lies Durtscb ingenieur baseert op toeval lige waarnemingen, bo analysen gedaan, oe* iooumethode, waarbij men het bloot .in knik en kalk zouten laat zwellen, daar in in chroom- en ijzerzouten beitst, en dra mot paraffine- of naftaline-houdénde petroleum doortrekt. Het gedroogde leer js «enigszins zeemleerachtig. Te Leipzig is een koopman, die de maximumprijzen voor meel oversclueed, veroordeeld tot 8 maanden gevangenis straf en 10000 mark boete. Te Straatsburg is een groothandelaar wegens overschrijding der maximumprij- msm voor metalen veroordeeld tot 26000 rnaik boete. "De censuur op de postzemdingen to RaAwall wordt door meer dan 300 per- «usren uitgeoefend. Toen de Paus de Roomeensche oor kigsverkioring vernam, zeide hij: „Wij hoopten, dat deze nieuwe smart ons zou *t}h gespaard gebleveu". Daarop trok hij ziéh in gebed terug. In een bericht uit Genève venneldi de „Daily Express", dat de lkiitsche kroonprins vóór Verdun gewond is. Voor eenigen tijd moet een jonge) Üoitacher zich van Kameroen (Afrika) uit door Frankrijk en de Fransche linies tot uu bet Duitse he leger hebben doorge werkt Alle gelden die de Roemeensdhia regeering in Duitschland uitstaande heeft zijn in beslag genomen. Te Kroonstadt (Zevenburgen Honga rije) komt gestadig een stroom Duitsche iM Oostenrijk-Hongaarsche vluchtelin gen uit Roemenië aan. De oorlogsverkla ring heeft de geheele bevolking verrast Een tweeling, dat op de baby-ten- ieastelling te St. Austell (Cornwall) een bijzonder* m prijs behaalde, draagt de na- mem Ralph Kitchener en Frank Jelliooo. De vader is een matroos. Te Berlijn zijn ongeveer 1000 Itv lianen geïnterneerd. Wegens onderwijzersgebrek wordt rhans op de scholen in Oostenrijk maar 2 uur per dag les gegeven. De Keizer droeg aan generaal Below bet bevel op over een legercorps van 60.000 man, dat Zevenburgen moet ver dedigen. Een telegram uit San Domingo meldt: Een vloedgolf heeft Dinsdag den Amerikaanschen kruiser „Memphis", vroe ger de „Tennessee", op de rotsen buiten do haven geworpen. Het schip is totaal wrak geslagen. Men gelooft, dat de ge- neek- bemanning gered is. Een twintigtal personen, dat in een barkas naar den krwtsar terugkeerde, is verdronken. Si&iwfil&irö. Visöchorijbiedrijf. Omtrent, de regeling inzake de haring- kwestie meldt het Neder). Corresiponden- öeimrteau in Den Haag: Van Engölscbi' zijde zijn de besprekin gen hoofdzakelijk gevoerd door sir Le verton Harris, hoofdambtenaar aan het Kaagelschte Agricultural and Fishery De partement. Het is hoofdzakelijk te danken aan het tactvolle len bekwame optreden van den beter DelpraL, als vertegenwoordiger der Ni^norheidscommissie, dat de voor onzen haring handel zoo bevredigende oplossing verkregen is. Aanvankelijk toch bleef mem van En- gatschio zijde vasthouden aan den eisch, dat de gieheele haringvloot zou worden opgeliegd. Later verlangde men, dat al thans geen enkele haring aan Diuitsch- iaad zou worden geleverd. Hiertogeini- oraw werd betoogd, dat er dan voor Dteitschland geen enkele redien zou zijn, cbzo haringvloot te sparen, zoodat dan g^eki der partijen eenige haring zou ont vangen. Dit argument heeft blijkbaar den doorslag gegeven bij liet vaststellen van (te getroffen regeling. Van het weder. In het Vaderla nd lezen we de vol gende beschouwingen over het onweder va» eergisteren lie hevige regens van eergisteren en gisteren bewijzen, dat de atmosferische storing van niet geringen omvang is en dat wij dus thans, na de langdurige mooi- weer-periode, voor een weerom slag staan, die wel niet van korten duur schijnt te zijn. De regen is van algemcenen aard, d.w.z. over een groot