J. DONNER-MEIJLER - GOES. Nieuwe Najaarsstoffen. üit ds Proviaciö. ^®rkni©uws. Onderwijs. Oe Handelsschool te Middelburg. liet was gisteren ten teugelijkb dag voor het bestuur dor vereeniging „Han- dafehonderw ijsvoor den directeur en leeraren der Handelsavondschool en voor alle middenstandiersdie de waarde van goed handelsonderwijs begrijpen. Het was nasnel ijk de dag der opening van hol nieuwe gebouw dor vereeniging, hol voor malig hoerenhuis op den Dam If 11. De wapperende drielkeur bewees dat hel voor de vereeniging een feestdag wfafc. E?) welk een mooie school heeft de vepeeaiging thans als haar eigendom te roemen. Een ruime gang, de vtröe- sore inrijpoort, geeft toegang en is aan het einde tlians afgesloten en geschikt gemaakt voor garderobe der jongens. Een vestibule geeft toegang tol het vroegere hui9 en in den achterweg daar van is' de garderobe voor de meisjes. Aar. den voorkant gelijkvloers bevinden zich de .kamer voor bestuur on direc teur en liet lokaal voor de tweede klattee, waaraan dooi' schuifdeuren dat voor de derde klasse verbonden is. in deze lokalen zijn zijden behang en fraaie plafonds, voor een. school zeker wal een unicum, evenals de parketvloer in een der lokalen op de eerste verdieping, •waai bovendien nog drie lokalen zijn,; twee dezer lokalen, zijn be>temd voor eerst» klasse afdeel ingen en twee voor aüdealingen der voorbereidende klasse, want zoowel eerste klasse als voorbe- (readende klasse zijn gesplitst in twee af- doahngenVerder is er op deze verdie ping een niet groote, doch vriendelijke •kamer voor de leeraren en een voor de bibliotheek, waar reeds vele werken ovet handelsonderwijs aanwezig zijn, terwijl er ook tal van drukwerken en andere artikelen zooals die op goede handelskantoren gebruikt worden zijn neergelegd. Deze laatst© zaken zijn bijna alle geschenken, maar ook meerdere der aanwezig© zaken zijn dit, zoo is liet ameublement in de directeurskamer ge heel geschonken, zijn er in ieder lokaal photo's, toakeningen, schilderijen enz. die alle door belangstellenden in dezen, tak' van onderwijs werden gezouten- De schoolbanken en borden zijn van de nieuwste constructie en geleverd door do firma Erven KooijmanMes sloom- meubelfabriek te Wijchen. In het lokaal derde klasse zijn geen banken, doch tafeltjes met stoeten, waardoor iedere leerling ineca' zelfstandig kan werken ctn dit lokaal ook kan worden gebruikt .voor cursussen, vergaderingen enz. Jn dit lokaal zijn ook een zestal schrijf machines van velschillende soort allen geleverd door den heer H. van Dinther te Ginneken. De bedoelde tafeltjes en stoelen zijn van de firma Belderok en ran Roo alhier. Rest ons nog te mei stern dat alles electrisch is verlicht door de goede zorgen van de firma de Jong e» Co., dat het timmerwerk door den foeter K. A. Moorenburg en hel scliil- derrswerk door den heer H. Pieterse werd uitgevoerd en dan zal ieder begrijpen, •welk een fraai geheel is verkregen. De bedoeling is natuurlijk hier zoo spoedig mogelijk ook de handelsdagschoil t ope nen, waardoor het gebouw nog meer productief zal worden. Tegen gisteravond zeven uur had het bestuur verschillende autoriteiten, leden der vereeniging en enkele andere per- woKor: genoodigd om het in gebruik ne men te komen bijwonen. De heer rar. ■H. J. Dijckineesier, commissaris der Koningin, de wethouder de heer dr. H. Japikse, de schoolopzieners do hoeren firimga en Battist. en de heer mr. S. Gxatama, secretaris van de commissie toezie fit op hot M. 