land bewaarde voor deu gruwel van den ellendigen Mig- Hij was het, Die ons Koningshuis en onze gamsche regeering kracht gaf lot de vervulling van fte moeilijke taak wat' liet regeeren. Hij was het, Die ons bewaarde voor de ernstige beproevingen van groote ratapen en hongersnood. Hy was het ook, Die ons in de ge legenheid stelde tot. heden te arbeiden aan ons blad. ,j_. f M .„De Zeeuw" heeft tot dusverre haar zij het ook lieschedden plaats mogen behouden in de rij der Persorganen, welke voor de eere Gods ook ,op staat kundig terrein ijveren en ook op ander terrein de beginselen en eischen van Gods Woord uitdragen. Inderdaad, Zijn getrouwheid en Zijn ^o^dertierenliei-.l zijn met ons geweest. Dat oen.,dagblad zijn 30-jaiig jubilé .viert komt nog al 'eens voor, maar dat een redacteur 30 jaar- verbonden js aai. één blad, gebeurt heel zelden. 'Welnu, tegelijk met het jubilé van „De Zeeuw", herdenkt haar redacteur, de Inee;' J. Buyses den (dag, waarop hij rvoor 30 jaren zich aan „De Zeeuw" serbond. De hooi' Buijso en ons blad zijn één. .Vooral1 hij is het 'geweest, die lie ge- ssohatedenis van „De 'Zeeuw" gemaakt hoeft. i JWjjj zullen die geschiedenis hier thans niet herlialcn, waar het 25-jarig jubifeum nog zoo korten tijd achter ons ligt, doch wel willen wij nog eens met dankbaarheid gedenken, wat de hoer Bpijse voor deze krant is geweest. Door „De Zeeuw" heeft de jubilaris zijn lezers niet alleein op de hoogte gabonden met het nieuws van den dag, (maar al die jaren heeft hij zijn lezers mogm onderwijzen in de eeuwige begin selen van Gods Woord, die ook op staatkundig en maatschappelijk gebied «moeten worden beleden. En zoo heeft hij, getrouw aan onze lijfepreuk „Luctar et Emnrgo", Zeeland onder den zegen van Boven voor onze Christelijke actie mogen winnen. Wij zijn ongetwijfeld de tolk van veie lezers em lezeressen, die zijn pers- paxxüucten langen of korteren tijd ge noten hebben, als wij den geachten hoaSdreiacteur toaivenschen, dat het hein bij den voortduur gegeven zij in opgewektheid en roet goede vrucht onze beginselen door „Da Zeeuw" te die- niev. Die Heorc zegene den heer Buijse en de zijnen en tioa zijn arbeid rijke vrochten voortbrengen. ,.S. Art. 192. Dn Liberale Unie lieeft Zaterdag ver- gaden! bm zich uit te spreken over do door 't Hoofdbestuur voorgestelde motiën fcS; gunste van het door de regeering voorgestelde nieuwe grondwetsartikel 192. Lteze motie werd eenigszins gewijzigd en aangenomen met. 52 tegen 7 stemmen, 45#} luidt nu ".De Liberale Unie, in buitengewone vergadering bijeen te Amsterdam op 30 September 1916', gehoord de discussies in aanmerking nemende de groote belan gen, welke voor het Nederlandsche volk betrokken zijn bij het tot stand komen vaB de voorgestelde grondwetsherziening; HB dat de fniancieelfe gelijkstelling van openbaar lager onderwijs en bijzonder on derwijs aannemelijk moet worden geacht, Iroats de ëischen van deugdelijkheid 'aan het bijzonder ond-erwys' te stellen, mot inachtneming van de vrijheid van rich ting van dit onderwijs, van gelijke kracht en van dezelfde waarde zijn als die voor net openbaar lager onderwijs en dat de belangen van de openbare school, dio onverzwakt moeten worden gehandhaafd, genoegzaam 'kunnen worden beschermd op voorwaarde dat de regeling bij do twet, ter uitvoering van 'liet voorgestelde in art. 192, op doeltreffende wijze geschiedt; spreekt 'den wensch uit dat het voor- gestolde art. 192 G. Wi, waar noodig g e w ij z i g d, worde aangenomen." t Vooraf