Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Landbouw en Veotaelt. leestafel Zeeland in 1915. Gemengd Nieuws. •sHeer HeDdrikskindereo. Namteos 36 tadefi der kolenVebeeniging „Eendracht maakt Macht" is aan den voorzitter drin gend verzocht een ledten vergadering bij- oen te roepen, teneinde met zekerheid te fcunnesn vernemen of er op gerekend kan warden door middel dezer veteeniging brandstoffen te verkrijgen De prijken zijn stijgende en ver schei 'dene leden voorzien zich reeds bij par ticulieren. Het vorige jaar werden de le den in October hiertoe genoodzaakt. Volgens een bepaling in het reglement ie Vie voorzitter alleen bevoegd, een ver gadering bijeen te roepen. Sehore. Door uitglijding is .een. kind van (tan heer Chr. Rijn, zoodanig met ha*kT hoofdje op een emmer gevallen, dat d(r. Kolf van Gister wijk de wonde moest hechten. Hedenmorgen viel een spaar paar den van dhr. Verstraten bij de Schore- brug in het kanaal. Een der paarden verdronk, terwijl liet andere door spote- dige hulp kon worden gered. Hansweerd. De nieuwe sluis te Ilans- woejrd is geopend door het directievaar tuig van den Rijkswaterstaat Conrad" raat aan boord den Commissaris der Ko ningin in Zeeland en den Hoofdinspec teur-Directeur en dien ingenieur van den Rijkswaterstaat. Hiermede is deze derde Bitlis voor het scheepvaartverkeer ge- opfc®Q. Waarde. Het ïvulpte'.egTaaf en hul'pte- lefoonkuntoor zal met ingang van 16 Augustus op werkdagen geopend zijn van 8 n. vm. tot 1 u. nam. en vm. 2—3.30 en 67.30 u. nam. Etlewoutsdijk. De heer K. alhier had ha.' ongeluk te vallen met een .steenen pol, waardoor hij zich de pols tzoo- danig verwondde, dat de slagader' werd doorgesneden. iDe wonde was van dien aard, dat vervoer naar Middelburg noo- dig '.was. Terneuzen. 'Door het onvoltallig zijn der Raadsvergadering, moest deze vlerdaagd rwcgdten. Het ligt in het voornemen van 'den Burgemeester, Idle vergadering van den Raad opnieuw uit te schrijven tegten 18 Aug. a.s. en nog een enkel punt aan de agenda toe te voegten. Met het oog opi vaststelling der Rekening over 1915 is het noodig, dat de vergadering nog in deze maand wordt gehouden. Sas van Gent. Alhier is een 30-jarige vrouw aan de electrischo draadversperring 'doodgebleven. Ned. Herv. Kerk. Drietal te 0roede J. Petri cand. te Haarlem, P. A. J. West rik te De Wilip ete IM. A. J. de 'Zwaan te Batenburg. Beroepen, te Kierden J. J. y. Ingen te Harderwijk- te Aartswoud W. A. Katstoin te Wervershoof. Bedankt voor Kesteren door F. F. J. v. d. Plassche te Den Ham. Alg. Synode Ned. Herv. Kerk. H ervormingsda. g. De vice-president dr. Weijland, hal ©es voorstel gedaan tot plechtige herden king vpn het vieide eeuwfeest dei' Re formatie op 31 October 1917. De rapport- fteor. de hr. Zoete, beveelt dit aan: de zegeningen der Hervorming mogen niet vteageten woiden. Wij zijn bevrijd van Rome's juk: het gezag der H. Stoel is jvervangen door dat van God's Woord. Dank past ons, maar evenzeer veroot moediging, want hoevtele gevoelloozen en onverschilligen omringen ons. De Alg. Syn. commissie richte teen circulaire tot de gemeenten, om haar uit te noodigen 'tot deze lernstige herdenking., Ook tot an- Here kerkgenootschappen wil hij die uit- «oodiging gericht zien. Prof Aalders merkt op- het voorstel spreekt van een groot- öche -viering. Is het dan niet teleurstel lend, als er alleen maar een circulaire uitgaat? Men