Kerknieuws. Predikbeurten. Leestafel Wetenschap en Kunst. Rechtszaken. Onderwijs Landbouw en Veeteelt Gemengd Hieuws. komenden winter noodig zqn. Zij meenen, dat voor de arbei lersklasse voor al noodig zijn goedkoope aardappelen, peulvruchten, ingezouten groenten, rijst, spek, vet en visch en brandstoffen. Zij dringen er op aan de distributie én verkoop der goedkoope levensmiddelen, niet langer te laten loopen over enkele leden van het steun-comilé, daar, blij kens de ondervinding, geen goede en voldoende verkoop der levensmiddelen plaats vindt. Zij verklaren in het ver zoekschrift van meening te zijn, dat de voorziening van goedkoope levens middelen door middel _van alle winke liers kan plaats vinden, mits onder toezicht van een speciale commissie uit alle groepen der verbruikers, welke instelling van een dergelijke Commissie reeds in het vorig jaar door den be trokken Minister aan de burgemeesters is in overweging gegeven. 'Tenslotte zouden requestanfen gaarne vernemen of iets gen aan kan worden in de door lien aangegeven richting. Gisteravond half acht had op de Beestenmarkt het 11-jarig zoontje van den heer "Jan Jacobs, wonende in cje M. A. de Ruijterlaan, het ongeluk, terwijl hij op een paal sprong, daaraf te vallen -en zijn aim te breken. Dr. van der Harst verleende de eerste heel kundige hulp. De toestand van den knaap is bevredigend. Vlissingen. De mailboot „Prins Hen drik" van de Zeeland is Woensdag ter hoogte van Schouwenbank, toen de boot onder weg was naar Engeland, aangehouden door een Duitse he torpe doboot die 'deel uitmaakte van een flottille van 7 torpedobooten. Gevraagd •werd of er ook lading aan boord was, en op het ontkennend antwoord, kon de mailboot na een kwartier oponthoud weder vertrekkende passagiers hadden intusschen enkele moeilijke oogenblikken gehad De Stct. bevat de gewijzigde statuten van de Sociëteit Unitas, alhier. Vtake. Gistermorgen dronk de koopman 0. B. v. d. B. ten zijnen huize bij ver gissing uit een fleschje met azijnextract en weü zóóveel, dat onmiddellijk de dokter moest worden ontboden, die het raadr zaam achtte onmiddellijk den pastoor te luaJen. Men vreest voor het leven van den heer v. d. B. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Tinallinge, J. R. Stratingh, eand. te Groningen. Geref. Kerken. Aangenomen naar Aarlanderveen, door L. v. Loon te Koudekerk©. Schore. Op de voordracht voor onder wijzeres zijn door R. en W. geplaatst de dames: 1. L. P. Kriekaard te Schore; 2. C. M. J. Kort te Goes; 3. A. An- driessen te Öudelande. Zondag 2 Juli. NED. HERV. KERK. Op Zuid- en Noord-Beveland. Baarland, vm. en nm. ds. Meloen. Biezelinge, vm. en nm. ds. v. d. Bergen. Borssele, 9 u. en 2 u. ds. Elenbaas. Gats, vm. en nm. ds. Moerman. Colijnsplaat, vmen nm. ds. Feijkes. Cortgene, vm. en nam. ds. Lijsen. Driewegen, 2 u. ds. v. d. Waal (Dankz. H.A.) Ellewoutsdijk, 9.30 u. ds. Bins. 's-Gravenpolder, vm. en nm. ds. Gerretsen. Hans weert, vm. en nm. dhr. Lens velt. Heinkenszand, vm. en nm, ds. Warners. 'sHeer Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. 'e Heer Arendskerke, vm. en nm. ds. de Voogd. 's Heerenhoek, 2 u. ds. Buinink (Bed. H. D.) 's Heer Hendrikskinderen, vm. en nm. ds. Steenkamer. Hoedekenskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. Essen, lerseke, 9.30 en 2 u. dhr. Sandee. Kamperland, vm. en nm. ds. Koenekoop. Kapelle, vm. en nm. Dr. Schmidt, nm. bed. H. D. Kattendijke, vm. en nm. ds. Andrea©. Kloetinge, vm. ds. Boissevain, nm. ds. Meloen, voorber. H. A. Krabbendijke, 10 en 3 u. ds. 