Zaterdag ï7 Mei 11116 30e Jaargang De Groote Oorlog. FEUILLETON. De zeven dagen van Robert Hardy. LJ.|;:.Ï i Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Mostorbaan Le Cointre - Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. posttM* Losse nummersi.Oê Prijs der Advertentiën 15 regels f 0.50, iedere regel meer 10 ct 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend Bij abonnement voordeelige voorwaarden Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. Onze Geneeskundige dienst te velde. Hetgeen dooi' bet Kamerlid Scheurer in de zitting der Tweede Kamer op 19 dezer is bijgebracht, geworden, om aan te toornen, dat. het met de ziekenver pleging in óns leger treurig geschapen staat, is te belangrijk om in de Han delingen begraven te worden. Wij gaan er dus een en ander van overnemen. Allereerst herinnerde de Sneaker af gevaardigde aan het droevig geval van den milicien jhr. Bosch van Oud-Ameüs- weerd, welk geval hij persoonlijk had nagegaan, die einde November van bet vorig jaar in zijn garnizoensplaats Amers foort ziek werd en 29 en 30 'November en l Dcc. op het zieken-rapport was geweest. Hij werd toen naar de kazerne ge stuurd. Patiënt hoestte, voelde zich koortsig en ziek. Op 1 December moest patiënt corvee-dienst doen, wasschen en schoonmaken van groenten. Op 2 De cember heeft patiënt den gewonen dienst gedaan, compagnieschool en détail-oefeningen en is toen uitgeval len. Op 3 December stond hij op het ziekenraport en is toen door een geneesheer onderzocht. Op 4 December is hij naar bet hospitaal vervoerd, waar geconstateerd werd -dubbelzijdige longontsteking met een empyeem, in. a.w. etter in de pleuraholte. In ver band daarmede wensch ik 'even aan te halen, dat de zieke gedurende de dagen dat hij in de kazerne beeft gelegen, lag op oen slroozak, op den vloer van een vertrek, waar gegeten, gedronken, gerookt, geslapen, gezongen, gewerkt en gepoetst werd, waar hot alleen rustig was, wanneer buiten oe feningen werden gehouden. Onder die condities' lag 'die patiënt daar van 29 November tot 4 December. Daar over zijn in de couranten artikelen verschenen, waarin stond, dat de Minister had geantwoord, dat den ge neeskundigen dienst geen verwijt kon. treffen. De heer Schermer ging dit geval ge neeskundig na en kwam, in strijd met de ministerieel® uitspraak, tut de con clusie, dat hier oen groot verzuim ,\vas gepleegd door dén militairen dienst, zooals hij in bizonderbeden aantoonde. (lelijk men weet, is de patiënt over lieden. Een ander geval betrof een jong- rnensch met ©en bloedspuwing. Hieromtrent verhaalde dr. Scheuren Ui Het geldt den geneeskundigen dienst te Harderwijk. Donderdag 16 Maart 191.6 is een der leerlingen van den vaandrigscursus wegens koorts in liet hospitaal opgenomen. Zondag daarop bleek, dat die persoon lijdende was aan nekkramp. Dien avond kwam hot jimerendeel van de daar gehuisvest© leerlingen op de besmette kamer: liet waren de kaniers 13 en 14 van lo giesgebouw C. en op kamer 14 ver toefde de nekkrainplijdier. Die leer lingen 'kwanten met verlof terug en hun werd toen da keus gegeven om öf op de> besmette kanier te gaan óf op eigen gelegenheid elders te gaan overnachten öf wel binnen te gaan, maai- onder luededeeling, dat zij dan achter slot werden gezet, met andere woorden geïsoleerd. Bijna, allen deden het eerste en zochten eigen logies, 84) Naar het Engelsch van Charles M. Sheldon door v. d. M. Met een, van aandoening hovende stom besloot de trouwe, prediker 'Mannen en vrouwen van Barton, gij hebt thans weer het woord van God hoo- ren verkondigen vanaf dezen kansel. Jon- gemenschën, zult gij wachten tot gij oud zijl. geworden in zonde en ongerechtig heid, in plaats van u te bekeeren ten leven'? Hoe weet gij, dat gij oud zult wórden? 