OndarwijSi Rechtszaken. Landbouw en Veeteelt Uit de Provincie Kerknieuw*. Gemengd Nieuws. de r. k. aftr. de Hesselle gekozen, en de r. k. aftr. PJuymaekers uitgevallen. In Horst is Peters (r. k.) herkozen. De Staten van deze provincie bestaan nu, evenals vóór de verkiezingen, uit 45 Rechtsche leden. De uitslagen van de gisteren in de provincie Overijssel gehouden herstem mingen zijn de volgende: Ommen: Paron van Dedem, lib. aftr. 3090, van Haeiingen ,a.r. aftr. 3020. Ge kozen baron van Dedem. Rechts verliest hier dus een z'etel. ZwolleBalkestein, a.r. 2154, van Laier, lib faftr. 2406, van Setten, lib. aftr. 2381, Vlceming, lib. 87. Gekozen van Laer en van Settan. De Staten van Overijsel zijn dus om. Voor de verkiezing bestonden zij uit 24 Rechtsche en 23 Linksche leden, nu uit 2.9 Rechtsche en 24 Linksche leden. Aan de beurt van aftreding is van '1 jaar voor deze provincie het r.k. Eerste Kamerlid J. C. L. van der Lande. De uitvoer van wol is verboden. Keuring landstorm. De keuring voor de landstonnjaarklasse 1910 zal plaats hebben in Juli a.s. Het onthouden waard. De core, van het Hlb. had Vrijdag nacht aan dat blad uit Rotterdam geseind De rechterzijde is dus oyer de geheele linie geslagen, niettegenstaande den ont zaglijken verkiezingsarbeid door haar- ver trouw geholpen. Zelfs krijgt men uit de richt. De liberalen hlebben de socialisten cijfers van sommige districten den indruk dat zij voor den socialist harder hebben geloopen dan voor hun eigen cendidaten. District IV, waar weer druk is gestemd, is daarvan een opmerkelijk voorbeeld. 1000 nieuwe kommiezien. Naar de Tel. verrieemt zal het aantal hulpkominiezen, dat belast is met de be teugeling der smokkelarij langs de grens van ons land, binnenkort met 1000 ver meerderd worden. Middelburg. De politie hield gisteren aan den oud-onderwijzer E. de V. verdacht van verduistering van onge veer 200, hij is naar den Haag, waar de verduistering heeft plaats gehad, over gebracht. Gisterenavond vermaakten en kele jongens zich in de Langeleilt met liet schoppen tegen een blikken bus, hetgeen voor de veiligheid der voorbij gangers en voor de ruilen der omwo nenden een gevaarlijk spelletje is. Een inspecteur van politie maakte een einde aan het spelletje en verbaliseerde twee der jongens. Goes, padvinders-organisatie. Gisteravond is in Hotel „de Zoutkeet" de eerste vergadering gehouden van de aid. „Goes" van tie Nederlandsche Pad vindersorganisatie, en wel onder voor zitterschap van den heer A. Arnoldi. De voorzitter lichtte de padvinders- gedachte toe en schetste hel verloop van "de beweging. Deze werd aanvan kelijk door ordeloosheid gekenmerkt, doch thans is er een streven openbaar geworden, om een goede en ordelijke organisatie te verkrijgen. (Jok in Goes is die beweging niet van vandaag of gisteren. In 1911 hebben de padvin ders1 tijdens de vliegdemoostraties goede diensten bewezen en in 1914 tijdens dein uittocht der Belgen uit huu va derland evenzoo. Later heeft de heer Ruben de zaak weer eans aangepakt, doch gebrek aan tijd belette hem de hand aan den ploeg te houden. De voorzitter achtte het een voorrecht in den heer D. L. Graadt van Roggen een goed leider gevonden te hebben. Deze heer was reeds een jaar padvin- ders-leider in .Engeland, alvorens hij nu 5 jaren geleden in Nederland de op komst der „Yereeniging meemaakte. Twaalf jongelui hadden zich reeds opgegeven om als padvinder te worden opgeleid. Zij, die tegenwoordig waren, verklaarden hij hun voornemen te vol harden en de ouders, voor zoover