dknecht mr Zaterdag III Augustus 1916 ï$6e Jaargang Koe, kke Hit d en een maker. leverancier idsknecht NECHT ERSKNECHT DERS. hildersknecht dknecht EID, DIENSTBODE. ]\'o. 2^ ra. De Groofe Oorlog. Binnenland. Uit de PrftrincNi. Leestafel La-üdtaw en Veeteelt. akersknecht, ts per etuk. KOOP ordweg't Huis „Om". LOOP If. Js. KOPPEJAN te LOOP ORN, 's-Heer-Abts- VREKE, Oostkapelle. raagd VAN OS, Yerseke. mber a 120 Liter per dag. R, De Ruijterstraat, of aankomende CHT E KROO Mz. Veer- lfweg. September AN DAMME, 's-Gra- paarden kan omgaan, E, Graan- en Meelhan- ORSTANJE, Oostsin- lijk gevraagd ENBERG, Rilland gevraagd een JOB DE BRUIJNE, 62, Goes. October DOMMISSE, October MEIJERS, Olmeveld, R VEEN, Wijngaard- t tegen 1 November Langekerkstraat C41, Nov. a. s. Uitgave van ée Naam], Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: iANQE VORSTSTRAAT £?S. Bureau te Middelburg: P61HIIA F. P. DHUy - L. BURG. Drukkers: itesterfaaan Le CoiRfre - Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERK^-ÜAt Abonnementsprijs Per B maanden fr. p. post. f l.&S Losse nummersI.OS Prijs der Adverfentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 1® at B-maal plaatsing wordt 2-maal berekend Bij abounement voordeeligc voorwaarden,, Familieberichten van 110 regels f I. iedere regel meer 10 ct. jjiMTIII Rijksmiddelen. Ooi de maand Juli bracht weder een helajsgrïke rerhooging der opbrengst in vergelijking met Juli van het vorige jaar. Het verschilt bijna drie miljoen. Het verschil tusschen de opbrengst van het tijdvak JanuariJuli in dit jaar eu dat in 't vorige bedraagt ruim 28 miljoen. En wat de afzonderlijke rubrieken aan gaat, de directe belastingen waren 6 tan gunstiger, de invoerrechten 4 ton «hooger, de accijnzen elf ton meerder, de indirecte, belastingen 2 ton ruimer, de domeinen 3 ton naar boven, de gouden- en zilver werken gingen evenzeer vooruit; alleen de loodsgelden bleven slecht, slechter nog zelfs dan in Juli 1915, gelijk te verwach ten was. Let men op de details van elk dezer rubrieken, dan blijkt dat rle personeele belasting meer dan een lialve ton meer opbracht; do inkomstenbelasting het over de 2 miljoen bracht, tegenover nog geen anderhalf miljoen in Juli 1915 met de bedrijfsbelasting sa^nen; de suikeraccijns ruim anderhalf miljoen boven die van Juli 1915 uitsteekt, ook do overige ac cijnzen in opbrengst stegen, met uitzonde ring slechts van 't gedistilleerd dat melt| ruim 5 ton 'is achteruitgegaan. Ook de successierechten verminderden met 4 ton, waartegenover echter hoogere opbloei staan van de zegelrechten die 208 dui zend gulden meer opbrachten, de registra tierechten die 345 duizend gulden vooruit' gingen en de hypotheekrechten die een accres van 39 duizend gulden opleverden. Onze totaal-indruk, de omstandigheden in aanmerking genomen, is gunstig. Beknopt overzicht van den toestand. Als wij na een onderbreking van een paar dagen onze overzichtelijke beschou wingen weer ten beste geven, wil dit niet zeggen, dat er thans belangrijk nieuws van de fronten te melden valt. Noch in het Oosten, noch in het Wes ten heeft zich eenig feit van beteekenis voorgedaan, dat stof voor bespiegelingen ih zich heeft. Alleen op liet Sommegebied viel nog eenige actie op te merken, doch de re sultaten beteekenden niet veel. De Franschen zwegen als moffen en de Engelsehen maakten van hun kant alleen van enkele loopgraven-successc|oj melding. Alleen de felle artillerie- en infanterie- actie in de buurt van het 'La Bassée- kanaal wijst op