Kerknieuws. Onderwijs Zending. Rechtszaken. Uit ds Pers. Wetenschap m Kunst. Gemengd Msauws. Bevolking. In eerste helft van de maand Juli zijn in deze gemeen te ingekomen: H. jW. Bol, botercontroleur, Lange- vide K 193194 uit Hazerswoude; mej. H. C. Lagas, Dam F 151, Roo sendaal en Nispen; M. J. Ketting, gepens. ambt. S.S., Dam G 59, Renkum; mej. 1>. C. Veen, verpleegster, Langeviele K 205206, Oegstgecst; mej. C. C. Boes, onderwijzeres, Veersche singel S 49, Amemui JenP. J. J. ïebbenhoff, schildler, Beenhouwerssingel K 70, 's Gravenhage A. Bostelaar, slagersknecht, Seis weg R 141, Koudekerke; A. den Engelsman, timmerman, Teerpakhuizenstraat P 27, Koudekerke; J. A. Smits, agent van po litie, Koningstraat E 254a, Jaarsveld (IJ.) Vertrokken: Mej. wed. H. van Langeveld, Lange- delft H ,4, naar Haarlem H. de Jeu, Wal B 62, Goes; A. M. Bal jeu, Vlis- singsche straat K 44, Rotterdammej. E. Hoogerheide, Lange Noordstraat C 38, Colijnsplaat'F. P. Dhuij, Lange Burg B 18, Amsterdam; mej. J. C Hofman, Lange 'Noordstraat L 134, 's Gravenhagemej. wed. K. Heersma, Korte Breestraat 0 163, 0. en W. Sou burg; M. Zandee, Lange Noordstraat C 3537, Breda; A. P. L. Snijder, Noordweg R 13g., Dordrecht; D. C. van der Werft, Veersche singel S 139, Dordrecht; H. Gerritsen, Vlissingsche straat K 55, 's HertogenboschH. C. Modderkreeke, Lange Gortstraat I 323, AmsterdamJ. J. H. Schetters, Nieuw- straat 'G 217, Wageningen; M. J. Jong, Markt C 14, Leiden. „M. C." fioeï. Opgepast groentehan delaars! Heien werd door een par ticulier bij den Burgemeester aangifte gedaan, dat door hem Lij ©en groen- tenhandolaar alliier bloemkool gekocht en hein daarvoor f0.15 gevraagd werd. Naar aanleiding van een ingesteld onder zoek betreffende deze aangifte werd de groemtenhandelaar onmiddellijk genood zaakt aan den kooper f0.03 terug te betalen daar de maximumprijs bepaald is op £0.12 en dat wel voor le soort bloemkool', afgehaald aan den winkel. Schore. Blijkens de „Midd. Crt." is benoemd tot s'luisknecht te Hansweerd met ingang van 30 Juli, de bruggeknecht D. Potter van Schore. Nisse. Benoemd tot directeur der zang- vereeniging „Excelsior" alhier, dhr. J. Schippers zulks in plaats van dhr. J. Harthoorn, die wegens ziekte ontslag had genomen. Serooskerke. Uitslag verkiezing ge meenteraad: Uitgebrachte stemmen 256; onwaarde en blanco 3. Joh. Won-der- gem verkreeg 162 stemmen, en W. Jobse 91 stenunen. Gekozen dhr. Joh. Wjjïidergem. Nieuw-Nriitttn. Faillissement uitgespro ken van P. van Leuven, sehoonmnkjer, alhier, gein. Clinge. Curator mr. P. J. van Bortol te Oostburg. Zaamslag. In de gisteren gehouden buitengewone vergadering van den Zaam- slagpolder werd gekozen tot dijkgraaf de heer A. de .Koeijer Fzn., in de va cature ontstaan door het bedanken van den heer \A. de 'Kraker. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Breda, dr. M. C. van Mou- rik Broekman te Borculo; te Noord- wijk aan Zee, N. G. Veldhoen te Alfen a/d. Rijn. Geref. Kerken. Tweetal te Arnhem J. C. Rullmann te Utrecht en J. Schoonhoven 1e Delfshaven. Beroepen te Neland Ave (Grand Rapids N. A.) H. H. Meeter, cand. te Amsterdam. Middelburg. Aan de meisjesschool (school G) alhier werden de volgende leerlingen bevordeid Van de eerste naar de tweede klasse: G. H. Blaauw, H. G. Boone, A. M. de Bruijne, S. J. A. F. Doets, W. C. Groenewegen (met taak), J. C. van dor