Binnenland. Uit d« Prcviïiciê. Karknieuws. Onderwijs. Landbouw en Veet^t Wetenschap m Kunst Gemengd Nieuws. Regeering liet nieuw oorlogsmateriaal in ruime mate aanmaken, waardoor de vraag naar materiaal en arbeidskrachten nog steeg. De imenschen stroomden naar de industrie-centra, wat tot gevolg had een toortsachtige bouwwoede. Groote banken, vaak op weinig solieden grondslag, wer den gesticht, om de nieuwe ondernemin- gegi tb financieren. Het groote publiek kocht gretig de talrijke aandeelen, die op de markt kwamen; ze vlogen in de hoogte, ver boven de innerlijke waarde. In drie jaren tijds werden alleen in Ouitschland bijna duizend nieuwe Naam- looze vennootschappen opgericht, met een, kapitaal Van meer dan drie en een half milliard Mark! Zoo ongeveer, maar wat minder hevig, ging 'took weldra in Oostenrijk, Enge land en de Vereenigde Staten. In Oos tenrijk b.v. werden in vijf jaren tijds bij de 700 Naanilooze Vennootschappen opge richt met een kapitaal van twee en een half milliard gulden. Toen brak plotseling in Mei 1873 op de Beurs te Weienen de paniek uit. De gumdeelon daalden pijlsnel naar beneden. Het koersverlies in Oostenrijk alleen weTd op 300 mill i oen golden berekend. O"' paniek sloeg naar andere landen over. In Duitscliland bedroeg hot koers verlies weldra een half milliard mark. De faillissementen van banken en Naamlooze Vennootschappen volgden el kaar'op, elkander uitlokkend. Zelfs oude, vroeger soliede zaken, gingen te niet. Waf(was 't geval? Er was een enorme overproductie gekomen. Even hard als de prijzien eerst. gestegen waren, daalden ze nu. Do productie moest worden in gekrompen, een ongekende werkeloos heid krad in. d'e zaken bleken niet meer, bij deze lage prijzen, te kunnen rendee- ien, en de faillissementen volgden el kaar op. En merkwaardig genoeg: juist in Frankrijk was de crisis 't minst hevig. Daar had men den koortsachtigen onder nemingslust na den ongelukkigen oor log niet gekend, en leed men oek veel minder onder de gevolgen. Ziedaar, in kortte trekken de crisis var. 1873, in oorzaken ten gevolgen". De toestand is thans anders, zegt Mr. Aalberste. Maar er zijn nu ook landen, waar grtoote winsten werden gemaakt, en het gtevaar van rotekeloo-ze ondernemingen is daar ongetwijfeld aanwezig. De vermaning tot voorzichtigheid is das vente van overbodig. Andere kon liet: zocs gewonnen, zoo geronnen, wel eens v&D toepassing blijken. Minister Loudon is gisteravond van zijn in Zeeland door gebracht verlof in de 1 te-identic terugge komen. De vastgehouden graan schepen. olgens de „N. C." begroot de Nerl. Kieoderevereeniging de schade, door het vastgehouden der graanschepen in En geland geleden op 1/2 millioen. De Ver. bate' aan de regeering een vergoeding tot dit bedrag gevraagd. Oorlogswinsten. Naar het „U. Dagbl." verneemt, z d óe oorlogswinstbelasting vermoedelijk raam 400 millioen gulden opbrengen. Sluiting Staten-Generaal. liy Kon. besluit van 5 de ter is het volgende bepaald Art. 1. De tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal worden gedoe.) op Ra, terdag '16 September, de- namiddags fe 3 uur. Art. 2. Onze minister van binnen- ilandsche zaken wordt gemachtigd zich op. het in art. 1 vermelde tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten /Generaal, ten einde in een vereenigd - vergadering dor beide Kamers de zitting in Onzen naam te sluiten. Voorzitter Eerste Kamer. Bij Kon. besluit van 5 dezer is be- ooemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende cle zitting, die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September, J. .1. G. baron van Voorst tot Voorst, lid van die Kamer. 