Reclames De Sleutel der Gezondheid. PINK PILLEN. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Zending. Landbouw en Veeteelt. Reclames. Ingezonden Stukken. Gemengd Nïe»ws. Eczeem. at van Duitsche zijde genoemd wordt ..kiinftige Angriffc durch eine Koalition". Maan- juist omdat men die waarborgen niet nader aangeduid heeft, is van Duitsche zijde de weg voor nadere .bespreking opengelaten. Van Engelsehe zijde valt vooral te wij zen op de mildere bewoordingen, waarin men het oorlogsdoel thans aangeeft in vergelijking met de eerste periode van den oorlog. YVel schijnt het, alsof men van Engelsehe zijde den militairen toe stand, zooals die in Europa is, niet als uitgangspunt voor de onderhandelingen wenscht te erkennen, maar men moet dit niet te absoluut nemen, omdat men aan Engelschen kant daartegenover gewe zen heeft op de Engelsehe Qvermacht ter zee en de verovering der Duitsche koloniën, diet komt mij voor, dat men daarmede heeft willen zeggengij moet niet alleen op den militairen toestand in Europa letten, maar ook de overige oor logsterreinen mederekenen. En zóó gezien ligt er in de Engelsehe uitlatingen gem absolute afwijzing van het Duitsche stand punt, maar eerder een mogelijkheid van uitwisseling der wederzijds behaalde voor dellen. Een groot aantal vrouwen zijn dooi de bloedarmoede ondermijnd. De bloed armoede komt voort uit slapte van het bloed en gebrek aan bloed, liet is in dit gebrek der hoedanigheid van het bloed dat het uitgangspunt ligt van on gelukkige en met lijden overvulde levens. De ongelukkige bloedarmoede lijdt nood wendig aan velerlei kwalen en haar le ven is een waar martelaarschaphet leven liecit voor haar geen bekoring, iedere dag brengt haar nieuw lijden. Gelooft gij dat zij lust in liet ieven hoeft, die arme vrouw, die voortdurend gedrukt gaat onder een vreemdsoortige matheid, dat arme meisje, die door hot minste werk bovenmatig vermoeid is en die altijd het eind barer krachten na- hij voelt? Ziet gij niet dat de verande ring harer trekken haar uitputting aan duidt. dat tiaar moeilijke gang, haar ■vermoeide houding, dat alles een ellen- digen gezondheidstoestand bewijst? De vrouwen willen, ongelukkigerwijze, geen aandacht wijden aan de eerste verschijn selen der zwakte. Zij zulle.i zich later wel verzorgen en zij rekenen er te ge makkelijk op dat haie krachten van yel ven zullen terugkomen. O, welk een ernstige dwaling! Hoe langzamer het kwaad komt, hoe langer het zal noodig hebben om weg te gaan, en in den tuslschentijd heeft de zwakte in liet ten gere vrouwelijke organisme verwoestin gen Ie weeg gebracht, di - de krachtigste gestellen erg aantasten. Er moet onmiddellijk gehandeld wor den. Zoodra de vrouw bemerkt ilat hare krachten een weinig wankelen, moet zij zich onderwerpen aan de behandeling met de Pink Pillen, die hel bloei zul len verhinderen nog meer te verarmen. De Pink Pillen geven bloed met iedere gift en geven aan de verzwakte organen alles wat noodig is 0111 de kracht der beste dagen terug te vinden. De. Pink Pillen zijn liet beste versterkingsmiddel voor de vrouwelijke organismen Zij geven eetlust, zij geven krachten, zij versterken de maag. bezorgen oen goede spijsvertering; zij verspreiden in geheel diet lichaam een groole levenskracht en geven dat uiterlijk van welzijn dat zeg gen doet: ..Zij is een en ijil gezondheid!" Welke storingen, welke ongemakken zijn er al njet vermeden door de Pink Pil len, op het juiste oogenhlik genomen! De