0. hadden bericht .ran verhindering gezonden. On ter de aan wezigen merkten wij op de heeren mr. F. J. Sprenger lid van Ged. Staten, den burgemeester, den heer P. Dumon Tak en wethouder mr. J. lieij.se, verder dr. Reilingh lid van de commissie van toezicht op het M. 0., directeuren yan andere inrichtingen van ondorwijs, be- sftuursloden van „Handelsbelang", terwijl ook do directeuren en leen ren en de leerlingen 'aanwezig waren. De voorzitter der vereeniging, de heer tnr P. Dieloman, heette allen welkom, inzonderheid de genoemde autoriteiten, en noemde het een feit van groote be- •teafcenis, dat in Middelburg lie' han delsonderwijs zoo goed vooruitgaat, in deze oude stad, waar vroeger de handel iisoo bloeide cn die men nu wil laten herrijzen. Er is een tijd geweest dat Middelburg als de Prins in liet sprookje rustig sliep aan den voet van den Ab drjtoren, maar er heerschfce langzamer hand een te duffe geest en daarom standen reeds enkele tientallen jaren geleden er intomen op die van M.ddab bxarg een stad van berteekenis wilden makenen zoo ontwaakte Middelburg, men 'gaf blijk nog altijd de stad te zijn die leiding wil geven aan geheel Zee land ook op onderwijsgebied. Hier be staat nog altijd het gymnasium, een druk bezochte Hoogere burgerschool, een ambachtsschool, een hande's ur-us. Eten eeresaluut brengt spr. aan B.. en |W(. die steeds het particuliere initiatief steunen als liet bedoelt een s uwkracht te zijn voor den vooruitgang van Mid delburg. De heer Dieleman wees verder op liet steeds groeiend aantal leerlingen der avondschool en op de reeds behaalde schitterende resultaten. Er zijn reeds kan toren die vragen naar jongelui met het einddiploma van deze vereeniging. Een zware taak drukt, op directeur en leer aren, maar het werk is hun ten volle toevertrouwd. Dank brengt spieker aan Ged. Staten, die de school steunen aan den gemeenteraad, aan B. en W„, maar in het bijzonder aan den burgemeester, die sinds liij burgemeester is, geen over gangsplechtigheid hoeft overgeslagen. Dank ook aan den inspecteur van het handelsonderwijs, die het goed recht van de school steeds bij de regeering verdedigde. Dank aan directeur en leer aren voor de door hen gepresteerd© liefde en ijver. Rank aan den vice-voor- zitter den heer M. G Boasson. die Woensdag nog zoo met klam aan de ■verdediging van "do handelsschool in den raad hielp. Tlians brengt spr. dank aan al degenen, die iets voor het ge bouw schonken. Inzonderheid aan Üe oud-leerlingen, de dames Vertiegt, Noest en van Roo, die den voorzittershamer schonken, aan de firma Dhuij en den Boer en bovenal aan do onbekende schenkers van liet ameublement. Maar spr. wees ook op de finantiëelo zijde der zaak, dank zij de obligatie-houders en de Zeeuwse he hypotheek heeft de 'vereeniging nu haar eigen huis en zoo als de Engelschman zegt, „My house is Ito.y castte." Spr. brengt dank aan den directeur van de R. H. B. S. en Zijn voorganger voor de steeds ondervonden gastvrijheid, maar gelooft, dat het toch aangenaam zal zijn voor beide partijen als ieder op zich zelf is. Zich tot do leerlingen wendende herinnert spr. aan het: „men geve een jongen krachtig kruid en een meisje jonge spruit", maar thans is dit niet meer zoo, men geeft nu aan beiden krachtig kruid, om hun flink te maken om na den oorlog Ne derland tot een groote hoogte te bren gen, waartoe zeer zeker gelegemhei 1 zal zijn. Spr. hoopt, dat do jongens en meisjes de lessen goed zulten blijven volgen, want zij moeten den naam van de school naar buiten hoog houden. Met een warme opwekking voor de toe komst eindigde spr. onder applaus der aanwezigen. De heer Sprenger zeide, dat hem de lof niet toekomt dien de voorzitter hem toezwaaide, want dat hij juist als lid van Ged. 