1 Dr. Kuyper ss gisteravond uit hot buitenland tv 's Gravenhage teruggekeerd. A. R. Gemeenteraadsleden. De jaarlijkse lie vergadering van den Hond van Anti-revolutionaire Gemeen teraadsleden zal, naar de Standaard" meldt, gehouden worden op Donderdag 21 September te Amsterdam, in de con greszaal van het Stedelijk Museum. Onlusten in Djamibi. i/an den gouverneur generaal van Ne- cteriandsch-Inlië werd een telegram ont vangen, houdende dat de resident van Djambi hem bericht, heeft, dat Moeara Tiumbesi op twee dezer na een hevig gevecht werd bezet. Vermoed wordt, dat. do familie van "den vorig en sultan de hand in de onlusten heeft. Uit Soorabaja wordt aan de „N. R. geseind: De toestand in Djamibi is tn©g kritiek. De controleurs te Saraloen- goen, inlandsche geëmployeerden en de controleur te Moeara Tambe-i zijn ver moord. (Jit Weltevreden wordt aan de „Tel." geseind: De opstand breidt zich uit. Do controleur te "Bangko heeft het vol gende telegram naar Batavia gezonden: „Alle maatregelen Ier verdediging zijn genomen. Alles is hier nog rustig. Ik vraag versterking aan voor Kerintje." Men vreest, dat er een nachtelijke aanval ,op Moearaboengo zal worden ge daan. De „Staatscourant" bevat de sta stuten van den Restuurdersbond van werkgevers in het landbouwbedrijf te Oud-Vossemeer. Middelbura. Gisterenavond heeft op de Markt het avondfeest plaats gehad, dat „Medioburgum" had ontworpen als slot van zijn feest Iter eere van het 25-jarig bestaan, maar dat 'Maandagavond moest worden uitgesteld. Een ontelbare menigte is op de Markt getuige geweest van dit feest. Ook thans was door de zorgen van de heeren Muller en Janse voor een keurige electrische verlichting zorg ge- dragen, terwijl het aeompagnement bij de wieïrijdersmuziek in goede handen bleek te zijn. De heer Ma zure, de ontwerper van reien, enz. heeft weder alle eer van zijn werk, terwijl cle deelnemers thans een goede propaganda voor de vereeni- ging en haar doel hebben gemaakt. Het Middclburgsch muziekkorps wisselde de reien met populaire nummers en bege leidde de Frovinciale rei, een der bekende reien van den beer Moiks. De rijwielhandelaar K„ die te Veere werd aangehouden, verdacht van rijwielverduistering, is heden voor den officier van justitie geleid en na verhoor naar het liuis van bewaring overgebracht. Gemeenteraad van Middelburg. Betreffende de behandeling in den ge meenteraad van het voorstel tot het. aan houden van het verzoek om subsidie voor de Handelsdagschool meldt men ons nader: Do beer Boasson wijst er op, dat de beide genoemde scholen een zeer verschik lend karakter hebben, de handelsschool is een vakschool. Waar het Rijk bet ver- leenen van subsidie afhankelijk stelt van bet al of niet verleenen van gemeente- subsidie, dringt spr. op directe afhande ling van het verzoek aan. Do voorzitter zegt, dat R. en W. vree zen, dat als beide scholen er komen, zij beide een kwijnend bestaan zullen heb ben en clat men wachten kan, want dat deze maand het rapport der schoolcom missie over de M. U. L. O. school wel zal gereed komen. De heer Boasson meent, dat. beide scho len reden van bestaan hebben; nu zijn er reeds 20 aanvragen voor plaatsing van jongelui op de handelsdagschool, die wachten op de totstandkoming om een levensweg te kiezen. De burgemeester meent, dat de raad ze ker wel sympathie heeft voor een han- delsdagschool, maar de vraag is of hij de school zal subsidieeren. Er is oen beperkt, aantal leerlingen van een zekeren leeftijd in Middelburg. De heer Boasson blijft, volhouden, dat de scholen niets met elkaar te maken hebben. De beei' Japikse is dit niet geheel met den heer Boassan eens, maar geeft toe, dat de handelsschool de jongens verder zal brengen. Het rapport is nog niet ge reed en spr. gelooft zeker, dat de han delsschool meer leerlingen zal Gekken. De heer De Veer voelt zeer creel voor do handelsdagschool en na hetgeen de heer Japikse gezegd heeft voelt hij ook veel voor direct beslissen, maai' gelooft, dat best tot de volgende vergadering kan worden gewacht, omdat de Rijkssubsi die geen gevaar loopt, want staat zij op de begrooting voor 1917, dan blijft zij daarop toch staan. De heer Boasson zegt een man met twee harten te zijn, hij houdt