Mo. 261 Zaterdag 5 Augustus 1616 30e Jaargang drsofe Oorlog, Binnenland. Lesstafe! Uitgave van de Naomi. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: UNGE VORSTSTRAA7 219. Bureau te Middelburg: AftMA F, P. DHUiJ - L. 8US3, Drukkers: uusterbaan Le Cointro - Gaas, 'Da Rustdag, da Rocmschen en de Sport. De laatste volzin van het stukje „Voet bal" in ons vorig nummer luidt: „En 't doet me goed dat de roomschen daar net zoo over deiiken". Hiermee wordt bedoeld dat de Room schen tegen voethallen op Zondag zijn. Dit mag gelden van de R.-K. in Bra bant en Limburg, van die in Zeeuwscjh- Vlaanderen geldt dit stellig niet, althand niet van alle. Immers in -Ze land ia van heden komt een oproep voor van kapelaan Binck „aan de Roomschie voet ballers van Zeeuwscli-Vlaanderen" op' Zondag te half 4 tot 'toprichten van een afdeeling van den Roomschen Voet balbond. Da schrijver zegt er ook bij„uit ons' Roomsch huishouden moeten de liberale hoeren wegblijven". Wij gaan hierop natuurlijk niet in. Wij hebben 't reeds vroeger en meermallen be treurd dat de Roomschen niet even kiesch o.p den Zondag zijn als wij. Maar wanneer er een liberale voetbalclub mocht opstaan die principieel tegen „werken" op den Dag jdes Heeren gekant is en daarbij vloekers en vieze-moppenlappers strengelijk weert, laten dan alle Christe lijk protestantsche voetballers bij zooda nig een club zich aansluiten. De Dag des Heeren vordert van onze Christenjongelingen andere vermakingen dan bet. voetbalspel. Zijn alle Christenouders hierop wel be dacht, en staat bet hun wel steeds vol doende voor dat zij voor Gods Rechters toel, wanneer Hij straks ten Gerichte komt ook voor hunne opvoeding en tucht te dien' opzichte zullen aansprakelijk staan? Beknopt overzicht van den toestand. Het gaat den Overzichtschrijver als de regeering van Roemenië. Hoe deze laat ste ook tuurt en kijkt, zij ziet maar geen verandering op het oorlogstooneel. Zij kan daarom nog niet besluiten bij welke der partgen zich aan te sluiten. Zoo kunnen' ook wij nog maar niet vaststellen welke partij op het oogenblik aan de winnende 3ia.nd 'ïs. Het is altijd: gisteren terrein winst aan Fransch-Engelschen, heden aan! Duitschen kant. 'Daarom volstaan wij en' besluiten wij dit overzicht met een „toe stand dezelfde". Het groote offensief der Geallieerden ten spijt, woedt de strijd bij Verdun weer met de oude heftigheid, en de Duitschers zijn weer de aanvallers, bij den Cote du Poivre, het werk Thiaumont, het dorp Fleury, het fort Souville en het bosch van Laufée. Wel was de reactie der Fran schen zoo sterk, dat de terreinwinst der Duitschers bij Spuville werd te niet ge daan en de Franschen vooruit drongen op het front ThiaumontFleury, zoodat zij zich van het werk Thiaumont en van' het dorp Fleury meester maakten, doch de Duitschers wisten zich door een goed geslaagden tegenaanval weder in het volle bezit te stellen van het dorp en de loop graven ten Westen en ten Noord-Westen daarvan, waarop de Franschen het werk' Thiaumont weer hebben ontruimd. De strijd bij Verdun, met Zijn wissel valligheden en bloedige episoden, woedt dus opnieuw, als ;had er nimmer een offensief aan de iSornme plaats gehad. Ook op het Oostfront en in de Rarpa- then wonnen de CentnaLen terrein. Maar, och, och! hoe zal 'tmorgen weer wezen! Ge Deutschland. Hoe ziet deze beroemde Duitsche machtduikboot er uit? De „New-York Ti mes", door de „N. R. Ct." vertaald, geeft het antwoord. Teneinde de noodige snelheid te krij gen en tevens het vaartuig den noodigen weerstand tegen den druk van het water te geven, is de „Deutschland" met een dubbele huid gebouwd. De binnenste is' volkomen rond en zeer