A o. 230 Vrijdag 30 Juni 1910 30e Jaargang De Groot@ Oorlog. FEUILLETON. Die met tranen zaaien... Binnenland. Uit da Provincie. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. De Balans. De einduitslag der Statenverkiezingen biedt gelegenheid aan de partijen om de balans van winst en verlies op te maken. Uit deze blijkt dat de socialisten '27 zetels veroverd hebben, waarvan 9 op rechts; te weten in Rotterdam 5, Reduin en Am sterdam elk 1, en Franeker 2; en 18 op de vrijzinnigen, namelijk in Rotterdam, Dordt, Den. Haag, Den Helder, Oude Pe- kela en Groningen elk 1, in Amsterdam 3, in Assen en Appingedam elk 2, in Schotèrland 5. De liberalen wonnen op RechtsO ze tels, te wetenFraneker, Voorst, Arnhem, Ommen, Enschede, Amsterdam VII elk 1, dooh verloren aan Hechts 10 namelijk ZaltrBommeJ, Amsterdam .VIII, Utrecht I, Utrecht II, Leiden en Goes elk 1, IIoo- geveen en Appingedam elk 2. Zoodat Rechts een totaal winstcijfer van 4 heeft te boeken op de liberalen, waartegenover het verliescijfer 9 hierboven gemeld, rest een totaal verlies van 5. Het hieronder volgend staatje wijst dit als volgt nader uit: VroegerThans Gelderland 36 It. en 26 L. 35 R, en 27 L. N.-Brabaut 61 3 61 3 Groningen 3 v 42 4 41 j Z.-Holland 48 34 14 38 Overijsel ,24 23 23 24 F riesland '23 27 20 .30 Utrecht 30 11 32 i) u V Zeeland 22 20 23 19 'Drenthe 9 j) 35 2 33 Limburg 45 0 45 >1 9 j? N.-Holland 23 54 22 55 Totaal 315 R. en 275 L. 311 R. en 279 L. '3 Beknopt overzicht van den toestand. Van,de slagvelden is het belangrijke nieuws schaarsch. De berichten van het Ooslerfront zijn thans, om 'teens deftig uit te drukken, van minder grooten stijl en alles wijst er op, dat alleen in het Zuiden het Rus sische offensief nog voortduurt. In 't algemeen kan men zeggen, dat de groot© strijd ten einde is; dat de verwoede fcamp verslapt is. Steeds duidelijker blijkt nu, dat de strijd op het Zuiderfront eerst thans is begon nen. Een Romeinsch communiqué van de laatste dagen laat daaromtrent geen twijfel over. Het meldde n.l., 'dat „het verzet van den vijand tegen den Italiaanschen on- stuimigen opmarsch levendiger en hard nekkiger wordt en gesteund door beheer- schende stellingen, die sterk voor de verdediging zijn ingeric ht". Dit is vrij .duidelijk uitgedrukt. Het eigenlijke Italiaansche offensief moet dus nog' beginnen, of liever is nu pas begonnen, want de Italianen wisten reeds «enige successen te behalen. Aan de „Amsterdammer" ontleenen we een paar beschouwingen over het moei lijke parket, waarin de Zwitsers zich op 'toogenhlik bevinden. 't Zijn benarde tijden voor de kleine Naar het Engelsch van C. S. d o o r v. d. M. 11) ■- Terwijl mevrouw Elliot zoo somber te peinzen zat, vermaakten de jongelui zich op het allerprettigst aan het strand. Men plaste in het aanrollend zeewater, men zong hupse he liedjes |en ook Nellie werd aangezocht eens te zingen. Zij aarzelde) even. Wat zou ze zingen? Ja, maar hier was een gelegenheid die nooit terug keerde o, hoe wenschle ze door haar zang, die ver van den Heiland opgevoede kinderen te (doordringen van wat het ééne noodige is. Bevend begon ze le zingen: „Laat, laat, jtoo laatEn hoe donker de nacht „Laat, laat, zoo laat! Maar nog kunnen we binnengaan. „Te laat! Te laat! Maar dan moet ge buiten staan!" Al zingende, voelde Nellie haar moed toenemen; zij wist niet of men het mooi vond en "of men haar begreep. Alleen Willem, scheen haar niet onverschillig te laten. Maar- in elk geval: haar Meester was met haar en was het niet Zijn boodschap, die zij' bracht? Toen Nellie geëindigd had, was het op vallend stil onder het drukke groepje. De Warme trilling' van haar stem en de m.aje- neutrale naties in Europa, die zich voort- -durend bedreigd zien door liet spook van den oorlog. De positie van Nederland als ingedrongen tusschen de twee voornaam ste oorlogvoerende mogendheden js can moeilijke, doch moeilijker nog is de situ atie waarin Zwitserland zich bevindt, om welks grenzen de oorlog Aan alle kanten woedt. Nu heeft bet een soort van economisch ultimatum van Duitschland ontvangen, waarin geëisc'ht wordt de uitvoer van goederen naar Dniitsehland in ruil voor Duitsche steenkool, ijzer, enz. Doch, nierkt de .