veel van de oprichting van de M. U. L. 0. schooi, die er komen zal, is het nu niet dan toch binnen een of twee jaar en evenveel van een liandelsdagschool die er komen moet. Aan de hand van een uitspraak van wijlen dr. Bos zet spr. uiteen wat do bedoeling van deze handelsscholen is, het is het opleiden van goede bedrijfs leiders. De burgemeester zegt, dal ook hij meent, dat de rijkssubsidie niet in gevaar komt bij eenig uitstel. Spr. deinst ook ©enigs zins voor de finantieele gevolgen terug. De heer Boasson zegt, dat hij het recht heeft gekregen van het bestuur om de subsidie-aanvrage bij amendement terug te brengen op hoogstens f 1500, hetgeen gebleken is voor de eerste jaren vol doende te zijn. Hierin vindt de voorzitter juist een argument nog meer op uitstel aan te dringen. De heer ZijLstra is bang, dat de kwes tie van de M. U. L. 0. school nog wel een jaar op beslissing lean laten wachten. De voorzitter zegt, dat liet rapport in October kan verwacht worden, want de commissie heeft gewacht totdat de da tum bekend was van de mogelijkheid van het verkrijgen van rijkssubsidie voor die scholen. De heer 'Zijlstra hoopt er het beste van, maar wil nu over de handelsschool beslissen. 'De heer Onderdijk verklaart geheel met den heer Boasson mede te gaan. Het voorstel van B. en W. wordt ver worpen met 13 tegen 3 stemmen, die van de heeren Japikse, Heijse en Sprenger. Thans zou aan de orde komen het amendement van den heer Boasson om f 1500 subsidie te bepalen. De lieer De Veer meent, dat verder geen beslissing genomen kan worden al vorens B. en W. en de commissie van finantiën pracadyies hebben uitgebracht. Do voorzitter meent ook, dat dit niet kan. t De lieer Boasson zegt, dat er wel eens meer over iets direct beslist is, dat f 1500 of meer kostte. Spr. wijst er nog op, dat de school voor de gemeente ook voordeel zal brengen door de leeraren die zich hier vestigen en daar het niet een plaatselijke, doch een provinciale in richting van onderwijs is. Nadat nog enkele hoeren zich voor hot geven van praeadvies hadden verklaard, en de burgemeester had toegezegd, dat er eind dezer maand of in liet begia van de volgende weder een raadsverga dering zal plaats hebben en dat dan ad vies zal worden uitgebracht, werd een voorstel van den voorzitter, om het verzoek in handen van B. en IV. om advies te stellen, aangenomen met 14 tegen 2 stem men, die van de heeren Boasson en Zijl stra. Bij de rondvraag vroeg de heer Boas son of het niet gewenscht zou zijn de begrooting in sectics te behandelen, nu hebben do leden niet altijd gelegenheid voldoende van alle zaken op de hoogte te komen. De voorzitter meent, dat het voldoende is als de commissies van finantiën en fabricage de begrooting bezien en rap port uitbrengen. Do heer Adriaans© zegt, dat in andere plaatsen soms een bizondere begrootings- cominissie wordt ingesteld. Een beslissing werd niet genomen. De heer Zijlstra sprak zijn groote vol doening uit over 'de goede verbetering van de Korte Lombardstraat en vroeg of de overdracht van den grond, waar mede de straat verbreed is, aan de ge meente reeds plaats heeft gehad. De voorzitter zegt. dat dit binnenkort zal plaats hebben. De lieer Zijlstra brengt daarop namens den raad en namens de geheele gemeente den burgemeester bartel ijken dank voor de door liem gebrachte verbetering en stelt voor den naam van de straat te veranderen in Burgemeester Takstraat. De leden geven door applaus blijk in te stemmen met de woorden van dank en het voorstel van den heer Zijlstra wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De voorzitter dankte voor het blijk van waardeering en sloot de vergadering. Goes. Bevolking. In de tweede helft van Augustus zijn in deze gemeente I n g e k o m e 11 A. Cappon, kantoorbediende, uit Mid delburg, 'sHeer Ilondrikskinderenstr. 75; D. de Kraaij, glasetser, Dordrecht de Ruijtorlaan 80: M. Meijaard, politieagent 's Gravenhage, Korte Kerkstr. 