^o. 23$ Maandag' 3 Juli 1916 30e Jaargang Groote Oorlog* FEUILLETON. Binnenland. Uit de Provincie. Die rnst tranen zaaien.. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. i Moofdbureau te Goes: E.ANGE VORSTSTRAAT 21 S. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUiJ - L. BURG. Drukkers: ^osterbaan Le Cointre - Goes. Noord ijke f Mot Notaris Noordijke te Colijnsplaat ging weer een van de weinig overge bleven mannen der tweede generatie heen, die mot hart .en ziel de antirevolutio naire beginselen waren toegedaan. Itaetis als jongeling niet Gods Woord en must de lectuur der antirevolutionaire beginselen vertrouwd, heeft hij in den engrn kring waar hij werkzaam was, eerst als' .gemeentesecretaris van Krab- bendijfae, later als notaris rekenschap gegeven van zijn gevoelens, en met groote trouw, voor zoover dit een menschenkind in wien Genade werkt, mogelijk is, oofc -op staatkundig gebied de Christe lijk» vaan- helpen hooghouden. Van 1891 tot 1913 was hij lid van Zeetanrls Staten, en van 1905 tot aan zijn dood Jid van den Gemeenteraad in de plants zijner inwoning. Hij wist dat hij weinig talenten en geen groote gaven -verkregen had, en eerlijkheid gebood hem dit ook te wil len weten. Vandaar dat hij nimmer op den voorgrond trad en zelfs herhaaldelijk weerstond wie hem vooraan wilden plaatsen. Het. heelt den leiders onzer partij in 't district 'dan ook steeds groote moeite gekost bij iedere periodieke aftreding hert; te bewegen zich wederom te laten can- didaat stellen. En het was evenzeer geen teleurstelling voor hem al speet het 'hein voor de party, die er door in de minderheid kwam, en om de gevol gen er uil voortvloeiende dat hij het in 1913 bij de herstemming tegen den heer EJenbaas moest afleggen. Hij bleef oprecht dankbaar voor het zoo jaren lang in hem-, ondanks zijn geringe pres taties, gestelde vertrouwen. Als stil belijder van den Christus, man van zeldzame oprechtheid, precies heid en - allicht mede als gevolg daarvan onvrijmoedigheid, dorst hij zich zelden openbaar uitspreken ook over de hoi» die in hem was, angstig als hij ook was om ook maar iets te denken, ■waarmede Hij die de .Waarheid is, zich niet zpu kunnen vereenigen. Hiervan legde ook zijn sterfbed getuigenis af. Doch wij die hem gekend 'hebben, Mogen goede hoop hebben, dat notaris Noord ijke, niet zijn gesloten karakter, den weg naar het Vaderhuis gevonden heeft, dank zij Gods vrije genade, op welke alleen hij van der jeugd aan bad leeren bouwen. Beknopt overzicht van den toestand. Is (het lang verwachte offensief der ge allieerden eindelijk gekomen? Het Iheeft er Ceel van. Weliswaar is het Britsehe stafbeïicht nog wat sober, doch er staat genoeg in, ojm ©r uit te ervaren, dat cle Engelsched tot een aanval op groote schaal zijn overgegaan. Ten Noorden van de Somme hebben zij' een aanval ingezet. OVeï een front van 16 mijlen ging 't voorwaarts, in de vooraitgeschreven stel lingen der Duitschers. Naar het Engel sch van C. S. door v. d. M. 13) Zoodra Willem eenmaal op vasten grond stond aan de andere zijde van de klippen, rende bij naar de visschershutten, die ongeveer een mijl van het strand ver wijderd waren. Daar zag liij al spoedig twee of drie bootjes op het strand ge trokken. Hij grqep moed. Nóg duurde hem de tijd te lang, om ze te bereiken. Toen hij erbij stond, was er geen mensch in den omtrek te zien. Hij riep uit alle macht, en liep dan op de hutten toe. Daar kwamen twee visschers, die voor hun hut zaten te rooken, op het. ge schreeuw af. „Een boot! Gauw!" was alles wat hij eruit kon brengen. 