De Groote Oorlog. Uit Pers. Binnenland. Uit de Provincie. m* eenzaam verblijf in cel of cachot kt* ontstaan dankm I 't Is den laatsten tijd. mode geworden 4e cel te schrijven, om als men gaai en wel gelauwerd eh gehuldigd •www z'n intrede gedaan heeft in de ■flaatödhappij, aan de ziekelijke neigin gen van een soort leesgraag publiek tegemoet te kunnen komen met een tot ia bijzonderheden nauwkeurige beschrijf rjjag van het eentooigo en toch weer Kneriaentonige oelle-leven. tl» zoowaar 'n mode geworden! Tandaar, dat wij, dio nog nimmer in justitiëele handen gezeten hebben, toch a»n het geheimzinnige leven achter de tetege muien volkomen op de hoogte mifa Hat spreekt vanzelf, dat ikhier in fee» midden laat werk als van den ■tvangelist Dekker, 'die ons op zoo schoo- wijze van zjjn arbeid onder de ge- ▼angenen vei-haald heeft en ons hart ■Mot medelijden vervuld heeft voor het lot van- en onze taak aangewezen fceeÉl tegenover hen, die in den kerker «uchten jen straks een nieuw leven in 4e maatschappij villen beginnen. Haze arbeid verdient onzen eerbied *r. wordt dan ook naar waarde geschat. Kaar wat te denken van de geschriften, die in de laatste maanden de booken- mnxrk, overfladderen Pat-, hebben we de hartroerende op- •tellen van ds. de Baan en zijn collega geda^iri. misschien ook wel genoten, of «*»i nieuw geschrift verscheen in druk. Hm gevangenisdag boek 'van Enka, alias Aate- van der Vlies, de ex-onderwijzeres bi' hpt Chr. onderwijs, thans lid van «fc- Soc. Dem. Arbeiders Partij. 9ja lezing van dit boekske en van de zonderlinge, om niet te zeggen zotte opdracht, heeft mij geïnspireerd, tot een briefje op deze plaats. „Kj het overlezen van mijn gevange- ■isriagbcek .trof mij de rust, die erin ligt. Daarom geef ik het aan het pu bliek Als een bemoediging in dezen omrxntigeji ,tijd." Mat deze woorden dient de dame zich aa*. die ,,'t voorrecht" had enkele da- ge* in afzondering te mogen doorbren gt* Ir „retraite." ka ze steekt het niet onder stoelen of banken, dat 't een voorrecht was. Oen toon van wrevel en verontwaar- «hguic weet ze over 't algemeen jrog al bow.*) te houden, doch de schrijfster kaar toch niet steeds haar ingenomen- luear» mei de „onwettige verdrukking" er verheuging over de nieuwe ervarin- waaronder ze immers, straks win- rte kan. doen, verbergen. „It geniet van de rust hier. schreef m- op den 5en dag. Ik wou dat allen, «be, vooral nu ik niet schrijven mag, in onrust om mij zijn, mij - eens even karnden zien zitten." Reeds eerder schreef ze: „En hier zïI ik toch ook op propaganda!" Op den tienden dag moest ze glim lachen om de gedachte: „Ik zou 't niets erg vinden, als ik nog een paar dagen tamger blijven yioed."' Ikoch zeer wijselijk laat ze de vraag oi dit een gezonde dan wel een onge- aaocta gedachte is, pnbeantwoord. 'iJe lezer concludeere zelf. Enka is in velerlei tegenstrijdig. Terwijl ze eenerzijds het régime „oen uohandaal" vindt, een „overblijfsel uit dien ouden marteltijd", prijst ze arrder- rijdh- liet oogenblik, waarop ze die rus tige omgeving, die tot zoo rustige he- schouwingen inspireerde, inging. De brochure is niet alleen een plei- efcoot voor het socialisme ook al vin demi de mannen van Het Volk 'dat er bedenkelijke tendenzen inzitten maar ooi; en niet het minst een aanklacht begier, het gevangeniswezen. Toch moet de schrijfster erkennen, dat het heel