113: Tj. B. E. Kielstra, secr. landb.mij., Middelburg, West wal 107i; M. C'. van Wrin, hulpver pleegster, Amsterdam, Oude Vischmarkt 66; J. Paauwo, wed. A. Schipper, "Zon der beroep, Kloetinge, Oude Vischmarkt. 66. Vertrokken: J. M. de Bies, caféhouder naar Gorin- cliem; A. J. de Lange, macliinest<(k)er, 's GravenhageJ. M. de Bruine, loodgie- tersknecht, Ouderkerk a. d. IJsel; J. J. van Sabbon, voerman, Nieuw HeLoct; .1. van den 'Berge, bakkersknecht, Co- lijnsplaat; E. J. Paasse, machinist. Rot terdam: G. .1. van der Wende, onder wijzer, li otterdamJ. C'. Smits, off. Le ger des Heils, Beekbergen; T. H. Sie- nielink, predikant, Vlissingen. (M. 0.) Vlissingen Gisteravond laat kwamen hier weder oen tiental geïnterneerde bur gers uit Ruhleben aan. die naar Engeland mochten terugkeeren. Zij waren tot Box tel met hun elven geweest, maar één bleek een Amerikaan te zijn en werd toen naar Rotterdam gezonden naar den Amerikaanschen consul. De mannen, die hier aankwamen kon den vertellen, dat het in het kamp er niet beter op wordt, het aantal krankzinnigen neemt steeds toe en eveneens het aan tal lijders aan hart- en maagkwalen, waaraan ook meerdere sterven. Onder hen, die hier aankwamen, waren ook oen drietal met zwakke geestvermo gens. Het voedsel in het kamp bestaat uit aardappelen en tweemaal per week visch, althans dit k rij et men van de Duit- schers, maar verder leeft men van den inhoud der pakjes, die uit Engeland wor den gezonden, maar waarvan dikwijls de inhoud bedorven of slecht aankomt, daar het dikwijls zeer lang onder weg is. Ook kwamen vier Duitsche vrouwen, die met Engelschen zijn gehuwd met 5 kinderen mede, zij waren Duitsohland ontvlucht omdat er geen voedsel meer is of haast niet te betalen. Allen vertrokken heden morgen met de mailboot. Kapelle. Gisterenmiddag vergaderde de Baad der gemeente. Alle leden tegen woordig. Meegedeeld werd, dat de kas van don gemeente-ontvanger 31 Juli 1.1. in orde was bevonden en dat de asch- belt voor f36 was verkocht. Ingekomen stukkeneen schrijven van den direc teur der P. en T„ waarin voorkwam, clat f 250 belooning voldoende werd ge acht voor den telephoonhouder. Do heer Ganseman: Dus f50 meer dan bot salaris van thans? De voorzitter zeide We moeten rekening houden met de be grooting. Verder was ingekomen bericht van C. Lanse, dat hij zijn benoeming als lid van de Commissie tot wering van School verzuim niet aanneemt. Tot donateur toe te treden van de ver. tot bevordering van vreemdelingenverkeer was men niet geneigd. De begrooting van 1915 den Raad aan geboden, was in orde bevonden; even eens de rekening van het B. A. voor 1915, die met een batig slot sluit van f 2069.93. C. J. Butler verzoekt ontslag als lan taarnopsteker. Dit wordt hem verleend. W. J. van 'tVoer werd met algemeen© stemmen gekozen. Tot zetters voor do belasting werden Jac. Daano en ,W. van Liere benoemd. Ontheffing H. O. wegens verandering van woonplaats werd ver leend aan mevr. D. J. van der Have, J. 1-. Wagenaar en A. J. Davidse. Nu werd met aJgemeene stemmen besloten «11 de afsluiting aan de begraafplaats to doen verbeteren en dit op te dragen aan D. van Maris. De gemeente arbeider P. lloogslrate bad een verzoek gericht aan den Baad om gelijkstelling zijner jaarwedde met zijn collega S. Deenhakker. Dit verzoek was niet op gezegeld papier, dus kon feitelijk niet in behandeling treden; wel werden de meeningen hier omtrent uitgesproken en bleek, dat geen gelijkstelling volgen zal. Do bewoners van Eversdijk verzoeken den Raad intrekking van de verordening om een rijwiel niet voor twee personen te mogen bezigen. De voorz. deelt mee, dat in de komen de prov. verordening wellicht zal opge nomen worden diezelfde bepaling, dus hier moet een afwachtende houding aan genomen worden. Nu volgde de aankoop van macadam tot verbetering en onderhouding van wegen. De heer Ganseman rekende op duido- lijko wijze voor, hoe duur de