I Telegrammen. Kerknieuws. Wetenschap en Kunst landbouw dn Veeteelt, laatste Berichtae, Leestafel t et derde snol twee. iiaor den uur 59. eri wacht., je perron llVPt z'it wat do weer de-, "ein van r on. eon jor.lt tien maat van hel twee- - iaa weer die van an wacht ponVan nu vijf mf.bt. Zij De ze .-de ai: feelee- li wacht, mijn trein niet. Als Zo zijp gauwer. ispi r. orde uch, over he markt an verkeek en ik hl' d ©u stit 'k bedoel noor rich- r richting e centen, Lpt-u. m'n iwea. ik en wariti jet voor- ihcid oin az zoete aten vóór- t'n mede- queue ge- markten?" do is ge- geholpen g warmer se op 't rein vóór, r. Gansch Lek wacht vóór 't iei> alge- ment Ivoeft DQBdeljjden. ring ver- iijmakön," er bij en toch. welwillend tjoor één werk. rs blijven. ooi' Wal- "het lijk örordening slond, 400 ge jongen G. 0., in Hij vroeg heor Wel- :n morgen rugzending te. :naap van die even- rgemeester ;n morgen eeu Vlis- «ar sehoe- en alhier Zeeuws óh fcmde'reta en tot be ■agea'. me1 heeron mr. M Héh- Mezger. ise wonen Domiiufg. gen kwam de minder, een zijner aast zijn De ïin- gestaata irondiereteli- ■edeu was.' igon geheel apart hok erzoek zal iderfs geliouden i gemeen- verderi uit kiezers ieer P. de Bouman oemde ge- (Z. N.) blijkens met een te glijden, den opliep. Wj 1? Soi-a-rvertisse Li i gisteren gehouden, vergadering van- ingelanden van het was schap Soherpenisse waren tegenwoordig 15 van de 27 stembevoegde ingelanden. De notulen der vorige vergadering worden na voortezang onveranderd vastgesteld. Overlegging en voorlezing geschiedt van ©ene missive van lied. Staten, betref fende goedkeuring besluit der vergadering van ingelanden van 19 Mei 116 tot uit ritte van poldergroad in erfpacht aan A. Rijstenbi? Dz. Hierna besluit de vergadering ten be hoeve van het waterschap over te nemen 9 centiaren weiland, toebehoorende aap N. .1 Melisse te St. Maartensdijk. Besloten wordt aan G. Anthonisse en G. Andriesse ecu perceeltje poldergroad in erfpacht af te staan voor den tijd van 30 opeenvolgende jaren. Hierna, sluiting. Med. Herv. Kerk. Beroepen te Aalst. E. .1. V. Japchen te Waarde. (N. R. C.)i te Hasselt. A. H. J. G. v. Voorthuizen te Zegveld. Aangenomen naar Mail rik, door M. L Foeken, hulpprediker te Haarlem. Bedankt voor Zuilichem, door H. Ewoldt te Aalburg; voor Rlaauwkapel, door A. H. J- G. van Voorthuizen te Zegveld; voor Beesd, door R. Bartlema te Ernst De Synode heeft toegestaan uit het fonds voor noodlijdende kerken: aan do gemeente te 's Heerehhoek f 3000 voor een nieuw kerkgebouw te Nieuwdorp; aan die te Si. Kruis f 1000 voor een nietiwo pastorie, en uit het fonds ter voorzie ning m de geestelijke behoeften: aan do gemeente te Kruiningcn f300 voor Hans- weert, eii aan die te Terneuzen f 100 voor loeaalhuur te Sluiskil. Voorts uit het foods ter verbetering der schraalste predikantstractemehten aanKJeverskerke f 100 voor het predikantstxactement en f 450 voor- onkosten van huur en verhui zing van den predikantf 100 aan elk der gemeenten te. Meliskorke, Vrouwepol- der, Hoofdplaat en Waterlandkerkje voor het piodikantstractement; aan Serooskerko f 150 voor de kei'kvoogdijkasen aan Ter- neuzen f 250 voor dén godsdienstonder- wqzer. Geref. Kerken. Beroepen te Nijver dal (als vijfde missio nair predikant voor Soemba), A. Brouwer te Schoondijke. Door de Uitgeversfirma's E. J. Bosch Jbz. te Nijvordal en Oosterbaan Le Cointre te Goes, is besloten de uitgave wan hot Jaarboekje voor en het Hand boek ten dienste van De Gereformeerde Kerken in Nederland te beëindigen en deze beide uitgaven te vervangen door één gids voor het Gereformeerd Kerke lijk leven onder den titel