„Amsterdammer" nu op, de Zwitsers zijn gebonden, gelijk wij in Nederland, door overeenkomsten met Engeland en Frankrijk, waarbij de leve rantie van overzecsclie producten slechts geschiedt onder waarborg van de N.O.T., dat de goederen niet naar Duitschland geëxporteerd worden. Doch Zwitserland is tevens door over eenkomsten aan Germania gebonden om in ruil voor Duitsche waren van zijn kant zekere goederen te leveren. Het móét dus krachtens overeenkomsten leveren aan Duitschland, doch achter zich ziet het de Entente staan, 'die zlegto „Gij zult niet; en als gij het toch doet, sluiten wij onze grenzen voor allen door voer naar u". Dat is een leolijke geschiedenis voor Zwitserland. Hot kan zonder toevoer dooi de Entente-landen niet leven, evenmin als wij, doch het kan evenmin de Duitsche producten missen. Er is geen keuze'. Het moet beide zien te behouden. Doch Duitschland houdt voet bij stuk. Het wil met beslistheid, dat de katoen die in de Zwitsersch© pakhui,z'en opgeslagen ligt en die het reeds vóór den oorlog gekocht heeft, uitgevoerd wordt, doch Parijs en Londen zeggen: neen! Er zijn nu eenige leden van den Zwit- serschen Bondsraad naar Parijs getrok ken om te pogen de Entente te vermur wen. Doch ze hebben, weinig kans van slagen, want 'het behoort immers tot de blokkade-tactiek van de geallieerden om dc voorziening van Duitschland door middel van de neutrale landen met alle macht te beletten. De gevolgen van een schrik. „The Lancet" vertelt de volgende ge schiedenis van jejen soldaat, die op den avond van een zteer lieeten dag voor ;het eerst op' post moest staan. Zijn taak was, wacht te houden bij (een lijkenhuis en ieder kwartier op de deur te bonzen om de ratten weg te jagen. Hij was erg zenuwachtig. Om 9 uur klopte, hij op de deur en er gebeurde niets. Om kwart over negen bonsde hij weer op' do deur len toen hooide hij tot zijn ontzetting den stem in het lijkenhuis brommen: „Zeg, wat moet dat groote lawaai daar?" In ontzettenden angst vluchtte hij naar het wachtlokaal, maar onderweg vi(el: hij neer. !Zos maanden lang bleef hij gedeeltelijk verlamd. Eerst kor telings is hij hersteld ontslagen. Het bltlek later, dat een onderofficier, vóór hij aan het lijkenhuis kwam om zijne wacht waar te hemen, een dron stueuze omgeving hadden een oogenblik beslag gelegd op de jonge liarten. Wil lem nam Marie bij de hand en de anderen volgden zwijgzaam. „Het is ioch niet altijd te laat, is 't wel, Willem vroeg Marie) schuchter. „Neen, lievte, nooit zoolang het leven duurt". „Zie je, ik denk Ier wel eens over, maar ik geloof niet dat Hij mij zou buiten sluiten". „Neen, zeker niet, als je eenmaal bin nen bent, geWeesl". „Maar ik bèn nu niet in den heibel, Wim'; hoe kan ik er dan toch in zijn?" „Ik bedeel: als je 'eenmaal Christus liefliebt en Hem vraagt je Redder te wil len zijn. Dan hen 'je Voor altoos veilig hij Hem". Willem drukte haar hand steviger, en vroeg dan „Heb je wel van de ark gehoord?" „De ark van Noach?" „Ja. Herinner je je niet dat God hup zeide in de ark tie gaan om veilig le zijn?" „Ja zeker, ten ze zijn er ook ingek gaan". „Juist. Wisten zij nu, waarom zij daar binnen waren, of niet?" „Natuurlijk wisten ze dat", zei Marie glimlachend. „En waren ze bang voor het water, dat zoo vreestelijk van allen kant aan stroomde „Welnete, want zij wisten welhet kon hen in de ark niet deren". „Nu, lieve, zoo is het ook met ons. Niemand kan je inteer deren, als je tot. ken soldaat daarin gelegd had om zijn roes uit te slapen en vergeten had, dit den nieuwen schildwacht te zeggen. Korte Oorlogsberichten. Het oordeel in liet proces tegen Liebknoclit luidt: 2 jaar, G nmd. 