was met 39 tegen 20 stemmen verworpen de motie-Otto. i Voortgezette postdiefstal? Uit een artikel van den Nedcrlandschen uitgever C. M. van Sbockum in het Nieuwsblad voor den Boekhandel blijkt duidelijk, welk een omvang de postdief- Stallen, door Ie Engelsc-he censuur ten rutdcele van Nederlanders gepleegd, ge nomen bebl>en. Sinds Maart 1916 woeien alle zendin gen, irè-ikc- Duifeche tjlich.i.teo of Lne- Len bevatten en dier KalerlaudscLe boek- handelaren naar Indische leesgezelschap pen verzonden waren, geconfiskceret. De heer Van Stockum heeft nu onzen Minister van Buitenlandse he Zaken be reid gevonden te protesteeren. Kamerverkiezingen. By de besturen van do kiesvereeniging Dordrecht en de Vrijzinnig-democratische vereeniging te Dordrecht is van mr. Schim van der Loeff bericht ingekomen, dat hij zich in de huidige omstandigheden niet langer voor een candidatuur beschik baar stelt. De besturen voornoemd besloten nu geen candidaat te stellen, die lid van een commissie van bijstand in zake de uit voering van de distributiewet 1916 is; op grond van publicaties vanwege de rechtsche partijen en van een besluit der S.D.A.P., mag dus verwacht worden, dat de te stellen candidaat bij enkele candi- daatstelling zal worden gekozen. Uniformwijziging. Naar de Msb. verneemt, zijn bij de grijze veld-uniform de met gelyke stof overtrokken knoopen wederom vervallen en zullen deze thans van been moeten zijn- Aardappelen. De minister van landbouw heeft gelet op zyn beschikking van 9 September, hou dende aanwijzing van levensmiddelen ovoreerikomstig de Distributiewet, het na volgende bepaald A. Verboden is het vervoer van do volgende op "kleigrond geteelde soorten aardappelen, anders dan naar de opslag plaats van den verbouwer en met uitzonde ring van de partijen die op den dag der afkondiging van deze beschikking reeds in schepen o,p spoorwegwagons waren ge laden, te wetenBravo's, Blauwe, Bomto Blauwen, Roodo Star, Frisia's, de Wet ten en Industries. Het vervoer van poters der genoemde soorten of van door bederf aangetaste aardappelen zal worden toegestaan op vervoerbiljet, aan te vragen bij de Rijks commissie van Toezicht op de Aardappel vereeniging. Aan houders van bovengenoemde soor ten aardappelen zal bij aankoop' een loo iende prijs worden betaald, vermeerderd met het gebruikelijke bestop- en bewaar- loon. Ook zal desgewenscht aan deze hou ders een voorschot tot een bedrag van f 1.50 per II.L. worden gegeven op aan vrage gericht tot de Aardappelvereeniging, over welk bedrag 5 pet. rente zal worden berekend. B. Het vermalen of verwerken van geelvleezige aardappelen is verboden. Slechts dio partijen welke door of van wege de Aardappelvereeniging aangewe zen controleurs ongeschikt voor consump tie worden verklaard, mogen worden ver malen. C. Aan gemeentebesturen welke gevolg geren aan het in circulaire no. 72235, bepaalde, zullen prima gladde gezonde consumptieaardappelen worden geleverd, te wetenEigenheimers of andere daar mede dezerzijds gelijkgestelde soorten van zand- of veengrond, tegen een prijs van f515 per 10,000 K.G., franco geleverd laatste spoorwegstation of scheepwater. De aanvragen tot levering worden inge diend bij het Rijks Centraal Administratie kantoor voor de distributie van lev en smid delen, voor do eerste maal vóór óf op 6 October en vervolgens naar behoefte. Met de levering wordt 9 Oct. begonnen. De aardappelen worden door den afzen der aan do gemeente berekend tegen den prijs van f 357.50 per 10.000 K.G. De