No. 335 Zaterdag 34 Juni 1916 30e Jaargang Binnenland. W. MELIS Pz. De Groote Oorlog. FEUILLETON. Middelburg. Zuid-Bevelandsche Brieven. Die met tranen zaaien... Ve Zeeuw Lang heeft liet reeds gespannen. Het is begonnen met den bandieten- oanvoerder Villa, die moordend de Staten binnenviel. Tie Unie zond een strafexper ditie er op af met goedvinden van pre sident Garranza. Doch deze heer vond de troepensterkte Wel wat te groot eiv eischte terugrae- ping. Amerika ging op dien eisch echter niet in. Carranza bleet' dreigen totdat er ein delijk een bloedige botsing plaats had. President Wilson heeft besloten, de krachtigste maatregelen te nemen, als, een poging om tot een schikking te komen, zou mislukken. Een formeel© oorlog is dus nog niet onvermijdelijk Zoolang deze nog niet uitgebroken is, mogen we dus de hoop koesteren, dat liet conflict spoedig tot een hevredigendlo oplossing kome. Griekenland heeft weer een kabinet. Ue man, die de „welwillende neutra liteit" jegens de entente geproclameerd heeft, Zaimis, is president. Het ministerie is als volgt samengesteld Zaimis, president en buitenlandsche za ken; Negirs, verkeersmiddelen en binnen- landscbe zaken; Calderis, oorlog en ma rine; Kalligas, nationale economie; Li- doris, eeredienst en onderwijs; ltallis, fi nanciën; en Monferrato, justitie. We hebben er reeds op gewezen, dat Griekenland thans tot machteloosheid is gedoemd en zonder tegenstand het land 'tot een slagveld der volkeren en pen „tweede België" moet laten worden 4 In Wolhynië duurt de geweldige strijd om de Russische terreinwinst voort. Be slist is de kamp nog niet, maar op 'enkele punten beginnen de centralen toch langzaam op te dringen, zoo bij Sokid, ten N. en bij Gorochow ten Z.-W. van Luzk. Engelsche gewonden in Zwitserland. Het seizoen in Zwitserland is sedert vele weken geopend en tal van treinen zijn reedsi aangekomen, die vreemde gas ten hebben aangebracht. Dpch het zijn niet de toeristen van vóór den oorlog, thans toeven Fransche, Belgische en ook Duitsche gewonden in grootem getale in het Zwitsersche bergland en dezer dagen is een nieuw transport. Engelsche ver minkten uit Duitschland in Fransc-h- Zwitserland aangekomen. De Engelsche gezant te Bern beschrijft de ontvangst der soldaten, die zeer 'geestdriftig is ge weest. Wij lontleenen een en ander uit zijn relaas', dat in de „Daily Chronicle" is verschenen „De trein bereikte Chateau d'Oex om streeks 10 uur v.m. Dien vorigen dag had de prefect een verzoek tot de be volking gericht, dat ieder zijn beste klee- ren zou dragen. Elk "huis was met bloe men versierd en Zwitsersche en Engelsche vlaggen met guirlandes waren over de straten gespannen. Achter het station waren in de open lucht tafels gedekt voor honderden per sonen. Mijlen ver uit den omtrok waren de boeren naar het plaatsje gestroomd en langs den weg stonden de kinderen geschaard met vlaggen in de hand. De afgevaardigd© voor het district, de prefect, de gemeenteraad, vele officieren, genecs- heeren en ziekendragers waren aanwezig. Het station was met bloemen en kransen behangen en er was' een groot bord met Engelsch opschrift opgehangen. Toen de trein langzaam1 stilhield ver toonde zich een merkwaardig schouwspel. Het muziekkorps! speelde het „God save the King" en de soldaten kwamein uit den trein, beladen met geschenken; velen weenden, énkelen vielen van aandoening in zwijm. 'Dc ernstig gewonden werden op draagbaren de stad ingedragen, half begraven onder bloemen en werden spoe dig door het Rood© Kruis naar hun. verblijven gebracht. Toen de officieren en manschappen het ontbijt hadden gebruikt, verwelkomde het parlementslid Favrod Coun met een paai- vriendelijke wooidea de En gelsche gevangenen te Chateau d'OeX. Daarna hieven wij een driewerf hoera! voor Zwitserland aan en ik geloof niet, dat ooit een juichkreet zoo van gan- schier hart© werd aangeheven. Het was de- juichkreet, van mannen, die vreeselijke beproevingen hadden doorgemaakt en die nu ontvangen werden, zooals ik