'Mullter. Kruiningen, vm. en nm. ds. Willemse. Nieuwdorp (bewaarschool), 9.15 u. ds. Buinink. Nisse, 9.30 en 2 u. ds. Pont. Öudelande, 9.30 en 2 u. ds. Kloek. Ovezand, 9 u. 'ds. v. d. Waal, bed. H. A. RilLand-Bath, 9.30 u. leeskerk, 2.30 u. ds. Visser en bediening H. D. Schore, 9.30 en 2 u. ds. Klomp. Waarde, vm. en nm. ds. Japchen. Wemeldinge, 9.30 en 1.30 u. ds. Drost. nam. Led. H. D. Wissenkerke, vm. en nm. ds. v. d. Lin den. Wjlhehninadorp, vm. ds. Meloen nm. ds. Boissevain. Wolfaartsdijk, 9 en 2 u. ds. Stegenga. Op Walcheren Amemuiden, 9.30 en 2 u. ds. Mulder. Biggekerke, vm. en n.m. ds. Schuurmans Stekhoven, bed. H. A. en dankz. Domburg, vm. en nm. ds. Koldewijn. Gapinge, vm. en nm. ds. Maas. Grijskerke, 10 en 2.30 u. ds. v. Selms. Kleverskerke, vm. en nm. ds. Semmelink. Koudekerke, 9.30 u. en 2 u. ds. Post- nia, vm. voorber. H. A. Meliskerke. vm. en nm. ds. Siemelink. N. en St. Joosland, vm. en nm. ds. Tak. Oostkapelle, vm. en nm. ds. Krijkamp. Serooskerke (W.), vm. en nm.' ds. Müller. Ritthem, vm. en 2 u. ds. ten Hove. St. Laurens, vm. en nm. ds. van 't IIoft". Oost- en West-Souburg, 9.30 u. en 2 u. ds. Terneden. Vrouwepolder, vm. en nm. ds. Kroese. Westkapelle, vm. en nm. ds. Reus. Zoutelande, vm. en nm. ds. de Wijk. 't Zand, 10 u. ds. Voorhoeve. 6 u ds. Semmelink. GER. GEM. Goes, 9.30, 2 en 6 u. leeskerk. Plantenziekten, Handleiding bij de bestrijding van ziekten en bescha digingen in vruchtentuin, siertuin, moes tuin enz. is een uitgave van de Kon. M. Blass en Groenewegen te De Bilt, ten dienste van hare .afnemers, die 300 vaak haar om inlichtingen op dit ge bied vragen in verband met bestrij- dings- en voorbehoedmiddelen tegen al lerlei ziekten en beschadigingen in hun tuinen. Het handige boekske kost f0.85 in den handel, het is echter wel het dubbele van den prijs waard, het beslaat toch 180 bladzijden, en bevat tal van duidelijke afbeeldingen van dieren en planten, nuttige en schadelijke, en 'tve- tenswaardigheden, de kennis waarvan geen enkel bezitter van een tuin zich mag ontzeggen. Hij doe er zijn voordeel mee, en ook wie geen tuin bezit zal met voldoening kennis nemen van het vele id at, uit de praktijk geboren, in deze bladzijden te zijner kennis gebracht wordt. Handelingen van het Tweede Congres voor Gereformeerde Evangelisatie, Am sterdam W. TCirchner. Alle eer aan de secretarissen die zoo vlug geweest zijn met de copijen en aan den uitgever die met zoo grooten spoed voor de uitgave zorgde. Wie het congres bijwoonde, kan nu nog eens genieten van de referaten en debatten door hem met zoo groot genot aange- hoord. En wie er 'niet geweest is, kan nu bij den lmiselijken haard, in deze zomermaand, helaas geen overbodig weel deartikel, zijn belangstelling spitsen op het velerlei hoogst belangrijke dal hij ter lezing krijgt. Mogelijk wordt hij gewonnen voor de schoone taak ■dei- kerkelijke Evangelisatie en haar prae- tischen, organisatorisch geleiden arbeid. Want daarnaar moet gestreefd worden. Er moeten vaste lijnen gevolgd worden. Dit Tweede Congres stippelde die uil, meer nog dan het Eerste; en de beste onzer mannen hebben er toe meege werkt. Hun de dank, niet het minst, ja allereerst professor Lindeboom, die ook van dit tweede congres weer de ziel was. De heer jJ. M. Kegge, gepromoveerd tot