HANDELSCURSUS 3 Gemetsii 340 roedes WEILAND 3 Gemeten 337 roeden WEILANS Telegrammen. Laatste Berichten. OPENBARE VERKOOPiNG Briefwisseling j- jd- Advertentiën. Aankondiging. Leestafel Burgerlijks Stand. Vadar en hoeder Te pacliten bij inschrijving voor dey& tijd van 7 jaren op Ma&sidag 33 Juli 1318, 15 perceelen Aardappelen, Tarwe, Sjalotten, Bruine Boonen, Roode en Witte Kooi, Spruitkool, Gele Mosterd en Suikerpeeën. 1 perceel Gele Mosterd, 1 perceel Gele Mosterd. Dinsdag I Augustus 1916, pisbiiak te verkoopen; ülaandag 7 Augustus a.s., aan te besteden: Het afbreken der Veldwachters- woning en liet daar ter plaatse bonwen van twee Woningen. iarkibarlcfiten. te Goes. KORALEN TASSCHEN, nieuwste modellen. 18, L HÖLTIDIJZEN - IIU1, Oversla®' „beklaagd va.n bteleediging en mishandeling ambtenaar^ heeft de recht bank zich onbevoegd verklaard. Vrijgesproken: J. B., 35 j., IJmuiden, beklaagd van poging tot omkooping, met vernietiging van zijn veroordeelend ver stek-vonnis van 1 v. gev.-straf. Rechtbank te Middelburg. Voor de rechtbank te Middelburg werd heden behandeld een verzetzaak tegen C. D., thans wonende te Sluis, die bij vonnis van 26 October 1900 veroordeeld werd bij verstek wegens huisvredebreuk en wederspannigheid, lichamelijk letsel tengevolge hebbend tot een gevangenis- sfraf van een maand. De officier wees erop, dat de huis vredebreuk verjaard is en de rechtbank zich voor wat dat betreft onbevoegd moet verklaren. De wederspannigheid acht de officier uit het proces-verbaal der po litiemannen bewezen. Daar bij de bij ver stek opgelegde straf ook rekening is ge houden met de huisvredebreuk eïscht de officier, dat de straf verminderd wordt tot drie weken gevangenisstraf. Nog werd een verzetzaak behandeld! en wel die tegen den schipper A. H. D., wonende aan boord van hel. Duitsche Rijnschip „Johan Heinrich", die bij ver stek veroordeeld was tot, één week ge vangenisstraf wegens poging tot uitvoer van 103 K.G. aardappelen langs Sas van Gent naar België. De eisch luidde daarom thans f 30 boete subs. 60 dagen hechtenis. Uitspraak in beide zaken 8 Augustus. Ti m ot hens van 29 Juli (red. J. N. Voorhoeve, Dén Haag, uitg. La Rivière en Voorhoeve, Zwolle) heeft weer een uitgebreiden inhoud. Gelijk bekend, komt er eenmaal 's maands bij bet no. nog een half no. bij, en daar gaal de uit geefster, ondanks de duurte weer gere geld mee voort. Eigenlijk behoeven wij van Ti mot he us nooit een inhouds opgave te geven, want alwat dit tijdschrift te lezen geeft, is belangrijk. Toch. willen wij 't'nog wel even doen voor hen die T i m o t h e u s nog niet kennen. Hoofdblad: Nieuw-Testamentische Vrou wenfiguren (Fébé I.) J. N. V. blz. 349. Indrukken van den Hoofdredacteur. (Onrecht.) blz. 350. Toch 'n Uil! (43.) F. Decoster. blz. 350. Aen der Co- ninghiime Moeder. (Gedicht) M. v. A. blz. 351. Naar het Noordelijk deel van 't Gooi. (Soestdijk.) A. A. t. R. (Met plaatje.) blz. 351. Uit den naasten omtrek. (Opgewektheid.) D. blz. 352. Stier in het water. (Plaat.) blz. 353. Te veel en te weinig. (II.) A. J. H. blz. 354. Varia. A. J. H. blz. 354. Pe per en Zout. blz. 354. Wetenswaar digheden. blz. 355. Arme visschen. A. L. (Met afbeeldingen.) blz. 355. Bijblad: Geschiedenis van den Dag. Van de Zee. Briefwisseling, enz. Kleijn- goedt. Een dag in het Rusthuis „He- bron." J. C. B. (Met plaatjes.) De Vriend der