Binnenland. list ds Provincie, Uit de Pers. Een stoomt rei Ier uit IJmuiden heeft leen op den bodem liggend oorlogs schip .gpvisciht en een kleine installatie voor ■iraadlooze telegrafie en een sein vlag opgehaald. Prins Hendrik. Volgens 'een telegram uit Zermatt (kan ton Wallis, Zwitserland) is Prins Hendrik daar'3 Juli aangekomen voor een langdu rig verblijf. Dr. Kuyper is gasteren voor lierslel van gezondheid naar Weisser Hirsch, bij Dresden, ver trokken. Oud-Minister Talma. Het ,,N. v. d. D." verneemt, dat ds. Talma, die thans in het Diaconessenliuis te Haarlem verpleegd wordt, nog niet betert. De patient is zwak en heeft veel rust hoodig. Ged. Staten Zuid-Ho 11 and. In id» gisteren gehouden bijeerikomste|n vian de fracties der rechterzijde uit de Provinciale Staten van Zuid-Holland, is Mr. H. de Wilde, wethouder van 's Gra- .ifleohage (anti-revol.), met algemeene stem men aangewezen als de candidaat der ïeohterpartijen voor het lidmaatschap van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, J Bouwkundige opzichters. „Het Christelijk Comité voor Indië" Vestigt de aandacht van belanghebben den er op, dat als tijdelijk bouwkundig op'- zichter bg den dienst van den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken! in N-ederlandsch-Indië kunnen worden ge plaatst eenige opzichters, niet jonger dan' 23 ja,ar en in het bezit van het diploma vian bouwkundig opzichter, uitgereikt door de „Maatschappij tot bevordering der bouwkunst". Aanvangstraktement 1200 per maand. Verdere.inlichtingen en bijzonderheden omtrent salarisregeling, uitaandingsvoorwaarden, enz., worden gaarne verstrekt door het Informatiebu reau van voornoemd Comité, adres: den heer J. J. Kraan, Loosduinsche kade 80, Eten Haag. De Grondwets herziening. (Voorloopig Verslag.) Gièteren is het door de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer vast gestelde afdeelingsverslag nopens de voor stellen tot 'grondwetsherziening in druk verschenen. Het is onderteekend door de heeren Hugenhólz, Loeft, Rink, Tydeman en Van der Voort van Zijp. De heer Drion heeft een afzonderlijke nota ingezonden. Aian de beschouwingen en opmerkingen vao het afdeelingsonderzoek ontleenen we voorloopig slechts het volgende omtreiutl do urgentie en opportuniteit der Grond- ■wieftsherzieniMg. Vele leden konden niet goedkeuren, dat de Regeering is afgeweken van de door haar na het uitbreken van den oorlog aanvankelijk aangenomen houding, door voorstellen tot herziening der Grondwet aanhangig te maken, welke strekken om in de regeling van het kiesrecht diep ingrijpende wijzigingen te brengen. Urgent kan "de invoering van bet algemeen kies recht voor mannen en de opheffing van de grondwettelijke belemmeringen ten aan zien van het vrouwenkiesrecht niet ge hoornd worden en het tegenwoordige oogenblik is voor een Grondwetsherzie ning ongeschikt. Zeer vele leden konden zich met deze beschouwingen niet vercenigen. Dat de bestaande Grondwettelijke regeling van het kiesrecht onhoudbaar is, wordt door Olie politieke partijen erkend. Zoowel dooi 'het Kabinet-De Meester als door tuet Kabinet-Heemskerk werden ingrijpen de wijzigingen der Grondwettelijke bepa lingen op dit stuk ingediend, blijkens de Troonrede van 1913 hebben de in voering van algemeen kiesrecht en de opheffing der Grondwettelijke belemme ringen ten aanzien van liet vrouwenkies recht van den aanvang af deel van het Hegeeringsprogramina uitgemaakt. Dat de •verbetering der Grondwettelijke regeling van het kiesrecht