nooit te voren heb gezien." Korte Oorlogsberichten. Er verluidt, dat Griekenland zich met een nota, tot de onzijdigen beeft ge wend, om te protesteeren tegen de otiwofc -tige behandeling, waaraan het van den1 kant der Entente bloot staat. He gemeenteraad van Dresden heeft een groot bedrag beschikbaar gesteld voor de ondersteuning van kleine boeren bij dert aankoop van biggen. De beweging ten gunste van het! boren van een tunnel door het Kanaal is in Engeland herleefd. Als de regeeringl er voor is, zal spoedig een wetsontwerp tot uitvoering ingediend worden. Omtrent den luchtaanval op Karls ruhe meldt men, dat vele vrouwen eit kinderen er het slachtoffer van zijn ge worden. Essad pasja is wegens het heulen, met vijanden van Sultanaat en Kalifaat bij verstek ter dood veroordeeld. Op zijn paleis is beslag gelegd. Essad toeft, te Parijs. De eerste 500 man Amerikaanse he militie-troepen moeten onmiddellijk naar Mexico vertrekken. De geallieerden hebben Diuitsche aanvallen in Champagne afgeslagen. Het Russische offensief in de Boe- kowina duurt voort. De Russen bezetten weer drie dorpen en maakten nog 800 gevangenen. De vijand trekt naar de Kar- pathen terug. Provinciale Staten. De uitslag der bestemming voor de Staten van Zuid-Holland iel dlsvolgt: 'sIGravenhagte. Gekozen de candi- daten der vrijzinnigen en socialisten Albania (soc.), Dekeng Dura, Henny, Lim burg en de Mos', allen vrijz. Ti o r d r e c h t. Gekozen de liberaal v. d. Gijp en de she. Van Zadelhoff. G oud a. Gekozen v. Willemswaard (c.h.) Rotterdam. Gekozen alle eandidaten van de vereenigde liberalen en socialis- Uitgave van de Xsaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: if R NI A F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaïfn Le Cointre - Goes. Zrji, die zich mei ingang van 1 Juli a. s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers kosteloos. Bij de herstemming op Woensdag 28 dezer steunt De Zeeuw de candidai- tuur Van bet aftredend antirevolutionaire lid Misleiding. Zeiandi a waarschuwt tegen jnislei- ding. Er wordt namelijk in vrijzinnige kringen verteld dat minister Posthuma man van Rechts is. Daarom waarschuwt het blad de kiezers om aan dit praatje geen geloof te hechten. Minister Posthuma is vrijzinnig gelijk al zijn collega's in het kabi neb-Gort. - Men is algemeen vertoornd op minis ter Posthuma omdat diens maatregelen om te voorzien in de levensmiddelen- behoefte en ter bestrijding der duurte, zoo jammerlijk mislukt zijn. Wanneer onder een Rechtsch kabinet dergelijke feiten waren voorgekomen, in Kamer en Pers zou de vrijzinnigheid to gen dien Rechtsehen minister opgespeeld hebben. Veen. „het gerucht dat minister Posthu ma Rechtsch is, is geheel en al onwaar; hij beh-oort tot de vrijzinnige partij en zal dit zeker nooit ontkennen". Klein gekregen. Hef. Farizeïsme der Geallieerde mogend heden heeft weer een mooi succes ■te boeken. Zij hebben Griekenland klein gekregen Minister Zaïmis, d© vertegen woordiger van de meerderheid die alles goed vindt, heeft zijn opwachting gemaakt hij den Fronschen gezant, en dezen beloofd dat Griekenland in alle opzichten zich aan den wil der Entente onderwerpt; zijn leger naar huis zendt, zijn politie door een die naar het hart der Entente is, vervangt, en een kabinet vormen zal dat een welwillende, let wel wèl willenld (hetwelk in de taal der Entente willoos, aan haar alleen onderworpen beteekent) neutraliteit, jegens Engeland, c.s. in acht neemt. Zoo ligt dan weer een kleine mogend heid aan handen en voeten gebonden aan Engelands voeten. Hiertoe gedwongen door de blokkade, welke op uithongering dreigde te zullen, uitloopen. Ziedaar weer een bewijs te meer voor de onoprechtheid van Engelands en Rus- lands staatkunde. Toen Oostenrijk van Servië eischte een Servische jury onder Oostenrijks controle' lot onderzoek naar de moordenaars op Aartshertog Ferdinand, riep heel Europa, terecht, da,t aan 't laatste deel van dezen eisch niet mocht voldaan worden. Rusland nant het voor dc kleine