Vrijdag 33 Juni 1916 3üe Jaargang \a. 334 W. MELIS Pz. FEUILLETON. Die met tranen zaaien... De Oroofe Oorlog» Middelburg. Staten-Generaal Ve Zeeuw Uitgave van de Zfeaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 21S. Bureau te Middelburg: Ft R MA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oo&terbaan Le Cointre - Goes. ia—— Zij, die zich met ingang van 1 Juli a. s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers kosteloos. Bij de herstemming op Woensdag 28 dezer steunt De Zeeuw de candida- tuur van het aftredend antirevolutionaire lid De stembus te Middelburg. Wij hebben de opmerkingen en vragen van een tweetal Patrimonium-mannen niet willen afwijzen. Trouwens wij zijn over tuigd, dat Patrimonium als altijd, ook nu weer, als één man voor Rechts ge kozen heeft Doch nu dient alle verder gesprek voe ren gestaakt, en liet oog gericht op 't goede doelonzen candidaat de meerderheid te beztorgen. Wij dringen er daarom ernstig op aan dat in alle dorpen, waar 'torn zijn zetel gaat, en natuurlijk pok in de stad. alle man van Rechts, die verzuimde of ver hinderd was, a.s. Woensdag zijn kiezers plicht vervulleen Melis stemme; dat een iegelijk man van Rechts, die ver zuimde te stemmen op Melis, terwijl hij toch aan de beide anderen zijn stem gaf, thans de witte stip voor Melis goed zwart make. Meer nogwij vragen aan al onze vrienden, zoo in a's buiten de Kiesver- eenigingen, dat zij er op uit gaan, en door persoonlijk bezoek Zaterdagavond do vergeetachtige kiezers voor onzen candi daat zoeken te winnen. La at ons "toch wel bedenken wie iemand candidaat stelt, moet alle krachten in spannen .om er hem ook te brengen'; anders toch is óf de ..candidaatstelling niet méenens geweest; óf 'nïon verbeurt 'het recht om ooit weer leider der pu blieke opinie te zijn. En gevolg zou zijn dat onze beste man nen zich voortaan niet meer zouden wil len geven. Het is jarenlang de fout der liberalen geweest. Zij stelden wel candidaten, en zetten in hunne circulaires wel een groo- ien mond op; doch zij lieten het zwaar ste nazij verzuimden de persoonlijke bewerking. Dientengevolge 'trokken zich hunne beste mannen van lieverlee terug, en wa ren zij genoodzaakt met tweede rangs- menschen in het vuur 'te gaan. Thans, dank zij den ijver der socialisten, zijn zij wakker geworden, en gaan zij er ook op uit; en zoo hard doen zij hun best dat wij somwijlen vreezen dat zij ons in ernst van krachtbetoon ens degelijkheid van werken beginnen te over treffen. Met gangmakers als de socialisten er vele telt, moeten zij dan ook wel en zij laten zich dan ook gaarne door deze hun toekomstige onderdrukkers lei den. Zij dit voor ons, Rechtsche Kieizers, een aansporing om minstens evenveel te doen als zij. Let goed op hen. Ziet waar zij in gaan, tracht hun woord door uw betere Naar het Engelsch van C. S. idoor v. d. M. 5) ,,Ik' vroeg hem nu, wat hij met den kleine van plan was. Ik weet bet niet, zei hij. Om u de- waarheid te zeggen, wil ik hem eerst naar mijn zuster brengen, zonder haai- vooraf te waarschuwen, Jnaar zij heeft een groot gezin en ik weet met oi zij 't ventje lang houden kan. De anensohen hebben liever geen anderman's kinderen, voegde hij er droe vig glimlachend aan toe, terwijl hij den kleine hartstochtelijk in zijn armen drukte. „Het ventje keek'eens op, en ik zag den eereten glimlach op de Ètoeke wan getjes. Toen heb ik hem gezegd, dat als zijn zuster het kind niet kon hebben, hij het bij mij mocht brengen, want dat ik iemand kende, die 'zich het lot van zulke stmnperdjes aantrok. Ik gaf liem mijn adres en zefdo hem ook nog, bij iWjen hij ten slotte alleen hulp en, troost kon vinden. Toen hebben we afscheid genomen. „Den volgenden morgen kwam hij al, gelijk ik vermoed had. Maar hij had don kleine niet meegebracht. Hij vertelde mij, dat hij zijn zuster gevonden had in zeer armelijke en hulpbehoevende omstandig heden'; dat zij niettemin beloofd had woord te neutraliseeren. Houdt vooral de weifelende en lauwe broeders, de kla gers over hun staat, de mannen met recht matige of vermeende grieven in het oog. Lokt al wie maar even geacht kan worden in onze gelederen te behooren, tot ons over. 