Ksrknsmiws. Öndarwp, Predikbaurten. Landbouw en Veeteelt. Gemengd Nieuws. Rechtszaken. Laatste Berichten verschenen. Voor de polders, die reeds bestolen, aandeden te nemen en. bij 1» dragen volgens plan I, wordt vastgesteld, dat «er1 eerste storting van 5 pCt. zal geschieden op 1 Juli 1917. De heer Weij- pWrr^jis deelt nog made, dat later met den Ingenieur getracht zal worden de bij zondere wenschen en verlangens zooveel doenlijk te. bevredigen. Apotheken. Zondag a.s. zal te Goes geopend zijn de apotheek van dhr. L. la Porto; te Middelburg die van dhr. L. K. van der Harst J.Jz., Potteninarkt. Middelburg. Alhier is Oen algemeene vergadering gehouden van den Algemee- nem NecLerlandschen Molenaatisboaid, wel ke alhier gehouden werd, onidal men meemde daardoor de Zeouwsche mole naars tot organisatie te zulleji krijgien. De vergadering was door verre weg de meeste molenaars uit Zeeland bezocht en nadat de bondsvoorzitter, de heer J. Das Bz. uit Utrecht, de groobe wensclielijkheid betoogd had van samenwerking, vooral in verband met de regeeringsmaatregc- len, was het resultaat, dat voor Zuid •BeMelaad reteds een vereeniging is opge richt en voor andere streken van Zee land hetzelfde kan worden verwacht. Alhier is door de politie aangehou den een 14-jarige jongen, die Voor zijn patroon rolletjes centen moest halen te gen ander geld. en die toen hem per ongeluk een rolletje kwartjes er bij werd gjegetven, het meerdere onder zich hield en ten eigen bate aanwendde. Soes. De Antirevolutionaire Propa- gandarlub alhier is na een vijftienjarig bestaan opgeheven. De laatste jaren, we gens: de mobilisatie, doch ook tengevolge; van verminderde belangstelling bij meer dere leden, leed zij een kwijnend bestaan. Begin dezes jaars moesten zelfs de ver gaderingen worden opgeschort. Nadat reeds enkele leden hadden bedankt is gisterenavond in een bijna voltallige ver gadering waarin slechts een drietal leden afwezig waren, de heer Hummelen we gens dienstplicht, met algemeene stem men besloten de club te ontbinden. Een commissie werd benoemd tot afwik keling van verschillende belangen. Krabbendijke. Woensdagavond verga derde de raad dezer gemeente; afwezig iWarem de heeren Krijger en Hu-des met kennisgeving. Behandeld werd de voor ziening van levensmiddelen in verband met de distributie wet. B. en W. had den in verband daarmee aan de winke liers opgave gevraagd van het gemid delde verbmik van levensmiddelen, die ingevolge do circulaires van den Minister in aanmerking komen voor distributie. Diens volgens vroegen B. en W. aan den raad een voorloopig crediet van f 590 voor de uitvoering tot 31 December, wat met algemeene stemmen werd toegestaan. Daarna kwam aan de orde de benoe ming van een lid der commissie tot we ring van schoolverzuim, daar ds. F. M. Muller, in de vorige verga/lering be dankte. Benoemd werd in zijn plaats de beef A. E. Stijkel. Waar in de vorige vergadering is be sloten de dranklokalen enz. met demobili satie te sluiten, werd nu laan dit besluit toegevoegd, dat voor logeergasten dan .wel alcoholische dranken verkrijgbaar zou den zijn. Daarna werd de vergadering voor het publiek gesloten en in besloten vergadering de- broodkaarteng-eschiedeais behandeld. Midd. C. lerseke. Een zoon van den heer J. S. had gistermiddag aan den zanddijk; bet ongeluk van