denkt aan iets internatio naals, maar het internationale moment 'ontbreekt. Jammerlijk is het protestantis- krte Verscheurd, dat verbonden met Room seben en Mohammedanen tegen Christe- tnen strijdt. En dan zal men daarbij God «og danken? Prof. Daubanton zegt: Zoo bet helaas altijd geweest, zelfs in de tniddeleeuwen en nog vroeger,I dat Chris tenen elkander bestreden om meer be zit meer invloed en macht. Dr. Weij- iajad vraagt de aandacht der Kerk voor deze belangrijke zaak. De Kerk is ver plicht die te schenken. Hem voldoet niet een circulaire, hij wil, dat de Kerk, ge lijk in April 1914, onder leiding der Sy node, samenkom© in een groote vergade ring te Amsterdam of 's-Gravtenhage. Van zulk een vergadering zal wijding en kracht uitgaan. De secretaris stemt toe, dat al tijd de strijd tusschen/ 'Christenen gewoed heeft. Het Koninklijk Gods stond tegen over de wlereld en omgekeerd. De hr. Cramer wil niet een algemeen© verga dering, maai' dat ieder op zijn wijze in eigen gemeente optiede en spreke. De hr de Groot legt er den nadruk op, dat i» zulk een vergadering naast den dank de zelf aanklacht niet mag zwijgen. De hi. .Schrieke ziet een tegenstelling tus- tacben het voorstel en wat ons omringt in de gruwelen van den oorlog en het zinken van het Christelijk levenspeil. Werd hij geroepen tot het spreken van een gedachteniswoord, de woorden zouden «tokken in zijn keel, denkend aan het woord: ik kan niet juichen; 'k zie de duizenden, die weenen. Het Koninkrijk Gods heeft altijd gestaan tegenover de iWjtunkrijken dezer wereld. De hr. Tammens ondersteunt de woor den van dr. Weijland. Men moot meer zien op wat Verecnigi, dan pp Wat scheidt Prof. Daubanton voelt sympathie voor het woord van den hr. Schrieke, maar zegt hij: hoe kan een/ Synode tot waardeering voor het Evangelie opwekken, die niet kan zeggen, wat het Evangelie is? Dat gaat toch niet. Na verdere bespreking wordt de conclusie van het rapport van den hr. Zoete verworpen, als te bindend voor de Alg. Syn. comm., maar aange nomen wordt bet voorstel van den secre taris, pin haar op* te dragen, de gemeen ten ti-er N'ed. Herv. Kerk op te wekken, het vierde eeuwfeest der Kerkhervorming te berdenken op den 31 October 1917 en daartoe maatregelen te beramen. (Nederlander.) Geref. Kerken. Bedankt voor Longerhou en Schetteois door S. Bosma te Buitenpost. Goes. Geslaagd te 'sGravenhage voor Engelsch l.o. mej. M. J. Dominicus te Goes. Bij Kon. besluit is voor het tijd vak van 1 Sept. 191631 Aug. 1917 be noemd tot leeraar aan de R. H. B. S. to Goes, E. J. Poll, tijdelijk leeraar aan die school. Bij Kon. besluit is voor het tijdvak van 1 Sept. 1916—31 Aijg. 1917 benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Goes, dr. J. Vermeulen, ^tijdelijk leeraar aan die school. Bij Kon. besluit is voor het tijdvak van 1 Sept. 1916—31 Aug. 1917 benoemd tot leeraar aan de R. II. B. S. te Goes, dr. J. van Bruggen, aldaar. Middelburg. Bij Kon. besluit van 5 de zer, is, met ingang van 1 Sept., benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Mid delburg, C. A. W. van der Corpul, thans tijdelijk leeraar aan die school. Bij Kon. besluit vaar 5 dezer, is, voor het tijdvak van 1 Sept.1916—31 Aug. 1917 benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te „Middelburg, A. F. L. Troll, tij delijk leeraar aan die school. Bij Kon. besluit is voor het tijdvak van 1 Sept. 191631 Aug. 1917 