'Wij roepen allen toe: doet uw best, doet wat gij kunt, 'in ieder gevaldoet wat. Doet wat; opdat straks, wanneer Me lis' meerderheid vaststaat, gij voor u zelf de voldoening smaakt: daar heb ik ook iets toe bijgedragenG o de alleen de eer! Tweede Kamer. In welken vorm zal de druk ,op de natie gelegd- wórden Na appèl nominaal men rekent blijk baar op een Prinsenkwartiertje en toelating van jhr. mr. A. E. van Bere- steijn, het nieuw-gekozen lid voor Win schoten, werden de algemeene beschou wingen voortgezet over de belastingant- werpen betreffende de bestrijding der oor logsuitgaven. Het kan zijn nut hebben nog eens kor- telijks uiteentezetten, waarover het eigen lijk gaat bij de debatten in ons Lager huis. Men wete dan, of men herinnere zich dan, dat door de regeering twee wets ontwerpen waren ingediend (verdedigings belasting I en II). Die belasting wordt volgens die ont werpen geheven over het jaar 1 Mei 1916—30 April 1917, en wel: lo. Van allen, die in de vermogens belasting zijn aangeslagen, en ze betee- kent eenvoudig een verdubbeling der be staande vermogensbelasting. 2o. Van allen, wier vermogen hooger is dan f 50,000 en bedraagt een progres sief bedrag van minstens 0.2 pCt. en hoogstens 6 pCt.'van het vermogen; deze belasting wordt geheven naast en behalve die onder punt 1 genoemd. 3o. Van allen, die aangeslagen zijn in de beslaande rijksinkomstenbelasting, dus beginnende met een belastbaar inkomen van f 650, en bedraagt een uiteenloopend bedrag, sterk progressief naar de grootte van het inkomen. Zoo moet over f650 belastbaar inkomen worden betaald f 1, voor f 1000 bedraagt de belasting f8, enz. De voorstellen zijn dus niet alleen een heffing ineens va,n de vermogens, maar ook van de inkomens. Tevens is aan de orde het ontwerp- Bos c.s. (het ontwerp der vrijzinnig-demo1- craten) in zake een heffing-ineens. Dit ontwerp heft belasting van het ver mogen en van de gekapitaliseerde zuivere inkomsten, voor zoover deze niet uit ver mogen voortspruiten. Voor vermogens be neden f8000 inkomens beneden f 2000) is geen belasting verschuldigd. Deze hef fing begint dus bij een vermogen boven f 8000 en bij een inkomen boven f 2000. Op de regeerings-ontwerpen zijn inge diend 'A. amendement-v. d. Tempel c.s., die bedoelden: lo. het Regeeringstarief voor de vermogens aanzienlijk te verb oo gen (namelijk te verdubbelen)2e. ook de naamlooze vennootschappen extra te be lasten en 3e. de inkomens beneden f 2000 vrij te stellen en voor die van f2000 tot f5000 het tarief te verlagen. B amendement-De Meester-Patijn, het welk bedoelt om de extra-vermogensbelas ting niet te doen beginnen bij f50,000, maar reeds bij £2sW90, en het tarief eenigszins te Verhoagen. Nu een kort Zeeslag van het debat van gisteren, dat, dank zij de gelegenheid tot voorbereiding, op hoog peil stond. De Monté Ver Loren (a.-r.) hield met v. d. Tempel (s.d.a.p.) een interessant steekspel over de vraag wat de econo- knischè werking is van een leening. Visser van lJzendoorn (v.-l.) wil het voorstel der regeering steunen, doch kan niet meegaan met hen, die uit deze belas ting meer willen halen. Ter Laan (Rotterdam) en Merchant ver dedigden hun resp. systemen tot itle minis ter het woord kreeg, om boven al die sy stemen het zijne aannemelijk te maken. Doch Z. E. gaf er ide voorkeur aan eerst er eens over tie slapen, alvorens op: deze ingewikkelde cn .onverkwikkelij ke zaken in te gaan. Over het systeem van de Monté Ver Loren nog idit Deze a. r. afgevaardigde had in 'I, al gemeen geen overwlegend bezwaar tegen de regeeringsvoorstellen, maar meende, dat het inkomen uit vermogen oneven redig zwaar werd belast en ontwikkel de een stelsel om daaraan tegemoet te komen. Hij heeft zijn gedachte jn een amendement belichaamd. Qverigens stem de 'dteze afgevaardigde in met den heer De Geer, ten