zijn hondenwagen te .vallen en zijn arm te breken. Dr. Klin kenberg verleende geneeskundige hulp. Het 4-jarig jongetje van I. Daane smet zijn moeder in den trein gezeten# op den terugweg naai' Her, had te 's Heesr Arendskerke het ongeluk met zijn iiand bekneld te raken tusschen de cou pé-deur. Vier toppen van zijn vingers ■waren geheel platgedrukt. Een .in tien. trepi aanwezige dokter verleende de eertte geneeskundige hulp. Colijnsplaat. Gisteren werd door de A. R. Kiesverefen. tot candidaat voor lid van desi gemeenteraad (vac. Noordijke) ge steld, de heer 1. Grijspeere. Zierikzee. Met ingang van 31 Octobei is jop zijn verzoek eervol ontslag ver teend aan den heer P. C. H. Huvers, ontvanger der directe belastingen, enz. te Zierikzee. Benoemd tot lil van dan voogdij raad alhier P. J. Poulusse, gepens. wacht meester der marechaussee té Tholen. Terneuzen. De vergadering van tien Raad was ditmaal voltallig, behalve dhr. Diotnzo die e.rnstig ongesteld is. De notulen gaven geen aanleiding tot eenige bemerking. De ingekomen «tukken gingen, behoudens 'n drietal', vr ij vlug onder den hamer heen. Een brief van de commissie van Toe zicht op het Midi. en Lager-Onderwij gaf eenige bespreking; een brief van de Gea aeten te keur t nee s ter van visch die 'p volgende maal zal worden behandeld en het jan geboden gemeenteverslag, gaf den voorzitter aanleiding een woord van waardeering uit te spreken, over de keu rige samenstelling van het verslag dooi don secretaris verricht, etn de moeite dio hij zich voor dit stuk werk had getroost. Runt 3, bevattende een voorstel om bij demobilisatie de tapperijen en de ver- Mlokalen te sluiten, gaf aanleiding tot een vrij scherpe 'discussie. Er waren leden die in geen geval zulk een maatregel zouden willen vast stellen, anderen die wat minder scherp, althans «iet een scherpe toepassing vor derden, terwijl er gelukkig ook leden waren dio de voorgestelde maatregel toejuichten. Met een kleine wijziging in den aanhef van art. 1 wercl de voorgestelde verordening bij meerderheid van stemmen aangenomen. Het volgende punt heeft een geruinnen tijd van Ie vergadering in beslag geno men Dit vormde met punt 5 één voor stel. Het betrof de volkshuisvesting en het verleanon van een voorschot aan de Vereeniging Yerkmansbelang Evenals in de vorige vergadering waren er leden tot eiken prijs tegen. Een vrij langdurige bespreking is ge houden, en gingen te tegenstimdem Zich uitputten in hot noemen van bezwaren, die hen verliinderden voor te stemmen. De voorzitter merkte nog op dat 27 gezinnen ten deele, 10 gezinnen bijna en 6 gezinnen 'al zeer spoedig zonder woning zouden (zijn, en bet lius heusch geen weelde >zou zijn te beginnen met het bouwen van 14 wjóningen. Volgens de tegenstanders was er geen woning nood, zelfs niet met deze feilen. Evenwel de meerderheid was .er tegen en liet is moeilijk ingaan tegen de dom mekracht. jan hel stemmencijfer. De "Werklieden-Vereenigingen. in deze gemeente, die den stoot gegeven hebben tot de oprichting dor bouwvereeniging, hebben door bet votum, van 'den Raad, hun verdiende 'loon gekregen. Vanaf het oogenblik dat men jie actie begonnen is, werd het door geen hunner noodig geacht, de publieke opinie en de leden van den Raai voor het denkbeeld te winnen De punten 6, 7 en 8 gingen ab> van zelve onder den hamer