Mo. 307 Donderdag 28September 1916 30e Jaargang De Qroofe Oorlog, fU ,rm Uitgaye ran d? 25aamL Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: VOR5TSTRAAT 2IÖ- Bureau te Middelburg: ri WrüWA F. P. DHU1J - L. BURS. Drukkers: •uifcerbaan Le Coinire - Goes. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WER9C3AGL. Abonnementsprijss Per 3 maanden fr. p. post. Losse nummers Prijs der Ad verten tidn 15 regels 0.50, iedere regel meer lick 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarde»,. Familieberichten van 110 regels ƒ1, iedere regel meer 10 ct. D* Grondwet en de School. Hei is te bejammeren dat in 1913 het liberalisme met de sociaal democraten in bond er in beeft kunnen slagen een deel onzer Rechtsche kiezers over to halen om te stemmen op de candidaten van Links, waardoor Rechts in de min derheid kwam, en het ministerie-Heems- kerk moest aftreden. Te meer omdat Heemskerk een wets ontwerp tot grondwetsherziening- had in gediend, waarbij artikel 192 zoodanig ge- wijzigd werd dat „de vrije school regel, de staatsschool aanvulling", het ideaal van alle antirevolutionairen, bij aanne ming in vervulling zou kunnen gaan. Met den val van het ministerie Heems kerk ging echter onder meer ook dit mooie .artikel van de baan. Door den triumf van het liberalisme verdween van zelf de hoop op een voor ons bevredigende regeling. Hetgeen jam mer was. Immers de ervaring in 1889 opgedaan bad geleerd dat, wanneer Rechts in de meerderheid is, on een wetsont werp wordt ingediend dat recht wil doen aan de vrije school, er wel groote tegen stand .komt van vrijzinnige zijde, maai dat er toch ook door hoogstaande mannen uit. de vrijzinnige partijen steun gebodert wordt, aan een dergelijk ontwerp. In 1889 toen minister Mackay zijn ont werp schoolwetsherziening indiende, vond hij steun bij de professoren J3uijs en Fruin: en 'het is wel aannemelijk dat op hun advies een groot deel der liberalen in Tweede en Eerste Kamer hun steun aan 't ontwerp Mackay gegeven hebben. In 1912 ging het evenzeer met helt nieuwe grondwetsartikel door ministef Heemskerk voorgesteld, waarin „de vrije school voorop" in .de Grondwet Zou wor den vastgelegd. AI dadelijk waren er ook toen twee vrijzinnige professoren, Colenbrander en Krabbe, die zich voor deze wijziging ver klaarden. Eerstgenoemde gewaagde van „de inderdaad verloren positie der Staats school" en gaf toe, dat de Grondwet- behoort uit te gaan van de gedachte de vrije school regel, openbare school aanvulling. En ook professor Krabbe er kende zonder eenig beding of tegenspraak het recht der vrije school op de eere plaats. Wel was dr. Colenbrander zoo on- menschlievend om de verwachting uit te spreken, dat daarna de voorstanders der Vrije school zich wel dood zouden eten aan de Staatsruif. Doch dit doet niets af aan. de groote beteekenis van zijne erkenning, dat de vrije school-regel be hoort. te zijn in de wetgeving, ep grond van hare gebleken levensvatbaarheid bo ven de staatsschool, en van de groote plaats, die zij heeft ingenomen in de batten Vaar de meerderheid des volks. Allicht zouden ook in 1913, gelijk in 1889, meerdere liberale loden van Eers te- en Tweede Kamer met het advies van twee hunner beste voormannen zijn mee gegaan. Deze kans is nu verkeken. 