benoemd tot leeraar iin de R. H. B. S. te Zierik- zee, J. G. Roest Crollius, tijdelijk leeraar aan die school. Geslaagd te 's Gravenhage voor En gelsch l.o. mej. M. Verhage te Vlissin- gen. Geslaagd te 'sGravenhage op het Machinistenexamen voor diploma A, de heeren J. C. de Jonge te 'Middelburg en J. M. van den Berg te Vlissingen. Geslaagd te 's Gravenhage voor hand- teekenen l.o. de heeren P. C. de Kluij- ver en H. van Laar te Middelburg. Geslaagd te 'sGravenhage voor Fransch l.o. de heeren J. "Waverrjn te Kruiningcn en J. D. Amoldussen te Eist— Rhenen. Geslaagd te Utrecht voor Schoon schrijven m.o. de heer S Visser te Tholeri. De heer I. C. van Houte, van Cad- zand, onderwijzer te Rotterdam, behaalde te Utrecht de hoofdakte. Gedeputeerde Staten van 'Zeeland hebben afwijzend beschikt op het verzoek van den raad der gemeente Eikerzee om ontheffing van de verplichting 'van het geven van onderwijs in de vrije- en orde- oefeningen der gymnastiek. De raad heeft nu besloten van dat besluit in hoogei' beroep te gaan bij II. Al, de Koningin. Benoemd tot onderwijzeres aan de lt.-K. St. Jozefschool te Heinkenszand, mej. M. J. van den Dries, in "de plaats van mej. Keizer, die als zoodanig benoemd is aan de R.-K. Zusterschool "Hulst. Zondag 13 Augustus. NED. HERV. KERK. Op Zuid- en Noord-Beveland. Baarland, 9.30 en 2 u. ds. Meloen. Biezelinge, vm. en nm. ds. v. d. Bergen. Borssele, 9 en 2 u. ds. Elenbaas. Cats, vm. en nm. ds. Moerman. Colijnsplaat, vm. en nm. ds. Feijkes. Cortgene, vm. en nam. ds. Lijsen. Driewegen, geen dienst. Ellewoutsdijk, 9.30 u. ds. Bins, 's Gravenpolder, vm. en nm. ds. Ger- retsen. Hansweert, vm. ds. Japchen Heinkenszand, vm. en nm. ds. Warners. 'sHeer Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. 'sHeer Arendskerke, 2 u. dhr. Calliber. 's Heerenhoek, 9 u. leeskerk. 'sHeer Hendrikskinderen, vm. ds. Steen kamer. Hoedekenskerke, 9.30 u. ds. Meloen v. (Kloetinge, 2 u. ds. v. Essen. Ierseke, 9.30 en 2 u. ds. Boer. Kamperland, nm. ds. Koenekoop. Kapelta, vm. en nm. dr. Schmidt. Rattendijke, Kloetinge, vm. ds. v. Essen. Krabbendijke, 10 u. en 3 u. ds. Mul ler. Kruiningen, nm. ds. Willemse Ni'euwdorp (bewaarschool), 2 u. ds. Buinink. Nisse, 9.30 u. en 2 u. ds. Pont. Oudelande, 9.30 u. ds Kloek, 2 u. ds. x Steenkamer. Ovezande, 9 u. ds. Buinink. Riliand-Bath, 9.30 en '2.30 u ds. Visser. Schore, 9.30 en 2 u. ds. Klomp. Waarde, vm. ds. Willemse, nm. ds. E. V. J. Japchen. Wemeldinge, 9.30 -en 1.30 u. ds. Drost. Wissenkerke, vnï. en nm. ds. v. d. Linde. Wilhelminadorp. Wolf aartsdijk, 9 u. ds. Koenekoop. 2 u. ds. Stegenga. Op Walcheren. Middelburg, N. K., 6 u. ds. v. Selms. Amemuiden, 9.30 en 2 u. ds. Mulder. Biggekerke, vin. ds. Schuunnans Stekho ven, nm. geen dienst. Domburg, vm. en nm. ds. Koldewijn. Gapinge, vm. ds. Maas. Grijpskerke, 10 en 2.30 u. ds. van Selms. Kleverskerke, vm. ds. Semmelink. Koudekerke, 9.30 en 2 u. cis. Postma. Meliskerke, vm. en nm. ds. Siemelink. N. en St. Joosland, vm. en nm. ds. Tak. Oostkapelle, vm. en nm. ds. Krijkamp. Ritthem, 9.30 en 2 u. ds. ten Hove. Serooskerke, vm. en nm. ds. Müller. St. Laurens, vm. en nm. ds. van 'tHoff. Oost- en West-Souburg, 9.30 u. ds. Ter peden, 2 u. ds. Schuunnans Stekhoven. Vrouwepolder, vm. eu nm. ds. Rroese. Veerc, nm. ds. Semmelink. Westkapelle, nm. ds. Reus Zoutelande, vm. en nm. ds. de Wijk. 'tZand. 