de mogelijkheid van een nieuwe onderneming van de Entente. En wat gebeurde in het Oosten, of liever wat gebeurde er niet? De centralen houden het in hun nieu we stellingen, ondanks de .gevaren, die hen op verschillende punten bedreigen, niet alleen uit en houden den vijand, tegen, maar gaan zelfs tot tegenaanvallen over. De Duitsche en Oostenrijksche le- •gerberichten spreken echter nog van hef tige en liardnekkige aanvallen der Rus sen, die volkomen afgeslagen zouden zijn. Bij de Roemeensche grens wisten de centralen echter een bergje te bezetten. De Italianen hebben geen nieuwe vor deringen kunnen maken. En, het spreekt wel vanzelf, met ei ken dag, die voor hen zonder doorzetting van hun offensief verloren gaat, vermin dert de kans, dat zij de vruchteh van hun verrassende krachtsontwikkeling zul len plukken. De poort van den weg naar Triest is geopend, maar-,de weg zelf is nauwelijks begaanbaar. Calculo-mar.ie. In hun zucht te berekenen, wanneer eindelijk de vurig verwachte vrede zal komen, verdiepen de Fransche dagbla den zich in de onwaarschijnlijke com binaties van geboorte- en sterfte-data. Zoo heeft men nu uitgevonden, dat, als men de jaartallen neemt van do geboorte en de troonsbestijging der bei de keizers Wilhelm 11 en Franz Joseph, en daarbij voegt bet getal hunner rc- geeringsjaren én hun onderdon*, men precies liet cijfer 3832 krijgt, het dubbele van 1916. Wanneer mlen au de eerste cijfers' van dit getal bij elkaar telt, krijgt men 9 en 1 is 10, dus zal in de tiende maand van het jaar 1918 de vrede gesloten worden. De juiste datum, verkrijgt men door het optellen van alle cijfers1- en 9 en 1 en 6 is 17. Dus op den 17den October 1916 is het vrede. De „Köliiische Xoitimg" merkt hierbij op, dat men precies hetzelfde resultaat krijgt door' de operatic toe ts .passen op den Franschen President, 'den Engelschen koning «i de* Russiscben Czaar. Poin- caré is bijvoorbeeld geboren in 1880, tot president verkozen in 1913, regeert se dert 3 jaren en ja 56 jaar oud. 1860 en 1913 en 3 en 56 is 3832. De lozer moge hot zelf probeeren met do beide potentaten en bij 'da andere heorschers der oorlogvoerende mogend- beden. Alleen bij den koning Van Mon tenegro komt hel niet uit. Caneuur en postdiefstal. Het dagblad, de Temps meldt, dat de volontair bij die posterijen Leon Bat- rand Capéra.n to Pontavlier, tot Vijf jaar gevangenisstraf is veroordeeld, omdat hij op heterdaad betrapt werd, toen hij brie ven Verbrandde, die hem ter censuiu' ge geven waren. Wij achten deze gevangenisstraf niet te hoog voor leon dergelijke daad. En wij hopen, dat zij afschrikwekkend zal werkten, want yan alle zijden hoort men klachten ovter geldsommen, d'ie uit ge censureerde brieven verdwijnen. Dat Re ambtenaren met de censuur belast, veel al goede sier maken en buitensporig ver kwistend lteven, is een verschijnsel, dat dikwijls genoteg gesignaleerd is. Korte Oorlogsberichten. Men schrijft aan de „Kölnische Volkszeitung", dat men op den verjaar dag van Keizer Frans Jozef (gisteren word hij 86 jaar) ook in D'uitschland zeker wel hot Oostenrijksche Volkslied zal zingen, maar dat het dan noolig is den aanhef te zingen, zooals hij in Oostenrijk officiéél klinkt, en die is Gott erhalte, Ooit Ijeschütze Unsem Kaiser, umser Land en h>V„„Gott er hal te Franz, don Kai ser", gelijk liet oudtijds was. Luxemburg wordt thans door Roe menie van meel voorzien. De eerste zending is reeds aangekomen. Do burgemeester van de Duitsche grensgemeente Frasselt bij