'Hef nieuw,-voorgestelde .artikel 192 gunt aan de Vrije school deze eereplaats niet. Wij zullen ons hierbij hebben neer to leggen. W'ottlt dit artikel aangenomen, waarop wel kamp schijnt te zijn, dan zrülen wij het met dankbaarheid, om hetgeen er goeds in ié, aanvaarden. Maar het ideaal: de vrije school regel wenschen wij ook in de toekomst niet uit 't oog1 te ver liezen. En ook zonder dat dit in de grond wet staat kunnen wij allen naar de ver wezenlijking van dit .ideaal streven. Het onderwijs en de Groninger motie. Het Bestuur van de aftteeling Amster dam IX der S. 1>. A. P. voegt zich hij de vrij liberalen, Eendmans, de mannen van de Bloicte, m anderen, ora zic-h te verzetten tegen de financiëeil'e gelijk stelling van openbaar en bijzonder pn« dierwijs, aïiders dan onder de "voorwaar den in de Groninger motie dier S. JD| A. P. vastgesteld. in die motie werd als voorwaarde gesteld kosteloosheid, gelijkheid van stof felijks'' eischen, waarborging van do vrijheid van schoolkeuze voor idie ouders, Die Groninger motie wordt, aldus deza klagers uit Amsterdam IX, bij aanneming vair 'het nieuwe grondwetsartikel dood gemaakt. W]at punt 3 aangaat, hierin gaan wij met hen akkoord. De opvoeding deaf kinderen 'Wij zeggen 't voor 't gemak maar eens met de woorden yan minis ter Coirt v. d. L. is in da teerste piaató de taak der ouders. Die overheid, onderwijs ter hand nemend, verschaft den ouders bijstand owii hun eigen taak te -vervullen, zooals 's lands belang dit eiscbt. Dit beginsel, hetwelk uit de natuur ran de verhouding van ouder- en kind voortvloeit, drijft ons. 'tis derhalve ge makkelijk om met deu eisch 'der soci aal-democraten op dit punt in te stem men. Wat de -algeanieenie kosteloosheid aan gaat, deze quaesti-e kunnen de jhseren beter met hunne vrijzinnige concentratie vrienden uitvechten. Voor ons staat principieel vast de plicht der ouders om het onderwijs hun ner kinderen te bekostigen, tot een be drag dat berekend is; op hun draagkracht; zoodat een rijke sociaab-ldemocraat hel volle schoolgeld betaalt, en een onver mogende vrijgesteld is. Of dit in de» vorm' van schoolgeld of van sclioolbe lasting voorgeschreven is, en of 'taan het hoofd "dér school of aan den ge- meente-ontvanger moet worden ter hand gesteld., raakt, voor ons geen beginsel. Het is bijzaak. Maar groote klams pp kosteloos onder derwijs' bestaat vooralsnog niet, naar 't ons voorkomt. Immers de regeling, uit het nieuwe artikel1 192 voortvloeiende, waartoe be hoeren verheffiug van hel onderwijspeiï, lutbreidng van schonlmeubelen, en ver [«tering der leerkrachten, zal miljoenen kasten. Kwam daar ide kosteloosheid nog bij, het zou den belastingdruk on- noodig verscherpen. Bovendien men waar deert pas datgene- wat mien, geniet, wan peer men er voor betaalt. Dit leert de ervaring. Ten slotte de eisch van matoriëelo gelijkwaardigheid. Hier raken de uiters ten elkaar. De vrij-liberalen, op voor gang van nu*. Tydeman in diens nota bij het rapport der Bevredigingscommis- sie, zijn hét op dat punt met deze so ciaal-democraten hartelijk een-s. Gelijk ten slotte alle sclioolwet-fanatieken uit do jaren om ,.èn bij "'78 elkander hierin vinden. Maar aan dien eisch z#l wei nimmer worden toegegeven. Diat zou ook niet billijk zijn. Immers de vrije schooi zal zich al enkefe materielede moeilijkheden meer moeten getroosten. Zoo wordt o.a. liet minimum aantal teerlingen, voor overheidssteun vereischt, van 25 gebracht op 40, en voor ge meenten boven 40 duizend inwoners op 100. Tem ijl niet minder bezwarend is de eisch dat 15 procent der kosten voor scholenbouw, inclusief' grond en inrichtingskosten, door het schoolbestuur- als waarborgsom mooL gestort worden, alvorens - met den bouw wordt aange vangen. Voorts' is er van ,<jl© zijde