gebied verbreid. Niet alleen de üuitsche opgaven van het officieeie weerbericht spreken van over- vloedigen regenval, maar zelfs de tele- gramm, n van het Westelijk oorlogsgebied geven aanduidingen voor sterke en uitge breide regens. Zoodat wij maar rekening inoefen houden met de mogelijkheid van ee» rtegenrijke periode, die nu voor de deur staat. Dat er thans weer een diepe en waar schijnlijk uitgebreide depressie over oms kw»d en de omgeving ligt, volgt wel uit <ie sterke daling van den barometer sedert eergisteren. Het onweer van eergisterenavond was aks onweer wel Iets bijzonders; de zeer taage duur: van het invallen van het donker tot half elf, heeft het voortdu- K*»d geonweerd en gedurende een groot gedeelte van dien tijd kom men de ont ladingen telkens in of nabij het zenith zien. Opvallend was de overwegend vio lette kleur der ontladingen. Een dicht regengordijn en waarschijnlijk ook een wolkenlaag onder het onweer, waren oor- zjaak, dat de ontladingen hoofdzakelijk aki lichtflikkeringen zichtbaar waren en slechts nu en dan bliksemstralen konden woeden waargenomen. Het onweder en de langdurige en ho- vigo regens ^'jzen o.i. op een sterke afkoeling der hoogere luchtlagen, zonder welke zij anders moeilijk te verklaren zijn. Verdedigingsbelastingen. St.ct. 204 bevat de wet van den 18en Augustus 1916, tot heffing van buiten gewone belastingen ter gedeeltelijke be strijding der kosten van den oorlogstoe stand. Artikel 1 bepaalt het volgende: Onder den naam van „verdedigingsbc- lasting 1" worden over drie achtereenvol gende belastingjaren, het eerste aanvan gende 1 Mei 1916, de volgende directe belastingen geheven: a. eene buitengewone heffing tot ge lijk bedrag als de vermogensbelasting iu hoofdsom b. eene buitengewone heffing van de vermogensbelasting volgens de hierna vastgestelde regelen. Deze wet wordt geacht met ingang van 1 Mei 1916 in werking te zijn getreden. Nog bevat de Stxt van gisteravond de Wet van den 18den Augustus 1916, tot heffing van eene buitengewone belastitig ter gedeeltelijke bestrijding der kosten van den oorlogstoestand. Artikel 1 bepaalt: Onder den naam van „Verdedigings- belasting II" wordt over do belasting jaren der inkomstenbelasting 1916—'17, 1917'18 en 1918'19 éene directe be lasting geheven, waaraan onderworpen zijn de belastingplichtigen, genoemd on der lettor a van artikel 1 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914. Tot grondslag voor de heffing strekt het volgens de bepalingen der Wet op de Inkomstenbelasting 1914 vastgestelde 'zuivei- inkomen, verminderd overeen komstig artikel 38 dier wet. Ook deze wet wordt geacht met 1 Mei 1916 in werking te zijn getreden. U»t Provide. Jn oen te Vlissingen en Middelburg gehoudlen vergadering werd, inzake een actie, welke door den Christelijjken Mo- taalbewerkersbond en de Landelijke Fe deratie van Metaalbewerkers a#n do Kom. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen gevoerd wordt tot verbetering der ar beidsvoorwaarden, een motie aangeno men, waarin aan de besturen dei- orgar hisaties volmacht wordt gegeven tot ster kere maatregelen., welke kunnen leiden tot erkenning der vakbonden en tot door voering Van de gestelde verzoeken en aan de directie een definitief antwoord vóolr; of op 18 September 1916 te verzoeken. Middelburg. Bij die hier gehouden of- ticieele telling der nog aanwezige Bel gen, werden 890 mannen, vrouwen en. kin deren ingesc hrevem. Door den hevigen wind zijn gisteren avond verscheiden takken van boomen afgewaaid, aa. een zeer groote van den hooan op den Kousteenschen dijk bij de Koningsbrug. De jaardag van H. M. de