httmbickt, skersliedieide, No. 250 Maandag 24 Juli lü!6 30e Jaargang Ifvaars, ijwiel, arkens, aadzeil, «U- Koop engstveulen, [oop aarzen, [oop lengstveulen, (oop üerrïeveulen, hengstveulen, ersknecht aarsknecht, Jsknecht kkersknecht, Dienstbode, Dienstbode, loudster, ermeisje, De DistributSewet. FEUILLETON. II He dr©ete Öorïeg. Biggekerke. >rj WILLEM GOED- rke. [OOP [OOP 1 WOLF, Grijpskerke. iEN, Molen te Sint [OOP z., Oostkapelle. IUUR N, Tramstation, Zoutelande. USE, Vrachtrijder enz. (OOP rie, oud 1G maanden, tveuien en Speen- liSE Gz., Serooskerke. Pz., Biggekerke. Jz., Westkapelle. torn! LAMER, mr. schilder, lurenden dienstplicht gevraagd ange Kerkstraat C 27 a a g d en burgerreparatie- ehnwd. Bp gebleken verk. Brieven met zenden aan J. J. pluiden bij Delft. OOP lijk. Iz. CAPPON, einkenszand. weinig nachtarbeid, jj L. WESTVEER, iinteloord (N. Brab.) strekking, waarinjhij rder kan bekwamen, getuigen en gereed- franco letter H M, t blad te Goes. ovember )T, Kortekerkstraat, huwelijk der tegen ustus of later 1 HOF, Wolfertsdijk. jaar, van goede ge- Brieven onder no. blad te Goes. Zeeland in een klein aar, goed kunnende voorkomende werk huis te verrichten. f200. Opgaaf waar nen zijn. en onder letter ZM BENTHEM JUT- Be oorlog, dien wij thans beleven, heeft reeds miljoenen menschenlevens version'- den, en voor miljarden guldens aan waar de doen verloren gaan. Ilij is de rui ter op het roode paard dat in zijn snui ven een halve wereld dreigt te verschrik ken en - achter den ruiter zit de zwarte 7x>rg; Zoo luidt de vertaling van de la- tijnsche spreuk, reeds bij de krijgvoerende ouden in haar schrikkelijke waarheid be kend: „Post equitem seüet 4atra cura". Die zwarte zorg is de honger. Gelukkig bleef ons vaderland tot nog :(oe van beiden verschoond. Niemand kan evenwol zeggen hoe het er, ook met de prijzen der levensmiddelen, feial uitzien in de .perstvolgónde maart- den, wanneer iie oorlog nog "lang mocht aanhouden. Een voorzichtige regeering is op alle gebeurlijkheden bedacht, en neemt be reids hare maatregelen. Zoo ook de onze. Een dezer maatregelen is de distributie- wet. Een wet die op een juiste, doeltref fende distributie of uitdceling van .le vensmiddelen en brandstoffen gericht ïs. Het dlaartoe strekkend ontwerp1, -thansi ter Tweede Kamer overgelegd en bereids in hare afdeehngen onderzocht; hofudt be palingen in, in het belang van de volks voeding en yan een doelmatige distributie van goederen en opent „de gelegenheid! verbodsbepalingen uit te vaardigen ten einde te bevorderen dat het belang der, voeding 'van mensch bï dier niet wordt geschaad door het telen van minder wcn- scheüjke gewassen of door een minder wenschelijk gebruik van voedinlgsmidde: len of grondstoffen". Wordt dit ontwerp wet, en daaraan valt niet te twijfelen, dan zal de Minister kunnen verbieden, hetzij in' 'het algemeen, (hetzij in bepaalde landsgedeelten bepaalde: gewassen te verbouwen die 'voor de boe ren zeer winstgevend, maar voor de volks voeding ongeveer waardeloos zijn. Een zoodanig ontwerp had de "Kamers reeds een vorig jaar dienen te bereiken. Poen echter is de regeering nalatig ge bleven. Tirtmers vele landbouwers en wie zou thun kwalijk mogen nemen! heb ben veel en velerlei zaad gezaaid, kar wei-, maan- en mosterdzaad, en vlas, wijl dit meer loonend was dan het verbou wen van koren en peulvruchten. Iets der gelijks wil de Minister nu tegengaan door een belasting. 