door zonder be spreken, en bij het volgende punt. werd de aftredende secretaris-penningmeester van het (Burgerlijk Armbestuur een woord van dank gebracht door den voorzitter, voor de ijver in -die 'functie door hem betoond. Punt 11 werd aangehouden. Voorts kwam men toen aan de dis tributie-regeling of wil men, do regeling van wal uit de Distributie-wet voort vloeit. Na een breedvoerige bespreking is een verordening vastgesteld, en voor de eerste 3 maanden i' 3000 toegestaan, ter be strijding van liet verplichte i;10 wat Üe gemeente moet bijpassen. Het belangrijkste van deze regeling is, dat er een bedrijf van werd genu takt dat samenwerking zal worden gezocht toet omliggende gemeenten, en B. en JVV. zullen bijgestaan worden door een com missie ad-hoe uit den Raad. In deze commissie wenden benoemd de. heeren Lessen, de Jager en NolSon. En eindelijk verten nog goedgekeurd de voorstellen v. h. steatenplan en de con- tinueering der schoolgeld-verordening voor het (Middelbaar onderwijs. Na ruim 4 men vergaderd te hebben ging do vergadering uiteen, nadat deze door den voorzitter was gesloten. Koewacnt. Alhier is een uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvluchte 'Bus over de grens gekomenj Te Koewacht is een Duitsch sol daat in burgerkleeding tezamen met een dienstplichtigen Belgischen jongeling over de grens gekomen., St. Maartensdijk Bij het laatst geliou- den examen slaagde voor kommies 2e klasse de heer G. A. Geluk, geboortig alhier. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Monster, door J. H. F. Remrae te Oud-Reijerlandvoor Kam perveen, door J. G. Woelderink te Mij drecht. Bij ds. H. Visser te Doetinchem kwam "blijkens de Ned., bericht in, dat A. te Z een bedrag van f19.000 ter beschik king heeft gesteld voor het plan Aan pakken", dat tear doel heeft een mil li- oen gulden samen te brengen voor het Fonds tot verbetering dor schraalste pre- dikantstraktementen in de Ned. HeiV. Kerk Dr. H. J. Olthuis, predikant bij de Hervormde gemeente te Rotterdam, houdt van 17 tot 20 October te zijnen huize een tentoonstelling van schilderijen en tee- keningen om uit het intreegeld en het percentage, dat bij den verkoop der kunst werken wordt afgestaan, voor zijn om vangrijken wijikafbeid geld te vinden. Geref. Kerken. Aangenomen naar Strijen, door P. E. vian Schaik 'te Anna Jacobapolder. (Rotterdammer.) Geref. Gemeenten. Beroepen te Nieuw-Beijerland, A. Mak kenze te. Ridderkerk. Tot onderwijzer aan de Chr. School te Buitenpost is benoemd de heer H. Drewes te Winsum. Geslaagd voor radio-telegrafist 2e kl. de heer P. v. tl. Vliet van Ylisi- singen De rede van Prof. Slotemaker bij de aanvaarding van het hoogleeraarsambt aan de Universiteit te Utrecht op j.l. Woensdag, id bij Ruys te Utrecht in druk verschenen. Plaatsgebrek dwong ons een ontvangen resumé der rede ter zijde te Heggen. Wij lazen het echter met instem ming, en ook de re-te „Dogmatiek en Cultuur" volgden wij niet groote aan dacht. Wie meer wil noten over het wezen en de taak der Dogmatiek naast, met. en (tegenover de cultuur, leze dit geschrift; het is helder en duidelijk en met be slistheid geschreven. Geslaagd voor waterbouwkundig op zichter, waarvoor het examen is afge nomen door den Rond van Waterbouw kundige Ambtenaren in Zeeland dhr. V. Amadio, buitengewoon opzichter Rijks Waterstaat te Vlissingen. Zondag 1 October. NED. HERV. KfiRK. Op Zuid- en Noord-BoYeiand. Baarland. 