Vrijdag 8 September 1916 30e Jaargang D® Qmoie Oorlog, Bsmitad, No. 290 De Zeeuw Uitgave van dt üfaamL Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VOBSTSTRAAT 2»», Bureau te Middelburg: KMA F. P. DHU1J - L. BURG. Drukkers: «vierbaan Lo Cointro - Gooa. Geboortecijfers. Het is noodig dat wij af fetti too op dat terrein leeus enkele cijfers lalen spre ken. Wij doen het ditmaal aan die hand van anededeelingen van den Directeur van het «toteaaJ Bureau voor de Statistiek, oir. Methorst, omtrent het geboortecijfer in vtvscliillcinde landen. Vain. 18711875 was het geboorte cijfer in Rusland 60 per duizend; in Servië 47, in Wurlemberg 44, in Au stralië 42. Het blijkt, dat het geboorte cijfer 4060 per duizend bedroeg. In het tijdvak 19061910 was het geboortecijfer per 1000 in Rusland bo ven de 40, in Servië ongeveer 40, in Ierland 28.4, in Frankrijk 20. Nederland komt op een lijst van 25 llaindien als no. 14 van bovenaan voor; cm lager geboorte-cijfer hadden 13 landen. Het geboorte-cijfer was in Nederland 29.6. In 1914 was1 het geboorte-cijfer in Frankrijk 18, in twaalf dopartcimtenten zelfe! 15 per duizend. Sinds 1876 is er in. het geboorte cijfer van Nederland een grooto daling te bespeuren. Het: geboorte-cijfer in ons land nader besprekende, wees spr. er op, dat het geboorte-cijfer in het Zuiden grooter is' dan in het Noorden. Dit was per 1000 gehuwd© vrouwen beneden de 50 jaar bij de Katholieken 287, bij de Prote stante» 214, bij de Israëlieten 157, bij hen, die geen godsdienst hadden, 88. Het. laagste geboortecijfer komt voor in Noord-Holland. Merkwaardig is het verschil tusschen het platteland en de steden. Voor 1900 was het geboorte-cijfer hooger in jde steden dan op het platteland. Na 1900 kwam een ommekeer en was in de stad het cijfer veel lager, dan op het platteland. Be&e cijfers zijn inderdaad verontrus tend En zulks te mieer dewijl 'zij te vens de graadmeter zijn van da gods dienstige gevoelens der meerderheid van tmenige bevolking, ook die van Ne derland. Wij hebben nimmer gehoord dat mi'. Methorst iemand is van chr. beginselen- Maar zoo hij iemand is van vrijzinnige beginselen, dan is hij een geestverwant van den Franschen geleerde Paul Leroy- Boauïiett, die niet minder dan hij tegen de beperking der geboorten gekant is. Hij schreef hiervan in de „Econo- miste Francais" „D» oorzaken van het steeds dalen van het geboortecijfer zijn weil bekend. Het isi de uitdrukkelijke wensch tier ouders het aantal familieleden tot op een minimum te beperken. En dit is niet meer, gelijk vroeger, gevolg van familietrots en vrees voor vterdeeUng van het verworven vermogen, het is thans ook een gevolg van het egoïsme der ouders, van vrees voor plichten en zorgen welke geboorte en opvoeding van kinderen medebrengen, het is ook dit moet gezegd worden .gevolg van het steeds materiaal onnhoog willen en van het heidendom dat onze scholen leeren. Ik'overdrijf niet, indien ik be weer, dat van de 10 echtparen er- minstens twee zijn, die in het geheel geen kinderen wensclren, dal. van de rest de helft zic.h met één kind, pn- verschillig van welk geslacht, verge noegt en dat de overigen twee kinde ren al welf het maximum vinden, dat zij zouden wensclren. ..Uitgezonderd moeten alleen worden 3gir.»i.rwkfMajwnrr,r ■■B,M»s»CT»ipgaw«saagCTaiM»jauju> ijimm—weasw FEUILLETON. Sezocht en gevonden. 