doctor in de rechtswetenschap aan de Vrije Universiteit, zond ons ter ken nismaking zijn proefschrift „De Evan- gelisch-sociale beweging in Duitschland"'. Een mooi historisch, politisch, oeco- nomisch, sociaal onderwerp, waaraan veel en veelzijdige studie moet zijn voorafgegaan. Een onderwerp dat den jeugdigen rechtsgeleerde eert die het koos, en den hooggeleerden promotor, professor Diepenhorst, die hem tot gids diende hij de bewerking. De schrijver behandelt de Evange lisch Sociale beweging, en brengt daar bij natuurlijk een paar bekende Chris telijke sociologen naar voren; van de oudere school den grooten Stöcker, van de jongeren 'Naumann. Onder de voor- loopers teekent hij o.a. Wichem, den vader der Inwendige Zending, Huber die de sociale beweging van het wel dadig heidsverk wist af te leiden naar dat van sociale hervormingen, Todt die de sociale worsteling trachtte te leiden in Christelijke banen. Stöcker, de hofprediker, de Duitsch conservatieve (antirevolutionaire) volks tribuun, heeft op dien grondslag voort gebouwd, onder veel tegenwerking van Keizers, Kanseliers en hoogadellijke geestverwanten. De schrijver staat hier bij uitvoerig stil, en eindigt met een beoordeeling dier Chr. Sociale beweging, waarbij hij aan de verdiensten, met name van Todt en Stöcker recht laat wedervaren, vooral hierin dat zij „het pleit hebben opgenomen voor de sociale macht (kracht) van het Evangelie dat in staat is met zijn eeuwigen glans de donkerst© sociale ellende te verdrij ven. Met ingenomenheid begroeten wij dit proefschrift, hetwelk getuigt van vrucht baar sociologisch onderwijs en van dege sociale studie. Gok de Vrije Universiteit verdient een eeresaluut bij de promotie van dezen haren leerling. En niet minder is zij te felicitearen met het getuigenis door een hoogleeraar aan een onzer Rijksuniversiteiten, dr. Slotemaker de Bruine, gegeven dat de Rijksuniversiteiten in de bestudeering van sociale vragen allicht bij haar achter staan. Uitgeefster van dit proefschrift is de drukkerij Libertas te Rotterdam. Onze Gids. Maandblad van den Bond van A. R. P. C., uitgave drukkerij „Libertas", bevat o.a. #en degelijk 'op stel van J. Land „Calvinisme en De mocratie"; van P. J. Dam het slot van liet opstel ,,De evoluties der Socia listische partijen in de rubriek een oproep van den secretaris „Houdt wat gij hebt." Leest dien ten herleest dien, elubgenootcnherziet 11 zelf en uwe wapenen, 'bereidt u voor op de actie van 1917; veel heftiger dan de nu doorstane zal de strijd dan zijn. Zij ook bij die voorbereiding weer Onze Gids onze gids! Heden is te Zierikzee de vergade ring gehouden van de Coop. Beetwortel- suikerfabriek te Dinteloord. Blijkens de ingediende exploitatiereke ning over.de campagne 1916- 111 is betaald aan de bietenleveranciers f3.385.851.91. Rekening en balans werden goedgekeurd. Aan het jaarverslag is lie* volgende ont leend: De campagne liep van 2d Sept. —21 Dec. 1915. Verwerkt 1368J7.850 K.G. bieten, gehalte aan den snijmolen 16.83 pel. De stijgende prijzen deden zich ge ducht gelden. De pulpdrogerij heeft zon der ©enige stoornis gewerkt. Er mag .ge tuigd worden, dat het product reeds een goeden naam verwierf. Totaal werd ge produccrd 3.563.070 K.G. droge pulp, 'welke een winst-van pl.m f 70.000 op bracht. Dok dit jaar is het Bestuur voortge gaan, met maken van dive se veevoeders. Deze oorlogstijd maakt dit bedrijf tot een wisselvallig