'en 3 dagen tuchthuisstraf, verwij lering uit het leger wegens poging tot oorlogsver- raad, ongehoorzaamheid en verzetpleging tegen de macht van den staat. Hel „Berliner Tagebiatt" is gister morgen door de censuur verboden. Koning Nikolaas van Montenegro, die nog te Bordeaux is, zal binnen kort te Vichy een kuur gaan doen. De gevaren van de zijde van Duitschland voor de scheepvaart van Engeland schijnen verminderd. Te Li verpool is de verzekeringspremie voor dit risico sterk gedaald. De Duitsche rijkskanselier heeft nader bepaald, dat de "landbouwers tot 31 Juli nog slechts een pond in plaats van 14/2 pond aardappelen per dag en per hoofd van hun gezin mogen 'behou den. Alleen voor personen boven 14 jaren, die /waren arbeid verrichten, blijft de toegestane hoeveelheid op IV2 poiid bepaald. Een 74-jarige vrouw te Berlijn die geen raad meer wist, hoe zij met de talrijke le vensmiddel kaar te n moest handelen, heeft 'zich in een aanval van mismoedigheid aan do kamerdeur op gehangen. Toen haai" man thuis kwam en haar vond, was' zij al dood.' De vrouw had vroeger herhaaldelijk legen de buren geklaagd, dat zij met al die kaarten geen weg meer wist. Prins; Hednrieh van Beieren is op het oorlogstooneel gewond aan hoofd en linkerhand; zijn toestand is bevredigend. Het eerstvolgende nieuwe Engel- sche slagschip zal vermoedelijk „Lord Kitchener" heeten. Het Engelsche Lagerhuis heeft besloten een adres aan den koning te zenden ten einde op staatskosten een, monument voor lord Kitchener op te richten. In het Lagerhuis is'verteld van een soldaat met gewetensbezwaren,' die in de militaire gevangenis te Wands worth in een, dwangbuis is gesloten, dat hem te klein wa.s en veel pijn veroor zaakte. De bevelhebber lachte hem uit. De gevangene verloor het bewustzijn en bleef een uur op den grond liggen. Hij werd naar liet hospitaal vervoerd bn vandaar weer naar de kazerne, waai de bevelhebber de andere was sinds verplaatst hem weer ruw behandelde. Te Warschau heerscht hongers nood. Kinderen bedelen langs de straten om brood; moeders smeeken voorbij gangers 0111 voedsel. Er hadden ernstige 0n gelegeldheden plaats De Italiaansche s.s. „Mongibello", „Roma" en „Pino" zijn gezonken. Het proces tegen sir Robert Case ment is geëindigd. De beklaagde is schul- Jezus gegaan bent. De bijbel zegt: Nie mand zal ze uit Mijne hand rukken". Intusschen waren cTe anderen, weer los van de even gewekte indrukken, aan 't schelpen zoteken. Zij waren nu genaderd bij een smallte baai; aan heide zijden staken landtongen in ztee. Hier breken de aanrollende golven op de rotsen en spatten uitöen in wild opzwalpenide wa termassa's en schuimregen. Mario merkte op, dat tie vloed opkwam, doch dat ter nog tijd genoeg was 0111 ,titet strand te bereikten. Men moest echter eerst over een zandbank, 0111 lie komen bij een ope ning van de in de rotsen door het wa ter uitgevreten holten, waarin men vei lig liet. ontzagwekkend mooie schouw spel dier aanrennende en uiteenspattende brekers kon zi'en. De Elliols hadden hier op gerekend, door kaarsjes mee te bren gen; het flakkerend licht in de grotten Verhoogde nog htet schilderachtig effect. Willem ging voor, en de anderen volg den. Gevaar was ter niet; kwam de zee op', dan had men de zandbank maar over te steken en men was veilig. Vol bewondering liepen de jongelui rond in do grillig gevormde grotten, op welker wanden hun gestalten spookachtig wer den weierkaast jdoor het kaarslicht. Ze von den dat zóó mooi, dat George voorstel de tezamen een dansje uit te voeren, 0111 dan te zien, bote zich dat zou aflee- kenen op de ruwe wanden. Hef was al leraardigst, maar aan 't vermaak moest een leinde komen, toen de kaarsjes op1- gebrand waren. Men maakte zich gereed om (hjeeii tte .gaan, toen een plotselinge schreeuw van de kleintjes Willem en dig bevonden aan hoogverraad en ter- dood veroordeeld. Op 28 Juni namen de Russen op het Z.