10 u. ds. Reus, 6 u. ds. Postma. GER. GEM. Goes, 9.30, 2 en 6 u. ds. J. Fraanje. Z. L. M. Goes. Blijkens de Midd. Courant heeft de niet voor de pers toegan kelijke vergadering van het Hoofd bestuur der Z. L. M. het voorstel van Zierikzee niet onveranderd aan vaard, minder ten opzichte van de ge formuleerde wenscliien, die veel instem ming vonden, dan wel ten opzichte van de voorgestelde manier van optreden. De vergadering meende in de eerste plaats te moeten aandringen op liet hou den van een buitengewone vergadering van die organisatie waarin reeds vele landbouwersbondon van ons land zijn ge organiseerd, nl. het Ned. Landbouw co mité. Volgens.geruchten heeft dit ook het voornemen een dergelijke vergadering te beleggen. Verder heeft 'do gister te Goes gehou den vergadering het Dagelijkseh Bestuur gemachtigd om door een commissie tele grafisch audiëntie bij den Minister van Landbouw te doen aanvragen teil einde te reclanieeren tegen verschillende re geering stoaat regelen 'De ,,'Stct." no. 187. bevat de in structie voor de directeuren, ambtenaren en "beambten der Pujkslandbouwproafsta- tions. Paulus in 'zijn leven en werken voor de gemeente geteekend, door ds. G. Wielenga.Kampen, J. II. Kok. Van dit in 12 afleveringen verschijnend, werk zijn nu 8 afleveringen verschenen. De Rotterdamsche predikant beantwoordt 'in deze bladzijden aan het doel in zijn „Inleiding" genoemd, zijn persoon te doen benaderen, hem als mensch te doen ken- hen in het licht van zijn tijd, en uit 'zijn persoonlijkheid zijn prediking beter te doen verstaan. Tal van historische en aardrijkskundige bijzonderheden verhaalt hij, van velerlei verschijnselen geeft hij de verklaring; en bij dit alles is een stel reproducties en photo's gevoegd, die ons verplaatsen in de plaatsen waar Paulus vertoefde, of ons een indruk geven van 'de weelde en armoede van dien tijd. In den boekenschat onzer Chr. Jongelings- vereenigingen behoort Wielenga's Paulus een belangrijke plaats ïn te nemen. Het verslag van den toestand der Provincie Zeeland over 1915 door GeJ. Staten uitgebracht in de zomerzit.ting der Provinciale Staten, is, gelijk men weet, in druk verschenen. Wij onUeenen er nog bet volgende aan: De kosten van den aanleg van den weg, die de verbinding tusschen Noord- Rrabant en Zeeland tot stand brengt, heeft voor zoover 'hij op Zeeuwsch grondgebied ligt voor bet maken van do aardebaan een uitgave van f22345.20 en voor het verharden met straatklinkers en het maken van een rijwielpad f 37977.28V2 en bovendien nog f740 voor de bezoldiging van een dagelijksch op zichter bij de uitvoering van deze wer ken. De toestand van de Nijverheid wordt in het verslag gunstig genoemd voor Middelburg en Sas van Gent. In laatst genoemde plaats was zij zelfs uitstekend; alles bloeide daar en werkte met volle kracht. Te Vlissingen was dit echter niet het geval. De scheepvaart en de vakken, welke daarmede in verband staan, lagen nagenoeg stil. In bet bouwvak was ook groote slapte. Te Zierikzee was de toestand gedrukt. De te 'Middelburg bestaande fabrieken waren het geheele jaar ia volle werking. Die Kon. Maatschappij de Schelde te Vlissingen ondervond groote vertraging in haren arbeid door gemis aan materi alen, welke uit het buitenland betrokken worden 'en tengevolge van den oorlog niet konden worden ingevoerd. Over bet algemeen bleven ook in 1915 zoowel in de kleiner© als in de am- bachts-nijverheid de gevolgen van den oorlog zeer