'De visschers begrepen dat er gevaar was, maakten vlug een boot. los en duwden haar te water. Wil lem sprong bij hen in 'en snel roeiden ze weg. Nu had de arme jongen even tijd om bij te komen en te overleggen, wat geschieden moest. Hij wilde daarover spreken met de visschers, maar van uit putting bracht hij het niet Verder dan een half dozijn woorden. Maar de man nen begrepen wel uit zijn halfgekleed zijn en zijn angstig kijken, dat er groot gevaar dreigde. 'Bovendien kenden zij den verraderlijken vloed maar al tie best. Een Eransche aanval, onmiddellijk ter rechterzijde der Britsehe linie, ontwik kelde zich op „bevredigende" wijze, al dus heet het. De Engelschen zouden liij lpin suc cesvollen opmarsoh Serre !en Montauban, „twee (gewichtige tactische stellingen", resp. ten Z. O. van Hebreterno en ten N. O. van Bray, bezet hebben, terwijl! om Mametz en Contelmaison nog ge kampt zou worden. Verder zouden zijl een .aanval op Beau- monthamel gedaan hebben ten La Boiselle veroverd hebben. Uit een en ander valt ongetwijfeld op te maken, dat zich hier' een actie heeft on It wikkeld, jd'ie tot groote krijgsverrichtin gen leiden kan. Merkwaardige dingen worden gtemeld van het Fransche front. Do strijd om Thiaumont bood de groot ste afwisseling. Verloren, gewonnen, _yteiioren, enz. Zoo ging het en straks verwachten we weer een bericht uit Parijs, dat Thiaumont, nu 'blijkbaar in Duitsche handen, weer in liet bezit der Franschen is. Met ongekende verwoedheid is om de ze plaats gevochten. Men weet, dat Thiaumont tusschten. hoogte 321 en Damploup', ten Zuidten van het. fort Vaux, is gelegen en tegetqketf- tijd met 'het dorp Fleury, op 5 K.M. van Verdun, veroverd werd. Nadat de Fnanschen hot Werk 's och tends hadden verovterd, moesten zijl het 's middags wederom aan de Duitschers prijs geven; het avondgericht der Fran,- schcn.deelde mede, 'dat zijl het ten slof te opnieuw hadden bezet. Het middagcomr muniqué echter vertelt, dat de Duitschers thans weer in het Werk zijln gedrongen, dat geheel is platgeschoten en welks on middellijke omgeving door de Franschen ingenomen is. De Duitschers méenen, dat de Fran schen wat voorbarig zijln gewelest in hun mededeel ing. want dat 'deze het werk nimmer heroverd hadden. Deze tactiek Van geven en nemen zal echter niet lang meer volgehouden woi> de"-,. 'I -hfl m 111 We verwachten grootere dingen op dit. punt van het front. Ook op het Oosterfront zijn de Oen- tralen er minder goed afgekomen. Gc(< lijk toen weet is Kolomea, hot b'clangj- rijke sp'oorwegknooppunt voor de Bote- kowina door de Russen genomen. Het lot van deze stad was den 28sten Juni al bepaald, toen de Russten met! ontzettende trofepteinmassa's aanstormden en de Oostenrijlkschö linies in stukken braken De Oostenrijkers trokkien zich terug op Kolomea en ten W. van Kuty, maar de aanvallers hebben hun waarschijnlijk nau welijks .tijd gelaten, om zich vast te leg gen in do nieuwe posities. De krachtige ste stelling der Oostenrijkers lag bij Pis|- tyn, een plaatsje aan den voet der Kad- patlren, 20 kilometers ten Zuiden van Kolomea en ongevteer 15 kilometers ten Noord-Westen van