aanzien van diens beden king, Idat men hier eigenlijk te doen krijgt met. een belasting, die verdeeld wordt over. (Irie jaren, terwijl zij wordt geheven al leen naar den toestand der vermogens (en inkomens) in het eerste jaar. De regeeringsvoorstellen zullen als we ons even a.an een voorspelling mogen wagen - wel den voorrang krijgen boven liet werk der vrijzinnig-democraten. Het amendement de Meester-Patijn schijnt goede kansen te hebben. Beknopt overzicht van den toestand. Griekenland moet bukken. AVie hebben 'het voorzien. Een politiek, als in 'Athene gehuldigd, moest wel op yemederiiïg doen uitloopen. De laatste 'handeling der Entente be- trof een nota aan de Grieksche regeering. De oischen waren lo. demobilisatie; 2o. de vorming van een kabinet, dat een welwillende neutraliteit waarborgt en optreedt in overeenstemming met de wenschender Kamer; 3o. vervanging der politie, die onder vreemden 'invloed handelt door oen po litie, benoemd in overeenstemming met de E nt.ente-mogondheden En Griekenland heeft zich gehaast bij monde van Zaïmis wereldkundig te maken, dat het alle eischen der Entente aanvaardt. Zoo ziet men, handen en voeten van het Grieksche volk worden al ste viger vastgebonden. Het heeft nu zijn lot .geheel verbon den aan dat der geallieerden. In de A'erdun-sjreek verwoede ge vechten. De Duitschers behaalden kleine successen. Een bevestiging van het sensationeel© Router-telegram, dat de verplettering meld de van het Oostenrijkscho Boekowina- leger hebben de officinale berichten nog niet gebracht. Wiel wordt het bericht in een Havas-telegram nog volgehouden, maar het jongste Russische legerbericht brengt niet de minste aanwijzing die fis oen bevestiging van liet bericht be schouwd kou kunnen worden. Niet ten onrechte is dus eenig voorbehoud' ten opzichte van de sensalioneele mededeeling gemaakt. De Italianen trachten blijkbaar zoo goed mogelijk van de gelegenheid partij te trekken en ontwikkelen een krachtige activiteit „om het ernstige verlies, dat zij geleden hebben zoo veel al's het kan te beperken en te verkleinen. Op enkele punten brokkelen zijn de belangrijk© terreinwinst der Oostenrijkers af, maar hun tegenoffensief beeft nog nergens tot ©enig belangrijk resultaat kunnen lei den. Uit Albanië wordt weer eens een „wapenfeit" geroeid, dat er op zou kunnen wijzen, dat de Oostenrijkers hun onderbroken actie hervat hebben en po gen zulten om zich van AAralöna, het laatste punt. waaraan Italië zich nog aan de overzijde van de Adriatische Zee vastklampt, meester te maken. Korte Oorlogsberichten. Aroor schoenmakei's en fabrikanten met minder dan 20 knechts wordt in Duitschland do lederkaart ingevoerd. Denemarken heeft gebrek aan soda. Ook de voorraad roggemeel is kbap. -In Mekka hcerscht opstand. De Tur ken zouden van Kerbela verdreven zijn. Men twijfelt er aan, of ide Arabieren Mek ka kunnen houden. Volgens een berekening bedraagt de oorlogsschaide van de Pruisische staats spoorwegen in Oost-Pruisen ongeveer 22 millioen mark. In Duitschland zijn in den laatsten tijd nieuwe drukken tel' perse gelegd van geschiedenisteerboeken voor de scholen, waarin ook de wereldoorlog behandeld wordt. Dat heeft den Pruisischen minis ter van onderwijs aanleiding gegeven de provinciale schoolcollegës te herinneren aan een Vroegere verordening van hem, waarin gezegd werd, dat het geen aan beveling verdiende de leerboeken voor h!et geschiedenisonderwijs om' te werken, voor „onvoldoende ervaring" verkregen was en de verschillende vraagstukken tot klaar heid gekomen waren. Terwijl het bloed met stroomen vlooit, zijn er Fransche mannen en vrou wen, die zich vermaken. Men heeft ons het program laten zien van een .yiatinée in Biarritz. Als men het doorleest, zou men werkelijk niet op de gedachte ko men, dat er bij1 Verdun gestreden wordt. Hoe jammer, dat men de kaart van Frankrijk niet voor enkele dagen kan om- keeren en het Zuid-AVesten in het Noord- Oosten plaatsen. Het zou sommigen echt goejcl doen, zegt een Fransch