betaling dezer bedragen zal geschieden binnen 3 maal 24 uur na aankomst der aardappelen aan het "bij de berekening vermelde adres. Het is den leveranciers dezer aardappe len verboden aan den producent-verkoo- per een lageren inkoopprijs dan f3 per H.L. van 70 K.G. te betalen. (Stet.) Aan het eindexamen van den Appli catie-cursus aan de K. M. A. te Breda bobben van do luitenants welke allen ge slaagd zijn voor het officiersexamen in Juni 1915 o.a. voldaan van de infanterie hier te lande: C. E. Uhivat, E. E- do Kanter, U. de Stoppelaar, T. C. v. Die- rendonck, P. L. v. Drielen van de artillerie hier te lande: L. Kegge, J, S. de Rrurjii, H. v. d. Zande; en van de Ge nie hier te lande: E. C. W. A. Geuze en J. Kok. Bij K. B. is aan den tijdelyken of Beier van gez. 2e kl. C. J. M van Rompu, dooi het personeel van den Geneeskundi gen Dienst der landmacht, op zyn aan vrage ter zake van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst wegens licliaamsgebreken een eer vol ontslag uit den militairen dienst ver leend. By K. B. is Benoemd tot commies bij liet "Rijksarchief in Zeeland mr. A. Moerkamp van Embden, thans commies- titulair. En zijn bevorderd by den Rijks waterstaat: tot opzichter le klasse F. G. Verhoef, thans 2e kl.; en tot bureel- ambtenaar le kl. C. H. B. Tollenaar en F. W. Knijff, thans 2e. Bij K. B. zijn herbenoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van; den caiamiteuzen Annapolder, J. de Regl Mz., te Kortgene; het calamiteuze water schap Tienhonderd en Zwarte, J. Ris seeuw, te Cadzand; de calamiteuze pol ders Hoofdplaat en Thomaos, C. B. Tem merman, te LJzendijke; het calamiteuze waterschap Bruinisse, M. K. Krepel, te Uruinisse; den calamiteiizen Leendert Abtfahnr.pjlCter, Th. Maat, t? ll„lihet calamiteuze waterschap Oud en Jong Breskens, J. van Male, te Breskens; den caiamiteuzen Ylietepolder, Th. P. de Kam, te Wissekerke; het calamiteuze water schap Walzoordon, J. van Dixhoorn, t: Ilontc-nisse; don caiamiteuzen Anna-Frlso- polder, I. Verhulst, te Wissekerke; den caiamiteuzen Burgh- en West'andpolder, C. Blom. te Haamstede; de calamiteuze polders Margaretha, Kleine Iluissens en Eendragt, W. Dees, te Zaamslag; voorts tot dijkgraaf van den Koningin Emma polder, F. C. 0. M. Hombac.h, te Hulst; in .het bestuur van den Karelpolder tot dijkgraaf J. P. Krijger, en tot plaatsver vangend dijkgraaf J. A. Krijger, beiden to Krabbendijketot dijkgraaf van den van LyndenpoJder. L. Dees, tg Boseh- kapelle; tot gezworene van den Borren- broodpolder, N. v. d. Klooster, te Brou wershaven; tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze water schap Scherpenisse, P. Noordijke Cz„ te Scherpenisse. Op de algemeene vergadering van de Ned. Vereeniging tot "bevordering van de Zondagsrust, welke Vrijdag a.s. to Utrecht gehouden wordt, zullen twee voor stellen van do afdecling Middelburg be handeld worden namelijkTen eersteDe algemeene vergadering noodigt het hoofd bestuur uit zich te wenden tot Z.Exc. den Minister van Waterstaat, ten einde op meer Zondagsrust voor postambtenaren aan te dringen, door het afhalen van correspondentie op Zondag te Hoen ver vallen. .Ten tweedeliet hoofdbestuur make propaganda door op verschillende plaatsen opschriften te doen aanbrengen waarop vermeldSteunt, het postperso- neel in hun strijd voor Zondagsrust. Post op Zaterdag na 12 uur niets meer. De reserve-sergeant A. P. Adriaan- sens, van liet 14e rog. inf., is benoemd tot vaandrig, en overgeplaatst bij het 5e rog. Voor het overgangsexamen