0 gij allen, hoort Jezus' bood schap Hij alleen is de redder van zonda ren. Het is niet noodig, dat er van u ongered heengaan .van hier. Gelooft in, den Heere Jezus Christus, en gij zult behouden worden. Gaat naar uw buis en bidt, vuriglijk. En als de Almachtige u nog dezen avond oproept van uw aard- sche post, om voor Hem te verschijnen, wat zult gij te vreezen hebben? Niets, (rij hebt uw verwachting van Hem alleen, l.w zonden tzijn u vergeven. Gij kunt voor verkiezenidé zich niet zonder nood zaak bloot te stellen aan zulk een gevaarlijke ziekte. Toen echter den volgenden morgen allen op de appèl plaats' aanwezig waren, werd besloten, dat töch de besmette kamers betrokken moesten worden. Zij moesten er in. Dinsdagmorgen 21 Maart werd van ieder oen weinig speeksel genomen - z.g. voedingsbodem en voor on derzoek naar het centraal laboratorium te Utrecht gezonden. Woensdagavond uiterlijk Donderdagmorgen zou de uitslag bekend zijn volgens den kapi teindokter. Zoolang zouden dus; de on geveer 40 betrokken personen daar ip de besmette kamers geïsoleerd blijven. Maar het resultaat kwam dien Donderdag niet. Het kwam eerst Zon dagmorgen 26 Maart. .Van 21 tot 26 Maart zijn dus die hoeren in die kamer geweest, wachtende op den ui'slag van het lahoratorium-onderzoek in Utrecht. Zondag 26 Maart werd officieel me degedeeld, dat twiee der leerlingen ba cillendragers waren. Zij werden dan ook direct met strenge isoleering naar het hospitaal gezonden, nadat zij dus van Donderdag 16 Maart af te midden hunner makkers hadden verkeerd. Toen is er nog ©en bezoek geweest van den chef van den geneeskundigen dienst. Een nieuw onderzoek heeft plaats ge had. De spreker voegde hieraan to®, dat het bed, waarop de zieke gebraakt had, zijn uitrusting en verdere eigendommen eerst nadat zij gedurende vijftien dagen met afgrijzen zooveel mogelijk waren ont weken, op verzoek van de leerlingen uit die kamer zijn weggehaald. Gedurende al dien tijd van hun verblijf in insolee- ring werden de kamers noch ontsmet, noch behoorlijk gereinigd. De spreker noemde nog twee voorval len 12 Maart ik zal de plaats nu maar niet noemen openbaarden zich Jjij een patiënt, die hoogstwaarschijnlijk ge loden had aan typhus, verschijnselen van doorbraak van de ingewanden en daardoor buikvliesomtsteking. Nu weten wij, dat zulke gevallen bijna hopejbos zijn, maar dat eenige therapie isdi recte operatie. Het was een plaats waar ook een hospitaal was, maar voor zulke gevallen bestond geen gelegenheid voor behandeling hoewel dit .een plaats is voor ruim 2009 soldaten. zoodat de geneesheer dan ook geen raad wist en naar Hilversum telefoneerde of te legrafeerde en een auto zocht te krij;- gen. Geen auto was te krijgen. De par tiënt kon niet vervoerd worden. Einde lijk werd een brancard gehaald waarop de patiënt werd overgebracht naar Hil versum. Nog dienzelfden avond over leed hij. Ik heb nog een geval van een ander patiënt, dat zich ook weer in Amers foort heeft afgespeeld. Amersfoort is een eigenaardige plaats. Ik 'zal het ge heel© geval niet ophalen, ik wil al leen zeggen, dat die patiënt, omdat 'men geen goed onderzoek naar zijn kwaal heeft ingesteld waarover hij Waagde, tot tweemaal ito® is gestraft eerst met arrest en toen met 14 da lgen provoost. Toen deze patiënt bij fff1mitenant 'terugkwam met een briefje„Gezond", terwijl hij leed aan een beginnende hernia of breulc, wat Zijn Rechterstoel .verschijnen zonder ver se In ikking, met een rustige en verheugde ziel. Want gij weet, dat het, ja uw Rech ter, maar ook uw. Verlosser is, die tot u zeggen izalKom, gij gezegende mijns Vaders, en verwerf het Koninkrijk, dat voor u bereid is vanaf de grondlegging der wereld. Waarlijk, God is liefde! Niet minder ontroerend dan de preek, was het gebed van ds. Jones. En dat temeer daar nog altoos de gebeurtenissen van de lafgelooperi week beslag legden op de inwoners van Bartonde vrees lijke spoorwegramp, de toespraak van Har dy in hot Gemeentehuis, de geruchten over zijn opzienbare verandering, dat al- es en .nog meer had hen toebereid voor een preek als deze. In ge6n jaren had men in deze kerk zoo vurig en oprecht ge ileden, ais nu ds. J.ones voorging. oor Hardy was de dienst van onuit sprekelijke beteekems. .En Loen men uit eenging, hep .hij terstond naar den predi kant, iom ,hem dank te zeggen voor het gesprokene en hem als nooit te vo1- ren te bemoedigen. Maar de tijd was ivoorts Jcort hij spoedde zich naar huis, om .toch .de laatste uren saam te zijn •met -zijn gelieven. Toen de avond viel, en allen verga- natuurlijk zeer pijnlijk 'is bij het op marscli gaan en bij elke spanning van ide buikspieren, zeide hijluitenant, ik hen door den dokter niet onderzocht. Dan terug, zei de luitenant. De jon.