Kuty. Blijkens het Weensche communiqué hebben op dat punt verbitterde gevechten plaats gehad, vvaarhlfjj |de Russen door hun overmacht de overhand behielden en de Oostenrij kers noodzaakten hun gelreele nieuwe Een der mannen reikte Willem een ruwe visschers jekker toe, en ried hem die aan te trekken» tegen 't kou vatten. Willem kwam wat bij, rees op en vroeg of zij ook voor liem niet een paar riemen had den. [tie waren er, en met nieuwen moed begon de dappere jongen mee te roeien. Zoo naderden zij spoedig de klippen; on ophoudelijk keek Willem achter zich om te zien, hoever zij a.l gevorderd waren, 't Duurde niet lang of zij roeiden den rotshoek omdaar lag de haai al voor hen, glanzend in de avondzon. Maar toen Willem hoopte, 'zijn hoopje te zullen zien of liooren niets daarvan. Hoog en stil stond de vloed tegen do rotsen.; geen menschelijk wezen w,as te zien.... Waar...? HOOFDSTUK VII. Toen Willem in zee was gesprongen en snel weggezwommen, scheen Mary alle moed te ontzinken. Zij plaste door- het beschuimde water naar het angstig bij- eenstaande groepje en zei' droevig „Willem heeft mij voor jelui allen een boodschap gegeven. En voordat we nog angstiger worden, wil ik die overbren gen. Ik hoop, dat wij haar begrijpen zul len". Nellie ried Marv, toch wat van haar natte kleeren uit te doen; ieder kon wel iets van zijn droge kleeren missen, want het doornatte meisje kon toch geen twee-, drie uren zoo blijven wachten. Maar Ma ry ?ei „Och, ik heb het heelemaal niet koud. Ik zal wel wat heen en weer loopen. linie op te geven en naai- het W. terug te trekken, Kolomtea aan den vijandover latende. Thans is het Iiussische offensief in een_ belangwekkende phase getreden. Zal 'het tot een tweeden Karpathen.- veldtocht der Russen lteiden of zullen de| Centralen den druk kunnen weerstaan? De tijd zal 't leeren. Dit is wel duidelijk, dat de geallieerden thans het initiatief en het offensief in handen hebben. Beteekent dit het begin van het einde? 't Is mogelijk, doch dan zal nog veel bloed moeten strooiden, eer de" vrede er is. Bedrijvigheid aan het Yserfront. Plotseling is het ook aan hel Yser front roerig geworden, meldt de „Tel." Zaterdagmiddag om ongeveer twee uur begon pien hevig trommelvuur. Eenigen tijd latei- weerklonk ook het scheepsge schut.. Alen biengt dit in verband met de aanvallen der Duitschers b. v. aan deu weg LombaerdsydeNieuw poort, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat Engelsehe monitors, zooals bij de Ysergevechten meermalen geschiedde, over de duinen heen de Duitschers beschieten en een oprukken c|er Duit sche infanterie zoodoende cjnmogelijk ma ken. Eenigen tijd geleden meldden wij hoe- Duitsche soldaten steeds klagen over ©en gevaarlijk punt tusschen Nieuw- poort en Lombaerdsyde, waar het front ■een vooruitspringenden hoek vormt, die blootgesteld is aan front- en flankaan- vallen. Op dit punt was de strijd ont brand Korte Oorlogsberichten. Lord Kitchener blijkt bij testament een bezitting, groot 5000 acres', in Oost- At'rika, te hebben vermaakt aan kolonel Fitzgerald, zijn militairen "secretaris, die met hem .op de „Hampshire" is óm- gekomen. In Duitsehland wordt teen wets ontwerp voorbereid nopens ge Iwongen liquidatie van ondernemingen in Duitsch land die nog onder Engelschen invloed staan of baten naar Engeland zenden. Het betreft een •vergeldingsmaatregel. Het verbod om rijwielen te .ge bruiken voor uitstapjes enz., zal in Pruisen niet streng worden toegepast. Kinderen die naar school gaan, en vol wassenen hij het landbouwbedrijf en fa brieken, zoomede vrouwen en meisjes kunnen hij het doen van huishoudelijk^ boodschappen of bij het gaan naai school en bedrijf, van hun rijwiel gebruik blijven maken. De brief van Lord- Kitchener, waar in hij nog 300.000 man. voor de nieuwe legers vroeg, is Au voor ongeveer f 72.000 in handen gekomen van T. Fenwick Harrison, te Hitchin. De kooper heeft verklaard, dat hij zoo noodig tot 10.000 pd. zou zijn gegaan. De koopsom js voor het Roode Kruis en de brief zal ook ten bate van deze instelling ter bezichtiging w-orden gesteld. Er wordt nu naar nog een brief van Kitchener gezocht, op een half velletje postpa pier geschreven, .waarin hij zijn meening uitte over het gebruik van ziekenauto's Neen, lieve, het is heusch niet noodig'. O, ik ben zoo hang". Nellie drong niet verder aan, en Mary, hen allen naar een uitstekenden klipsteen meenemende,- zei „Dit was Willems boodschap Hij zei me, dat wij bidden moesten, en dat Chris tus in staat is, uit allen nood te redden Allen drongen om haai' toe, maar bitter zeker voelde Mary, dat zij niet wist hoe hen te troosten. „Zullen wij bidden?" vroeg ze dan ang stig- Zij knielden neer in het vochtige zand en Mary drukte haai' gelaat in de handen. Maar 'het bleef stil; alleen hoorde men on derdrukt gesnik. Tot plolseiing een wellui dende stem gehoord werd: „Onze Vader, die in de hemelen zijt. Gij, die de zee regeert, en die de golven stilte gebiedt, zie op ons allen neer en! breng vrede in onze bange harten. Als het Uw wil is, laat ons dan gered wor den en indien niet, als deze golven ons zullen verslinden en wij ons aardschet leven moeten eindigen, o, laat dan om Jezus' wil ieder van deze harten gewil lig zijn om Uw verlossing aan te nemen. Wij vragen U, in den naam van Jezus onzen Heer, ons te verliooren en ons nabij te zijn. Amen". Toeii zij opstonden, drukte Mary Nellie's hand en fluisterde ontroerd.: „Dank je, lieve". Toen vervolgde Nellie: „En inu allen moed gevat, hoor! Mijn heer Elliot kan nog niet spoedig hier aan het frontook die brief zal in 't openbaar worden opgeveikl. Casement is in hooger beroep ge gaan tegen zijn veroordeeling. De stad Oschatz in Saksen heeft een belasting op ongehuwden Ingevoerd. Betalen moeten ongehuwde belastingplich tigen hoven 30 jaar van heide kunnen. Weduwnaars 'en weduwen worden vrij gesteld, als zij na het overlijden van hun echtgenoot 55 jaar oud waren. Voor het vinden van Kitchener's lijk is door de Britsehe regeering 120.000 gulden uitgeloofd. Een Duitsch soldaat is gered door een granaat. Hij was in den strijd om Vaux bij Verdun i/i een moeras geraakt en had roods Alle hoop opgegeven, toen een granaat vlak bij hem insloeg, en hem met het slijk op den vasten grond wierp. Bij een ontploffing in een laborato rium te La Pleine St. Denis zijn twee scheikundigen getroffen; één hunner is reeds aan zijn wonden overleden. 