aJ veranderd, en de oorlogskaart volgens dedgon van den kanselier von Bethmana- HoMweg, vVijzigt zich voortdurend. In bet oosten is ze gewijzigd en ook in het westen toont zie die neiging. Sinds Juni Juli breken de Duitsche linies op al le fronten Oe nieuwe oogst in Duitschland. in het algemeen stemmen do berichten daarin overeen, dat de nieuwe oogst in Duitschland zeer rijk zal zijn, en ónze oostelijke naburen zien met ongeduld den dag tegemoet, dat de rantsoenen wat mim der krap zullen worden toegemeten. Wat aardappelen betreft, heerscht er reeds een aoodanige overvloed, dat ze weder als veevoeder kunnen worden gebruikt, het geen natuurlijkerwijze weder zijn invloed zal hebben op de vleeschvoorraden. Er is ÏJQ. de beide afgeloopen oorlogsjaren ge noeg ervaring opgedaan en allengs zullen alle moeilijkheden bij de verdeeling ver d wijnen. Do waarde van den nieuwen oogst wordt volgens de ,,Yoss. Zeitung" aldus geschat Aardappelen Rogge 'thrwe Gerst Havel-. Hooi Totaai 5468 millioen Mark. 2293 1129 863 2621 3498 15872 millio.cn Mark. Jlerbij zijn als basis genomen de thans geldende marktprijzen. Wanneer men hiermede vergelijkt do waarde van den export uit Duitschland in 1913, zijnde .11 milliard, de opbrengst der steenkolenmijnen, zijnde 2 milliard en de bruto ontvangsten der spoorwegen, zijn de 31/2 milliard, dan ziet men, dat de opbrengst van den tegen woo rdi gen oogst ongeveer zoo groot is als die dezer drie bronnen van inkomsten in het laatste vredesjaar tezamen. Het lot der burgergevangenen. Anton Conrad, eigenaar van het land goed Althof in Memel (Oost-Pruisen) werd den Ssten Maart 1915 bij een overval der Russen gevangen genomen en naar Rusland gevoerd. Zijn wedervaren is een enkel relaas van mishandelingen en ont beringen. Den 12den Mei 1916 werd hij uitgewisseld tegen Russische krijgsgevan genen. Wij ontlcenen enkele bijzonderhe den omtrent zijn gevangenschap aan de „Vossische Zeitung" van Zondag 13 Augustus 1.1. De man, die over de vijftig is, werd met nog zestig anderen, meest vrouwen en kinderen, eerst vijf dagen lang door de Kozakken Rusland ingejaagd. Bij Schauli bereikten zij den spoorweg. Daar weiden zij in een beestenwagen gepropt, waarin zij 14 dagen opgesloten bleven. Af en toe kregen zij wat brood te eten. Den 2den kwamen zij té Simsbirsk aan; onderweg waren reeds velen gestorven, maar hier stierven 'de menschen bij massa's. Van 33C0 moesten 1300 worden begraven in negen ïnaandenAltijd water en brood, ongedierte, onvoldoende ruimte, de grootst mogelijke vuilheid. Toen het bericht van de uitwisseling van Conrad aankwam, begon men met 'hem naar de strafgevangenis te brengen, te ontkleeden, en van alles te beroo- ven, wat hij nog bij zich had. Toen reisde hij geketend en geboeid met nog 60 arrestanten over Moskou en Peters- burg naar Haparonda. Dergelijke arrestan ten-renvooien reizen heel langzaam en in elke stad, waai- zij oponthoud hadden, marcheerden zij naar de enge, koude en donkere cel van de strafgevangenis. Zoo-deerde Conrad op zijn dertigdaag- sche tocht al deze gruwelijke kerkerholen van het Russische Rijk kennen. [Men vraagt zich tevergeefs af: wat heeft het voor nut de burgergevangenen zoo slecht te behandelen? Engeland verlangt naar vrede? f n de Avondpost vinden wij on der don titel „Waar gaan wij heen" eene beschouwing over de vrediesgeruchtan in Engeland, waaruit blijkt, dat .eindelijk ook dit land den oorlog meer dan moede is. En Manchester hebben protestvergade ringen en arbeiders-optochten plaats ge