Pink Pillen zijn verkrijgbaar S fl.75 per doos en f9 per zes doozen, bij het Generaal-Depöt der Pink Pillen, Da Costakade 15, Amsterdam. Verkrijgbaar voor Zierikzee en omstreken bij J. W. Gudde, te Goes bij Gebr. Mulder, te Tholen r. :j W. Potter, Apotheker, StoofBtraat. Sn verder bij verschillende Apothekers en roede Drogisten. Ring Walcheren. Donderdag 25 -Mei werd te A lissingen. gehouden de vergadering van den Ring Walcheren van liet Ned. Jongelingsver bond. De voorzitter Ds. Scliuurmans Stek hoven opende 0111 half 8 de vergadering met gebed en liet zingen Psalm 19:1 en 4. Hij heette alle aanwezigen on geveer 60 jongelingen hartelijk wel kom en sprak zijn blijdschap er over uit, dat, niettegenstaande liet wel wat vxoege uur, ër zooveel leden der vel schillende afdeelingon aanwezig waren. Hierna werd het woord gegeven aan den voorzitter, ter inleiding van de Bijbelbe spreking, die handelde over Coll. 111:1 17. Een opgewekte gedachten wisseling v^gde hierop. Nadat dhr. Van der Eijk ciicele schoone liederen ten gehoore had gegeven en de heeren Landsman en Snoep ons hadden laten genieten van hun fraai orgel- en vioolspel, brak de pauze aan, waarin de vergadering door de Y'lissing- -che afdeeling op milde wijze werd ont haald. Toen de vergadering heropend was las de secretaris de notulen en ingekomen stukken, waarna _yr. De W ijzc een vers voorlas in liet Walchersch dialect, het welk op verdienstelijke wijze werd ge staan. Vr. Van der Meiden leidde in het on- uerwerp„Hoe besteden wij het tweede gedeelte onzer vergaderingen?" Uit de onderlinge bespreking bleek hoe goed in leider Zich van zijn taak gekweten had en. op voorstel yan den voorzitter werd besloten dit referaat op te nemen in het Ringblad, opdat de practische wenken nog eens onder aller oogen komen. Het concept-reglement over de verhou ding van den Ring ten opzie hte van. het Ringorgaan werd na enkele wijzigingen aangenomen. Ook werd door vr. Hensel met kracht opgewekt ahonné's te werven voor het blad, dat de Ring uitgeeft, waarna op verzoek van den voorzitter, de heer Van der Eijk deze leerzame en opgewekte ver gadering met dank aan God sloot. Benoemd met 16 Mei tot conduc teur 3e hl. bij de Posterijen te Ylis- si 11 gen (Sp. 2) de brievenbesteller Heringa te Leeuwarden. Bevorderd tot commies P. en T. 3e kl. de commiezen 4e kl. A. P. Benjaminse en .1. An il riossen. Dezer dagen is opgericht de af deeling Zeeland van den Ned. Bond van. fabrikanten en handelaren in piano's en orgels. Voorzitter is de heer A. S. J. Dekker te Goes; secretaris de heer Wa genaar te Middelburg; en penningmees ter de beer A. Ales te Middelburg. Middelburg. Hel arbeidsconflict hij de firma E. II. Boasson Co. heeft Dins dagavond weder geleid tot de arrestatie van drie personen, de voorzitter en de secretaris van de afdeeling Middelburg van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden en een anderen werkman. Tegen hen wlerd proces-verbaal Opgemaakt, wegens het niet op bevel van de politie doorloopen, zulks volgens een desbetreffende bepa ling van de Middelburgsche politieveror dening. I11 het gasthuis is opgenomen een militair, lijdende aan nekkramp. Het artikel van de politieverorde ning, volgens hetwelk de laatste dagen procesverbaal wordt opgemaakt tegen posters en andere personen, bepaalt, 'dat men verplicht is hij vechtpartijen, pi andere tot voiksopl00pen aanleiding ge vende voorvallen verplicht is zich op eerste aanmaning der politie te