ze aanwezig waren gaven hun toestemming. De Goesche Padvindersdub is aange sloten bij de Ned. Padvindersvereeniging Aan den beschermheer der Ver., Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, werd een telegram gezonden, waarin van de oprichting melding werd gemaakt en waarin Z. K. H. eerbiedige hulde werd gebracht. Vervolgens vertelde de heer D. L. Graadt van Roggen van 's Heer Arends- kerke, een 'en ander uit zijn Padvinders- leven hoe de beweging onder zijn lei ding in Manchester spoedig baan brak er waren reeds heel gauw 55 troa- jien - dat Amsterdam nu pas 15 troepen heeft, wat men veel pleegt te noemen; en dat de Prins bij de jongste vaandeluitreiking hem had uitgenoodigd in Zeeland een afdeeling op te richten, aan welke uitnoodiging de spreker gaarne wilde voldoen. Vervolgens vertelde de heer Graadt van Roggen een en ander van den arbeid der padvinders in het bijzonder. Ze bezoeken armen en zieken, verblijden hen met brandstoffen en levensmiddelen; ze bren gen bloemen in ziekenhuizen, verrichten huishoudelijke bezigheden, enz. enz. Ze kunnen zich insignes verwerven o.a. voor muzikant, tamboer, seiner, wielrijder, werktuigkundige, tuinman, smid, schoenmaker, en ook voor zee man, want, deelde de voorzitter mede, het is niet uitgesloten, dat ook met een boot op het water geoefend wordt. De heer Graadt van Roggen zeide nog, dat bij vlijtig werken straks reeds het eerste kamp „ergens in Brabant" kan worden opgericht. Hij verklaarde de verschillende rangen bij do organisatie. Ze doen sterk denken aan liet militairis me, doch spreker verklaarde liet mili- tairistische systeem volstrekt niet te willen toepassen. De voorzitter zinspeelde nog op een boottocht van Katsche Veer naar Zie- rikzee eu op fietstochten naar Brabant,. Hij las de speech voor, welke Prins Hendrik bij de meergenoem Ie vaandel- uitreiking hieldwekte op, om elkan der tot ideaalmenschen op te voe den en mannen des vreieslas de bekende belofte van de Padvinders voor en citeerde een paar artikelen uit hun wet. Medegedeeld werd, dat de burgemeester liet eere-voorzitterschapder afd. aanvaard heeft en dat Z.E.Achtb. zoo mogelijk de volgende vergadering zal presides ren. De oefeningen zullen voorloopig des \Yoen-dag- en Zaterdagsmiddag gehouden worden, voor de eerste maal onder le kling van v. d. Leeuw \Y oens dag 28 J u n i (aantreden half 2 bij de gasfabriek). Zij, die bezwaar hebben om op Zondag tc oefenen, worden daarvan vrij gesteld. Met een woord van dank aan allen voor hun tegenwoordigheid, de ver slaggevers incluis, sloot de voorzitter de officiëele bijeenkomst. Men deelde ons nog mede, dat de functies onder de bestuursleden als volgt verdeeld zijn: A. Arnoldi, voor zitter; Tj. N. Adema, 4c secr.J. F. v. Leeuw, 2e secr.; G. den Herder, penningmeester en T. C. Ruben, tech nisch adviseur. 'S Gravenpolder. Gisteren bleek de 79- jiarige -J. d. G. spoorloos verdwenen te zijn. Aanstonds werden alle pogingen in het iwerk gesteld om den ouden man op te sporen. Eerst hedenmorgen is hij gevonden en naar zijn woning terugge bracht. De man was vannacht nog in een .sloot geraakt, doch was gelukkig nog in staat op het droge te "komen. Kapelle. Men schrijft ons: Ook in deze gemeente schijnt men niet accoord te kunnen gaan met de nieuwe tijdregeling. De schooluren zijn met goedkeuring van It en W. aldus gewijzigd, 's morgens van 9II1/2 u ,'s namiddags van 11 2 —4 u. In de gisterenavond gehouden ver gadering der Landbouw ver. V. I. 0. S. werd besloten hlet werk een half uur latei- aan