2 u. ds. v. Essen. Biezelinge, vm ds de Vries, nin. dr. Schmidt. Borssele, 9 en 2 u. ds. Elenhaas. Cats, vm. en nam. ds. Moerman. Colijnsplaat, vm. en nm. ds. Feijkes. Cortgene, vm. en nam. ds. Lijsen. Driewegen, 2 u. ds. Pont. Ellewoutsdijk, 9.30 u. ds. Bins, 's Gravenpolder, vm. en nm. ds. Gerretsen. Hansweert, vm. en om. dhr. Lensvelt. Heinkenszand, vm. en nm. ds. Warners, 's H. Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. 's H. Arendskerke, vm. en nm. ds. de Voogd. 's Heerenhoek. 2 u. ds. Buinink. 's Heer Hendrikskinderen, vm. en nm. ds. Steenkamer. Hoedekenskerke, 9.30 u. ds. v. Essen. 2 u. geen dienst lerseke, 9.30 en 2 u ds. Boer. nm. bed,. H. D Kamperland, vm. en nm. ds. Koenekoop. Kapelle, can. dr. Schmidt, voorber. H. A., urn. geen dienst. Kattendijke, vm. en uin. ds. Andreae. Kloelinge, vm. ds Meloen. Krabbendijke, 9 en 2 u. ds Muller. Kruiningen, v.m. en nm. ds. Willemse. Nieuwdorp (bewaarschool), 9 u. ds. Bui nink. Nisse, 9.30 u. ds. Pont. Oudelande, 9.30 en 2 u. ds. Kloek. Ovezande, geen dienst. Rilland-Batli, 9.30 en 2 u. ds. Visser. bed. H D Schore, vm. en nm ds. Klomp. Waarde, vm. en nm. ds. Japchen. iWemeldinge, 9.30 en 1.30 u. ds. Drost. nm. bod. H. D. Wissenkerke, vm. en hm. ds. v. d. Linde. Wilhelminadorp, nm. ds Meloen van teloe- tinge. Wolfaartsdijk, 9 en 2 u. ds. Stegenga. Op Walcheren. Arnemuiden, 9.30 en 2 u. ds. Mulder. Biggekerke, vm. en nm. ds. Schuurmans Stekhoven. Domburg, vm. en nm. ds. Koldewijn. Gapinge, Grijpskerke, 9.30 en 2 u. ds. van Selms. Kleverskerke, vm. en nm. ds. Soinmelink. Koudekerke, 9.45 u. ds. Jonker, nm. geen dienst Meliskerke, vm. ds. Siemelink. N. en St. Joosland, vm. en nm. ds. Tak. Oostkapelle, vm. en nm. ds. Krijkamp. Ritthem, 9.30 en 2 u. ds. van Hove. Serooskerke (W.), vm, ds. Müller, nm. ds. de Ligt. St, Laurens, vm. en nm. ds. van 'tHoff. O.- en W.-Souburg, 9.30 en 2 u. ds. Terneden. Vrouwepolder, vm. en nm. ds. Kroesc. Veere, vm. en nm. ds. Weijland. Westkapelle, vm. en nm. ds. Reus. Zoutelande, vm. geen dienst, urn ds Sie melink van Meliskerke. 't Zand, 10 u. ds. v. Empel, 6 u. ds. Semmelink. GER. GEM. Goes, 9.30, 2 en 6 u. ds. Fraanje. Te Tiel is een Ver. van Neder landse lie fruit-expediteurs opgericht. O n g e 1 u k k e in. Tc Heemskerker- duin is het 7-jarig zoontje van een leeraar uit Amsterdam, door een voertuig over leden en terstond gedood. Sedert 22 dezer wordt te Groningen vermist een 28-jarige juffrouw, die toen met haar fiets is uitgegaan, met het doel een dame te bezoeken in Paterswolde ,waar zij ech ter niet is geweest. Er wordt gevreesd, dat haar een ongeluk is overkomen. Te Aalten geraakte een voor een kar be spannen paard op hol. üe voerman G. B. viel dusdanig tusschen het wiel, dat hij onmiddellijk een lijk was. Door liet breken van een staaldraad aan boord van een baggermolen, die in de Marine haven te Hellevoetsluis aan 't werk is, werd den GO-jarigen S., die daarop1 werk te, het linkerbeen zoo goed als afgeslagen. De man is naar het hospitaal der Ma rine aldaar gebracht. Straatroof. Op den Bosschen- weg onder Tilburg werd gisteren een land bouwer, die een koe had verkocht, plot seling overvallen door eOn paar indivi duen. die hem van al zijn ,geld beroof den. De politie werd onmiddellijk gewaar schuwd en deze slaagde Ier in met be hulp van een speurhond de daders te arrestecreii. - Te Boertange is pen bekend smok kelaar, die voor den oorlog straatarnt was, overleden. Thans vonden zijn erf genamen neefjes en nichtjes f 27.000 aan contanten in z'n schamele woning! 