Ksrknieuws. Or»derw!*«s. Ingebonden Stukken. De Directeur van tót rijks telegraaf kantoor alhier brengt ter tennis, 'dat op last van den heer Directeur-Generaal der posterijen en telegrafie van 1 Juni j.l. af bjj den telefoondienst alhier bet z.g. kaartsysteem is ingevoerd. In verband met deze invoering zullen de geabonneierden na afloop der maand niet meer <een lijst ontvangen, waarop de gesprekken zijn genoteerd, maar ont vangen zij een afrëkeningsenveloppe, .waar in elk gesprek op 'een afzonderlijk biljet is genoteerd. De firma's met geschillende afdeelin- gen worden hierdoor in staat gesteld de gesprekken gemakkelijker over die afdee- lingen te verdeelen, hetzij voor de boek houding, hetzij voor controle. De met zakenverlof thuis zijnde mi licien Th. A. v. d. H., die plotseling onge steld was geworden (en naar aanleiding van geconstateerde verschijnselen van bloedvergiftiging Zondagmorgen naai* Jeen verpleeghuis te Middelburg was vervoerd, alwaar hij door militaire artsen werd be handeld, is na een smartelijk lijden he- dienoehtend overleden. Het plotselinge ver scheiden van dezen door velen beminden en in den»dienst goed aangeschreven jon geman heeft op Velen diepen indruk ge maakt. Vlissinoen. De commissie van toezicht op het lager onderwijls heeft uitgegeven een woord aan de ouders over het bios coop-bezoek, waarin wordt nagegaan hoe groot het aantal kinderen is, dat geregeld de bioscopen bezoekt. De commissie is van oordeel, dat dit bezoek zeer slecht vouw de kinderen is en daarom af te ra den. De commissie licht hare meening uitvoerig toe. lerseke. Gisteren vergaderde de Raad. Tegenwoordig alle leden. Ingekomen stuk ken voor kennisgeving aangenomen, be halve een adres van vreemdelingenver keer. B. en W. stellen voor hieraan deel te nemen. Evenwel doet zich het bezwaar voor, dat men öf lid moet worden a f 50 öf donateur a. f5 per jaar. Dhr. Willemsen doet hot voor stel om een middenweg te zoeken. Hij acht f 50 ook ,te hoog en f 5 te laag. B. en W. nomen dit over en zullen een onderzoek instellen. Vooral met het oog op onze belangen als merk waardige plaats is deze vereeniging voor vreemdelingenverkeer zeer aanbevelens waardig. Waar toch is £te pester- en mosselcultuur zoo goed te aanschouwen! Benoemd tot leden commissie wering van schoolverzuim de heeren: D. Bom, J. Geense, I. van Dijke, M. C. v. d. Jogt en W. 'Druijnzeel. Tot leden der commissie voor de bezwaarschriften H. O. de heeren Bom Willemsen en Westdorp. De veronderstel ling is reeds uitgesproken dat de laatste coimmissie het dit jaar drukker zal heb ben dan de eerste. Heinkenszand. Maandagavond werd in de consistoriekamer der Geref. Kerk alhier de jaarvergadering gehouden van de afdeelirig der V'ereeniging tot Chris telijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland onder voorzitterschap van J. Dominicus. Nadat de voorzitter de ver gadering, die door 16 leden werd bijge woond, op de gebruikelijke wijze geopend had, deed de penningm. rekening en ver antwoording over 191516. De ont vangsten bedroegen f 56.831/2 en de uitga ven f56.68!