0£ dat mogelijk zal zijn, weigeren wij te gelooven. En dat de landbouwers, van ouds en van nature en terecht koninkjes, souverein op hun erf en in hun kring tegen dezen maatregel ge kant zijn, laat zich begrijpen. Wanneer wij „een zoodanig ontwerp" toejuichen doen wij dat trouwens niet dewijl 'de maatregel ons behaagt. Min'- der door een belastingverhooging dan door het uitloven van premiën diende s hierbij gewerkt te worden. Dwang is 'altijd een leelijk ding ge weest; en staatsdwang de antirevo lutionairen hebben 'taan den lijve onder vonden is wel de hatelijkste van alle. De boeren sputteren dan ook allen er tegenook de vrijzinnigsten onder de Door J. A. VAN NOPPEN, rustend hoofd eener Chr. School. 4) Dat Mientje daarbij goed haar deel kreeg, js te begrijpen, en daar waren de jongens nooit boos of jalotersch om, want zij hielden ook dol veel van hun zusje. Ze zouden Voor haar door 't vuur gevlo gen hiebhen. Miemtje hield ook weer zeer veel van haai- lieve ouders en broertjes; ze was jeen lief cji gehoorzaam kind. Was zij dan nooit stout? Och, kinderen, vol maakt is gelein enkel kinld, allen dragen «en zondig hartje in hun binnenste om. 'teders behaoren daarom alleen God er de ©ere voor te geven, zoo zij van hun irfL Vreu8^e beleven; uit onszelven *16 v. 1 6T' ze §een deugden. Die heeft S éél1 kind uit zich zelve gehad, namelijk h)et heilig kind Jezus te Bethle- nem geboren. Dat Mientje in stilte dien Heiland beminde, kwam later pas uit. De jongens .gingen, toen zijl daarvoor den ouderdom bereikt hadden, te Zou tel, wide school en moesten daaitoc vijf Uitgave va* de Jïaaml. Venn. LUCTOR ET EMEEGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 218. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUU - L. burg. Drukkers: "Waterbaan Le CosrsSre - Goes. '.Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. postt'M$ Losse nummersf .Që Prijs der Advertentiën: 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 19 oi 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend Bij abonnement voordeelige voorwaarden Familieberichten van 110 regels fl.-. iedere regel meer 10 ct. vrijzinnigen, mannen die, vooTz'pover zij ook aan politiek doen, steeds het hardst bobben mee gedaan om ons volk te sturen in de richting van het Staats socialisme. Het is dan ook een der droeve kan ten van den oorlog dat het Staats socialisme zóó zijne triomfen viert. Voor de sociaal-democraten is het inderdaad tegenwoordig een lust om te leven. Indien een distributie-wet uitvoerbaar is, dient evenwel ook dit stuk Staats socialisme te worden aanvaard; in weer wil van het .„protest der boeren; want niet het persoolijk belang van den produ, cent, in dit geval van den landbouwer, Inaar het belang van de volksvoeding alleen mag hier wegen. Op een punt echter schijnt ons de wet werkelijk niet uitvoerbaar. Wij bedoelen de opdracht aan de gemeenten. Reeds hebben de gemeentebesturen^ van. Amsterdam, Den Haag en Rotterdam in een adres aan de regeering zich verzet tegen het voornemen om de gemeenten te doen zorgen dat er steeds voldoenjie levensmiddelen zuilen zijn. Waarom toch zoo vragen zij terecht ..moet dit aan de gemeenten worden opgedragen, die niet het recht hebben om levensmiddelen op te eïschen; en waarom behoudt de Rijksregeering zich niet het recht voor, wijl zij toch het! récht bezit scheepsruimte op te eischen, overal in het buitenland haar vertegen woordigers heeft, en niet te klagen heeft over gebrek aan raadslieden en geldmid delen. En dan de regeering heeft toch ook niet kunnen beletten dat er graan en meel ontbrak, toen zij het gébruik van bruinbrood optel'; ook niet kunnen verhinderen dat er te veel boter naar liet buitenland ging, en er .gebrek