niet urgent zou zijn, werd dezerzijds geenszins toegegeven. Tegen de beperking der Grond wetsher ziening tot het kiesrecht werd door ver- .versclueidene leden bezwaar geopperd. Sedert de laatste herziening zijn onge veer 30 jaren verloopeu. Vele nieuwe denkbeelden hebben zich baan gebroken. In de Grondwet komen tal van bepa lingen voor, ten aanzien van de wenscbe- Iijkheid van wijziging waarvan vrijwel eenstemmigheid bestaat, maar die, wor den 'zij in deze herziening niet begrepen, nog langen tijd oen sta-in-den-weg voor moedige verbeteringen in wetgeving en administratie zullen blijven. De meeste leeton erkenden intusschen, dat het te genwoordige oogenblik voor eén generale herziening niet geschikt is, maar onder dezen waren er, die 'een 'herziening, welke uitsluitend, het kiesrecht aan do onto stelt, toch te beperkt achtten. Ne vens het onderwijsvraagstuk, waarop hieronder nader wordt teruggekomen, werden verschillende onderwerpen voor opneming jn de thans aanhangig gemaakte herziening aanbevolen. De voornaamste dezer onderwerpen waren de herziening van do regeling dm troonopvolging en do versterking van den invloed der [Volksvertegenwoordiging op het buiten- landsch beleid. Door verscheidene leden werd verder de wensch geuit, dat althans een her ziening van het Xlie hoofdstuk aan de voorstellen der Regeering zou worden toegevoegd. Dat het noodig is hel bren gen van veranderingen in de Grondwet gemakkelijker te maken dan thans het geval is, nu 17 .en zelfs pog minder leden der Eerste Kamer het moeizame werk eener Grondwetsherziening kunnen doen mislukken, woixlt algemeen erkend. Omtrent de "Wijze van ..verbetering van het Xlde hoofdstuk bestaat een grooto imate van eenstemmigheid. Door de Grond wetscommissies van 1905 en 1910 en door het Kabinet-Heemskerk is voor gesteld in art. 195 den oisch van een mierderheid van twee derden in elke Kanier et Ttoen vervallen en te bepalen, dat de nieuwe .Kamers het voorstel in vereenigdo vergadering overwegen. Op neming van zoodanige wijziging in do pu gedane voorstellen werd te meer aan bevelenswaardig geacht, omdat het min der bezwaarlijk wordt de vele artikelen, welke wijziging behoeven, thans onver anderd te laten, wanneer herziening der Grondwet gemakkelijker wordt gemaakt. Vele anderen konden zich mei de door (le Regeering gewensehte beperking der herziening vereenigen. Dat de Grond wet op menig punt herziening behoeft, valt niet te ontkennen, maar dit maakt het juist bezwaarlijk thans andere on derwerpen dan het kiesrecht aan de orde te stellen. Ging men tot uitbrei ding der herziening over, dan zijn er zoovele punten, ten aanzien waarvan verbetering in aanmerking dient te komen. Intnssclien werd opgemerkt, dat, al is 'het volkomen begrijpelijk, dat de Regee ring zich tot het kiesrecht bepaalde, dit niet uitsluit, dat zij enkele wijzigingen, welke met hot kiesrecht in nauw ver band staan, alsnog aan liare voorstellen toevoegt. Daarvoor komt, naar men meende, allereerst in aanmerking de her ziening van art. 89. Algemeen had het bevreemding gewekt, dat de Regeering niet een herziening van 'dat artikel in haar voorstellen heeft opgenomen. Dat de verouderde bepalingen van art. 89 her ziening behoeven, staat, ook blijkens de voorstellen van het Kabinet-Heemskerk, wel vast, en dat deze zaak in nauw verband staat met de regeling van liet kiesrecht, zal ook de R^geering niet ontkennen. la het verdere gedeelte van dit verslag worden nog eenige andere eveneens met liet kiesrecht