watt gemakkeiijker is kritiek 'op deze dingen te opfenen dan het gevangeni» prebleern pp te 'lossen. iinka de onschuldige marielares! Het doet haai- blijkbaar goed ook tegenover haar roode broeders deze rol te Hpelen. Want ze is zoowat „tusschen mal en «t waas" in, zou men zeggen. Hier uitgestooten. daar uitgeloopen, hier met scheeve oogen aangezien, daar ■wet onoprechte blijdschap ingehaald. Arme Enka! Als zij verklaart zich nader verwant te voelen aan iniddeleeuwsche vrouwen Wb zuster Hadewijck, zuster Berthe, Aatns, Bijns en de heilige Teresia, dan a*n van der ü-oes, den klaagt zij: .„Konden hij en de weinigen, die zijn grievende uitingen van laatdunkenden ifAgfViwaan goedkeuren, nu maar geloo- vte*, dat wij niettemin "Jrouwe, dappere BKJCjaal-democraten kunnen wezen., om- dat wij tot de militia Christi wenschen te behooien, gelijk ons middeleauwsch •voorgeslacht.' -JMaar tot dat inzicht kunnen zij zich *n*je»lijk opwerken." ik ben 't(nazaad) van de dampers, die behoefte hadden aan een ehjstelijke school." Terder klaagt zij over het „vogelvrij" rij* van de christen socialisten. „Nergens worden ze voor vol aange- zietn „En losser dan de meest vogelvrije «iaat de christen-socialist, die Md is van de S. D. A. P. 'Aan bet nieuwe Ibertrj-tijdschiift wordt je zelfs geen plaatsje geboden in de lange medewerkers- rn. En aan den anderen kant toen ik Slotemaker de Bruine onlangs in de christelijke „Stemmen des Tijds" ant- woorden wilde op n,rti k.oI o vei rou- 'gkws-socialistisebo literatuur, en hem, ,v**raf advies vroeg, schreef hij, dat zulk een artikel van urij ongeveer geen kans- had van te- worden opgenomen." Zoo jammert ze voort en speelt ze ook de rel van door haar broeders verstootene. Anne, twijfelende, zoekende, jagende, wanhopende Enka. Ik zou de geheele brochure kunneh ontleden, doch dan zoudt ge de raad selachtige Enka, die vrouw vol' tegen strijdigheden, nog niet begrijpen. Laat ons één ding hopen, dat Enka in retraite zoo nauwkeurig acht op ziclizielve heeft gegeven, dat ze zich klein tegenover God gaat voelen, dat ze zich op Zijn bestuur wil verlaten en naar Zijn wil zal liandelen. Dan spreekt ze niet meer van haar „goddelijk beginsel" en van het socialisme als „Gods wil." Zou de 10-daagsche rust binnen de kale cehvanden do duizelingwekkende vaart langs het hellende pad gestuit hebben? Zou terugkeer nog mogelijk zijn? Bij God zjjn alle dingen mogelijk. Moge Enka spoedig uit de „christen- socialistische vreemdelingschap" terug- kceren. Dat zij zich er wel eens om beklaagt, bewijst, dat ze nog zoekt. KEES VAN DER MEEJt. Tweede Kamer. Stormachtige dag. De laakbare houding der lin kerzijde tegenover het kabi net. Geen demobilisatie. Onschuldig vermaak. Het wetsontwerp inzake de 'aflossing van de militie door landstorm is z. h. s. aangenomen. Trots de velerlei bezwaren, welke vooraf gèopperd werden. Doch wat moest de Kamer anders doen? De aandrang tot demobilisatie volhouden? Maai- minister Bosboom heeft her haaldelijk de vraag overwogen, of ge deeltelijke demobilisatie mogelijk is. Hij komt echter steeds tot de slotsom, dat hoe meer do gedachte aan .vrede bij de strijdvoerenden doordringt, hoe meer wij voorzichtig moeten zijn, en dat ons leger steeds gereed moet zijn om alle pogingen om onze integriteit aan te randen af te slaan. En minister Corl, der natie oprechte vertrouwensman, wees