sterk. De- buiten ste is lichter en zoodanig gevormd, dat het gunstigste snelheidsresultaat wordt verkregen. Er zijn openingen in de bui tenste huid aangebracht, waardoor het water stroomen kan, zoodat de druk van liet water, wanneer het schip' duikt, groo- tendeels door de binnenste huid wordt opgenomen. Tusschen de beide huiden is' een bergruimte voor devotie, die tot voe ding van de motoren dient, en tevens voor een Seel der lading aangebracht. In de door de ronde binnenhuid om sloten ruimte wordt het grootste deel van! da .lading geborgen. Bovendien bevinden zich hier de machinekamer en de kwar tieren voor de bemanning. De woonruim ten en de machines zijn in een lange, doosachtige kamer geplaatst, die aan de bovenzijde van de binnenhuid ïs opgehan gen en van boeg tot "kiel loopt. De ge- 'De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERiOASb Abonnementsprijs Per 8 maanden fr. p. postf l.tV Losse nummers heele ruimte daaromheen in de binnen huid dient voor het opnemen van lading en tevens staan hier de ballasttanks en de accumulatoren, die den stroom moe ten leveren voor de electro-motoren, wel ke het schip, wanneer het onder water vaart, voortbewegen. De machines zijn gewone Diesel-oliemo toren. Het schip wordt uiterlijk geken merkt door zijn puntigen boeg en zijn geleidelijk smaller wordenden vorm. De Duitschers zijn er in geslaagd, om bij de constructie van het schip zooveel' mogelijk met de ruimte te woekeren. Elk' hoekje en gaatje js voor het opnemen van lading gebruikt. De verblijfplaatsen' voor de bemanning zijn buitengewoon klein. De hut vau -den kapitein, die natuur lijk 'Se grootste is, is slechts tien bij zes voet lang en het grootste deel 'dezer ruimte wordt door het bed ingenomen. Alleen de officieren hebben een eetzaal. De leden der bemanning moeten hun eet- gereedschap op hun schoot honden. Twaalf matrozen slapen in één zeer kleine ruimte. Vier machinisten slapen in een hokje vlak achter de machinekamer, waar het onuitstaanbaar heet moet zijn. Het vertrek van de „Deutschland". De boot is op 1 Augustus des middags om -half zes uit Baltimore vertrokken. Het leek een triomftocht. Onafgebroken gilden de stoomfluiten. De bemanning van de „Deutschland", die met den kapitein' op dek stond, werd van de in de ha ven liggende schepen geestdriftig toege juicht. Een groote menschenmenigte sloeg' uit motor- en roeibooten het vertrek gade en wachtten in het 24 K.M. breede vaar water van de Chasapeake baai tusschen' de kapen Charles en Henry op de din gen die komen ZiOfuden doch niet kwa men. De boot werd namelijk ter bescher ming tegen -aanvallen door geleide-sche pen en poJitievaartuigen omgeven. Zoo- dra ze bij den vuurtoren van kaap Char les was aangekomen, nam een Amerikaan- sche torpedojager, die daar al een week voor anker lag, de "begeleiding over, ter wijl van kaap Henry reeds de oorlogs schepen der hondgenooten naderden. Een onderzeeër aan het werk. In de „Daily Express" beschrijft een officier van dien onderzeeërsdienst den dienst aan boord van zulk een vaartuig: „De onderzeeër ligt den .geheeten dag, zoolang het daglicht duurt, onder de opi- pervlakte op- den loer; alleen zijn oog steekt hij door dat naar bovengestoken kijkgaatje, dat als periscope bekend is, nu en dan boven het water uit om de oppervlakte te bespieden en te zdeken naar lieden, die zich, ongelukkig voor hen, aan boord van ©en vijandelijk schip bevinden. Zoodra een onderzeeër een vijandelijk schip ziet naderen, begint hij onmiddel lijk zoodanig te mianoeuvreeren, dat lïij in den meest geschikten stand komt te liggen, om een torpedo af te vuren. Als $ie goed gericht is, legt hij stil en geheimzinnig