mogendheid op en verklaarde Oostenrijk den oorlog. Toen Duitsche scharen België binnen drongen. schreeuwde heel Europa, terecht, dat dit onrecht was. Engeland, zich geroe pen achtend het voor den kleinen staat op te nemen, verklaarde aan Duitschland den oorlog. Dit deden zij, niettegenstaande Polen en Transvaal, Finland en Oranje Vrijstaat van de onoprechtheid van den Russisch- Engelschen beweeggrond getuigen konden. En wat ziet men nu in Griekenland geschieden Het zijn voornamelijk Rusland en, Enge land die liet recht van dezen kleinen staat met voeten treden, zoodat deze kleine mogendheid thans gekneveld aan hun voeten ligt. Niet ten onrechte schrijft dan ook een der Grieksche bladen dat de nota, die de entente Griekenland in het aan gezicht heeft geworpen, een klad is in het boek der wereldgeschiedenis. En niet minder juist is hetgeen een ander Griekseh blad verklaart, nat zoolang er volken bestaan, nog nooit, een vrije staat zoo'n smadelijke oorvijg heeft ontvangen. Trouwens ons- eigen land mag er ook van meespreken. Onze schepen worden aangehouden;,1 door beperking van invoer van' grondstof fen wordt een deel onzer industrie tot stilstand gebracht; onze mails, zelfs uit onze eigen koloniën, worden geopend en nagesnuffeld j effecten, wissels eu cou pons, tot een bedrag van vele millioenen, worden uit de Nederlandsche postzakken gehaald en in beslag genomen, terwijl het van de beslissing van een, Engelsch prijsrechter zal afhangen of de Nederland sche bezitter, waarschijnlijk eerst na vele maanden zijn eigendom zal kunnen .terug erlangen. Er blijft o, zoo weinig over van het recht der kleine staten. Daar zorgen de grooten wel voor. En dat nog wel onder het voorwendsel dat zij het juist voor dat recht der kleine staten opnemen Bekwame voorlichting. Gaarne vestigen wij de aandacht onzer lezers op de advertentie rede dr. Anker- man te Middelburg. De heer Ankerman, Chr.-Historisch lid der Tweede Kamer voor Harlingen, zal, met 't oog op de herstemming een opwekkend woord spre ken. Laten alle kiezers in 't district ge bruik maken van de gelegenheid dezen •oud-predikant en rechtsgeleerde te gaan, hooren. Zoo een dan is hij in staat een voor lichting te verschaffen die met recht po pulair en afdoend mag heeten. Op dus Dinsdagavond, kiezers van Mid delburg, naar de Concert- en Gehoorzaal! Mijn wensch, dat het Vrijdag 16 dezer stil zou blijven, is vervuld en wel op een wijze, als ik nauwelijks durfde hopen. Blijkbaar was ieder er van door drong,en dat, !hct op één stem kon aan komen. Er is' vrij trouw gestemd en men heeft zich aardig trouw er ook aan gehouden om de vier rechtsch© eandidaten tüle vier te stemmen. Er zijn altijd menschen, die niet het be ginsel laten spreken, en die liever iemand nemen, die ze kennen, dan b.v. een canididaat van Noord-Beveland, die ze niet kennen. De reehtsehe kiezers deden ditmaal hier niet aan mee: de provin ciale staten van Zeeland en de Eerste Kamer mochten niet om. Van links heeft men zich geducht in gespannen om de rechtsch© eandidaten te wippen, maar het heeft niet mogen baten. De menschen worden op den duur wel wijzer en laten zich niet meer op allerlei wijze misleiden. De liberalen hebben jaren lang de meerderheid gehad en voor den werkman zoo goed als niets gedaan; de belofte van het zoogenaamde staatspensi oen kon de kiezers niet bewegen links te stemmen. Dat het .stoffelijke van beteeken is is, wil niemand ontkennen; maar er is veel tegen te zeggen het teveel op den voorgrond te plaatsen; alléén het gees telijk© toch is blijvend. Toen de overwinning op Zuid-Beveland mij ter ooi» kwam, was mijn. eerste gewaarwording een gevoel van onwaar digheid. Wij belijden, dat niets bijgeval geschiedt, maar ons alles van 's Hee- ren trouwe Vaderhand wordt toebaschikt. En moet dan niet ieder, die de 'toe standen en de personen onder ons font die vooral ook een blik slaat in eigen hart en leven, niet zeggen: Neen, zulk een zege was onverdiend! Gok in 1913 is er gewerkt, misschien niet genoeg of: niet op de rechte wijze maar al is het op Zuid-Beveland niet mis geloopen, over liet geheel hadden hier de rechtsch© eandidaten ook min der stemmen en over het geheele land woei de wind uit den linkschen hoek. Men meende toen, dat, als rechts won, dan zon alles, zoo en zooveel duurder worden of men maakte dit althans de kiezers wijs. Is nu na 191,3 niet alles veel en veel duurder geworden dan toen werd voor speld als rechts hel zou winnen. Zoo is lret, begrijpelijk, dat de meerderheid liever het 1». ..n,-e| li.