'Staten bet geven van subsi die heeft bestreden, maar dit om an dere reden dan uit gebrek aan sym pathie met dit onderwijs. Juist, de heer Dieleman beeft door zijn krachtig plei dooi de subsidie door de Staten zien toekennen en waar de heer Dieleman reeds zooveel jiersonen dank heeft ge bracht, wil spieker den man danken, die nog niet genoemd is, en hij brengt dien dank aan den voorzitter. De burgemeester wenschte het bestuur geluk met het eigen huis, hij heeft den tijd doorgebracht in de burgerschool steeds als een woidingstoe tan 1 be schouwd. Spr. hoopt, dat de school steeds in bloei moge toenemen en vertrouwt dat de leerlingen him bed zullen blijven doen, opdat hij het volgend jaar bij den overgang weder icven tevreden kan hui ;- waarts keeren als tot nu toe liet geval was. De heer C. A. Schulte sprak na mens Handelsbelang, welke vereeniging de grootste belangstelling heeft voor het handelsonderwijs. Reels meermalen was liet verlangen daarnaar in de vergaderin gen uitgesproken, maar het bestuur was niet voortvarend genoeg, daarom zijn anderen „Handelsbelang" voor geweest, maar dit acht spreker gelukkig, omdat „Handelsbelang" meer te doen heeft dan hot onderwijs fce behartigen en dit be ter door een afzonderlijke vereeniging kan geschieden. „Handelsbelang" brengt dank aan de vereeniging voor alles wat zij tot nu toe voor het onderwijs deel en hoopt op steeds grooteren bloei in de toekomst. Spr. herinnerde eraan, wal hij Dins dagavond heeft gezegd in verband met de belangrijke raadsvergadering op gis teren en zegt, waarom „Handelsbelang" zoo voor een handelsdagschool is, er is een deel van de middenstanders die meer noodig hebben dan de R. II. R. S. hun geren kan, die niet voldoende hoeft aan een Avondschool en daarom hoopt spr. dat de dagschool er spoedig komt. De heer B. Kruze brengt namens de kantoorbedienden, die de zaak van hot onderwijs het eerst© hebben ter sprake gebracht, een eeresaluut aan het bes uur voor hotgeen thans is bereikt on hoopt ook op spoedige oprichting eener Handels- dagschool. l>e hoer W, Kosten, de directeur der school, brengt namens het college van leeraren aan het bestuur hartelijk "dank voor bet gebouw en wijst o.a. op de goede vooruitgang door het aanschaffen der schrijfmachines, die in de burger school niet zouden kunnen zijn geplaals-. Namens leeraren zegt hij toe, dat allen zulten blijven werken aan de:i bloei der school opdat hel gebouw spoedig te klein wordt en liet bestuur weer rader moet gaan zoeken. Hiermede was de plechtige opening afgeloopcn en be zochten de genoodigden de verschillen de lokalen, die zij ook alten roemden om de praktische inrichting. Wij zelven ontdekken in de derde klasse nog een uiterst praktisch leermiddel dat er sinds des middags bij was gekomen. De directeur heeft een aantal kaarten laten drukken, waarop de name i dia in de boekhouding voorkomen ;ds in- koopboek, verkoopboek, journaal, kasboek, onkodenboek, crediteuren, 'debiteuren in ventaris, proefbalans, balans enz. Deze kaaiden zijn zoo met een koord aan el kaar bevestigd dat duidelijk aan de jongeas kan worden verklaard welke boeken met elkaar verband houden. De leerlingen hadden even de klasse gevuld, maai' mochten voor ditmaal di rect weer weg. Hedenavond beginnen de lessen weder met ernst. Men beri ht ons dat do on'eige.