er op, dat de oorlog nog niet zoo fel gewoed heeft als nu, hetgeen tot allerlei gevaren kan leiden, en dat de oeconomische. druk. op ons uitgeoefend, gaandeweg toeneemt. Z.Ex. verklaarde het daarom onverant woordelijk te achten, indien men thans tot vermindering van onze .weermacht besloot. En hij sloot alle verdere 'dis cussie al' niet de mededeeling, 'dat hij verwerping van dit ontwerp zou 'be schouwen als een votum van wantrou wen tegen de geheele regeering. Wat moest de Kamer doen 'tWas een pijnlijke geschiedenis, want erg sympathiek was het wetje toch 'lang niet. Verre van onschuldig De aflossi ngsgedachte van minister- Bosboom. was niet sympathiek. Hij stelde het wel voor alsof hij nog geheel door die,gedachte bezield is, maar zijn hoofdbedoeling is toch versterking van het leger. Thans zou de minister dan volgens het systeem van de landstormwet de beschikking willen krijgen over land- stormers om voort te gaan met „aflos sen"; niet de landweerders, want dio zijn afgelost; maar de met hen over eenkomende mannen van de bereden wapenen en andere speciale wapenen. Zoo heel onschuldig is dus liet ont werp niet. Want het aantal mannen!, dat er nu verder aan gelooven moet, kan niet zoo gering zijn. Daarbij komt dat er wel van aflossing sprake zal wezen, doch vair een weinig sympathie ke, namelijk van een aflossing van die nende mannen door even oude en andere mannen. i De katholieke leden van Sasse van IJsselt en van Nispen legden goed den nadruk op deze schaduwzijde. De a.-r. leden Duymaer van Twist en dr. Scheiu-er waren vriendelijkge zind en wel zéó, dat aanstonds ver wacht mocht worden, dat ze zouden vóór stemmen. Gevaarlijk was voor do regeering de houding van de heeren Ter Laan, van Kaalte, de Jong en Marchant. Van Raalte en Ter Laan b.v. haal den bij het ontwerp de kwestie der demobilisatie, heel' iets anders dus; on geveer het tegenovergestelde. Doch minister Cort heeft den heeren van-dik-hout-zaagt-men -planken gegeven. Vooral van Raalte kreeg er danig van langs. De minister stelde er- blijkbaar prijs op, vast te stellen, dat zijn gewichtige verklaring niet zoozeer de oppositie te gen de wijzigingswet in het algemeen raakte als <je motieven, waarop (lie óp- positie zou berusten; hij constateerde piet nadruk, zich .als volgt uitgelaten te hebben: „als de heer ,Van Raalte stemt tegen het wetsontwerp, omdat hij zijn verantwoordelijkheid niet gedekt acht, indien hij zijns inziens niet vol doende inlichtingen krijgt, dan raakt zijn votum het geheele kabinet." Betreffende een votum tegen liet wetsontwerp zonder meer had de minister de kwestie van vertrouwen niet gesteld. De houding van Marchant (v. d.J was na deze verklaring allerminst hoffelijk. Hjj verweet den premier niets minder dan zwakheid tegenover hel militaire gezag. Intusschen had niemand lust hoofdelijke stemming te magen. Toch weet de regeering nu, wat 'ze aan haar „vrienden" heeft. Zij, die bij de jongste Statenverkiezin gen links gestemd hebben, alleen „omdat rechts tegen het kabinet ageert", voe len nu ongetwijfeld schaamte en be rouw. Tot slot zij nog medegedeeld, dat oen motie van Ter Laan, die demobilisatie vorderde, maar 7 stemmen kreeg. üp die manier is 't nog al een on schuldig vermaak, niet waar? A. S. TALMA, f Een paar zinnen urt een artikel in de liberale „N. R. C-.": „Talma is een van de mannen geweest, die