hald en botsingen met de politie zijn niet uitgebleven. Daar komt bij, dat het volk ra Engeland eigenlijk niet recht weet, waarvoor het strijdt. Men begrijpt jyel, dat het er om gaat, een lastigen concur rent kwijlt te raken, of althans zoo veel mogelijk schade toe te brengen, maar dit veroorzaakt. Weinig geestdrift. De Engel- eche Regecring zoekt .het volk öp .alle mogelijke manieren tot volhouden te prik kelen o.a. door protestvergadteringen in Kakt de veroordeeling van kapitein Fry- att Maar het offensief in het Westen eischt zoo talrijke offers en brengt zoo •weinig terreinwinst, dat overal die vraag steeds luider wordt „Waarom?" De Bei ge», (die in Engeland' verblijf houden, ko men er openlijk voor uit, dat ze zich als uitgeknepen citroenen beschouwen, die zich voor andermans belangen heb ben opgeofferd. Ja, maar, voor wiens be langen dan? Men blijft doorvechten, maar men snakt Haar vrede. 0e Kanaal-tunnel. Zooals bekend is, hebben de Franschen Daar den bouw van een kanaal-tunnel sinlds tientallen van jaren met bijjzondéren cjver verlangd en juist dfeze ijver was bet, die dte Engelschen met groot wan- trouwen vervulde tégen de daarmee ver- bomden politieke plannen van Frankrijk. Het is nu niet zonder belang, uit een reiki die Yves Guyot voor korten tijd be I.aaiden hield en die de Figaro weer geeft, Ie vernemen, dal reeds iu liet jaar 1876 een volkomen afgewerkt ontwerp verdrag over den bouw van een Kanaal tunnel tusschen Üe beide .staten gereed lag, zoodat Guyot zeggen kon, dat de toenmalige ontwerpen thans slechts be hoefden te worden onderteckend, om den bouw dadelijk te kunnen beginnen. Op Franschen aandrang had zich in het jaar 1874 icon Engelsch-Fransche commissie gevormd, die. zich spoedig daarop tot een maatschappij ontwikkelde, welke haar zetel in Frankrijk had. Deze maatschappij kreeg bij' oen Fransche wet van den 2en Augustus 1875 het recht, vanuit een nog nader te bejualen pimt van de Fransche kust een onderaardschen spoorweg naar Engeland aan te leggen, en ontving te vens tie opdracht het ontwerp van zulk een tunnel-bouw op schrift te brengén. Deze maatschappij, welker leden thans voor hot meercndeel gestorven zijn, stel de toen een ingrijpend onderzoek in aan de Fransche. kust, ondernam gravingen en boringen en groef zelfs een gang 16)9 Meter in den grond, om de draagkracht van het land te loeren kennen, en te onderzoeken, of het gesteente voor den tunnel-bouw geschikt was. Op grond van deze onderzoekingen stel de izij dan in het jaar 1876 het gevraag de ontwerp-verdrag samen, en daar dit ontwerp mot de er bij behoorende plan nen en berekeningen nog aanwezig is, zeidc. Guyot, dat de tunnel iederen dag kon worden begonnen, wanneer Enge land ter onderteekening van het reeds lang klaar liggend verdrag bereid was. Pot en ketel Wij lezen iu de „Kölnische Zeitung" De Fransche „cultuur-schenkers" nemen nu aan den door de Engelschen uitge vonden honger-veldtocht deel op hun eigen manier. Zij hebben gepoogd den oogst in Vlaan deren. door bran-l hommen te vernietigen. Succes hebben zij daarmee niet gehad, maar zij hebben weer eenige bewoners, gevangenen en ook oen paar Duitsche soldaten van het leven berooft!. "Daar de militaire doelloosheid van zulke schanddaden voor de hand ligt, zou men bijna vermoeden, dat de Franschen hun onmachtige woede over het feit, dat zij aan het front niet verder komen, bot vieren aan de kolenvelden. Zij waren, naar 'bekend is, degenen, die don D>uit- schers zulke aanvallen op den oogst toeschreven. Koning