verwij deren. Goes. Het Plaatselijk steuncomité maakt bekend, dat voorloopig 2 maal in de maand een zekere partij vier bri ketten zal worden aangeboden tegen den prijs van f 1.45 per H.L. Bestellingen moeten gedaan worden bij dhr. J. Ple zier, Turfkade D 27 alhier. Het Plaatselijk Steuncomité. D e Vriend, Secretaris. Vlissingen. Met de mailboot kwamen gisteren een 40-tal Duitsche geïntemeeri- den uit Engeland mede. Het Roode Kruis was aanwezig, maar behoefde geen dienst te bewijzen Heinkenszand. In de Maandagavond ge houden raadsvergadering waarin alle le den tegenwoordig waren, deed de voor zitter mededeeling van een ingekomen schrijven van uit het krankzinnigen ge sticht te Medemblik, dat Jan Traas, ge detineerd in de strafgevangenis te Breda is overgebracht naar die stichting en voor rekening dezer gemeente thans vcrplGegd wordt. Een verzoek van de Nederland- sche vereeniging ..Het Groene Kruis", om een jaarlijksche bij lrage van f 5, waardoor de gemeente in de gelegenheid wordt gesteld om schoolboeken te doen onti smetten, wordt van de hand gewezen. Op 'n verzoek 0111 eervol ontslag als ge meente-grafdelver, door dhr. Bi. Paauwe, wendt gunstig beschikt. Op voorstel van B. en W. zal in 1916 de kermis in ver hand met de tijdsomstand igheden niet doorgaan. Tot leden van het stem bureau bij de a.s. verkiezingen voor de l'rov. Staten, worden gekozen de hee- ren L. Kloosterman en H. van Twaanden, en als plaatsvervangende leden de heeren J. Dominions en M. Rijk. Vervolgens wordt aan de orde gesteld een request van liet onderwijzend personeel der 0. L school om verhooging hunner salarissen, bij dit request is „een memorie van toelichting gevoegd en daar aan alle leden zulk een toelichting is verstrekt, wordt deze niet voorgelezen. De voorzitter stelt met goed vinden der wetliouders voor dit jaar niet tot traktementsverliopging over te gaan, doch aan elk hunner een gratificatie van f 50 te verleenen. Dhr. Dominicus ver klaart zich tegen traktementsverhooging; ten eerste, omdat ze eerst hard hun best doen benoemd te worden, niettegenstaan- .de ze toch weten welk salaris aan dia betrekking verhouden is en ton andere waar het geld vandaan moet komen. De wethouder lliterschout vindt dat het gezegde van dhr. Dominicus geen grond heeft daar er niet gevraagd behoeft te worden of de benoemde hard zijn best gedaan heeft 05a benoemd te worden, maar wel of de bezoldiging in overeen- stjemming is met liet werk, wat door hen gepresteerd wordt. Dhr. Kloosterman vindt het beter inplaats van een gratifi catie a f50, een duurtetoeslag te ver leenen. nog liever zag hij, dat de raad besluiten kon tot een traktemenlsverhoo- ging van b.v. f 103, hij zegt, dat op 't. oogenhlik een boerenknecht meer ver dient dan het minimum salaris der on derwijzeres bedraagt. Ook dhl- van lwaar- don is eveneens van oordeel, dat hier een traktementsverhooging noodzakelijk is, wijzende op de sinds jaren nette houding der onderwijzers en daar hij meent, dat dus niet geklaagd wordt 0111 do cventu- eele verhooging in brasserij en dergelij ken om te zetten, acht hij mitsdien do klachten gegrond. De voorzitter zegt. dat de voorgestelde gratificatie ook zou kun non worden omgezet in een duurtetoe slag en dat 11a de gehoorde besprekin gen voor de begrooting van 1917, als punt op de agenda zou kunnen worden geplaatst Salarisregeling onderwijzers". In stemming wordt gebracht duurtetoeslag of traktementsverhooging. Vóór duurtetoe slag stemmen