Harst, E. J. Ilendrikse, H. B. A. Heijse, P. M. Hoogesteger, P. J. van .Hoorn, S. J. Jonk, H. A. van der Kamp, M. J. C. Mrjnlieff, J. A. de Rijk, D. A. Roeier en "A. C. P. D. Sloover. Niet bevorderd twee leerlingen. ■Van de tweede naar de derde klasse: P. J. Reijnierse, J. D. Struve en B. J. H. do Veer. Niet bevorderd een leer ling. i ,Van de derde naar de vierde klasse: K. S. den Baars, E. J. van Doese laar, S. A. Drielsma, N. Magielse, A. A. Nonhebei en A. C. M. Snoep. Van de vierde naar de vijfde klasse: J. H. Ilaentjes Dekker, C. J. Hen- drikse, J. P. A. J Slegt, A. J. Wijime en C. M. J. de 'Zeeuw. Aan twee van de diie leerlingen van de vijfde klasse, J. C. de Meester en W. A. F. de Meester, werd "het eind diploma uitgereikt. Tot den nieuwen cursus zijn toege laten tol de eerste klasse J. J. H. van Cleef, A. II. Hack, M. J. van der Harst, A. J. den. Turk en L. Verhage. Tot de tweede klasse C. J. Struve. Te 's Gravenhage is op hel exa men Toonkunst voor viool geslaagd mej. E. C. J. Dhont, de bekende Middei- burgsche violiste. Op de voordracht ter benoeming van een ]eeraar(es) in de geschiedenis aan 'de II. B. 'S. en de daar .an ver bonden handelsschool te Vlissingen is geplaatst mej. D. Grunberg; op de 'Voor dracht tea' benoeming van een tijdelijk buitengewoon loeraar in de stadsinrich- ting aan dezelfde school zijn geplaatst de heer dr. W. S. Unger pn mej. I. van Dug teren. 'Door de regeering is vastgesteld een nieuw normaal program voor de Rijks Hoogere Burgerscholen. De eischen van het toelatingsexamen zijn scherper geformuleerd en do leer. stof is doelmatiger over 'de verschillen de klassen verdeeld. Het vak 'Gymnastiek worut uitgebreid en aan openluchtspel wordt meer tijd en zorg besteed dan vroeger. Het on derwijs in schoonsclirijven wordt zoowel voor do 3- als voor de p-jarige gehand haafd maar slechts voor een uur alleen in de eerste klasse. Enkel© andere vakkon zijn ingekrom pen Bet nieuwe programma voor in het weekblad voor gymnasiaal en middelbaar onderwijs van 29 Juni 1916. Wissenkerke. Op het kinderzendingfeest in Noord-BeveLand zullen als sprekers op- treden de heeren Fruijn, agent der Ned. ZondagsschoolvereenigingJan Ferguson, zendeling van het S. en T. Comité. Ver der de predikanten Stegenga, Lijssen en Van der Linde. Het feest zal worden opgeluisterd door het fanfarecorps „Soli Deo Gloriia" van Colijnsplaat en de Zang- vereeniging „Hosanna" van Wissenkerke. Het is gelukt om als terrein het mooiste plekje van 't eiland te krijgen, zoodat bij gunstig weer het een heerlijk feest beloofd te zijn. Rechtbank te Middelburg. In do gisterenmiddag voortgezette recht bankzitting stond ten eerste terecht J. B. uit IJmuiden, wien ten laste was ge legd het aanbieden van f 1000 aan Ver hoek voor ieder schip met lijnolie of f andere verboden waren, dat hij door liet. Getuige Verhoek zeide, dat het hier niet geldt een vraag om vlugge visitatie, maar wel om het doorlaten van verbo den goederen. Bekl. ontkende, dat hij Verhoek wilde bewegen om verboden waar door te la ten, maar alleen om goederen vlugger door ie laten, wat ook van groote be- teekenis is. Getuige bleef dit ontkennen. üp een vraag van den verdediger, mr. L. van Gigch uit Amsterdam, bekend© getuige, dat niet precies de woorden „voor uitvoer verboden goederen" zijn gebruikt, maar dat toch duidelijk bleek wat bedoeld werd. 