was aan melk, en er 'geen suiker meer was te bekomen, de aardappels een tijd lang veel te duur waren, de steenkolenvoor- ziening spaak liep en de vleeschprijzep bovenmatig stegen. Zaï 't mogelijk zijn dat de gemeenten van dat alles voldoende voorzien zijn en het, beschikbaar stellen ten behoeve van minvermogenden Het zal ons meevallen wanneer het gaan zal. Een tweede vraag is wie zal den ge meenten het verlies vergoeden dat zij bij dien maatregel lijden zullen? De zaak komt immers zoo 1e zitten dat het Rijk ide prijzen vaststelt, het verlies dat de gemeenten lijden zal voor drie kwart door het Rijk vergoed zal worden; terwijl één kwart van het verlies dooi' de gemeente geleden wordt. Zal dat een© kwart voor vete gemeenten vooral de kleinere niet reeds zoo groot zijn dat zij een voelbaar verlies zullen lijden'? En zulks te meer omdat in dergelijke gemeenten ongeveer alle ingezetenen min vermogend zullen zijn. Minvermogend toch zijn volgens dit ont werp allen die bet vijfvoud verdienfön van de som 'in art. 2 der Kieswettabel genoemd, en daar beneden. In Den 'Haag is iemand minvermogend volgens deze wet die f 2500, verdient; in Amsterdam en Rotterdam is hij 't die f 2750 verdient in i lissingen die 1' 2250 verdientin Mid dagen per week, want 's Zaterdags was er vacante, een heelen stap doen; maar daar gc'eft oen flinke jongen niet om, en leen ferm meisje ook al nieL al waait en régent liet onderweg wel eens wa' Mientjle bleef bij moeder thuis; zij was nog te jong om' school te kunnen gaan en Pen bewaar- of Zondagsschool waren erte- B. niet. Zij kon vrij in lluis en op het erf rondloopen len bijl den ouden toren spe len, misschien dikwijls maar op- haar etentje. Ze was dus zoo blij', als 't Za terdag teas fen de broertjes zich mettfiaar konden bezighouden. Vader en moeder namen thfuïi kinderen 's Zondags mede na,ar de kerk, voor zoover hun leeftijd dit toeliet en Donderdags mochten ze ook wel eens met hen mee rijden naar de markt. Toen ons Mientje vier jaar oud was, mocht zijl ook eens mede naar „stad": Welk een vreugde! Moedei: kleedde haar lieveling niet haar Zon dagse he kleertjes aan; o, wat zag ze ieir allerliefst uit in haar kleuïig Walchersch costumetje, met roode „kraaltjes" om het halsje en klei ne goudieai „strikjès" en „krulletjes" om hot blozend gezichtje! OnderWeg was natuurlijk veel te zie» delburg f 2000't Zandt en Souburg f1750; Goes, Ierseke, Brigdanmie, Neuzen en Zicrikzee 1' 1G25overige Zeeuwsche gemeenten f1500. En vooral gemeenten als de laatstgenoemde, met vee* minver mogenden en weinig gelegenheid tot goed'- koopen inkoop, zullen door dezen maat regel gedupeerd worden. Het ware dan ook veel beter wanneer het Rijk 'tlcon doen. Deze toch als cen traal lichaam is in de gelegenheid goed koop te koopen, en beschikt over meer dere bronnen van inkomsten. In ieder geval is het een onbillijkheid jegens de gemeenten om baar den last der distri butie op te leggen, en haar tegelijk het verlies voor een kwart gedeelte 'te doen dragen. Onze slotsom is, indien de wet uitvoer baar is, laat zij dan spoedig in werking! treden, met prompte toepassing der boetebepalingen, dóch Iaat de minister' den last van een en ander niet schuiven op den hals der gemeente, doch "zelf den maatregel ter liand nemen. Tegen de strafbepalingen zal dan ook wel niemand bezwaar hebben. Drie maan den hechtenis oi' drieduizend gulden boete bij ontdekking van het achterhouden van voorraden ten nadeele van de voorziening der behoeften van eigen land en volk; zes maanden hechtenis óf zesduizend gul den boete voor