aan het optreden van de rechter zijde als regeeringspartij kracht en lei ding hebben gegeven, i/eiding door zijn bekwaamheid, kracht door zijn tempe rament als spreker en door zijn politie- ken aanlog. Reeds spoedig na zijn optreden in de Kamer in 1901, toen hij den heer Troel stra uit Tietjerksteradeel had verdron gen, heeft hij, het oog van de Kamer op zich gevestigd door het gemak, waarin hij zich in onderworpen inwerk te en deze tot in de ondo.rdeelen be heers ehte. Zijn politieke strijdlustigheid, die zich door een aangeboren redenaars talent onbelemmerd kon uiten, zijn juri dische aanleg, de frissche, tartende on versaagdheid, zijn geheele optreden bij de parlementaire debatten' deed wel eens de vraag rijzen, hoe dit alles zich zoo snel had kunnen ontwikkelen uit een man, die predikant was g'cweest te Heinionooid, te Vlis-singen en te Arnhem en die nog eerst sedert korten tijd de toga voor de statierok 'had verwis seld Door zijn aanvaarding van hel ambt van veldprediker is gebleken, dat de drang om onder de menschen te werken en zijn krachten in hun dienst te be steden, nog onverzwakt in h,-in leefde. Heeft hij zich daarin (vellicht te veel gegeven? Of had reels de eerbiedwek kende arbeid aan zijn ministerieel de partement zijn krachten gesloopt? Een politieke figuur van beteekeni-, een man zooals men ze gaarne in het leven zietmet kracht en overtuiging, is ons en vooral de rechterzijde ont vallen, ver van het politieke arena, waarin de strijd om zijn nalatenschap nog niet geëindigd is." De Maasbode schrijft o.m. het volgende „Kracht scheen altoos ziju werk te dragen. Kracht var liefde voor de be langen, welke hij zich had aangetrokken kracht van asbeideh bij dagen en nach ten in het Parlement en in hel Kabi net; kracht van willen om het doel te bereiken en het verkregenc niet los te. laten. En zie, daar heeft men sinds lange maanden de berichten gelezen, dat de kracht hem, den stoeren Talma, bege ven 'had; dat zijn levens-energie als de vlam van een bijkans leeggebrande lamp langzaam wegkromp. (Aan de sociale verzekering) had hij zijn allerbeste krachten geschonken en eenmaal zegde hij in het Parlement, dat het hem oen eere Zou zijn, z'n naam verbonden te hebben aan de so ciale verzekering, welke de Nederland- sche arbeidersstand zoo lang reeds ver beidde. Die eere js hem geschonken. Hij heeft toch ten volte zijn ontzaglijke taak volbracht. Voor altijd staat zijn naam met gul den letteren getoekend. Voor hen, die verdiensten weten te zien en willen zien, wordt de glans van Talma's naam als sociale wetgever niet verduisterd door het boos opzet van zijn verbeten tegenstanders, die ziju grootsch werk besloten te vernielen en zonder eerbied voor de wet, de invoe ring der sociale verzekering beletten. Een verklaring van Bryan. De vroegere staatssecretaris van bui- tenlandsche zaken in Amerika, Bryan, heeft in een verklaring aan de neutrale conferentie te Stockholm o. a. het jrol- gende gezegd: De bevolkingen van bijna alle oorlogvoerende mogendheden zijn volgelingen van (bet v redes begins el .pn kunnen dus don oorlog niet goedkeuren, tenzij als laatste redmiddel cn als geen andere oplossing mogelijk is. Dezelfde regel is van toepassing voor de yoortzetting van den oorlog. 7,ij, die voor het ontstaan van den oorlog ver antwoordelijk zijn, konden de gevolgen niet voorzien, die er uit zijn voortge vloeid. 