merkbaar. De handel in oesters en mosselten was en bleef zeer gedrukt als gevolg van den oorlog. In de tweede helft ech ter van 1915 werd er moor leven waar genomen. Betreffende den landbouw wordt o. a. het volgende opgemerkt De weersgesteldheid was in het voor jaar' van 1915 zacht, maar vochtig; ten gevolge van de aanhoudende jegens wa ren de binderijen zeer nat. Op het eind© van Maart kwam er nog een weinig vorst, waardoor het land spoedig op droogde, hetgeen aan het planten en zaaien zeer ten goede kwam. I>e win tergranen kwamen goed door den win ter hoen. Reeds einde April kon het vee do weiden betrekkenHet droge najaar maakte, dat de1 vele "landbouw- werkzaamheden geregeld konden plaats hebben. Het hooi was van goede hoe danigheden; doch gaf een middelmatig beschot. De suikerbieten vielen in hoe veelheid en hoedanigheid zeer mede. Dank zij hot gunstige zomer- en, najaars weer was zoowel de paarden- als Je rundveestapel gezond. Over het algemeen was het jaar "1915 voor landbouw als voor veeteelt een buitengewoon gunstig jaar. Ongelukken. De landstormsol- daat H. Flipse is te Zundert b(j? het zwemmen verdronken. Uit den Ams tel te Amsterdam is het lijkje van een 6-jarig knaapje opgehaald. Te Tilburg stortte bij het doen van werkzaamheden in de gewelven van een It. K. Kerk, een timmerman van een hoogte van 23 M. naar beneden, daar het touw brak van het s-toeltje, waarop 'hij1 gezeten was. In zijn val trof hij een monteur, die 'ajan het hoofd zeer-fernstig gewond werd. De timmerman werd met zware inwen dige kneuzingen opgenomen. Te Weer- dingerveen is een 18-jarige schippers knecht in het water geraakt en Verdron ken. Te Bareingerhorn verdronk een 3-jarig kind' van een dijkwerker. Te Tilburg is een 10-jarige knaap bij het zwemmen in een leemkuil verdronken. - In den Rijn te Emmerik is een 42- jarig militair verdronken. De werk meester P. A., van do H. IJ. S. M. te Sneek, ging per fiets naar huis. Bij do Oppenhuizerbrug kwam hem juist de stoomtram van Joure tegemoet. Hij meten de intijds de brug te kunnen passeteren. Dit gelukte ook, doch, aan de overzij wal lende wijken voor een voetganger, slipte de fiets en viel de beer A. vlak voor de locomotief, die hem een eind voor zich uit schoof. De machinist remde uit alle macht. De heer A. werd gelukkig niet overreden. Bij het onderzoek, door di'. Honnema ingesteld, bleken een paar ribben gebroken. Bij het spelen met pijl en boog werd het zoontje van A. C. te Geldrop met een pijl in het oog getroffen. Men Vreest, dat dit verloren is. Doodelijke afloop. Dinsdag morgen, ging een paard, gespannen voor een bierwagen, aan de Buiten Wal west te Dordrecht op hol, doordat hel schrok voor ©en sproeiwagen. De heer J. Oos- torwaal wilde het dier to-t slaan brengen, doch geraaide onder de wielen van den wagen en bekwam vrij hevige kwetsuren aan de ribben. Gistermiddag 1 uur is hij aan de gevolgen dier verwondingen, overleden. Zedenmisd r ij fDe justitie te Tiel beeft in onderzoek een 'klacht te gen den 60-jarigen J. v. B. wegens een hoogsternstig zedenmisdrijf met een 8- jarig meisje. Kort recht. Het 7-jarig zoontje van den heer A. te Laren begaf zich gisterenmorgen naar den kapper. Bij zijn terugkomst kreeg zijn vader vermoeden, dat er onzedelijke pandelingen mot zijn kind waren gepleegd. De vader ontstak daarna in zoo'n woede, dat hij naar den kapper vloog en den betrokken be diende te