- ningen noodig voor den aanleg der lijn PhilippineNeuzen van de Zeeuwsch- Yla.am.sehc Tramweg Maatschappij. Zoo ver zijn geregeld, dat de aanbesteding daarvan einde 'dezer maand zil kunnen plaats hebben. Met verlangen wordt er dan ook naar uitgezien door de bewo ners dier streek. De thans in exploi tatie zijnde lijnen van dit grootscho werk voorzien dan ook in een lang bestaande groote behoefte, hetgeen zeer duidelijk te zien is zoowel in het steeds toenemende vervo t van passagiers als in hot vervoer van goederen dat werkelijk druk te noemen is, vooral vlas. Nog beier zal dit eerstdaags aan "het licht komen met het vervoer van sui kerbieten dat enorm zal zijn, gezien de groote massa die ten uitvoer is toegezegd. Gelet op de groote vertraging die men ondervindt door de trjdsoms'an lighed. n in het bekomen van materieel, kan niet anders worden gezegd dan dat het bestuur dier maatschappij me' alen ijver voortwerkt om de zaak zoo vlug mogelijk tot een 'goed einde ie brengen. A po the ken. Zondag a.s. is te Goes geopend de apotheek van don heer L. la Porto. Tc Middelburg die van de firma Wed. A. A. Nonhebel. N. V. S p o o r w e g m ij. T h o 1 e n en W es t-Rraba n t. Op 4 Sept. j.l. vergaderde de Raad van Commissarissen van bovengenoemde Maatschappij. De Maatschappij tot Ex.pl. van Staatsspoorwegen was veitegenwoor- digd door den heer Mr. Beelaerts van Blokland. De fg. directeur had ingediend een ontwerp-contract met gemeenten en polders, welke aandeden zullen nemen in den spoorweg en ook een voor de polders en waterschappen, welke zullen subsidieeren. In hoofdzaak werden de ontwerpen goedgekeurd. Daar echter gebleken is, dat ook sommige polders of waterschap pen liever aandeden zonden nemen, dan de nu aangeboden subsidie, zal in liet contract een clausule worden opgenomen! om aan die waterschappen de gowensch- te gelegenheid te schenken. De heer Beelaerls van Blokland geeft nog eeni- ge inlichtingen omtrent de wijze, waar op de commissarissen der S.S. den heer Directeur-Generaal machtigen om over eenkomsten af te sluiten met Maatschap pijen tot nieuwen aanleg van Spoorwe gen en waaruit blijkt, dat de S.S. steteclsi beteid is tot een gelukkige oplossing mede te werken. Besloten werd den fun- geerenden diitecteur te machtigen een contract lals nu is goedgekeurd af te sluiten met de Staatsspoor en belang hebbenden. Tevlens werd besloten Vrij dag 22 pept. des (n.ni 3 ure te St.-Maar- tensdijk te vergaderen met Besturen van waterschappen en polders op het eiland Tholen ten einde hen van een en ander op de lioogto te stellen; indien moge lijk zal ook de heer Betolaerts van Blok land daarbij tegenwoordig zijn. Wat Noörd-Brabant betreft, men wacht daar de arbitrage Van Ged. Staten af. Of Zevenbergen zal aangesloten wor den en op welke wijzd, daaromtrent staat nog niets vast. Een landbouwlij'n voor Zevenbergen wade wellicht de eenvou digste oplossing. Ie Luit. J. C. M. Simon Thomas, werkzaam onder de bevelen van den com mandant der Stelling van Amsterdam, wordt 11 dezer gedetacheerd bij de lucht- vaartafdeeling (tie Soesterberg ter oplei ding vtot waarnemer uit vliegtuigen. Middelburg. Benoemd tot directeur van het postkantoor alhier de heer G. van Grafhorst, thanR directeur Van het post kantoor te Schagen. Door de rechtbank «alhier is rechts ingang verleend in de zaak tegen J. V. te Clinge, die gedetineerd is, als zijnde verdacht van poging