- gen kwam bij den officier van gearnd- ibeid en deze was zoo beleedigd dat de jongen had gezegd dat hij niet on derzocht. was, dat aan dén soldaat daar voor 14 dagen provoost is gegeven. De heer BeumerNu mag 'hij geen. dienst meer doen. op het bureau, om dat hij geklaagd hoeft. Die heer Scheurer: Juist, hot verhaal is te lang om liet volledig te doen. Ik ken dit geval speciaal, omdat ik' persoonlijk dien jongen voor den krijgs raad heb verdedigd, gelukkig zijn de straffen n.l. zijn arrest én zijn pro voost, te Arnhem en Utrecht ge royeerd. W el een bewijs, dat dit toch geen optreden is van den geneeskundi gen dienst. W. '0.*: 1 Do heer Scheurer zeide van dit alles niet den chef van den geneeskundigen dienst eqn verwijt te maken, wiens pres taties hij zeer op prijs stelt, doch drong op strengere controle op de enkele kwade elementen aan. De heeren Van Hamel ©n Ter Laan, hebben hunnerzijds nog eenige bekende gevallen, van verzuim aan de reeds ge noemde toegevoegd, staaltjes van verre gaande onzindelijkheid en achteloosheid. Hierover, jn een volgend nommer. Tweede Kamer. Schrale troostwoorden. Minister en Generaal varen in één schuitje. De ge neeskundige dienst. Geen verantwoordelijkheidsbesef. Minister Bosboom kwam niet bepaald piet verblijdend nieuws in de Tweed® Kamer. Immers, we hebben 't gehoord, aan gedeeltelijke demobilisatie kan nog niet gedacht worden en, wat de intrek king van de verloven betreft, de strate gische reden, waarom het spoorwegper soneel beschikbaar moet blijven, bestaat ook thans nog. 'tWas ook een schrale troost voor de officieren en onderofficieren te verne men, dat him toelagen verminderd zijn wegens de hooge kosten van de mobi lisatie. Om deze reden moest de minister ook de vergoeding aan de gezinnen der on derofficieren verminderen en zich ontliou- fden van het geven van toelagen aan| ambtenaren, die extra-dienst deden. Dit w'as ook aan andere departementen het geval, ook bij de post en telegrafie. Toe kennen van die vergoedingen zou een steeds grooter wordende olievlek zijn. Aangenaam deed alleen aan de ver klaring van den minister, dat hij de da,- <den van den opperbevelhebber met zijn verantwoordelijkheid dekt. .Wanneer dat niet meer mogelijk zou wezen, zou een 'va,n beiden moeten (heengaan. Doch de getroffen maatregelen, ook in zake de bestraffing van de gedurende' de Paaschdagen gedrosten, keurde de mi nister tien volle goed. Op „het punt van den militairen ge neeskundigen dienst is de lieer Bosboom Jiang van stof geweest. rlerd waren -als in de tegenwoordigheid Gods, kwam ook James vragen, of hij zich in .den kring mocht voegen. Hij wist niet alles, wat Hardy reeds had door gemaakt, maar van de kinderen had hij igenoeg vernomen, om zeer te verlangen, (hans bij de Rardy's te zijn. Hij vond hen bijeen in de bovenka,mei', waar Clara's bed bij het haardvuur was geschoven* Wel, Jcom gerust binnen en voeg je in den kring, James; jij bent onzer een'. Zoo .verwelkomde Hardy den jon genman 'hartelijk. James trok een stoel -'men ze^e het gesprek voort. Des middags was de dokter hij Clara geweest, jen had op Hardy's verzoek nog twee collega s ter consulteering meegebracht. Het bleet ook voor deze hoeren een vol komen duister geval en geen hunner wist er iets -aan te doen. Zoo was na een langdurig en .nauwkeurig consult hun be vinding geweest, en daarna waren ze ver trokken. Tóen het donker werd, stond Alie, op om het licht te gaan opsteken, maar haar' vader zei, Laten we zoo bij T haardvuur blij ven zitten. Zoo bleef men in schemerdonker dicht bijeenzitten, en at en toe werd een ang stige blik .geworpen op den beminden man en vader, die er onwrikbaar'zeker van Maar bij 's Ministers uitvoerige be schouwingen bleek de overtuiging niet, dat een. „grondige" verbetering, een vei? andering in de grondslagen van den dienst inoodig is. Slechts de mogelijkheid van, fundamenteele gebreken werd heimelijk erkend, doordat de Minister zegde het plan te hebben een staatscommissie te be noemen in den geest als de motie van den heer Van der Voort van Zijp vroeg. Minder netjes is het te noemen, dat de heer Bosboom alle verantwoordelijk heid voor den huidigen toestand afwees hij had bij zijn komst alles zoo gevon den en geen tijd gehad om te reorga- niseerenen daarmede minister Co- lijn ©en smet aanwreef. Co-lijn, den man, die zoo ontzaglijk veel goeds gedaan heeft voor onze legerorganisatie. Ziet, dat is een houding, die onzen Bosboom zeker niet eert. Na de ministerieel© toezegging ko-n de heer van der Voort van Zijp zijn motie gerust intrekken. Die van den heer Ter Laan is met algemeen© stemmen aan genomen. Beknopt overzicht van den toestand. Het is te verwachten, dal Lloyd Georg-e, die aangewezen is om de leiding in de ïersche kwestie op zich te nemen, zijn nieuwe taak met dezelfde energieke door tastendheid zal aanpakken, die hem bij zijn vroeger optreden steeds gekenmerkt heeft. Ierland beeft nu aanleiding gekregen tot hoopvolle verwachtingen, te meer waar Lloyd George zich altijd een krachtig voorstander van Homerule getoond heeft. L. G. in Ierland is de juiste mail op de juiste plaats. Doch niet alleen voor Ierland is hij een voorstander van zelfbestuur, ook aan Wales en Schotland wil hij, consequent tot het uiterste als hij is, zelfbestuur zien toegewezen, 't Is dan ook niet zon der beteekenis, dat aan zulk een Home- rul e-ijver,aar door de Engelsch© regeeiing nu de .regeling va,n de ïersche kwestie is opgedragen. Nog steeds blijven de Oostenrijkers in staat op verschillende punten van het Italiaansche front hun offensief dooi' te zetten. En kleine successen blijven gewoonlijk niet uit. 'Toch is de snelle opmarscli gestuit, De Italianen hebben weer vastgetrapt, zooals men in Zuid-Afrika zou zeggen. Op het Verdunfront gaat de strijd nog op en neer, in eb en vloed. Hij maakt schier geen indruk meer en toch eischt hij dagelijks liet bloed van tallooze jongemannen. Uitzicht op vrede is er intusschen nog niet. Wat men beschouwde als te zijn de inleidende vre des besprek i n gén is vaptge- loopen, gelijk de krijgsverrichtingen aan alle fronten. Grey's woorden hebben weer veel kwaads gewrocht. Do tijd voor vredesonderhandelingen is blijkbaar nog niet gekomen. Nu moet bet zwaard beslissen, roe pen allen, maar ziet men dan niet, dat het zwaard hardnekkig blijft weigeren De 'berichten uit Washington over Wil son's optreden stemden ons reeds blijde, doch vermoedelijk zal hij eerst op den voorgrond treden als beide partijen zich scheen te jZijn, dat God hem te midder nacht, zou wegnemen. Wie zal de woorden noemen, die er gesproken werden'? ,Die veronderstellingen, die geuit werden? De bange .vragen, en de 'bittere tranen, door zijn gade ge schreid? De woorden van vermaan, door den vader gesproken tot zijn kinderen; oui toch op te groeien naar het vol maakte voorbeeld van Jezus? De woor den van teederheid en liefde, van be moediging en geloof, gewisseld tusschen man en vrouw en kinderen? Deze din gen kannen niet beschreven worden; wij kunnen ze ons alleen verbeelden. Zoo ging de avond voorbij. Het was nn even na elf uurliet gesprek was verflauwd, men zweeg bijna algemeen, en allen zaten neer in angstige en ont roerende stille, toen Clara eensklaps weer begon te spreken. Voor allen verstaanbaar sprak zij nu Vader, moeder, waar ben ik ge weest? Ik heb zulk een langen droom gehad. Waar zijl. gij? Waar ben ik? Mjevrouw Hardy stond op, en terwijl zij in tranen uitbarstte, knielde ze neer bij het bed der geliefde dochter en bracht haar op de hoogte van de omgeving en den tijd. Het bleek aldra, dat het meisje thans voor goed uit de bewusteloosheid was ge raakt. en