bet doen van een on juiste opgave; zes maanden of tiendui zend gulden bij overtreding van het ver bod om bepaalde gewassen te verbouwen, daar is niets 'tegen; evenmin behoeft be zwaar te rijzen tegen nog zwaardere straf fen welke de wet dreigt tegen nog zwaar dere overtredingen, als daar zijn: opzet telijk niet afleveren volgens de distributie- regeling; het laten bederven, vernielen, beschadigen, onbruikbaar maken of weg maken van goederen, tot schade van de distributieregeling; liet opzettelijk niet voldoen aan schriftelijke vordering, enss. enz. Steeds verder. De Engelsche regeering gaat voort met al meer de neutralen te betrekken in hare toenemende pogingen tot oecono- mische uitputting van Duitschland. - Het is begonnen met schijnbare klei nigheden doch al spoedig werd de schroef vaster aangedraaid. Aanhouding van onze mails, opbrenging van onze handelssche pen uit Amerika, zelfs uit onze eigen Oost, en daarmee gepaard gaande belem mering van ons verkeer en zakenleven waren er het gevolg van. Goederen met Nederlandsche schepen hier te lande aan gevoerd moesten op order van de Engel sche regeering naar Engeland gezonde» worden om aldaar voor "het prijsb'of te worden gebracht, niettegenstaande deze partijen met goedkeuring van de N. O. T., gedeeltelijk zelfs aan een barer bureaux waren verkocht en de verladers alle voor schriften van de N. 0. T. precies hadden opgevolgd. Meerdere industrieën werden ten onder gang gedoemd, ten gevolge van Engelands ongehoorde inmenging. Onder anderen die van alcoholvrije 'dranken ui Indië, wijl zij' het benoodigde koolzuur niet meer uit Nederland mag betrekken1). En nu weer wij wezen er reeds op wordt onze visscherij met ondergang bedreigd. Uit het heden verschenen Oranjeboeik en op tie merken. De voorjaarszon be scheten het Vriendelijke landschap. Moe der hield niet op> met haar kind op het eletn en ander te wijzen of Vragen te be antwoorden, en deelde alzoo in het ge noegen van haar kleine, die den aanval- tigen leeftijd had, waarvan een onzer vroegere Vaderlandsche dichters zoo te recht opmlerkt: „0, dierbré tijd van drie tot zeven, jaren, „Als ieder voorwerp 't oog bekoort, bet harte streelt, ;,Och, of zij zonder icinde waren; „Als idles lacht, als alles speelt! En dan die stad mlet haar Vroolijke markldnikte, mooie groote gebouwen, fraaie winkels, het klingelend klokken spel van dien Imogen toren! Wat was dat alles schoon, vooral voor een kind, dat zoo iets nog nooit gezien en gehoord had! Dat was wat anders dan de eenvou dige woningen en schuren van „Buisker- ke" mlet zijn bemosten ouden toren! Toch was pr iets in het lieve pein zende gezichtje, alsof liet niet zóóveel notitie van al die dingen nam, als Va der en Moeder 'Wel liadden Verwacht. Fin siterde misschien een s tem in haar is gebleken dat de Nederlandsche regee- ring de Duitsche flink weet aan te pak ken, wanneer door deze de Nederlandsche belangen worden geschaad. Moge zij niet minder krachtig tie Engelsche regeering de pin op den neus zetten, wanneer ook deze, met hare herhaalde schending van tractaten en aanranding van liet recht eener kleine mogendheid, het bestaan van) onzen handel en onze nijverheid be dreigt. .Aangenomen dat feiten en ömstandig- lieden de Engelsche regeering kunnen heb ben overmand, moet dan tegenover de Nederlandsche regeering de grens tusschqn' 'het geoorloofde en ongeoorloofde maai' steeds verder overschreden worden? Geljjk bekend is wordt dit koolzuur in stalen cylinders geleverd, uit Indië worden deze ledige cylinders teruggezonden om ze hier weer te doen vullen; en