/2 alzoo een goed slot van f0.15. De aftredende bestuursleden J. Dominicus en W. van Veen werden herkozen en tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering te Middelburg benoemd J. Dominicus en G. Nijsse primi en L. Kloosterman en Iz. Cappon secundi. Besloten werd als naar gewoonte,, dit jaar weer een spreker te doen op treden, ditmaal een "Herv. predikant in de Geref. Kerk. Door ds. Bramer werd dte samenkomst met dankzegging gesloten. Veere. Door de politie zijn op heeter- daad betrapt een drietal jongens, die lood stalen. Procés-verbaal is opgemaakt. Oostburg. Bij K. B. is benoemd tot cfrrtvanger der registratie en domeinen alhier R. Gerritsen, thans ontvanger iderzelfde middelen te Medemblik. Terneuzen. Door B. on W„ werd tot ambtenaar ter secretarie benoemd de heer J. Huijssen, die thans als zoodanig werk zaam is te Delft. Zierikzee. In de gisternamiddag gehou den algemeene vergadering van het wa terschap Schouwen is, nadat do voorzit ter, mr. A. J. F. Fokker, den overleden ontvanger-griffier, mr. D. van der Vliet, herdacht had, besloten tot hlerhooging van de dijken van Schouwen en de daar voor benoodigde gelden ten bedrage van f129.190 te vinden door een buitengewo ner» omslag. N. R. C. Provinciale Staten. Van de nog niet gepubliceerde voor stellen zijn thans nog enjoele in druk verschenen, van wélke wij de belangrijk st» hieronder laten volgen: Door den directeur dier N. V. Veilings onderneming „Aviculura" te Oostburg is verzocht om aan de maatschappij te ver- koopen een gedeelte van het perceel no. 1707 der gemeente Oostburg, gelegen langs den weg van Oostburg naar Zuidzande, lang 6' M. en breed 1.25 M., hetwelk in eigendom aan de Provincie behoort. Ged. Staten stellen voor de koopsom te bepalen op f2 50 per M2. Inzake het bekende adres van de ver- eeniging tot bevordering van Vreemdelin genverkeer in \Vralcheren, inzake de af schaffing van de tollen op Wa'cheren, meenen Ged. Staten te mogen verwachten, dat het adres, de vrucht van een door adressant op het getouw gezette en door vele autoriteiten in geheel Walche ren gesteunde beweging, om ook hier tot afschaffing der tollen te geraken, met be langstelling en ingenomenheid door de Prov. Staten zal worden begroet. Wanneer nu van de zijde van den pol der, de gemeenten of derden de helft der annuiteit wordt bijeengebracht, dan ach ten Geel. Staten teen provinciaal offer van naai* raming f9616 per jaar geJurende 40 jaar niet onevenredig aan het provinciaal belang. Ged. Staten steilten dan ook voor te besluiten, de thans op dl° wegen in Wal cheren gevestigde tollen met ingang van 1 Januari 1917 af te koopen en daartoe aan de tot de heffing gerechtigden een som ineens ter hand te stellen, waarvan de rente op het tijdstip van den afkoop overeenkomt niet het bedrag van de mid delsom der zuivere tolopbrengst per jaar over de jaren 1913, 1914, ten 1915, onder voorwaarde, a. dat de tot de voornoom- de heffing .gerechtigden schriftelijk zich bereid verklaren een som als bovenbe doeld te aanvaarden ion zich verbinden (miet 1 Januari 1917 van hun recht afstand to doen en daarvan ter plaatse, waar zulks behoort, te voren tennis geven; b. dat zij, voor zoover zij onderhoudsplichtigen van de wegen, waarop de heffingen geschie den, tot genoegen van Ged. Staten, zeker heid geven dat bet voor den tolafkoop ontvangen kapitaal duurzaam zal wor den besteted voor het onderhoud der vrij geworden wegen; c. dat de polder Wal cheren, belanghebbende gemeenten of ca- su quo derden op zich nemen gezamen lijk de helft der gnnuiteit van een voor den afkoop door de provincie te slui ten geldleening, af te lossen in 40 jaar, aan de Provincie terug te betalen. En ten tweede om Ged. Staten te machtigen tot het aangaan van de vereischte overeen komsten. In de jaren 1912, 1913, 1914 en 1915 zijn verschillende buitengewone uitgaven gedaan, waarvoor geen leeningen zijn ge sloten, en wel tot een totaal bedrag van f 352.840.26V2- Voor deze uitgaven zal, zoo noodig, moeten worden geleend. On der die uitgaven, de diensten j912, 1913 en 1914 