Cranenburg is op do ©endenjacht door een hem ver gezellend jachtgenoot .getroffen en on middellijk .gedood. De vriend van dein burgemeester wilde op een eend schie ten, toen de burgemeester opstond on in het achterhoofd werd getroffen. Een zekere mejuffrouw Thekla van Düsseldorf, die te Koblenz is over leden, beeft <een millioen 'Mark voor liefdadige doeleinden vermaakt. Eenige kerken, ziekenhuizen, gemeente lijke instellingen en seminaries zijn be dacht. Generaal Smuts liet weten, dat hij van de malaria was hersteld. De Engolsche Tommie's hebben verleden jaar voor 2 millioen pond st. aan jam opgegeten. Uit Budcl wordt gemeld, dat thans de electrisehe stroom door do grensaf- sluiting wordt gevoerd. Een Rus was op zijn vlucht te Lonunel door den draad gedood. Te beginnen met Maandag zijn, in Groot-Berlijn per hoofd 60 gram boter en 30 grain margarine beschikbaar. Een voor Verdun commande,erend Fransch generaal, heeft in een loopgraaf overblijfselen uit den Keltiscli-Roniein- schen tijd van do stad gevonden. Uit verschillende gevonden opschriften meent hij te kunnen besluiten, dat do oor spronkelijke naam van Verdun Firdun. luidde. Dit „Fir" is' de stam van het Latijnsche firmus; „diui" beteekent in de Keltische taal berg of heuvel. Verdun zou dus bete'ekenen „Heuvel van stand vastigheid." In China zijn de lijfstraffen opge heven Wanneer een beschuldigde in hoo ger beroep wil gaan, mag niet dadelijk de doodstraf toegepast worden. Te Berlijn zijn per trein 50.000 eenden aangekomen. Waar ze vandaan komen weet niemand. Dat is een re- geeringsgeheim. Gistellen liepen to Bremen geruch ten, dat die handelsduikboot Deutschland! was teruggekeerd. De Köln. Zeitung ont kent dit échter. -—.Er loopen Weer geruchten over: een ministercrisis1 in Italië. De oogst in Duitschland moet dit maal veel beter zijn dan in de laatste vredesjaren. De broodrantsoenen zullen verhoogd kunnlen worden. Er zijn we'er 2 vliegtuigen en 4 Zeppelins in Westelijke richting gegaan. Naar Engeland dus Donderdagavond is leen duikboot door eten Zweedsehen kruiser in den grond gehoord. Kapitein-luitenant Walter Forstmann commandant van een onderzeeër heeft de orde „Pour le mérite" ontvangen voor zijn schitterende successen in den ondcrzeeërsoorlog. Forstmann heeft tot dusverre niet minder dan 100 vijandelijke schepen met een totalen tonneninhoud van 260.000 ton, waaronder meerdere oorlogsschepen, in den grond geboord. De Weensehe bladen wijden aan keizer Frans Jozef bij gelegenheid van zijn 86sten verjaardag geestdriftige feest artikelen, waarin zij den -verheven per soon van den doorluchtigen monarch als een lichtend voorbeeld van ijzeren wilskracht, onbuigzame plichtsbetrach ting, van juist inzicht, en rechtvaardig heid huldigen. Zij wijzen op de -volko men overgave van de volken van Oos- lonrijk-IIongarije aan de heilige (II) zaak, waar zij voor strijden, en pp liet on wankelbaar vertrouwen op een roemrijk eindresultaat. Onze graanschepen. 'Naar het „Hbld." verneemt, zullen onze graanschepen, die nu al zes a acht we ken in Engeland worden vastgehouden, heden verlof krijgen de reis voort te zotten. Het blad verneemt, dat in twee schepen de lading is gaan broeien, n.l. in de „Larenberg" van de firma Vinko en Co. en in een boot van de firma Van Hengel. Gebrek aan rogge heerscht in Drente. In verschillende ge meenten zijn de voorraden opgebruikt. De Eerste Kamer heeft de distributiewet, het 20 millioen- ontwerp en de wet op de crisisuitgaven z. h. s. aangenomen en is