Gezondheid. (Vragenbus.) Dr. J. V. blz. 451. Onder heidenen. Boekbeschouwing. De Spiegel van deze week (uitg. Kirchner, Amsterdam) bevat een paar mooie photo's van het kamp der N. C. S. V. o.a. Bij dien maaltijd, oud-gouver- neur-generaal, de gast der studenten, aan tafel heeft* 't woord. Men ziet de jongelui als 'tware aan zijn lippen hangen. Ook photo's van de Inspectie door H. M. de Koningin in Noord-Brabant gehouden. Een photo van het te water laten van de nieuwe Nederlandsche onderzeeboot O Vl op de werf van „De Schelde" te Vlis- singen; het portret van den koenen ka pitein König, die de Duitsche onderzee- handelsboot „Deutschland" goed en wel in Amerika vermocht te brengen. Ook de stukken proza van „De Spiegel" zijn mooi. Caëmsftgü Hleuws. Ongelukken. Te Heemstede is ©en 21/2-jarig jongetje in een modder sloot geraakt en door verstikking jam merlijk omgekomen. Te Dokkum is een aannemer onder pen zwaar beladen, melkwagen geraakt en, kort daarop aan de gevolgen bezweken. Te Lonnekier is een 51-jarige vrouw van een land bouwer van een wagen gevallen en ge dood. Te Harlingen is teen schip- persjongetje over boord1 geslagen en ver dronken. Een gevaarlijke vondst. Een bootwerker te Amsterdam is vrij ernstig aan zijn handen, en gelaat ver wond geraakt, door het ontploffen van een voorwerp, dat door zijn kinderen was gevonden in het zand, waarmede een gedeelte van de Kattenburger-vaart woixlt gedempt. Het voorwerp bleek een slagkwik- pijpje van een granaat te zijn. Het pijpje ontplofte, doordat de man met een naald in het slagkwik prikte. - „Men" wordt niet wijzer. Niettegenstaande reeds herhaaldelijk is gewaarschuwd tegen verschillende op lichterstrucs, is een winkelier aan de Korte Begijnestraat te Haarlem ér toch wier ingekropen. Dinsdagmorgen kwam een vrouw in zijn winkel en vroeg om zilverstukken voorzien van een beelte nis van de Koningin met hangend haar. De winkelier was zoo bereidwillig haar mede te nemen in de achterkamer, waar hij 130 gulden aan kwartjes ten dub beltjes op tafel wierp. D© vtouw zocht uit hetgeen 'zij begeerdeen gaf een fooitje voor de gedane moeite. Doch na haar vertrek bemerkte de winkelier dat hij voor 35 gulden was opgelicht. Een merkwaardige gen e- zi n g. Men schrijft uit Loon-op'-Zand aan de .,,'s-H. Ct.": Verleden week heeft bied teen* plotselinge buitengewone genezing plaats gehad. Een dochter van de wed. Sn. was reeds sedert een achttal jaren ziek, ging de laatste 3 jaren niet ter kerke en was bedlegerig; de maag weigerde sinds we ken elk voedsel; de zieke was van de H.H. Sacramenten der Stervenden voor zien en de dokter verklaarde op Dinsdag 18 (lezer nog, dat ze stervende was fin wellicht den nacht niet meer zou door komen. En zie, daags daarna vraagt ze 's mor gens om wat te gebruiken, staat daarna heel alleen op, wat zo sedert lang niet meer kon en voelt zich gezond, doch nog wat zwak. De toestand blijft tot op lieden aller best, alle voedsel bekomt haar goed en ze staat op geregelde tijden op. Ieder een bezoekt haar, waarvan ze niet den minsten last heeft, hoe druk het ook loopt, ook de dokter staat, wat te be grijpen is, verstomd voor het geval üit ds Pers. Kerkgezang. In de Heraut gaf Seerp Anema per ingezonden stuk zijn meening te kennen over de pogingen tot verbetering of verrij king van bet. Kerkgezang. Hij overziet drieërlei strpven le. Laat alles bij liet oude. Wat we hebben is genoeg. 