Koaingini wordt hier herdacht door het wapperen van driekleur met oranjewimpel van. ver schillende openbare en particuliere gebou wen en door het met Oranje getooid zijn van vele burgers en ook van meer dere Belgen. Het muziekkorps der militaire wielrijders maakte een muzikale wande ling door de stad en geeft hedenavond weder een uitvoering op de Markt, ter wijl de heer Morks tusschen 12 en 1 uur op hot carillon der Abdijtoren de nationale liederen deed hooren. Door de politie is namens den bur gemeester aan de slagers aangezegd, dat geen varkensvieesch jnag worden uitge voerd. Schore. Woensdag is men eindelijk be gonnen mtet het leggen der gasbuizen in deze gemeente. Reeds in 1914 sloot de gemeenteraad een overeenkomst met, het gemeentebestuur van Krulningen voor gaslevering door de gasfabriek te Hans- welert. Door den oorlog werd alles ech ter- opi de lange baan geschoven. Velen hebben reeds in 1914 de binnenleiding opi het gas. ,Hun geduld is wel oo een zware pa-oef gesteld, doch nu leven ze doen leggen en tot nu vergeefs gewacht iu het blij vooruitzicht, met den winter van de petroleum verlost te zijjn. M. C. Wemeldinge. Openbare vergadering van den Raad der gemeente, op Woensdag 30 Augustus 1916 des voormiddags 9Va eeuw. Tegenwoordig zes leden. Afwezig zonder kennisgeving de heer T. Linden- bergh. Ingekomen is een schrijven van. Ged. Staten dd. 2124 Juli 1916, no. 42 le nfd., waarbij de gemeente-rekening over het dienstjaar 1914 wordt toegezonden met besluit tot definitieve vaststelling in ontvang op f 40524.46 in uitgaaf op f 39844.28Va wat voor kennisgeving wordt aangenomen. Door Burgemeester en Wethouders wordt aangeboden de rekening van ont vangsten en uitgaven der gemeente over het dienstjaar 1915 in ontvang op f 36793.26 in uitgaaf op f 36483.88V2, alzoo mei een. goed slot vtin f307.37 V2, deze wordt toegezonden ter onderzoekt naai- de daarvoor aangewezen commissie. In verb;md met een schrijven, van den commissaris der koningin, dd. 1 Juli 1916 A no. 346, le Afd. wordt overgegaan tot het opmaken van de voordracht van zetters, tengevolge van de periodieke aftreling van de hoeren, K. .Dominicus .en Jac. de Zeeuw. JJoor B. en jWl worden aanbevolen de hoe ren .K. Dominicus, Jac. de Zeeuw. K„ de Bock en P. Lindenbergh Az. B. en W. vormen het stembureau. Ingeleverd worden voor de vacature K. Dominicus 6 briefjes en uitgebracht 5 stommen op K. Dominicus, 4 op K. de Back on 1 op Jac. de Zeeuw, een briefje is. van onwaarde. Voor de vaca ture Jac. do Zeeuw worden ingeleverd 6 briefjes 011 uitgebracht op Jac. do Zeeuw 6, 1'. Lindenbergh 5, H. Kosten t stem. Zoodat de voordracht bestaat uit de hoeren K. Dominicus, Jac. de Zeeuw, ,K. de Back en P. Lindenbergh. order is ingekomen een schrijven van den Commissaris tier Koningin, dd. 15 Aug. jl. A no. 4421, 3e Afd., waarin hij namens den Minister van Binnen land sche (Zaken in overweging geeft, nu reeds door den Raad maatregelen te doen nomen tot voorkoming vap drank misbruik bij demobilisatie, hoewel dit tijdscliip nog in onbekend verschiet ligt. Als meest afdoende maatregel wordt aangewezen krachtens art. 7 te lid 4o der Drankwet, op de 'JLagen van de de mobilisatie alle vargunjnirigslocaiitoi ten te doen sluiten. B. en V\ achten voor deze gemeente niet noodzakelijk in dezen een voorstel te doen, omdat te verwach ten is dat de gemobiliseeiden op ver schillende tijdstippen zullen terugkeeren, in deze gemeente geen militairen zijn gedetacheerd en ook niet te verwachten is uit den aard der ligging dat mili taire troepen door de gemeente zul len trekken. De Baad vereenigt zich met het