zijin weg af en ontploft dan met een loorvferdoovenden knal, terwijl hij. d;e zjjde en de verschansingen van het schip aan stukken scheurt, alsof het een pakkist ware. Het gfeheele Vaartuig trilt en schudt en het door de gapende scheur intsroomende water brengt het spoedig tot zinken. Als er op, dat oogenblik geen andere vijandelijke schepen in de buurt zijn ver andert de onderzeeër plotseling Van een vijand in een werkelijk welwillend we- zen en komt hij aan de oppervlakte om de schipbreukelingen, Idi© opi de plaats tegen den dood strijden, op te pikken. Gedurende Ideze1'korte oogenblikken, die verloopen van het in zicht komen van den Vijdnd tot Ide torpedo lafgevuuMd wordt, zijn de zenuwen Van iedereen aan boord tot het uiterste gespannen. De opwinding wordt echter het grootst in de weinige tellen, die verloopen tusschen het lan- ceeren van het veimelingfewedctuig en de ontploffing aan de 'zijide van het schip en welker aantal tuatuurlijk afhankelijk is van den afstand, (die aanvaller en prooi Van elkander scheidt. De overlevenden worden aan boord van den onderzeeër gehaald ten door jden sluur- toren heen dn ihet binnenste Van het vaar tuig gebracht, terwijl het water uit hun kleederen stroomt. De bemanning helpt hun de natte sptullen. uittrekken en Voolj- ?iet hen van allerlei bijteen gezochte klee deren, die toevallig gemist kunnen wolf den; iedere zeeman geeft dan 'gaartne wat hij zelf niet onmiddellijk noodig heeft. Intusschen worden de natte kleederen doorzocht om te zien of ©M ook waptene in Verborgen zijn en als er soms een souvenir in den vorm van een revolver geVondien wordt, dan hebben wij! ten minste een herinnering jian de gebeur tenis. De gevangenen staan zulk© kleine sou- venirtjes altijd gaarne af als belooning voor de hun bewezen' vriendelijkheid. Als zij een warm kop koffie of iets .anders warms gedronken hebben vragen diegenen onder hen, die onze wereldtaal kunnen spreken in den regel onmiddellijk hoe zij hunne bezorgde familie bericht kunnen zenden,:'dat zij zich op dat oogen blik ergens tusschen stalen wanden on der de oppervlakte van de zee bevinden. Een ongenoemde held. De N. R. Q. ontleent aan eenEngelsch blad het verhaal van een vlieger-waar nemer, die met zijd bestuurder teen ver kenningsvlucht had'ondernomen boven de vijandelijke linies en reeds op1 den terug weg was naar ide Engelscbe stellingen, toen een granaatkartets Vlak onder de machine uiteenbarstte, het vliegtuig be schadigd© en den bestuurder teen been verbrijzelde. Deze verloor 'hief bewustzijn en de aan zichzelve overgelaten machine dook en viel ongeveer -5000 voet. „Ik had alle hoop: reeds opgegeven", zegt de waarnemer, „de aarde Heek ons tegemoet te snellen ien ik bad,dat -het einde ten minste plotseling mocht komen en ik niet zou moeten lijden. Ik sloot mijtte ooigen en wachtte op den stoot tegen de aarde, mttar wonder boven won der veranderde de machine van koters1. Ik dorst mijtte ooigen niet te gelooven! en keek naar de plaats- Van den bestuur der. De koude luchtstroom., die tijdens den val' langs ons heen knelde, moet'hem tot bewustzijn gebracht hebben en hij deed krachtige pogingen om; de machine weer in zijne macht te krijgen. Gelukkig had de v'ijland ons reeds als verloren beschouwd en opgehouden met schieten; onmiddellijk begonnen' 'wij weer te stijlgen. Dadelijk heropenden de Duitschers het Vuur en wij leidden het leven alleen door het schitterende werk, dat mijn bestuur der, met een verbrijzeld heen Waaruit het bloed stroomde, volbracht. Op 8000 voet hoogte scheen hij wed-er het bewust zijn te gaan verliezen.