2e. Herzie en verbeter wat we hebben en Vul ,het aan, doch alleen mét stof aan de Heilige Schrift ontleend. 3e. Breid het in „Ee iige gezangen" toe gelaten middel tot „verrijking" van. ons kerkgezang uit met oen keurbundél uit het bestaande vrijé geestelijke liedde Rotterdamsche Gez angenco mmi s- s i e. Met verwijzing, naar wat dr, Kuyper in „Onze ©eredienst" over deze aange legenheid schreef, ziet Anema van het streven der Rotterdamsche Commissie al leen succes in oen eenigszins andere rich ting: „Toch kunnen wij met belangstelling de eventueele vrucht der Rotterdamsche Gezangencommissie afwachten. Kan ze der Gemeente als instituut niet dienen, zeker zal ze in het huisgezin en in do school met liefde worden ontvan gen. Al wat schoon is in het Christelijk lied, behoeft nog niet naar de Kerk Je worden gedragen". Wat betreft een berijming van poëtische gedeelten uit de H. Schrift, merkt A. op, dat een bundel als hier in kwestie het groote voordeel biedt op een bundel Ge zangen van veler erve saamgelezen, dat ze organisch één is met de Psalmen en van gelijken rijkdom en diepte .van opvatting niet beïnvloed door een «of ander tijdvak der px-ofane historie.* En ten slotte, in verband met het „alles blijve bij het oude", zegt hij: Neen, onze psalmbundel, onze heerlijke psalmbundel moet zichzelf blijven. En vooral niets van de taal der natuur-, kunst- of ik-aanbidding van de 19/20ste eeuw moet er in komen. De bouw moet in steiger, maar alleen gerestaureerd en bijgewerkt, worden in eigen stijl, in eigen taai, die ons Gereformeerde volk en terecht hartelijk liefheeft. Het eindooideel van Anema is, dat .de urgentie van een herziening der Psalmen veel grooter is, dan die van het verzame len van een bundel gezangen en dat ze voor de toekomst heel wat minder ge vaarlijk zal zijn. LARNEMUIDEN. In de laatstelijk gehou den vergadering van den raad dezer ge meente werd door den voorzitter mr. H. F. Lantheer voorlezing gedaan van het K011. besluit inhoudende zijn herbenoe ming totburgemeester. De rekening over 1915 bleek een te kort aan te wijzen tot f 194.46. Aan de orde was een verzoek van d© wed. J. K. Crucq tot aankoop van een, qtukje grond thans behoorende tot het erf der vx-oegere veldwachterswoning. B. en W. stelden voor hierop afwijzend te beschikken. Na uitvoerige bespreking werd dit voorstel in stemming gebracht, waarop de stemmen staakten. Aan mej. C. C. Boes werd met in gang van 1 Augustus eervol ontslag ver leend ,als onderwijzeres aan de O. L. S. Er zal een oproeping worden ge daan voor een leerkracht op een aan vangsjaar wedde van f550 en zoolang die niet in functie is, zal door B. en Wi. een tijdelijke kracht op een wedde vaïi f500 worden aangesteld. Op de voordracht ter benoeming van twee leden van het college van zetters werden geplaatst de heei-en H. van Eenen- naam, D. Kousemaker, S. Buijs en B. Mar- teijn. Van A. Schuit en I. Boone was een verzoek ingekomen tot het nemen van maatregelen ter beschikbaarstelling van, 'goedkoop© levensmiddelen. Met het oog op het desbetreffend wetsontwerp, werd dit adres aangehouden. (M. C.) VL1SSINGEN. .Heden werd de tweed© veiling niet gehoudenalles werd op de gemeentelijke veiling geveild. Afgevaar digden van hen, (üe de tweede veiling organiseerden zullen een conferentie heb ben met de