en knaap. Koning George bezocht deze week hel Westfront en werd door Franschen en Engelschen, Belgen cn Ui tl anders geest driftig toegejuicht. Bij zijn terugkeer ont moette hij een groo» aantal Tommies met slechts een paai- officieren, die spontaan oen hartelijk gejuich aanhieven. Onder de verzamelde soldaten was een bataljon Northamptons met hun kleinen mascotta, een 12-jarigen Belgischen knaap Joseph Lefèvne, dien de 'Northamptons bij hun regiment haddén ingedeeld. De 'kleine Joseph is de /0011 van een Belgisch soldaat, die in liet .begin yan den oorlog gewond door de Uuitschers gevangen was genomen. Zijn moeder was door de Duitsche troepen vermoord. E11- golseho soldaten hadden den jongen hij Ypoiend zwervend gevonden. Sinds vele maanden is hij bij de Northampton» die hem een Khaki-uniform gaven en hem tot „korporaal" bevorderden. Toen de koning de Nortkamptons na derden schoven zij den kleinen Joseph naar voren. Eindelijk heb ik mijn jongsten soldaat gevonden, sprak de koning, hoe oud ben je? waarop een stoer soldaat, die den knaap onder zijn persoonlijke hoede had zoi: Met ,uw verlof, majesteit, hij ver- stat niet veel Engelseh. We loeren hot hem wel, maai- hij spreekt beter Fransch. De koning vroeg den knaap toen in 'tFransch: „Ben je graag soldaat?" „Oui, monsieiu- Je roi, antwoordde de jongen. En zou je, als- je groot bent, nog soldaat willen zijn? Ah, maïs oui, Sire. Je désire com- battre }os Roches. (-'). Je hebt het al ver gebracht, zei do koning. Als je nu al korporaal bent, zul je wel' gauw generaal zijn. Hij sprak toen de hoop uit, dat ide Northamptons den jongen niet naar de gevaarlijke plekken zouden brengen, waar op een van de soldaten antwoordde „Hij wil wel' overal naar toe. maar dat willen w-ij niet. Als we in de loopgraven zijn, laten we hem altijd bij 't transport achter." De koning ontmoette nog duizenden Anzacs die hem een uitbundige ovatie brachten. Een brigade Australiërs, die tiit don slag terugkeerden en, ofschoon er hardnekkig gevochten was, onder vroolijk gezang en fluitend naar hun kamp trokken, fnaakte plotseling halt, toen zij hoorde, dat do koning naderde, en liet hem onder daverende toejuichin gen passeeren. Ja, mijnheer de Koning. (-) 0 ja koning, ik verlang er naar om met do Duitscbers te vechten. Korte Oorlogsberichten. Uit de Noordelijks- Duitsche pro vinciën zijn vele Hollandscbe gezinnen naar ons land teruggekeerd. Evangelist Bakker heeft zijn werk te Recklinghau sen daarom gestaakt. De voorzitter van de commissie uit het Engelschle Lagerhuis voor aanleg Ka naaltunnel, (hetoft een brief gericht tot den eerste-minister, waarin hiji het be lang bepleit van biet onmiddellijk mi den oorlog aanleggen van den tunnel. De Franschen zijn bereid hel werk ornnid dellijk ter hand tw nemen. In de Borlijiische centrale m;trktha! weid gisteren de 5de straatkeuken vooi goedkoop volksvoedstel geopend. Jteze keuken is de grootste van de tot dusver opgerichte en bevat 80 ketels, ieder voor (509 liter voedsel. F. e n luchtgevecht. Een Oosten rijksch bericht uit Italië meldt: Eergister- ochtend hebben 7 Fransche vechtvliegtui- gen, onder dekking van vijandelijke tor- peiobooten en moturboote i, die in volle zee bleven, een aanval gedaan op Triest. Eenige onzer vliegtuigen stegen op. 0111 den vijand te verjagen en luitenant ter zee Banfield wist in een luchtgevecht een vijandelijk vliegtuig midden in de Golf van Triest tot dalen te dwingen. Daarop vervolgde Banfield een tweede vliegtuig en bracht het in een luchtge vecht bij Mirainare ten val. De inzittenden waren dood. Het geheol vernielde vlieg tuig S. B. A. 308 is door ons geborgen Een jong lersrh scheikundige heeft een belangrijke ontdekking gedaan, ba- treffende het bereiden van aniline verf stoffen. Be Aegeering heeft, hot procédé aangekocht en betaalt jaarlijks 26 )0. Wijl de uitvinder nog minderjarig is, wordt het geld bij een bank voor hem gestort. 