'Do tweede getuige J. E. van Dort, echtgenoote van Verhoek, heeft bekl. tweemaal bij haar man gezien en deze heeft direct gezegd, dat het een poging was tot omkooping. De derde getuige C. J. B. Volleggia te Santpoort, is bij het eerste onderhoud geweest; er is gesproken over scliepen met leder, waar echter ook nog wel an dere zaken in zouden zitten. Er is ook gesproken over mooie japonnen en een villa te Amsterdam en ook gezegd, dat Verhoek er zjjne vrouw moest buiten houden. Getuige S. van der Kolk heeft beklaag de en Volleggia gezonden naar de grens- kantoren om de zaak te regelen. 'Het O. M. acht vaststaande, dat deze beklaagde f 1000 aanbood, inaar niet, dat dit tot doel had om te koopen en eischte vrijspraak. De verdediger zeide met dezen eisch te zijn ingenomen, maar toch ook zij nerzijds voor vrijspraak te zullen plei ten. Pleiter wees er op, dat uiteen moe ten worden gehouden de twee bezoeken; verder dat over lijnolie niet is gespro ken en dat Verhoek natuurlijk als ambte naar spoedig aan omkooping dacht. Be doeld was natuurlijk doorlaten van N. O. T. goed te bevorderen. Er schenen orders te bestaan, dat uitvoer van N. O. T. goed moest worden tegengewerkt, dewijl de N. T. geen officieel lichaam was en nog niet is esn pleiter zelfs een voorbeeld kent van in beslag genomen N. O. T. goed, dat direct weer moest worden vrijgegeven. Na een telegram van den advocaat van den verzender aan den Minister van Finantiën, waar nu aan den uitvoer van N. 0. T. goederen moeilijk heden in den weg werden gelegd, is het te begrijpen, dat men die uit den weg wilde ruimen. Niet het doen van belof ten is strafbaar, maar het doen van die beloften, wetende, dat zij den ambtenaar bewegen iets te doen of na te laten' in strijd met zijn bediening. BekL was overtuigd, dat hetgeen hij 'deed wel mocht, hij is dan ook als het N. 0. T. goed door mocht volgens art. 362 Wotb. v. Strafr. niet strafbaar, maar wel zou dit zijn <Te ambtenaar, die het geld aanneemt. Bekl. handelde niet op eigen gezag, maar als werktuig van een groote organisatie, waarin hij echter veel hooger staat dan beklaagde W. Bekt. heeft dan ook niet gezegd, dat hij het geld zou geven, maar dat Ver hoek het zou ontvangen. Pleiter vraagt vrijspraak, omdat men hier toch niet de auctor intellectualis kan treffen. Alsnu stond terecht W. de M., 37 jaar, koopman, wonende te Amsterdam, die op 16 November 1915 Verhoek f2000 zou hebben beloofd en op 6 December 1915 f2000 zou hebben gegeven met het oog merk om hem te bewegen het schip „f '.m- burgia", geladen met lijnolie, uit te kla ren naar België, althans dien uitvoer te bevorderen en daardoor het schip met 375 vaten lijnolie, dat uit de richting Xerneuzen kwam op 6 December door te laten, terwijl 'hij ook dien uitvoer zou hebben bevorderd. De zaak liep natuurlijk weder over dezelfde kwestie. Ditmaal werden als getuigen gehoord Verhoek, Volleggia, Maes, Dirks en .Wal raven. Als getuige a décharge was door den verdediger, mr. J. Adriaanse, gedagvaard M. W. van de Garde, hotelhouder te Mid delburg, die verklaarde, dat De M. en Kuiper in December bij hem waren en toen vroeg Kuiper aan bekl. of hij mede ging maar de boot. Bekl. zeide alleen op last van W. te hebben gehandeld, hij ontkent te hebben willen omkoopen. Het O, M. wees er op, dat op 16 November volgens do verklaring van Ver hoek op de zitting niet over de „Limburgia" en over lijnolie gesproken is. Toch is door de gilt op 