tot nadere bijeenroéping uiteengegaan. Bij K. B. zijn benoemd bij het reserve-personeel der landmacht hij hun tegenwoordig korps tot reserve-tweede- 1 ui tenant de vaandrigs L. J. M. v. Brug gen, jhr. W. de Savomin Lobman, li. Groene veld C. Melse, F. W. J. Boudier, A. F. van Lamoen, A. C. Fortgens, O. v. Bruggen en A. F. 1VL in 't Veld, allen van het 14e regiment infanterie); J. C. Dekker, J. Stout, G. P. Luden en M. v. d. Velden, alten van het 3e reg. infanterie. Middelburg. De politie hield hier gis teren twee knapen van 6 en 7 jaar oud aan, die deze week van een in de Ilelm s.taanden bodewagen een gouden horloge wegnamen. Is liet reeds diep treurig, dat twee zulke jeugdige kinderen zich aan andermans goed vergrijpen, nog treuriger is het, dat er menschen gevonden wor den, die van zulke jongens .een waar devol- voorwerp koopen. Dit is thans geschied door een winkelier, die f 7 voor liet horloge betaalde. De knapen kochten snuisterijen en snoep en had den bij hun aanhouding reeds vijf gul den opgemaakt, zij werden na een flink standje heengezonden. Tegen den win kelier hadden de diefjes gezegd, dat zij het horloge gevonden hadden. Zij be hoorden tot dezelfde club jongens, die kort geleden zich ook aan diefstal schul dig maakten. Het was gisterenavond weder bij zonder druk op het Molenwater waar het Middelburgsch muziekkorps een uit voering gaf. Geen stoel was 'onbezet en vele honderden stonden of liepen van de muziek te genieten. Maandagavond geeft hot korps weder een uitvoering op het Molenwater. Goes. Hteden, Zaterdagmorgen, te 9i/o uur is de 77-jarieje arbeider J. Geene, die leen paar 'uren te voren gezond en wel naar zijn werk was gegaan, in den tuin van den hteer notaris Pilaar, waar hij werkzaam was, dood gevonden. Zoo werd hiet leven van dezen arbeidzamen, godvruchtigen man haastig afgesneden. In verband met het bij den land bouwer Scheele plaats gehad hebbendé ongeluk, door het op hol slaan van paarden voor don graanmaaier, deelt men ons nog mede, dat de knecht J. K. niet op de machine zat, doch bezig was met het smeren van de machine, indien de man er op gezeten liad, zou hij de paarden allicht in bedwang hebben kun nen houden. Colijnsplaat Tot Vader en Moeder in bet eerdaags te openen diaconie- armhuis der Ned. Herv. Gem. alhier, zijn benoemd dhr. C. P. Raamsdonk'en echtgenoot© van Ylissingen en zulks met ingang van 1 Oct. a.s. Er waren 13 sollicitanten. Zaamslag. Hedenmorgen te half drie uur werd dooi" Ihtet inslaan vari den blik sem die Ia.ndbouwschuur van den heer A. de Faifter geheel in de asch gelegd. Drie paarden, de opbrengst van 8 ge- metten gerst, L gemet rogge en 2 geme ten vlas, leen partij gedorschen haver, en tarwe en de landbouwgereedschap pen zijn verbrand. Er kon niets gered worden. Verzekering dekt de schade. Terneuzen. Gisteren vergaderde do Ge meenteraad. Bij de opening der vergade ring waren afwezig de heeren Dees en Lensen wegens uitstedigheid, dhr. Donze wegens ziekte en dhr. Waalkens zonder kennisgeving. Bij de ingekomen stukken waren vele missives van Ged. Staten betreffend© goedkeuring van schoolgeld-kohieren en raadsbesluiten; ook werd onder de in gekomen stukken een adres aangetroffen van de Vereeniging tot verbetering der Volkshuisvesting, met het verzoek terug te komen op een in de vorige vergadering genomen besluit. Voorts was aan de orde do vaststelling der rekening van het bestuur der brand weer over 1915, waaromtrent z. h. s. besloten werd deze goed te keuren. Punt 4, een voorstel