gevoelenvan B. en W., zoodat wordt besloten te berichten, dat voor deze gemeente dergelijke maatregel niet nood zakelijk wordt geacht. I11 behandeling komt het punt der agenda geldlooning dei- gasfabriek. B. en Wdoelen mede, dat het in de vorige vergadering genomen besluit tot het aan gaan van een geldleeoing van f 3000 ten laste dei- gasfabriek niet door Ged. Staten is goedgekeurd, omdat een ge deelte "der leening zal worden gebruikt voor dekking van liet tekort, wat vol gens de bedrij fs verorden i n g ten laste van do gemeente-begrooling van bet vol gend dienstjaar moet worden gebracht. De voorzitter zegt, dat B. en W. »p verzoek van Ged. Staten een volledig overzicht der ontvangsten en uitgavep hebben gegeven en het bedrag der lee ning is gespocifeerd en dat. duidelijk blijkt, dat het verlies niet is 'toe te schrijven aan meerdere óf mindere ren tabiliteit van de fabriek maar uitslui tend is ontstaan door het maken van uitbreidingen en de enorme stijging der kolenprijzcn en verhoogd arbeidsloon, dus alles tengevolge van de tijdsomstan digheden. Ook na deze toelichting hebben Ged. Staten geweigerd deze leening geheel te doen drukken op het bedrijf, wel kunnen 'zij toestaan dat een leening zal worden gesloten van 1500 voor uit breiding. Andermaal zijn pogingen door den voorzitter aangewend door aanvoe ring van bet argument dat in oen vorig jaar ininder voor uitbreiding is "geleend; dan uitgegeven, ook dit bracht geep verandering in de zienswijze van Ged. Staten, zoodat B. en W. vooistellen een leening aan te gaan van f1500 voor uitbreiding en de overige 1500 ten laste te brengen van de gemeento-be- grooting voor het jaar 1917. Hiertoe wordt besloten. Verder zegt do voorzitter, dat het aan leggen van een. straat in den Gasweg en het vernieuwen van een gedeelte der Wilhel'minastraat belangrijk ineer zal kosten dan is geraamd en stelt hij voor daarvoor een beclrag van f 1700 te lee- nen ai' te lossen in 17 jaren. Hiertoe wordt eveneens besloten. Aan de orde is bespreking van. het punt -verhooging gasp rijzen. De voor zitter der gascommissie zegt, dat de commissie wol eenigszins bezwaar maakt om de door don Raad bepaalde prijzen van 13V2141/2 ct. voor het gas toe te passen, omdat de vrees bestaat dat het gasverbruik hierdoor zal afnemen en wellicht sommigen zullen overgaan] tot het gebruik van petroleum) en. dat 'het in het belang der fabriek is, hot gebruik van gas aan te wakkeren en te trachten geen aansluitingen. 1e ver liezen maar aan te winnen, dus dat zij noode zal overgaan tot innen der var- hoogde prijzen. Hiertegen wordt aan geJ voord dat ook Re Raad rekening wil hou den met die bezwaren en van hetzelfde gevoelen is als de gascommissie; dit neemt echter niet weg, dat de begroo ting der fabriek in ontvangst en uit gaaf dient overeen te komen, dat ten gevolge van de enorme hooge kolienprij- zen (die vermoedelijk voor het volgend seizoen nog zullen stijgen) in het af- geloopen jaar- reeds een verlies van f 1500 is te boeken, zoodat om hiertoe te ge raken, waai' geen andere middelen tot verhooging irl-er inkomsten aanwezig zijn het absoluut noodzakelijk is, hoe ongaarne dit ook geschiedt en wat de gevolgen daarvan kunnen zijn de ga-prijzen te verhoogen. Wat het gebruik Van steen kolen en petroleum betreft moet niet worden vergeten, dat ook deze artikelen veel duurder zijn dan voor den oorlog het geval was) 'en "de oorlog ons allen lasten oplegt, die niet te vermijden "zijn. Dit alles i,n aanmerking genomen, acht de Raad zich genoodzaakt zijn besluit hoewel noode, te handhaven. Van het Burgerlijk Armbestuur is inge komen een schrijven dd. 