6 December bewezen, dat Verhoek moest worden om gekocht. Bekl. zal, waar W. de hoofd persoon is en De M. slechts zijn werk tuig, gerust voorwaardelijk veroordeeld kunnen worden en wel tot 3 maanden met een proeftijd van drie jaar, en vrij spraak van ten laste gelegde poging tot uitvoer. De verdediger, mr. J. Adriaanse, schet ste hoe deze beklaagde tusschen twee vuren zat, aan de eene zijde zijn pa troon, die een grooten moreelen invloed op hem heeft, en de kommiezen, die reeds hunne medewerking luidden toege zegd. De staat van inlichtingen noemt beklaagde iemand, die zéér goed bekend staat. Bekl. is pas in de zaak betrok ken toen alles reeds geregeld was. Pleiter noemt de 'houding van Verhoek onsym pathiek ©n meent, dat deze het deed ojn bekl. .er te doen inloopen. Bekl. is op verzoek van zijn patroon naar Ril land gegaan om de afspraak met Ver hoek te wijzigen, welke afspraak reeds lang door anderen was ingeleid. Das bekl. wist niet beter of Verhoek zat reeds in het complot. Ook het geven van de f 2000 was geen poging om Verhoek tot iets te bewegen; het was slechts het uit betalen van een contractueel verplichte som. Pleiter vraagt vrijspraak of een kleine geldboete. Bij verstek werd 'ten slotte de zaak behandeld tegen C. C. 0., 28 jaar, schip per aan boord van de „Limburgia", be klaagd van verboden uitvoer dor lijnolie. Getuige Kuiper verklaarde thans, dat het door getuige opgemaakte stuk heeft geteekend; dit heeft ook getuige De Mooy 'gezien. Het 0. M. eischte tegen dezen be klaagde f25 of 25 dagen. Nog werden twee verzetzaken behan deld betreffende poging tot uitvoer en wel tegen den Duitschen schipper P. J. H. en den Belgischen schipper J. H., beiden veroordeeld tot één week gevan genisstraf. De eerste zaak werd uitgesteld tot 3 October, in de tweede werd wijziging ge vraagd der straf in een geldboete van f25 of 25 dagen. Mr. Adriaanse bepleitte evenals reeds meermalen, dat in deze zaak eigenlijk de kommiezen rechtspreken. Uitspraak in alle zaken Vrijdag 28 dezer. Dag-des-Menschen. Friesch Dagblad schrijft: {Zie, dat is nu weer „de" Revolutie! Uitkomend in een kleinigheid. De 14e Juli is het de groote, natio nale feestdag van het revolutionaire Frankrijk: gedenkdag van de bestorming der Bastille. Die Dag is zóó groot, dat zelfs in deze tijden, nu minister Lloyd George het met zijn Engelschen klaarspeelt, dat zij geen vacantie nemen, de Franschen toch voor één keer 24 uren den munitie-aan maak staakten. Op dién dag arbeiden, dkt niet.... Maardo scha moest ingehaald. En zoo ordonneerde minister Thomas, dat er nu Zondag voor één keer zou worden doorgewerkt. De Dag des Heeren dus ontheiligd. En de Dag-desJIenschen gevierd. Het i s bij alle ongerechtigheid, die er dagelijks gebeurt, betrekkelijk een klei nigheid. Maar juist in zulk een klein feit kan zich afspiegelen de geest van den tijd en de geest des volks. Gelijk hier stellig het geval is. Kostbaar „oud papier". Bij de veiling van een grootte collectie wer ken werd onlangs te Londen voor een dun geschriftje van 40 bladzijden, een „Korte geschiedenis van den oorlog te gen (de Indianen", gedrukt in Boston 1676, oen pi ijs van f5000 betaald. Een ander vlugschrift over de geschiedenis der In- dianenoorlogen uit het jaar 1714 bracht f 3200 op. De vorige eigenaar had en kele jaren geleden voor die exemplaren slechts f250 en f 10 betaald. Gemeenteraad van Middelburg. In