macadam do gemeente kwam te staan. Hij toonde verder aan hoe min de kwaliteit en hoe moeielijk ze nog te verkrijgen was. Hot kwam spr. voor, dat het voor de ge meente beter en goedkoop er en meer af doende zou zijn wanneer ze de wegen teerde. Volgens berekening van dhr. Gan seman kon dit jaar f300 worden be spaard. Weth. Slabbekoorn zou liever een klei nere hoeveelheid nemen en dan later het volgende jaar met het oog op het te laat worden in het seizoen. De voorz. stelde voor een deskundige te raadplegen. De beer Ganseman heeft geen deskun digen of advies noodig, maar zou liever tot handelen overgaan. Het voorstel van den voorz. werd aan genomen. Dhr. Ganseman stemde tegen. De heer Rottier vraagt hoe ver B. en W. zijn met het verkrijgen van de tele- phoon te Biezelinge. Geregeld klaagt men en vraagt men wat zal gedaan worden, opdat ook Biezelinge met de telephoon verbonden worde: ook dhr. Yereeke noem de personen op die dagelijks met hun handel liiervan groote last onderviuden. Spr. weet zeker, dat een .commissie aan liet werk is, die de zaak zelve zal aan pakken. Velen te Biezelinge mecnen, dat de Raad tegenwerkt. De voorz.' zegt, dat dit niet het geval is; ook dit beaamde dhr. Ganseman, maar hot is nu zeker al anderhalf jaar aan- liangig. De ischijn van tegenwerking wordt gewekt. Spr. heeft zich onderhouden met den Inspecteur en deze heeft gezegd: de Istoot moot uitgaan van B. en \V„ die hebben een verzoek te richten aan den Minister yan Waterstaat. De voorz. zegt toe een schrijven pan den Minister van Waterstaat te zullen richten. De heer Vereeke vraagt of Kloetinge niet van zich heeft laten hooren met hot oog op het gas. Een raadslid van Kloetinge vroeg hem hier naar, ook dhr. Rottier wilde hierover spreken; ook deze had vernomen, dat Kloetinge met Ka pelle onderliandelen wilde over het gas. De heer Vereeke vond het niet goed, dat dit door den voorz. achterwege wordt gehouden; zoo weet men van niets; hot behoorde hier ter tafel gebracht te zijn. Kloetinge zou gas kunnen betrekken van Goes en wil nu met Kapelle confereeren. De voorz. zegt: Ja, we zitten altijd nog vast aan de firma te .Vlissingen. De heer Rottier zegt, dat doet er niet too, we weten zoodoende van niets on zijn dan eigenlijk maar kwajongens. De heer Ganseman zegt, dat Rottier bet kind bij zijn waren naam noemt; velen die nieuwe gebouwen laten zet ten gaan zelf aan verlichting doen. Da heer Vereeke wil een commissie zien benoemd van twee leden uit den Raad met twee van Kloetinge, die de zaak te Goes nader onderzoeken. Eindelijk worden twee leden benoemd, de heeren J. Zegers en C. D. Vereeke. De heer Ganseman vraagt wat geschied is met het Raadsbesluit van 6 April 1914 toen de zijkantweg bij F. Louisse van A. Nijssen is aangekocht. De voorz. zegt, dat deze nog niet is geleverd en men nog steeds aan het lijntje is gehouden. De voorz. wil eindigen. De heer Ganse man zegt nog meer te zeggen te hebben. Het is al in geen 3 a 4 maanden verga dering geweest. Hij vraagt naar de distri bueering van de varkens. Be voorz. dien de van antwoord. Nu vraagt de heer Ganseman of B. en IV. het oog niet eens willen laten vallen op den slech ten waterafvoer bij Dronkers, bij G. Baas beginnende. De voorz. zegt tóe een nader onderzoek in te stellen. 'Be vergadering duurde van twee tot zes uur. Schore. Woensdagnamiddag kwam een span paarden gespannen voor een boe renwagen van Corn. Stols van de Schore- brug. Door een zwemmer, die van do brug sprong, schrokken de paarden, \vaar- op ze op hol sloegen. Nabij den heer M. Boone brak een zwing en renden de paarden naar de schuur van den heer Boone, welke schuur geheel in elkander werd gereden. De schade bepaalde zich hiertoe. De vele kinderen, die aan 't spe len waren bleven gelukkig ongedeerd. Ritttiem. De herige knol, welke gi.