tot moord. Tevens werd de gevangenhouding van bokl. be volen. V. heeft een ander met een re volver willen dood schieten De 20-jarige F. D. do S- uit Koe wacht, die dezer dagen werd gearresteerd als verdacht van schaking van een 16- jarig meisje uit Middelburg, zal wel niet lang moeten wachten eter zijn zaak be recht wordt, want reeds heeft de recht bank rechtsingang verleend, niet bevel tot zijn gevangenhouding en heft zij de zaak naar de terechtzitting verwezen. Tegen D. H. de W. uit Grauw is door de rechtbank alhier rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding en Verwijzing der zaak' naar de tdrechtrit' ting. De W. wordt verdacht van diefx stal van visch. De Stct bevat de statuten van de Ver. do Middelburgsche Padvinders, af dee- ling van de Vereeniging „De Nederland- scbe Padvinders", gevestigd te Middelburg. Goes Men deelt ans mede, dat de aan geboden begrooting voor de Gemeente- gasfabriek (dienst 1917) in ontvang en uitgaaf f 118.876.06te; bedraagt. Voorgesteld wordt het salaris van den directeurvan f2700 op f2900 te bren gen, en hem een persoonlijke toelage te verteenen van f 500 in verband met zijn uitnemend beleid en zijn bekwaamheid. Hqt Comité tot steun en huisves ting van Weezen en verlatene Belgische kinderen verzoekt ons mede te deeten, dat de bloemenverkoop op 5 September prachtig geslaagd is en f230.70 heeft op gebracht. Het Comité verzoekt ons aan de Goesenaren den oprechten dank over te brengen voor de ondervonden bereid willigheid. Aan dit verzoek voldoen we bij deze. Gisteravond hield de afdeeling Goes van den Christelijk Nationalen Werk manshond hare driemaandelijkse tic ver gadering. Volgens het verslag van den penningmeester was voor de afdeeling ontvangen f63.07, uitgegeven f 30.70, goed slot f22.37. De ontvangsten van het ziekenfonds waren f 140.10, de uitgaven f 16, goed slot f 124.10. Als bestuursleden werden herkozen de heeren M. Nieuwenhurjse en M. Kok Jz„ in de commissie van toezicht, de lieer P. Verburg. Vervolgens had een bespreking plaats over de distributie-wet. Hieruit bleek, dat met verhingen wordt uitgezien naar de uitvoering der wet, zulks met het oog op het steeds duurder worden der le vensmiddelen en werd de hoop uitgespro ken, dat liet gemeentebestuur ruim gebruik «al maken van de voordeelen, die kun nen genoten worden bij liet verkrijgbaar stellen tegen een maligen prijs van le vensmiddelen, grondstoffen voor levens middelen, brandstoffen en huishoudelijke artikelen, 'na de bekendmaking der prij zen in de Nederlandsc'he Staatscourant. Door de goede zorgen van den voorzitter van het burgerlijk: armbestuur don heer D. D. v. d. Bout, is bij de firma Oost er baan en le Cointre versche nen een voor de Goesenaren hoogst lezenswaardig geschrift van 65 bladzij den, waarin de geachte schrijver, ge holpen door den adjunct-archivaris on zer stad den heer J. do Kruijter, tal van gebeurtenissan bijeengebra'ht heeft, welke een geschiedenis vormen van liet Goescho Armbestuur en 'Weeshuis. Bij het doorbladeren 'van dit boek vonden wij veel wat ons geen belang inboezemde, doch ook 'worden er enkele interessanto trekjes fin gememoreerd, die waardig waren aan de vergetelheid te worden ontrukt, cn waarop van toepassing is, hetgeen dc heer Van den Bout zoo te recht .'opmerkt, dat zij „een helder licht weipen op toestanden uit vroeger tijd", maar ook wij voegen dit ler dadelijk aan toe ons dankbaar stemmen omdat die „goede oude tijd" voorgoed voorbij is, en wij nu een