der voor standers van tde yi'ije school reeds op gewezen dat „de openbare school voor op" in 'meerdere' gemeenten tot nadeel voor de vrije school zal strekken. Zoo ondier anderen de plicht tot stichting eener ulo of mulo-openbana-school wan neer er een zoodanige vrije School zal gesticht zijn. [Wie tegenover dat alles nog vast houdt aan plcn (bisch tot zuivere concurrentie, die -doet tekort aan do waarheid en de billijkheid. Afgedacht neg van de onmogelijkheid om Van bestaande Christelijke scholen materieel© gelijkwaardigheid met op kos ten van allen gebouwde en weelderig ingerichte openbare scholen te vorde ren. Griekenland. De Grieksche regeoring heeft eindelijk partij gekozen. Zij besloot 'tot samenwer king met de geallieerden. Gevolg van jiare, nu (twee jaar lang volgehouden, onvaste houding. Men zegt dat Griekenland al van den beginne zich ontkracht 'had, door zich als, in politieleen zin gesproken, noch vleesch noch visch te openbaren. Het sloot vriendschap met Servië en stond aan dat 'land een landingsplaats na bij Saloniki in huur af. Het noemde zich neutraal en 'stond loch aan de troepen der geallieerden 'doortocht toe, en schond derhalve zijn Neutraliteit. Nu is "t toch wat 't tot op dit oogen- blik wilde keeren in den oorlog ge trokken. Gedwongen, 'zeer zeker. En 't ver speelt er 'de Sympathie van beide par tijen bij. Anders dan 'België. Dit rijk stond van den beginne pal voor zijn neutraliteit, en koos 'fier én frank partij voor de Entente. Het won er de sympathie van heel Europa bij. Van neutralen en belligerenten. Male mori quam foedari. Beter sterven dan geknecht worden. Deze zin spreuk van Kardinaal Manning wist Bel gië zich te herinneren. Daarom staat het nog onverzwakt in 'de schatting der pu blieke opinie. Griekenland evenwel heeft meer van de ridder 'der droeve figuur. Üe zonde van de sport. De ervaring leert, dat ook ontspanning en lichaamsoefening zonde worden kan. Zoodra er de hartstocht den boventoon in krijgt, is het op zichzelf goede kwaad geworden. Dit geldt ook van de sport Deze mooie beweging is in den laat- sten tijd verlaagd geworden tot een object van wedstrijd, en ook deize wedstrijd, waartegen op zekere hoogte eveneens geen bezwaren behoeven te bestaan, worden weer kwaad, dewijl er de Dag des Heeren voor ontheiligd wordt. Doch hierom geven vele jongelieden niet ,yieer. Zij zijn alleen maar tuk op 't genot de meeste, de snelste, de sterk ste te zijn in wieier- en worstel- ep loiopwedstrijd, en door de menigte te wor< den toegejuicht. Menig ongeluk is al van dergelijke spe ten 't gevolg geweest; pn menige jongen dankt aan dezen hartstocht een vroegen dood. Zou wie nu naar den predikant niet meer luisteren wil, dan nu naar den dokter willen hooien j De bekende Amsterdamse-hé geneesheer, dr. Van Dieren, een vrijzinnig m'an, maar met een open oog. voor de vete buitensporigheden van onzen tijd', schreef oyer doze sport in „Mpllcschott" o.a. het volgende „Reeds in 190(5 heb ik me beroepen op de statistieken van eenige Amerikaan- s'che i -evensverzekeringsmaatscbappijen, waaruit overtuigend bleek, dat die- sport beoefenaren zich door hun hoog sterf tecijfer als 2©er onvoordieelige klanten déden kennen. Inmiddels is hela,as ook in Nederland een daarmee overeenko mende ervaring opgedaan; eenigen tijd geleden is in Utrecht een academisch proetfschift verschenen, waarin te lezen staat, dat in ide laatste jaren bij da miliciens' zes ihaal meer hartsgebreken voorkomen dan vroeger Men heeft getracht dit