te vangen. Wolfaartsdijk. Blijkens de ...M. CV' werd dezer dagen door den heer heer .1. de Kramer commandant van den vrij- willigen landstorm te Goes, en den korporaal Dagevos, eveneens van den vrijwilligen landstorm, een lezing gehou den ter aanmoediging en tol deelname aan de óefeningen van den vrijwilligen landstorm. Hoewel er nog geen der aanwezigen was die zich als vrijwilliger opgaf, werd het. toch door een tiental jongelieden ernstig overwogen om, na toestemming van hun ouders ontvangen te hebben, zich a,ls vrijwilliger te doen inschrijven. De heer M. Kloosterman stelde zich bereid voor het geval er nog jonge mannen in deze gemeente mochten zijn die de lezing niet hebben bijgewoond en iets voor deelname voelden, alle noodige inlichtingen te geven. De oefe ningen zullen plaatselijk worden ge houden. Rilland-Bath. De heer P. van Weelte alhier is, blijkens de „M. CV', met ingang van 1 Juli benoemd tot commies bij de rijksbelastingen te B aa He-Na ssau. Serooskerke (W.) Gisteren benoemde de gemeenteraad tot onderwijzeres in de nut tige handwerken aan de openb. school alhier, mej. E. de Jager. De benoeming geschiedt .met algemleene stemmen. Aan mej. J. H. Verton werd wegens vertrek, eervol ontslag verletend uit bovengenoem de betrekking. Westkapelle. Gisteren vergaderde de Raad. Alle leden tegenwoordig. Ingeko men stukken: Een verzoek van W. Heijt, onderwijzer, om bij eventueel ontslag van den heet J. H. C. Snijders, onderwijzer alhier, in aanmerking te komen voor on derwijzer bij het hterhalingsonderwijs. Dhr. Heijt werd met algemeene stemmen be noemd. Verder 'een schrijven van het ïioofd der school, noodzakelijkheid beplei tende van een zevende leerkracht. De Raad hierover verschillende bezwaren overwegende, en den financiëelen toe stand ook in aanmerking nemende, heeft met algemeene stemmen besloten hierop afwijzend te beschikken. Alsnu werd voorgelezen een ontslag aanvrage van den onderwijzer J. H. C Snijders, wegens benoeming tot onder wijzer te Middelburg met 1 Aug. a.s. De Raad beslist met algemleene stemmen eer vol ontslag te geven mlet dankbetuiging voor zijn diensten, tegen 1 Sept. d.a.v., o(fi Zooveel vroeger als in zijn plaats is voorzien. Verder wordt besloten sollici tanten opi te roepen qp een jaarwedde van f 6(X). Voorts een schrijven van bet Burgerlijk Armbestuur tot benoeming van een lid van voornoemd bestuur in de vacature .Tb. Brasser. De voordracht bestond uit de beeren: Leendert Minderhoudt Janisz. en Jakob Minderhoud Hk.z.; benoemd wlerd met al gemeene st. Leendert Minderhoud Jamiszi. Vervolgens had de benoeming plaats voor een lid van de schattingscommissie Rijksinkomsten belasting. Na enkele stem mingen werden benoemd met 3 stommen J. Moens, terwijl1 2 stemmen uitgebracht werden op P. Hendriks Rij deze stem ming bleven J. Moens. en P. Hendriks© huiten stemming. Alsnu werd een schrijven voorgelezen tot verkrijgbaarstelling van voedingsmid delen van regecringswege, inzonderheid rijst en visch, waarop dc voorzitter mee deelde, dat e m winkelier ter plaats© rijst zal Verkoo^en zooditv deze aanwezig, is en dat de prijs zal zijn 23 cent per kilo. Verder wordt ook besloten aanvrage te doen 0111, als proef oen maand, twee maal per week een zekere hoeveelheid visch te laten komen van do regeering. Bij rondvraag vraagt een lid of het ni'ct wenschelijk is aanvrage t'e doen aan den schoolopziener, om de schooluren le wij zigen, en van 9 uur en 1 uur te bren gen op 10 uur en 2 uur, zulks jnet het oog op de moeilijkheid die