'Do 'gemeente Langesfeld in West- falen zond aan 'n firma aldaar een met ('24 cent) te i'rankeeren schrijven, waar in werd medegedeeld, dat de firma aan Se stadskas nog zes pf. (circa 3 cent) verschuldigd is. Dat noemt men bureau cratie! Wegens bedriegelijke bevrijding van legerdienst werden te Rome fwee stafartsen gearresteerd, die tegen .ver goeding valsche bewijzen van ongeschikt heid afgaven. Er zijn twintig personen, hij het proces betrokken. Noorwegen gaat met Engeland ruilhandel drijvenhonderdduizend ton nen pulp togen honderdduizend tonnen steenkolen. Van de Wurtumbergsche geestelij ken zijn 17 pet. .en van- do onderwij zers der volksscholen 15 pet, gesneu veld. Er is groot gebrek aan onder wijzers. Te New-York is de Duitsche kapi tein Tauscher .die beschuldigd werd van samenzwering om het Welbmdkanaal in de lucht" te laten springen, vrijge sproken. De Vesuvius is weder in werking en blaast dichte zuilen rook. uit een nieuw geverraden krater. De Duitsche vliegerkapitein Böhlke heeft zijn negentiende vliegtuig neerge schoten. Hij ontvangt vele brieven van geestdriftige vereerders en vereerdsters, o.a. huwelijksaanvragen van kleine meis jes, die 'den vliegenier verzoeken, o[! haar te wachten tot zij groot zijn. Aan een Berlijnscli politieluitenant is het gelukt met behulp van eea een voudig liandmolentje 25 pet. eetbaar vet uit beenderen te winnen. De bekende Amerikaansche auto- mobieliabrikant Henry Ford heeft zijn porsoneeL medegedeeld dat ieder, die tot de militie in Michigan behoort en aan den oproep om' onder, de wapenen te komen gehoor geeft, niet alleen gedu rende zijn afwezigheid geen loon zal ontvangen, maar voor goed ontslagen is. zijn, en misschien zal het water ons bereikt hebben, voor hij terug is. Maal laten we ons nu ook herinneren, dat niets ons kan overkomen zonder den wil van onzen heraelschen Vader, en dat Ilij ons verlossen kan, ook als het Water tot aan de lippen zou komen. Maar hoe het ook ga, jelui allen moe ten er aan denkenalleen Jezus kan je redden, hetzij uit den dood, hetzij door den dood." Een benauwend© stilte beklemde hen. De gedachte aan zulk een dooi benam all'e moed; raeu geloofde het niet, men kón bet niet gelooven, en tóch Tergend 'langzaam rees de vloed; het watervlak werd al breeder, dreigde al hooger voor hun beangste blikken 0, het scheen, dal Willem hen niet meer op tijd bereiken zou. Tevergeefs tuurden zij naar den horizont, of ook niet maar een stipje hoop kon geven. Maar niets-, niets bracht moed in de steeds moedeloozer wordende harten. Mary stond op een reeds door aan rollende golfjes bespoelde plek en Maud barstte in tranen uit, terwijl ze haar bij de baud greep en snikte: „Zij is mama's eenige troost." Zeer ver, veel te ver weg, passeerde een stoomboot. Maar zij wuifden toch toet bun zakdoeken, zoo veel zij konden. En zij voelden zelf wel't baatte toch niet. Maar kwam er dan niemand, niets tot' redding? In doodsangst schreeuwde Maud plotseling VERSCHIJNT ELKEN WE WK"- A Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post1 Losse nummersk Prijs der Advertentiên 15 regels /"0.50, iedere regel meer Ss# t 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend Bij abonnement voordeelige voorwaard- n Familieberichten van 110 regels ft. iedere regel meer 10 ct. Ons werd een exemplaar getoond van het Berliner Tageblatt van 28 Juni, «net uitsluitend don volgenden inhoud: Auf Anordnung des Obel'koimnaados ia den Marken darf das Berliner Tageb'att heute nicht erscheinen". (Op bevel van het oppercommando ia het district mag het Berliner Tageblatl heden niet -verschijnen). In de Zwarte Zee vernielden Rus sische