ondernemen. Voor een vlug ge en goede bediening de;* leden zou bel gewenscht zijn, dat de afname meer ge regeld kon gaan als piet de behoefte der leden overeenkomt, met andere woor tea, dat een aanmerkelijke hoeveelheid mede voor den handel werd vervaardigd. On ze prijzen, waarin geen yrinst besloten ligt, dateeren van den inkoop der artikelen. Onze omzet moest vlugger zijn. Aioesten wij het vorige jaar melden, dat onze rechten ten gunste der suiker- raffinadeurs waren beknot, dit jaar is ten onzen opzichte de billijkheid betracht en konden wij ons program afwerken, wat sinds jaren naast een pulplrogerij, het stichten eener raffinaderij omvat. In totaal werden vervaardigd 42167 zakken witte suiker. De ervaringen in deze cam pagne opgedaan, Sdeden ons besluiten, niet tegenstaande den oorlog, ons geheel in te richten op het vervaardigen van witte suiker, en gaven aanleiding ons te ver zekeren, van het recht tot toepassing van het Noritprocédee. Het aantal aandeelen bedraagt 4823. De suikerprijzen zijn in den loop van het jaar gestadig gestegen, tol zij in de laatste maanden een zelden gekende hoog te bereikten, waarvan wij (echter niet kon den profiteeren, daar wij reeds eerder uitverkocht waren. Zooals reeds boven medegedeeld, kon den wij ons volkomen neerleggen bij de genomen regeeringsmaatregelen, die ten doel hadden en volkomen toereikend wa ren, het Nederlandsche volk ruimschoot van suiker te voorzien. De resultaten van het boekjaar zijn gunstig te noemen. De gemiddelde bieten- prijs bedroeg f24.20 per 1000 K.G. Er werd gereserveerd een bedrag van f 42732.37 en f 39500.63 gestort in het ondersteuningsfonds van het personeel. Het daarna overblijvend bedrag, werd 'gebruikt voor afschrijvingen. Kopervitriool. Dat de schaarschte aan koper in de 'centrale rijken ook voor den landbouw en speciaal voor dten wijnbouw hinder lijk is, ligt minder voor de hand, dan voor de industrie. Toch zijn de hoeveel- iheden kopervitriool (kopersulfaat), die de landbouw in den vorm van Bordeaux- sche pap tot dusver Verbruikte, niet ge ring. Dit kopervitriool-kalk-mengsiel is, naar men weet, een van de voortref felijkste bestrijdingsmiddelen voor een aantal plantenziekten, die door micro organismen veroorzaakt worden, in het bijzonder doodt men Ier ook de beken- do peronospore mee, die de daarnaar ge- noemte ziekte in de wijngaarden veroor zaakt. Het is niet te veel gezegd, dat de wijnbouw door een tekort aan koper vitriool ernstig gevaar voor (enorme scha de zou loopen. Als een bijzonder welkome vondst geldt dan ook bet „Perocid" ge heetten preparaat, dat uit de bijproducten der gloeikousindustri© bereid wordt. Dit bestaat uit zwavelzure zoufen van som mige zeldzam^ metalen, in het bijzonder Van cerium, lanthamium en didumium. Oo(k als zaad-beits werd koper-vitriool wel gebruikt, om zoodoende de sporen der zwammen die de „brand" in 't ko ren veroorzaken te dooden, voor het ko ren gezaaid wordt. Het word als zui vere oplossing toegepast. In dit geval hoeft men perocid nog niet. willen invoeren, hoewel bet waarschijnlijk goed zal Wer ken, en kopteivjtrioo! evenals andere ver giftige beitsten, b.v. kwikpreparaten zal kunnen vervangenDe reden daarvan is gelegen in de schade, die ontstaat, als eenmaal gebeitst zaaikoren overtollig is. Het is dan niet meer voor de consump tie geschikt. Inplaats van koper, pero cid enz., wordt daarom van hoogerhand het beitsen