betreffende, zijn verschillende begrepen, welke waren opgenomen in het voorstel van 19 Juni 1914, tot het aan gaan van een geldtoening van ten hoogste f 435.000 en waarvoor tot dusver niet is geleend. Hiet komt Ged. Staten gewensebt voor, dat het besluit tot het aangaan dier geldleening niet verder wordt uitgevoerd, en dat een nieuw besluit tot het aangaan eener geldleening genomen wordt, voor bestrijding van de bedoelde uitgaven en ook voor de uitgaven van buitengewoner! aard, welke de diensten 1915 en 1916 be treffen. De kosten tier leening kunnen op ongeveer f3000 worden gesteld, zoo dat in het geheel zal moeten worden voor zien in een bedrag van ongeveer f 356.000. in de veronderstelling, dat de leening te gen een rentevoet van 41/2 pet. kan wor den aangegaan, zal het nominaal be drag op niet minder dan f 360.000 mogen worden gesteld. Ter goedkeuring wordt aangeboden de rekening over 1914, aanwijzend in ont vang f 1.156.449.71V2 en Ln uitgaaf f 1.079.114.111/2, alzoo een voordeelig slot van f77.335.60. De aangeboden begrooting voor 1917 sluit met een eindcijfer van f 1.189.428.25V2 en een post voor onvoorzien ad f18.095.92. Bij de begrootingen worden overgelegd, die voor de verschillende stoombootdiens ten. Voor de lijn VlissingenBreskens Neuzen wordt een kwaad slot geraamd van f 27000, terwijl deze dienst in 1915 een goed slot opleverde van f 41382 51 Va- Voor de lijn WalzoordenHanswoert piet den stoomtramdienst HanswoertVlake, wordt een nadeelig slot geraamd van f 12500, terwijl over 1915 een goed slot van f 27645.65 werd behaald. De dienst op de Oosberschelde leverde in 1915 een kwaad slot van f35731.01V2, op en er werd dan ook weder voor 1917 een kwaad slot van f35000 geraamd. Voorstel tot intrekking van de voorwaar de 7 van het besluit van 19 November 1909 no. 12 B, tot verleening van oen renteloos voorschot voor den aanleg ten de exploitatie van eten tramweg Knocke Breskens met zijlijnen; verleening van een jaarlijksche subsidie van f 70 voor de jaren 1917 en 1919 voor den wagen- dienst HulstNieuw-Namen; verkoop van grond langs den weg UosthurgZuidzan- do aan de Veilingsonderneming Avicul- lura te Oostburg; uitvoering van het bag- gerwerk voor het openhouden van den toegang tot de nieuwe aanlegplaats voor veerschuiten te Kampierland, of tot het doen maken van nog eenle aanlegplaats aldaar; verleening van eten bijarage in de kosten van het in zetewerenden staat brengen van den noordelijken dijk van het Rij'ksafwateringskanaal in den Ser- Lippenspolder; vvjjziging van het Bijzon der Reglement voor het bestuur en be heer der waterkooring van do calamiteuze Margaretha, Kleine Huissens en Een- dragt; met een nadere mededeeling van Gedeputeerde Staten; afschaffing tollen op Walcheren; afwijzing van het verzolek van het bestuur van de Vereeniging „Openba re Leeszaal en Bibliotheek" to Middel burg, om een oommissie aan te wijzen tot het houden van besprekingen over eene mogelijke vereeniging van de Pro vinciale Bibliotheek met de Leeszaal; af wijzing van het verzoek van de Veree niging „Handelsbelang" te Middelburg, om een subsidie van f239 voor het jaar 1916 ten behoeve van het Bureau van ad vies voor den handeldrrjvenden en in- dustrieelen Middenstand; intrekking van het besluit van 13 Juli 1903 no. 24a en tot verleeninj aan dte gemeente Phi lippine tot wcderopzeggens van een jaar- lijksch subsidie van f 183.33 V2 ter voor ziening in de kosten van verloskundige hulp; afwijzing van verzoeken van het. Bestuur der R. K. Militairen-Vereeniging te Neuzen, om eten jaarlijksch subsidie voor