dit nu mag niet meer, omdat Engeland vreest dat deze cylinders naar Duitschland worden doorge zonden om daar misschien voor vergiftige gassen te worden gebruikt. BELGlE's MOEDERKEN. (Ter gelegenheid van 24 Juli.) Ik plukke thans het bloemeken, Het bloemeken van trouw. Ik pluk "liet blauwe bloemeken Voor België's Lieve Vrouw. „0 zeg mfe 't zoetste w.oordeken, Voor ik Haar Nam© zeti „En zoek geen zoeter woordeken, Dan 'twoordElizabeth! „En schreef ik, schreef ik: Moe- [d e rken, Dat woordeken alleen? „0 ja, o noem ze Moeder ken, W;ant zoeter is er geen .1 „Gij straal van 't gouden zonneken, Breng Haar mijn bloem en brief! „Ik ijl, ik, straal' van 't zonneken, Naar België's Moeder-lief (Uit „Vrij België.") Joh. Demaegt. Beknopt overzicht van den toestand. Terwijl het de vraag is of de cen tral© legers op 'den duur aau den druk in Galicië en Wolhynië een blijvenden weerstand zulten kunnen bieden, hebben de Duitschers ook op het Westerfront ©en zware taak. Om het dorp Rozières ten N. der Somme wordt met verwoedheid door En- gelschen en Duitschers gestieden; hier zouden de Duitschers zich met „wan hoop" te weer stellen. Het dorp Lon- guevai blijft tevens van „bezitter wisse len. De Engelschen veroverden het in den ochtend van gisteren; thans is ech ter het noordelijk deel weer door de Duitschers bezet. Ten Zuiden van de Somme hebben de Franscben de tegenaanvallen te duchten ,op hun nieuw veroverde stellingen. De Franscben wijzen er nogmaals op dat de vorderingen, die zij telkens bij zeer kleine stootjes maken, wed degelijk in het plan liggen van liet legerbestuur. Op liet Oostelijk front hebben de Rus sen het succes, dat zij door het terug duwen van de Duitsch-Oostenrijksche hoeklinie aan de Lipa en de Styr, in Wolhynië, hadden behaald, nog uitgebreid. binnenste, dat alles hier op aarde ijdel- lieid is? Had zij1 soms 'een voorgevoel, dat ze iian 'eeln lioogere en oneindig be- teré wereld toebehoorde, waarheen zij Weldra zou Verhuizen? Wie zal 't zeggen! ZekfQir is' het, dat alles, wat hier op aarde zich bevindt, vergankelijk is. Dat moestten alle mensehen, dus ook kinde ren, steeds wél in 't oog houden; al is eien onschuldig §pel en het gepast genieten van Gods helerlijke schepping zekel* al leszins geoorloofd. Maar hoe sp'öedig kan het grootste ge not hier op aard© worden vergald en vervangen door droefheid of smart? 'k Heb u (daaivian in 't vorig hoofdstuk .needs iets verhaald en ook de Heilige Schrift geeft er ons menig Voorbeeld van. Denkt maar eens bijv. aan het zoontje dier vrouw uit Suncm, dat mtet zijn vader eens mede naar- het vteld mocht, om haar de maaiers te ga,an kijken en hoe dat kind, 's mor gens ïiog gezond en in het veld denke lijk zoo. Vroolijk rondhuppelende, plotse ling ongesteld werd en uitriep: „Mijn hoofd, mijh hoofd!" om Weinig tijds daar na in ide armen zijher moeder den geest te geven. Ja, zóó onzekler is ons leven, ook dat der JGndiërenmaar als het bij eer\ vroeg Een der krachtige vercledigingstóUtftg©* dei- Centrale legers' vóór die grensi vau Galicië is nu door de Russen bezet. Deze staan thans bij liet dorp Reresteczkfj, op vier K.M. van de Galicische guana en het is te verwachten, dat zij hun aan vallen op dit punt zullen lier halen, ten einde Lemberg van uit het Noord-ooeten te bedreigen. Op het oogenblik wordt den Russen de toegangsweg tot Noord- Galicië het hardnekkigst bestreden, ter wijl hun ook het opdringen naar den spoorweg Sarny-Kowel wordt betert. Hier zou de Russische opmarsch het snelst tot een succes kunnen leiden; met de poging om van uit het Dnjester-ge- bied Lemberg te bereiken, is tort dusver weinig voortgang gemaakt. Veel zeggen intusschen de stafberich- ten niet. 