met formaldehyde voorge schreven, ©en reeds bekende methode, die niet alleen afdoende werkt, maar bovendien hlet graan niet voor de con sumptie bederft. N a een paar «lagen is het n.l. wear bruikbaar, er blijft geen vergif in achter. Nu het koper-vitriool ook voor de aard- aptpelen-lx'sprociïng zoo duur en zeld zaam wordt, mocht ook hiervoor wel' een nieuw plaatsvervangend middel uit gedacht worden. In 1914 kostte het ko per-vitriool nog slechts f 18 per 109 K.G.; in 1915 f41. Nu houdt de koopman zelfs voor f225 de 100 K.G. Z" nog in. A r r. - R e c h t b a 11 k te Middelburg. Heden, rijdag, deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de door ons reeds vermelde zaken, waarbij zijn veroordeeld! wegens: mishandeling: D. E. A., 15 j., kunstenmaker, Rreskens, tot 10.50 b. s. 1 w. tuchtschool; C. Ik .1. P., 17 j„ Hulst, (tol f3 b. s. 1 w. tuchtschool; E. M., 27 j„ fruithandelaar, C'Iinge, tot £7 b. s. 7 d. h., en P. C., 18 j., landarbeider, Kou dekerke, tot f 10 b. s. 10 d. h.; stroof perij: M. C. S., '40 j., hvr. van I. L., zonder beroep, Oostburg, tot f7 b. 6. 7 d. h.; diefstal: O. J. W., 33 j., landbouwer, Ritthem, tot f 15 b. s. 15 d. h., en be- leediging ambtenaar: J. J., 30 j., los werk man, Middelburg, tot f 15 b. s. 15 d. h. Ontslagen van rechtsvervolging: A. C., 39 j., poelier. Zuiddorpe, beklaagd van niet voldoen bevel ambtenaar. jVrijgesproken: C. .1. v. d. V., 51 j., gemeentewerkman, Vlissingen, beklaagd van openbare schennis der eerbaarheid, en E. S., 35 j., veld arbeider. St. Jan steen, beklaagd van omkooping. Rechtbank te Middel burg. De eerste zaak, in het openbaar behandeld was die tegen P. K., 17 jaar, en A. C. v. A. uit Heinkenszand, beklaagd van poging tot omkooping van een on bezoldigd rijksveldwachter, die hen be keurde wegens liet zoeken van eenden eieren. Rij verstek werd voor ieder f 10 ge- eischt, met vervanging van de boete van do eerste door drie weken tuchtschool, van de tweede door 20 dagen hechtenis. (De volgende zaak was die tegen j. P. L. D. uit Vlissingen, wien ten laste werd gelegd, dat hij op 28 April in de Aagje Dekenstraat met een motorrijtuig op vier wielen roekeloos en zonder sig nalen te geven, althans te weinig sig nalen, heeft gereden in de richting van het Betje Wolfsplein, waardoor de 12- jtirige Dora .loosten werd overreden on aan de bekomen wonden is overleden. Als eerste getuige werd gehoord zuster Snip uit het 11.-K. weeshuis, die ver klaarde, dat liet kind in liet weeshuis verpleegd werd en op 28 April het lijkje is teruggebracht. De tweede getuige, J. P. L. Hulst, dok ter te Leiden, gaf inlichtingen over de wonden, die hij op het lijkje heeft aan getroffen Da derde getuige, .1. Gomes, kwam op den bewuslen dag van de Badhuisstraat naar den winkel van Merse. Er kwamen twee auto's achter elkaar, de eerste reed vrij gewoon, de tweede hard, ongeveer 15 K.M. per uur, de maximum snelheid is te Vlissingen 10 K.M. Er stond een wagen aan den overkant van de straat. Getuige heeft een signaal gehoord, maar weet niet of dit kwam van de eerste of de tweede. Toen het ongeluk gebeuld was heeft getuige het kind naar dr. "Merckens zien brengen. De bekl. ondervraagd, zegt geen groo- ter vaart te hebben gehad dan 8 K.M. Plotseling staken de drie meisjes over de straat. Bekl. schakelde direct uit, zette de voet- rem aan en week uit, maar het was te laat. De getuige Gomes, door den officier