om óver te gaan tot verpachting van gemeentegrond, werd goedgekeurd. Goedgevonden werd het voorstel, dat een overeenkomst bevatte om aan te sluiten aan het gemeente- riool. Hierop stelt de voorzitter aan de orde do behandeling van een concept-veror dening regelende de jaarwedden van de dienaren der politie. De voorzitter vroeg of in het algemeen iets was op te merken, van welke ge legenheid door een tweetal heeren ge bruik werd gemaakt. Dhr. Nolso.n wensch- te op te merken, dat hij in al de ver ordeningen regelende de jaarwedden een opklimming tot 15 jaren zou wensehen aan te brengen. Dhr. Dl Scheele en De Jager zouden dezen termijn tot 18 jaren willen zien verlengd, d.w.z. dat'pas na 18 dienstjaren het maximum kon worden bereikt. Na nog eenige bespreking verkreeg het voorstol-IX Scheele geen voldoenden steun, waardoor het verviel en werd z. h. s. het voorstel-Nolson aangenomen, n.l. dat het maximum na 15 jaren kon worden bereikt. Al dadelijk werd in dien geest art. 1 van het concept voor de jaarwedde van den inspecteur van politie gewijzigd en daarna art. 2, regelende de jaarwedden van de agenten evenzoo. Bepaald .werd, dat de maximumjaar- Wedde van den inspecteur van politie zou bedragen f1400, en die van de agen ten van politie f900; voorts f25 voor het bezit van 't diploma en f25 voor het gebruik van een eigen rijwiel te Sluis kil. Daarop werd de verordening, vastge steld betreffende de jaar wed deregeling Gier onderwijzers. En de hoofden èn de onderwijzers werden f 150 in hun jaar- Wedde verhoogd, terwijl nog andere gun stige bepalingen opgenomen zijn, die medie hun positie verbeterden. Op de jaarwedde- regeling van de onderwijzers volgde 'die van de arbeiders in vasten dienst. Even als voor de beide voorgaande catego rieën werd ook voor dezen het maxi mum vastgesteld en met 15 dienstjaren te bereiken. Het maximum voor de vak arbeiders is vastgesteld op f800 en voor de overige arbeiders op f 700. Dit was voor hen een aanmerkelijke verbetering en zelfs nog boven het voorstel van B. en W'. In gelijken geest als bovenvermeld is ook do jaarwedderegeling aangenomen voor het personeel ter secretarie. Bij vroe gere besprekingen kwam het nog wel eens voor, dat deze heeren de zwarte schapen schenen te zijn, doch in de ver gadering van lieden liep het zonder eenige tegenmurmureering ia! Er zouden ook hier 15 jaren moeten verloopen aleer; liet maximum bereikt werd, in overeen stemming met het oanvankelijk aange nomen beginsel. Yoor den gemeentebouw meester bepaalde men het maximum op f 1500, een verbetering voor dezen amb tenaar die inderdaad verdiend is. Be treffende den bode werd een gelijke re geling getroffen, doch zóó, dat voor de zen functionairis het maximum is be paald op f 850. Met betrekking tot den ambtenaar Koese is het voorstel aange nomen, dat voor dezen een regeling zal gemaakt worden na afloop van den mo bilisatie-toestand. Hiermede was de Baad gekomen aan punt 12 der agenda, n.l. de vaststelling der rekening van het dienstjaar 1915. De voorzitter gaf enkele inlichtingen omtrent vragen welke de commissie tot nazien der rekening had gesteld. Met dank aan de commissie voor de genomen moei te is z. h. s. besloten de rekening vast te stellen op het in de stukken ver melde bedrag van ontvangsten om uit gaven. Het gevraagde crediet van f456 tooc liet aanbrengen en regelen der vuilaished ging werd toegestaan, doch op voorstel van den heer v. Hasselt voor niet langer dan het tijdstip, waarop in 'die buurt do