levensmiddelen-commissie, teneinde te geraken tot oplossing van bet. conflict. VLISSINGEN. Bij de schietoefeningen, welke heden gehouden werden, zijn ver schillende ruiten gebroken. De oudste Fransche soldaat. Kap. Paoli noemt zichzelf den oudsten soldaat aan het Fx-ansche front. Dit is zijh visitekaartje: „Kapitein Paoli. Voor het eerst in dienst, giet reden op 14 Juni 1859, gedurende den Italiaansciiien 001- log. Doyen van de soldaten in de ge vechtszone gedurende 'den oorlog 191415 16. Commandant van de gendarmerie te Hazel)rouck". Hij, werd in 1838 gebo ren en vocht niet alleen in den Italiaan- schen oorlog doch ook in dien van 1870 —71. Hijl was jxl sedert 16 jaar niet meer dienstplichtig, toen de' huidige oorlog uit brak. Hij xxaxn vrijwillig dienst en werd Hen 2dexx dag .naar Hazebx-ouck gezon den met een kléine af deeling gendarmes. Paoli is ook een dichter en aan het front heeft de verkoop van zijp boekjes ieeds ongeveer f 100.000 opgebracht ten bate van het ouderdomsfonds der gen darmerie. Van 27—28 Juli 1916. MIDDELBURG. Gehuwd: P. van der Staaij 28 j. jm. en C. C. Roes' 27 j. jd. W. A. Dormaar 28 j. jm. en M. P. de With 28 j. jd. Bevallen: A. H. Ruben, gob. "Bos, d.; M. P. Lamport, gel>. Hoveijn, d.; J. Melsé, geb. de Klerk, z. Overleden: A. J. Stoel 70j. ongehuwd. GOES. Gehuwd27, Jacob de Fun ded 30 j. jm. te 's Heer Abtskerke en Magdalen a van l Wed,einde 24 j. 'jd. te Goes. Geboren25, een buiten echt geboren zoon. Van 21—27 Jxxli. KRUININGEN. Gehuwd: Petrus Gerar- dus Johannus van Boon, 26 j. jm. en Petronella van 't Westen.de, 27 j. jd. Gebox-en: Joost, z. v. Pieter Nieuwen- huijse en van Elena Boone; Apolonia Jaco- mina, d. v. Eduardus Fi-anciseus Roelands en Anthonia Nuyten Overleden: Dina, 20 mnd., d. v. Jan van Zweetten en Dina Kole. Bij akte, den 24en Juni 1916 voor den ondergeteekende verleden, is opgericht de Coöperatieve Landbouwvereenljinj „Eiland Walcheren", gevestigd te Mid delburg. De akte in haar geheel is geplaatst in het bijvoegsel tot de Nederlandsche Staatscourant van 25 Juli 1916 ao. 173, volgens 4398. J C. BLAUPOT TEN CATE, Notaris te Middelburg. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Colijnsplaat (Noord- Beveland) roept hierbij op sollicitanten voor de betrekking van in het in September dezes jaars te openen Diaconie-Armhuis. Slechts personen, die van positief christelijke beginselen zijn, tusschen 35 tot 50 jaar oud zijnde 'en geen kinderen hebben, zullen in aan merking komen. Salaris vast te stellen op nader overeen te komen voorwaarden. Gelegenheid tot solliciteeren bestaat uiterlijk tot 5 Augs. a. s. Brieven met de gewenschte ialichtin gen te zenden aan den voorzitter van den Kerkeraad Ds. H. L. A. FEUKES. Colijnsplaat, 21 Juli 1916. liggende in de Gemeente Middelburg aan den Schroeweg in pacht bijJ.Gide- onse Dz. liggende in de ronde Putweg tegen Schooneveld, Souburg. Te aanvaarden 25 Nov. 1916. 