-O. front 221 officieren en 10285 man gevangen. Weenen berichtIn het terrein ten Oosten van Kolomea, hernieuwde de vij and gister over een frontbreedte van veer tig kilometer zijne massa-aanvallen. Er hadden verbitterde gevechten met afwis selend succes .plaats. Op talrijke punten slaagde het opofferend ingrijpen der toe gesnelde .reserves er in den sterkeren vijand in een handgemeen terug te drijven, doch ten slotte moest in den avond een deel van ons front tegen Kolomea en ten Zuiden daarvan teruggetrokken worden. Omtrent den strijd op het Zuider front meldt Weenen Gisternamiddag begonnen de Italianen enkele gedeelten van ons front op de hoogvlakte van Doberdo levendiger te be schieten. 's Avonds kwamen talrijke zware batterijen in actie tegen den Monte San Michele en het terrein van San Martina. Nadat dit vuur zich over de geheele hoog vlakte uitstrekte en tot de grootste sterkte steeg, rukte de vijandelijke infanterie tot den aanval op. Nu ontwikkelden zich met name aan de Monte San Michele, bij San Martino en ten Oosten van Ver- migliana zeer lievige gevechten, die nog voortduren. Alle aanvallen van den vij and zijn ten deele door tegenaanvallen afgeslagen. .Jaarbeurs te Utrecht. In het eere-comité voor de jaarbeurs 1916, welke beoogt de Nederlandsche Nij verheid en den Nederlandschen handel te bevorderen en die van 18 September tot 1 October a.s. zal worden gehouden, hebben zich o.a. bereid verklaard zitting te nemenministers Gort, Posthuma en Pleijte; oud-ministers Colijn en Cremer; de dir-gen. der S.S.; dr. Lovink en mr. Jan Smit Azn., directeur der Scheejjb. Mij. de Schelde. Minister F1 e ij t e keert morgen uit Zwitserland in de Re sidentie terug. U i t vo e r v an groenten. De minister van landbouw heeft be paald: aan de lijst van plaatsen, waar groenten onder ambtelijk toezicht kunnen, worden ingeladen, worden toegevoegd Goes en Nijmegen. Officieren met ve r 1 0f Thans zullen ook officieren, behoorende lot bepaalde landweeiJichtingen, wanneer zij daartoe den wensch te kennen geven, geleidelijk met klein verlof huiswaarts worden gezonden. A p 0 t h eken. Zondag a.s. is te Goes geopend de apotheek van den heer L. la Porta; Marie naar den ingang deed snellen. Op- den grond zat Alie, doodsbleek en angstig haar voet vasthoudend. „Wat is er?" vroeg Marie bij haai" neerknielende en vlug haar laarsje los makende. „0, doe het niet!" gilde de kleine. „Ik kan het niet Webben! O, wat heb ik gedaan?" „Ik denk, dat het leen verstuiking is", zei Mario, en drong erop aan, de schoen toch los te maken. Zij beproefde het nog 'eens, beloofde Alie dat het wel spoe dig beter zou woixlen als zij het voetje eens baadde, en terwijl de kleine een doordringenden gil gaf, Irok zo het laars je uit. „Zoo", stelde ze genist, „nu zal 't wel beter gaan, hoor!" Eoch toen ze Alie in 't gezicht keek, bleek deze bezwijmd. Intusschen waren de kaarsjes nu ge heel opgebrand, en hoewel het buiten zoo nevelachtig was, dat zij ni'et konden zien de grens tusschen lucht en zee, wa ren ze toch dicht genoeg bij de opening der grotten, 0111 alles goed te kunnen onderscheiden. Zij legden Alie neer en Nellie onderzocht de gewonde voet. „Zie eens, hoe die voet opzwelt'!* zei ze. „Zou het nitet goed zijn als we er wat zeewater over sprenkelden?" George mterkte op, dat ze niets bij zich hadden 0111 het in te halen; ook drink water hadden ze niet meegebracht. Wil lem bood nu z'n hoed pan jen twee jongens gingen snel zeewater halen. Toen ze te- nigkwamen. riep George „Kijk es lui! Wat is de vloed al opge VERSCHIJNT EL KEN WERK^i A Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. postfl* Losse nummersOc Prijs der Advertentiën: 15 regels f 0.50, iedere regel meer 18 ct 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekatm Bij abonnement voordeelige voorwaarden Familieberichten van 110 regels 1. iedere regel meer 10 ct. te Middelburg die van Tim© w«i. A. A. Nonhebei In het