begraafplaats wordt in gebruik ge stold. Een tweetal verzoeken om a-fwijJcinfl van art. 10 dor bouwverordening /jjj» toegestaan, terwijl het verzoek van dem heer Wiekhorst om een stuk van de brand gang te teeren werd afgewezen. Een voor stel van de bouwcommissie inzake de ver betering der gemeentehaven werd nog aangehouden. De gevoelens waren ver deeld of men den toestand zoo zou la ten, dan wel de haven te dempen. Wij veronderstellen, dat de Raad b» nader inzien nog wel tot de verbetering zal overgaan. Het was ditmaal een zeer vruchtbare vergadering en zal zeker bijdragen tot meerdere belangstelling in de gemeente zaken. Een reeds twee jaren hangende, kwestie is nu tot een goed einde ge bracht, en is de jaarwedderegeling voor het meerendeel der ambtenaren voor een paar jaren van de baan en kunnen zij hun voorraad zegels een tijdlang bewaren of overdoen aan hun lotgenooten in an dere gemeenten. De Jonge Garde maakt opgang. En dat verwondert ons niets, want de in houd van dit „Weekblad voor Jongelie den van Chr. Huize" is zóó aantrekkelijk, dat de twee eerste nummers wel vete vrienden en vriendinnen moest makeM. Thans is no. 3 reeds verschenen. Al weer serieus werk, enin den goe den toon. Dit is 't voornaamste, voor jong» 'menschen moet men andere schrijven dan voor volwassenen. Johanna Breevoort heeft voor dit num mer een mooi gedicht gemaakt„Op Jonge Garde". Het eerste couplet luidt aldus Wij zijn de Jonge Garde Aan 's Heeren dienst gewijdl Recruten van het leger, Dat onzen God belijdt! Wij willen need'rig vragen, Wat ons Gods Woord gebiedt; Straks 's Heeren Naam belijden Wij schuwen ons Hem niet! De rubriek „Van week tot weeik" geeft een gezelligen kroniek, Brouwer vertelt op .eenige wijze kerkgeschiedenis, .Tan Historicus behandelt „Yaderlandsche Ge schiedenis". Johanna Breevoort en „Keu velaar" hebben zich ook reeds vrienden gemaakt met hun onderhoudende opstel len. De foto's zijn weer mooi. De voor plaat „De gezusters" is zeer fraaï. In welke huisgezinnen komt „Do Jonge Garde" nog niet? Men teekenö toch spoe dig in! Ned. Pomologischs Vereeniging. Nog een enkel woord over de goed geslaagde excursie van de Pom oiogen door Zuid-Beveland. Nadat genoten -en geleerd was in de door den heer P. Oele te Goes beheerde beplantingen onder Oudelande, arriveerde het gezelschap in den schoonen boom gaard van de Zeeuwsche Fruitteelt-Maat schappij, van welken wij gisteren reed» een korte beschrijving gaven. Waai' enkele deelnemers het gezelschap spoedig zou den verlaten, sprak de voorzitter van de N. P. V., jhr. De Jong van Beek en Donk daar reeds een woord tot besluit. Hij herinnerde er aan, dat men op een stukje vaderland stond, waaraan mei trots gedacht mag worden, immers ve len van de allerbesten onder ons zijn. Zeeuwen geweest. „Maar, zeide hij, ook het tegenwoor dige geslacht verdient een woord van hulde voor de energie, waarmede het de belangen van de provincie in 'tal- gemeen en de fruitteelt in het bijzonder bevordert. Vooral zij hulde gebracht aan den voorzitter en den secretaris, en het geheele bestuur van de afd. Zuid-Beveland onzer Yer. Mogen de pogingen door den burgemeester van Goes aangewend om do fruitteelt nog meer tot bloei te bren gen, met succes bekroond worden. Bloeïe de fruitteelt van Zuid-Beveland I" Na een rondwandeling werden de rij tuigen weer opgezocht en vertrokken allen naar Goes. We hoorden van verschillende deel nemers, dal de belangwekkende tocht veel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1