Burgerlijk' Armbestuur, een Regenten-college, een weezen-verzorging en krankenverpteging liebixm, die zoo gunstig afstoken bij die van vroeger. Zeer interessant is de naamlijst voorin, der leden van het lie «tuur der Gods huizon, voorzitter» van liet Weeshuis, later gecombineerd met het Armbestuur, Regenten, Regentessen van beide be sturen, Genoesbaeren, enz. Personeel van het weeshus, hoofden vna de weezen en armenschool, enz. De oorkonde begint met dc herinne ring dat „26 Oct. 1578, Prins .Willem I de goederen van het Kruisbroeler- klooster aan d© Armmecsters der Stad Goes, tot onderhoud der Armen en Wee zen" schonken eindigt met een mooi stuk uit de Goes(s)che Courant van 15 Jan 1849 „Gedachten .over on zen tijd, na een bezoek aan hel Kloos ter en de Kapel der Zwarte Zusteren te Goes", een echt liberaal stuk zooals er in onzen tijd (en dat nog slechts een halve eeuw na dato) in niet veel vrijzinnige bladen /meer zullen voorko men. Het houdt nog rekening niet den Godsdienst. Wij lazen 'tmel genoegen. Wat daar tusschen ligt zijn meeren- dcels uittreksels uit oude notulen in den istijl van dien tijd en van de toenmalige schrijvers, die lang niet allen bekwame stijlisten waren. Nolulen die gewagen van onverstandige opvoeders en liefide- looze verzorgers en beklagenswaardige kinderen, die onder weesvaders en wea zen gevonden werden, en herhaaldelijk do gedachte bij den lezer doen opkomen; onze tijden zijn beter! Heeft de heer v. d. Bout veel werk gehad aan de saamlezing van een en ander; hij heeft er eere van; en niet minder lof verdient de firma Oost© baa i en le Cointre, die van de uitvoering zoo bijzondei' werk gemaakt h eft. Zoowel papier en druk van 't geheel als toekening en druk van te' Goescho wapen op het titelblad ge'uigea van goede zorg en flink 'kunnen- Vooral het wapen in ze-kleurendrukgoud, .zilver, rood, zwart, lichtr en donkerblauw, is oen typografisch kunststukje dat tee kenaar en drukker eere aandoet. Het gotool is typografisch een mooie re clame. Vli38ingen. Het s.s. Garoet, voor de Rottebdamsche Lloyd zal Zaterdag 23 de zer van de werf der Kon. Maatschappij1 'de Schelde te water worden gelaten. Rilland-8ath. Gisterenavond i=. to Bath aangebracht het lijk van zekeren ,S„ een 20-jarigen jongeman uit Halsteren, die bij het smokkelen in de geul van Ossen drecht is verdronken. Het lijk is naar het lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats alhier overgebracht. Baarland. De gemeenteraad kwam Don derdagmiddag bijeen. De voorz. d<x4de mede, dat, een dankbetuiging is ingeko men van M. Oudeman en L. Wisse voor den ontvangen duurtetoeslag; dnl CJir. Ruijsaard zijne benoeming tot ambtenaar van den Burger], .Stond hoeft aangeno men en dat Ged. Stoten de leening van' f650 voor den schoolverbouw hebben goedgekeurd. De begrooting \oor 1917 wordt vastgesteld op een bedrag van f9967,13 in ontvang en uitgaaf. Het ma ximum van den H. O. wordt, opgevoerd tot f3500, dus f700 hooger. In 1917 zal worden geheven f3200, terwijl vaar nood zakelijk levensonderhoud f300 zal worden afgetrokken, dus f50 meer dan thans. «Aan den veldwachter wordt een fiets ge geven voor gemeente-rekening, welke hij gedurende 5 jaar moet onderhouden. Aan B, en W. wordt een crediet van f'200 toegestaan voor de laatste vier maanden van 1916 voor distributie van levensmid delen. De gemeenteraad neemt d<> 10 pC't ingevolge de distributiewet voor ge- meente's rekening. Alle besluiten worden genomen zonder discussie en zonder hoof