lijf ging- Deze vluchtte de straat op, gevolgd door den vader, wien het gelukte hein te pakken fe krijgen en hem dusdanig afranselde, dat hij op de plaats bleef liggen. Door den kapperspatroon werd van hot geval aangifte gedaan. Om zijn beenen gewikkeld. Door de douane werd op het station Oldenzaal bekeurd de remmer II. der H. IJ. S. M., dienstdoende op oen goede rentrein, wegens" poging tot verboden uitvoer van eenige knotten sajet. De bekeurde had de sajet om zijn beenen gewikkeld. Nederlander in Duitseh- land gearresteerd. Wij vernemen, dat te Wesel een Nederlander gearresteerd is, die zich niet bij de politie had ge meld. Gelijk bekend, moet men in Duitsoh- land van zijn komst en vertrek ten po litiebureele kennis geven, wil men anders; niet gestraft worden. (Tel.) Huwelijk van een Engel- schen geïnterneerde. Woensdag werd te Groningen liet huwelijk gesloten tusschen een Engelschen geïnterneerden matroos en een Groningsch meisje. Vóór den middag had in de kerk in het in- terneeringskamp de huwelijksinzegening plaats door een Schotsch geestelijke. Na den middag is het paar voor de Neder- landsche wet getrouwd. Wanhoopsdaad. Gistermorgen toen de eigenaar van „Het Huis van St. Eloy", den bekenden winkel in juwee- len, goud- en zilverwerk, aan 'de Noord blaak te Rotterdam bezig was eenige cliën ten te bedienen, en juist een taschjei uit de étalagekast wilde krijgen, hoorde hij opeens een geweldigen slag, en zag op hetzelfde oogenblik zijn winkelruit ver splinteren. Li het eerste oogenblik dacht, hgj aan een ontploffing, doch bijna dade- Ijjk herhaalde zich de slag, en zag hij tot zijn groeten schrik, een grooten roeden baksteen de étalage-kast binnenvliegen, weldra gevolgd door nog twee steenen, welke tusschen de kostbare juweelcn en, de zilveren voorwerpen vielen, die uitgo stald stonden, deze door en over elkaar gooiden, zoodat de fraaie étalage in en kele oogenblikken een chaos geleek. De dames en de eigenaar van ,,SL Eloy", do laatste mag van groot geluk, spreken, dat hij niet geraakt is, daar juist een-der .steenen terecht kwam. waar hij stond, deinsden verschrikt achteruit, en zagen voor den winkel een man en vrouw en een ongeveer 15-j. jongen in fat. soenlijke klecren, met geweld den winkel bombardeeren. Zooals te begrijpen valt, was er op dat uur van 'den dag in een oogenblik tijds een menigte volks bijeen, doch alle- ging zoo snel in zijn werk, dat niemand de,ze roekelooze daad verhinderen kon. Een heer had de tegenwoordigheid van geest zich direct met zijn rug voor de opening in de spiegelruit te plaatsen, zoodat niets ontvreemd is, hetgeen, zooals later uit het verhoor bleek, ook absoluut niet de bedoeling was. De'daad was alleen als manifestatie gesteld. •Vóór de politie het drietal kon ar resteeren, wierpen ze nog een steen te gen de spiegelruit van den daarnaast ge legen (sigarenwinkel. De steen ketste echter- op het glas af, zoodat daar de schade beperkt bleef tot een gebroken ruit. Het drietal werd gearresteerd en naar bet politie bureau in de Pauwensteeg ge leid, waai' zo bleken te zijn B. A. v. C., boekhandelaar en zijn huisvrouw M. A. P. en een 15-jarige zoon, allen wo nende in de Spanjaardstraat. Ze gaven op de daad uit wanhoop te hebben gepleegd over doorstane ar moede. We hadden een onderhoud met de vrouw, die ons meedeelde, dat ze van het Steun-Comité getrokken hadden en het .Armbestuur. Door het