Jaarboek ten dienste van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Deze gecombineerde iiiitgavei zal bezorgd worden door de firma Oos terbaan Le Cointre te Goes, terwijl fds Redacteuren zullen optreden de pre dikanten G. Boekes en J. C. llullmairn. ÖBdarwffs. Souburg,. Tot tijdelijk onderwijzer aan de openbareschool werd benoemd dhr. >W, J. H. Salet te Vlissingen met ingang wan '1 September. Geslaagd te 's Grave nhage voor het Hoogchiitech (l.o. acte) mej. J. A. vpn Pnassos te Driebergen; en voor het Eranach (l.o.) de heer J. H. Teeriings Se Middelburg. JElzas." Over het ontstaan van hel woord Elzas hebben reeds tal van geleerden zich het hoofd gebroken. On langs tarebtte men den naam van hel Keltisch af te leiden. Deze redeneering is echte t tegengesproken door den ety moloog Schoof, die den naam voor oer- Duitsch houdt. Op grond van allerlei ver schijnselen is hij ervan overtuigd, dat het woord afkomstig moet zijn van de eerste bewoners van het land, de Ale- mannen, en wel uit een tijd, toen het bewoonde gebied met zijn akkers, weilan den, on bosschages nog gemeenschappe lijk eigendom van allen was. Een derge lijk gebied noemden die stammen allmend of alnaand. Dit woord heeft volgens Schoof overeenkomst met Elzas, dat „gemeenbe- zi't", „gemeenschappelijke nederzetting" moei beteekenen. Hij ziet in den naam Elzas oen samenvoeging van de twee oeroocfc woorden almend en siaza, „weide- goecl, neerzetting, boscheigendom"; do contractie van alm en saza heeft alsaza gegeven, hetgeen dus zooveel beteekent als «gemeenschappelijk bezit aan bosch v/oi." ad, uk Rechtszaken. Stóifihandeling, den dood ten gevolge hebbend. Voor de Arr.- ReeMbarik te Breda stond terecht de 25- farige J.- C. van H., schrobbelaar uit Til burg, 'beschuldigd, dat hij op 28 Juni 1916 J. C. A. Hoes, ook werkman te Tilburg, zoodanig heeft mishandeld, dat de getroffene op 3 Juli aan de gevolgen is overleden. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat Hoes, die bij van H. in den kost was, deze» meermalen had getergd en be dreigd, zoo zelfs, dat v. H. niet meer in zijn eigen woning durfde als Hoes ook thuis was. De ambtenaar van het 0. M. vond zeer zeker i* de mishandeling door v. H. ver nachtende omstandigheden, doch achtte die. daad bedreven niet uit tegenweer, doph uit angst, ontslaan uit lafheid. Wegens mishandeling, den dood ten gevolge hebbende, werd tegen beklaagde, die diep onder den indruk was van het voorgevallene, zes maanden gevangenis straf geëischt. 'Mr. P. Arts uit Tilburg deed in zijn pleidooi uitkomen, dat bekl. handelde uit zelfverdediging, vroeg clementie en voor waardelijke veroordeeling met onmiddel lijke invrijheidstelling. De rechtbank vond geen termen om aan pleiter's verzoek te voldoen. Uitspraak 4 September. (Tel.) Gemengd Nieuws. Ongelukken. Gistermiddag is de 16-jarige .1. V., uit Arnhem, op een fiets tochtje met, familieleden uit Schoonhoven, bij wie ze gelogeerd was, te Goudriaan in oen vliet gereden ,en verdronken. Terwijl nabij Gramsbergon aan de Prui sische grens een üuitsch soldaat zijn ge weer van den schouder wilde nemen, ging er een schot af. 