feit te verkla ren door te zeggen, dat er tegenwoor dig heter gekeurd' wordt. Maar ik heb den ouden tijd als officier van 'gezond heid meegemaakt en icl§n nieuwen tijd ken ik even goed. Ik durf die verklaring dan ook op gronid van mijn ervaring een „smoesje" noemen. Vermoede]ijk is het bedacht door 'een sportaanbidder die lont rook. Sport laat ik goed zijn. Maar boa drijft men de sport tegenwoordig? Van elke oefening wordt een wedstrijd ge maakt ©n wat ontspanning moest we zen, wordt, de bron van nieuwe inspan ning. Men bedekt daarbij niet, dal iedere beweging haar oorsprong vindt in do hersenen. Hieruit komt het hevel voof elke beweging. Even inspannend ala geestelijke overlading, is dus voor de bersenen ook "de lichamelijke inspanning- Hoe kan de overdreven lichaamsbewe ging dan ook opfrisschen als zij zooveel eischt van heit gewichtigste aller man- schcvorganen Bij het dolle springen, rennen en vliegen over do siportvelden, het overdreven roeien en fietsen, wordt te veel gevergd van het centrale zenuw stelsel, dat in het lichaam de rol ver vult, die een electrische centrale speelt in het bedrijfsleven eener stad. „Welk een nadeeligen invloed de li chamelijke overspanning vooral op het hart ©n de bloedvaten uitoefent, ;s ten overvloed© in alle oorlogvoerende lan den in de laatste jaren gebleken. Het aantal lijders aan hart- en vaatziekten is onnarekenbaar. Wie genezen heeten, zijn inderdaad maar opgelapt. Do „ouden" worden ze nooit meer, en de jeugd- kracht is verslapt als een elastiek storm band je waar „ide krimp" .uit ïsi. Laat men toch van honger hand tie Sport- maniakken in bedwang houden. Reeds de Grieken wisten dat de athltetan slech te soldaten waren. Hun ontbrak het no.odige uithoudingsvermogen. „Het is een .bekend feit, dat de over dreven sportbeoefenaars al: heel gauw koudkleumers worden. Wie te; veel van zijn lichaam beeft gevergd, wordt oud vóór zijn jaren en kruipt bij de ka chel eer de herfst van zijin leven aan gebroken ié. "Normale jnenschen leven dan ook normaal1, en zij worden oud. Laten de abnormalen zich verbranden, zich roosteren en uitrekken het Zal' tot hun schande zijn. D'aar wordt geen measch mooier op, maar ook niet ge zonder1. Want 'elke overdrevenheid wreekt Zich zelf afgezien nog van de ziek ten, die volgen." Laat er nu nog eens een dokter op staan, die in naam der gezondheid der»; jongelui .aanraadt om dergelijke sportfees- tea voortaan in de week te houden. Mienschen die alle dagen werken of fietsen, en 's Zondags ook nog in touw TW>r dergelijke „ontspanningen" zijn „op" voor den tijd. Zij hebben den Rust dag gemist, den heilzamen Rustdag, die 'weer toit de nieuwe dagtaak van Maan dag sterkt. Wie zelf werkman is. en met werk lieden verkeert, weet bij ervaring dat ver ten 's Maandags met moeheid in oogen en leden op hun werk verschijnen, effil dien dag belangrijk minder prestoeren dan op ,audere werkdagen. Hoe dat komt? Vraag hun maar, waar om in |d® taal onzer ouden te spreken zij 's Zon dags „gezeten" hebben. Beknopt overzicht van den toestand. Waaraan danken de geallieerden in. tie eerste plaats hun succes? De centralen hebben thans zijdelings erkend, dat het de voorsprong op 'hel) gebied van den munitie-aanmaak is. De geallieerden beschikken over enorme hoeveelheden munitie en in hoofdzaak hebben zij het hieraan te danken, dat zij aan de Somrne zoo belangrijke voor- deelen behaalden. Herhaaldelijk 'is de munitie-kwestie de spil genoemd van den oorlog, of is zij vergeleken met het gewicht, dat ten