't Blijft we hebben 't meer gezegd een eentonig verhaal. Er verschijnen dagelijks wel moor dan 20 officieel© communique's, doch alle met elkaar brengen ze nog geen nieuws. Wat beteekent bet nu, merkt De Am sterdammer niet ten onrechte op, naai den maatstaf van dezen geweldigen oor log gemeten, dat de Franschen en En gelschen weer eens een stuk vooruit kwamen, dat de Duitschers verloren ter rein heroverden, dat de Russen weer voortgang maken, en de Italianen weer een paar steile bergtoppen bezetten? Men voelt wel, dat alles heeft met de beslissing even weinig uit te .staan als een pleizerreisj© op een buurtver- keertraject met een reis oni de wereld. Als het op deze wijze moet voortgaan, dan is .er slechts één einde van den oorlog mogelijkpar fauto de combat- tants Bij gebrek aan strijders. Dan is het gros der Europeesche mannen- schap uitgemoord voordat dq Franschen den Rijn zien en de Russen Ruitseh, grondgebied betreden. Een handgranatengevecht. „In Ide gevechten bij Thiépval" schrijft een 'gewonde aan) de „D'aily News" „kwam een onder-officier met öe'n klein troepje manschappen !in de derde Duitsche Loop- gi'avenrij' en was tiaar van de overigen afgesneden. Onmiddellijk organiseerde: hij zijn troepje tot eeréhandgranaten-palrouil- le en zijl gingen de loopgraaf langs om de Duitschers pmt bommen daaruit te jagen. Een Van' de mannen, een sergeant, scheen door toovermacht beschermd te worden. Drie uren lang liep hij over- de borstweringen, links en rechts bommen, werpend over dwarsgangen en in schuil plaatsen, steeds met geweldige uitwer king. Om tien uur 's ochtends werd hij aan het been gewond. Zijn manschappen Ver bonden liem en d e troep zette weder, hun werk voorf, tot zij toevallig een offi cier en drie man van een ander batta.il- lon ontmoetten. Er waren nu elf man bijeen, die den geh'eelen dag langs de Duitsche loopgraven aan het werk ble ven, terwijl de Duitschers hen naar het open veld trachtten te drijven. Kort na den middag was hunne voorraad liand- granaten uitgeput, maar zijl kregen toén' geweren In handen, Waf Dluitsche en En- g|elsche, en bleven dien strijd voortzetten. Tijgen 'den avond waren zij nog steteds bezig lot hun onderofficier in het hoofd gewond werd. De officier kreicg een schot in de hand, dat dit lichaamsdeel bijna wegscheurde en even daarna een in het hoofd. Maar het troepje hield dapper vol. Er waren nu nog slechts 5 man over, zijl verzorgden hun officier zoo goed mo- verschieiden u dan maar mag gaan als ons Mientje. dan moge dat sterven heel smartelijk zijn voor uwe lieve nabestaan den, voor uz'elven daarentegen is het een. eeuwig gewin. Mochten alle kinderen dan ook maar strevten naar het heil, dat nooit vergaat. Want, „die dien Heiland vroeg- zoe ken, zulllen Hem ge wiss el ijk vinden". Maar ik merk het al kinderen, ge (Wordt reeds bedroefd, want ge zoudt zoo gaar ne hebben gewild, dat ons lief Mientje nog lang had mogen blijven leven. Nu, dat wenschten haar ouders natuurlijk ook en dat zooveel te meer, wijl het haar eenigst fd'ochtertje. was. Gods gedachten zijin (Venwel niet onze gedachten, en Zijpe wegen niet onze wegen. Thuisgekomen, klaagde Mientje over pijn in de keel, zij had zeker op de terugreis koude gevat. Moeder leide haar vroeg te bed, gaf een Verwarmend middel in, dekte haar lieveling goed toe, vertrou wende, dat daar dan tie pijn den vol genden dag wel over zou zijn. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1