dat met volkomen beschikking in ©enigszins gelijken geest over de voor waarden zullen hebben uitgelaten. En zoover is 't helaas nog niet geko men. Als een moeder ender haar kinderen. De '(Belgische) Legerbode" vertelt op de volgende wijze van een bezoek, dal. koningin Elizabeth der Belgen aan de loopgraven gebracht heeft De 4 Mei laatstleden was een heug lijke dag voor allen die in den sector Xvan wachl. waren. De telefoon seint dat. Hare Majesteit, vermoedelijk een bezoek zal brengen en de tijding verspreidt zich als een vuurtje. Er komt. dan ook wat meer beweging en ilru.k in liet gewone gedoe onzer jongens, nu zij de Koningin gaan zien, waarover zjj vaak mei zooveel lof heb ben hooien spreken. In de loopgraven en liovekens. wordt een laatste hand gelegd en alles opge schikt; hier en daar nog wat opgekuischt en opgeharkt. Ongeveer te lö ure, 'komt de Koningin in een dwarsloopgraaf tus schen de 'CCTste en tweede linie .aan, vergezeld van den luitenant generaal bevelhebber der divisie, dezes stal: en. den luitenant-kolonel du Rov de Blicquy. Enkele ©ogenblikken daarna, bereikt de koninklijke bezoekster de eerste linie, waar de -majoor der wacht Haar wel kom wenschl en Haar zijn officieren voorstelt. Na zich enkele inlichtingen te heb ben doen geven over de stelling, b«- zoekt Hare- Majesteit de verbandplaat», en laat inzonderheid met belangstelling zich op de hoogte stellen van de eerste zorgen, die aan gekwetste en verstikte soldaten worden toegediendbukkend dringt zij beurtelings tot in de dek kingen voor mitrailleurs- én in die van de soldaten qn van de- officieren. Statig ■en eenvoudig stapt zij vooruit, en stelt in allen en in alles belangHet is een moeder, die 'hare kinderen bezoekt en deze komt opbeuren -en aanmoedigen. Op haren doortocht stellen onze jon gens zich op rij en begroeten haar eer biedig. Hun gelaat straalt van genoegen: zij zouden meer luidruchtig hun vader landsliefde, hun trouw aan liet vorsten huis willen betuigen, en de bewonderens waardige Vorstin willen toejuichen, maar ile nabijheid des vijands weerhoudt lien. Voor allen heeft Zij eenen glimlach,, een lieftallig woord. Is dat 'het portret van uwe familie vraagt Zij aan een soldaat; die een medaljon draagt. ,,'tls mijn vrouw en mijn kind", ant woordt deze ontroerd, „ginds: verre ach tergebleven en sinds lal van maanden heb ik van hen geen nieuws meer ont vangen." „Ge zidt er weldra hebben, vriend." Terwijl Re Koningin verder stapt, ont ploffen projectielen dicht bij en ter- wij] all-e-n om Tuin welbeminde Konin gin beangst zijn, neemt zij kalm en onverstoord haar fotograaftoestel en neemt een kiekje van de ontzaggelijke rookpluimen, dje dg .spetterende mar mieten in de lucht verspreiden. Het is juist 17 ure 30, wanneer de Koningin, na "haar bezoek te hebben af gedaan, den sector verlaat. In de avondschemering fluisteren de aan do deur van hun dekking gezeten soldaten over hetzelfde onderwerp en wanneer de nacht te ingevallen droonien zij van hun Koningin, hun België. over haar zintuigen. Geleidelijk herinnerde zij zich de gebeurlijkheden der laats té dagen, het spoorwegongeluk en ook de droom van haar vader. Zij glimlachte, innig-gelukkig .allen toe, en voor een oogenblik waren zij ook allen het na deren van het middernachtelijk uur en zijn vreeselijke beteekenis vergeten, be halve Hardy zelf. Hij 'knielde naast zijn vrouw bij het bed neer en dankte God, dat dit ge liefde kind was gespaard en hersteld. Plotseling sprong hij op en sprak 'luid, rustig en duidelijk Hoort gij niet iemand roepen? Zijn gelaat was bleek, maar vredig. Hij boog zich neer en kuste Glara, om helsde zijn jongens, trok zijn vrouw naar zich toe en legde zffn hand op Bettie's hoofd. Dia,n, als in antwoord op een bevel, knielde hij weer neer, thans bij zijn stoel, en terwijl zijn lippen het laatste gebed, prevelden, sloeg de klok onder ademlooze, huiveringwekkende stilte, twaalf uur. Zoo eindigden de zeven dagen van Hor hert Hardy. E 1 N DE.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1