25 Augustus 1916 met verzoek te willen berichten, of de Raad weterom beieid is een sul (sidio te verleenen van f300 als tege moetkoming in de jtosten van liet aan stellen van een verpleegster. De meer derheid van B. en W. stelten voor, hierop niet in te gaan. Voorgelezen! wordt een schrijven van 10 November 1913 waarbij de gemeente zich verbindt jaarlijks bedoelde subsidie te verleenen, zoodat blijkt, zoolang het Armbestuur in do verplegingsdienst voorziet, ie ge meente de subsidie zal moeien bijdragen. De heer Nyssen voert aan, dat het destijds ook in le bedoeling lag van den Raad de subsidie jaarlijks te ver leenen. Besloten wordt liet Armbestuur ie. dien geest te berichten. De h fv>y Dominicus doet verslag van hei onder zoek der rekening van liet Burgerlijk Armbestuur over het dienstjaar 1915 en adviseert, de rekening goed te keuren. Besloten wordt de rekening goed te keuren in ontvang op 30174.52 en in uitgaaf op f 16468.15. Het goed slot der vorige rekening 1914 bedroeg f 16817.58i/2. De voorzitter der gascommissie deelt mede, dat bij de commissie is ingeko men een aanvraag voor de leveling van, motor ga-, dat is geconfereerd met den aanvrager en de commissie voorstelt, het gas te leveren de eerste 400 M3 voor den vollen prijs van het gewone gas, de overige meters met een reductie van 40 pet. onder voorwaarde, dat da kosten van aanleg geheet voor rekening van ftea aanvrager komlen, zij nieeneu dit voorstel te moeten doen in het be lang mi ter bevordering dier industrie! De Raad hecht hieraan zijn goedkeu ring onder voorwaarde, dat een con tract zal worden gesloten voor den tijd van 5 jaren. De voorzitter least een telegram voor van den Minister,waarin wordt mede gedeeld, dat in „verband met de distri- butiewet de gemeente voorlaan wanneer zij regeeringsvarkens wenscht to ont vangen een tiende zal moeten bijdragen van de kosten die do regooring als toeslag aan de „slagers geeft. Hij licht toe dat voor dezen de "ïegeeiingsvarkens werden ontvangen uit Krui.ningen, doch thans de slagers voor eigen rekening slachten eai "hiervoor van het Rijk een zeker bedrag voor toeslag krijgen. Nu de gemeente in die kosten moet bij dragen zal de Raat hiervoor het noo- dige crediot moeten toestaan on de wenschelrjkheid moeten bespreken met het verstrekken van rogeoringsvarkima al of niet door te gaan hij acht dit een .ernstige zaak. Worden geen regeeringsvarkens betrok ken dan zullen de burgers verplicht zijn een prijs van „70 cent per pond to betaten, jn het andere geval wordt aan gevoeld dut. le gemeentekas zal moeten bijdragen wekelijks plm. f 30, waarvan ook oen gedeelte wordt genoten door personen die niet in de gemeente thuis hooren omdat een .belangrijke hocveeU- heid wordt geconsumeerd aan liet ka naal door schippers van eigen en vreemde neutraliteit. Wordt het regeo- ringsvleesch enkel verkrijgbaar gesteld voor de eigen ingezetenen wordt het bedrijf van enkele ingezetenen zoo goed als .stop gezet, terwijl tengevolge van de vaart ook (belangrijke inkomsten in de gemeente komen. De voorzitter meent dat al isf/hot ook dat de gemeente zal) moeten, bijdragen voor anderen hiervaiï toch jiot voordeel dat de burgerij zal kumien genieten niet daarvoor mag wor den prijsgegeven. Hij geeft den loden, in overweging hierover zooveel mogelijk inlichtingen in te winnen desnoods ook bij do burgerij en de volgende wek in dezen een beslissing te nemen, ter wijl hij ook oen grondig onderzoek zal instellen. Do "heer Dominicus ,zegf, dat in een der vorige vergaderingen is besloten do beplanting van de begraafplaats jn oogen ic houw te nemen wat betreft of het al