4) Neen, juffrouw, de vrouw behoort niet op de ópenbare plaatsen, evenmin in de vergadering als in de werkplaats'; de vrouw behoort thuis bij de kinde ren. Haar taak is het, hol huisgezin te besturen. En wat ik denk van vrou wen-kiesrecht, dat zult u gemakkelijk kunnen raden, nu u weet welk stand punt ik ten opzichte van de vrouwen beweging inneem. Ook het vrouwen kiesrecht acht ik allereerst eeir zon dig iets, daar naar mijn meening in strijd is met den wil Gods, neergelegd in Zijn Woord. Toch wil ik daarmee niet zeggen, dat er niet één vrouw recht zou hebben mee te stemmen. Wanneer een vrouw haar man verliest, die em 2aak had, en die vrouw, weduwe geworden zijnde, hand moei werken om de zaak te handhaven en zij dus nood gedwongen denzelfden arbeid verrichten moet als haar overlieden man: wanneer zij ook moet betalen dezelfde belasting, als toen haar man nog leefde, zie juf frouw, dan voel ik er nog wel iets''voor, om die vrouw kiesrecht te verleenen. En die families, waarin de Tijdgeest nog niet is doorgedrongen en die naar bin nen en naar buiten toonen nog pen godsdienstige overtuiging te bezitten." Zoo moeien liberale menselien al waarschuwen tegen de verderfelijke ge volgen van de liberale levensbeschou wing. Een -waarschuwing blijkens bovenge noemde cijfers ook voor ona land niet. overbodig. Zouden zelfs mogen wij vragen wol alle mienschen die nog een gods dienstige overtuiging bezitlen. hier vrij uitgaan Beknopt overzicht van den toestand. 'De benoeming van den bekenden Rus- sischen grootvorst Nicolaas Nicolajewitsj tot opperbevelhebber van het. Russische leger, dat de Bulgaren moet bestrijden, bevestigt dat Rusland met het zenden van zijn leger door de Dobroedsja groo- tere plannen heeft, dan alleen Roemenië te helpen. i Deze krachtige militaire persoonlijkheid zal wel, evenals zijn lastgevers, het oog gericht hebben op Konstantmopel, Evenals in 1828 zal Rusland de Do broedsja ook nu beschouwen als het voor portaal van den weg, die naar Konstan- tinopel leidt, zooals liet ook in 1854, maar toen met minder succes, wilde doen. Daarom is er grond voor het vermoeden, dat in bet gebied tusschen Donau en Zwarte Zee groote dingen op bandon zijn. Wjat er zich nu afspeelt hebben we ids het mogelijke voorspel van ingrijpen de gebeurtenissen met groote aandacht te volgen. 1 De Duitschers en de Bulgaren hebben' reeds lauweren kunnen oogsten op hun pad in de Dobroedsja, of juister gezegd het oud-Bulgaarsche gebied, dat. in 1913 door Roemenië is geannexeerd. Het Roemeenscihe steunpunt Tutrukan was het eerste doel en dit is thans wer kelijk bereikt. Jubelend maakt Berlijn bekend: „De regimenten Duitsche en Bulgaar- sohe troepen hebben de krachtig versterkte stad Tutrukan stormenderhand genomen. Zij namen daarbij volgens tot nu toe ingekomen berichten meer dan 20.000 ge vangenen, waaronder 2 generaals en 400 andere officieren. Meer dan 100 kanonnen werden buitgemaakt. Ook de verliezen dei- Roemenen aan dooden en gewonden zijn zwaar. Aanvallen van sterke Russische troe pen op Dobric zijn teruggeslagen". Verondersteld wordt nu, dat de Bul garen en Duitschers het oog gericht heb ben op de overzijde van den Donau en op de Roemeense he hoofdstad Boekarest. 