2000 kippen gestikt. Van uit Nijmegen, met bestemming voor Duitsch- land. weiden 2000 kippen verzonden in een gesloten spoorwagen. Toen de wagon in Arnhem arriveerde, kwam men tot de ontdekking, dat do 2000 beesten al len door verstikking wanen gestorven. In liet, gemeente-slachthuis te Arnhem werden de cadavers verbrand. „Msb." Zeden m i s .1 r ij i'. Men meldt uit Zwolle aan het „Volk" dat de politic de hand heeft gelegd op den heer G. van D., verdacht van zedenmisdrijf. Deze arrestatie is gevolgd door meerdere aan houdingen. Het onderzoek is nog in vollen gang. Een diefstal bij den heer N., Katerveerhuis, waarvoor zekere D. werd gearresteerd, schijnt oorzaak te zijn geweest, dat de politie gegevens kreeg over een zeer vertakt zedenmis drijf, waarover trouwens al zeer gerni- men tijd verschillende geruchten do ronde 'déden. Er schijnen meerdere per sonen uit gegoede klingen bij betrokken, te zijp. Genoemde D. waslangen tipt de leider der Padvinders-beweging te Zwolle en naar verluidt, werd door 'hem in die kwaliteit meerdere malen ge poogd, door vertoonjng van onzedelijke platen enz., de jongelieden te beïn vloeden. Het geval heeft in de stalgroot op zien gewekt. Een jonge avonturier. Te Eindhoven is door beambten vair de S.S. do 9-jarige V. uit Amsterdam aan getroffen op een gas-reservoïr vim enr spoorwegwagon. Hij had volgens verkla ring een t.qcht van Amsterdam naar Venlo gemaakt en was' nu van laatst genoemde plaats op weg naar Amster dam. De politie hoeft den jongen mee genomen en hem naar gijn ouders ver voerd De dood olijke draad. Woens dag heeft men onder de gemeente Berg- eijk aan de Belgische grens het lijk gevonden van oen naar schatting 40- jarig persoon, 'die door don draad is gedood Vermoedelijk i- de man eon Belg. Vloer ingezakt. De vereeniging „De Stem des Volks" zou op het New- tonplein in Den Haag oen zanguitvoering geven in de aan haar in bruikleen af gestane muziektent der gemeente. Toen de ongeveer 120 zangers en zangeressen in de tent hadden plaats genomen, zakte een gedeelte van den .vloer in, met het gevolg, dat veten van het ge zelschap, voornamelijk dames, in de diepte verdwenen. Sommigen hadden verwondingen gekregen. Zij werden bin nengedragen in de omliggende huizeen. Zes zijn vervoerd door den Ecrste- Hulpdienst. Ar r. -Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de door pns reeds gemelde zaken, waarbij zijn veroordeeld wegens: diefstal: A. L. v. A. 18j. veld- arbcider, 's lieer Arendskerke, tot f 10 b. s. 10 d. h., en 1'. J. S. 17 j. zonder beroep, Middelburg, tot 1 m. tuchtschool en tot 2 m. tuchtschool wegens op lichting, terwijl hij vari een ander feit van oplichting werd vrijgesproken; po ging tot verboden uitvoer en omkoo- ping: F. K. B. 19 j. veldarbeider, Nieuw- Namen, tot 3 w. gov. straf; verboden vervoer en omkooping: C. C. 22 j. ar beider, Eedc, tot 10 d. gev. straf; bescha diging: G. P. F. V. 33 j. veldarbeider, en L. C. B. 31 j. hsv. van G. P. F. V., beiden Westdorpe, ieder tot f5 