->ter- oamiddag alhier en in de omgeving ge hoord werd, werd veroorzaakt door 't springen van een mijn even voorbij de Zuid-Watering. Door de laatste slonnen komen de friijncn weer los. Verleden week is er ook een de Sclielde opgedreven. Souburg. In het kanaal alhier waren gisteren eenigo biuinvisschen te zien, iets dat zeer zelden voorkomt. Zeer waar schijnlijk zijn zij door 't stormachtig' weer dor laatste dagen door de sluis te Vlis singen eerst in de binnenhaven en daar na in het kanaal gekomen. Oud-Vossemeer. Na met god gevolg examen te hebben afgelegd voor toelating op de Rijkskweekschool voor vroedvrou wen te Rotterdam kreeg mej. N. do Wilde van alhier afgeloopen week bericht, dat zij aanstaanden Maandag opbovc: noem de school verwacht wordt als leerling vroedvrouw. Voorzeker oen succes, als men weet, dat zich méér dan two 'honderd dames hadden aangemeld voor d s'- chts dertig opengevalion plaatsen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Monster J. H. I" Remote te Oud-Beijerlandte Tervri-.;><•■■ 11 N. IJsbrandi te Pingjuni. Aangenomen naar Ottoland do - .3 Re verts té Heilouw. Geref. Kerken. Beroepen te LoenenVreeland 1.' L u© Kruyter te Oostkapelie. Geref. Gemeenten. Tweetal te Bininisse W. dei lL-ngst tc Amsterdam en G. II. Kersten te k» Souburg. Benoemd tot tijdelijk onder wijzer aan de openbare school dhr. J. Maas te Koudekerk© met, ingang van Maan dag 11 Sept. De vroeger benoem h' beeft, bedankt. Benoemd tot onderwijzeres- aan <i Herv. School te Veenendaal, ni F. Lodder te Woudsend. Stamboek Ned. Trekp aid Volgens de G. C. vergaderde gisteren te Goes de „Ver. Stamboek vor het Ned. trekpaard (Belgisch type) ;fd. Ze- land". Slechts 47 personen waren tcgenwoor dig. Do voorzitter deelde mede. dat de voordracht over de Trekpaardoi fokkerij door den lieer E. Matton (Huis-©. Oost Vlaanderen) geïnterneerd te Harder .rijk, niet kon doorgaan, daar de spreker tot het honden van die voordracht geen ver lof heeft bekomen. Met het oog op besparing van tijd en kosten werd een aanvulling van het af- deelings-regloment voorgesteld, n.l. het in lasschen van een artikel in het reglement waarbij den secretaris bevoegdheid wordt gegeven, te late aangiften te weigeren, terwijl nakomers zullen kunnen worden gekeurd, voor zoover hiervoor tijd is tegen betaling van f 10 per paard, ten voordeel© der arbeiderskas. Dit voorstel werd z. h. s'. aangenomen. In een volgende vergadering zal een concept wijziging-statuten behandeld worden. Een voorstel om de in 1916 te laat aangegeven veulens, bij wijze va a over gangsmaatregel, alsnog in de schrijven in hot veulenstamboek, werd, na breed voerige bespreking, in ge Gokken. Tot 4e afgevaardigde naar de alg. ver gadering werd benoemd de heer E. Koop man, Zierikzee. Deze benoeming is noodig geworden door de toeiiame van het aantal leden tot 1315. Appelen en peren mogm niet meer uitgevoerd worden. Ook niet in ver duurzaamden toestand. Bouwsteen uit gloeiende lava. Een Amerikaanse!) fabrikant wil den vulkaan Kilanea op Hawaï op ori- gineele wijze tot bouwsteen exploiteeren. Do bedoeling is, volgens de „Scientific American", de nog gloeiende lava uit den krater te baggeren, waarna onmiddellijk te gieten tot buizen, oversteen. Dat het materiaal lang genoeg vloei baar blijft om in de vormen gegoten te worden, staat wel vast, doch de moeilijk heid is voor de schepemmers een ma teriaal en constructie te vinden, die de temperatuur van de gesmolten lava op den duur weerstaat (1100 k 2200 0 C.). Een brandstichting! Gister morgen om elf uur l>e merkte iemand op de binnenplaats der perceelen 2432 Nieuwe Achtergracht te Amsterdam een dikken rook, die uit het middengedeelte van den achtergevel omhoog steeg. De heer Gordijn, beheerder van dezte gebou wen, welke de gemeente Amsterdam toe- behooren en waarin een groot aantal fa milies gehuisvest zijn, alarmeerde de brandweer en een kwart minuut daarna bevond hoofdbrandmeester Boole zich met de koolzuurspuit, ladderwagen en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2