'tZou natuurlijk een groot waagstuk worden, wanneer ze naar de overzijde van den Donaü trachtten door te dringen en tiaar de Roemeensche hoofdstad tracht ten op te rukken. Doch er zijn vele hinderpalen op den Weg, die naar Boekarest leidt. Alleen door verrassing ware iels te be reiken. u Op het Russisch oorlogsterrein hebben do taai zich Sn hun stellingen vastklem mende centralen op verschillende punten den druk van de overmachtige Ilussir sc'he troepen moeten ondervinden. wat bet ondergeschikt zijn der vrouw aangaat, wat u daar juist slavin geliefde te noemen, dat is heusch zoo erg nicit. Neen, als man en vrouw beiden leven naar Gods wil, als zij zoeken Zijn weg te volgen, dan de zal de man de vrouw en de vrouw den man dienen. En dan zal de vropw ook werkelijk niet alleen haar loon vinden in het werk, dat zij verricht, "doch zal zij haar dank weten in de liefde van haar man, en zoo zij kinderen heeft, in de aanhankelijkheid ha- rer kinderen. Neen, juffrouw, in den Cihris- talijken huwelijkstaat zijn er geen slavin nen. Daar zijn alleen vrijen, zoowel man nen iaJs vrouwen, lovende en dankende God, jubelende en juichende in Zijn ge nade en liefde". „Ah! Eindelijk hebben we je gevonden, Hetty Vian Duijl heeft reeds verscheidene malen naar je gevraagd. Had je zoo'n) ernstig gesprek met mijnheer Verlande, Helena?" „Och neen, mama, we hadden het over bet boek, dat ik van mijnheer cadeau gekregen heb". „0, juist, maar mijnheer Verlande, u zou toch zeker niet willen, dat mijn doch ter zulk een schepsel werd als het ideaal, dat daar in dat boek geteekend wordt? 'Dat kan ik mij tenminste niet voorstel- Ten Noorden van Dwinsk verdreven de Russische voorhoeden, na de Dunarivicr te zijn overgestoken, den vijand uit zijn loopgraven en maakten zich van een klein gedeelte zijner stelling meester. Verder meldt Petrograd: „In de richtingen van Rrzezany ear Ha- licz duurt de strijd met gelukkigen uit slag voor ons voort. „Den vijand uit zijne versterkte stel lingen verdrijvende, rukten de dappere troepen van generaal Stjerbatckef, den vijand vervolgende, naar het Westen op en naderden de rivier Narajowka, een zijrivier van de Gnila Li pa, die zij voor een gedeelte overschreden. „In de streek van Halicz hebben onze troepen den spoorweg HalicziSemir kowtzeWodniki bezet en bombardeeren met zware en lichte artillerie Halicz, waai de vijand hardnekkig stand houdt en dat door ons vuur in brand staat. „Bij de gevechten van 6 September in deze streek namen wij 45 officieren en 5600 soldaten gevangen, waarbij 22 Duit sche officieren en 3000 Duitsche solda ten en vijf Turksche officieren en 685 Turksche soldaten. De buit is nog niet vastgesteld. „In de Woud-Kurpathen duurt onze op- marse'h voort". Op het Somme-front hebben de Franseh- Engelsche troepten het offensief in groo- Iten stijl voortgezet en ook nu weer heb ben zij een aantal voordeeten weten te behalen. Het (geschut spéélt als steeds de hoofd rol in dezen grooten strijd. Volg'eite dtera Amerika anschen contes'pondlent Karl Von Wiegand schieten dtei geallieerden niet minder dan 200.000 granaten pier dag' op een kleinlen sector. Somsl Vermindert het geschutvuur en wordt dan zwak en dof, alsof het möe was!, en dan wtee'r alsof de onzichtbare: dirigjeteïstaf Van hen, die de slagen leiden, het sein had gegeven, zwelt hun koor Weer aan, nu eens hier dan weei- daar, mui (in het zuidten dan in het noorden, tot de groote climax van een ontzettend crescendo is1 bereikt, als de duizenden kanomfen invallen. Beide tegenstanders hebben 10.000 ka nonnen in het Vuur', nïaar, naar de cor respondent verbeemt, vuren de geallieer- eerden ongeveer 10 granaten af tegen de Duitschers één. De Franschen en de En- gelschen, maar vooral de Eng|elstchen 'schijhen enorme maisba's .artillerie te hebben, en liet grootste deel zijn van