870 Fransche families bobben vijf oi meer zoons aan het front. Een weduwe van 70 jaar oud, heeft 9 zoons ion 3 schoonzoons onder de wapjenen en een andere 8 zoons ten 3 schoonzoons. Van een .weduwe die 19 kinderen had van wie 14 (nog lerten zijn er 11 gemobiliseerd. 2 gewond. Een familie met 17 kinde ren, van wie 14 in teven, zijn 11 zoons gemobiliseerd. Twintig gezinnen leverden samen 202 soldaten. Be Roemeensche gezant te Kom- stantinopel, jiie gedurende 6 weken met verlof afwezig was, 'keerde terug mei een Balkantrein. De bladen geven opzienbarende bij zonderheden over het gevecht te Chen- schiatung. Zij verklaren, dat een Chi ncesch soldaat Japanners aanviel, waarna de eenige Japansche politie beambte naar de kazerne liep 0111 hiertegen te prote steeren; hij werd toen door een Chineesch soldaat doodgeschoten. Vervolgens trok oen Japansche afdoe- ling soldaten naar de kazerne. I>e Chi neezen vuurden en verwondden 17 man, waaronder de onder-luitenant die het be vel voeide. Volgens de bladen bedreigt het Chineesche gepeupel de Japanners, die iu Chenschiatung wonen. Do Duitsche Keizer. Op de doorreis naar het Oostelijk front kwam de Keizer gisteravond in Keulen en bezocht daar opniouw den Dom. In den Dom was de bejaarde domproost Berlage aan wezig. De Keizer bood den proost den arm om hom te ondersteunen, maakte een wandeling door het gebouw en bezocht de schatkamer. Toen de Keizer den Dom verliet werd hij door een dichte menigte met „opgewonden toejuichingen begroet. Bij het vertrek van 's Keizers trein her haalden die toejuichingen zich. Roemenië en Bulgarije. Sei dell 5 dagen is de verstandhouding tus- schen Roemenië en Bulgarije beter gewor den. De bereidwilligheid der Roemeen sche regiering, om de onlangs tot stand gekomen overeenkomst tot ruil van wa ren, snel af t e wikkelen, beeft een gunste gen indruk gemaakt. Bulgarije zal daar door zout en petroleum uit Roemenië krijgen en Roemenië tabak uit Bulga- rij©- Het Italiaansche linieschip „Leo nardo da Vinei" (22.500 ton, in 1911 van stapel geloopen, bemanning 1000 koppen) is door brand aan boord ver gaan. Do brand, in de keukens ontstaan, greep zoo snel om zich heen. dat de kapitein de machinekamers onder water liet zetten en 'trachtte het schip op de kust te laten loopen. Voordat zulks ge lukt was, ontstond een hevige ontplof fing, die het schip deed kantelen. Onge veer 300 opvarenden zouden verdronken zijn. Men hoopt het schip later te kunne® lichten. Voor Stan islau. Het „Berliner Tageblatt" verneemt pit 'hét oorlogspers- kwartier, dat kort vóór de ontruiming van Stanislau door de Oostenrijkers de gevechten bij de Tlumacs hun hoogtepunt bereikten. De terugtocht der troepen door de stad is in de grootste orde voltrok- ken; uren lang togen konvooien paarden en vee door de stad en later infanterie* troepen. Maandagmorgen werden 3009 Russische gevangenen door Stanislau ge transporteerd, die van het station me4 spoorwagens naar het binnenland wer 'den gevoerd. Maandagavond was de ont ruiming van de stad reeds in vollen gang. Do overheid heeft de stad verlaten en voordat de Russen die