voor liet le naar het 2e studiejaar van den Cen- tralen ciysus te Kampen slaagden o.a. •1. Dieleman gn L. F. Franse. Goes. Restauratie rail het Huis „Iloope" te Goes. De gemeente-archi tect van Goes, tie heer F. G. C. Rothuizen, schrijft in ihet Bouwk. Wkbld. naar aan leiding van het bericht, dat de tegenwoor dige brugwachterswoning' te Goes (het huis „Hoope") was- gerestaureerd, o.a.: De restauratie was niet zoo bijzonder belangrijk. Immers, deze voorgevel in zijn geheel genomen, was tamelijk goed be waard gebleven. Do ramen der beneden verdieping waren wel van groote ruiten voorzien; liet zandstoenwerk was in den loop dor jaren talloozo .keeren „netjes" geverfd; een onmogelijke ijzeren gout was onder de dakbedekking aangebracht en ontbrekende of vergane zandsteenon blok ken uit het plint waren door metselwerk vervangen, doch de hoofdzaak, de mooie gemetselde gevel met pilasters en zanl- etcenen kapiteelen, was intact jj,-bleven. De restauratie bestond dan ook slechts in het aanbrengen van nieuwe ramen (do oude waren bovendien toch slecht); in het aanbrengen van nieuwe zandstee- nen blokken in het plint; het verwijderen van de verflaag op het zandsteenwerk en het aanbrengen van eenige nieuwe blok ken het aanbrengen van een nieuwe goot en liet uitvoeren van eenige kleine her stellingen aan het metselwerk, benevens eenige vernieuwing van de hardsleenen stoep. Van het gebouw bestond tot dusver geen teekening. Na de restauratie werd da voorgevel geheel opgemeten en in teekening gebracht dooi' den opzichter-tee- kenaar A. van der Weele, te Goes. Door da vereeniging „Kleine. Dorcas" konden dit jaar aan 40 gezinnen kinder- hemdjes worden uitgedeeld, waarvoor aan de contribuanten hartelijk dank wordt ge zegd. Is nergens het uitluiden van den zo mertijd een wereldschokkende gebeurtenis geweest, ook hier is hij Zaterdagavond toef stille trom afgetrokken. Zoodra het eerste middernachtelijk uur voorbij was zetten onze stadsuurwerkmakers de stads klok stil. Toen zij een uur lang op het horloge af bij het licht eener lantaarn getoefd hadden, werd de klok weer aan den gang geholpen en brak ten tweeden male liet middernachtelijk uur aan. Enkele grappenmakers, die beneden op de Markt deze gebeurtenis hadden' afgewacht, trach ten dit herstel van den Amsterdamschen tijd eenigszins feestelijk te. vieren. Niet zoodra was dan ook do twaalfde slag weggestorven in de lucht ,of daar knal den de schoten of liever klonken de knal len van het straatvuurwerk. Was de nieuwe tijd met stille trom afgetrokken, den ouden tijd wcnschte men eenigszins hoorbaar in te luiden. De po litie maakte echter op haar gewone vriend schappelijke wijze aan dit demonstratie- tje een einde. Woningbouw vereeniging „Nieuw Goes". In de Vrfjdag 1.1. ge houden Algiemeene Vergadering, weid. nn vaststelling dei' Statuten, tot de definitieve oprichting der vereeniging besloten, ter wijl het Bestuur tevens gemachtigd werd do koninklijke bewilliging op do statuten aan te vragen. Tot bestuursleden werden gekozen do heeten: E. C. van Dissel, S. Duvekot Czn., J. Massse, Mr. Dir. J. H. Jonckers Nieboer, Dr. J. C. de Ruijter de Wildt, Mr. J. II. M. Stieger en Dr J. W. Jenny Weyerman. Door het Bestuur onderling werd de heer S. Duvekot als voorzitter en J. II. M- Stieger als secretaris-penningmeester aan gewezen. Volgons artikel 2 der statuten is het doel der vereeniging het volgende: Da vereeniging steil zioh.,,uitsluitend ten doel in het belang der verbetering van de volkshuisvesting