-Haastig krabbelde ik een briefje, om hom te zeggen, dat hij1 dalen, /moest. Hij las het, Schudde .vast beraden het hoofd, keek mij' aan met een eigenaandigen glimlach op liet doodshlteeke verwrongen gezicht, wees in de richting van onze eigen stellingen en bleef iop dezelfde hoogte voorvliegen. 'Tan tijd tot tijd viel hij Weer een oogenblik flauw, maar dan herstelde hij zich weer en spande hij zijn krachten destemeer in. Tenslotte waren wiji boven de Engelscbe linies, maar het leek absoluut onmogelijk, dat hiji in den toestand waarin hij ver keerde zon kunnen landen. Maar toch 'deed bijl het. Hij1 koos' een groene weide, ongeveer drie mijlen achter de loopgra ven uit, kwam- zacht op,- den grond neer alsof het oefen vlucht was, bracht de ma chine tot staan en verloor volkomen het bewustzïjh". Casement. Naar aanleiding van de terechtstelling van Roger Casement, wijdt Paul R. Krau- se, die hem tijdens dein Boerenoorlog ais Britsch consul-generaal te Loureruyo-Mar- 'quez kende, hem daarna te Johannesburg ontmoette en 15 jaar later in Duitschland de kennis hernieuwde, in den. Lofcal-An- zeiger eenige persoonlijke herinneringen aan deze vreemde figuur. Hijiis nooit gewteest yvat de En-gelschen ©en „joliy good fellow" noemen. Persoonlijk, zegt Krauste, heb ik hem nimmer zien glim lachen, jaat staan lachen. Het was alsof hij het voorgevoel van zijn tragisch lot met zich meedroeg. Bij den eersten blik zagi mien in hem iemand met een idéé fixe, waar hij dag en nacht mee bezig was. Hiji was ©en erljj'k, eenzijdig mono maan, wiens: gedachtengaag slechts één richting had: Ierland. Hoezeer ook de diensten, die hij1 met haast fanatieken ijver en onkreukbare nauwgezetheid het Britsche rijk in Brazilië, den Kongo, Zuid-Afrika heeft bewezen, wenden ge waardeerd, toch leek het of de Engel- schen een soort vair schuw wantrouwen koesterden jegens dezen schralen ascelet, wiens gtansche wezen zoo ten eenenmale van het hunne afweek. Hoewel Casement in heel zijir doen en laten zoogoed En- gelsch was als ieder Eirgtelschman, geen andere taal dan Ettgelsch kende en overi gens niet een katholieke, doch een prote stantsche Ier was, maakte hij bij eerste kennismaking al den indruk een bizonder figuur' te zijin, die ver van zijn dagelijk- sche omgeving afstand, doch niet de mins te vijandschap' .jegens Engeland koesterde. 'Hij had feitelijk bewondering Voor Enge land, zijn macht en zijn politiek. Hij' droomde van verzoening, van rechtvaar digheid, jegens Ierland langs den weg van een vriendschappelijk vergelijk. Eerst na de de Ulster-dagen schijirt Casement tot de overtuiging te zijin gekomen, dat Ierland van de zijde van Engeland goed schiks niets te verwachten had'. Niette min is Krause overtuigd, dat hij nog,niet met een gerijpt plan omging en Idafj eerst de beraamde aanslag Van den Engelschen gezant in Noorwegen, waar hij- overigens weinig,of niet over sprak, zijn beden kingen heeft overwonnen. Hij' scheen ech ter niet duidelijk Voor oogen te hebbten wat hij! eigenlijk wilde bereiken. Hij sprak herhaaldelijk van Ierland's bevrijding!, doch zonder 'de deelneming der Ieren aan 'den wereldoorlog tegen Engeland te pre diken. Korte Oorlogsberichten. Het is in Diuitschland gebiteken dat van evangelische theologen in de zen oorlog 12.3 pet. gevallen zijn, van de studenten 9.56 pet. en in 't algemeen 6.1 pet. Van de 179 gesneuvelde Hei- delbergsche studenten waren 17 theo logen. Van de candidaten aait Baden, die hun 2e examen moesten afleggen, zijn 5 gevallen; van de dominees liuit Baden (er waren 40 onder de .wapenen) zijn er 6 gesneuveld 'en worden er twee vermist. Russen. Wekelijks varen twee zeilschepen ,uit met uit Engeland' weg gestuurde Russan. Het zijn van huis uit