een op ,te richten Militai^Tehuis; en van de Vereteniging „Groentenroeftuin Zuid-Beveland" om een jaarlijksch sub sidie; opening van een crediet voor de jaren 1917 en 1918 tot een maximum van f4000 'sjaars'aan de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, ter bevordering en aanmoe diging van de verbetering dér paarden fokkerij in dit gewest; toekenning van een subsidie van f 150 voor 1916 aan Je Provinciale commissie voor de ver betering van het varkensras in Zteeland; verleening duurte-toe-slag uit de Provin ciale kas voor de verpleging van arme krankzinnigen; sluiting van een geld lea ning van ten hoogste f 360.000; vaststel ling der rekening en goedkeuring der verantwoording van de Provinciale in komsten en uitgaven over 1914; wijziging begrooting der Provinciale inkomsten (en uitgaven voor 1916; vaststelling van de begrooting der Provinciale inkomsten len uitgaven voor 1917; heffing van opcenten op de Rijksbelastingen voor 1917. Kamer van Koophandel en Fabrieken. In de hedenmiddag gehouden vergader •ring van do Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier waren aanwezig 8 leden. Afwezig de heeren Boudewijnse, Bos man, Verhage en W. Sprenger. Door de afdeeling van Schuttevaer is d.d. 26 .April j.l. aan de Kamer een schrij ven gericht van den volgenden inhoud: „Aangezien het meer en meer blijkt, dat in ,het Kanaal van Walcheren aan do Spoorzijde een geschikte laad- en los plaats ontbreekt, zoo nemen wij beleefd de vrijheid Uwe aandacht daar eens op te vestigen en U te vragen om bij de be voegde autoriteiten stappen te doen ter verkrijging daarvan. Met het oog op de op te richten beet wortelsuikerfabriek en de veranderingen welke aan het stationsemplacement zui len worden .aangebracht, komt het ons voor, dat het juist nu de geschikste tijd is om hierover ter bevoegder plaatse te spieken. De .doelmatigste plaats daarvoor zou o.i. zijn aan de Westzijde, dicht bij de Zwepischool. Van 12 belanghebbenden was een ver zoek van dezelfde strekking ingekomen. Naar aanleiding van deze verzoeken merkt de commissie voor de maand Mei, bestaande uit de heeren Ghijsen, Heijse en W. J. Sprenger op, dat door dhr. A. C. de Vos, lid der Kamer, in de laatste vergadering van 1915 deze zaak reeds ter sprake werd gebracht, terwijl in de laatstgehouden vergadering besloten werd/ af te wachten of van de zijde der be langhebbenden hierop nader zou woe den [aangedrongen. Waar uit de thans ingekomen verzoeken blijkt, dat een loss en laadsteiger a.an do spoorzijde van het Kanaal voor alle handelaren van belang is, stelt de commissie voor aan den Mi nister van Waterstaat te verzoeken de verlangde werken uit .te voeren. Het verzoek van ,den Nederlandsehen Anti-Oorlograad, dat de Kamer hem fi- nantieel zal steunen of de leden der Ka mer daartoe zal opwekken, wil de com missie voor kennisgeving aannemen. Ten slotte had de commissie voor de maand Maart, bestaande nit de heeren Van Adrichem Boogaèrt, G. J. Sprenger en De Vos rapport uitgebracht over een verzoek van de Kamer te Nijmegen, om adhaesie te betuigen aan een adres aan de Tweede Kamer, om bij de behandeling der wet tot wijziging erf aanvulling van het posttarief art. 19 betreffend» de kos ten van inning van kwitanties niet onge wijzigd aan te nemen, daar naar de mee ning der Kamer eenige onbillijkheden in dat artikel voorkomen. Daar de commissie meent, dat de door Nijmegen gemaakte opmerkingen in hoofd zaak juist voorkomen, stelt zij voor de gevraagde adhaesie te betuigen.' Jaarverslag. Alsnu was aan de orde de vaststelling van het jaarverslag