1 De Tegeeringsautoriteiten van de oorlog; voerende landen verklaren allen, dat gij den oorlog noch begonnen zijn noch ge wild hebben Wij moeten aannemen, dat zij hem niet "wensclien voort te zetten, na 4e weer galooze uitgave van geld en opoffering van de besten en dappersten van hun on derdanen. Zij moeten ernstig naar een spoedig einde van den oorlog verlangen. Waarom geven zijl niet definitief de voor- waardein aan, waarop liet herstel van den vrede mogelijk is? Indien zij niet beschaamd zijn aan de wereld mee te deelen wat hun oorlogs doeleinden zjjn waarom leggen zij dan niet een duidelijke en gedetailleerde ver klaring af tegenover het publiek! betreffen de de doeleinden, 'die zij door geweld; van wapenen zich hopen te verzekerd? Een verklaring van de eone zijde zou waarschijnlijk een verklaring van de an dere zijde afdwingen en deze verklarin gen zouden ongetwijfeld tot een bespre king leiden, die tot een overeenkomst zou voeren. De vredesvoorwaarden moeien bekend gemaakt worden. Waarom thans niet? Evenals de leiders van dezen oorlog voor de verantwoordelijkheid terugschrik- ken, van den oorlog begonnen te zijn, evenzoo moet ieder van hen verlangen naar de eer, dien oorlog tot een «-inde te hebben gebracht. Korte Oorlogsberichten. De regeeren.de vorsten van Britsch- Indië hebben besloten een monument te stichten voor Kitchener. In Oostenrijk werken nu 7000 vrou wen bij de Staatsspoorwegen, waarvan) sommige als stationschef, enkele zolfd «ls stoker op de locomotieven. Een der Miinchensche bladen ver neemt, dat een Britsch vlieger boven Chateau Feen bloemenkrans met rouwlint heeft laten vallen voor .den on. langs gesneuvelden Duitschen luiten int-' vliegenier Inunolman, als een bewijs van waai-dee ring voor de dapperheid van de zen stoutmoedigen aviateur. De krans lag in een tinnen doos en deze bevatte bo vendien bet volgende briefje „Uitgewor pen hoven CMteau F voor den eers ten luitenant Immelman, die iu een lucht» geveent op 18 Juni stierf. Ter gedachtenis aan een dapperen en ridderlijken tegen stander. Het lymtal Duitsche officieren, dio het IJzeren Kruis kragen voor het neer schieten van vliegtuigen, wordt op onge veer 400 geschat. De Magistraat van Verdun, die in Bar ic-Lhic zetelde, is naar Parijs ver huisd. Men overweegt in Duitschland voortaan ijzeren personenwaggons voor do spoorwegen te bouwen. Deze zijn veiliger tegen brand en leveren bij ongel ukkeh niet het groote gevaar van de houtsplin ters Bovendien is het hout niet meer te krijgen. Naar aanleiding van den tocht van dc „Deutschland" naar Amerika zegt de „Züricher Post", dat de Engelsche blok kade nu doorbroken is en dat de moge lijkheid is gebleken van een directen uit ruil van goederen tusschen Duitschland en Amerika. Het blad acht het niet on mogelijk. dat Engeland de Duitsche zee macht zal gaan erkennen als een factor, waarmee rekening te houden is en bereid zal zijn tot onderhandelingen over de vrijheid ter zee. Het blad meent, dat de eerste tocht van den handelsonderzeeër naar Amerika beteekenis kan krijgen voor het beëindigen van den oorlog. De hardnekkige gevechten aan do Stochod duren voort. De centralcn slaag den er niet in om bij het dorp Gruschew- katj.en Noorden van Gulewitschi opnieuw naar den rechteroever van de Stochod óver te (Steken, doch werden terugge worpen. De Russen namen 24 officieren en 745 Oostenrijksche en Duitsche sol daten gevangen. Rechts van de Maas, aldus een Duitsch communiqué, schoven wij onze stellingen dichter bij het werk van Soü!