binnentrokken, waa het grootste gedeelte der bevolking ge vlucht. Eerst Maandagavond om 10 uur heeft het militaire commando de stad verlaten. Van de 40.000 inwoners is nog niet een derde deel achtergebleven. Het particuliere eigendom, met name de groo te voorraden goederen, zijn tijdig wegge voerd. De stad is van gevechten ver séhoond gebleven. Jarig. Heden 18 Augustus wordt Keizer Frans Jozef 86 jaar. Zou hij op dien dag de autonomie (onafhankelijk be stuur) van Oostenrrjksch Polen uitschre ven? Een onrecht door zijn voorvaderen circa anderhalve eeuw geleden gepleegd, zou er mee hersteld zrjn. Uit een brief van een Britsch offi. cier in Mesopotamië, verzonden 25 Juni en gepubliceerd in de „Times" van j.h Dinsdag„Do middelen, hier. om zieken naar het hospitaal over te brengen, ziju schandalig slecht, ja hopeloos. De veld ambulances worden gebruikt als hoepi- taais en behandelen 500 patiënten in plaats van het maximum van 130, waarop zij berekend zijn. De patiënten blijven van 1 tot 3 weken in de ambulances, in plaats van de paar dagen, waarop was gerekend. De veld-ambnlance heeft een derde van haar staf verloren tenge volge van ziekte, terwijl men ons geeu transporten met behoorlijk personeel wil sturen. De patiënten staan veel lijden uit in een ongemakkelijke tent, in plaats van behoorlijk te worden verzorgd in een hos pitaal. Dit doet ons letterlijk koken van woede". Tot de jonge Nederlandsehe geleer- den, wien in den jongsten tijd een pro fessoraat aan de Vlaamsche Universiteit to Gent is aangeboden, behoort, naar wij vernemen, ook dr. J. Clay te- Delft, wien de studiecommissie van de Gent- scho Universiteit een professoraat in do exporimenteele natuurkunde had 'toe-ge dacht. Ür. C-Jay heeft echter dit. aanzoek van de hand gewezen, omdat naar zijn® meening een dergelijk aanbod alleen ino* reelo beteekenis zou heblien. als het van de Belgische regeering uitging. Bmr.8«ianrt, Onze visschers in Engeland Uit Grangemouth in Schotland, hebben eenige Katwijksche visschers, die daar go interneend zijn, aan hun familie in Kat wijk brieven geschreven, welke door een ingezetene van deze visscbersplaats wel willend aap. (het ,,N. v. d. D." ter inzage verstrekt werden. Onze visschers hc-blten het day long niet naar hun zin, zooals uit bun brio ven aan vrouw en kinderen blijkt. Zij mogen niet aan den wal vertoeven, zij mogen zelfs geen victualiën inslaan en krijgen steeds het zelfde rantsoen. Bij het lezen van die brieven komt men tot de conclusie, dat onze Kalwijkers liever in ruw en zwaar weder in open zee zijn, dan in Engeland in een veilige, haven, waar zij naar familie en vaderland ver langen. Schipper Jan Plug, van de ,,IJ. M. 295", schrijft o.a. bet volgende uit Grangemouth, dato 9 Augustus: „Wij hebben eerst 17 dagen in Leith gelegen en toen zijn wij versleept naar hier, maar het is overal niets gedaan hoor. Wij liggen hier mot z'n 21 vaar tuigen, maai' wij mogen kien wal niet. op, alleen op den kant staan, meer niet.' Als je wat noodig hebt, dan lialen, de soldaten liet voor je. Het is eeu zuinige boel aan boord. Het is vandaag ;il negen we ken en je begrijpt wel, dlit het hier dun gaat worden; geen. suiker meer, alles is op. Het is iederen dag boonensoep. Wij verdienen geen cent en dan zitten wij hier ynet die kostelijke 18 last baring; die gaat ook hard achteruit. Wij zouden net nog een nachtje visschen toen wij opgepakt werden. Als het nog een dag of acht is_. zeg je vooruit, maar het is vandaag al drie weken, en wie weet hoe lang Weet