over 1915. Uit dit verslag blijkt ten eerste, dat dit jaar aan de beurt van aftreding als leden der Kamer zijn de heeren: W. J. Sprenger, H. Boasson, C. Boudewijnse, C. M. Ghijsen, A. Schulte en A. J. Verhage. Verder ontleenen wij het volgende aan de algemeene beschouwingen: De nijverheid in "Middelburg moest met buitengewone inspanning de belemme ringen overwinnen, die zij bij het ver schaffen van grondstoffen ondervond eai alleen daardoor was het mogelijk de zaken gaande .te houden. De werkloosheid, die in den aanvang van het jaar belangrijk was, nam gaandeweg af, zoodat deze tot normale grenzen werd teruggebracht. De rente was matig en het geld niet schaarsch. De stad bleef gelukkig voor groote onheilen bespaard. Zelfs werden aan het einde des jaars nieuwe vooruit zichten geopend, waardoor de nijverheid een hooge vlucht belooft te nemen. Mor gen de vooruitzichten worden bewaar heid. Omtrent den toestand van den land bouw en veeteelt kan het volgende worden medegedeeld. In weerwil van den ooflog verkeeren de landbouwers door dien toestand in gunstige omstandigheden. Wel worden ook door hem moeilijkheden ondervonden, b.v. met kunstmest, voederartikelen, werklie den enz., maai' daar staat dan ook ter genover, dat men prijzen maakt voor ver schillende artikelen waaraan vroeger niet was te denken. In het kort samengevat kan men dan ook zeggen, dat het jaar 1915 zeer gunstig is geweest. Ingevolge .de Arbeidswet werden in 1915 uitgereikt 105 arbeidskaarten. Op 31 Dec. 1915 waren geldig 258 kaarten voor joiy gens en 158 voor meisjes van 12 tot 17 jaar en 13 voor gehuwde vrouwen. Uit omliggende gemeenten waren al hier werkzaam 36 jongens en' 20 meisjes. In verschillende inrichtingen waren 108 vrouwen boven 17 jaar werkzaam. Wegens overtreding der Arbeidswet werden in 1915 door de politie 6 processen-verbaal opgemaakt. tn het algemeen is het jaar 1915 voor den winkelstand niet bepaald slecht ge weest. Over den toestand in de bouwvakken kan meer dedecideerd worden geoordeeld. De bouwbedrijven hebben een ongunstig jaar gehad; het jaar heeft zich geken merkt door een bijzondere schaarschte aan werk. ln de meeste zaken is in de anders zoo drukke zomermaanden vol gens den wintertijd gearbeid. Voor- en najaar brachten in de sei- zoenbedrijven, met name in het behan gers- en schildersbedrijf iets meer leven, niettemin was vooral voor de schilders het jaar 1915 zeer ongunstig. De buitenlandsche handel bestaat uit sluitend uit aanvoer van hout. Besloten werd conform de genoemd? rapporten. Het verslag werd onveranderd vastgesteld. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Harmeien dooi' W. R. Boerendans te Oppenhuizen. Geref. Kerken. Beroepen te Zuidbroek F. Tollenaar, cand, te Zaamslag. Aangenomen naar Ter Apel door W. Oosterheert te Midwolda (verb, be- r i c h t). Bedankt voor Batavia door dr. H. A. v. Andel te Solo; - voor Appingedam door D. van Djjk te Knijpe. Theologische School te Kampen. Geslaagd voor het propaedeutisch examen de heeren I. Wessels van "Gees en J. de Koning van Krabbend ijke. Do heer W. L. D. van den Brink, leeraar aan de B. H. B. S. te Zierikzee komt voor op de aanbeveling voor leeraar in de Ned. taal en Ge schiedenis aan de 3e H. B. S. met 5 j. cursus te Amsterdam. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Hooggeachte Redactie, Dat ook de Redactie van „De Zeeuw" zich verblijd heeft over den uitslag van de stembus, zullen de lezers wel spoedig bemerkt hebben. En welk anti-revolutio nair zou dat niet? Maar, heer Redac teur, mag ik U vragen of ge ook ver wonderd zijt Verwonderd en wel om deze zaakDe stoffelijke nood van vele arbeiders óp ons goede rijke Wal cheren is zeer hoog gestegen, 'tls een feit, dat in vele gezinnen geen .stukje spek of vleesch wordt genoten; dat velen geen steenkolen kunnen inslaan naar gewoonte, en dat zeer weinigen een varken in 't hok hebben. Een voor man uit een 'A. R. Kiesvereeniging zeide mij onlangs: Ge kunt de menschen niet met vrijmoedigheid ter stembus noo- digen bij zulke slechte toestanden, ik was dan ook zeer benieuwd naar den uitslag. Ten zeerste ben ik verwonderd en dankbaar. Zouden wij ons niet ver wonderen dat met een zijn oor te luis teren legt en zijn stem leent aan de S. D. A. P.? Als wij de lijsten onzer dorpen nazien, dan zijn 'ze allen trouw en beginselvast, ook weer bij deze stem bus geweest. Mijnheer de "Redacteur. In Groningen vraagde de bond van Chr. landarbeiders! aan de boeren om hooger loon. 't Ant woord van de liberale boeren was: we kunnen wel, maar willen niet. Wat zou 't nu heerlijk zijn, als, orn de wil van Christus, onzein Koning, onze Christelijke boeren op Walcheren zeiden.: zulke be ginselvaste trouwe a. r. arbeiders zullen we in dezen duren tijd een flink loon geven. Arbeiders, straks weer ter stembus en M e 1 i s gestemdDat daartoe ook nog de jongste stembus moge medewerken is de wensch van een Lid van „Patrimonium." Een onjuistheid achterhaald. Geachte Redactie! Wilt u zoo goed zijn het volgende in uw bLad op te nemen Met verontwaardiging namen wij kennis van een ongeteekend schrijven in de „Ier- seksche Courant" van 17 Juni, waarin o.a. het volgende voorkwam: Ds. Klomp heeft als Ned. Herv. Predikant in zijn slotwoord een zeer vreemd standpunt ingenomen. Hij heeft daarin ^ï.l. niets meer of minder verklaard, dan dat de leden der Ned. Herv. Kerk van moderne richting eigenlijk maai' spek- en broodetende leden .zijn. Ze behooren tot de kerk, maar zijn geen christenen, omdat -ze het vrijzinnig-liberale program hebben onderschreven. Zij gelooven niet in Jezus Christus als hunnen Zaligmaker en Verlosser. En om deze redenen uiiag er dooi de van christelijke be lijdenis zijnde mannen niet worden gestemd op de liberale candidaten!! /Aldus Ds. Klomp). Ds. Klomp gelieve voorts nog in aanmerking te nemen, het geoorloofd is, eigen candidaten hemelhoog to verheffen, maar niettegenstanders naar omlaag be halen. Waarom greep Ds. K. in het particuliere leven van de heeren Kakebeeke en Lindenbergh Stel U voor, dat een van do debaters het particuliere leven van candidaten of sprekers had aangetast! Teneinde een vlugge weerlegging van. do onjuistheden in dit stuk te bespoedigen, roepen wij uwe gastvrijheid in Wij getuigen, dat Ds. Klomp niet ge sproken heeft als hier wordt voorgesteld. Ds. K. heeft het woord modern niet genoemd, laat staan de andere lieflijke uitdrukkingen daarop volgend. Om de goedgezinde lezers zelf te laten oordeeljeai, willen wij zoo nauwkeurig mogelijk mee deden wat op Donderdagavond door Ds. K. gesproken is, Daartoe hebben wij Ds. K. verzocht ons te willen schrijven wat hij toen sprak. Dit was als volgt: „Om des tijds wille ('t was circa half twaalf) zal ik geen 5 minuten spreken. Ik kom als Hervormd predikant om in 't bijzonder de leden der Herv. Kerk op te wekken <le rechtsche candidaten. te steunen. Enkele linksche candidateaL zijn leden der Herv. Kerk. Nu zegt dat nog weinig, want lid te zijn der Nederl. Herv. Kerk wil nog niet zeggen goed Christen te zijn. Leden der Hen Kerk zijn b.v. de heeren Kakebeeke en Lindenbergh, de laatste is ouderling geweest te YVemeldinge en nog lid