- ville en Ia Laufée. Wij namen daarbij 39 officieren en 2106 man gevangen. Ster ke, tegenaanvallen werden geheel afge slagen. Een vijandelijke tweedekker werd bij Athios ten Zuiden - van Péronne gedwon gen binnen de Duitsche linies te lan den. Een vijandelijk vliegtuig viel bij Soye- court; een, door ons afweervuur getroffen; bij Chattancourt. Bij Dombasle ten Wes ten van de Maas is een kabelballon door onze vliegers naar beneden geschoten. De telling cler gevangenen en van den oorlogsbuit, welke tijdens de krijgs verrichtingen van generaal Broessilof te gen het Üostenrijksch-Duitsehe leger in de periode van 4 Juni tot 10 Juli wer den gemaakt, wijst bij benadering de vol gende cijfers uit: 5620 officieren, 266.000 soldaten, 312 kanonnen en 866 mitrail leurs. Twee Franse he ministers en de Rus sische minister van financiën zijn gis teren uit Frankrijk' te Londen aangekomen. Te Landshut (Silezië) is een vrou welijke leidekker opgetreden. Zij doet het werk van haar man, die aan het front is, en draagt er zijn kleeren bij. De Kölnische Zeitung heeft zich de moeite gegeVen om het zoer uitvoeriger uittreksel uit aidmiraal Jellicoe's verslag over den zeeslag bij Jutland voor haar lezers te vertalen. Het blad laat er een commentaar pp Volgen, waarvan de slot som is, dat het verslag een groote ver kwisting van drukinkt vormt. Een 18-jarige slotenmaker, die aim levenslmiddelenrelletjes te München had deelgenomen, is wegens verzet, hot dra gen van wapens en het ingooien van een winkelruit tot V/s jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank overwoog in het vonnis, dat. zijn gedrag aan landver raad grensde. Naar Indiël „Het Christelijk Comité voor Indië vestigt er de aandacht op, dat T6 jon gelieden hier,te 'lande in opleiding kun ncn worden genomen voor ambtenaar bij de in en uitvoerrechten en. accijnzen in N.-l. Zij moeien 'bij voorkeur op 1 Januari 1916 den vollen ouderdom van 20 jaar niet overschreden hwbtnn eri mogen in geen geval oude)' zijn d:wi 23 jaar. Voorts moeten zij in he bezif zijn van een einddiploma "11. B. ït. mei 5-j. cursus of van een getuigschrift het welk een niet geringere «Igemoene ant wikkeling bewijst (;ils b.v. een einddi ploma liandolsschool met 2-j. cursus; een einddiploma 11 B. S. mei 3-j. cursus is dus niet voldoende). Aan melding vóór '10 Augustus 1916; het diploma kan zoo noo-Jig afzonderlijk (na hel examen) worden ingezonden. Gedu rende de opleiding wordt een toplage van f70 'smaands genoten. Verdere inlichtingen en bijzonderheden v. orden gaarne verstrekt door het Informatiebu reau van voarnoeind Comité, adresden heer J. J. Kraan, Loosduinsche kade 80, den Haag. De A.-R. Pa rtij. Naar de „Nieuwe IIaagsche Courant" verneemt, is de „extra Deputatenvergade- ring", idie het program onzer partij zal her zien, jn een der laatste maanden van dit jaar te wachten. •De Sarikat Islam. Uit Weltevreden wordt min „De iel.7 geseind: Het congres van de Sarikat Islam heeft op de bevolking in Oost-Java een ongunstigen invloed gehad. Dc volgelin gen van de Sarikat-Islain leggen een tot nu toe ongekende weerspannigheid aan den dag, zoodat het in verscheidene plaat sen lot ongeregeldheden kwam. In het bijzonder was dit te Soerabaja het ge val, waar de leiders gevangen genomen zijn. Mail aangehouden. De Ned. s.s. „Prinses Juliana' en „Java" op weg naar 0.