de heden (Woensdag) gehouden ver gadering van den _gemeenteraad van Mid delburg werd overgelegd de gemeentere koning over 1915, aanwijzend in ontvang f693.527.98 en in uitgaaf f 681.188.15y2, alzoo een goed s'ot van f 12 339 82i/a. De ontvangsten bedroegen f47.051.14 min der dan geraamd was en ile uitgaven, f 59.390.961/2 minider. De opcenten op do Rijksbelastingen brachten ,0,1 f 42531.97i/a, tegen een raming van f42948.58. De Hoofdelijke Omslag bracht bij een kohier van f 180.769.841/2, f 175.218.251/2 op, ter wijl nog f722.96 in baar is. De raming bedroeg f 174.0000. Onder de uitgaven koint voor oen na- deelig saldo 1913 ad f 503.241/2» terwijl voor duurtetoeslag werd uitgekeerd f 1200.061/2. Verder was jngekomen het verslag van de kanier van koophandel en dat van den toestand van het Middelbaar Onderwijs. Voider een adres met toelichting van de helpsters bij het bewaarschool-onderwijs aan de school Segeerslraat, waarin zjj verzoeken, te willen overgaan tot de her ziening hunner salarissen, die sinds 1909 'ongewijzigd zijn gebleven en wel om re den, dat de bovenmatige stijging der prij zen van alle levensbehoeften, oorzaak zijn. dat hun, toch al gering salaris, op verre na niet toereikend is om in hun persoon lijk onderhoud te voorzien, dat de ge zinnen, waartoe adressanten behooren, eveneens vanwege de ontzettende dure levensomstandigheden, niet in staat zijn een Ideel hunner inkomsten af te zonde ren, om in het onderhoud van de help sters bij te dragen. Een adres van de afdeeling Middel burg van het N. O. G., waarin wordt betoogd, dat naar de moenipg van adres- san te de regeling der jaarwedden van de hoofden en de onderwijzers der open bare lagere scholen in Middelburg niet voldoet aan billijke eischen, omdat: 1. de aanvang-sal irissen van de onder wijzers niet meer voldoende kunnen worden geacht; 2. de periodieke verhoogingen te k'ein zijn en elkander met te lange termijnen opvolgen 3. de periodieke verhoogingen van de hoofden geheel ontbreken; 4. de eindsalarissen van alle onvoldoen de zijn. Adressante verzoekt daarom de veror dening regelende het openbaar lager on derwijs in de gemeente Middelburg in dien geest te wijzigen, dat een meer bil lijke .regeling vastgesteld worde. Een adres van de afdeeling van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, waarin wordt gezegd, dat do salarieering der onderwijzers en onderwijzeressen, werkzaam bij het .0 L. O., geheel onvol doende is geregeld, dat niet alleen liet geval is met het aanvangssalaris, maar dat dit iiï" nog grootere mate .ge'dt voor het maximum, dat de verhoogingen, wil len ze aan bescheiden eischten voldoen, moeten worden toegekend tot hooger be drag en vooral na kortere dienst-perï- oden. Een lijst van de voreoiiiging Kinder voeding. aangevende de nnmten van de ouders, voogden en andere verzorgers der Linderen, die gedurende den winter 1915 1916 voeding hebban ontvangen, .met de woonplaatsen en met de scholen, die de kinderen bezoeken. Ook was ingekomen de rekening der zelfde vereeniging aanwijzend in ontvang f 4043.841/2 en in uitgaat f 3767.961/2, alzoo een goed slot van f 275.88, waarvan moet worden afgetrokken het nadeelig saldo over 1914/1915 ad f 74.24i/2, zoodat er een kassaldo bleef van f 201.631/2. Aan de orde is thans do benoeming van twee onderwijzers aan school K. Voor jde vacature Snijders, werden aan bevolen W. Nieuwenhuijse