van het Classicaal Bestuur van Goes. Daar om raadt men u aan die heeren te stemmen. Ik ken de heeren Kakebeeke en Lindenbergh niet, weet niet wat voor kerkelijke richting zij hebben; ik wil aannemen, dat zij orthodox zijn, maar toch moet. ik u ten zeerste ontraden die heeren te stemmen. En waarom Omdat zij liberaal zijn en natuurlijk het .liberale program onderschrijven en derhalve ook van een Koningscliap vafi Christus en een eeren van Hem op staatkundig gebied niet willen weten. Bovendien zullen die heeren door de kracht der liberale beginselen worden meegezogen in een verderflijke richting en als 'ter op aan komt zelfs een socialist moeten stemmen. Zoo ging het in 1913 zelfs met een man als Mr. Roëll, vroeger voorzitter van de Tweede Kamer, een vroom man; hij liet zich den steun der socialisten welgevallen en steunde hen wederzijds. Spreker ver klaart overigens voor den man veel achting te hebben. Neen, wij moeten strijden voor de eer van onzen Koning, onzen Zalig maker en Verlosser en daarom mannen stemmen, van welke wij kunnen vev- wachten, dat zij hun knieën voor dien Christus buigen en ook in het publieke leven voor Hem durven opkomen. Je zus zeide zelf eens: „Wie Mij belijden Zal voor de menschen, dien zal lk belijden voor Mijnen Vader, Die in de hemelen is". Belijden is niet, dat voor u zelf houden, maar er openlijk voor uit komen. Doel dit dan ook door mor gen uw stem uit te brengen op de candidaten van rechts". Nu, aan alle lezers het oordeel of Ds. K. in het particuliere leven van genoemde heeren ingreep. Wij vinden zulk een aan val van een man, die in 't verborgene blijft, beneden critiek. Het is ook om deze reden, dat Us. K., naar wij hoorden, de zen man niet wil te woord staan. Het Bestuur der A.-R. Kiesvereeni ging „Ora et Labora" te Yerseke. W ester-Scheld e-d i e n st Mijnheer de Redacteur, U zoudt ons zeer verplichten rruet on derstaande regels in uw geëerd blad te willen plaatsen. In de Zeeuw kon men onder meer le zen een voorstel van Ged. Staten van Zeeland, in de a.s. zomervergadering op 4 Juli, aan Prov. Staten, om den heer Hartman, Hoofdcommies le k as ter grif fie wegens zijn jjver, langduriger! dienst enz., te bevorderen tot referendaris mot de toelage aan dien titel verbonden en wel het maximum f 1090, ingaande 1 Janu ari 1916. Of die heer nu in die functie zooveel meer kennis noodig heeft, M d. R., blijven wij als leek buiten, maar op merkelijk is het toch bij do Prov. Z re- land, dat, waar het bureau-ambtenaren betreft, zoo grif met duizend gulden ge smeten wordt en andere öök hoofdamb tenaren („zij het dan in een andere ca- tagorie van de Prov.") het hun toeko mende loon nog niet uitbetaald wordt. Zij mogen dan nu geen referendaris zijn, doch icdett' in Rijk of Provincie moet zijn plicht doen of hij kantenier of baureau- ambtenaar is en moet daar dan ook voor betaald worden. Zoo is b. v. den 1 Maart 1.1. een kapitein gepensioneerd van den Stoombootdienst op de Wester-Schelde; die heer had ruim 40 dienstjaren en, had zijn ziekte hem niet verhinderd, hij was nog in dienst g weest, om de een voudige reden, dat hij nog minstons 2 Va jaar hal moeten dienen voor hij hbt ma ximum traktement had bereikt en dat hij op dat maximum nog 5 jaren moeten dienen om daarop gepensioneerd te wor den, dus had die kapitein kort bij de 59 dienstjaren gehad. Iedier die de Prov. dienst op de Wester-Schelde van nabij kent, zal moeten toegeven, dat het daar in de laatste jaren geen werken meor is, maat' moorden, men lette maar (eens

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2