verband hou dende wijzigingen vermeld, welke naar somniiger meening thans aangebracht, zou den kunnen worden. Middelburg. Hedenmorgen omstreeks 5 uur Zou de schoenmaker de R. uit de Lange 'Noordstraat alhier aan het werk gaan en had een petroleumlampje aan gestoken öm enkele gereedschappen van een kast "te nemen. Hierbij kwam do R. te vallen en ontstond een begin van brand. Een paar doozen verbrandden; door de bewoners en een buurman met emmers water en door de politie met een minimax werd het vuur in den aanvang gestuit. Gisterenavond is een boerenmeisje dat voor den regen liard naar huis liep, in de Langendelft in een plas gevallen en met het hoofd op een stoep terecht gekomen. Half Versuft werd zij bij een der omwonenden binnengebracht en door een juist in de buurt zijnden dokter werd een wonde aan bot hoofd geconstateerd, na een uurtje kon het pieisje voetje voor voetje huiswaarts keeren. Een glazenwasfecher is gisteren middag xrp' den Dam alhier achterover van een ladder gevallen. De voelen ble ven Uisschen een paar sporten hangen en het hoofd van Ren man kwam tegen een ijzeren bek aan, waardoor een bloe dende wonde ontstond. Binnengebracht in de woning, waarvoor hij stond te werken werd door een dokter een ver hand gelegd on Re jnan per rijtuig huis waarts gebracht. Vlissingen. Morgenmiddag houdt dé ge meenteraad een spoedeiscliende vergade ring, waarin mededeelingen zullen worden gedaan en stukken worden overgelegd, terwijl het-voornaamste punt zal zijn de bespreking van de levensmiddelenvoor ziening en het niet handhaven van de maximumprijzen, waaivoor door vijf le den deze vergadering is aangevraagd. fines ^Hedenmiddag had de- teraarde bestelling plaats van het stoffelijk over schot van den heer J. M. Pilaar, in le ven oud-notaris en oud-lid van den ge meenteraad. Te half één arriveerde de stoet op den doodenakker, waar reeds enkele belangstellenden aanwezig waren. Onder hen merkten wij op het Eerste Kaïnerlid den 'heer mr. C. Lucasse, de heeren J. B. de Beaufort, burgemeester, en G. A. Hajenius, secretaris dei* gemeen te, notaris E. C. van Dissel, qn Lens hoek van Kloetinge. De heer Joh. Pilaar, zoon van den overledene, dankte bewogen voor de laat ste eer zijn vader bewezen. Door het Bestuur der Afdeeling Goes van den Christelijken Typografen bond in Nederland is een schrijven ver zonden aan den Burgemeester dezer ge meente, betreffende het vorkrijgen van meerdere goedkoope levensmiddelen, brandstoften enz. Verder steunt dit be stuur het schrijven van gelijke strekking dier Afd. Goes van de S. D. A. P. Breskens. Hier is een R.-K. Militairen- tehuis gesticht. Westkapelle. De kunstschilder \Y. A. D. Galloway heeft in het Hotel „Kasteel van Batavia" een tentoonstelling van schilde rijen geopend. Zomerzitting van de Provinciale Staten van Zeeland. Vergadering van Dinsdag 4 Juli, des avonds te half acht. Voorzitter mr. H. J. D-ijck meestor, Com missaris der Koningin in Zeeland. Aanwezig 41 leden, afwezig do heer Wondergem. De voorzitter opent da zitting in naam der Koningin en stolt aan de orde het onderzoek 'der geloofsbrieven van do bij de periodieke .aftreding in Juni j.l. herko- zon en nieuw gekozen loden. Tot het doen van dit onderzoek benoemd de voor zitter twee commissies. De eerste be staande uit de heeren Dieleman, Van Teij- lingen en IJsebaert, krijgt te onderzoe ken de brieven van ilc in de districten Zierikzee, Goes en Sluis gekozen leden en de tweede commissie, bes taande uit de heeren