zich voordoet bij den landbouw. Na nog e 11 enkele opmerking, gaat de vergadering ovter in oen mot gesloten deuren. Domburg. Hedenmorgen vergaderde de gemeenteraad. Voorgelezen werd een K. li. inzake het "besluit van Ged. Staten tot het niet goedkeuren 'der begrooting 1916. I11 verband hiermede stelde de burge meester voor, wat met algemeene stem men werd aangenomen, een post van f 100 op de begrooting te plaatsen tot het ma ken van rioleering. Met 4 tegen 3 stem men werd daarna besloten zulk een plan te maken; men zal zich 0111 advies wen den tot den Inspecteur der VolksgezOndr beid. Vervolgens werd de staat van on inbare posten H.O. en hondenbelasting vastgesteld, op samen f 50.43CC. Daarna kwam een verzoek ter tafel 0111 subsidie te verleenen aan de Zeeuwse he Hervorm de Diaconessen Inrichting ten einde al hier een verpleegster te doen verblijven. Dooi' den burgemeester werd voorgesteld f 50 jaarlijks te verleenen, hetgeen met 5 tegen 2 st. werd aangenomen. Nog was oen verzoek ingekomen van Geerse e.a.. allen _puders der kinderen van de bijzondere school, om in het genot te worden .gesteld van subsidie tot het ma ken van een schoolreisje. Het dagelijksch bestuur stelde voor f 40 te geven, dit werd met 5 tegen 2 st. (n.l. W. Koste in 0 en P. Francke) verworpen. Een voor stel van J. Scheele om f25 te verleenen werd met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. L. Louwerse verzocht voor zijn woning aan de Wijngaardstraat een heining te mogen plaatsen. Dit werd met algemeene stemmen goegevondenDe verpachting van de gemee 11 tel ander ijen zal op 12 Juli plaats hebben. Terneuzen. Gisteren werd alhier de ver gadering van den Raad gehouden. Be halve dhr. Bonze, die wegens ziekte ver hinderd was, waren alle leden aanwezig. Onder de ingekomen, stukken werd mel ding gemaakt van het procos-verbaal van kasopname en een adres van de woning- bomvvereeniging „Werkmansbelang" met liet verzoek om een voorschot voor het bouwen van 42 of 80 woningen. Dit adres werd gesteld in handen van 'B. en W. om bericht en raad. In verband met het voorstel tot instel ling van een commissie ad-hoc word de voorzitter gevraagd een nadere toelichting, welke cleze gaarne bereid was te geven en zeide, dat R. en \Y. het .zeer ge- wenscht achten dat een raadscommissie werd benoemd ter nadere voorbereiding vlan de verkoopvoorwaarden voor den te verkoopen grond aan de Z.-Vl. Tramweg Mij., te meer omdat naar het gevoelen van sómmigen het Dagel. Bestuur niet geheel onpartijdig kan geacht worden te staan tegenover de genoemde Maat schappij. Het voorstel werd aangenomen, en wer den door den voorzitter tot leden dier commissie benoemd de beeren Lensen, v. Hasselt en dr. v. Nes. Het voorstel tot onbewoonhaarverkla- ring van een 10-tal woningen gaf den lieer Lensen aanleiding te vragen of daar door geen ongelegenheid van bewoning zou ontstaan en of door verbeteriugeal aan te brengen dc huizen niet bewoon baar kunnen worden gemaakt. De heer D'. Schede vroeg of hier onwil in het spel was, om te verbeteren, dan wel of het onmogelijk was verbeteringjön aan te brengen dooi' de eigenaren wegens de duurte der bouwmaterialenen do lieer Nolson deed eenzelfde vraag in ver band met den woningnood. De voorzitter deelde mede, dat de hui zen niet door het aanbrengen van ver- beteringe» bewoonbaar waren te maken, doch dat enkele perceelen door ze af te breken en opnieuw te bouwen bewoonbaar konden worden gemaakt. Er was onge twijfeld woningnood, doch dat kon door een beslissing niet worden