het zwaarste kaliber. Wat de sterkte der troepen, het aan tal kanonnen en den duur1, d'ci hevigheid 'dep geVechtlem en de verliezen aangaat, is de slag -bij de Somrae zonder voor beeld in de geschiedenis', de slag bij Moekden misschien uitgezonderd. Er zijn1 twee-en-teen-half maal zooveel troepen meer bij' dezten strijd betrokken dan in den volkeren slag bij Leipzig in 1813. Volgens de „Petit Parisien" is het Fraiisch-Engelsfche offensief te beschou wen als de inleiding: t,ot leten offensief Van groote jafmeting, waaromtrent de' generalei staven van alle 'bondgienooten zijn inge licht. Deze actie, die ondersteund wordt doop gelijktijdige bewlcgirgpsn Op alle an- dePe fronten hteeft een vooruit bepaald doel in het (oog, zoodat de gebeurtenis sen van de elelPsltvoIgende dagen met 'de gPootste ispauning z'ij'n af te wachten. Korte Oorlogsberichten. Vijf lichtingen van het Grieksche leger zijn opnieuw opgeroepen. Iten. Verbeeld je, mijn dochter daar zit tend in een eenvoudige huiskamer, een paar kinderen rondom haar, bezig met het lezen'van een actueel boek over de vrouwenbeweging? 0, neen, kun je den ken, dat is heelemaal niet goed voor da vrouw. Daarbij past alleen een z.g. Chris telijk boek of nog beter een preekeboeikje. 's Avonds misschien eens naar een con cert oï schouwburg? Kun je begrijpen! Thuis blijven moet cle vrouw, terwijl baar man -naar een politieke vergadering is of iets dergelijks. Als manlief dan is thuis gekomen mag zij zorgen, dat hij een kopje thee krijgt. Verder wordt een psalmpje gezongen, wordt op 't-opgei gespeeld en dan gaat men naar bed. "Dat zou het leven moeten zijn van een vrouw 1 Dit noemt men dan n-og gelukkig en blij hu welijksleven. Doch ik zou daarvoor be danken 'hoor en ik hoop, dat Helena nooit Izoo'n main krijgt. Doch gaan jelui nu mee maar de zaal? Straks begint reeds bet bal en daar moet je toch zeker bij1 zijn Helena". Samen gingen zij van uit het boudoir naar de groote, hel verlichte zaal met haai- geroezemoes en gezoem van door elkaar klinkende stemmen. „U blijft toch zeker ook wel bij het ~bal mijnheer", vroeg Helena aan Frits Verlande, toen deze aanstalten maakte Te Londen zal veertien dagen lang een buitgemaakt Fokker-vliegtuig ten toon worden gesteld. Uit Lausanne wordt gemeld, dat boven het meer van Konstanz een nieuw soort Zeppelin, lang ongeveer 240 M. en voorzien van vier schuitjes, een proef vlucht heeft gedaan. In sommige Duitsche forten vindt men inrichtingen om zes geweren tege lijk af te schieten. De draadversperringen zijn meestal van staal. Sommigen zijn uit een bijzonder soort prikkeldraad vervaar digd. dat een schitterend licht afgeeft als het doorgesneden wordt, zoodat dé Duitschers op deze wijze een signaal kra gen, waardoor zij precies weten waar dit geschied is. In de buurt van de DuiLschc loop graven hebben de bezettingsmansohappon de velden bebouwd en er verschillende producten gezaaid. Hier en daar zijn op geschikte punten voetbal- en tennisvel den aangelegd. De kimbtenaar van gezondheid te Woolwich zegt in zijn rapport, dat de Oorlog een slechte uitwerking heeft op de gezondheid der burgerij, niettegenstaan de bij hooger loon de kinderen beter gevoed worden. Hevige ontroering, voor al smart, heeft een ongunstigen invloed, vooral op vrouwen en door deze op de kinderen. Het Verbod om 's avonds naar buiten schijnend licht te vertoonen belem mert do luchtverversching, hetgeen een reden kan zijn van de - stijging in de sterfte -aan ziekten van de ademhalings organen. Ook heeft overmatige arbeid kwaad gedaan en de levens van zwakke menschen verkort. De natuurlijke aanwas der bevolking is nu zoo laag als zij se dert 1891 niet is geweest Het terugtrekken van 15000 man feoeipen Van de Mexicaanse he grens schijnt een aanwijzing te zijn, dat spoedig de strafexpeditie tlegien Mexico zal wordénl gestaakt. Wegens het groote gebrek aan verl- plegtend personleiel is 'in Pruisen tot de mannelijke personien tot 55 jaar, die nog niet voor den militairen dienst zijn op geroepen, hlet dringtende verzoek gericht^ zich als vrijwillige ziekenvterptegers be schikbaar te stellen. Do Zeppelins, flite Boekarest be zochten, hebben (er gewteldig! huisgehou den. Er moet een onbeschrijfelijke- pa niek onder de bevolking hebben ge il,eérscht. Uit Boekarest wordt genteld, dat del Roemteensche regjeering aan de Fernie!- weif Opdracht heeft gegeven om onver wijld te beginnen mlet den boüwt van twee kruisers elk Van 6000 ton voor de Roemeensche vloot. Er staanook twee pantsermonitors' op stapel. Volgens een correspondent van de Petit Parisien, die naar de Roemeensche grens is gezonden, ondervindt de op- rnarsch der Roemeniërs vertraging' we gens moeilijkheden bij den aanvoer, van levensmiddelen en het las li ge terrein. De koning en koningin van Enge land zagen op Windsor Castle de offii- cieele film van den Sommeslag. De ko ning was zeer voldaan en verklaarde, dat het publiek niet genoeg dergelijke schouwburgen kan gade slaan. De Russische journalisten aan het front krijgen hun paspoort, omdat hun 'werk aan de Pers van groote nationale beteekenis is, daar het Rusland in staat heen te gaan. „Het spijt mij wel, juffrouw, dat ik niet dan uw wensch kan voldoen. Ik moet naar huis". „Maar u komt toch zeker nog wel eens aan, mijnheer, om nog eens verder over dat boek te disputeeren?" „Ik beloof bet u juffrouw". Na afscheid genomen te hebben van den gastheer en de gastvrouw, ging yer- lande heen, 'bet hart vol, de gedachten: verward. Dus was er in geen enkel op zicht overeenstemming tusschen hem pn Helena. Neen, ondubbelzinnig' had zij het dien avond laten blijken. Waarde aan Gods Woord, voor het praktische leven', hechtte zij heelemaal niet. Het moderne, onvrouwelijke met Gods wil spottende le ven, dat trok haar aan, daar ging haai' hart naar uit. Maar een zoeken om rust te vinden voor haar eigen ziel, neen, daar hoorde je haar niet over. Zooals het nu stond was het wel zeker: He lend de. Bruijn kon niet de geschikte vrouw voor Frits Verlande zijn. Dat voelde hij zelf nu wel het meest. Maar hij be rustte er in, het leggende in de handen van zijn hemelschen Vader, wetende, dat wat God doet wèlgedaan is. Drie jaren zijn sindsdien verloopen. Ver lande heeft met goed gevolg zijri exa- VERSCHWNT ELKEN WEWlOAGL Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. postf i.SS Losse nummers0.06 Prijs der Advertentiën 15 regels f 0.50, iedere regel meer löofe, 3-inaal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaardes,, Familieberichten van 110 regels fl. iedere regel meer 10 ct. stelt, den oorlog krachtig te blijven voe ren Do Russische troepen heioverdepi sedert het offensief op 4 Juni j.l. 310ÖO viork. werst, d.i. een oppervlakte valt een vijfde meer dan België. In Bosnië-Herzogewina wordeu door do Oosten rijksc h-Hongaarsc hc regeeriftgj ten gunste van de invalide Bosnische soi- daten uit dezen oorlog 2 postzegel» uit gegeven, die 3 maanden