-Indië hebben de post te Kirkwall moeten lossen. Wc er bruinbrood? Naar de „N, Gr. Ct." verneemt, schijnt binnenkort weer een „bruinbrood-perio- de" te wachten te zijn. Zoowel in meel handelaren- als in bakkersklingen is dien aangaande reeds het een en ander bekend. De „Msb." beeft omtrent deze kwes tie inlichtingen ingewonnen, doch bij de Jlotterdarnsche bakkers en meelhandela ren is omtrent een dergelijken maatre gel nog niets bekend. Wel wordt dooi de Regeering zeer zuinig omgesprongen met de distributie van meel aan de hande laren. Deze krijgen slechts pl.m. 60 pet. van de door hen aangevraagde hoeveel heid toegewezen. De Raad van Toezicht op de Spoor wegdiensten daartoe gemachtigd door den Minister van Waterstaat, bepaalt, dat de spoorwegen DrieschouwenKloosterman. Ie en ZaamslagTemeuzcn behooren tot dis trict D en dus onder het dagelijkseh toezicht staan van xlon district-inspec teur teer spoorwegdiensten JLIA. Jlave- nek w. i., te Rotterdam. Middelburg. Heden herdenkt de heer S. de Jong den dag, waarop hij voor 25 jaar als besteller in dienst kwam van de ex- peditteondememing yan Gend Loos. alhier. Hedenmorgen werd door den di recteur van de factorij alhier, den heer J. A. Klaassen, aan den jubilaris liet bij de onderneming (gebruikelijke getuig schrift met gratificatie uitgereikt. De heer Klaassen had hot getuigschrift in een fraaie lijst doen plaatsen. Goes. De Urgentieraad te dezer plaatse stelt de vrouwen op Dinsdag 18 en Dins dag 25 Juli, telkens van llu. viu. lot 1 uur nam. en op Maandag 17 en Don derdag 20 Juli, telkens des avonds van 7—9 uur in de gelegenheid, .zich te la ten inschrijven, om bij algeheelo mobili satie der mannen in het gebrek aaa ar beidskrachten te voorzien, ten einde stok king in do bedrijven te voorkomen. Do inschrijving zal plaats bobben ten Stad- huize alhier. We hopen de vrouwen nog wel eens aan deze data te herinneren. Intusschen zijn inlichtingen te beko men bij het Bestuur van den UigenHe- raad mevrouw van Heefde Bruijne en mevrouw van der HaveBakker te Goes en mevrouw GeillMarcusse te Krabben dijke. Vlissingen Hier overleed op een dag een echtpaar, waarvan de vrouw 78 en de man 82 jaar was. Na gehouden cursus onder leiding van dr. A. P. rimitt en mevrouw Sta verman zijn Maandag- en Dinsdagavond proeven van bekwaamheid afgelegd, waar bij' de volgende dames het bewijs als helpster 2e klasse van het Roode Kruis ver-wierven: A. C. Anker, C. H. Bruin, M. R. Fledderus, A. Gij-zds-Kanuw- mans, J. J. Hemmekam, L. J. Jobso, J. M. 0. Loois-Le Roy, M. H. M. A Mar tens, J. M. C. H. Martens, A. S. R. E. van. (Haalte-van Raalte, H. A. van de Sande, (R. I'. J. Schuileman. J. Spain- derman-Taat, P. M. Taat, M. Vos. Het diploma en insigne zal aan de dames worden uitgereikt. V. C. Rilland-Bath. Gisteravond had in dein Frederikapolder alhier een ernstig onge luk ^plaats. De (paardenknecht Ch. Oude- naierde was bij de hofstede van B. aan het ploegen. Toen Jhij op het eind kwam sloegen de paarden met den1 ploeg op hol, do man wilde de paarden grijpen, doch kwam te vallen. De ploegschaar drrtag don man in de borst, waardoor hij levens gevaarlijk weid gewond.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2