wel, dat ik zoo mager als een konijn zal zijn, als ik thuis kom". Eet schapenvleeschl Er zal een proef worden genomen met liet verstrekken van schapenvleesoh aan ons leger. De sociaal-democraten in het leger. Onder dit opschrift schrijft Het V o 1 k dat De Tijd boos is over het optreden Van Sclugip met een Van hoogerhand toe gestane .propagandatoespraak „ten gunst- te van de s. d. mobilisatieclub" in het leger; en 't blad haalt dan het volgen de aan: „Een stap in die richting schijnt in Amsterdam reeds gedaan door het af schaffen van de verjaardagen van liet koninklijke huis. Op 2 Augustus toch kreeg depot VII geen vrij van dienst, alhoewel de dag te voren besteed was aan vruchtelooze pogingen om te gaan baden en aan zangdiemonstratie. 't Ge beurde schijtnt door den minister van oor log niet beschouwd te worden ids ook maar in 't minst strijdende mei de goe de militaire begrippen. Officieel immers is het vormen van 'deze klubs toegestaan de spreker op „Entos" beroept zich dan ook op toestemming van den minister". Veevoederbureau's. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft ingesteld veevoederbu- reau's, welke hunne werkzaamheden uit strekken over de provinciën achter de na volgende plaatsen genoemd., o.a. te 'Rot terdam voor Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland en benoemd tot leden van dat bureau de heeren P. Spierenburg, te Rotterdam; J. J. Poortman, te Scheve ma gen; J. C. Clabbers, te Rotterdam^ A P. H. Derksen, te Rotterdam; Tj. B Kielstxa, te Middelburg; J. van der Koogh, te Mid- delharnis; J. H. van Rede, te Rotterdam; J T. Dielen, te Eindhoven Onrust op Atjeh. De „Tel." verneemt uit Weltevreden: Een bende Atjehers trachtte zich moes ter te maken van 'het tiende militaire bivouac. Sergeant Otten en twee mare chausseee werden gewond. Na een hevig gevecht nam de "bende de vlucht, met achterlating van twee dooden. Onder voorzitterschap van dr. E. J Beumer is gisterente Utrecht de jaarlijkscho vergadering gehouden van den Bond van an!i revolutionaire propa- gandaclubs in Nederianl. Een 18-tal clubs wan* vertegenwoordigd. 1H jaar verslag van dsn secretaris bhev. dat. de svwrkzoaniheden in het aifpeloop;.* jaar voort konden gaan, er bestaan thans 40 clubs. De. heeren W. Vorsdiauv te Katwijk cm .1. de Jii'uyn te Rotterdam weiden als bestuursleden herkom 11 De heer II. Zuidema leidie oen bet-pecking in over propagandaleetuur, iu be: bij zonder „Do Omroeper." Verder worden ondoreeheidene zaken Bespraken op het bondsleven betrekking hebbbende vraar bij vooral nadruk gelegd word. op ver sterking der geldmiddelen van "den bond De secretaris de heer W. V01 niioor, hield voorts een voordracht ave „Een schoone en veel blow-ede toekomt." Post a a n g e li 011 d o n. De slooms cl iepen „Amsteldrjfc' en „Maartensdijk", va.11 New-Vork oude: weg naar Rotterdam, hebben de post to Kirk wall moeten lessen; het stoomschip -,,Me- nado", op de reis van "Batavia naar Rottordam, hééft den tklen dezer de njail te Falmouth moeten ontschep u Te beginnen met 21 dezer zal aan alk: .onderdeden van 'de landmacht gedurende 4 weken, eenmaal per week sdtapenvloesch moeten woiden versteekt. Het benoodigde schapenvl-eesch t««i be hoeve van de .troepen, die uit Ide étappen- slachterijen van vleosch woixleu '.oor zien, moet uit die olarhberijen wmdiaa ontvangen. De rapporten omtient <b> ge liouden proef worden einle September ingewacht. („Avp.") Land- en tuinbouwvorlorcti in 1 het 11 a j a a r. Ten behoeve van de land- eu tuin bauwwerkz;iainheden