torpedobooten op 29 Juni 54 vijandelijke zeilschepen. Het Engelsehe s.s. „Windernjere" is gezonken; eveneens liet Italiaansche zeilschip „Carlo Alberto." De Noorsche stoomboot „Molina" heeft te Licata de bemanning van de „Teano" aangebracht, welke door een vijandelijken onderzeeër tot zinken go- bracht is. Uit Parijs d.d. 1 Juli: De Fran schen en Engelschen maakten 3500 ge vangenen en heroverden het Thiauimont- werk. lil Albanië is de aanweizigh -id van Oostenrijksche troepen opgemerkt hij het bruggenhoofd van Ciflek Idris' aan de beneden-Vojusa. Een detacheer mt Italiaansche cavalerie, dat uit den za del was gestegen, deed op 29 dezer een aanval met de bajonet op den vijand ©n noodzaakt© hemi tot ©an or- delooze vlucht. 'De ruiterij achtervolgde den vijand met mitrailleuse- en geweer vuur. Turf in je ransel. Op de prijsvraag voor woorden op deu defileermarsch Turf in je ransel zijn 1,6 L antwoorden ingekomen. De beoordeeling van dit groote aantal inzendingen door de jury, bestaande uit officieren, die over betrekkelijk weinig vrijen tijd be schikken en niet allen in Den Haag in garnizoen zijn, zal volgens door de Sols datencourant .verkregen inlichtingen ge- ruimen tijd duren. Of er voldaan is aan den -eisch„inslaan bijl den troep", is niet zoo in eens pit te maken. - Te Colijnsplaat is overleden de heer Marinus Noordijke, notaris. Hij was ge boren te Goes, genoot lager onderwijs op de Ghr. school, Wijngaardstraat, hoofd de heer Brouwer, doorliep de vijf klas sen der H.B.S., en slaagde na ©enige jaren voor 't examen van candidaat-nota- ris, waartoe hij zijn opleiding genoten had ten kantore van notaris v. d. Bus- sche, waar hij werkzaam was van 1869 tot 1878. In laatstgenoemd jaar werd Iqj door den gemeenteraad van Krabben lijke benoemd tot gemeente-secretaris aldaar, ook vervulde hij er eenig© jaren'het ambt van ouderling in de Ned. Hervormde Kerk. In 1890 werd hij ter vervanging rau no taris Huvers, die naar Middelburg vertrok, benoemd tot notaris te Colijnsplaat. Van 1891 tot 1913 was hij lid der Staten! van Zeeland voor het kiesdistrict Fóes, „0, het water heeft ons bereikt 1 Wat moéten we doen! Wat moéten we dom!" „Wij moeten bidden", zei Nellie met ontroerende kalmte, haar oogen naar den blauwen hemel wendend, „wij moeten bidden, 'ieder voor ons zelf." Ontzettend was het eerste oogen blik, dat het water hun voeten omspoelde, ontzettender nog dan toen het tót hun, knieën steeg. En met yan angst ver wrongen gelaat staarden ze ver weg, of joch nog hulp dagen mocht Daar schalde een stem van de over zijden „Hallo!" en er verscheen een schuitje met een jongmensch 'erin. Hij wist en begreep niets van het gevaar, waarin het groepje verkeerde en riep hen toe „Zeg, hen jelui in gevaar, oi doe je maar zoo voor de grap?" Maar- toen hij nader roeide, en de" ge zichten kon onderscheiden, begreep hij wel, dat het geen grap was. En hij hoorde angstig gillen „0, kunt u ons redden of wat voor ons doen?" „Als ik bij jelui kom, zul je dan niet allen tegelijk 'wild in het bootje springen, want dan gaan we allemaal te water", i'iep de kalm© 2e©bonk Nee, dat beloofden, ze allen gretig.. Maar toen was er een tweede, een ernstiger bezwaar „Behalve de kleintjes, kan ik maar één van de grooten bergen. Toe vlug, er .is geen tijd to verliezen." '(Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1