't Kwam. terecht in het aangezicht van den landbouwer Roelofs te Holtheme, die zich op een paai' honderd meter afstand bevond met. paard en wagon. Het paard sloeg op hol en R. viel bloedende neer en was onmid dellijk dood. Het slachtoffer laaf een vrouw met 4 kinderen na. V ij f kommies-soldaten van de grenswacht aan de Poppe in de ge meente Losser zijn naar Zutphen. over gebracht, omdat zij hun scherpe patro nen hadden gebruikt, om op vogels te schieten. Van de 120 patronen hadden enkelen er slechts een 5-tal over. Op een andere plaats in dezelfde gemeente. hebben grensbewakers eenige hunner ko gels in een paal geschoten. Inbraak in een kerk. In de Gereformeerde Kerk te Waddinxveen is ingebroken. Het in de laatste weken ge collecteerde geld, dat nog niet geteld was, 'maar naar schatting f 125 bedroeg, is ontvreemd. Allemaal goud. Bij een zilver smid in een Friesch stadje kwam dezer dagen een 17-jarige boerendochter om een gouden beugel voor een tasch. De smid antwoordde, dat hij wel zeer zware zil veren beugels had, maar geen gouden. Dio had geen enkele smid voorhanden, omdat er nooit vraag naar was. Dan moest do smid maar een laten maken, zij wou per sé een gouden beugel hebben, want het was tegenwoordig een gouden tijd. (Tel.) 'n 0 u d e Tippelaar. Sedert, de vorige week wordt te Meppel vermist de 86-jarige Joh. Ileukelom. Het vorige jaar is de oude, die onder ©urateele staat, er ook vandoor geweest. Toen is hij naar Amsterdam getippeld, over welk voetreisje hij 14 dagen deed. Men vermoedt, dal hij nu weer op Stap is. Inbraak. Bij den landbouwer'B. te Stoutenburg (bij Amersfoort) is in gebroken. Twee zilveren horloges met dito ketting, twee nikkelen horloges!, si garen en nog andere voorwerpen worden vermist. ]De politie spoorde de daders (een 3-tal personen) op in oen volks logement te Amersfoort. Het gestolen© was niet meer in hun bezit, doch werd bij opkoopers in beslag genomen. Het drietal 'heeft bekend en is geboeid naar de gevangenis te Utrecht overgebracht. - Een auto omgeslagen. Tte Rotterdam jieeft op den RotOerdamschen dijk een auto-ongeval plaats gehad. Een wagen der Nieuwe Rotterdamsche Auto- Mij reed in vollen vaart langs! den weg, toen plotseling van den tegenovergestel- den kant een tram en een boerenwagen naderden. Ten eindie eeuy botsing te voorkomen greed de chauffeur den dijk op, doch tengevolge van de schuine hél ling sloeg de auto oin. De inzittenden, kwamen met den schrik vrij; de chau& feur werd ernstig gewond. Door een inktvisch aange vallen. De» N. R. C. vond in de En- gelsche bladen don belangwekkend ver haal, Idat „als 't waar gebeurd is" en niet uit den journalistieken duim is go zogen, de moeite van liiet oververtellen waard is. Ben Engelsch soldaat werd n.l!. bij 'I ewemmen in zee (waar, wordt niet na/ dei- aangeduid) door een inktvisch aange vallen.Do inktvisch omwikkelde'dien man niet zijn ringarmen en trachtte Wem naai de diepte te sleuren. Hij zou ook be zweken zijn, indien niet op zijn hulp geroep visscbers waren toegesneld dio hem hebben gered. Zij konden de armen van den inktvisch niet loswikkelen, maar moesten die den voor een afsnijden. De rug van de inktvisch had een lengte van een halven meter. Nekkramp. Te Zwijnd recht is weer nekkramp» vastgesteld; dat is hel derde geval in hetzelfde gezin. Brand. Onder Losser is een bóa- renwoonjhuis afgebrand. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gei dekt. Goeje morgei Te Amsterdam is door iemand aangifte gedaan, dat hij op den openbaren weg heeft liggen slapen en 'ijj Rot ontwaken 3 gouden ringen ten een dito horloge vermiste. De aardbeving aan de Adri- atisehe kust. Nog steeds komen uit verschillende plaatsen aan de Adriatisehe kust nieuwe bijzonderheden over verwoes tingen, aldaar door de aardbeving aan gericht. Dagelijks worden schokken waar genomen, soms van zulke hevigheid, dat de bevolking, die in het vrije veld kam peert, nauwelijks naar de steden en dor pen durft terugkeoren om een onderzoek naar de onder de puinhoopen begraven eigendonunen in te stellen. In de havens zijn alle visschersschepen vol bezet. De families zoeken daar een