staatje der herstemming in het kiesdistrict Middelburg (no. van gis teren) moet worden aangevuldMidi T- burg III uitgebracht 1231, van onwaaixie 11, totaal geldige 1220; het totaal der uitgebrachte stemmen wordt daardoor 5243 en der ongeldige 44. - Blijkens de Jongel. Bode zal de Zomerdag vanwege de Prov. Commissie van het Ned. Jongel. Verbond ap 26 Juli gehouden worden op Groot-Valke- nisse onder Biggekerke. Dr. J. van Brug gen van Goes zal spreken over: Verbeel ding en Werkelijkheid; ds. Maas van Ga- pinge over: Ons gebedsleven. Middelburg. Nabij de Abeeie op den. Nieuwen Vlissingschen weg wilde gis teren een man, die met twee paarden daar op den weg was, niet voldoen, aan het verzoek van een sergeant om de paarden een weinig aan den kant te zetten, om een militaire auto te la ten passeeren. Toen de sergeant zelf de paarden een eindje op zijde jet te, ontstak de eigenaar der paarden hierov >r in woede, schold den sergeant uit en ging tot handtastelijkheden over. De sergeant verzette zich tegen zijn aan rander en een gevecht ontstond, waar bij heiden op den grond vielen en de aanvaller een bloedende wonde op liep. Van ooggetuigen vernemen we, dat de sergeant zich uiterst kalm. hield, en alleen zich zelf v-epdedigde, an ders trachtten tusschen heiden te"' ko men, maar dit wakkerde de vroede nog aan 011 toen kwam de voerman met een groot stuk hout dreigend op den militair aan, waarop deze san de burgèrs zorgden de slagen te ontgaan. Een officier, die passeerde wist een einde te maken aan de vechtpartij maar deed de namen van den voerman zijn metgezel, die zich ook met de vechtpartij bemoeid had en 'die van ge tuigen door den sergeant noteeien, zoo lat dit muisje nog wel een staartje zal hebben. Bij K. B. van 27 dezer is benoemd tot commissaris van politie der gemeente Hellevoetsluis en tevens tot commissaris van rijkspolitie, N. Cornelisse, thans in specteur van politie te Dordrecht, vroe ger verbonden aan de Middelburg-the Courant. Gisterenavond heelt de muziek van de militaire wielrijders weder een taptoe gehouden, ditmaal werd niet zoo ver gemarcheerd als verleden week, de tocht, duurde juist een half uur, maar was lang genoeg om een kollossate menstlwi- massa op d© been te brengen. Alles liep in de beste orde af. Goes. In ©en schrijven aan den bur gemeester dezer gemeente, dringen M. Pols en P. v. Zweden, als voorzitten en Secretaris der afd. Goes der 3. I). A. P. met het oog op de voortdurende prijsstijging van allerlei levensmiddelen en behoeften er bij Z.E.A. op aan, een ruim gebruik Ie makeri van de aanbieding der regeering tot het opgeven van die levensmiddelen, welke in dee komen sinds we hier zijn!" „Ja, we moeten vlug zijn", zei Marie, ten bette Alie's voet met zeewater. Het hielp en de kleine kwam weer bij. Marie vroeg of ze staan kon. Zie probeerde dat, 'doch ging vermoeid, blijkbaar ook zeer angstig, weer zitten. „Kom, lieve, we moeten nu weggaan hier. George zegt, dat de vloed sterk op\- komt". Willem ondersteunde de kleine patiënt aan de ©ene, Marie aan de andere zijde en zoo gingen z;e, begeleid door d<' an deren, naar den uitgang. Daar gekomen, ontwaarden ze mtet schrik, hoe vei' reeds do zde gevorderd was. En doodelijk be angst vroeg Willem aan Mary, of z- nog wel den rotshoek om zouden kunnen ko men. Marie keek ernstig. De zee spoelde al af en toe tusschen de klipsteenen aan hun voeten, maar ter staken er toch nog bovenuit. Bleek en bijna zonder hoop zag ze het wild-bruistende, schuimspaltonde water aanrollen. „0 Willemriep z'e uit, „roept, ze al len hier, we moeten het nog beproeven. Hoe zullen we het redden?" Willem riep zoo angstig-schel, da! ze allen kwamen aangerend. En toen wees hij op den gevaarlijken toestand waarin ze verkeerden. Bleek als een doode stond Maud het aan te staren en als op een, 'onuitgesproken vraag antwoordde ze som her: „Nooit". '(Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1