of niet wenschelijk is de ol'nienboomciil to rooien, hieraan is tot hiertoe geen gevolg gegeven. Hij zou gaarne zien. dat hieraan gevolg werd „gegeven. Besloled werd Zaterdag a.s. te gaan zien. Na de gebruikelijke rondvraag wordt de vergadering gesloten. Gistermiddag liepen ten ge.olge van den Noordwesterslormi twee sloepl- schopon „Riem Saais Diou" schipper Oes ter waal van Bergen op Zoom en do „Werner" van Ludwigshaven op deui berm, waarbij laatstgenoemd schip be langrijke averij bekwam. Even later kwa men twee Thoodsche botvisschors het kanaal binnen vluchten, beidon met ver lies van visch. en netten. Van een der visschers spoelden later een vischbeum en roeiboot aan. Heinkenszand. Ten nadeele van den voorman H. R. is bij diens afwezigheid een bankpapiertje van f25 gestolen. De politie, hiermede in kennis gesteld, heeft don dader reeds te pakken en tegen hem, na een volledige bekentenis, proces-ver baal opgemaakt. Het bleek te zijn near zekere W, G., alhier, die nog al dik wijls bij R. kwam en alzoo met diens aangelegenheden goed op de hoogte was. lerseke. Gedurende den storm gisteren avond is de hoogaarts „YE 25 eigenaar J. Pikaar, alhier, van zijn ankers los geslagen en op dril't geraakt. Spoedig lag de boot tegen den dijk aan, waar hij geheel stuk werd geslagen. Er bleef niets van over dan een partijtje wrakhout. Voor den eigenaar een groote schadepost. Eltewoutsdijk. Gmneontoraadsve' gade- ring op WoMisdagnamidddag. Kónnis werd genomen van het besluit van Ged. Staten, waarbij de aanslag in den Hoof- delijifeen Omslag van den heer J. van der Kloes, notaris alhier, werd verminderd met f52. Aangezien de aanslag in den den aanslag in de Rijksinkomstenbelas- ting, was door den raad een verzoek om Hoofdei ijken Omslag overeenstemde met verlaging afgewezen. Ged. Staten beschik ten lechter gunstig omdat reclamant aan toonde. dat zijn aanslag in de fófk^in komsteinbelasting te hoog was, uiB«r hijj door ziekte verhinderd was geweerd om te iteclameeren. De aangeboden gemeen tebegrooting voor 1917 was in ontvang en uilgaaf opge maakt tot een som van f 20495.20, r.ez- •wjjl de begroeting burgerl. ATnJ> voor 1917 weid goedgekeurd in ontrn»c en uitgaaf van f 4348.73. Tot onderwijzeres werd met inga»g va* J October benoemd mej. C. M. f. Kort uit Goes. Herbenoemd tot leden van hei. Bur gerlijk Annbestuur welden de tiecvm E. A. van dei' Bent en A. Smallegaage }z. Bespatekingen weiden gehouden arar lie inbcslagnteaning van tarwe, gerst «1 ha ver. Hoe de vele moeilijkheden vour de landbouwers in dezen te overwinnt» zul len zijn is met geen mogelijkheid te be palen. Verder besloot, do raad nog tot liet aangaan van 'een geldleoning trv b« strijding dei' kosten voor buitengewone werkzaamheden aan de hoofdwegau Naar ainleiding van ieen verzoet, van den heer Commissaris der Koningin, be sloot du raad tot het opnemen eoner be- poling, bevoegdheid gevende, tot bet slui ten der herbergen op den dag do»' de mobilisatie. Rilland-Bath. Naar aanleiding van een dooi' den heer Burgemeester ontvang'-n telegram over de distributie van vaXkens- vleesch, ivaarvan in 't vervolg l/l0 der kosten door de gemeenten zuller, moet walden bijgedragen, werd gisteTeiuriOrgew ten nlegen ure een sponde ischeirdi- ver gadering van dien gemeenteraad alhier ge houden. Afwezig de hoeren F. M,- Boot., e.n C. v ,.d. Werff. De voorzitter bracht hot voorste] ter tafel, om de kosten ge deeltelik -voor rekening der genwmte te nemen, vooral omdat ook de slager» on derling een gedeelte van de kosten wil len betalen. IJit de bespreking bleek, dat de hoeren niet voor het voorstal te vin den