in het najaar, kaa met uitzondering van de btdrijfisteiders, die g^dureate dat tijdperk reeds -in het genot van bijzonder verlof verkenen door comjiagnies- (t-skadrons-, batterij-, forl-, detachements-) comnuuidanl, u ook verlof worden verleend aan a. de overige bedrijfsleiders (w. o ook liouders van machines, paarden, schut ten, enz., wier bedrijf met dat va.) d n land- en tuinbo-uu geheel samenhangt) aan \iie. wegens overschrijding van de grens van toelaatbare afwezigheid (7 pet.) geen verlof op grond van de .punten 3°.c en 6°. kan wordeai verleend b. fungeerende bedrijfsleiders (\adei 60 jaar en ouder of ziek) e. werkkrachten in land- en tuin. bouw, w.o. ook bedienaar- van maclii nes, schuitenvoerders, pbituetan/i.-iiaiil werksdieden e.d., allen evenwel slechts dan, wanneer zij reeds vóór hua varbLgf onder de wapenen er hun beroep van maakten bij anderen behulpzaam 1e zijn bij de werk/.aanihed-en in den land en tuinbouw in het najaar. Ten aanzien van zoons van land en tuinbouwers 011 van in en uitwoii -ndu knechten, die slechts als werkkracht niet als bediijfsk'ider dienst doen, gelden deze liepalingen als voor tleze categoiieën van personen in L. O. i916 B 103 en 104, vermeld. Bij m<*sdere zoons uit één zelfde gezin komt de oudste zoon in de .eerste plaats in aan- mea-king voor vei'lof. tenzij deze niet in het bedrijf werkzaam is, of' op grond van de behingen van den nuUi.ureo dienst niet in liet genot yan verlo!' kan worden gesteld. Voorts genieten ia don landbouw gedurende het najaar, de werk krachten in de .akkerbouw- en 'gemengde bedrijf de voorkeur boven die iu het \-eehoudersbedrijf In de meeste gevallen zal voor land bouwei-s "met oen verlof van ten hoogsta 14 dagen kmuien wojxlen volstaan Alteen „ten behoeve van groote lx-drij ven kan hoogstens 21 dagen verlof worden verleend, terwijl in die streken, waarin zich fle' gevolgen van "de over strooming nog doen gevoelen, hoogstens 28 dagen verlof kan warden luega-itaan. ln het laatste geval is ïiui steeds on dorzoek door liet. betrokken bemid.de lingsbui'eau voor den landbouw rmodig- Het verlof zal, Ine! inachtneming v;un de behuigen van den dienst én die yan anderen, naar keuzo vaii belaiighiddi. inden in één of meer perioden worden ge noten. Voor wat het iavvinnen van adviezen bij den secretaris van don Nederland- schen TuinbouwTaad eai do bomiddtiings bureau's voor den Luid bouw betreft, zij verwezen haar hot hieromtrent be]malde in L. 0. 1916, 'R 103 en 104. Eventueel ingekomen verkliuingov .van ziekte of ouderdom yan vaders van dienstplichtigen moeten diuirbij door de bettokken coimnandanton worden over- gelegd. lixiuiende de l:ind- en tuinbouwwerk zaamhedeu in het najaar .kan ten behoe ve van de onder a, b en c genoemdiai categorieën van dienstplichtigen door compagnies- (eskadrons-, batterij fort-, delachemients-) commandanten zoo noodig «a zoo mogelijk boven de 7 pet., over 2 pet. van de in punt 9° va® L. O. 1916 B T31 genoemde 19 pet worden 'beschikt. Uit de Proviracte De Staatscourant no. 192 bevat de statuten van de Vereeniging voor de. C'hris telrjke Bewaarschool, gevestigd te Neuzen. Dé minister van oorlog heeft met in gang van 1 October a. s., voor een plaat, sing als cadet bij de Koninklijke Militaire Academie o.a. aangewezen de cadetten der Cadettenschool P. Glerarn (infanterie) en J. M. H. Timmermans (genie) beide voor Nederl.-Indië. De bekende boomkweeker D. J. v. d Have beeft heden verspreid den tweeden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2