onderkomen, hetgeen te gemakkelijker is, wijl de visschersschepen van deze streken niet mogen uitvaren. Naar de Italiaansche bladen melden, is minister Comandini intusschen in de zwaar getroffen streek aangekomen om in overeenstemming met de plaatselijke autoriteiten de noodige maatregelen te treffen. Vooral is er behoefte aan levens middelen en tenten; ook zullen houten barakken moeten opgetrokken worden voor de zieken, wier aantal door het voortdurende regenweer steeds toeneemt. - Een priester-smokkelaar. Als een bewijs, dat het smokkelen bij de grensbewoners hoe langer zoo meer een gewoonte wordt en er geen kwaad meer in wordt gezien, dat men er het ernstige niet meer van inziet en dat het smokkelbedrijf onder alle klingen der grensbevolking zijn beoefenaars vindt, moge het merkwaardige feit worden ver meid, dat de rechtbank te Arnhem een R.-K. geestelijke uit Grave, veroordeelde tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis wegens poging tot verboden uitvoer. Deze geestelijke was n.l. door een grensbe ambte op heeterdaad betrapt, toen hij een poging deed om onder Beek hij Nij megen eenige gerookte hammen over de grens te brengen. (Vad.) Een levensgezellin ge vraagd. In de Deutsche Courier leest men: Een jong vaderland-verdediger, die blijkbaar om een vrouw verlegen is. heeft aan een fabrikant in Zeitz het volgende geschreven: Toen ik Zondag eenig op onthoud had in Zeitz heb ik daar vele lieve meisjes en ook uw fabriek gezien. Ik voel mij gedrongen, een levensgezellin te zoeken. Ik verzoek daarom beleefd, Uw geëerde firma, het eerste zijtje van dezen brief op te hangen op een plaatsje in een zaal, waar jonge dames werken. Met beleefden groet, enz. Gp dit eerste zijdje staat kort en bon dig Een jong veLdgrijze vliegenier wenscht kennis te maken met een aardige jonge levensgezellin. Aanbiedingen met portret, slechts ernstig gemeend, gelieve men te richten aan, enz. Van mug tot o 1 i f a n t. We lezen in de „N. Ct." het volgende: In de „Times" van 27 Juli kan men een bericht vinden onder het opschrift- „Een onderzeeër door de Nederlanders in beslag genomen." Het is eén Reuter- telegram uit Amsterdam waarin wordt medegedeeld De „Telegraaf" verneemt, dat wederom een üuitsche „duikboot", blijkbaar be stemd om goederen over de Maas te bren gen, in beslag is genomen door de Neder- ümdsche autoriteiten." Een duikboot, om goederen over de Maas te brengenWie dat las heeft waarschijnlijkgedacht, daf. hel. met de geografische kennis van de redactie van het city-blad had gehaperd. Maar een zorgvuldige studie van dé „Tel." van 26 Juli kan bewijzen, dat de vork an ders in den steel zat. Daar werd in een correspondentie uil Venray gewag gemaakt van een „duik boot" en verwezen naar een vroeger be- right over eert dergelijk vaartuig. Dat .vroegere bericht vindt, men terug in de „Tel." van 22 Juli. Het is weder om een correspondentie uit Venray, waarin verteld wordt van een smokkel- truc. Een visscher te Heyen had een onder water liggend bootje ontdekt, dat, naar uit latere onderzoekingen bleek, smokkelaars door een daartoe gedres» seerden hond over de Maas lieten trekken Dan was het gevuld met smokkelwaar, bestemd voor Duitschland. up 25 Juli meldde de correspondent nu, dat er weer zoo'n duikboot" .was gevonden, en den volgenden dag maakte Reuter dat feit wereldkundig. De „Times" zette er een „passend' 'hoofdje boven, en zoo werd de „Keizer Wilhelm", zoo moet de tweede duikboot hebben gehee- ten, in zekeren zin de evenknie van de „Deutschland", al is dan de Maas bij Boxmeer niet de Atlantische Oceaan. Reorganisatie Centraal Bureau uit het N. L. C. Goes. Heden