Fruijtier, Dekker en Bieïker, die van de leden gekozen in de districten Middelburg, 'Vlissingen, Tholen en Hulst. Gedurende het onderzoek wordt de zit ting geschorst. Na 'terugkeer der commissies wordt de zitting heropend en wordt bij moncle respectievelijk van de heeren Dieleman en Fruijtier rapport uitgebracht en tot toelating van alle leden geadviseerd. De tweede commissie merkt op, naar aan leiding van het bezwaar in het derde slemdistrict te Middelburg gemaakt, naar aanleiding van de weigering van den voor zitter om aan een drietal kiezers een nieuwe stemfcaart te geven, dat de wet aan "het stembureau wel de bevoegdheid 'geeft om een kaart te verstrekken als de identiteit van den kiezer vaststaat, maar niet verplicht en dat het dus g©.- heel aan hot stembureau is overgelaten al .of niet een kaart to vors trekken.. De vergadering besloot overeenkomstig de rapporten zonder discussie of stem ming jot de toelating der gekozenen. Deze werden daarop door den griffier binnengeleid en legden in handen, van den voorzitter de bij de- wet voorgeschre ven ceden af. Hierna sprak-de voorzitter als volgt: Het oogenblik, waarin de Staten der Provincie, na (te bij de wet bevolen periodieke aftreding, wederom zitting në- -men, blijft voor het gewest van bij zondere beteekonis. Een nieuw tijdvak! in het hes tuur der Provincie zet zich in. Jlet .vooruitzicht andermaal eenige ja) ren met kracht Zeeland's welvaart en voortgaan den bloei te kunnen bevorde,- ren, stemt de oudere loden tot vernieuw de belang stel ling en zij, die voor het -eerst hun intrede in deze vergaderzaal doen, brengen opgewekte verwachtingen mede en verlangen hel hun toevertrouwd mandaat te aanvaarden. Maar vooraf wenscht gij, mijne heeren, met uw voor zitter hen te herdenken, die hier niet meer wordea aangetroffen en die den dank der Provincie door langen of korten arbeid 'zich hebben waardig gemaakt. Den '21sten Mei 1916 overleed mr. Din,- geman van der Vliet, burgemeester van Zierikzee en lid der Staten vanaf 1910. Een langdurig met moed gedragen lijden item hem weg, nog in de kracht van het -leven. In hem is l^eng-egaan 6611 man van onkreukbare eerlijkheid, van nauwgezette plichtsbetrachting, van bij zondere toewijding aan de algemeene be langen. in uw vergadering voerde mr. Van der Vliet zelden het woord, maar wanneer hij het deed, dan bleek telkens weer zijn streven om voor een vraagstuk een praktische, afdoendeoplossing te vinden. Zijne nagedachtenis zal bij U* al len in cere blijven. De heeren J-. A. Neeteson, H. A. v,an Dalsum en J. A. de Bruijne stelden zich niet beschikbaar. Ook de heer W. Kai- kebeeke keerde niet in de Staten terug. Ik vertrouw in Uw geest te spreken, waar ik njet waardeering gewaag van hetgeen door hen in het belang van de Provincie is verricht. Ik wensch de her kozen en nieuw gekozen leden geluk met hunne benoeming en verzoek hun de pre sentielijst te teekenen en zitting te ne men. Vervolgens werd mcdedeeling gedaan van de ingekomen stukken, waaronder Koninklijke goedkeuring van enkele be sluiten der Staten; het verslag van de 'Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen en een dankbetuiging van de vaste arbeiders op de Provinciale we gen voor den toegokendon duurtetoeslag op hunne jaarwedde. Nog was ingekomen een adres van de kapiteins, machinisten, conducteurs en stuurlieden enz., allen behoorende tot het personeel van den Provincialen slooni- bo-otdienst op de Westerscholde. Zij ver zoeken in dat adres .hun alsnog een