verergerd, want er was aiiog een geruim© tijd noudig voor de ontruiming behoefde te geschie den. Z. h. s. werd het voorstel van B. en W. daarop aangenomen, om 11.I. 10 huizen onbewoonbaar te verklaren en voorhands 1 huis nog aan te houden en op verbetering aan te dringen. Bij de rondvraag werd door den heer Waalkes de levensmiddelenvoorziening ter sprake gebracht en of de voorzitter het noodig vond, dat een bedrag ter beschik king werd gesteld om eventueel aankno pen te doen van levensmiddelen. Ook werden door andere leden vragen gesteld omtrent dit onderwerp, vooral om te weten wat tot nu toe was gedaan. De voorzitter gaf daarop een overzicht en begon met de bminbroodregeling, waar van aanvankelijk ruim 800 gezinnen ge bruik maakten, een getal dat vrijwel ge lijk is gebleven. De regeeringsvisch was minder gunstig verkocht, wijl dit een scha depost heeft gebracht van ruim f40. De regceringsvarkens zijn voor het eerst in Sept. 1915 aangekomen, en tot heden zijn er 812 geslacht met een gewicht van pl.m. 89320 kilo en hetgeen een besparing hoeft gebracht voor de inge zetenen van ongeveer f 22300. De peul vruchten zijn ingevoerd 'tot 19 zakken boo- uen en erwten. Regeeri-ngsgroentem zijn verkocht tot 3 vaten zuurkool. 5 vaten boenen, 51 baaltjes ajuin en "1100 kilo roodekool. Regeeringsvet werd ingevoerd, benevens boter en kaas. Aardappelen zijn aanvankelijk verkocht tot 9700 kilo, later nog 950 kilo. Regeeringssa.jet is besteld tot 4o pak. Do verkoop van regeeringfs- eieren gaat met goed gevolg, want er zijn thans al 14000 voor een week be steld. En eindelijk werd de vorige week 2900 kilo rijst, besteld om deze voor 10 cf. per pond - verkrijgbaar te stellen. Na deze mededeeling werd besloten B. hn W. uit te noodigen een voorste) té doen, wanneer door hen het hrenge.11 van een post op de begrooting noodig werd geoordeeld. Hiermede was dit onderwerp afgehandeld en ging men over tot een cpmmissiorale vergadering, welke vrij spoedig was afgeloopen en de openbare vergadering kon worden gesloten. Hulst. Hier zal een groot veilingsge bouw voor dc Y. P. N. gesticht worden. Men wil trachten er alle eieren van het O. deel aan de markt te krijgen. Nabij dc Hellestraat onder deze gemeente is een Duitsch soldaat door zijn kameraden doodgeschoten, toen hij naar Nederland wilde vluchten. Koewacht. Hier zijn 2 Duitsche sol daten over de grens gekomen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 'Amstelveen I!. Tuinstra te Boskoop Aangenomen naar Ginneken (toez.) door I!. Ier Haar Romany te Voorhout. IJ 1 tc Schcvoningen aan dc Nieuwe Parklaan verrezen „Badkapel" zal Don derdag 6 Juli in een door ds. Lam mennek, em.-pred. van Scheven in gen, te leiden bijeenkomst aan ha.ro be stemming worden gewijd. (Ned.) Geref. Kerken. Beroepen te Wateringen, N. Buffinga, cand. te Doezum. Aangenomen naar Scharnegoutum door F. \V. Geerds te Oldekerk Bedankt voor Waarder door G. v. d. Zanden te Renkum; voor Arnhem door J. Brussaard te Mep pel; voor Anjuin door J. Aalders te- Beetgum. Theologische school te Kampen. Ge slaagd voor het Prop. examen -de heer D. K. Wielenga van Zwolle. Verschenen is het jaarboekje van het Nederlandsch Onderwijzersgenoot schap over 1916. Het verhaalt van het jaar 1915 als van een jaar van teleurstel ling. Geen salarisverbetering, geen onder wijsverbeteringen. Pogingen werden aange wend tot samensmelting van het N. 0. G. met den Bond van Nederlandse he onder wijzers; tot nog toe zonder succes. Tal van adressen aan gemeentelijke, provin ciale en