werd hier een vergadering gehouden van' landbouw-autoriteiten uit Zeeland om te bespreken de plannen tot reorganisatie rata. het Centraal Bureau uit het Nederlandsch Landbouw-Comité, onder voorzitterschap» van den heer C. G. J. A. van Geinderen Stoert, secretaris van het Ned. Landbouw-Comité. De voorzitter heette allen welkom, in 't bijzonder den heer 1. G. J. Kalcebeekev inspecteur van den landbouw, als verte genwoordiger van den dlir. gen., die ver hinderd was over te komen. Spr. schetste daarop het ontstaan van het Centraal Bureau en het verloop van de voorbereiding der reorganisatie Om het risico bij aankoop van landbouw- benoodigdheden beter te dekken is in 1901 het Centraal Bureau opgericht. AI is de vorm van dit bureau gebrekkig geweest, toch heeft het veel en nuttigen 'arbeid verricht. In 't afgeloopen jaar is voor meer dan 18 millioen gulden om 'gezet, terwijl honderdten (800)' yereemi- gingen afnemers waren. ijpr. herinnert er aan, dal eeu zedelijk lichaam, in den vorm van de wet var: 1855, thans ook bepalingen mag hebben 'volgens do wet van. 1876, m.a.w. het mag ook een aankoopveroeniging zrjn. De concept-statuten van bet hervorm de Centraal Bureau zijn bot resultaat van langdurige besprekingen en van het overleg tusschen de boidie besturen. Waar van de 800 afnemende vereeni- gingen velen geen. rechts vórm hebben, heeft men een regeling voorgesteld, waar bij kfe afnemers toch de baas zijn. Blijkt later, dat iets andiers gedaan moet wor den, dlan kan nog eens gereorganiseerd worden, desnoods met inachtneming van een anderen rechtsvorm. De heer v. Genderen Stort zegt dat Den Haag niets wil voorschrijven, doch niets liever dan overleg met de landbou wers wil. Bezwaren zullen gaarne aange hoord worden. Wanneer in alle provin cies vergaderd is, zal getracht worden een bevredigend geheel te krijgen. Spr. herinnert aan het besluit van Gro ningen. (Bij de behandeling dei' ontwerp-sta- tuten voor de reorganisatie van het Cen traal Bureau, in de vergadering v;ui 3 Augustus j.l. voor de provincie Gronin gen is, met 37 tegen 12 stemmen, be sloten aan te dringen op een anderen opzet dier statuten in dien zin, dat zoudo worden verkregen: a. plaatselijke vereeni gingen met, rechtspersoonlijkheid, hetzij als zedelijk lichaam naar de wet van 1855 (tot regeling en beperking der uit- oeefning van het recht van vjereeniging en vergadering), hetzij als ooöperatdieve vereeniging naar de wet van 1876 (coö peratie-wet); b. een samenvoeging dier ;plaatselijke vereeniging in provinciale bonden, te constitueeren naar de wet van 1876 en c. eene samenvoeging dier pro- vmicale bonden in een nationalen bond, vencens te constitueeren naar de wel van 1876. De daarvoor aangevoerde beweegrede nen zijn de volgende: In deze provincie zrpi sedert jaren groote bezwaren ge "oem legen ile huidige organisatie vud het Centraal Bureau, hoezeer zijne resul taten worden gewaardeerd. Men wenschte; I. een finantieel krachtig lichaam, dal in de handelswereld van het binnen- en buitenland overal het meest mogelijke ver trouwen geniet; II. eene deinocratischo inrichting, waarbij hot zeggenschap be rustte bij de belanghebbenden en III. de gelegenheid tot vorming van sterke pro vinciale bonden, die ook zelfstandig zou den kunnen werken in de gevallen, waarin het centrale lichaam werkeloos mocht blijven of eene provinciale werk- eaamheid meer doel m ocht kunnen treffen.) 