duur te toeslag toe te kennen, omdat vielen hunner niet doelen in den toegekend en duurtetoeslag. Zij wijzen er op, dat zij onder „geld zorgen gebukt gaan en dat het leven Vooral te Vlissingen, erg duur is. D.uu'- prn verzoeken zij gedurende den oorlogs toestand een duurtetoeslag te mogen onfl- vangen. Overeenkomstig het voorstel van den voorzitter, weidt het adres: in handen van Ged. Staten gesteld om prao-advies. Vervolgens wordt overgelegd het ver slag van den toestand der Provincie over 1915. Verschillende niedeloelingen worden na mens Ged. Staten door den voorzitter ge daan, waaronder een betreft n d - eleetri- iteitsi oo z en-in; in de I'rovinc e. D oo.- zitter deelt mede, dat naar aanleiding van het crodiet van f 2500,. dat door de Staten is verleend om een pnderzock naai' de wijze van voorziening in de be hoefte aan electriciteit .voor licht en kracht in de Provincie, door God. Staten het onderzoek is .opgedragen aan prof. C. Veltman te Delft, die d.d. 25 Mei j.l. zijn rapport heeft ingezonden, welk rap port tlians in onderzoek is bij' Ged. Stat ten. Aan de orde waren thans de reeds vroeger vermelde vooistellen tol aan houding van verschillende verzoeken en van het onderzoek inzake de keuring op- levensmiddelen en ook dc overige voor stellen om bepaalde beslissingen te ne men. Deze voorstellen werden Mie naar dc afdoelitigen verwezen. Bij enkele dezer voorstellen werden nog nader ingekomen verzoeken overge legd O.a. bij! dat inzake bet brengen van verbetering in den zeewierenden slaat van dc vroeger genoemde polders in Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen. In dit ver zoek, ingezonden door „de ljcslurcn djer polders Scr Lippens en Nieuw ötheoe, wordt een andere wijze dan door Ged. Staten is voorgesteld, wenschelijiker gé- acht en wordt gevraagd, de behandeling der kwestie tot de najaarszitting te ver dagen. Bij het voorstel vm geen .subsidie te geven voor bet 11. K. Militair Tehuis te Terneuzen, wordt nog overgelegd een tweede? verzoek vari het bas tuur der R. K. A (i 1 i t a i ren - vereei i g i n g te Temeuzen, waarin nogmaals om subsidie wordt ge vraagd'en een jputer advies van B. en W. van Terneuzen. om dc subsidie wel te geven. Op voorstel van den voorzitter werd tenslotte besloten, hm, overeenkomstig de bepalingen der wet, Woensdagmorgen te 10 uui' weder in openbare vergadering bijeen te komen om over te gaan tot da verkiezing van leden van Ged. Staten en, het trekken der afdeclinglen. De vergadering wordt vervolgens door den voorzitter gesloten. Vergadering van Woensdagmorgen te tien uur. Voorzitter de heer nxr. H. J. üljckmeesi- ter, commissaris der Koningin. Aanwezig 41 leden, afwezig de her Wondergem. Na resumtie der notulen der vergade ring .van Dinsdagavond en de, mededeeling oVer de afwezige leden, is aan de orde de verkiezing van drie leden van Ged. Staten, wegens periodieke aftreding van de (heeren J. A. van Ro-mipiu, J. II. Blum en J. G. van Niftrik. Tot leden van het stembureau worden dooi deu Voorzitter benoemd de heeren van Dam, Duvekot, van de Putte en Du- moleijn. Eerst wordt .gestemd voor de vaca ture van ltompu. Dc heer van Rompu wordt herkozen met 35 stemmen, tegen 6 stemmen in blanco. De herkozene ver klaart de (benoeming te aanvaarden onder dankzegging aan de leden voor het in hem gestelde vertrouwen. Voor de vacature Blum, worden uit gebracht ij2 stemmen op den lieer Blum, 1 op dein heer de Veer en 3 in blanco. De, heer Blum, aldus herkozen zijnde, ver klaart