rijksautoriteiten werden verzon den. Het aantal leden bedroeg in 1916 6898 tegen 6998 in 1915, een achteruitgang van 100 leden. Voorzitter is de heer Th. Lancee tc Amsterdam. De levensverze kering bloeit sterk. De commissie van Toezicht op het lager onderwijs Open baar en Bijzonder - staat nog altijd te boek als voorstander van het N. O. G. Als lid van de propagandaeommissie mer ken we op E. Hoek te Kloetinge. In Zee land zijn 16 afdeelingen. Het ondersteuningsfonds besteedde in dit jaar f 18344.961/2- Be heer C. J. Snourk alhier is lid der gewestelijke commissie voor dat fonds. Het wachtgeldenfonds sterft uil. Het weezenfonds besteedde f 1584.33V2- De spaarbank beschikt, over een kapitaal van 2V2 millioen gulden en geeft 3.75 pCt. rente. Aan Belgische onderwijzers weid f26063.71 uitgekeerd. Op de zomervergadering der Hel dringgestichten heeft de bekende Mr. A. de Graaf van Utrecht een interessante lezing gehouden over Bioscoopgevaar en Kinderlectuur. Het kind tracht zich te onttrekken aan de werkelijkheid en zich te verliezen in de wereld van zijn eigeu fantasie. De bioscoop geeft het wat het zoekt. Vandaar het verschijnsel da't kin deren, die er geen geld voor hebben, het nemen, zooals men het vroeger nam voor snoepgoed, enz. Hij, die de bioscoop eens of weinig bezoekt, voelt niet dadelijk den verderfelijken invloed, die er van uitgaat. Urn die te voelen moet men lid zijn van eene bioscoop-commissie of geregeld be zoeker. De grappige voorstellingen werken verwilderend, de crimineele bevorderen toenemende misdadigheid, de sensueele voorstellingen de onzedelijkheid. Toch kan een goede bioscoop wel goed doen, maar dan moet ze onder censuur komen en daartoe zal het overal moeten komen. Ook de kinderlectuur kan verderfelijk werken. Voor de groote steden zijn lees zalen voor kinderen noodig, zooals er in Amerika zijn. In ons land bestaan er 3. Overigens zorge de school voor goede en goed uitgevoerde kinderboeken. Op een nader te bepalen dag in November zal te 's Gravenhage een aan vang worden gemaakt met het examen voor de betrekking van adspirant-land- meler van het kadaster, voor ten hoogste tien plaatsen, behalve de te vervullen plaatsen voor adspirant-landmeter van hel kadaster hier te lande, worden bi! dit examen nog opengesteld 4 plaatsen voor de betrekking van adjunct-landmeter bij het kadaster in Nederlandsch-Indi. Arr.-Rechtbank te Middelburg Heden, Dinsdag, deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de door 011s reeds vermelde zaken betreffende poging tot verboden uitvoer yn verboden ver voer, waarbij zijn veroordeeld: Th. R. 32j. Cling© en P. d. G. 31 i Slie- drec.ht beiden tot 1 w. en J. I. 26 j. zonder bekende woonplaats tot 3 d. gev. straf en J. F. B. 16 j. Clinge, en A. H. 17 j. Overslag, beiden tot f 15 b. s. 2 w. tuchtschool; P. F. d. B. 49 j. Westdorpe, en P. G. 43 j zon der bekende woonplaats, beiden tot f 15 b. s. 15 d. h.; J. 1'. K. 27 j. Rotter dam, M. d. V 62 j. Eede, M. M. H. 19 j. Overslag en L. d. S. 20 j. I). I R. 31 j., E. M. R. 38 j. on E. >1- G. 18j. allen Philippine, allen lot 1' 10 b. s. 10 d. h.J. S. 41 zon der bekende woonplaats, K. S. 45 j. 11. A. G. 33 j., .1. Y. 37 j. eu F. 1. -P. 42j. allen Rotterdam, F. Z 41 j Wacli- tebeke en W. C. K. 30 j. en P. M. 32 j. beiden Bruinisse, allen tot f 5 b. s. 5 d. h.P. G. C. K. 22 j. Botter dam tot f3 1). s. 3 <1. h. en P. 39 j. St. Jansteen, tot föO b. s l d. h. Rechtbank te Middelburg. I11 de heden (Dinsdag) gehouden zitting van de rechtbank te Middelburg werd