480 roeden BOUWLAND, liggende in de Gemeente Koudeberke iix de Lageweg bij de Kleine Abeele. Te aanvaarden na het rooveu van den oog;st. Briefjes worden ingewacht voor of op 5 Augustus bij A. LORIER, Groote Abeele, waar nadere inlichtingen verkrijgbaar zijn. des namiddags te 2 uur, te 's-He.ro Hen- driksbindereu, in het koffiehuis „d'Oranje- boom", voor de Erfgenamen van #'ed. JORIS SCHIPPER, ten overstaan vaa Notaris PILAAR, tegen contante betaling., van Daarna: voor J. J. KRAMER en voor JACs. VAN SCHAIK Boekjes zullen verkrijgbaar zijn in de herberg en bij den Notaris vanaf 24 Juli a. s. De Notaris H. R. STRUVE te Middel burg, is voornemens op des namiddags 1 uur, op het ixofeteedje bewoond door den heer J. STRÖ0, aan den Veerschen straatweg wijk T no. 247 te Middelburg, Bruine Hit, 1 Melkkoe, 2 Varkens, Kippen en Haan, Eenden, Meuwagen met toebehooren, Melkkar op veeren, Handkar, 2 Kruiwagens, 2 Eggen, Rol- blok, Wiixdmoleix, Kortmolen, Mangel- molen, Aardappelkneeder, Bascule met gewichten, Handgereedschappen, als Spaden, Schoppen, Rieken, Hooirieven, Watertobbe, Watervat, 1500 K.G. Hooi, Horden, Staken, Mest, Landbouw-, Melk en Deelgereedschappen, als Karn, Roomtonnen, Botertobben, Melkbussen, Melkemmers, oud Ijzer. Bi-andhout, enz. Het Gemeentebestuur van 's-Hee- renhoek zal op 's namiddags 2 ure in het Gemeentehxxis aldaar bij enkele inschrijving trachten Bestek en teekening ad fl,50 ver krijgbaar vanaf 24 Juli 1916 bij den bouwkundige ]L. F. GROOSMAN te Ovezand. Aanwijzing geschiedt Zaterdag 29 Juli a. s, 's namiddags 2 ure. PETROGRAD, '28 Juli. In het depót van Sapker 20 werst ten noorden van Erzindjan hebben wij ongeveer 5000 hand granaten, 1000 projectielen en 6000 cais sons met patronen buitgemaakt. Te Has- takan namen wij een hospitaal met 800 bedden. Te Erzindjan maakten wij een depót met geweren, revolvers, sabels, mu nitie, gescixut en benzine buit. PETROGRAD, 28 Juli. In het geheel werden ixx de gevechten van 16 tot 25 Juli meer dan 34000 Duitsche en Oostexv rijksche officieren en soldaten gevangen genxaakt door de troepen van generaal Saharoff. 45 kanonixen en 71 mitrailleurs werden buitgemaakt. PETROGRAD1, 28 Juli. In de Oostzee heeft een Zeppelin in den avond van den aan den ingang van de Finsche Golf, bommen gewoxpen 'ten zuiden van de Aland-eilanden. Schade werid niet aange licht. Denzelfden (dag hebben acht wa tervliegtuigen 100 bommen laten vallen opi. hot vliegtuigenstation. Twee van on ze Watervliegtuigen hebben een vijan delijk vliegtuig neergeschoten. LONDEN, 28 Juli. Ten noorden van de linie "Pozières-Uazexxtin la Ptetit ver overden wij over 200 meter belangrijke vijandelijke loopgraven. Het gelukte den vijand de stolling te hernemen, maar wij dreven hem er onmiddellijk weer nit, waarbij wij voet krijgen in het zuidelijk .gedeelte der stelling. Op de rechter flank verdreven wij den vij- juid van het oosten haar het noord oosten van het Delvil'lebosch. In d© loopgraaf, die wij gisternacht ten noor den van l'ozièresBazentixx veroverden, hebbben wij alle vijandelijke tegenaan vallen afgeslagen. De strijd woedt zeer hevig in do buurt van het Delvillebosch ©xi Dongeval. Een kleine vijandelijke al- deeling wist de loopgraven ten westen van Yperen naar "Pjlfceii binnen te drin gen, maar weid dadelijk daaruit verdre ven. Even zuidelijker drongen wij de vij andelijke linie binnen, baanden ons gen weg naar de loopgraven. Velte- Duitschers bleken gedood te zijn door het bom bardement dat aan den aanval vooraf ging. Ttertig vijanden werden neerge schoten. Vliegtuigen hebben goede diensten be wezen 1.1. Wpensdag door nauwkeurig de opstelling der vijandelijke batterijen te ontdekken. Zij vlogen zeer laag we gens de nevelen. Twee vliegtuigen wor den vermist. Op verzoek deelen wij mede, dat het bericht omtrent de vermaking van een hofstede enz. aan de Herv. Diaconie te Wissekex-ke niet door onzen corx*espon- dent aldaar is ingezonden. ZIERIKZEE, 27 Juli 1916 Ter gx-aanmarkt was geen aanvoer dus geen noteering gemaakt. Boter fO.SO a f0.Rekenprijs f0.77'/2, per K.G. Kipeieren fl.50 a f 1.75. Eend- eieren f0.