slotte de oorlogsbalans zou doen overslaan. Niet ten onrechte. Met zekere spijtigheid moet nu dooi de Duitschers erkend worden, dat het verlies van een gewichtig steunpunt teil minste moet worden toegeschreven aan het overwicht, dat de tegenpartij: bij de oplossing van die kwestie heeft verkregen, Deze erkenning werpt op den toestand van de Duitschers in het Westen een veel schriller licht dan de geruststellende bijzonderheden, welke in een officieus Wol ff telegram gegeven worden naar aan. leidingen van de jongste vorderingen door de geallieerden gemaakt. In dat telegram heet het Oi.m. dat de geallieerden, na de drie maanden, welke het Somme-offen- sief reeds duurt, onder verbijsterende ver liezen, nog slechts 0. 3pCt. heroverd heb ben van het door de Duitschers in België en Frankrijk bezette gebied. Zoo beschouwd moet bet offensief van de entente voor de Duitschers weinig ver ontrustends hebben. Maar er wordt geen rekening gehouden met hel geweldig verschil in omstandig heden, waaronder de Duitschers het be doelde gebied konden bezetten en waar onder de geallieerden het nu moeten her overen. 'Waarschijnlijk zullen de Duilschers met mindere krachtsontwikkeling hun groot resultaat bereikt hebben dan de geallieerden nu voor bet bereiken van het drie duizendste deel er van hebben moeten ontplooien. De geallieerden zullen nu het oog slaan op Bapaume en Peronne. De bezetting van Bapaume kan invloed oefenen op de Duitsche linie ten 0. van Atrecht tot aan de Ancre. De verovering van Peronne kan ge volgen hebben voor de stelling der Duit schers te Noyon, het punt waar zij hef dichtst hij Parijs zitten. Ten N.O. van Peronne hebben de Fran- schen nog lastige, hinderpalen uit den Weg te ruimen. De linie van La "forti 11e, (de naam van- een riviertje) is moeilijk in rug- waartscbe beweging te krijgen. Volgens de jongste berichten uit Pa rijs, hebben de Duitschers ten N. van de Somme na een hevig artillerie-vuui een sterken aanval gedaan op de nieuwe Fransche posities tusschen Bouchavesnes en de Abbé-boerderij. Doch blijkbaar heeft de munitieregen den aanval gestuit. Het Fransche staf communiqué spreekt van een „schitteren den tegenaanval op de golven van vij anden, die in wanorde werden terugge slagen." De Franschen gingen ten O. en ten Z.O. van Rancourt vooruit en drongen het bosch van St. Pierre—Vaast binnen, Uit Londen wordt het volgende gemeld; „Ten N. W. van Fiers hebben onze troepen verdere vijandelijke loopgraven over een front van 2000 yards genomen^ 'zij zijn nu vlak bij de Oostzijde van Eaucourt-I'Abbaye. „Een hevig gevecht heeft plaats gehad ten N-0. van Thiepval, waarbij1 onze troe pen stormenderhand het vijandelijke ver dedigingswerk, bekend onder den naam van „Stuff Jtedoute"; namen en behiel den op den voornaamsten heuvelrug, 2000 yards, ten N.-O. van het dorp. „Meer dan 1800 geweren, 4 vlammen werpers en verscheidene duizende pak ken aitilleriemunitie en granaten werden dooi- ons in Combles buitgemaakt, waar onze bondgenooten ook veel materiaal veroverden. Het aantal gevangenen, dat gedurende de laatste twee dagen gemadfcf werd, brengt het totale aantal gevangene* bij de operaties gedurende de laatste twee weken op 10.000." Gistermorgen hebben Engelsche ma rine-vliegtuigen (vermoedelijk de in Zea land waargenomen machines) aanvallen uitgevoerd op de vijandelijke vliegloodse» van Evere, Berchem, St. Agatha en. Et- terbeeck bij Brussel. Zij bombardeerde» die loodsen, „die klaarblijkelijk in braad vlogen." De bommen, welke op