ondervraagd, verklaarde nog, dat als liet signaal van de auto van be'kl. kwam, liet signaal te laat is gegeven. Op een vraag van den verdediger, mr. J. Adriaanse, zegt getuige, dat hij als signaal gehoord heeft een „toet". Getuige weet wel, dat er een bordje staat over de maximum-snelheid op den hoek ran de Wolstraat; of dit ook voor de Aagje Dekenstraat geldt weet getuige niet. De volgende getuige, M. Dommisse, stond den wagen te laden in de straat; hij meent, dat de auto tweemaal zoo hard reed als een rijtuigpaard. Getuige heeft bekl. met onverminderde snelheid een wielrijder zien voorbijrijden, die moest maken dat hij op zij kwam. De drie meisjes liepen in de richting van liet Betje Wolfsplein, links van de rails. Ge tuige is overtuigd, dat bekl. best de aan rijding had kunnen voorkomen. De getuige K. Harpe, gemeentewerk man, biel p de kar laden, hij heeft de twee auto's gezien. De tweede reed heel hard, h'j zag de meisjes loopen en de straat pver steken, toen de overleden©) werd gepakt zoo ze over de rails was, de auto ging over liet. kind heen; van den wielrijder heeft getuig© niets gezien, maar kan wel verzekeren, dat 'bekl. zijn vaart niet verminderd heeft voor het kind overreden was. Getuige J. F. van Raam kwam uit de Walslraat, op den hoek ontmoette zij een auto, die kalm reed; zij zag de kinderen langs de rails loopen aan den kant van de straat; de tweede auto kwam met groolere vaart dau de electrische tram, uit de. richting der centrale; zij heeft geen signalen hooren geven, en dit had toch gemoeten als ze gegeven waren. Getuige heeft van vermindering van vaart niets gezien. Zij heeft na dat het meisje overreden was, driemaal geroepen „stop"; zij had het idee, dat dit anders niet gebeurd zou zijn. Op een vraag van den verdediger zegt getuige, dat de kinderen de straat niet overstaken; volgens het verhaal van hot verhoor voor den rechtercommissaris heeft getuige toen gezegd, dat de kinderen wel de straat overstaken. De volgende getuige, A. de Veij, stond bij de Centrale van „de Schelde" te pra ten en heeft de auto met zulk een. snel heid zien rijden, dat een paard in galop ze niet had kunnen bijhouden. Getuige zag ook den wielrijder, die zich moest haasten om weg te komen. Dé kinderen liepen eerst op liet trottoir. Getuige heeft niet gezien of de kinderen de straat over staken, wel zag hij de auto opwippen. Signalen heeft deze getuige niet gehooid. De getuige R. M. Wijfenburg heef* proe ven genomen met de auto in de Aagje Dekenstraat en heeft .gereden met een vaart van 8 tot 10 K.M. Op een afstand, van 2 meter kon de auto tot stilstand, worden gebracht en kon ook worden uit geweken, waarvoor vlaggetjes gezet wer den. Op een vraag van den verdediger zegt getuige, dat 15 K.M. een niet te groote snelheid voor het rechte eind der Aagje Dekenstraat is. De laatste getuige a charge, F. van dei- Harst, chauffeur, heeft de proeven even eens met goed gevolg gedaan. De gewone vaart is 15 K.M., maar dan is het stop pen op zulk een kleinen afstand niet mogelijk. Thans werd overgegaan tot het hooren der getuigen a decharge. De eerste was de 15-jarige jongen J. de Buck, die met zijn rijwiel in de straat liep: hij is uit den weg gegaan, doch links; de auto •stopte bijna geheel voor hem; er was signaal gegeven, doch nadat de auto hem voorbij was, hoorde hij niets meer Getuige E. van Zweden, was in de straat; hij kreeg niet den indruk, dat er te