te Driewegen, J. Lampert te Geldermalsen, M. IV. Zand bergen te Coevoiden. Btenoemd wordt de heer Nieuwenhuijse. Voor de vacature Van der Werft be stond de aanbeveling uit de heeren: J. Lampert, W. Nieuwenhuijse e:i J. de Graaf te Serooskerke. Benoemd werd do heer Lampert. Tot tijdelijke leeraren aan dte avond school voor handwerkslieden werden be noemd de heeren J. H. Vervenne, J. W. Adriaansen, J. Bosdijk, P. W. van .Mi laan en J. A. Bal jeu en tot tijdelijke leer aren aan de burgeravondschool de hee ren J. H. Ververnie, P. Pieters, I). Kee, J. Bosdijk, J. Heuseveldt, K. Sloover, W. K. Kuiler, P. W. van Milaan en A. de Smidt. Verder werden definiliteT benoemd aan de avondschool voor handwerkslieden do heer L. van der Veen en aan de Burger avondschool de heer A. Kolsters. Besloten werd tot liet verlteenan van vergunning aan W. M. Desson om in het water achter den Kinderdijk e.n plekje water te gebruiken om er teen steigertje te .maken tegen een vergoeding van fl.50 per jaar. Besloten werd tot den verkoop van het voormalig ijkkantoor aan de Dam aan Üe N. V. Zeeuwsche Voeder- en Kunst- 'inesthandel v.h. S. M. Boogerd, voor f 7750. t Goedgekeurd werd de rekening van het gemeentelijk werkloozcmfonds over 1915, aanwijzend in ontvang en uitgaaf f8861.34^2 met een goed slot van f 106.971/2- Aan de orde was thans het voorstel van Bi. en W. om thans niet t© voldoen aan het verzoek van de afdeeling Mid delburg van den Algemeenen Nederland se hen Timmerliedenhond om in de bepa lingen omtrent minimumloon en maxi mum arbeidstijd, andere loon m vast te stellen, ten daarmede te wachten totdat een beslissing is genomen over het voorstel tot herziening der salarissen van gemeen teambtenaren en -werklieden. De commissie van fabricage en de min derheid van de commissie van financiën meende echter, dat reeds nu beslist moet worden over de wijzigingen in de be- steksvoorw aarden. Het voorstel van B. en W. is aange nomen. Ter tafel kwam nu het voomtei tot invoering van muntmeters bij h©< ge meentelijk electriscli bedrijf. Ook dit voorstel werd goedgekeurd. Behandeld werden enkele reclames le gen aanslagen in den Iloofdelijken Om slag. 1 Op de voordracht ter benoeming van zetters bij 's Rijks directe belastingen weiden geplaatst de heeren A. Loois, J. Baljeu, F. L. Klaassen, J. A. C. van der Harst, A. Hertogs en A. F. Noest. Een botsing. Eergisteravond werd bij den Spoorwegoverweg te Pur ine re-nd de auto van den rijtuigverhuuider 'Rcgter uit Edam, bestuurd door liiens zoon, door den trein uit Hoorn aange reden en geheel vernield. De bestuurde* werd over den neergelaten afsluitboom op straat geslingerd, doch bekwam slechts lichte kneuzingen. Hij werd per jpjtuig naar Edam overgebracht. De passagier, de veekooper van der Linden uit Am sterdam, kwain met den schrik vrij. Do trein had door het gebeurde 20 minuten vertraging. Gesnapt. Op 17 November van liet vorig© jaar vonniste de beer 0. 