-f spreken en de rechtsch© candidal©n stemde.1 Laat ons nu dankbaar voor de zege die de Heere ons schonk voort arbei den. We moeten bidden en werken. Bidden alleen is niet genoeg, omdat de Heere ons ook gaven en krachten tot den arbeid heeft geschonken. Dat er dan in den zomertijd plannen worden gemaakt om reeds vroeg in den winter te beginnen met het bespreken der beginselen en moge. vooral ons blad „De Zeeuw krachtig meewerken om mannen van stavast te kweeken. In den 80-jarigen oorlog heeft een kleine groep de zege bevochten, maar ze stond sterk door het geloof. De Schrift spreekt van twee of drie, - die samen zijn. Het groot© getal is wel mooi naar buiten, maar de groot© menigte is zelden een leger nauw aaneengesloten en bestaande geheel uil mannen, die bereid zijn alles desnoods op te offeren voer de goede zaak. Beknopt overzicht van den toestand. Uit Amerika komt het bericht, dat ei- aanwijzingen zijn voor een schikking met Mexico. Er is dus nog kans, dat de oproe rige beweging gestuit wordt en een oor logsverklaring uitblijft. tion en al spoedig had Nellie een mooi hoekplaatsje in den trein. Vele groteten voor grootmama en voor tante Ruth kreeg ze mee, en vele aanmaningen om toch geregeld te schrijven. Zich voorover bui- genjdtei uit het nog open portier, zei Nel lie: „Nu mama, u zult toch vooral niet het plannetje loslaten om met papa naar de mieren te gaan, hé?" „Nee hoor lieve, dat zal ik heusch niet En ik weet ook, dat papa het beslist van 'plan is".i De tijd .van vertrek was ei'; de con ducteur wierp de portieirten dicht, en ma ma be ruide Dolly voor het raampje, om Nellie nog- peins te kussen. Dan klonk het sein tot vertrek cn langzaam schoof de lange trein weg uit dei groote wereld stad; zoo lang ze elkaar maar konden zien, wuifden ze elkaar toe. HOOFDSTUK IV Toen Nellie's trein het station te Shell- ford binnenstoomdei, zag zij al spoedig 'het ponnywagentje van haar grootmoeder staan, en nog voor zij1 tijd had het portieh te openen, kwam1 een jongedamte toege- loopien en vroeg zeer vriendelijk: „Is u juffrouw Arunjdel Die begroeting verlichte haar; zij nam haar-bagage bij elkaar en zei dankbaar: „,la, die. ben ik'; grootmama heeft mij geschreven, idat u mij1 zoudt afhalen". In 'I rijtuigje was Nellie echter wteter, wat stil, want de jongedame naast haar was haar toch geheel vreemd, hoewfel ze thuis wel een en ander van haar ge hoord had. Mary Elliot was uit een groot gezin; een broer en zuster waden ouder dan zij'; de anderen waren jonger. Een paai' jaren geleden was haar vader ge storven; men was .toen van Eexter naar Sbellfoiid verhuisd om goedkooper 1© kun nen wonen en leven. Mary's oudste zus ter was gehuwid en woonde in Landen, waar ook haar broer woonde, die een flinke zaak haid. Spoedig nadat mevrouw Elliot te Shell- ford was kopten wonen, had Mevrouw Arundel van haar omstandigheden ver nomen 'fpi al to o 5 ^gereed om zonneschijn te brengen in donkere levens, bezocht, zij de treurende weduwe en noodigde haaf kinderen uit., zich le komen vermaken in haar tuin. De vriendelijke uitnoodi- ging werd; aangenomen en het gevolg was, Hat spoedig een nauwere band ontstond tusschen de familie Elliot en de oude dame, die, evenals tante Ruth, van de jongelui was gaan houden. Omstreeks ide Kerstdagen, toen Ntellie 'Christina in Londein had, bezocht, brak Re dienstbode van Mevrouw Arundel haan been en kon dus haar dienst niet waar nemen. Op den dag van het ongeluk was Mary Elliot juist bij