te Goes werkzaam, te zjjn. Ter boreiking van haai' doel streeft zij er naar woningen, öi - voi-teen aan de behoeften van kleine ambtenaren, be ambten, arbeiders en danrm de gelijk ge stelden te bouwen of op andere wyzo in eigendom ,te verkrijgen, teneinde dezo te. verhuren. Bondsring „West-Zuid-Beveland en Noord-Brabant" had Vrijdagavond al hier haar eerste vergadering in de weer beginnende wintercampagne. Nadat gezon gen was Ps. 119:83 las de voorz. Jesaja 60, en sprak een kort openingswoord, waarna de huishoudelijke zaken afgehan deld en de notulen vastgesteld werden. Als plaats voor de volgende vergadering op ,a.s. Dankdag werd Heinkenszand aan gewezen. Vriend Ik- Drurjne, van C'olijnsplaat, handelde over: „Ringleven" en ringlevcn. Op dit referaat volgde een levendige be spreking. Het debat liep vooral over het nut yan het Ring bezoek en ook over de wyze waarop dit kon geschieden. Er werd vooral op gewezen de rapporten niet in algemeenheden te doen vervallen, maar ze zoo in te kleeden, dat het beeld der Vereenigingen er duidelijk pn klaar in ito vinden is. riend J. C. Kloosterman, van Colyns- plaat, voerde het woord over '„Do ver houding van de Jong. Ver. tot de Maat schappij". L>e volgende terreinen werden behandeld: het gezag, het gezin, het hu welijk, de arbeid, de Rustdag, het va derland, en in samenvatting werd aange toond hoe de maatschappij moet rusten op naastenliefde en onderlinge welwil lendheid, waaraan ook onze vereenigin gen moeten gedachtig zijn bij hun stre ven, waartoe zij geroepen zijn, om het maatschappelijk huis te versterken. Ook op dit onderwerp volgde een drukke be spreking. Met nog enkele vragen betreffende de vragenlijsten als regeling van het Ring- bezock, liet zingen van I'S. 252 en dank zegging door den secretaris werd de. ver gadering gesloten. Nieuwe T' e 1 e f o o n a a n s 1 u i- t i n g e n Goes, 111 Timmerman G., hooi- en sü'oopeiserij en fouragehanclel. Kapello, 12 Hu vers J. C. A., Notaris. Vervallen aansluitingGoes, 30 Wilde A. A. de, Amiemer, Oostsingel G 256. Te wijzigen: 's-G r avenpol d er. ach ter 4: Braam M-, in Zuidweg, C. Koop man. Met 1 October j.l. zijn de telcgrauf- on telefoontarieven in het binnenland sell verkeer verhoogd. Bijzonder wordt de aandacht er op ge vestigd, dat dringende telegrammen'voort aan het drievoud van een gewoon tele gram van zelfde aantal woorden kosten. Voor dringende telefoongesprekken, is de prijs onveranderd gebleven. Zaterdag werd te Goes hot examen afgenomen voor tuberculose huisbezoek- ster van de Nederl. Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Geslaagd zjjn de dames: Zuster Does te Koudekerkc, Zuster Van Eenennaam te Wolfaartsdijk, moj. Poulusse te Tholen en Zuster Solle- veld te Heinkenszand. De examencommissie bestond uil do hoeren Dr. Dekker, secretaris der Cen- tralo Vereeniging, A. J. JToorweg en II. iVy'essel. Kloetinge. Ken leerling van de Am bachtsschool te Goes, afkomstig van We- meldinge, die zich Zaterdagmiddag met nog eenige medeleerlingen per fiets naar huis wilde begeven, kwam, dicht bij dhr. Deurwaarder-, juist toen de broodkar van dhr. II. uit Goes passeerde, in botsing met een meisje, dat van den tegenoverge- stelden kant kwam gefietst, met het on gelukkig gevolg, dat hij met een been onder de broodkar geraakte en dit brak. Na door Dr. Feisser verbonden te zijn, is lyj per rijtuig huiswaarts gebracht. 