'Berg man, de eigenaar van het café-restau rant De Beurs aan den Wirdumerdijk te Leeuwarden, een bedrag van f 270 tot f300 aan bankpapier uit een geldkistje. Het bureau, waarin dit kistje was geplaatst was echter gesloten. In den ochtend vau 'den 5den December was een wandelstok faiet een zilveren knop spoorloos verdwe nen cn des avonds bemerkte do beer Bergman, dat zijn bureau was geforceerd; het was geheel uit de sponningen, genikt. Er bleek echter niets ontvreemd. Zaterdagavond j.l. 12 uur kwam de heer Bergman thuis, na inlichtingen aan den rechtercommissaris te 1 rebben ver strekt in verband met kleinere diefstal len te zijnen huize. Weer bleek hjenr, dat uit het kistje f20 was gestolen, ter wijl aan het bureau niets was te zien. Een electrische inrichting, welke op het bureau was aangebracht en bij de mins te aanraking in werking komt, had de lieer Bergman uitgeschakeld, met het oog op het verstoren van de nachtrust van zijn kinderen, daar ook hij zelf bellen in werking zou brengen, wanneer hij! zijn bureau zou moeten gebruiken. Doch na dezen diefstal werd alles weer in werking gesteld en Zondagavond om streeks Ixalftwaalf rinkelden door het ge- lieele pond de bellen. De heer Bergman, die zich in het café bevond, snelde naar zijn bureau. Juist zag hij, dat een per soon zich uit zijn woning wilde verwij deren, doch de heer Bergman pakte den indringer bij den kraag en leverde hem aan den commissaris van politie over, die met zijin mannen reeds sedert 18 No vember pp den dief had gel oord. De aangehoudene bleek le zijn de 24- jarige J. II. te Leeuwarden, milicien bij het regiment grenadiers. Hij was echter niet in uniform. (L.' Ct.) Zilver regen. Iemand verliet een belastinggebouw te Haarlem met benige zakken zilver geld op don schouder. Toen hij buiten het gebouw was scheur de een der zakken, inet het gevolg, dat het guldens regende. Htet was voor de omstanders een mooi gezicht jammer, 'dat ze er af moesten blijven. 0. H. Crt. Ontploffing van vuurwerk. Door nog onbekende oorzaak ontplofte de voorraad vuurwerk in een winkel op de Groote Gracht te Maastricht Door- tijdige hulp der buren en een straal van do waterleiding kon het begin van braad, die daardoor ontstond, tijdig worden ge- bluscht. Een waarschuwing voor he- g a a f d e nHuwelijk en begaafdheid schij nen maar al te dikwijls niet samen te gaan. Uit de botsing komt ellende voort. (üe Trouw.) Diefstal van telefoon draad. In den nacht is ondier Loos duinen ton nadeele van het Rijk ruim 259 M. telefoondraad gestolen. Frauduleus gedistilleerd. Men meldt aan de „Rott.": Maandagmorgen liep een der vorlofhou- klers in figuurlijken zin leebjk tegen de lamp. Bij een onderzoek in zijn won mg mocht de politie de voldoening «maken 150 L. sterken drank in beslag te nemen, welke ten etadhuize werd gedeponeerd. De likkebroers vroegen elkaar mompelend af, of dit eindelijk de langverwachte re- geeringsjenever was. De bedrieger bedrogen. Het volgende geval speelde zich dezer dagen te Breda af. Een Duitscher had boter gekocht en kwam overeen met een Belg, (lie marmelade aan den „Duts" had ver kocht, ide boter in de vaten\marmeiade te smokkelen. De Belg kreeg een flinke som gelds voor zijn hulp1 en alles scheen in oonde, waar do Duitscher consent voor de marmelade had. Aan de grens ver trouwde men echter het zaakje niet en de douanen gelastten dat de marmelade „geboord" moest worden. Groote zweet druppels parelden op het voorhoofd van Iden Duitscher, die persoonlijk bij de vi sitatie aanwezig was. Wie beschrijft ech ter 's mans verbazing, toen bij de boring bleek, dat e,r geen korreltje boter aan wezig was. De Belg had de marmelade verkocht, het geld daarvoor ontvangen, benevens voor zijn „hulp" om te smok kelen en bovendien een partij boter op den koop toe.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2