blad. VERSCHIJNT ELKEN WERK© A A Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. pastf 1 Losse nummers„Go Prijs der Advertentiën 15 regels f 0.50, iedere regel meer 10 ut, 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend Bij abonnement voordeelige voorwaard m. Familieberichten van 110 regels fl. iedere regel meer 10 ct. De jongste ridder van het legioen van eer is een 18-jarige MfU'seillaai!, ïVr- nand Fille geheeten. Toen de oorlog uit brak, nam ,hij als vrijwilliger dienst in het Belgische leger, werd gewond an trad na zijn genezing in dienst hij een Fransch regiment. In den "Elzas werd hjj gewond en wel idoor niet minder dan 77 granaat splinters. Toch kon zijn leven behouden worden, maar hij verloor een oog en een arm. Keizer Wilhelm heeft aan een Engel- schen krijgsgevangene, die wegens mis handeling van een meerdere ter dood veroordeeld werd, gratie verleend. In (de munitiefabrieken te Puteaux aan de Seine, gingen op een nacht plot seling alle lichten uit. Opschudding vrees drukke telefoondienst de in genieurs aan 't zoeken. Eindelijk vindt men hij het hoofdschakeltoestel het lijk van een kat. 't Dier had kortsluiting ver oorzaakt. Men gelooft, dat het een Duit- sche kat geweest is De Britsche regeering heeft I.0.0Ö9 pid. st. uitgeloofd voor het vinden van Kitchener's jijk. Ook op het vinden ran de verloren gegane documenten, geld sommen en koffers enz. der Hampshire zijn groote geldsommen gezet. Volgens de Daily Telegraph werden 7 tegenstanders van den dienstplicht .we gens gewetensbezwaren te> Gardiff tot 4 maanden dwangarbeid veroordeeld. Nog steeds leest men in de Engelse he blaiden klachten over het groot aantal dronken vrouwen, dat de straten ontsiert. Te AVeenen zijn 399 uitwisselings gevangenen uit Rusland aangekomen. Zij waren zeer voldaan over de vriendelijke ontvangst, hun in Zweden en- Duitschland ten deel' ig[evallen. De Engelse he en Fransche gezanten te Athene hebben een nota der Entente aan de Grieksche regeering overhandigd. De Fransche Kamer heeft- met 454 liegen 89 stemmen den Voorrang verleend aan een motie van vertrouwen in !de rte- geering. Grootvorst Nikolaï houdt verblijf aan het front in Wolhvnië. In Mexico wondt bloedig gestreden. Te Carrizal verloren jd©' Amerikanen 'een 20-tal dooden en 17 gevangenen. Be Mexi canen Verloren meer idan 40 man, waar onder generaal Gomez. Een Mexikaansch kapitein vertelde, dat 2 Amerikaansche burgers en Gomez met de witte Vlag naar de Amerikanen gingen om te onderhandelen. Toen ze de Ame- kanen genaderd waren begonnen ze op bevel van Gomez een schermutseling. Daar men een aanval vreesde van manschap^ pen, die in het struikgewas gesignaleerd waren, werden de machinegeweren in wer king gestelid, die hevige verliezen ver liezen veroorzaakten. De Amerikaansche cavalerie, die charges uitvoerde, doodde Gomez, die tot het laatste oogeablik den strijd volheild. Fransche troepen zouden van Sa- Ioniki scheep1 zijn gegaan om Kawalla te bezetten. Te Londen is een snoer van 193 parelen geveild voor '24090 pond ster ling. het kind voor een paar maanden bij zich te zullen nemen, terwijl hij clan kon rondzien, wat verder gedaan kon worden. Ijjn zij had dit zoo hartelijk, in zusterlijke liefde, aangeboden, zonder eigenlijk te weten hoe ze het zou kunnen ten uitvoer leggen, dat hij bij mij was gekomen om raad te vragen. „AVjat moot ik doen, Ada? Ik zei hom nu alles van mijn plannen, en nooit zal ik vergeten, hoe hij naar het raam liep, kampend met zijn aandoening. Dan kwam hij- op mij toe> en schudde mijn handen, terwijl hij met aangrijpenden weemoed pver zijn Benjamin sprak. Hij .sprak af, nader te zullen schrijven; de man was niet meer in staat te spreken en verliet haastig m'n huis. „Na een uur echter kwam hij reeds terug, en toen kwamen we overeen, dat zijn 'zuster den kleine nog een week zou houden, en dat ik hem daarna ha ten zou. O Ada, ik geloof, dat die arme vader naar York is teruggekeerd met weer ©enige hoop in het hart; want later schreef