'De Coöperator Wosterdijk wilde elf zelf standige Prov. bonden tot «en federatie samenbrengen. i Spr. wil alle plaatselijke en Prov. Veri eenigingen vrijlaten in de regeling van de 'inwendige aangelegenheden, en niet naar gezindheden vragen, maar hij wil dat ze zich alle vereenigen, om de be/ langen van den landbouw te behartigen. Men moet bij de onderhavige reorganir satie alle hinderpalen, zien weg te ne men. De concept-statuten zijn er op be rekend, dat elke vereeniging. in wel ken vorm ook optredende, zich bij het Centraal Bureau kan aansluiten. Wat betreft den waarborg tegenover af nemers en leveranciers, heeft, men ge meend te moeten vaststellen, dat eLkp deelnemende vereeniging een. aandeel moet nemen in het waarborgfonds. Hier mede houdt ook het stemrecht verband. De in de statuten weergelegde waar borg is voldoende, om alle risico's te dekken. Spr. beweert, dat ten onrechte gezegd wordt, dat deze statuten niet democra tisch zijn, immers de belanghebbenden houden het heft in handen. Het Centraal Bureau kan een grooten stoot geven tot meerdere samenwerking met de aankoopvereenigingen in één li chaam. De economische belangen zullen er door gebaat worden. Spr. pielt Lim burg op dit gebied ten voorbeeld. Daar is eerst uitnemende samenwerking. Het N. L. C'. de vader ,van het Centraal Bureau, dringt zich niet op, noch de Prov. Bonden. De heer P. Lindenbergh van Wemel- dinge brengt hulde aan het N. L. C. voor het aanpakken van deze zaak, en prijst het streven naar centralisatie van de samenwerking. Hij verwacht veel van uauonaio samenwerking, al zal het hier niet gaan als in Limburg. Hij wil niet op kleinigheden, doch slechts op den rechts vorm letten. De ideale grondslag is toch de Coöperatieve en daarom is het 't beste nu reeds dien rechtsvorm te kiezen. Spr. zegt, dat ook de bestuursverkiezing hem niet bevalt. Het N. L. C. kon deze wel aan de belanghebbenden overlaten. Deze aanmerkingen bedoelen niet, dat op anderen grondslag niet medegewerkt wordt. - De afgevaardigde van de Coöp. Aan- koopvere-eniging Walcheren geeft ook de voorkeur aan toepassing van de wet van 1876. De heer Blom van Haamstede, voorzitter A. H. V. sloot zich hierbij aan en drong er op aan bedoelden rechtsvorm over te nemen. De heer H. A. Hanken zegt, dat de coöperatie in de lucht zit en dat hij er wel voor voelt. Een bezwaar' is inder daad, dat de boerenbonden dien grond slag niet zullen aanvaarden. 'Men zou gevaar loopeu slechts een klein lichaam te krijgen. Dr. De Ruijter de Wildt merkte op, dat het Weekblad van den Chr. Boe renbond juist den grondslag van de wet van 1876 wilde hebben. li»a heer Jaeobsen beantwoordde de spiekers, en zeide oua,, dat althans in Gelderland de Boerenbonden niet mee gaan met den Ooöp. grondslag. Het Cen traal Bestuur heeft echter altijd op Coö peratie aangestuurd. Veel is echter nog niet bereikt. Vele aankoopveveenigingemt houden nog aan de wet, van 1855, mis schien wel omdat aan de wet. van -1876 vele gebreken kleven. Men mag nu niet,, alle niet-coöperatieve vereenigingen plot seling afsnijdeD. We moeten niet vergeten, dat de omzet reeds reusachtig groot. was. Die commissie tot reorganisatie kon daar om niet anders doen, dan ze deed. Ze is met de meerderheid der landbouwver eenigingen meegegaan. Ze wil den bestaanden toestand voor- loopig bestendigen- Straks kunnen des noods de statuten weer herzien woidrgi, Voorloopig moet de Coöperatie-idee echten' terzijde gesteld worden. De vergadering duurt voort. Telegrafisch Weerbericht. Naar ivaarneniinyen in den mèrif&n van 2-1 Aug. mr.dcycdeeld cbior lief- Kon. Neil. Meteor. Instituut te JJe Rilt Hoogste barometerstand 790 boveta Duitschland. laagste 748.7 te Hemó- sand. Verwachting tot den avond van 25Aug. 'Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Westelijken wind. Zwa;urbewotlkte lucht mot tijdelijke