de heeren 1'. v. d. Dries (vveth.), J Dominicus, J. Boonman en M. Rijk. Vóór traktementsverhooging dhrn. Iz. lliterschout (wetli.j, II. van Iwaarden en L. Kloosterman, aangenomen is al- zoo duurte toeslag. De voorz. vraagt of de ltaad accoord kan gaan met f 50, dhi. Rijk zou het be-lrag op f75 zien willen gebracht. Het voorstel wordt in stamming gebracht en aangenomen met algem. stemmen. Vervolgens worden R. en YY. gemachtigd eenige verbetering aan te brengen in de waterloozing aan de dorpsstraat. Dhr. van Iwaarden vraagt of niet kan gezorgd worden, in verband met de nieuwe tijdregeling, dat de school uren worden verzet. De voorzitter zegt, dat dit verzoek vermoedelijk tegenstand zal vinden bij H.H. Schoolopzieners, doch zal het verzoek gaarne trachten ingewil ligd te krijgen, daar hij verneemt, dat de meerderheid van den Raad zulks wenschelijk acht. (Een dag te laat ontvangen. Red.) Terneuzen. Gisteravond vergaderde do Raad. Bij de opening waren afwezig dhr. Donze wegens ziekte, dhr. Dees wegens verhindering en dhr. Lensen zonder ken nisgeving. Bij loting werd de heer Eijke aange wezen voor de eerste stemming. Na vaststelling der notulen deed do voorzitter mededeeling van de ingekomen stukken, waaronder zich o.m. bevond het bericht van Ged. Staten, dat de ko ninklijke goedkeuring was verleend op de verordening regelende den hoofd, om slag en de. heffing van liet bedrag dooi den Raad vroeger bepaald. Behalve liet bovengenoemde stuk werd nog mededeeling gedaan van een adres van dhr. Lauret om verlof, hetgeen voor kennisgeving werd aangenomen en een paar verzoekschriften, die gesteld zijn in handen van B. en YY". om advies. Punt 3 der agenda passeerde zonder bespreking den voorzittershamer; daaren tegen gaf punt 4 aanleiding tot een breed voerige 'bespreking. liet betrof een stukje finantieel beleid van B. en YY'. Het college stelde voor een wijziging aan te brengen in de be grooting voor 1916 in verband met Üe buitengewone opbrengst der hoofd, om slag, nu deze door de Kroon was goed gekeurd. De heer De Jager maakte bezwaar in de volgorde der behandeling, wijl hij oor deelde, dat allereerst het bedrag van den hoofd, omslag diende te u-orden vastge steld. De voorzitter moest dit ten zeerst" ont raden. Allereerst was vast te stellen wat de gemeentehuishouding eisehte en of de middelen daarvoor toereikend waren en waar deze beiden vaststonden en olkan.ler dekten, men anderzijds een niet onbelang rijk bedrag had te reserveeren voor nog te komen uitgaven, voortvloeiende uit den oorlogstoestand. De vergadering stemde zulks toe, zoodat punt 4 onveranderd werd aangenomen, doch bij het volgende punt kantelde de meerderheid, zoodat het finantieel even wicht erkend bij punt 4 omver werd ge haald en het te heffen bedrag der hoofd, omslag gebracht werd op f 72000. Burg. en YVetli. waren van oordeel, dat het bedrag diende gehandhaafd te worden, n.l. dat van f 75000, wijl toch nog een vermindering van 5 pCt. werd verkregen en een verschil met 1915 gaf van 20 pCt. Met aanneming van hun voorstel werd een bedrag van f 8000 gereserveerd voor eventueel te dekken reclames en komen do uitgaven ten bate van door den oor logstoestand getroffenen. üe heeren D. Scheele, De Jager en De lji'iiijne stelden voor het te heffen be drag terug te brengen op f 72000. 0111 daardoor 10 pCt. beneden liet tarief te blijven; een voorstel, dat met. 6 tegen 5 stemmen werd aangenomen. Een verzoek der Z.