hij me, dat hij, zooals ik gezegd had, nu ervaren had, dat God een toevlucht en sterkte is, in dagen van benauwdheid." De dienstbode kwam zeggen, dat het eten klaar was; Christina stond op en liep Weer naar de eetkamer. Onderweg fluisterde Ada haar in: -> „VAal doe- je nu met Almy?" Maar zij kreeg geen antwoord meer, wanl zij waren al in de eetkamer. Daar stond de kleine man als een ver slagen© bij de tafel, en aan den ancte- ren kant zat Maggie heel zoet cn te vreden. Christina bad en diende op, zonder de minste nota- te nemen van den kleinen baas. Hij volgde de rond- gegeven borden met z'n oogen, maar venvaardigde zich niet zijn hoofd naar Christina te wenden. Hij had nog geen vinger verroerd, toen de pudding werd opgediend. Ada keek Christina eens smeckend aan, maar deze schudde haar hoofd. J.uist zou Ellen de puddingschaal wegnemen, toen Almy's dapperheid haar begaf en hij snikkend naar Christina ging, zijn krulkopje in haar schoot verborg en zei „Ik ho-b er spijt van, tante!" „Zoo 'is het goed, m'n jongen!" zei Christina; meer niet. Ada bewonderde de moederlijke teederheid en tegelijk waar digheid, waarmede Christina de eerste teekenen van berouw ontving en den bijgedraaiden knaap weer in liaar volle liefde doelen liet. Niettemin bleef Almy's maaltijd dien dag wat pover, want de vleeschprijzen waren al gepasseerd. Chris tina voorzag hem echter nog van een flink stuk pudding, en liet ze daarna wegnemen. „Je kunt nu nog net. zooveel brood krijgen als je wilt, Almy; maar je weet, het is een harde waarheidals we kwaad doen, dan moeten we er voor boeten." Zoo besloot Christina haai les voor dezen dag; een les, die ook da aanwe zigen ter harte namen, omdat ze ge geven werd door ©ene, die veel lief had. Hoofdstuk III, „Nellie," zei Ada, opkijkende van een lade, die ze aan 't opruimen was, „hoe moet dat nu toch gaan al den tijd dat jij naar grootma bent. Ik weet het heusch niet." Nellie was aan 't inpakken van een koffer, waarin ze juist eeu paar kousen in een hoek gestopt had, en antwoordde met een zucht. „Och, nu heb ik je ontmoedigd," be treurde Ada. „Natuurlijk zal alles wel goed gaan, en jij vindt het wel leuk te worden gemist, is 'tniet, Nel?" „Ach, dat weet ik niet. Ik wou dat ik maar niet behoefde te gaan." „AVjat ben ik toch een gans," zei Ada en kwam bij den koffer op den grond zitten. „Jij zult blij wezen, als je maar eerst weg bent. tk ken dal gevoel van heimwee, wanneer men aan 't inpakken is." Nellie veegde een paar tranen weg en ging voort met inpakkenze zei geen woord. „Je bent moe," /ei 'Ada berouwvol, „en ik heb je geplaagd. Wij zullen werkelijk heel goed oppassen hoor; mama zegt, dat jij een uitstapje 'hard noodig hebt." „Het ergste is, Ada," antwoordde Nellie, terwijl ze iets wegslikte, „dat mam^ieruit ziet, alsof zij een uitstapje hard noodig heelt, en ik zie werkelijk niet, hoe zij dat nemen moet." „Zij zal toch met papa uitgaan als jij terug bent." „Jawel, dat weet ik." „En dat zal niet lang- meer duren) Nel. Bovendien, papa zou toch nu niet. weg kunnen." „Nee, dat is zoo, Ada. - Kom, ik hen moe en suf, ik wil trachten mij wat op te frisse hen." Ada keek haar vriendelijk, aan, en ging naar haar lade terug. Nellie pakte haar koffer en vol en begon daarna voor de thee te zorgen. Daarna zei ze: „Laat mij nu maar die lade verder klaar maken, zus." „Waarom?" „Omdat ik dan weet, waar de dingen blijven en ze gemakkelijker kan terug vinden als ik tefug ben." „Goed dan. Dan zal ik nog even naar de thee gaan kijken. Nog één d;tg, en dan mioet ik pr toch voor zorgen." Zij ging naar beneden en Nellie bleef alleen. Zij had ovn wat liefs eens willyn uitweenen, maar ze was bang voor rood- beschreide oogen |en nieuwsgierige vragen. Zij waschte zich eens flink, maakte het haar op jen ging voor liet raam staan, oab het. Meifeest der bloemen in het park te bewonderen. Uit de vollirid van haar hart wenschte zij, .dat zij niet behoefde weg te gaan. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1