Russische vluchtelingen, die lang voor den oorlog om politieke redenen het land vez'lieten ear in Engeland .gast vrijheid zochten en vonden. Van de 300.000 Russen, die allen te Londen toeven, moet Engeland nu .25.000 Joden van dienstplichtigen leeftijd, meerendeels tot de beschaafde kringen balzoorend, naar Archangel en Altexandrowsk zen den, na hun de keuze te hebben ge laten naarhet front in Vlaanderen te worden gezonden. Het Noonsldh©blad „Vendeur® Gang" beweert dat de Rus sen als vee in de ruimen samengeperst worden vervoerd. Te Saloniki zijn, volgens een be richt uit Genève, de eerste 20 Bul- gaarsfehe soldaten, die door de 'Serviërs aan de grens 'bij een gevecht zijn ge vangen genomen, aangekomen'. De Koning van Beieren is sedert 25 'Juli 1866, toen hij als luitenant hij Helfstadt vocht, drager vanteen kogel. Hij word toen namelijk! zwaar gewond in het dijbtean ien aanvankelijk'op zeer primitieve manier verpleegd. Latere (moeite was' tevergieefsch. En sedert gaat Koning Ludwig door het leven met een kogel in het dijbeen. Comité C, M. V. Woensdag j.l. vergaderde te Utrecht' het Comité ter voorbereiding van de stich ting eener nationale organisatie van Chris telijke Militairen-vereenidgngen. In het moderamen van het Comité wer den gekozen de heeren H. A. Stork, ka pitein der infanterie, als voorzitter; S. Wierda, serg.-maj. der infanterie, als pen ningmeester; R. A. den Ouden, als secre taris. Na breede besprekingen omtrent grond slag, karakter en doel der nationale or ganisatie, werd een concept-reglement vastgesteld. Voorts werd besloten de Chr. Mil. vereenigingen en Mil. Jongetings- vereenigingen samen te roepen tot een' stichtingsvergadering D.V. op 31 Aug. a.s. te Utrecht. Allen zoodanigen vereenigin gen, welke in deze dingen belangstelten en tot bedoelde vergadering wenschen jfe worden geconvoceerd, wordt beleefd ver zocht hun nauwkeurig adres vóór 10 Aug. e.k. te melden aan onderstaand adres. Zij zullen spoedig na. dien datum convoca tie en concept-reglement ontvangen. Ver eenigingen, die reeds vóór 2 Aug. bericht gaven, behoeven zulks niet 'te herhalen. Namens het Comité, R. A. den Ouden, secretaris, Bergsohe laan 145b, Rotter dam. Rogge. Door den Minister van Landbouw is het volgende schrijven aan de burgemeesters' gerichti Het is mij in het belang der voeding van mensch en dier noodzakelijk gebleken, dat het Rijk de beschikking verkrijgt' naast de rogge ook over de in ons land geteelde tarwe, gerst en haver. Ik noodig u derhalve uit, zoo spoedig' mogelijk over te gaan tot den aankoop vair alle in uwe gemeente verbouwd© tarwe, eigen behoeften noodige zaaibaren, en' gerst en haver, met uitzondering van voof daarbij gevolg te geven aan de voorschrif ten, die u namens mij door de Provinciale Brood-Commissies zullen worden ver- strekt. In het belang der veevoeding zal aan de landbouwers, die dit verlangen, kun nen worden toegestaan, dat zij .de be schikking houden over dat gedeelte def Prijs der AdvertentJën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 öfc,. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels 1. iedere regel meer 10 ct. gemelde graansoorten, dat noodzakelijk id voor het voederen van hun vee ged* rende de eerste acht maanden. Van Regeeringswege zal de distributie van veevoeder ter hand worden geno men, opdat zooveel mogelijk wordt voor zien in de behoeften aan veevoeder ook' van die veehouders, die niet in het bezit zijn .van voldoende eigenverbouwd graan, terwijl ook maatregelen zullen worden getroffen .voor het verstrekken van vee voeder in de zomermaanden (MeiAugus tus) van 1917. De prijzen door u te besteden zijn ale! Volgt door mij vastgesteld: Tarwe per 100 K.G. f 15 bij een natura- gewicht üot en met 75 K.G. per H.L., daarboven f 15.25; gerat f 14 per 100 K.G. haver f 13 per 100 K.G., alles mits goede ■qualifcedt en met de gebruikelijke korting te leveren daar, waar dit door de Pro vinciale Broodcommissie wordt verlangd. Ter bevordering van een goede uitvoe ring dezer maatregelen is net mijn. be doeling den handel in de gelegenheid te stellen de Provinciale Broadcommïe- sies bij haar taak behulpzaam te zijn. Een nieuw vakblad. Verschenen is no-. 