b. s. 5 d. h.; AVödorspannigheid en be- Hediging ambtenaar: F. M. A. '39 j. hvr. van N. N. veklarbeicLsler. Zuiddorpe, tot f 15 b. s. 15 d. h.niet volloon bevel ambtenaai'F. X. B. 19). P. J. L. 21 j. en R. P. 20 j. veld arbeiders', Nieuw-Nam.en, ieder tot f 10 b. s. 10 d. .b. en mishandeling: J. D. 22 j. schip persknecht, Lerseke, tot f 10 b. s. 1,0 d. h.; vrijgesproken: V. M. 71 j. tim merman, Graauw, beklaagd van ver nieling, met vernietiging van het ver- oordeelend vonnis d.d. 22 Aug. 1.1. van 3 d. gev. straf. Rechtbank te Middelburg. Voor de rechtbank te Middelburg werd heden in besloten zitting behandeld de zaak tegen F. D. de S. uit Koewacht, tlians (gedetineerd, beklaagd van schaking. Daar het betrokken mleisje had ge vraagd mede- te mogen gaan, luidde de eisch vrijspraak en ontslag uit de voor- loopige hechtenis. De rechtbank ontsloeg beklaagde en sprak hem vrij. In hot openbaar stond vervolgens te recht D'. H. de W. uit llontcnissie, thans gedetineerd, die op 8 Augustus uit het viscliwater van S. Moortonaar visch weg nam. Ondanks zijn ontkennen werd tw'ee maanden met aftrek geëischt. De verde diger mr. Cleveringa, mieende, dat het bewijs niet geleverd is en vroeg in ieder geval een clemente straf voor bekl. Tegen S. M. S. uit Clinge, welke vrouw een andere vrouw een minder vriende lijk .woord toevoegde luidde de eisch f 10 of 20 dagen, bekl. ontkende. De Middelburger F. C. stond terecht wegens diefstal van een slagmachine op de kermis te Colijnsplaat. Getuige Meijer zou 'de machine van bekl. hebben gekocht en deze zou hem eigenmachlig hebben afgebroken. Rekl. aeide echter de machine te hebben verhuurd. Daar Meijer ook eerst getracht zou heb ben een andere machine te huuren, werd do zaak uitgesteld om nog een getuige te dagva;irden. Wegens het doen van een belofte aan den rijksveldwachter HeerebouL, om dien te bewegen geen procesverbaal op te ma ken, werd tegen A. v. d. H uit Kamper- land 120 of 40 dagen gevorderd. Tegen J. Z. uit Kruiningen, werd we gens mishandeling van S. Waterman f 15 of 30 dogen geëischt. Nog werd in de morgenzitting tegen A. M. v. P. nit Goes, wegens verzet te gen de politie f 15 o f30 dagen gevraagd. Na de pauze werd behandeld de zaak tegen A. A. uit Vlissingen. beklaagd van overtreding van het rendez vous-vorbod. Eisch f 150 of '2 maanden, De rechtbank te Middelburg heeft in de zaak tegen den koopman B. uit Am sterdam, die verleden week terecht stond wegens poging tot omkooping van den commies der belastingenVerhoek, uit Rilland-Bath. en tegen wien toen f 100 boete of 40 dagen werd gevorderd, ge last dat. het onderzoek zal worden her vat op 13 October a.s. DORDRECHT. Door de besturen der drie rechtsche Centrale Kiesvereoaiigiugen. zijn voor de Kamerverkiezing van Dor drecht op de groslijst geplaatst die hee ren H. C. Hogerzeil. te Amsterdam; Iden- burg, te den Haag; J. W. Nekking, Gor- kum; Van Schelt te Dordrecht en mr. J. A. de Wilde te den Haag. DEN HAAG. Met het oog op de belan gen van de volksvoeding wordt aange spoord de varkensfokkerij en mesterij uit te oefenen. Wekelijks hebben we 10.000 tot 13.000 varkens noodig. welke geregeld zullen worden aangekocht tegen een prijs- basis van f 1.2') per K.G. slachtgiewicht. In de ruïnes van Atrecht. In het „Journal" schrijft een der cor respondenten van dat blad den