cm 1 wederom eten 30-tal zaken betreffende vér boden uitvoer of vervoer behandeld Dij een plezier zaken, die tegen den klompenmaker P. de V uit IJzendijke 'Maagd van Gent), wiens vrouw wasch- vrouw is on die 48 stukken toil'etzeepi van de post te Uzendijk'e had afgehaald, werd f 15 of 15 dagen geëischt. Do ver dediger iiir. J. .1. Heijse, legde een brief kaart over waaruit bleek, dat )>eklte veel had ontvangen van zijn. leverancier en een stuk, waarin bekl. vergunning krijgt tot. vervoer van dagelijkse he levensbe hoeften, waar de vrouw waschvrouw is, beho ort hier Volgens pilei ter ook zeep onder, hij meende dan ook dat beiki moet worden vrijgesproken of althans zoo laag mogelijk moet worden gestraft. Een tweede zaak betrof de vraag of een bekl., di'e woont op het gehucht.De Paal", valt onder de bepalingen der wet van 4822. De officier meende van we), valt de woning niet onder die linie land zijde, dan .toch zeker onder de linie zee zijde, hij1 oischte dan ook wegens hel Ï11 voorraad hebben van meer goederen, dan voor normaal gebruik noodig zijn, f15 oü 80 dagen. Die verdediger, mr Adri- aanse, ontkende beslist dat bekl. binnen oen dei' linies woont en zeido, dat tiij wellicht schuldig aan overtreding van de verordening van het militair jjezag, dat ook bedoelde opslag verbiedt in het deel van Zeeuwsch-Vlaanderen buiten de be doelde linies, hij zal jlan voor hef. kan tongerecht moeten te recht staan De officier Zeide, dat, als bekl. klooi de rechtbank wordt vrijgesproken of ont slagen van rechtsvervolging, hij, die zaak niet meer naar den ambtenaar van het O. M. kan zenden. Dit vond de ven te - diger dan gelukkig voor zijn cliënt. De overige zaken geven geen. aanlei ding tot afzonderlijke vermelding, de uit spraak werd bepaald op 11 Juli a.s Een nieuwigheid op landbouw in dustrie-gebied in ons land, aldus de X. R. C., is de hooi-elevator, die op dia model boerderij van den lilecr N. K l\ti- perus te Engelum (Friesl.) in gebruik is. Het hooi wordt door den elevator au den wagen boven in de schuur gebracht. Voor dit werk was anders een 5-tal ar beiders noodig; nu volstaat men met tw De elevator wordt electrisch gedreven en verbruikt slechls voor 2'<2 cent stfcooin per uur. Ongelukken. Zatertlagavond overleed in Wat ziekenhuis de 65 iar/re landbouwer Nyhuis, uit Usselo. die van een hooiwagen viel en onder de wielen geraakte. De landbouwer Wegtor te Hensolo .(s tijdens zjjn werkzaamhecten in een sloot gevallen en verdronken. Zaterdagmiddag bevond zich in dr- Tte'ui- warder trekvaart een roeibootje, waarin een man en twee jongens zaten Voor het bootje voeren twee zeilschepen ach ter elkaar, hetgeen de inzittenden echter niet bemerkten. Toen het achterste schip het voorste voorbij zeilde, sloeg het ran ke bootje door de deining om, met het treurig gevolg, dat de 10-jarige A. ver dronk. De heide anderen, vader en zoon, werden gered. K r an k z i nn i g geworden Do or, een inkomendi.mi logger Maassluis 33 werd gerappoitjeerd, dat een der matrozen op zee. krankzinnig ..was gewordenDe man heeft, op zoodanige wijz© te keer gegaan, dat men genoodzaakt was hem to kne velen en op tie sluiten. Branden. Te Ommen is da boer derij Van H. Makkinga tot den grond ;tf gebrand. Drie varkens, 'eenige kippen eu een paard kwamen ome Alles was ver zekerd, behalve de inboedel van tien. knecht, die omstreeks f 70 en em fh te verloor. Oorzaak onbekend. Vreemde vondst. Een stoom treilen heeft te l.Jmuiden een opgevisrht

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2