's Heer Hendrikskinderen. Zaterdag avond vergaderde de ring „Goes" van Clir. Jong. Vereenigingen alhier. Er wa ren ruim 50 personen aanwezig, verte genwoordigende 10 afdee.lingon. Jammel dat nog enkele afdeelingen ontbraken. Was bijv. de reis voor cle afd. Oudelande, die zich niet ontzagen om per fiets den Bondsdag te Middelburg te bezoeken, en ook te Biggekorke op onzen Zomerdag present waren, ditmaal te ver? Wij hebben ze thans gemist. De voorzitter, de heer H. Janse, opende deze vergadering op gebruikelijke wijze en las voor 2 Kron. 33, inzonderheid stilstaande bij het 10de vors: „De Hoere sprak wel tot Mannassc en Zijn volk, maar zij hooiden er niet naar". De notulen werden vervolgens ge lezen en konden onveranderd worden goedgekeurd. Onder de verschillende me- dedeclingen was er één, "die niet zeer blijmoedig aandeed. Er was n.l. een schrij ven ingekomen van vriend Keim te Ka- pellè, dat hij om alleszins te billijken redenen zijn ontslag had genomen als voorzitter van „Obadja" en nu ook der halve op hield lid te zijn van het Ring- bestuur. De voorz. wijdde dan ook te recht een woord van hartelijken dank en hulde voor wat vr. Keim voor den ring heeft gedaan. Ook hij, die dit verslag schrijft, sluit zich zeer gaarne hierbij aan. Zoo gaan zachtkens aan de oude ren in het Bestuur alléén staan. Wij her inneren ons nog dankbaar de vele malen, dat wij genoegelijk samen hebben verga derd of genoten van zijn opstellen, dio getuigden van grondig onderzoek en ern stige studie. Namens het ringbestuur zal ben schrijven aan hem worden gericht, om hem officieel dank te zeggen voor de .vele bewezen diensten. De nfd. Ka- pelle zal 'wel veel in haar voorzitter heb ben verloren, doch gelukkig er was reeda een plaatsvervanger gevonden in vr. Glae, dio ook reeds als bestuurslid van den ring ken optreden, en als zoodanig wel kom werd geheeten. Ook vriend Nieuwen- huljze, van 'sll. Arcndakerke, die zoo veel heeft gedaan voor de gecombineerde vergaderingen zag zich wegens militie- plichten genoodzaakt ontslag te nemen. Vervolgens kwam aan do orde Ret ver slag van den penningmeester, waaruit blykt, dat het afgeloopen boekjaar een klein tekort aanwees, doch daar er van het vorig jaar nog al een aardig batig saldo was, sloot zyn rekening thans met oen tegoed van f 28.611/2- Verder werd beslaten om op een voorstel van deh ring „Walcheren", om samen een ring- blad uit. te geven, met het oog op de financieele bezwaren liieraan verbonden, vooralsnog niet in te gaan. Na do pauze kreeg vriend Reijnierse van Kapelle het woord, dio een referaat hield over: Dooden dan V De referent toonde eerst door verschillende citaten aan Reit troostelooze, dat er te vinden is in ver schillende sonnetten ion Helene Swarth of Frederik van Eeden, en de schrale troost die er spreekt uit een der verzet» van Kloos als hij ergens zegt „van het doodzijn niet te ijzen", omdat hij „heer lijk" in zijn vers herrijzen" zal. Vervolgens toonde hij als oorzaak van den dood aan, do zoude des menschen, waarvan het sterven de bezoldiging is, om eindelijk te besluiten met het blijmoedig afsterven van den Christen, die weet heen te gaan naar het Vaderhuis met de vele wonin gen. Vr. Reijnierse is nog een jonge kracht, doch heeft hiermede reeds een kranig ptuk werk geleverd, waarvoor wij heru hartelijk danken. Het opstel van vriend Nieuwdorp van 'sll. Arendskerke, dat wij thans kregen, was van gansch andere strekking. Die sprak over den Ma-cedo- nischen man, die zeide „kom over en hela ons". Er was uit zijn verhandeling ten slotte deze moraal te trekken, dat de atdeeling 'sH. Arendskerke daar zit met 4, zegge vier leden, en nu naar alle kanten, vooral in eigen gemeente eu om liggende plaatsen, roept „kom over en help ons". Voor de a.s. wintermaanden een schoone gelegenheid om daar eens.een openbare vergadering te houden. Nu was het tijd van eindigen geworden. Er werd nog oen korte discussie gehouden over een vergadering die te Riezelinge zon gehouden worden en niet was doorge gaan en daarna sloot de voorzitter na een woord van dank a;ui de aan wezigen, en i nzonderheid aan do afd. 