— a f0.per '25 stuks. Telegrafisch. Weerbericht. Naar waarnemingen in den morgen van 28 Juli medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 766.9 te Vlis- singen, laagste 76*2.2 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 29 Juli: Zwakke tot matigen noordwestelijke tot noordelijken wind; nevelig tot lichtbe- wolkt; weinig of geen regen. Weinig ver andering van temperatuur. lerseke. Gisteren werd door notaris Huveirs publiek verkocht een huis en erf op Bekhof alhier. Kooper werd dhr. C. Poldexman Jz., alhier, voor f 775. Oudelande. Donderdag werd alhier in de herberg van mej. de Wed. Lous, ten overstaan van den notaris II. W. Neer- voort te 's-Gravénpoldex-, „publiek ver kocht een huis met erf en tuin, alhier, groot 3 A. 55 c.A. Kooper werd dhr. C. Poelman te Ellewoutsdijk voor f 680 en f20 voor acceesoiren. Van 21—28 Juli. 1ERSEKE. OndertrouwdAndries Ste- ketee, 24 j. jm. en Johanna van Es. 27 j. jil.Adrianxxs van Altena, 44 j., wedn. v. Margretha van de Water en Camelia Adriana van Hulst, 34 j., gesch. echtge. v. Hendrik Kraijo; Jacobus Marinus Goe man, 32 j. jm. en Neeltje de Koeijér, 30 j. jd. Gehuwd: Hendrik Di4% 22 j. jnx. te Roosendaal en Jannetje Reijhgoudt, 22 Geboren: jVIarinus z. v. Gerard Rixige- nis Van Oosten en Elizabeth KLazina Mieras. Overtelden: Jacoha Dijkgraaf, 69 j., wed. van Jacob Ilerjboer. Zoo de Ileere wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders eri Grootouders, MARINUS GOUD en ALIDA ADRIANA W'SKERKE den 4 Augustus a.s. hunne 40-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat God hen nog lang moge sparen is de wensch van liunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkindei'en. Oudelande, Juli 1916. V* Voor de vele bewijzen van deel neming ontvangen bij het overlijden van onze inxiig geliefde Moeder CORNELIA JACOBA SERLÉ Wed. J. J. Stoppels, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, CORNELIA STOPPELS. Schoondijke, 26 Juli 1916. Vs Voor de vele bewijzen van deel neming tijdens de ziekte en het overlijden van mijn geliefden Vader, CORNELIS TRIELLER, betuig ik mijn hartelijken dank. Namens de Familie, P. JASPERSE. 't Zand (bij Middelburg), 28 Juli 1916. Mitetffi te Grt. M te Goss. ZONDAG 30 JULI. Voorm. half 10: Ds. R. J. van der Veen. Nam, 2Leeskerk. Avond 6: Ds. R. J. van der Veen. De ondergeteekende bericht namens de leden het bestaan der Coöperatieve Vereeniging „Zeeuwsche Coöpera tieve Kunstmestfabriek", gevestigd te Goes, opgericht bij akte, den 28 Juni 1916 voor den ondergeteekende verleden. De akte is geplaatst in het bijvoegsel tot de Nederlandsche Staatscourant van den 25 Juli 1916, No. 173, onder Folg- nommer 4397. J. C. A. HUVERS, Notaris te Kapelle- Inschrijving van leerlingen voor de eerste klasse van den nieuwen Cursus op Maandag 31 Juli tot Zaterdag 5 Augustus, telkens des avonds van 7 tot 8 uur, in het gebouw der Rijks H. B. S. De ingeschrevenen mogen niet jonger zijn dan 14 jaar. De Directeur L. VAN BRUGGEN. Lange Delft B 152 bij de Markt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 3