1 van De Electri- citeit, populair wteekblad voor instel' lateurs, monteurs, enz. Het wil en zal te behandelen onderwerpen zoo tno gelijk op- een bevattelijke wijze uiteieinzet,- ten. Het eerste no. behandelt reedsen kele practische onderwerpen op dit ter rein. Bureau Slicherstraat 21 a, b-, c, Den Haag. „De Levende Na/tuur", onder re dactie van J. Heijmans en Jac. P. Thijsse. Uitg. Wi. Versluis, A'dam De heer Dorsman beschrijft op onder houdende wijze een merkwaardige en te vens algemeene cryptogaam, het Veenmos' of Sphagnum; een plantje dat om ver schillende door den schrijver nader uit eengelegde redenen, zeer merkwaardig ïs Het volgende artikel is het begin van een uitgebreide verhandeling over de Reptiliën' van Nederland. Het geheel belooft een goede hulp bij het determineeren te zul len worden. In zijn artikel „Nieuws uit' Rottum", brengt Th. ons de gelukkige tij ding, da,t op de Noordwestplaat bij Rot tum, de middelste zaagbek (Mergéri Sen rater), een tot nog toe in ons land niet! waargenomen vogel, een broedplaats be trokken heeft. Het 'slotartikel heeft tot opschrift „Een Zondenregister", waarmee bedoeld wordt, dat van de Spreeuwen. Deze vogels schijnen nergens veel goeds te doen en bij steeds nijpender gebrek aan dierlijk, zich telkenjare meer met plantaardig voedsel, en bij voorkeur vruch ten, te gaan voeden. Om de lieve diertjes te verdrijven schijnt het plaatsen van op gezette roofvogels in de bedreigde boo men, een goed middel te zijn. Als altijd bevat de laatste rubriek weer een schat' vap korte mededeelingen uit alle stre ken van ons land en van allerlei aard. I I v-.'ut D© Vriend des Huizes (uitg. Neerbosch' Boekhandel) begint met een reproductie van 'de schilderij „De slag1 bij Solferino" naar aanleiding waarvan Henry D.unamt een geschrift schreef!, dat het sein gaf tot de stichting van „Het Roode Kruis", een breed verhaal van een en ander met portret van. Runant geeft mr. Yerkouteren. Dis. Steenbeek vervolgt zijn belangrijk© reeidsl „Joodsche Humor." Hij vindt die 'in het Nieuwe Testament, en in de eerste helft der Middeleeuwen. R. A. S. laat in zijn onderhoudende Maandoverzicht doorwe ven met photo's; en illustraties .o.a. Bil ly Sunday, TH de Baan, dr. C. v. Hoeven, v. d. Brugghen, Groeneweg, •Zimmerman, Soerabaja, Honger optochten, een gedenkteeken Zevenboom, idem de Marissen, enz. enz. de revue passeeren. En nog veed meer brengt deze Vriend des Huizes wat fot kennismaking uit lokt. De Macedoniër van deze maand, het bekende Zendingstijdschrift onder red. van Dist Dijkstra en ds. iWielenga uit Pajeti (uitg. Bouwman en Venema, Groningen) bevat o.a. 'het vervolg der studie van ds. IWielenga over „Re zending der Gereformeerde Kerken, Soemha. In de rubriek „Uit mijn Ca mera" geeft ds'. Jjijkstra de "geschiede nis' van de zending der Genef. kérken, op Soemha, een arbeidsveld, indertijd door de Roomseh© Zending losgelaten, en waarop deze nu weer aanspraak maakte. De Spiegel (uitg. W. Kirchner, Amsterdam) bevat kiekjes omtrent hel verblijf van H. M- met de Prinses te Katwijk, en een portret van dis(. Klaar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1