even-eens de benoeming Je aan vaarden. li 4; M'M Voor de vacature van Niftrik, worden bij eerste stemming uitgebracht op' den heer van Niftrik 19, op den heer mr. P. Dieleman 15 en op den heer P. F. Fruij tieer 7 stemmen. Bij de tweede vrije stemming: werd ge kozen de heer mr. P. Dieleman met 21 stemmen tegen 19 op den heer van Nif trik en 1. op den lieer Fruijtier. De heer Dieleman nam de benoeming aan. De voorzitter wenschte de gekozenen geluk met hun benoeming. Nog had een stemming plaats en wel Van een lid der Staten bedoeld bij art. 89 d„er w£t, aftredend de heer mi*. A. A. tie Veer. De heer de Veer werd. herkozen, met 21 stemmen tegen 14 op1 den heer tvan Niftrik, 4 op den heer J. C. Paap en 1 op den heer Fruijtier eiï 1 in blan co. De heer de Veer nam de benoeming aan. Alsnu was aan de orde de trokking dor afdeelingen, waarbij de voorzitter op merkte, dat de heer Dieleman nog een betrekking bekleedt, die niet vereenig- Laar is met het lidmaatschap van Ged. Staten en dat hij dus daarvoor moet be danken (commissaris van don polder Wal cheren), zoodat hijnnog voorloopig als lid der Staten blijft gehandhaafd zonder lid van Ged. Staten te zijp. In de eerste afdeeling zullen zitling hebben de «heeren Vermaas, van Waes- berghe, Maarleveld, Paap1, Duvekot. van Niftrik. Gerlach van St. Jobsland. Honk bach, van Dam, Fruijtier, van der Vliet, Dikkenberg, en de heeren Blum en van Rompu, leden van Ged .Staten. In de tweede afdeeling do heetten Ti chelman, Bleiker, Hollestelle, Struve, Deko ker, de Veer, J. W. van Oeveron, Bolle, Melis, Dumoleijn, van de Putte„ en de heeren de Casembroot, en Elenbaas, le den van Ged .Staten. In de derde afdeeling de heeren Gil- jam, Erasmus, van TeijJingen, IJscbaert, \V. van Oeveren, Willemsen, van Zuijen, Mulder, Vogelaar, Dieleman, Hocke Hoo- genboom, van der Weijde en het lid van Ged. Staten de heer Sprenger. Op voorstel van don voorzitter wordt besloten de eerstvolgende openbare ver gadering te houden op Vrijdag 14 Juli, des yoormiddags to tien uur, ter behan deling van de rapporten der afdeel ingeri. De vergadering wordt daarop gesloten. Politiek vraagstuk. De Sta n daar d dries tart Met het oog op 1917 begint zich tiians reeds eeu politiek probleem op t drin gen. Het eerste is, of men met de revisie van Art. 80 en 192 der Grondwet door zal gaan, dan wel, oi' de partijen van Rechts het veiliger zullen vinden, voorshands noch met de revisie yaii het eerste, noch met die van het tweede artikel door te gaan. Beide revisie- zou men dan verwerpen, om schoon schip te maken. Zoo zou er, bij gun.sl.igeu uitslag van de verkiezing in 1917, nog maals een Rechtsch Kabinet kunnen optreden. En dit Kabinet, dat niet. ge lijk het Kabinet-Gort van dér I,inden, door een abnormaal karakter gedrukt weid, zou dan onmiddellijk een andere revisie van beide artikelen kunnen voor stellen, conform ónze beginselen. Zooals 't nu loopt, belooft een revisie van Art. 192 slechts een schoonen schijn, en de revisie van Art. 80 weinig anders, dan liet steaks optreden vair een Socialistisch Kabinet. Zat men zich onzerzijds daaraan wa gen willen? We zouden hierop niet nu reals wij zen, indien men van Liberale zijd niet reeds een voorslag gedaan bad. om, zonder veel 'geharrewar door de Grond wetsrevisie heen te komen. Dc idee was dan, dat men geen slag zou leveren, maar, hij afspraak, over de revisie zon der politieken strijd bij do stembus heen zou glijden. Met liet oog hierop zal 't ongetwijfeld gewonsc-ht zijn, dat de