lang verkocht zullen worden. Te Sigmaringen is de rentmeester Bassentin van Koning Ferdinand vast Roemenië, die een groot tteol v,an hefc vermogen van den Koning bij zich had en door de oorlogsverklaring van Roem© nië niet meer naar Zwitserland kon vluch ten, gevangen genomen. De „Westminster Gazette" schonk' 2000 pond voor het personeel van de Londensche batterijen en vliegmachine®, die den eersten Zeppelin boven Engelsen gebied neerschoten. Uit België is een groote voorraad pruimen per trein te Aken aangekomen die tegen 25 pfennig (15 cent) per pond. aan de bevolking verkocht worden. Een Russisch blad berekent, dat de Oostenrijkers en Duitschers sedert heit einde van Mei aan het Ttussisoh front meer dan 900.000 man hebben verioaxsn. De fabriek van Krupp, te Essen, thans dag en nacht aan oorlogsbehoeften arbeidende, telt piet minder dan 70.000 werkkrachten. 7000 er van zijn: vrou wen. Volgens de „Times" zijn bij den) val van de Zeppelin op 3 Sept. boven) Londen 16 Duitsche luchtschippers om gekomen. Do Koningin op reis. Tengevolge van het aangekondigde Ko ninklijk bezoek was het eiland Vlieland gistermorgen reeds vroeg in feestdos ge huid. Vroolijk wapperden de vlaggen en de bewoners begaven zich tusschen 12' en 1 uur naar den aanlegsteiger, waar H. M. de Koningin om -1 uur per mo torboolje „Colli" met Hein gevolg aan kwam. Na begroeting door den burge meester werd een welkomstlied door de schoolkinderen aangeheven en begaf If. M. zich te voet door bet dorp, waar de Zeevaartschool, de kerk en het Tromipfruis werden bezichtigd. Daarna ging de tocht naar de haven. Omi 2.30 vertrok H. M. per „Medufia" naar Nieuwediep O o r 1 o g ,s: w i n s t b e 1 a s t i n g. Naar aanleiding van het bericht, dat de oorlogswinstbelasting vermoede!jjklruim 400 millioen zou opbrengen, is het Ned. Correspondentiebureau door den minis ter van 'financiën gemachtigd tot de mededeeling, dat dit cijfer volkomen uit de lucht is gegrepen en dat mem aan financiën geen enkel cijfer bezit aan gaande de opbrengst dezer belasting, waarvan de beschrijving pas begonnen is', noch zelfs in staat is een ramingj van de opbrengst te maten. Hel eenige wat zich ramen laat is de ;op 160 mil lioen te schatten oorlogswinst van. deni landbouw over 1915, maar wegens het sterke degressieve tarief der belasting zal) daarvan misschien slechts 10 pet. in de schatkist komen. mens afgelegd en is derhalve reeds lang van de Universiteit af. Hij is nu in een der provinciesteden in de journalistiek! gegaan en is thans hoofdredacteur- van een daar verschijnend Chr. dagblad. Nog altijd is hij ongehuwd. Bij de fa milie De Bruijn is hij in den laatsten tijd niet geweest, doch uit de bladen heeft hij vernomen, dat mejuffrouw Helena de Bruijn in verschillende plaatsen lezingen houdt over de emancipatie der vrouw. Ook in A„ waar Verlande woont, zal zij komen. Het zou een vergadering worden met debat. Verlande zou er heengaan en misschien ook d-ehatteeren, hoe moeilijk het hem ook vallen zou tegenover haar. In zijn gedachten ziet hij haar nog voor zich, met dien blos op de wangen, hartstoch telijk 'haar denkbeelden verdedigend tegen over die van den bewusten schrijver. Hij hoort haar weer zeggen, dat zij, 'ais het leven der vrouw was zooals de Chris telijke samenleving dat wenscht, het eerr ramp zou vinden vrouw te zijn! En wat voor leven heeft zij dan nu? (Wordt vervolgd.) I G l Jr&t'IjtiS

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1