'sHeer Hendrikskinderen, deze vergade ring. De vice-voorzitter eindigde met dankgebed. Waarde. Vrijdag weid in Café Vorburg alhier een spoedeischende vergadering gehouden van de Groente vereeniging' De Hoop, gevestigd te Waarde, voorzitter de heer AL van Weele. De voorzitter heette de l-eden welkom en vestigde de aandacht op de buitenge woon talrijke opkomst, ook van vele niet leden-belanghebbenden. Hij deed daarna mededeeling van de gerechten aangaande de regeling van den uitvoer van. peen. Er zou n.l. bij de Regeering plan be staan de peen geheel of voor jde helft voor veevoer te requireeren, dus hoogstens 50 pet. te laten uitvoeren. Voor veevoer zou men misschien f20 per 1000 K.G. krij gen en bij uitvoer zeker 40 ii 50. Door eenige leden werd er op gewezen, dat men verleden jaar de heele maand Reptembet al drek voor uitvoer geladen had en dat er thans in 't geheel geen vraag naar is. Van dien stilstand ondervinden bijna al leen de kleine landbouwers de nadeden; de groote verbouwen geen peen. Enkele leden wezen er op, dat ze him land noo dig zouden hebben om winterkoren to zaaien en dat het tyd werd de poen te kunnen verkoopen 0111 de pacht te kun nen betalen. Ook zou men veel stroo te korf komen, indien alle peen ingekuild moest worden. Bij de hooge stroo prijzen zouden velen geen stroo uit andere plaat sen kunnen importeeren. Een lid vroeg, of de uitvoer soms uitbleef, omdat er meer land met peen. bezaaid was. De voorzitter antwoordde, dat dit z. i. niet het geval was. Sedert jaren wordt er betzelfde kwan tum peen en ajuin gezaaid, waarvan 95 pet. naar het buitenland gaat en niet pas sedert den oorlog. Ajuin is ar dit jaaï zelfs minder dan in 1912. Voor vee voer is de peen nooit gebruikt, daar die er ongeschikt voor is. Er werd op ge wezen, dat koolrapen hiervoor beter eou- de-a zijn en togen normalen prijs te koop; 15 a 20 pet. van den oogst zou over vloedig het tekort aan veevoer kunnen dekken. Onrechtvaardig werd het gevon den, dat do Nd.-Holl. peen en ajuin' al uitgevoerd mogen worden en de Zeeuw- sche niet. l» Er werd voorgesteld een deputatie naar den Minister te zenden om eenige zeker heid te krijgen na de hcerschende onge rustheid. Na eenige discussie wend dit voorstel verworpen en besloten het vol gende dringend telegram aan den Minis ter te zenden: „Minister van Landbouw, Nijverheid on Handel Den Haag. Daar' wij vorig jaar einde Augustus de eerste peen voor uitvoer verladen bob ben en thans nog geon uitvoer geregeld is, verzoeken wij Uwe Exellentie dringend uitvoer negentig percent peen spoedigst toe te staan. I'eenteelt wordt hier hoofd zakelijk uitgeoefend door kleine landbou wers, die hun land gedeeltelijk weer noo dig hebben voor wintergraan zaaien en velen moeten peen verkoopen om pacht te kunnen betalen. Soort peen Groecten- oentrale bekend moet uiterlijk Deaembef opgeruimd zijn. Groentevereeniging De Hoop: Van Weele. voorzitter. De Leeuw, secretaris".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2