drie partijen van Rechts zich over dit gewichtige vraag stuk met elkander verstaan. Treedt elk der drie partijen naar eigen inval op, dan ontstaat ef aanstonds een minder gewensehte schermutseling: Links trekt daar 't profijt van; en niet lang meer of er zit oen Socialistisch Kabinet. Zelfs hangt hiermee reeds aanstonds de vraag saam, wat de Eerste Kamer met de 'Ouderdomsrente doen zal O. i. kan ér van een meegaan met dit ontwei-)) geen oogenblik sprake zijn. Het komt hierbij op een kiezen, of doelen aan. Maar hoe ook bezien, de quaestie van 'tal of niet meegaan niet do Grondwetsherziening zit er achter De geneeskundige dienst. „De Stemmen des Tijds" bevat een artikel van den oud-minister van oorlog H. Colijn over den geneeskundigen dienst in het leger. Schr. komt daarin tot de volgende con clusies le. Voor 'het leger in vredestijd moet worden voortgegaan in de richting van af schaffing der afzonderlijke militaire zie- kenhuisverpleging. Maatregelen moéten worden genomen dat in alle garnizoenen van eenige beteekenis verpleging in bur gerlijke ziekeninrichtingen mogelijk worde. 2e. Voor Qnderzoek en observatie, zoo mede ten behoeve van lichte ongesteld heden, moet in elke kazerne de noodige localileit beschikbaar zijn. 3e. Uitbreiding van het aantal beroeps officieren daarentegen moeten meer dien sten worden gevorderd dan zij tot nog toe bewezen. 4e. Het is onmogelijk en ook onnoodig in tijd van vrede alles gereed te hebben, wat vereischt is voor den oorlog. Daarentegen is het «onafwijsbare eis'ch dat ten aanzien van den geneeskundigen dienst dezelfde beginselen worden toege past als voor andere legerbelangen gelden, n.l. zorgvuldige voorafgaande verkenning van materieele en personeele hulpmidde len in het land aanwezig en onmiddellijke vordering daarvan zoodra de behoefte ont staat. 5e. Voor zooveel dc geneeskundige dienst in oorlogstijd behoefte heeft aan militaire handlangers, voornamelijk voor den dienst in eerste linie, behoort dit personeel in vredestijd daartoe uit de militie te worden opgeleid. Over dc door de Tweede Kamer aan genomen motie lezen wij Een commissie zal nu een onderzoek instellen. Waarnaar is niet zeer duidelijk Een motie is aangenomen, waarin de noodzakelijkheid van reorganisatie van den geneeskundigen dienst wordt uitge sproken. Do geheele Tweede Kamer be aamde die noodzakelijkheid. Maar in welk opzicht die reorganisatie noodig geacht wordt blijft in het duister. Voor vredestijd; voor oorlogstijd"; voor den tegenwoordigen tijdelijken toestand Ik vrees dat die drang naar z.g. reorganisatie ten slotte ^yreu zal tot een reorganisatie q u a n d m e m e. Als men de zaak onbevooroordeeld lieziet is er niet zoozeer een reorganisatie noo dig als wel een antwoord op de vraag of de leidende autoriteiten al of niet te kort zijn geschoten in activiteit en door zicht met betrekking tot de bijzondere eischen die in de gegeven omstandigheden aan den geneeskundigen dienst moeten worden gesteld. Daarover kan een onpar tijdige commissie rapporteeren na zich van alles op de hoogte te hebben gesteld. Maar zelfs indien dit onderzoek uitwijst, dat er ernstige tekortkoming is, bewijst dit hoegenaamd niets voor de wensche- lijklieid van een reorganisatie, dat is: een andere inrichting van den militairen geneeskundigen dienst. Acht windeieren. Onder dit opschrift schrijft „Friesch Dagblad" „Het Volk" is aan 't rekenen geweest. En geeft ook cjjfers voor Friesland.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2