Evere geworpen zijn, troffen een gebouw, „waar schijnlijk een munitie-depot." Vlak bij de vliegtuigenlooidsen zijn ontploffingen e» wolken rook waargenomen. Alle vliegtuigen zijn behouden terugge keerd. Griekenland schijnt eindelijk de keuée gedaan te hebben. Het kan niet langer weerstand bieden' aan den druk eu de pressie der Entente- Reuter meldt, dat de ministerraad na met koning Konstantijn tot een overeen komst geraakt te zijn, in beginsel be sloten heeft tot militaire samenwerking met 'de Entente. Verder heet het, dat de Grieksche krui ser .„Hydra" (5000 ton) het anker ge licht heeft en zich gisteravond! bij dé vloot der geallieerden gevoegd heeft'. Welken staat is 'tragischer lot bescho ren De koning der strategen. De Plarijscbe Intransigeant verheugt zich ini het bezit van een militairen medefwer ker met buitengewone gaven. In een va* zijn laatste strategische beschouwingen is de man tot een conclusie gekomen, waaromtrent men met recht vragen mag, hoe de jjerusuur voor den vijand Zoo kostbare inlichting kon toelaten. Hij schrijft n.l. Ongetwijfeld vloeit voor de Bul garen uit dit succes eeu verzekering vaa hun front voort, daar de Donau steedal meer de zee nadert, hoe dichter hij biji zijn monding komt. Niet zonder huiveren denkt men aai» de strategische moeilijkheden, waarmede de Bulgaren zouden hebben te kampen, wanneer de Donau zich voortdurend ver* der van de zee verwijderen zou, hoe dichter hij hij zijn monding zou komen. De Intransigeant is om dezen deskun digen medewerker, dezen koning der stra tegen, wel te benijden! De doorbraak van de groote Belt. Rusland heeft gebrek aan alles, aa* munitie, aan levensmiddelen en aan geld, En de hulp der bondgenooten kan dit Landt niet bereiken. Deze waarheid komt hoe langer hoe meer aan den dag, naarmate de wintei meer nadert. De havens in het noardett zulten weldra dicht vriezen en de Sibew rische spoorwe is zoo met goedereul overladen, dat de dienst niet meer nom inaal iser m -o e t dus een uitweg gev-ouden worden. In verband daarmede is het belangrijk^ wat Fransche dagbladen, zooals b.v. do Rappel en l'Heure schrijven over de on derhandelingen met Zweden. Zij verkla ren, dat aan Zwedens weigering om mu nitie voor Rusland door te laten, weJ niet te tornen zal zijn. Er blijft dus ai- leen over de zeeengten biji Denemarken! te forceeren! Nood breekt wet, want da Dardanellen zijn onherroepelijk gesloten. Een nieuwe poging, om daar door te breken, zou tot niets leiden 1 Dus dan! ïmaar met geweld de opening van da Oostzee! Dia,t is de eenige weg! De Zomertijd. De Kamer van Koophandel te Eiber- feld [besprak de ervaringen van detn zomer tijd. Nadeelen kon men niet opsporen. De zekerheid van het bedrijf tóed niet, de arbeiders bleven goed voor hun taak berekend. De gezondheid had er gotede gevolgen van daar de arbeiders bij dag licht konden g|aan wandelen. Op het platteland hadden de arbeiders nog het voordeel, dat huis en akker be bouwd konden worden. De Kamér besloot werkzaam te zijn voor een duurzame invoering van den zomertijd, onder uitbreiding van dezen op 1 April. Ook besloot de Kamer werkzaam te zijn voor de inrichting van een vasten ka lendertijd, waardoor alle Maanddagen op denzelfden werkdag vallen en alle feest dagen op een bepaalden datum. Aan God de wrake. Wladünir Sis vertelt in het Berlinej Tageblatt de volgende episode uit Ma cedonië „De (dageraad breekt aan. Een patrouille rijdt het dorp binnen. D» oude Nina ia

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1