waren. In stemming gebracht, stem de alleen de heer J. Blok Jz. Jr. voor. Zoodat het voorstel weid verwoïperi en 'dus de ingezetenen, in 't vervolg; niet 'meer in de gelegenheid zullen zyfc, om te kunnen pro fibre ren van goedkoop var kensvieesch, dat in deze dure tijden nog «enige verlichting gaf. Ook van hot ge bruik van het door die regeeftng ver strekte goedkoope brood zijn wij om! de zelfde reden uitgesloten. Souburg. Woensdagmiddag vergvuderde de Raad dezer gemeente. Aanwezig JL0 leden, afwezig dhr. da Kerjrer. In de eerste plaats webd beh-:ui- dokl een vooistel van den heer Holt- huijizen om do bouwverordening- in dien geest te wijzigen, dat, wanneer geen gang aanwezig is in teen huist een behoor lijk portaal moet worden aangebracht Dit Voorstel wordt na eenige discussie aan genomen met 7 tegen 3 stemmen, tec en de hecren de Pagter, Daniëlso en, Arendse. Hierna wordt voorgelezen een schrijven van den beer Commissaris, waarin, d zo de w(enschelïjkheid uitspreekt maatr, ge len te nemen om drankmisbruik bij de mobilisatie te voorkomen. Het Dag. Be stuur stelt voor, op de dagen van demo bilisatie drankgelegenheden en bierhui zen te sluiten. Dit wordt aangenomen. Verder was ingekomen oen verzoek van M. J. .Strijd, om gebruik van bet leeg staande schoollokaal voor militaire can- tine. Het Dag. Bestuur heefi geen bezwaar tot wedku'opzeggens toe. Dhr. S. de Pagtar zal zich buiten de ze zaak houden. Dhr. Jobse vraagt of er gOen bezwaai' is ihct het oog op het onderwas ion of het 't hoofd der echool is gevraagd. Dhr. die Visser acht voor deze zaak de school niet dienstig, er wordt voel gerookt, wat ook de andere lokalen doortrekt. Dhr. Arendse is er ook tegen. Ze kunnen in Rehoboth alles krijt gen, daar is een gelegenheid openge steld. J>hr. Holthuijzen is er ook be slist tegen. In het lokaal hoort een klas se kinderen met schoolmeester. Dhr. Daniëlse ziegt: deze zaak tó uit de militairen zelf ontstaan, wien Rehoboth niet bevalt en die het in een herberg te duur vinden. Dhr. ITeterso wenscht zijn stern ook niet aan het voorstel te geven. De voorz. brengt, teerst in stemming of het iokial zal gegeven worden met of zonder ver af. Slechts 3 zijn voor verlof en 6 tegen Hierna wordt met 5 tegen 4 stemmen b-sloten om het lokaal te verleenen Dhr. S. de Pagter blijft buiten stemming. Te gen de hoeren Arenidse. Pietersë, Visser en Holthuijzien. Aangenomen wordt dat het lokac.i ge bruikt mag worden na 4 uur tot 11 uur. Hierna brengt dhr. Pieterse vereiog uit over ontvangsten en uitgaven diemntpar 1915. Grien aanmerkingen. Hierop volgt aanbieding begcoocng 1197. IT-zie zal bij de leden rondgaan De ontvangsten zijtn f20778.67. Verder stel len B. en W. voor een urinoir mn te brengen bij de Kerk. Aangenomen Ver der deelt do voorz. mede, dat tiet Dag. Bestuur tot tijdelijk onderwijzer heeft, be noemd, dhr. Salet met ingang ran 1 Sept. Bij die rondvraag wijst dhr. Arendse er op, dat in den Schroeweg zooveel water blijft staan. Dhr. Pieterse verzoekt deai Burgemeester pogingen aan te won den, dat do militairen hooi en stroo niet zoo willekeurig neergooien. De Burge meester zal £i- mot den kapitein over sprekenDe heer Cijtsouw brengt do le vensmiddelen-kwestie ter sprak". <le prijzen zoo stijgen. De Burgem vist -r z- 'gt: oeaiang is bokking en haviny 'e krijgen. In 't vervolg komen er 6 regeeringsvar kens, inplaats van 5, on is boter te i'ij gein. Voor den winter is beötold zuurkool en boomen. Dhr. ijisouw wenscht. u lovieoismiddelencoininissie. Do Burgen!'vs ter zfcgt er ijiet voor te zijn, hij zief het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2