volgen den brief „Voor een uitstalling, waar kolen, to maten, 'salade en meloenen, frisch en sap pig Tot koopen noodigen, staan eenige vrouwen, de mand aan deu arm, to bab belen. Zoo nu en dan onderbreekt een bijzonder luid kanonschot luid omdat Ihet tzoo nabij is hun gesprek. Als het weer stil is, voltooit een ieder dear zin, waarin zij was blijven steken, zóó kalm, alsof een zwaar beladen vrachtauto het gesprek onmogelijk had gemaakt. Van de 25000 inwoners, die Atrecht voor den oorlog bewoonden, hebben er 1000 geweigerd hun haardsteden te ver laten, en zij gaan voort te leven als vroegerbehalve dan het dagelijk- sclie bombardement. De oude stad is het beste bewijs voor het oude gezegde, dat men aan alles went. Toen de eerste ont roering voorbij was, hernam ieder weer zijn gewone bezigheden. Ik vraag mij zelf af, of de bewoners, als 't bombardement eindelijk als geëindigd te beschouwen is, niet het gevoel zullen hebben, alsof hun iets ontbreekt. „Wel, madame", zei ik tot een voorbijgangstcr, wier welvarend uiterlijk mij trof, te meer, daar bet erf voor haar huis geheel door de bommen vernield was, „zijt ge niet iederen dag opnieuw7 angstig als 'het bombardement weer begint?" M „Neen", antwoordde zij. „wij zeggen slechts tot elkaar: Hoor het begint weer. En als het zeer hevig \mrdl (in den, laats ten tijd zonden zij ons 305 bommein), dan "begeven wij ons naar de kelders. "Wilt u mijn schuilplaats een zien?" Van de straat af da;dden wij oen steile Gap van twintig treden af en kwamen in een soort van sous terrain, dat slechts verlicht en geducht kon worden door d« deur onder aan de trap. Daar leefde lief gezin. De grond was van baksteen. Men fcag aan het meubilair, dat hel in der hiaast was samengebracht; het bestond uit een tafel met wasdoek diekleed, een paai' gewone stoelen, een rieten leuning stoel en een groote notenhouten kast. Aau de muur hing een kooi met een kanarie, die peinzend keek naar een zwar te kat, die lag te slapen op een kussen. Achter in het vertrek stonden twee bed den en in een hoek pruttelde een pan op een petroleumstel. Daar leefden nu die brave burgers, die ik mij Ijeter voor stellen kon op hun gemak gezeten in een helder vertrek. Maar ze aanvaarden den liuidigen toe stand met een benijdenswaardige kalmte. U ^oiidt het niet kunnen gelooven, zei zij volkomen rustig, lioe koel het bier in dit vertrek blijft Mot een kaars ge wapend ging zij mij voor, door een smalle opening in den muur, welke achter oer! gordijn verborgen was. Wij kwamen in een onderaardsclie gang, drie meters breed én diep, uitgegraven in de zachte steen laag, waarop Atrecht gebouwd is. Onder do stad zijn op dezelfde wijze talloozo wegen gemaakt, die doen denken aan de catacomben en die zich kilometers ver uitstrekken. Deze gangen bieden een uitstekende schuilplaats tegen de Duitsche bommen, want hier en daar zijn er wel 15 meter diep. Daarna toonde de vrouw mij nog' het duistere 'hoekje, waarin zij met haar buren een schuilplaats vond gedurende de hevige bombardementen. Ik ga Her zitten, zoo $prak zij, met mijn hond, die voor den oorlog biet nooit komen wilde. Maar toen lieG bombardement be gon, scheen hij het gevaar te begrijpen en volgde mij Herheen. De andere men- schen komen ook Her en zwijgend wach-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2