-V. Ti'. Mij. 0111 een spoor met wissel bij de aanlegplaats der Prov. boot te leggen kon niet worden afgehandeld, zelfs niet in het eerste sta dium, om n.l. te komen tot een begin seluitspraak. H<d 'iep bij deze kwestie o.m. oveJ- de vraag of de grond waarin het spoor zou worden gelegd gratis kon worden afgestaan in gebruik, dan of de Z.-V. Tr. Mij. daarvoor had te betalen evenals elke andere ondernemer. Opmerking verdient het, dat bij deze kwestie niet het gemeentebelang was be trokken. Nauwkeurig bezien zou men tot de tegenovergestelde meening kunnen ko men, "doch dit kunnen we laten rusten. Van een Raad, die met arendsoog©» ziet op de kleinste uitgave die gedaan moet worden en niet dan met de groot ste omzichtigheid overgaat tot jaar wedde verhoogingen, daarvan mag men niet aannemen, dat deze de Maatschappij oen niet onbelangrijk geschenk wil go- ven of er is alle grond voor. De eigenlijke beslissing werd een 10-tal dagen verdaagd en met de behandeling van dit onderwerp was tevens de agenda afgehandeld. Clinge. Onder deze gemeente is- een smokkelaar door een militair, tevens bui tengewoon kommies, doodgeschoten. Ned. Ilerv. Kerk. Bedankt voor Dirksland door A (J. Euklaar te Jaarsveld; voor Sint I Kruis door J. P. C. Poldervaart cand. te Scheveninge-nvoor Vaals door Th. J. H. Israel te Ferivea-d; voor Nieuwrosineer door \Y". G. v. Doorne te Ih-umpt; voor Zuilichem door J. A. v. Boven te Ede; voor YY'ezep door F. Kijf ten belt te Leerdam- Aangenomen naar Beets door T. Leen- dertz te Oosterwolde. Beroepen te H ark stede- Scha rt n. -r G. J. Rei rulers t e Anna Paulowna Geref. Kerken. Tweetal te Urk G. Doekes te Nieuw - dorp en J. H. Rietberg te Koudekerk aan den Rijn. Beroepen te St. Pancras M. Graven- dijk cand. te Botterdam. Hersteld Ev. Luth. Kerk. Aangenomen naar Harlingen door YY Duijker, prop. te Amsterdam. Goes. Op 2 Juni zal ,een algemeen - vergadering gehouden worden van de Y'er. voor Handelsonderwijs, o.a. tot ver kiezing van een voorzitter in de plaats van den hoer A. S. J. Dekker, die be dankt heeft; verkiezing van twee be stuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren D. D. v. d. Bout en YV. S. Ruvekot en verkiezing van een bestuurslid voor 't geval één der thans fung-cerende bestuursleden tot voorzitter wordt gekozen Stavenisse. Tot tijdelijk onderwijzeres is door B. en YV. benoemd Mej. AI. de Jager te Waarde. De Geref. Zendingsstudieclub ..1 w Koninkrijk kome". te Middelburg viert DA*. Woensdag 7 Juni haar 3e Jaar feest. Het programma van dien avond zal zijn: opening en openingswoord door ds. YY'ielenga; toespraak van den voor zitter J. Goote Jr.; jaarverslagen; feli citaties; Hindoeïsme door D. don Hol lander; voordrachtenwedstrijd; inleiding J. G-oote Jr. „Teeken-en des tijds" en slotwoord door zendeling van der St:ui\ (met verlof.). Ter afwisseling muziek en zang. Te laat? Eenige dagen geleden lazen wij in een dagblad, dat het Chilisalpeter, door on ze. regeering gekocht, 0111 gedistribueerd te worden onder onze landbouwers te laat zou aankomen, om nog voor den oogst van 1916 gebruikt te kunnen wor den. YVij gelooven, dat de schrijver wel wat voorbarig is, want volgens een me dedeeling van de Kunstmesteominissie be staat er .kans, dat de bestellers 99 pet. Chilisalpeter zullen ontvangen van de door hen aangevraagd© hoeveelheid. Het stoom schip Maasdijk is in ons land gearriveerd met 8500 ton Chilisalpeter en de Maar tensdijk met 7900 ton. De Andijk en do Riouw, samen met 16009 ton