delijke stemming. De aanslag in den H. O. van J. Murre wordt gehandhaafd; de aanslag van J. v. d. Repe wordt van de 11e naar de 8e klasse teruggebracht. Bij demobilisatie zullen de herbergen wor den gesloten. Zierikzee. Gistermorgen toen de markt- tram van 10.15 uur van Zierikzee naar Zijpe in den Boschweg onder Oosterland aan kwam, reed de zoon van den land bouwer Jacob Beije met een span paar den, gespannen voor een geladen wagen met mest van de hofstede de trambaan op, die langs de hofstede ligt. Niet meer kunnende wijken werden de paarden door de machine gegrepen en eenige meters medegesleurd. De paarden waven ver schrikkelijk verminkt, het was één bloed massa. De dieren zulten waarschijnlijk af gemaakt moeten worden. De voorman werd in de sloot geslingerd en kwam ongedeerd te voorschijn. Het voorste ge deelte van den wagen was verbrijzeld. De tram bleef in de rails. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kamperveer J. G. Woclde- rink te Mijdrecht. Middelburg. In de gisteren gehouden Provinciale kies vergadering werd herbe noemd tot lid van het Prov. Coll van Toezicht op het beheer der kerkelijke goe deren cn fondsen der Hervormde gemeen ten in Zeeland de heer W. Griep te Rilland en werden benoemd de heer J. Dees te Neuzen in de vacature, ontstaan door hot overlijden van den heer F. dc Bree, tol de lieer mr. S. R Bakker te Zierikzee in de vacature, ontstaan door liet over lijden van don heer mr. I). van dor Vliet (M. C.) Geref. Kerken. Bedankt voor Waarder door .1. Wa terink te Appelscha. Axel. Ds. J. II. Lammertsma zal D.V. op 15 October zijn afscheidsrede houden en 29 Oct. in Appingedam zijn intrede doen. Op de Centrale Diaconale Confe rentie is benoemd tot comitélid voor Zee land de heer P. H. Wessels te Goes, jzulks in de plaats van den heer M. Quak- keLoar, die niet in het diakenambt is gebleven en dus niet herkiesbaar was. Geslaagd voor de hoofdacte: te Arn hem do heeren J. Pilon te Harskamp; te 's Hertogenboscli de heer A. P. J Ver- douck te Oostburg; en te Utrecht de heer J. Overweg te Rotterdam. De Unie-collecte bracht op te Se- rooskerke (W.) f90.095 en te Temeuzen f 145,30. In de 54ste algemeen© vergadering van de- Vereeniging voor Chr. Nat. .School onderwijs. 7 September te Utrecht ge houden, heeft Prof. dr. J. Woltjor hert: rapport der Bevredigingscommissie in geleid. De- Rotterdammer geeft hiervan het navolgende verslag Het Rapport brengt ons een graoten stop vooruit het goed rechtvan het Bijzonder Onderwijs wordt er door ge proclameerd, het goed recht om op voert van gelijkheid naast en ten delete tegen over het Openbaar Onderwijs zijn aan spraken te doen gelden. Het wil een nieuw stelsel, dat voor goed de aanlei ding tot den Schoolstrijd wegUceint voor hot bestaande in de plaats te stellen. De kosten van het Bijzonder algemeejn vormend Dager Onderwijs worden uit de openbare kassen naar denzelfden maat staf vergoed als (die van) het overeen komstig Openbaar Onderwijs. Als voorwaarde wooxvlt daarbij slechts deze eeno gesteld, dat de Bijzondere School aan even hoogd eischen van deug, delijlkhekl moei voldoen, ate aan de Opletn- bare worden gesteld. De gemeenten dra gen de kosten van het bouwen en on derhouden der schoolgebouwen, h 't Rrjfe Vergoedt de jaarwedden de.r onderwijzers, ook die voor het Herhalingsonlerwijs. Het een en ander zoowel voor liet Bij- Zonder als voor het Openbaar Onder wijs. Om willekeur, onrecht en verwar-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2