opklaring. tWaarsciiijnli.jJc eenige regen of onweer. Weinig verande ring v;ui temperatuur. ROTTERDAM. Het hedennacht naar Londen vertrokken stoomschip „Pulax" is hedenmorgen 5 uur nabij het lichtschip „Maas" getorpedeerd. Alle opvarenden zijn in de booten ontkomen en aan den Hoek van Holland geland. Nader vernemen wij, dat do „Pelox" door een Duitsc-h'- duik', boot in den grond is geboord. DEN HAAG. Naar wij vernemen is de heer G. J. Staal, secretaris-generaal aan het Departement van Koloniën, benoemd tot gouverneur van Suriname. LONDEN: (Off.) Een luchtschip be vond zich even voor middernacht langs de Oostkust van Engeland en wierp ©en aantal bommen zonder evenwel scha de aan te richtenook weiden geen slachtoffers gemaakt. Het luchtschip huw de na een uur naar Zèc terug. GOES. Reorganisatie Centraal Ik-stuur Het resultaat der besprekingen was, dat de» concept-statuten door de .vergadering aanvaard werden; dat alle ver tegen woo;- digde vereenigiiigen In beginsel besloten toe to treden tot bet gereorganiseerde C. B., en dat als afgevaardigden naar de to houden alg. vergadering voor de vaststelling der statuten met algemeen© instemming benoemd zijn de heeron P. Lindenbergh van Wemeidinge, P. S. van Jol© van Hontenisse en C. Blo-in van Haamstede, resp. uit Z. L. M., Boeren bond en A. H. V. Bulgaren en Franschen. De Bulgaren hebben een mooi - plaat selijke overwinning behaald, doch zij vertellen dit wel ietwat qymisch. Het hoofdkwartier meldt: Aan de Stroema brachten wij den vijf' and den 21sten Augustus een nederlaag toe. Hij redde zich door de Vlucht naar den rechteroever. Het guheel© temen in de omgeving is met lijken van vijaudn-g- bedekt. Wij tokten tot heden meer data 400 lijken, waaronder verscheiden.: van officieren. Wij maakten acht machine-gie werpn buit en een hoevieelheid granaten geweren, artillerie-muteiiaal!, wagens enzj' bovendien vielen ons 190 ongewende get vangemen onder wie 4 officieren, en S'-i gewonde gevangenen in handen. De groote hoeveelheid uitrustingsstukken, die ovtctt het slagveld verspreid' liggen, getuigt vaa do volkomen nederlaag van den vijmud - Een afdeel mg vijandelijke cavalerie, cüV door een handige manoeuvre oinzer ca valerie binnen het bereik van ons in- 'fanterie-vuur werd gelokt, \verd letijerlrjk vernietigd. Verklaringen van .gevangenen bevBsti gen, dat behalve d-e brigade/Brotie r een Engelsch regiment in deze streek ope roerde. "De aanvallen, die de FVanscben sedert tien dagen tegen otnae stellingen ten Zuid-en. ien Westen van het Doiran-'- moer ondernomen hebben zijn volkomen mislukt. Onze troepen begroeven 50 ge sneuvelde TVanschen op den rechter Wardar-oever. Ook 'namen wij een vijan delijke afdeoling gevangen en maakten een machinegeweer buit. DSe Franschen lieten 70 (louden op het terrein ach ter. -,.», „t.-. Van dr. Kuypers „Antirevolutiouaiw Staatkunde met nadere toelicht i ns op. Ons Program" is bij Kok te Kampen de 12<to aflevering verschenen. Met déz*i aflevering begint bet tweede deefde.- toepassing. In een woord vooraf tegt.j de schrijver uit, waarom dit tweecfe deel zich in zijn verloop niet stipt houdt aan de volgorde van ons' Program. Schrrj ver voorspelt dat de voorgestelde herzie ning van ons! 'Program slechts ankelir redactiewijzigingen tot resultaat zal» heb ben. Ook de statuten zulten wordea her zien. Schrijver weet niet of hot, als vrucht hiervan, komen zal tot hereeniging van de nu- gescheiden partijen; doch hij stelt er prijs op te verklaren, dat de splitsing die qjts in 1894 veavh-ekle, niet een volstrekte eisch van den s'and

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 3