de oude mevrouw fen toen ze zag', hoe lastig het voor de oudé dame zou zijn zonder huishoude lijke hulp, bood zij1 aan. tijdelijk te komen VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post1M Losse nummers0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels /"0.50, iedere regel meer 10 ct, 3-maal plaatsing wordt 2-inaal berekend, Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. helpen. Mevrouw Arundel Was alleraan genaamst veirast, nam met een warmen handdruk het aanbod aan en zei: „Hartelijk dank daarvoor, lieve. Ik weet dat je 't van harte meent en heel graag wil ik van je vriendelijk aanbod gebruik maken. En'zoo was Mary opi „Farlteigh" gekomen; pas om Nellie van den trein te halen, had ze voor 't eerst bet huis- verlaten. Om toch tijklens den rit maar wat te zeggen, merkte Nelli'ei opi: „Ik begrijp niet, hoe u mij zoo gauw kende". Mary lachte. „Öch, zooveel jongedames zijn hier nu niet, 'dat ik die niet uit elkaar zou kun nen houden.En ik zag u .gereed staan om uit t© stapipen". „Ja, natuurlijk, dat is ook zoo. Dais dacht ik niet om". Teel spraken ze venter niet meer; al spoedig reden ze het liltek van Farleigh binnen, over het met kleinte hoornen af gezette oprijlaa ntje naar den ingang van het lief gelegen buitentje. Het aanrijden de wagentje had de dienstbode naar da deur doen snellen en in 'een ommezien (stond Nellie in de gezellige, ouderwetsch deftige hal. Daar kwam grootmama al aan, en begroette haar kleindochter met een overvloed van ombelzingen en kussen. W o rdt verv olgd Naar het Engelsch van C. S. d o o r v. d. M. ti) Haar oog viel op den bijbel en deze herinnerde haar. dat zij Igj hem nog nim mer tevergeefs troost had gezocht. Zij opende hem en dachtdit is de boodschap van niSjjn hemtetechen Vader, rechtstreeks aan mij, Hij zal mij Vertroosten. Zij' zocht in (de psahnen naar haai- geliefkoosde teksten, woorden alsHij. die vertoeft in (die schuilplaatsen des Allerhoogsten, zal vernachten in de schaduw des Al machtigen". Dan knielde zij' bij de tafel neer, en liet haar hoofd op den openge slagen bijbel steunenvoor langen tijd had ze nu weer rust gevonden „in de scha duw des Aimachtigien". Met opgeruimd gelaat verscheen Ntel lie nu aan de theetafel; alleen Ada wist, wat geschied was, maar zij hield het voor zich. Ada vond het altijd spijtig, als ze hij toeval iemands stille gedachten ver nam; het was zoo rustig vertrouwelijk, die te mogen koesteren voor zichzelf al leen. De avond vloog om onder een gezellig spelletje of lectuur, en den volgenden mor gen vond'men allen al vroeg op; om tien uur zou Nellie's trein van 't Waterloo- station vertrekken. Mevrouw Arundel en Dolly wilden haar naar den trein bren gen Arthur en Ada zouden het ook graag gedaan hebben, maar dan zou de school erbij ingeschoten zijn. Dies mopperden ze wat en namen tenslotte hartelijk afscheid van Nellie, met Idte beste bedoelingen, als zij van mama les zouden krijgen, zoo lang Nellie weg. was. Gewoonlijk hield mevrouw Arundel ge durende de morgenuren zich bezig m'et Tom, nadat de huishoudelijke bezigheden waren afgedaan. Toen hij nu hoorde, dat zijn beste onderwijzeres in beslag zou worden genomen door haar zorgen voor z'n zusjes, bepleitte hij', dat men allen te zamen op1 zijn kamer les van mama zou krijgen. De meisjes vonden dit een heel goed itlenkbeeld; 't, was weer es wat andters en ze konden dan hun werk vergelijken met dat van Tom. Mama was er niet te- jfen en dus werd het alzoo geregeld. Van daag was het nog vacantiedag, want ma ma zou te vermoeid gijn, als zij van 't station was teruggekeerd. Or' dien weg naar 't station, waarheen men zich pier rijtuig hegeven had, zei Nellie zeer weinig; zij' hield maar steeds de handen van haar „stiefmoeder vast. Mevrouw Arundel praatte over wat be- langelooze dingetjes, over de sleutels en Over 't koffertje. Maar toen zij Nellie's trillende lippen zag, hield zij ook daar mee op'. Zij kwamen nog vroeg hl 't sta-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1