Chili aan boord, worden iederen dag verwacht Ko men alle schepen veilig in onze l'(iver-3 aan, Irlan ontvangt iedere besteller 90 pet. ran tiet Chili, dat hij aanvroeg. Er be staat Idus voor de land- en tuinbouwers nog geen noodzaak, om tegen buitenge woon hooge prijzen Zwavelzure Ammoniak Norgesalpeter of opgeloste Peruguano aan te schaffen. Gaat alles naar wensch, dan zijn. (Ee landbouwers begin Juin in be zit van bijna le geheele hoeveelheid aan gevraagde Chilisalpeter, welke men dan nog uitstekend gebruiken kan voor een overbemesting der suikerbieten, mangel - wortalen en late aardappelen. Ge.dt het gewassen, idie geen uitstel kunnen lijden dan moet men van den nood een deugd maken en tegen gewone prijzen een an deren stikstofrnest koopea. Kan men m Juni Chilisalpeter krijgen dan is het met onprofijtelijk om een klein deel te be staden voor dë naweiden. Nu het vee voeder zeer hoog in prijs slaat, en <h geen vooruitzicht is, dat dit voor den aanstaanden staltijd beteren zal, is liet zeer noodig, dat men de opbrengst doi naweiden zoo boog mogelijk opvoert. Daar voor is het Chilisalpeter met zijn snelle werking bij uitstek geschikt. Het stoom schip Poeldijk kan niet vroeg genoeg meer in ons land aankomen om de lading nog te .doen dienen voor den oogst van 1911). De hoeveelheid Chili, die het schip aan voert, zal niet meer verdeeld worden. YY'ij betreuren dit, want komt deze Loot oti den verwachten tijd, half Juli, d-m» dan kan men het hCilisalpeter nog best gebrruiken, bijv. voor een bemesting lei- koolrapen winterkool en andere winter groenten. Rup senplaag in Kent. De schaarschte aan mannelijke werkkrach ten doet zich in den landbouw by a lid oorlogvoerende landen sterk gevoelen. In Engeland natuurlijk zoo goed als elders. Daarvan dreigt nu gevaar voor de vruclit- boomen in Kent, waar thans een rup- senphuig heerscht. De oogst liet zich goed aanzien; maar thans is reeds zooveel schade aangericht, dat geheele boomgaarden verlaten zijjn. Vooral de app-el hoornen worden geteis terd. Reeds nu wordt bet verlies aan appels op honderdduizenden bushels be groot. Tallooze hoornen zijn totaal kaal gevreten en zitten dik onder de rujxsein draden. Dat de vreterij zoo'n uitbreiding hceh verkregen, valt voor een deel ook hieruit te verklaren, dat hol weer 111 Maart zoo buitengewoon gunstig is geweest voor jle ontwikkeling der eieren. De pereboomen hebben tot dusvt* min der te lijden gehad. Daarentegen woreljV de pruimen weer door een ander insect zeer ernstig bedreigd. Eczeem begint gewoonlijk niet kleine puistjes, vaak optredend tusschen de vin gers, in de oksel enz., die aan de huid een helderroode kleur geven en vergezeld gaan van hevige jeuk en prikkeling. Zii kunnen zich spoedig uitbreiden en laten den patiënt rust noch duur. Andere huidkwalen, die den lijder veeE ongemak en last bezorgen, zijn gordel-, roos, vurigheid der huid, dauwworm, ne- telroos, winterhanden, huiduitslag enz. Do martelende jeuk en prikkelende pijn van eczeem, gordelroos en alle jeukende huidziekten worden verzacht door de eet ste aanwending van Foster's Zalf en zelfs Hardnekkige gevallen, die jarenlang weer stand boden aan andere behandeling, moesten spoedig zwichten voor de gene zende eigenschappen van deze zalf. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Goes verkrijgbaar bij de Paauw i Co.. te Middelburg bij J0I1. de Roos, Vlas- markt K 157. Toezending geschiedt Banco na ontv. v. postwissel a fl.75 per doos. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.,; Geachte Redactie. Er is van deskundige zijde reeds vroe ger herhaaldelijk op gewezen, dat de hui dige manier van aanbesteding ten be hoeve van bouwwerken, waterbouw wel ken enz. geen aanbeveling verdient. Zeer sterk springt dit in het oog. wan neer men den laatsten tijd geregeld de uitslagen volgt der gehouden aanbest© dingen, waarbij de inschrijving van den laagstel! inschrijver nog dikwijls duizen den liooger is dan die der begroeting, en dientengevolge het aanbestede werk niet ten uitvoer kan worden gebracht. Het doel van dit schrijven is nu. om de oorzaken van die verstoring in den geregelden gang van zaken onder de aan dacht van het houwend publiek te bron gen, daar de wegneming dier oorzaken, buiten de duurte der bouwmaterialen om, reeds van groot belang is voor den aan besteder. YVelke zijn nu die oorzaken? Ten 1steRe verhoogde risico die de aannemer loopt. Ten 2de: De hooge sommen die dour de aannemers boven hun begrooting in het inschrijvingsbiljet worden opgenomen, om wanneer het werk mocht warden ge gund, deze onderling le verdoelen, z.g.n. ten behoeve van gemaakte onko6tein. Ten 3de: Het opdragen van maken der plannen aan oen bouwkundige f tevens zelf timmerman of aannemer, iemand die dus niet onafhankelijk is van zijn collega's en daarom in de begrooting rekening houdt met de bovengenoemde factoren, waardoor het werk bij aanbesteding niet boven de begrooting gaal, maar de last gever duur werk krijgt. Ten 4de: De prijsstijging der bouwniate r talen. Ten 5deDe veel te hooge sommen die door de directie's van waterbouwkundige bouwwerken worden toegestaan, waaldoor het euvel in 2 genoemd, zeer wordt in de hand gewerkt. Men ziet voor deze aanbestedingen meestal een vast groepje aannemers, waarvan er bij zijn die nooit een werk aannemen, inaar toch geregeld inschrijven, en hun bestaan vinden in hoofdzaak 4iii het geld, dat onderling1 wordt verdeeld. 11a de gunning. Hoe zijn nu deze oorzaken weg te nemen a. Door in het bestek op te nemen de bepaling, dat wanneer tijdens het werk bouwmaterialen voor Jioogeren prijs moe ten worden gekocht dan bij de gunning liet geval was, dit meerdere den aanne mer zal worden bijbetaald. b. \roor de uitvoering van het werk geen publieke besteding te houden, maar een solied aannemer te verzoeken het werk te berekenen, 0111 wanneer zijn be rekeningssom in overeenstemming is met de begrooting. deze het werk te kunnen opdragen. c. Het maken van bestek, teekeningea en begrootingen opdragen aan een on afliankelijk bouwkundige, niet dus aan iemand die zelf timmerman is, of eert handeltje in bouwmaterialen er op houdt, maar aan oen architect die oen goeden naam als zoodanig bezit.. De overige oorzaken zijn niet zoo ge makkelijk te ondervangen. Ito Regeering kan hierin veel goeds verrichten, door den aanvoer te regelen, maximumprijzen vast te stellen, enz. 'Wanneer men toch prijscourantenuit Holland en Zeeland naast elkaar leglt, dan ziet jiien soms in die voor hout waren verschillen van 10 et. per AL, wat natuurlijk bij uniforme regeling niet mogelijk zou zijn. Hopende dat bovenstaand schrijven eenigen invloed ten goede zal uitwerken. Hoogachtend, Uw dw., X. Middelburg, 30 Mei 1916. Ongelukken. Onder Leiderdorp ia een. werkman bij hel schoonmaken van eon schuit te water geraakt <en verdronken. Te Amsterdam is uit de Oudo Houthaven bet lijk van eer]

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2