hard gereden werd. Hij gag de kinderen drie meter voor de auto de straat oversteken. De getuige T. Mistraars heeft bekl. zien rijden bij de Keersluis, daai reed hij een kalmen gang en gaf signalen. Getuige reed met kar en paard bekl. achterop en kwam 2 minuten later op de plaats van liet ongeluk, 500 meter daarvoor gaf de auto nog een signaal. De getuige T. Horninghe reed op de eerste auto, en heeft een andere auto hooren toeteren, getuige heeft geen ge wonen toeter op zijn auto. De laatste getuige, de chauffrmr J. van Tatenhove, zat naast getuige Hor ninghe. Men reed 14 a 15 K.M hij merkte geen andere auto achter hem op. Op verzoekvan .den. verdediger word deze getuige ook als deskundige gehoord en verklaarde, dat 8 K.M. een heel langzame vaart is, liet is wel mogelijk 0111 mét een auto zoo langzaam te rij den. De officier, thans het woord verkrijgen de, gaat alles in den breede na^ hij. acht liet onmogelijk op een afstand van 3 meter voor een auto langs te passc-eren. De officier meent, dat uit de getuigen verklaringen wel degelijk vaststaat, dat bekl. hard reed. Spr. acht bekl de oorzaak van 'liet ongeluk, maar meent, dat liet O. Al. een broeden blik moet hebben. En dan stelt spreker de vraag hoe is het met ons verkeer. Hij' kleurt daarbij af de onverschilligheid en ach teloosheid van vele wielrijders, vele automobilisten, en noemt daarbij o.a. de Roode Kruisaüto die tegenwoordig door Aliddelburg rijdt. Spr. komt tot de con clusie, dat het ten laste gelegde is bewezen; maar spr. vindt termen voor een voorwaardelijke verooidceling. Je man moet tijd hebben te leerem 0111 langzaam te rijden waar het noodig is. De eisch luidde voonvaardelijke veroor deeling tot drie maanden hechtenis met een proeftijd Van drie jaar. De verdediger hield een warm pleidooi om aan te toonen hoe moeilijk het is de snelheid van een auto vast te stellen. In den breede ging hij na, wat getuigen hebben verklaard en concludeerde, dat bekl. zal moeten worden vrijgesproken. Als de Rechtbank hiermede niet me© gaat., verzoekt hij alsnog twee getuigen a dé charge te "hooren, die thans niet waren verschenen. De uitspraak werd bepaald op 11 Juli. Op de andere behandelde zaken komen we morgen terug. Ongelukken. Te Rottendam is èe-n 11-jarige knaap te water geraakt en verdronken. Te Tiel is in h -t St. Andreasgesticht opgenomen J. v. O., die te Lienden bij bet kersenplukken uit een boom gevallen en met gebroken pols en zware inwendige kneuzing n was opgenomen. Te Muiden brandde 'een schuur van een groentehandelaar totaal af. Een driejarig meisje wterd, hoewel reeds bewusteloos geworden door dein rook, nog tijdig geredDe oor zaak wordt aan kwaadwilligheid toege schreven. Gisteren is de freinpoots -r- zadelmaker M. te Hengelo door een rangeertrein gegrepen en gedood. Gisteren is uit de Prinsengracht te Am sterdam, opgevischt het lijkje van een pasgeboren kind. Te Rotterdam is in de Waalhaven ©en 5 jarig jongetje verdronken. To Bussum is een ma chinist door een goederentrein overre den en gedood. Een nieuwe tijdrekening. In een blad vond hel ..Vad." de vol gende advertentie: Radvinders! Voor jongens bestaat gelegenheid .zich aan te sluiten bij een nieuw op te richt m Pad einderstreep. Aanmelding kan ge schreden Vrijdagavond 30 en Zaterdag avond 31 Juni a.s." Padvinders dienen toch te welen, dat Juni maar 30 da gen telt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2