Steun-Comité waren ze geschrapt, terwijl het Armbe stuur hun uitkeering tot 1' 2 verminderd had, waarvan het gezin van dri - per sonen moet leven. Ten einde raad heb ben ze toen hun toevlucht genomen tot een wanhoopsdaad, en beraamd een win kelruit in te gooien. Met een bruin handtaschje, waarin een blikken petxoleumbak en steenen, 'togeri ze op weg. Op de Blaak gekomen voor den winkel van ,,St. Eloiy" begaf den man de moed. „Ik", zei mijn man. zal met den jongen dan maar een eindje doorloopen", zoo vertelde de vrouw. „Dan zal ik bet wel doen". Daarop heeft ze liaar tasch geopend eu den petxoleumbak naar de ruiten gegooid, die afketste op een lantaarnpaal. Daarop heeft ze den bak weer opgenomen en dit maal ging liij door de ruiten, waarheen ook de steenen volgden. Nog vernamen we, dat ze van het. Steun- Comité een ondersteuning genoten, (lie met inbegrip van een huurbon f 7 ij©. droeg en van het Armbestuur f4, te zu- men f 11. Ite intrekking en vermindering heeft hen tot deze daad geleid, die betreurens-" waardig is, en iemand heeft getroffen, die geheel buiten de kwestie staat. (Msb.j Conflict artilterie-iniich- tingen. Men meldt aan de Maasbode: Onder het losse-personeel aan de ariille rie-inrichtingen aan de Ilembrug werk zaam, is het sedert eenigen tijd aan het gisten. Verschillende grieven bijeengega- voegd dreigen een arbeidsconflict te doen ontstaan. Van de grieven' werden ons ge noemd een te lange arbeidsduur, ecu te laag loon, terwijl de 'losse arbeiders, die niet zijn aangewezen om in den nacht te werken, eischen om beurten in de nachtploeg te worden opgenomen, omdat zij, die in de nachtploeg werkzaam zijn het voordeel genieten van meer uurloon bij kortoren arbeidsduur. Reeds zijn een paar ploegs takingen voor gekomen, die spoedig weiden beëindigd, doordat de directie, naar men ons me dedeelde, aan de eischen voldaad. Het bezoek van den Minister van Oor log d d. gisteren, stond in verband met bet te verwachten conflict. Zijn Excel lentie heeft ruim 4 uur met de directie over een en andex geconfereerd. Het re sultaat is nog onbekend, alleen dit kon men bespeuren, dat reeds gisteren een 40-taJ militairen aan de Hembrug1 jp'ri- veerden die belast zijn met. hief hand haven der prde, terwijl men heden de komst van nog meerdere militairen ver wacht. Uit een en ander ook het af kondigen van den staat van beleg in de fabrieken maakt men op, dat de di rectie voornemens is, eeni eventueel© sta king met geweld te onderdrukken. Do arbeiders, aangesloten bij de Rijks- werkliedienvercteniging dit zijn vaste arbeiders zullen zich, zoo men meen de, voorloopig niet in het conflict men gen, omdat deze veréemiging sedert ja ren een actie tot lotsverbetering voert, welke actie zij niet door dit conflict wil Vertroebelen. Brand. Te Echt (L.) brandde eergisteren de stoomptmnenfab riek te Schilberg geheel uit. Een 8)-tal pamten- kasten, waarin zich ongebakken pannen bevonden, zijn verbrand. De oorzaak is onbekend. Het spoorwegongeluk bij Groningen. Men meldt nader uit GroningenAYoen dagnaxnidia'' healt bij liet station De Runt een spoorwegongeluk plaats gehad. Do D-trein no. 148, ver trekkende om 4.31 uit Groningen, ïeid met beperkte snelheid op een A-E-cind van de eenigen tijd gelolen in gebruik g:nio- men. 'spoorlijn van het dubbel spoor. Plot seling voelde -men op de machine één.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2